Pauzelijke vermaning. St-Lievens-Ilautem. Het Vrijdenkerscongres. Van tak op tak. Het pensioen. Gebroodroofd. Catholieke vrienden AALST. Allerhande nieuws. .MiuiT va.\ L. IHHüiMAlX Achilles Eeman, Aalst. De H. Vader en de verdeeldheid onder catholieken. Uf Rutten, bisschop van Luik, heeft de hooge eer genoten, van in verhoor te worden ontvangen door den H. Vader. Z. Hw. richt nu, tot zijne medewer kers in zijn bisdom, de woorden dieZ. H. tot hem richtte. De bisschop van Luik legde aan Paus Leo XIII de verdeeldheden uit, die in het bisdom Luik, niet alleen tusschen catholieken, maar zelfs tusschen de gees telijken hef ft b: staan. Alhoewel verbete ring waar te nemen is, is alles niet ge daan de catholieken blijven verdeeld in twee kampen, waarvan de eenen zich christen-democraten, anderen zich con servatieven heeten. Moet dat voortduren, legde Mg* Rutten aan Z. H. uit, dan is het te vreezen dat die scheuring bestendig wordt en toe neemt. Mijn voornemen is te werken om alle oorzaak van verdeeldheid te doen verdwijnen en alle goede catholieken, alsmcé dc geestelijkheid, te vereenigen, opdat zij allen slechts één doel zouden hebben de glorie van God, het heil der zielen, het welzijn der kerk en des vader lands te verzekeren en tevens den toe stand der mindere standen, vooral der werklieden te verbeteren en alle mannen van goeden wil er toe te leiden, om zich met hart en ziel te hechten aan de met dit doel gestichte werken. Maar, om zeker te gelukken, besloot Msr van Luik, en om met meer gezag te kunnen spreken, zou ik een woord Uwer Heiligheid verlangen, mij toelatende te zeggen dat zij mijne gedragslijn goed keurt, en ik, door haar te volgen, enkel gehoorzaam aan het Opperhoofd der Kerk zelf. Ziehier wat den H. Vader ten ant woord gaf Dit woord geef ik u, Monseigneur. Ik machtig u te zeggen, dat het is in mijnen naam en krachtens mijn gezag als stedehouder van Jesus Christus, dat b gij de verdwijning vraagt dezer ver- deeldheden, die enkel noodlottig kun nen zijn. Ik herhaal het u, gij moogt verkla- ren, dat gij uit den mond van den Paus zelf de uitdrukking gehoord hebt van zijnen grooten wensch, van zijn stelligen wil, alle verdeeldheid tusschen geeste- lijken en leeken te zien ophouden en dat allen u onder dit opzicht moeten gehoorzamen. Want zij die hunnen bisschop niet volgen, waar deze werkt tot herstel des vredes, en der eendracht, zijn geen goede catholieken. Zeg tot de priesters dat zij u, om wille van het goed, tot uwen troost en tot vreugde des Pauzen uit al hunne krachten moeten steunen. En zoo dat i niet voldoende was, of indien men het gezag van uw woord moest betwijfelen, zal ik nog meer doen. b Gij zult mij eenen brief schrijven en ik zal u derwijze antwoorden, om allen twijfel weg te nemen en een einde te stellen aan alle misverstand, Het is noodig dat alle goeden zich t vereenigen om het goede te stichten en het hoofd te bieden aan de kwaden. Deze vermaningen zullen ook buiten het bisdom Luik met vrucht gelezen en overwogen worden. Het festival van zondag laatst was als onpartijdig aangekondigd. Al de katho lieke maatschappijen van het omliggende, uitgenomen de katholieke fanfaren der gemeente, waren uitgenoodigd (maar voor de eer der uitgenoodigde katholieken dient er gezegd dat niemand aan den li beralen oproep heeft beantwoord). Dit feest is in eens politiek geworden of erger nog in een festival-meeting ontaard. Het was immers eene schoone gelegenheid om al wat blauw is zijn hart nog eens lucht te geven. Vooreerst is de E. H. Pastoor van Letterhautem vergezeld van den E. H. Onderpastoor onzer gemeente door eenige schoelies eener vreemde maat schappij (altijd eerlijk en deftig) uitgefloten geweest men zong van 't ongediert der papen, men riep smeerlappen en andere liefelijkheden, doch wanneer voornoemde Heeren terugkeerden om van nabij te zien wie zij waren kozen die helden4 het hazenpad. Na het spelen der laatste arias op het kiosk komt voorzeker den prijs van uitmuntendheid toe aan M. Leveau van Aalst die als commissaris dtr liberale fan faren Les amis constants (in Vlaan deren Vlaamsch a. u. b.) bij het ontvan gen der herinneringsmedalie (met blauw lint natuurlijk) zijn liberaal rakkemans- hart in zulken geestdrift voelde ontvlam men dat hij verscheidene malen zich zelve overtrof, ja, dat hij mocht zeggen zoóals dommen Gust uit den cirkJe suis SORTI DE MON CARACTÈRE. Na de gewone bedankingen deed M. Leveau 't blauw lint over zijnen arm ste ken om er meê te kunnen zwaaien en ant woordde in de grootste geestverrukking zich tot het volk wendende dat hij moest hulde brengen aan St-Lievens-Hautem voor de uitnoodiging en't goed onthaal dat de liberaaale (en dat ronkte zulle) maatschappij Les amis constants van Aalst was te beurt gevallen en bijzonder lijk aan de familie Verbrugghen die van ouds tijden de menschen van Hautem zoo goed heeft weten bij den neus te leiden en in blauwe doeken te doen dat (peis ne keer) geheel Hautem gew kkeld was in de blauwe vlagen hierbij streek hij m. t zijne hand op het liefelijk hoofd van M. Sylvain Verbrugghen die er stond naar te lonken gelijk een oude kat die geflost wordt. M. Leveau ging voort N'u vrien den, z-gde bij, gij weet zeker niet wie ik ben Ik ben ik uwen liberah n kandidaat van over 14 dagen voor de Kamerkiezin- gen. (Plaatsvervanger verzweeg hij uit nederigheid en misschien om zijnen dis cours wat te verkorten) en ik ben een kind van St-Lievens-Hautem, (een groot man- nrke) ik heb thans den tijd niet gehad u allen persoonlijk te komen spreken (ik was juist eene levering buizen te ver wachten van 17000 meters) nu zult ge mij kennen en t' naaste keer zal geheel St- Lievens-Hautem als eenen man voor mij kiezen (dus de katholieken ook] want het is blauw bloed dat wij in ons lijf hebben. Er stond daar een fijn boc-rken op te luisteren die zegde dat blauw bloed, blauw-blauw dat is vergiftig dat, en zou dat somwijlen nie kunnen deugen voor de patoiters nu te bespi eten Thans zouden die mannen als ze dood zijn meer weerd zijn als nu want nu trachten ze altijd maar van binnen te scheiren en thans waren ze een redmiddel voor den land bouw. Er warén daar ook Gentenaars, Brus selaars, Aalstenaars, zoo al menschen die wat fransch spraken en daar vroeg daar een in 't fransch wie dat was. C'est leveau d'Alost, antwooidde eenen andere. Wie? zegde eenen derden het kalf van Aalst, bigot Willen ze hier kalvers ook voor in de Kamers Gei gei, zei daar ne Gen- teneere, ge mod nie lachen hein hij hiet hij azun. Hij is niet misnoemd onder brak tenen vierden. Intusschen had M. Leveau zijnen discours voortgezet hape rende gelijk eenen leerling-volksvestegen- woordiger en M. Sylvain strijkende cn hij geraakte in eene zinsnede waar hij, inde verhevenheid zijner gedachten, het wat hooi; had opgesteken (misschien zweefde hij met d<n geest alreeds in de hooge sferen der Volkskamer) en 't en wi;de er alzoo nu t uit 't geen dat hij binnen had. Hij keek bedrukt in Sylvains oogen en Sylvain in de zijne en in eene opwelling der innigste broederliefde gaven ze el kander eenen hartstochtelijke kus. (Bloed irc-kt zei de ketser en hij gaf zijnen ezel ne smak). Enfin 't was een aandoenlijk tooneel en menigeen was van gevoelen dat zij nooit oprechter liefde tusschen kalf en os hadden gezien. Toen de gemoedsaandoeningen wat voorbij waren en M. Sylvain zijnen baard had algeke.ischt, kwam M. Leveau weder om op zijn plooien en zegde dat de libe rale parlij de eenige pariij was van orde, vaderlandsliefde en rechtzinnigheid. (De vensters en deuren hunner tegenstrevers weten hier van liberale orde te spreken; ook als bondgenooten der socialisten mogen zij op vaderlandsliefde, en als trouwe bondgenooten der Daensisten, op rechtzinnigheid roemen). Hij eindigde met den kreet der socia listen Leve het algemeen stemrecht! middel tegen alle liberale kwalen. Na dit hartroerend tooneel waren er nog hoogs tens 5 a 6 dutsen die met tranen ran aan doening in de oogen stonden en die toch nog den moed hadden op hunne handen te plakk' n en bravo te roepen, al de an dere gingen schokschouderend heen. Men vindt toch overal gevoellooze menschen hé (get.) Een domper. Zondag 11. te Brussel gehouden, heeft zulke afschuwelijke leerstelsels verspreid dat de liberale drukpers er zelfs geen ver slag durft over meêdeelen. Het is dus voor ons eene plicht de aan dacht er op in te roept n bijzonderlijk van die personen welke door de liberale en socialistische schijnheiligheid om den tuin geleid worden. De vrijdenkers verklaarden vooreerst dat de vrijdenkerij of godverloochening onafscheidbaar is van 't socialism. Dus de socialist om goede socialist te wezen moet vrijdenker, godverloochenaar zijn. En vrijdenkers zijn ze de socialisten in groote meerderheid en om er zich van te overtuigen hoeft men maar zijne blikken rond zich te werpen en men zal weldra bestatigen dat geen enkel ware socialist nog den voet in eene kerk of kapel zet en meest allen zweren en vloeken iijk ware duivels in menschenvel. Wat vragen de vrijdenkers of socialis ten Uitroeing van den Godsdienst Afschaffing van 't eigendomrecht Afschaffing van 't huwelijk en leven lijk de dieren Opstand tegen de wet. Op dit congres werd eens te meer be wezen dat hi t liberalism onvermijdelijk voert naar 't socialism cn 't socialism naar de anarchie. O gij, gefopten, zult ge dan toch uwe oogen niet willen openen ÏVooit lii'gen, nooit I)p- De groene leugenaar van Chipka durft schrijven dat er op de lijst der catholieke gekozenen van Brussel: 3 4 zijn die nooit naar de Kerk gaan; a dat ze niet zouden deugen om de stoelen in een kerk le zetten, om dorde te hou- den in een kerk, en ze deugen om in een christen land de wetten te maken, om te regceren en om te bestieren. Het nieuws van den dag antwoordt (i Daar heeft Het Land van AELST.schan- i) deiijk aan gelogen. Onze gekozenen te Brussel zijn goede catholieken, die trouw hunne christenc plichten ver- 0 vullen. i> 't Land van Ablst wacht zich wel eigen namen te noemen, uit vrees van Moeder Justicia. E11 al die logins en lasteringen, al die snoode b< Itxd.ging' n kom. n un den kokei van nen gio-nen kiiW.it die men hier vóór de kamerku-zing bijna dagelijks zag d.n Kruiswtg gaan. Di kerel behangen met schijn van godsdienst, deed O. L. Heer een viasscn- baard aan. Aalst in de Gestichten Dit vraagt de groene heer van Chipka. En hij antwoord': i' 't Aalst o. a. 57 oude mannekens trek- ken Pensioen en 46 oude vrouwkens... En volgens de fama volat, die menschen a trekken geenen eens van hun pensioen. b geen rood duit, wij zouden geerne die n wreede tijding zien logenstraffen. Indien de groene heer van Chipka in slaat ware de wet te begrijpen dan zou hij die ezelaiij niet hebben ntêrgeschrevcn immers hij zon wrten dat lieden welke in Weldadigheidsgestichten zijn opgenomen en er kost en kleederen ontvangen, gelijk het in de ouderlingenhuizen onzer stad 't geval is, niet in nood verkeeren en dus tot het bekomen van 't pensioen van 65 fr, geen recht hebben. Geen enkel der onder lingen geniet 't pensioen, ten zij d-zen aan wicn het pensioen was toegekend vóór zij in 't Gesticht werden opgenomen. Niets ontvangen zij van hun persoon lijk pensioen zegt de groene Heer... en hier geeft hij te verslaan dat de Commissie der Godslmizi 11 onrechtveerdiglijkinpalmt wat aan tie ouderlingen van rechtswege toekomt. Hij beschuldigt dus onrecht streek de Leden der Commissie onrecht- veerdig te- handelen ten opzichte der ouderlingen want ze stelen hun persoonlijk pensioen. En dat blijkt klaar en duidelijk uit 't gene de groene Heer laat volgen 11 Indien er evenredigheid ware in het Bestuur der Hospiciën, de Voiksgezinden zouden daar vragen Een frank per week aan die 011de biave werkmenschen, en op Hoogdag, n en Kermis 2 fr. 't is toch van hun geld en... Welk doel wilt de groene Heer, door die laffe leugens bereiken Wel eenvou dig de heeren Leden der Godshuizen hate lijk te maken in d'oogen van 't volk... Waarlijk wij zullen niet te verre gaan als wij die handelwijze als eene groene kra- watterij aanklagen Vrijwilligersleger.Indien er ooit een land in nesten gi-zeten heeft, dan was het wel Engeland, tijdens den oorlog die komt te eindigen. Engeland had soldaten en veel soldaten noodig. En in Engeland bestond er niet anders dan een vrijwil ligersleger. Ook waren er eenigen die meenden dat het oogenblik gekomen was om den ge dwongen soldatendienst in te voeren zooals hij in de meeste landen bestaat. Donderdag kwam dit punt weer ter sprake in het Senaat van Engeland. Lord Salisbury, opperminister, zei Engeland hei ft hem altijd wel bevonden met het vrijwilligersleger er bestaan volstrekt geen redens om van stelsel te veranderen. Die verklaring wordt opgedragen aan onze blauwe en groene soldatenzotten, die vinden dat er nog geen gedwongen soldaten genoeg zijn in België. Gelukkig- lijk hebben de kiezers die mannen op hunne plaats gezet. catholieken, hebben ons onbermhertig gebroodroofd, ze hebben ons letterlijk op 't zand gebracht, ziedaar 't deuntje dat men van uit 't slot van Chipka op alle toonen hoort opgaan,,.. En de groene, roode cn blauwe écho's herhalen het ge stadig tot zelfs in vreemde gewesten. Zoo herhaalt een Hollandsch rood écho deze week het deuntje, dan poogde men DEN VOLKSPRIESTER UIT TE HONGEREN en dat lukte. Maar of men wel op Chipka totaal uit gehongerd is, daar valt aan te twijfelen. Immers die democraten, groen tot in 't merg der beenderen, handelen juist als hoogmoedige capitalisten. 't Zoontje moest zijn eerste communie doen en 't was te edel om naar de leering ter kerk te gaan cn er plaats te nemen ne vens de zonen der werklieden. En gekleed was het lijk een prinske. 't Dochtertje gaat trouwen en in plaats van des woensdags, den dag voor allen, den democratischen dag te nemen, ver kiest men een bijzonderen dag en uur. Men trouwt om 10 uren en betaalt een recht van 100 franks. En de bruid was in toilette chic gelijk eene hofdame... Mijnheer en Madame Daensook waren prachtig uiigedoscht alleen 't hoedeken van Mijnheer liet wai te wenschen over. Aan de kcrkdzur werd ten almoes gegeven aan de zich aldaar bevindende vrouwen en men vocht er om. Een huwelijksbanket volgde vol pracht en luister. En na 't banket deed men eene wandeling langs de oevers van den Den der om de s pij s ver teer ing te bevorderen... Maar bloed vei wanten, deftige werklie den, werden achteruit gestoken voor vreemdelingen, ze waren van te nederig.- afkomst maar, zoo wil het de groene de mocratie van Chipka. En japjd Daens, die andere zoogezegde gebroodroofde sukkelaar, rolde zaterdag namiddag in opene calèche op de Boul- vards te Antwerpen. Wie hem niet kende nam hem voor den eenen of anderen Ro- meinschen prelaat, want hij zat op zijn pointilje met witten das en zwart leêren handschoenen. En nevens hem zat er een kerel die het niet min hoog op had dan hij. Later zag men jajed Daens en zijn ge zel in het nieuw groot restaurant Weber bezig met een fleschje verkoelde Moesel- wijn te zuipen, 't Kan niet meer op Maar zal hij zetelen Wij vragen het Is het wel mogelijk dat lieden die door brood roof op '1 zand zijn gevoerd het toch zoo breed en bont kunnen aanleggen Indi n wij op du alies de aandacht intoepen dan ishet ailee-mijk om te doen uitschijnen hoe zeer de helden en heldin nen van Chipka aan de waarheid le kon blijven wanneet zij het deuntje afgeven üat de catholuk. il hen door bioouroof op den achternoen hebben gebracht.... Flanelle te wasschen. Er zijn van a'le slag van middels voorgeschreven om de flanelle te wasschen zonder dat zij inkrempt. Het beste middel is het eenvoudigste in de plaats van de gewasschen flanelle uit te v/ringen moet men ze eenvoudig uitrtkken en alzoo laten droogen. ■iO|u(| D»(>ns voor* 'I ge» recht Vrijdag 20 Juni aanst. moet J3je,j Daens alhier voor de Rechtbank van enkele politie verschijnen beschul digd van beleedigingen, namelijk, van den heer Van Causbroeck, koopman in wijnen, smeerlap te hebben nageroepen. Vogels. Niet alleen in België, maar ook in andere landen, wordt men gewaar dat het uitroeien der vogels eene zaak is die de ergste gevolgen heeft. Niet alleen missen wij het zoet gekweel en 't lief gezang dier gevederde vrienden; maar daarenboven woekert het verwoes tend venijn op vreeselijke wijze. De verwoesting aan boomen en plan ten, door allerhande ongedierte, wordt alle jaren grooter, en 't gebeurt dat te midden der Lente, de boomen kaal staan gelijk in vollen winter. De regeeringen van België en Duitsch- l;md, van Oostenrijk en Spanje, van Frankrijk en Griekenland en andere lan den, hebben nu eene overeenkomst ge maakt tot bescherming van den nuttigen en venijnetenden vogel. Binnen een tijdverloop van drij jaar, zal de bestaande wetg ving in die landen, geschikt en geregeid worden volgens de nu gesloten overeenkomst. Uit OultZondag heb ik Het Land van Aelst gelezen en heb daar gezien wederom van de orgelbals.Nü over vier jaren, heeft smid Lambrecht op de kei mis van Oultre, uit Aalst, eene tent met orgel doen komen, en om dat bal op te luisteren, is Pie Daens afgekomen en heeft gedanst. Oultre had nog nooit een speelman ge had, maar het was pur om den braafsten, den deftigsten Pastoor van ons Bisdom te tergen dat Lambrecht het gedaan heeft.... Republikeinen en imperialisten. De Peuple merkt op dat op het Marti- niquefeest de gezant der republiek te samen in ééne loge troonde met den aan- leider der antirepublikeinsche samen zweerders, prins Victor Napoleon. Wat geeft dat Hier loopen de gedeco- reeiden der Leopoldsorde wel achter de roode vlag, bemerkt «Het Handelsblad». GROENE KRAWATTERIJ. \olgens 't Leeuwke Plancquaert zijn op too pastoors en onderpastoors slechts 3o a O die oprecht in God gelooven en den Godsdienst ernstig aannemen. Al dc overigen 'tzij 70*60 ten honderd zijn vrijdenkers, mannen die den Gods dienst niet ernstig opnemen, of liever, hem aanschouwen als eene comedie. En hij, Pianquaert, die deze lasterende beleedigingen naar 't hoofd onzer Geeste lijkheid slingert, beweert een christen uiensch te zijn gebleven. Jan de zot van Vooruit dreef het nooit zoo verre neen, nooit wierp hij zulk eene lasterende snoodheid onze zoo ver dienstelijke Geestelijkheid toe. Wat groene krawatterij toch Bond der Catholieke Vereenigingen. De middenraad van dien bond is ver leden week vergaderd, onder voorzitter schap van M. Woeste, ten einde de besluiten uit te voeren, in den laatsten zittijd te Luik genomen. Hij heeft, onder andere beslist aan de Regeering een deel der aangenomene wenschen te zenden een onderzoek in gesteld bij de aangeslotene vereenigingen, over de politieke inrichting der 41 arron dissementen van het land te dien einde de nooiiige aanbevelingen opgesteld en besloten zich in betrekking te stellen met het Syndicaat der reizigers, om te strijden tegen de onzedelijke uitgaven. De raad heeft eindelijk besloten, bij de aangeslotene vereenigingen aan te drin gen. opdat zij overal comiteiten zouden inrichten, voor het aanwerven van vrij willigers en door eene uitgebreide rucht baarheid de bepalingen doen kennen der laatste wet op de milicie. Laat ons maar van heden af beginnen te treuren... Binnen twee jaren, in 1904, zijn wij z- korden berg af... In plaats van di ij catholieke volksvertegenwoordigers naar de Vo.kskamer te zenden, zullen wij maar een enkele meer zenden... Het zal droevig zijn en treuren wij reeds van heden af. Immers de groene, blauwe en roode profeten hebben gesproken. Üe groene Volksfoppeis, zullen volgens profeet De Backer, vast en zeker twee gekozenen hebben. De blauwen zullen volgens de profeten- vrijdenkers van Dendergalm zeker een gekozene hebben. De roode boetiekpolitiekers zullen, vol gens profeet Nichels, zeker ook een gekozene hebben. Dat maakt 4 en voor ons, catholieken, schiet er maar een eukei meer over. Welke davering staat er ons te wachten Nochtans de 100de profeet is niet ge heel verzekerd van zijn stuk want 111 Recht en Vrijheid urukt hij op de nood zak lijkheul van een eerlijk en rechtzinnig verbond tussch n de oppositiepartijen.... Wee de pariij, toept hij, uie aan 't veruond zou veizaken.... De profeet geeft dus mollepootjes aan de blauwen en groenen en bekent hierdoor dat ze alle drij 't vel van den beer verkoopen eer bij geveld is... Laten wij de driekleurige profeten maar altijd aan zeeveren werken wij moedig met aanhoudende krachtdadigheid en dan mogen wij verzekerd zijn dat wij ons in de zegepraal van4onzercandidaten zullen mogen verheugen. Opgepast dus, vrienden De gezondheid der koningin. De gezondheidstoestand van H. M.,ofschoon op dit oogenblik stilstaand, heeft eene aanzienlijke verandering in haar leven teweeg gebracht. Zij heeft van hare uitstapjes moeten afzien, waarbij zij hare paardjes zoo geerne zelf mende. Men moet haar in eenen zetel de trappen op en af dragen. M<n begrijpt dat H.M. in deze omstan digheden onmogelijk de doopplechtigheid van prins Leopold bijwonen kon. Men hoopt dat de kwaal van H. M. niet van blijvenden aard zal zijn en zij in Augusti igo3 nog wel te pas zal zijn om haar gouden bruiloft te 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 14 Juni 1902. Ii3 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 440 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3520 kilos. LEZERS, de beste van al de putgcer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal. Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren, en overal. Het Soniënbosch wordt een waar museum van schrikkelijke dingen. Twee groenselboeren, die door het bosch hun nen weg namen, oin naar de markt van Brussel ie gaan, vonden op korten afstand van elkaar eerst een pak, inhoudende het lijk van een kind en toen dat van eenen zeltmoordenaar aan eenen treurwilg han gend. De omstreken van Brussel moeten zich waarachtig niet op groote veiligheid beroemen. Wij meldden reeds de schandelijke misdaad, te Anderlecht op eene 31 jarige vrouw gepleegd die vertrouwen genoeg in zekeren Pottier gesteld had, om zich door hem naar huis te laten geleiden. Hij sleurde haar in eene weide en door kerfde haar letterlijk met zijn pennemes. De dokters bestadigden dat Sylvia Verlceden met het grootste lemmer van een gewoon pennemes, eenmaal werd getroffen in de borst, vijfmaal in dé bee- nen, dertigmaal in de armen en de handen, driemaal in het voorhoofd en viermaal in het hoofd. Eene andere misdaad werd gepleegd te Laken. Daar werd eene 75jarige vrouw, die alleen thuis was( terwijl haar zoon melk rondbracht, door vreemde indrin gers op haar bed gebonden. Toen doorzochten de kerels al de meu belen en stolen voor 20,000 fr. waarden, eene horlogie met ketting en 5o fr. in geld. Volgens men zegt zouden de dieven reeds aangehouden zijn. Dinsdag zijn nog 8 burgerwachten van Leuven veroordeeld tot straffen van 5 fr. boet tot 4 dagen gevang, omdat zij tijdens de onlusten van April den dienst geweigerd hadden. - Een öjarig knaapje.de kleine I.Van Lerberghe, sgeelde te Nevele, op den dorpel zijner woning Karnemelkstraat, toen een wagen, geladen met 5ooo kilos maïs kwam aangereden. Recht over het huis van Van Lerberghe, keerde de wagen. De straat is hier maar smal. Het knaapje poogde te vluchten en de geleider van den wagen, de genaamde Bettens, het gevaar ziende waarin het kind verkeerde, trachtte het te grijpen om het op te tillen. Hij gelukte hier evenwel niet in en de arme kleine werd tusschen den huisgevel en het voorwiel van den wagen het hart ingedrukt. De dood trad oogenblikkelijk in. Men begrijpt de smart der ongelukkige ouders. Wij hebben de eer UEd, ter kennis te brengen dat de kunstkring «Het Kunstverbond van Turnhout tegen de maanden Augustus en September, eenen wedstrijd uitschrijft voor alleenspraken en alleenzangen (vlaamsche taal) voor beide geslachten. Slechts bekroonden in eenen prijskamp worden hieraan toegelaten. De belanghebbenden worden beleefd ver zocht zich voor de voorwaarden te wenden aan het bestuur van het «Kunstverbond» nr 5o, Warandastraat, Turnhout. Uit Lanklaar meldt men dat de werken aan den boortoren snel vooruit gaan. Men heeft reeds eene aanzienlijke diepte bereikt en men heeft goeden moed hier, g' lijk elders, kolen te vinden. Een bewijs hii ivan is, dat men reeds eenen twcid-.n boortoren opricht, een kwartier verd r als den eersten en dat men weldra een derden zal zien oprijzen. Men heeft in de grot van Han eene zonderlinge ontdekking gedaan, namelijk zes sporen van vuurhaarden. Dit zou doen vermoeden, dat die grot in voorhistorische tijden bewoond is geweest. Ook heeft men er boomen en gebeenten gevonden. Men meldt uit Heusden, (Limburg) dat mtndaar, in den loop dezer week, steenkolen ontdekt heeft in de eigendom men van M. graaf de Theux. Zooals men weet geschieden deze boringen voor reke ning niet van eene maatschappij, maar voor rekening van M. de Theux zelf. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Mej. G. te Spa, 22 jaar oud, leed erg aan tandpijn cn wilde den zieken tand niet laten trekken. Daardoor was men verplicht chloroform te gebruiken. Maan dag morgend kwamen drie geneesheeren en deden haar slapen, doch het meisje bezweek. Uit het onderzoek schijnt té blijken dat de geneesheeren geene schuld aan het ongeluk hebben. De gendarmerie van Spa heeft vier personen aangehouden, die de specialiteit hadden van in 't groot te stelen. Twee hunner zeggen Amerikanen te zijn, met name Clark en Sommerville, die sedert 14 dagen in de beste hotels verble ven. Zij zijn beschuldigd van verschilige diefstallen in Amerika en Engeland, ten bedrage van 200,000 frank. De twee anderen zijn een man uit Moravié, de 32jarige Dovietonyki en een jong Oostenrijksch meisje, Maria Herg- menger, 18 jaar. Deze hadden te Dortmund 3o,ooo fi. gestolen maar hadden deze som reeds weer bijna geheel aan de speelbank ver loren. Het gerucht hunner aanhouding was reeds in Verviers verspreid, maar met de melding dat het de bende Humbert was. Uit dien hoofde was er veel volk aan de statie bij hunne aankomst. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 12 Vrouwelijk idem 12 HUWELIJKEN. J. Delafortrie, handr met M. Daens, z. b. J. Wauters, tw. met P. Ruelens, z b. B. Cardon, steenbakker, met M. De Smet, landb. D. De Bundel, tabakb. met B. Van Bleyenberg, dienstm. F. De Kegel, z. b. met M. Matthys, z. b. overlijdens. B. De Koek, wr Arys, z. b. 81 j. Leo- poldstraat. D. Caudron. m. Meert, landb. 5i j. Moorselschebaan. F. De Rop. m. Coene, ondern. 5i j. Binnestraat. M. Hoffelinck, \ve Van den Hauwe. z. b. 79 j. Bolleweg. M. Van den Abeele, vr. DeSmet, z. b. 46 j. Moorsel- baan. 14 kinderen onder de 7 jaren. WAAR GENEESMIDDEL IDTC 2v3I-A_-A-C3-- Ik wend mij tot al de lezers van dit blad, die op eeniger wijze aan de maag lijden, 'tzij dat zij den eetlust verloren hebben, 't zij dat zij moeilijk hunne spijzen verte ren dat zij aangetast zijn door ontsteking, maagkramp, zinking, aandoening van lever of darmen dat zij na de maaltijden of gedurig brakingen hebben, of het zuur, of duizelingen, of verdoovingen, of zwel lingen, moeilijke ademhalingen, drukkin gen, harteklop, pijn in den buik, in de borst of de nieren dat zij zich dien ten gevolge bevinden in een staat van alge- meene onwelligheid, treurig, ontmoedigd, ter neêr geslagen, geplaagd door den slechten toestand van den mond, drooge en brandende keel dat die toestand oud of nieuw weze, dat hij zelfs sedert vele jaren dure dat geen enkel geneesmiddel; geen enkele leefregel geholpen hebbe 't geeft er niet aan ik raad hun sterk aan, eene proef te nemen met de Gezond heidspoeders De Cock, en ik ben over tuigd dat hunne maag weldra volkomen hersteld zal zijn en alle onwelligheid zal verdwijnen. Ik zend onmidddijk eene doos franco, metal de uitleggingen, aan ieder persoon die er de aanvraag om doen zal, vergezeld van twee frank in postze gels of mandaat. Men kan zich ook wen den tot de eerste apotheek de beste, maar in dit geval moet men de echte gezond heidspoeders De Cock eischen, in goed gesloten doozen die mijn handteeken dra gen. Daar wij met twee Jozefs Dubois, apothekers te Hoei zijn, ziehier, om alle vergissing te vermijden, mijn nauwkeurig adres Joseph Dubois-Danze, Huy. SPECIALIST, 1EDIEKD DOOR BE ZUSTERS TAR LIUTDI 79, rue de l'lnstltut, JUMET (bij Charleroi) fi&CHLfCN (baking, spat)volle genezing van alle ünCUnfcil breuken zonder baud, voor net leven cn in eenige dagen, door de verbeterde methode van dokior L. Uogniaux, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingen vraagt adressen van vertrouwbare personen seuert 9 jaren genezen. WATERBREUK. ADERBREUKXX'C eenige dagen en voor hel leven, door dc bijzondere methode van doktor L. Dogniaux. fflSÏORRIDE LEDEN knieslijflieid, enz. Dr L. DOGNIA UX, specialist, ontvangt79, me ie t'Instilut, Jumet, Maandags en Woensdags, van t tot 3 uren. Telefoon 473 Kunstguano Scheikundige Vetten. Prijs volgens samenstel. (Vrnagt Prijscourant.) Zeer voordeelige prijzen van 8 tot 17 fr. de 100 kilogr. volgens inhoud. Nitraat van Soda en andere Grondstoffen tegen den prijs van den dag. Zuivere blauwe aluin. Middels tegen de aardappel plaag en 't zwart der grauen. Vergruizers vermorel tegen lage prijzen.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2