;n Zondag 13 Juni 3 centiemen per nummer 36ste Jaar 3684 0 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID Aan onze geachte lezers In ons Arrondissement! Zondagrust. Catholieken waakt! DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N" 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE 8LUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureéle van dit blad. Aalst, 14 Juni 1902. Jugement rendu par le Tribunal de i" instance de Termonde le 9 Novembre 1901. En cause de M. Abel De Clippele,Com- missaire d'arrondissement, et M. Paul De Clippele, avocat et industriel, tous deux domiciliés A A lost, demandeurs. Avocat plaidant, Me Joseph Eeman. Contre M. Pierre Van Schuylenbergh, im- primeur-éditeur, domicilié A Alost, défen- deur. Ouï les parties en leurs moyens et con clusions. Vu les pièces du procés, notammenl Ie jugement rendu par le Tribunal de ce siège le i3 Juillet 1901 Attendu que les demandeurs soutien- nent que l'article pubüé par le défendeur dans le numéro du 24 Mars 1901, de son journal Klokke Roeland intitulé De Conseildagen commenjant par les mots Van jaar tot jaar et finissant par les mots Meiren bringen est diffamatoire, injurieux et dommageable Attendu qu'il in'est pas établi que le demandeur Paul De Clippele ait eu A souffrir des imputations contenues dans l'article publié par le defendeur, mais que le dit article a un caractére injurieux évi dent en ce qui concerne le demandeur Abel De Clippele et qu'il y a lieu de réparer le dommage subi de ce chef, en statuant comme il sera dit ci-après Par ces motifs, le Tribunal, Ouï M. Soudan, Substitut du Procureur du Roi, en son avis conforme, rejetant toutes fins plus amples 011 contraires, dit pour droit que l'article publié par le défendeur, dans le numéro du 24 Mars 1901, de son journal Klokke Roeland nest pas domma geable pour le demandeur Paul De Clip pele, le déboute, le condamne aux dépens; que le préjudice souffert par le dit Abel De Clippele sera suffisaminent réparé par lapublicité donnée au présent jugement condamne le défendeur A publier deux fois celui-ci dans la huitaine A dater de la signification, sous peine de dommages- intérêts A fixer pour chaque jour de retard, dans son journal Klokke Roeland autorise le demandeur Abel De Clippele A publier le présent jugement dans trois journaux de l'arrondissement d'Alost et dans un autre journal de la province A son choix A afficher le dit jugement cinquante exemplaires, le tout aux frais du défendeur, sans que le coüt de ces insertions et de l'affichage puisse dépasser quatre cents francs condamne le défen deur aux dépens taxes A la somme de fr. 158 62, non compris le coüt de l'expé- dition du présent jugement, déclare le présent jugement éxécutoire par provi sion, nonobstant appel et sans caution. 6* Vervolg. Ce jugement a été confirmé par arrèt de la Cour d appel de Ganddu 20 Mars 1902, qui décide en outre que les frais des publi cations et affiches ordonnées seront recou- vrables par la voi'e de la contrainte par corps, dont la durée est limitée A un mois. Hier hooger treft men een vonnis aan uitgesproken door de Rechtbank van eersten aanleg van Dendermonde, bekrach tigd in beroep, uitgesproken tegrn den uitgever van Klokke Roeland, 't orgaan der groene kliekdie beweert in haar schild te voeren Eerlijkheid en deftigheid; nooit liegen, nooit bedriegen. Een woord uitleg zal hier noodzakelijk zijn ten einde onze geachte lezers die de Fransche taal niet machtig zijn, te laten oordeelen waarvan er kwestie is Op 24 Maart 1901, kondigde Klokke Roeland onder titel CONSEILDAGEN onder anderen 't volgende af Zeg eens, vrienden, is het niet wreed dat jaarlijks 65 millioen worden ver- i) kwast om zulke onrechtveerdigheden in 't leven te houden Vrijheid voor den rijke, slavernij voor den arme Daarbij hebben de begoeden in de keuring altijd tien vooruit in hun voor- deel. Hoort men niet alle jaren zeggen Nr zooveel of zooveel zal er uit zijn, want M. X. of Z. komt juist voor hem! En valt het gewoonlijk zoo niet uit Wij herinneren ons een geval, in Aalst gebeurd, dat een treffend gedacht geeft van de waarde dier conseils Wij zullen namen noemen om de echt- heid van 't feit te bevestigen. Het was in 1884. De zoon van M. De Clippele, distrikt- n commissaris, trok 122. Volgens de gewoonlijke beraming was hij er ten minste 20 man IN. Doch M. De Clippele was de eerste de beste niet en hij begon te... werken. Dit jaar werd het al soldaat dat beenen had. Zelfs werd een zieke reserve ge- pakt, die naar de keuring niet was geweest. En M. De Clippele was er Uit. Wij zeggen nu niet dat men de regle- menten onder de voeten had getreden. Maar Zoudt ge denken dat het op die ma il nier zou gegaan zijn, indien de eene of andere brave werkmanszoon het num- mer van M. De Clippele had getrokken? Meiren bringen I M.De Clippele wordt dus door Klokke Roeland, 't orgaan der eerlijkheid en deftigheid, uitdrukkelijk beschuldigd van, door loensche of bedriegelijke middelen, al wie beenen had en zelfs een zieke reserve te hebben doen soldaat worden Na kort beraad bedacht hij echter, dat de portierster niet zou wegloopen, dat men haar altijd wel kon terugvinden en dat het nu een eerste zorg was Sorandal na te zetten. Hij trad het eerste telegraafkantoor het beste, waar hij langs kwam, binnen en liet daar twee telegrammen overseinen, een aan den onderzoeksrechter, waarin hij hem verslag gaf over zijne bevinding en een aan den politie-commissaris te HAvre, wien hij in korte woorden het feit meedeelde en verzocht een nauwkeurig onderzoek in te stellen omtrent de reizi gers, die naar Amerika zouden vertrekken. Daarmee stelde Flick, die al liefst al zijne zaken zelf behandelde, zich evenwel niet tevreden. Hij gunde zich slechts even den tijd om naar zijn huis te gaan ten einde zich van geld le voorzien en daarop begaf hij zich naar de statie van Saint-Lazare, waar hij met den volgenden trein naar Havre vertrok. Toen hij er aankwam was het reeds avond. Hij kon zich nog juist tot zijne groote vreugde vergewissen, dat er dien dag geen boot naar Amerika vertrokken was, maar dat den volgenden morgen, bij den eersten vloed, de Bourgogne, eene stoom boot van de Vereenigde Reeders, het anker zou lichten, met bestemming naar New York. Hij dacht Ik heb hem. Maar tegelijkertijd was hij ontstemd over zooveel onhandigheid van den mis dadiger. Er stak weinig eer in, iemand, die zoo dom is, te pakken. Denk eens na, zoo maar openlijk ver trekken, zelfs tegen de portierster zeggen, waar hij heengaat en met welke boot. Het leek wel of hij zich wilde laten aanhouden. Opgepast, mompelde Flick tusschen de tanden, ik ben bang dat die snaak mij de eene of andere poets bakt. De grootste handigheid ligt misschien juist in die schijnbare onhandigheid. Het is al te dom om natuurlijk te zijn. Stel u voor dat hij eens langs een anderen kant ontglipte, terwijl ik hem hier zoek. Het was echter nu te laat voor Flick oin iels tc kunnen doen, hij zocht daarom een hotel op en bestelde een diner. De ongerustheid over zijnen misdadiger kwelde hem echter zoozeer, dat hij slechts weinig at. Hij ging vroeg te bed, maar sliep slecht. Vóór het aanbreken van den dag was hij weer op. Hij begaf zich eerst naar 't politiebüreel. om zijn zoon, M. Paul De Clippele, vrii te maken. M. De Clippele daagde hierom den uitgever van Klokke Roeland voor de Rechtbank van Dendermonde, welke Rechtbank verklaart dat die beschuldigin gen van 't groene orgaan, logenachtig en beleedigend zijn voor M. De Clippele en veroordeeld den bedoelden uitgever tot twee afkondigingen van 't vonnis in zijn blad Klokke Roeland Machtigt M. De Clippele het vonnis 4 maal te laten afkondigen in dagbladen naar zijnen keus, het vonnis op 5o exemplaren ge trokkm te mogen laten aanplakken, zon der dat de onkosten van deze afkondigin gen en aanplakkingen de 400 franks mogen overtreffen. Verder veroordeeling tot de onkosten. Het Hof van beroep bekrachtigde dit vonnis en besliste bovendien dat de on kosten der afkondigingen en aanplakkin gen te innen waren bij lijfsdwang. Nu, zuilen onze geachte lezers ten minste weten waarvan er kwestie is. Het Verbond van Geeraardsbergen vei naaste zich 't schrijven van Klokke Roeland over te nemen en werd hierom door de Rechtbank van Audenaarde ge straft. Zondag aanst. zullen wij 't vonnis afkondigen ook gegeven in de Fransche taal. De daensisten hebben geen deel geno men aan den laatsten kiesstrijd. Land van Aelst en Klokke Roeland hebben aan hunne mannen den raad gegeven voor de partijgangers van puur en simpel te kiezen, gelijk voor wie maar toch niet voor de catholieken. Hoe pijnlijk het ons ook valt, wij moe ten vaststellen dat de demokraten gedeel telijk blauw, gedeeltelijk rood hebben gekozen. Van daar de schijnbare ver meerdering der stemmen bekomen door de geuzen en door de socios, hoewel zij inderdaad fel zijn achteruit ge boerd. De daensisten hebben hunne stem ge geven aan godshatende geuzen en socios, welke niet anders in hun schild voeren dan godsdienstoorlog en kerkvervolging Zij hebben den rol van Judas gespeeld zij hebben Barabbas voor Christus ge steld En alhoewel zij zoo onchristelijk handelen, beweren zij christen te blijven De Phariseers Wij hadden die ongelukkige ontknoo ping voorzien. Wat moet wel de einduit- slag zijn van eene politieke werking welke besiaai in het beliegen en belasteren der caiholieke Partij, der catholieke Regee ring Jaren en nog jaren hebben die zoo gezegde christenen aan hunne sukkel achtige toehoorders en lezers den haat ingepompt tegen alles wat catholiek heet. En wij zien hier thans de vruchten van hun werk, de rampzalige gevolgen van hunne handelwijze. De goede God moge hun het gestichte kwaad vergeven W Men beweert, niettegenstaande de groene en blauwe povere tisten de klok van rlk-zijn spel luiden, dat de groe nen een proef hebben willen doen. Zij hebben willen waarnemen of hunne ver doolde schapen hen op den weg van het verraad zouden volgen, of hunne kiezers in staat zouden zijn eene stem uit te bren gen ten gunste van godhatende geuzen en socios indien zij in 1904 een kartel tot stand brachten. Dat kartel hangt in de lucht. Want,ziet, zegt men, reeds bieden de socios zich aan om de kastanjen uit het vuur te halen zij hebben in hunne brief wisseling in Vooruit de eerste stap tot een vei bond gedaan M. Daens, die gelukkig is vast te stel len dat zijne volgelingen hunne stem gaven aan de socialisten, is genegen het aanbod te aanveerden. Hij vindt het echter wat vroeg nog om eene beslissing te nemen. Men moet misschien dc gemoe deren nog wat opmaken ten gunste dier monsterachtige vereeniging. Daar werd hij ontvangen met alle on derscheiding, die men aan eenen collega uit Parijs verschuldigd is. Bij het ontvan gen van zijn telegram van den vorigen dag had men terstond al het noodige ge daan, maar men had nog niets ontdekt, dat de aanwezigheid van Sorandal te H&vre aantoonde. Men had echter iels anders ontdekt, wat niet van gewicht ont bloot was. De naam Sorandal kwam voor op de lijst der passagiers, die met de Bourgogne naar Amerika zouden vertrekken. En wanneer vertrekt de Bourgogne? vroeg Flick op eenigzins -gejaagden toon. Men heeft mij gezegd, dezen morgend. Dat is zoo. Hoe laat Binnen een uur ongeveer, bij den eersten vloed. Ik ga er heen. Ik ga met 11 mee, zegde de commis saris van politie, die ved belang in deze zaak stdde cn geerne tegenwoordig wilde zijn bij de aanhouding van zu.k een zwa- 11-11 misdadiger. Flick en de commissaris verlieten het bureel. Onderweg kochten zij de morgend- bladen, die juist uit Parijs waren aange komen en die op straat verkocht werden. Zij vermeldden met een groot aantal bijzonderheden de misdaad van Pier- rcfite. De meeste berichten luiden dat de Twee zijn weêrspannig. M. De Backer, die reeds het vel van den beer verkoopt voor hij gevallen is, zingt in zijn Klokke het oude lied van f.lk zijn spel a en wil zijné lezers opdraaiën dat zij niet een maar twee gekozenen zullen hebben. Denkt op de fabel van La Fontain, M. De Backer. Doch als die droom u aange naam kan zijn, willen wij de wreedheid niet hebben u in uw genot te storen. Doch ge zult aardig opzien. Ziehier ook hoe hoogmoedig de geuzen antwoorden op het nederig aanbod der socios. Zij hadden zich nu eens toch zoo minlijk getoond en zie hoe zij onthaald worden door hunne grootere broeders, de geuzen. De boetieksocialisten van Aalst zijn met Hetzelfde sop overgoten, ze ver zwijgen de waarheid, zetten de keelen open en schreeuwen dat zij er heesch van worden Triomf voor de socialen... en... en I Vivan onzen oven... eu... eun En de fiere socios likken de hand die ze slaat zij zijn gereed de nederige die naars te zijn van hen die minachtend op hen neêrzien en ze boetieksocialisten naar 't hoofd slingeren Alles uit haat tegen den Godsdienst. Want de socios, als ze eerlijk zijn, moe ten bekennen dat de catholieken veel voor de werklieden hebben gedaan en dat zij in hunne sociale bedrijvigheid immer door de geuzen worden gedwarsboomd. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apoiheker, op Zondag i5 Juni 1902, M. Meganck, Lcopoldstraat. intendant Dominique dood was, evenals de baron. De beide politiebeambten lazen onder het gaan. Verduiveld, zegde Flick, het zou voor dien armen diommel van een inten dant misschien maar beter wezen dat hij dood was, in zulk een toestand verkeert hij. Toch is het jammer, hij had nog juist lang genoeg moeten leven om haarfijn te kunnen vertellen, hoe de zaak zich heeft toegedragen. - Daar ligt de Bourgogne, zegde de commissaris. Zij waren aan de haven gekomen en de commissaris wees met uitgestrekten arm naar eene groote stoomboot, die op eeni- gen afstand van de kaai voor anker lag. Op de kaai was alles vol leven en be drijvigheid, bootwerkers droegen of reden balen en kisten uit of in de magazijnen passagiers kwamen in geheele troepen aan en zochten hunne boot op. Telkens luidde er eene bel of deed eene stoomfluit een schrilien kreet hooren. Wij moeten ons haasten, z gde Flick. Hij werd al meer en meer zenuwachtig, knoopte gedurig zijnen frak open en toe. Eene sloep bracht hem, den commis saris en twee agenten in burgerkleedmg naar de Bourgogne. Zij klommen aan boord en zagen rond op het dek, waar de grootste drukte hcerschte. Het verraad der 2000 daensisten welke voor de socios hebben gestemd, brengen het hoofd van Mariannesionen op hol. In ieder nummer van Vooruit, uit alle hoe ken van 't Arrondissement gaan er oproe pen op om zich reeds tot den strijd van ï9°4 gereed te maken en alle zondagen verschillige dorpen van ons arrondisse ment te doorkruisen met brochuren, leid- schriften enz. Die nieuwe apostels zullen zonder twij fel onze eenvoudige brave menschen wil len bedriegen door allerhande leugens en verdraaiingen. Wij raden die propagandisten eens aan het paar uittreksels die volgen aan het volk eens voor te lezen en daarmeé hun nieuwen kruistocht te openen. Wij voorspellen hun den grootsten bij val Onze eischen zijn nu wat zij altijd -waren, schrijft De Werker van Antwer pen den 7" en 8n April 1902, 't is nooit in ons gedacht gekomen aan het is gelijk welken onzer eischen te verza ken op en al stemmen we toe deze of gene hei vorming die niet onmiddelijk noodzakelijk is, te verdagen. Dat moet toch duidelijk gezegd wor den op het oogenblik dat onze ergste (atlrapecartellisten van Aalst) tegenstre vers het willen doen uitschijnen alsof de socialisten wijzer worden. Wij zijn nu precies zoo wijs als vroe ger. Wij willen nog wat wij vroeger WILDEN.... De middelen van voortbrengst en be staan zijn nu in handen van enkelen. Wij willen dat de middelen van voort brengst en bestaan welke noodzakelijk zijn tot het behoud der Belgische natie, in bezit zouden komen van de natie. 11 De natie is eigenares van dc arsenalen, de werkhuizen van den Staat, de open bare gebouwen, de ijzerenwegen, de forten, de kazernen. Wij willen dat de natie eigenares zou wezen van al de fabrieken, al de spoorbanen, al de mijnen, al de gebouwen, al den grond, van alles wat noodig is tot het natio nale leven. Al den grond zullen de socialisten dan nemen, al de huizen, alles en er over be schikken als heer en meester. De sociali stische staat zal alles onteigenen, zonder de minste schadevergoeding toe te staan. Hij zou die schadevergoeding niet kun nen toestaan. Waar zou hij het geld vin den om alles wat hij neemt en inpalmt te betalen Laat u niet bedriegen, landbou wers, vraagt die propagandisten van waar het geld zou komen Geven wij ook het woord aan Vooruit 2 Juni 11. Tegenwoordig maakt het gemeen- De kapitein, waar is de kapitein vroeg Flick. N iemand sloeg echter acht op hem of zijne gezellen. Men stootte hem op zij, men trapte hein op de teenen, het was een algemeen gejaag en gedrijf. Dc politiecommissaris gelukte er ein delijk in, zich bekend te maken en de kapitein, die gewaarschuwd was, kwam bij hem. In wc-inige woorden deelde de commis saris hem mee wat er van de zaak was, hetgeen den kapitein in 't geheel niet aan genaam stemde. De aanhouding van eenen moordenaar aan boord van zijn schip stond hem weinig aan, maar hij kon die politiebeambten niet van zijne boot doen verjagen, daarom onderwierp hij zich. Het was hem onmogelijk te zeggen of Sorandai reeds aan boord van de Bour gogne was. Vraag het maar eens aan den twee den stuurman, zegde hij. Hem gaat dat aan, hij weet het wel. De tweede stuurman, die langen tijd te vergeefs gezocht werd, vond men einde lijk aan 't andere eind van de boot en hij wist aanstonds de vraag der politiebeamb ten te beantwoorden. Sorandal had waarlijk acht dagen te voren hut n. 12 besproken. Is hij al gekomen, is hij hier vroeg Flick ongeduldig. schappelijk grondbezit een der hoofddee- len uit van het socialistisch doel. En door gemeenschappelijk grondbezit verstaan wij MET HET OOG OP DEN GROND, Wat wij elders verstaan door gemeenschappelijk bezit van al de bronnen en middelen van voortbrengst. Gemeenschappelijk bezit beteekent Aan elkeen in de maat zijner krachten, aan elkeen in de maat zijner behoef ten. 11 Zij zullen dus al den grond nemen, al wat de landbouwer bezit wij herhalen HET ZONDER een CBNS VERGOEDING. Het zal er niet te beter om gaan want de socios zullen van iedereen maar eischen wat hij geven kan. De luiaards zullen dus de beste zijn want van hen zal weinig of niet vereischt worden I Het socialism is het paradijs der vad sigheid, want de socios zullen, 11a weinig of geen arbeid te hebben, aan die kerels nochtans geven zooveel zij noodig heb ben aan elkeen in de maat zijner be hoeften Groote luiaards, ferme doorjagers, wa tertandt maar op het socialism want gij kunt niets beters wenschen I Gij echter goede werkman, zult u deerlijk bedrogen vinden. Dat moet gij, roode propagandisten op den buiten vertellen, dat moet gij aan de landbouwers zeggen. Men zal u niet be schuldigen het socialism te vervalschen want die uittreksels zijn genomen uit uwe groote dagbladen en de groote opstellers daarvan zal men niet durven uitkraaien het socialism niet te kennen. Daar is stof voor een eerste propagan- datocht. Wij kunnen u verzekeren dat wij voor laters ook zorgen zullen en de stof u nooit ontbreken zal. Uwe leiders heb ben zooveel dwaasheden uitgekraamd wij zullen ze u, punt voor punt opdis- schen. Wij kunnen inderdaad niet lijden dat gij met valschheden zoudt rondven ten. Tot u landbouwers zeggen wij Opge past, de vos komt u de passie preêken en weest zeker dat hij masker op masker zal aantrekken opdat gij het socialism noch de socialisten wezenlijk zoudt leeren ken nen. Herinnert u de wootden van een socialist van Leuven, Van Hoyweghen die de valschheid niet kunnende verdragen de groote leiders het volgende naar het hoofd slingerde dat als een brandmerk op hun voorhoofd moet lusten Wij moeten tot de boeren gaan als wolven in een schapenvel en loensche middelen gebruiken om zoo gauw mogelijk in de Kamer te geraken Landbouwers, leest Denderbode, leest regelmatig ons blad het zal u over het socialism nog vele dingen vertellen, echte, ware dingen want wij zullen telkens de bron aanduiden Wij zullen zien. Een onderzoek, dat onmiddellijk werd ingesteld, toonde aan dat de passagier van hut n. 12 nog niet aan boord gekomen was. Hij kan niet lang meer wegblijven, zegde de tweede stuurman, want wij ver trekken binnen een kwartier. Maar weet gij wel zeker, dat hij er nog niet is O 1 zeker. De tweede stuurman legde hem uit dat er eene nauwkeurige controol werd ge houden van alle passagiers die aan boord kwamen. Om het even, zegde de inspecteur van dc geheime politie men kan hein in dc drukte over liet hoofd gezien hebben of wellicht heeft hij een valschen naam opgegeven. Wilt ge met mij meegaan, om de boot te doorzoeken stelde de tweede stuurman voor. Daartoe hebben wij nog juist den tijd. Flick liet zich dat geen tweemaal zeg gen hij ging met den stuurman mee, liep over het dek, het tusschendek. door de zalen en kajuiten die voor de passa giers bestemd waren, maar nergens was dc man te zien, wiens signalement hij had. Zijt gij nu overtuigd vroeg de stuur man. Ten minste als hij zich niet onder in 't ruim verborgen heeft, bromke Flick. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1