Donderdag 10 Juni 1002 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5685 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Het vrijdenkers- congres. HET PORTRET Nog een liberaal die zijne vrienden afkeurt. Vroege aardappelziekte 18 jaar bewind. EEN EN ANDER. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving' eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, cn in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 18 Juni 1902. Over weinige dagen heeft de bond der Belgische vrijdenkers of godverlooche naars zijn jaarlijksche Congres te Brussel gehouden. Een zestigtal afgeveerdigden waren aanwezig. Men bemerkte de tegenwoor digheid van MM. Denis, Furnémont, Demblon, des Essarts, al socialistische leiders en Mej. Gatti de Gamond, gewe- zenn bestierster eener normaalschool tot het opvoeden van god verloochenende onderwijzeressen en opleidster der socia listische vrouwen te Brussel. Verschillige beslissingen werden ge nomen en onder andere, zonder de min derheid der leden die van eene andere denkwijze zijn uit te sluiten, dat de vrij denkerij onafscheidbaar is van het socialism. Dus wanneer de roode redenaars en schrijvelaars beweren dat de leerstelsels van het socialism zuiver economisch zijn en alleenlijk de verbetering van den stof- felijken toestand der arbeiders najagen, spelen zij den schijnheilige. Ja, schijnheiligen zijn de roode rede naars die uitkramen en schrijven dat lie den van alle godsdienstige en wijsgeerige overtuiging catholieken, protestanten, joden zoowel als vrijdenkers zich bij 't so cialism kunnen aansluiten met verzeke ring dat hunne overtuiging zal geëerbie digd worden. De liberale vrijdenker die verklaart dat hij en zijne partijgenooten het socialism bevechten is een ellendige logenaar Want HET SOCIALISM IS ONAFSCHEIDBAAR VAN DE VRIJDENKERIJ. Maar waarop steunt men zich om die dubbele onafscheidbaarheed te bevesti gen Men leidt ze af uit de volgende ver klaringen gedaan door zekeren Smet, volgens het verslag van Le Peuple een socialistisch orgaan Het is onmogelijk, zegde Smet, anticatholieke propaganda te maken zonderden eigendom der kloosters, den eigendom der catholieke hee- ren, de rijkdommen der Kerk, welke aan de armen ontnomen zijn, aan te randen. Doch, als men raakt aan den catholieken eigendom, dan moet men ook raken aan den eigendom der burgersvrijmetselaars. Ge kunt geene antigodsdienstige propaganda DOOR STRANIERO. 4® vervolg. Mijn oom ging naar de keuken en riep Marian, i Nu zal de vertooning begin nen dacht ik en wachtte met een soort kluchtigen schrik het uitwerksel, dat hare verschijning zoude teweeg brengen op zijne excellentie maar tot mijne groote geruststelling, kwam zij niet tevoorschijn. Babelon trad binnen, dragende op een groot blad eene flesch ouden wijn, sui ker, een heerlijken korf vruchten en een bord vol kleine gele perziken. Ik vroeg mijn oom fluisterend, of hij mij eenige aan wijzigingen te geven had, en verliet toen bescheidenheidshalve de kamer. Een weinig voor etenstijd kwam Babelon met ontsteld gelaat naar mij toe inde eetzaal met den uitroep De hemel helpe ons, mijnheer, wat gaan wij beginnen Marian heeft gisteren zoo hard gewerkt, dat zij nu ziek geworden is en zoo even genoodzaakt was naar bed te gaan. Ik moet bekennen, dat ik mij onvrij willig verlicht gevoelde. Nu, dan moet gij bij het diner be dienen, sprak ik tot het meisje. Ga uw beste pak aantrekken en een schoonen voorschoot voordoen. Zeg aan Marian, maken zonder de politieke en maat- i schappelijke vraagstukken aan te raken. Verslaat gij het, liberale heeren Oh wij begrijpen het, dit zal u niet bevallen. Wel mag men den eigendom der kloos ters, de rijkdommen der Kerk en den eigendom der catholieke heeren aanran den, wat rooven en stelen beteekent, maar uwe eigendom, rijke liberale heeren, dat ware een gruwel... Maar liberale heeren, vergeet het niet ge oogst wat ge gezaaid hebt en ge hebt u dus niet te beklagen. De liberale drukpers durft geen ver slag meèdeeien van dit vrijdenkerscon gres. Zij vreest de oogen te doen openen aan de deftige lieden en huisvaders, die uit tradie liberaal zijn gebleven. Ja, zij vieezen dat zij er zullen uit be sluiten, dat de vrijdenkerij wil Afschaffing van den Godsdienst Roof der eigendommen van Kerk en Kloosters Roof der eigendommen van allen of ze catholiek of ze liberaal zijn. M. Van Nieuwenhuyse, oud-voorzitter der Liberale Associatie van Brugge en voorzitter der Brugsche Zeevaartinstel- lingen, heeft zijn ontslag gegeven als lid der Associatie en aan M. Meynne, voor zitter, eenen brief gericht waarin hij zegt Ik heb de verwaandheid niet, den uitslag (der kiezing) toe te schrijven aan mijne tusschenkomst in de laatste dagen van den kiesstrijd. Neen, de onbehen- dige en PLICHTIGE houding der candidaten van de Liberale Vereeni- ging in de laatste gewichtige omstan- digheden. ZOOWEL IN DE KAMER DER VOLKSVERTEGEN WOORDI- GERS ALS IN DEN GEMEENTE- RAAD EN OP DE KIESMEE- TINGS, is voldoende om dat uit te leggen, Verder verklaart M. Van Nieuwen huyse dat hij niet verzaakt aan de over tuiging van gansch zijn politiek en be stuurlijk leven, om al de eischen in te willigen van eene partij (de catholieke) welke hij altijd bestreden heeft. Doch hij verklaart zich voldaan over het in stand houden der grondwettelijke instel lingen en de ontwikkeling van den stof- felijken voorspoed, verschuldigd aan het krachtdadig handhaven der orde door de catholieke regeering. dat zij rustig in bed moet blijven ik zal mijn oom ervan verwittigen. De twee vrienden waren uit de biblio theek naar den tuin gegaan en mijn oom toonde met trots zijne bloemen en gewas sen aan mijnheer de Champanbert, die opgetogen scheen bij alles wat hij zag, in goedhartige verrukking geraakte over de fraaie angelieren en de groote kropsalade en, verder gaande langs het latwerk, de druiven afplukte en opat met hetzelfde genot als van een schooljongen. Ik fluis terde mijn oom het nieuws van Marians ziekte in het oor, De goede man ging da delijk weg om zijne oude meid te bezoe- keu en ik bleef alleen met mijnheer de Champanbert, die na nog eens den tuin te hebben rondgeloopen, sprak o Wellicht deden wij beter eens te gaan zien of het diner klaar is. De eetzaal had een venster tot aan den grond. Ik opende de buitenluiken, en ging ter zijde om zijn Excellentie het eerst binnen te laten. De gordijnen waren opgetrokken en een schitterend licht scheen in de kamer het verguldsel der oude lijsten kwam beter uit in de stralen der ondergaande zon. Als mijnheer de Champanbert binnentrad en naar den schoorsteen liep, viel zijn oog op de schil derij over den spiegel. Hij keerde zich naar mij en vroeg met vuur Weet gij, waar dat portret van daan komt Ik kleurde tot achter de ooren en sta melde De vroege regen der laatste dagen heb ben het uitbreken der aardappelziekte be gunstigd. Ook heeft men van nu af reeds hare verschijning op verscheidene plaat sen vastgesteld, en het ministerie van landbouw heeft zich dan ook verhaast aan de landbouwkundigen van den Staat onderrichtingen te zenden, om onver wijld de buitenlieden op de hoogte te stellen van de middelen die ze kunnen aanwenden om de ziekte te bestrijden. Tot heden zijn nog alleen de bladeren en het groen der aardappels aangetast, maar weldra zal het de beurt zijn der knollen. Een dagelijksche aanwending van bordeleesche pap zal gelukkiglijk de voortgang der ziekte beletten. Het belangrijk nieuws dat wij hierbo ven mededeelen, is reeds sedert drie weken in talrijke nieuwsbladen versche nen, dus op een tijdstip waarop de aard appels op vele akkers nog zelfs niet uit stonden of zich nauwelijks begonnen boven den grond te vertoonen 't Is waar lijk nog gelukkig dat alleen de bladeren en het ander groen der aardappels toen ziek waren, want men huivert bij de ge dachte wat er ons te wachten zou gestaan hebben, hadden de nieuwe knollen ook reeds van de ziekte geleden... toen ze zich zelfs nog niet begonnen te vormen 't Is waar, men kan de ziekte bestrijden, door alle dagen met bordeleesche pap te sproeien, maar hoe zou men dat werk nu gaan verrichten op zieke aardappels, die eerst beginnen uit te komen, gelijk dit het geval was, wanneer rond 20 Mei die verrassende ontdekking door de dag bladpers aan de verblufde lezers van den buiten werd medegedeeld En dan die gejaagdheid van 't ministe rie van landbouw om dadelijk de land bouwkundigen last te geven de buiten lieden met de bordeleesche pap en haar gebruik bekend te maken Alsof er niet sedert tien jaren, door die ambtenaren gansch het land door proeven ingericht werden, om de behandeling der aardap pels tegen de ziekte overal te doen ken nen en iedereen in staat te stellen de bor deleesche pap doelmatig te bereiden en toe te passen, gelijk men dit overigens alle jaren bij landbouwers kan vaststellen? Men zou haast zijne oogen niet geloo- ven wanneer men dergelijlcen onzin als ernstig nieuws ziet verspreiden. Intus- schen meenen wij goed te weten dat de staatslandbouwkundigen zich geenszins over die onrustbare ontdekking bekom meren. Tot heden hebben ze nergens de aardappels met bordeleesche pap doen be handelen en wij gelooven waarachtig dat Ja, Monseigneur, mijn oom heeft het te D. in een ouden uitdragerswinkel gekocht. Met dien spiegel en die twee kop jes Ik geloof van ja, Monseigneur. Op dat oogenblilc kwam Dom Gérusac terug met de woorden Gij moet het niet kwalijk nemen, waarde Max, als de bediening wat te wen- schen overlaat. Maar ik heb de beste helft van mijn huishouden verloren. Mijneoude dienstmeid is plotseling ziek geworden. Volstrekt niet, gaf mijnheer de Champanbert ten antwoord. Wij zullen wel voor ons zeiven zorgen, gelijk ik trou wens dikwijls genoeg gedaan heb in de dagen dat ik was uitgeweken, n Gelukkig was Marian in staat geweest om tot het laatste oogenblik voor de keu ken zorg te dragen en hare aanwijzigingen te doen aan hare helpster, Babelon. De tafel was diensvolgens volmaakt op orde en het diner voortreffelijk. Ik had uit den hoek van den kelder eenige flcsschen wijn opgedolven werkelijk geschikt om een koning te worden voorgezet. Mijnheer de Champanbert at weinig en vlug, terwijl hij al den tijd aan 't praten was, dat mijn oom zijn middagmaal vervolgde met zijne gewone kalmte en gestadigen eetlust, die alleen nog verhoogd werd door het ge noegen zoo'n welkomen gast tegenover zich te hebben. Wat mij aangaat, ik kon geen mondvol doorkrijgen. Mijne inwendige onrust was ze niet van zin zijn er spoedig mede te beginnen Wie weet of ze nu niet durven beweren dat de uitvinder van de aardap pelziekte rond half Mei, wellicht eenvou dig de bladeren van vroege soorten, die toen wat van nachtvorst geleden hebben, voor door ziekte aangetaste bladeren heeft genomen... ten ware het hem te doen ge weest is om eens te toonen hoe gemakke lijk de ongerijmdste nieuwsjes, zelfs op landbouwgebied, door de nieuwsbladen verspreid worden. R. D. V. Vrijdenkers-edelmoedigheid. De XXC Siècle verhaalt dat de vrijdenkers, op hun congres van Zondag, na geweldig uitgevallen te hebben tegen de Kerk, den Paus de Bisschoppen en de Pastoors, onder hen eene omhaling hebben gedaan voor eene soort van vrijdenkersweezen- huis, dat zij in den omtrek van Brussel hebben opgericht. Ondanks de aanwezigheid van een aan tal rijke hoofdmannen, zooals gezellen Denis, Furnémont en anderen, heeft de omhaling onder de zestig afgevaardigden volgens le Peuple de ontzaglijke som zan 8,83 fr. (zegge acht frank, drie en tachtig centiemen) opgebracht, hetgeen' gemiddeld komt op veertien centienen en 71 'ft honderdsten van eenen centiem per afgevaardigde. Dat heet ware en rechtzinnige men- schenliefde en dat moet de catholieke liefdadigheid overtreffen Maandag, 16 Juni, kon de catholieke regeering haar 18-jarig bestaan herden ken. Zes cabinetshoofden volgden malkaar in dit tijdsverloop op MM. Malou, Beer- naert, de Smet de Naeyer, de Burlet, Van- denpeereboom en de Smet de Naeyer. In 't geheel maakten 28 politieke man nen deel dezer zes ministeries. 7 hunner zijn dood MM. Malou, Thonissen, Victor Jacobs, prins de Chi- may. de Burlet, generaal Brassine en Nys- sens. 6 hunner zijn Staatsministers MM. Beernaert, Vandenpeereboom, de Smet de Naeyer, De Volder, Woeste en Le Jeune. Toen op 10 Juni 1884, het ministerie Malou het bestuur in handen nam, voor zegden de liberalen dat het een kortston dig bestaan hebben zou zij zouden het weldra onder de verontwaardiging der bevolking doen bezwijken. Ze waren slechte profeten buitensporig. De vragen van den Markies toonden klaarblijkelijk, dat hij het minne lijk gelaat had erkend, op hetwelk ik ge durende de laatste zes weken met zooveel verrukking gestaard had. Hij wist, wie deze vrouw was, wier naam ik gewan hoopt had ooit te zullen ontdekken. Hij kon mij juist die zaak vertellen, daar was geen twijfel aan, die ik het vurigste verlangde te kennen Doch hoe zou ik het ooit durven wagen hem dienaan gaande eene vraag te stellen Hoe het aan te leggen op dat onderwerp terug te komen Deze gedachten doorwoelden mijnen geest, als eensklaps, in het mid den van een gesprek, waarin de politiek vermengd werd met herinneringen uit het schoolleven, mijn oom tot zijn vriend zeide Openbare aangelegenheden schij nen uw geheel leven te hebben ingeno men. Gij hebt, naar ik veronderstel, er nooit aan gedacht te trouwen «Ik vraag verschooning, was het antwoord. En de Markies, opziende naar de schilderij tegenover den schoorsteen, voegde er bij Ik heb op het punt ge staan te trouwen met het schoone meisje, wier portret daar hangt. Dat meent gij toch niet n riep mijn oom uit. Dat naamlooze portret Dat is wel heel toevallig. a Ik verwachtte stellig niet n sprak mijnheer de Champanbert, hier het beeld aan te treffen mijner eerste liefde. 1 Gij moet ons alles daarvan vertel- Wie matig is in drank en spijs. Blijft frisch en kloek en handelt wijs. G. Gezelle. Huwelijk en echtscheiding. De gevolmachtigden van Nederland Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarië, België, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Portugal, Zwe den en Zwitserland hebben de overeen komst geteekend, regelend de verschillen, in zake der wetten van het huwelijk, de echtscheiding, de scheiding van lijf en goed, de voogdijschap der minderjarigen, voorbereid in de algemeene conferencie van privaat recht, gehouden in 1900 te 's Gravenhage. De aanstaande conferencie zal denke lijk gehouden worden in igo3. Lastige landverhuizers. 'De Ham- btirgsche stoomboot Albessinia heeft te New-York eene gausche lading vreemde dieren ontscheept. Er waren er genoeg om verscheidene dierengaarden vol te zetten. Ziehier de passagiers 12 olifanten, 207 apen, 4 kameelen, 2 dromedarissen, 5 tigers, 4 panters, 2 lamas, 3 luipaards, 4 condors, 2 antilopen, 1 witte beer, 2 zèbras, 3 paarden, 4 marabouts, 8 Boas (slangen), 3ooo vogelen en eenige drij- zende kruipdieren. Deze passagiers hebben de bemanning veel spel geleverd, schier geen enkele hunner was te vreden. Bij de aankomst ontbraken een twaalftal giftige slangen. Het logieschandaal. Vooruit zal zonder twijfel met genoegen vernemen dat er toch een catholiek betrokken is in de zaak-Humbert-Cwawford, die het rood orgaan, met zijne welgekende eerlijkheid, zoo dikwijls reeds door de rechtbank in hare vonnissen voor laster gebrandmerkt, nog altijd het klerikaal schandaal 1 noemt. Die catholiek is de notaris Lanquest, maar nu wil het juist gebeuren dat die notaris handelt gelijk een volkomen eer lijkman, gelijk het ec-n echten catholiek betaamt alhoewel hij verklaart volstrekt onschuldig te zijn, en de kamer der nota rissen verzocht heeft een onderzoek over zijn gedrag in te stellen, heeft hij niette min verscheidene millioenen gestort om het tekort der Rente Viagère te dekken en de slachtoffers dier zaak van den onder gang te redden. Maar daar zal Vooruit natuurlijk niets van zeggen. De logie- broeders Humbert en Daurignae doen doorgaan voor klerikalen, dat, jazoo ver staan het de socialisten I 1 I Arme lezers len, zeide Dom Gérusac. «Nu wij toch al onze oude herinneringen aan 't op diepen zijn, ben ik blijde, dat gij hier dit aandenken aan het verledene hebt weér- gevonden. 3 De Markies glimlachte eenigszins bit ter en sprak «Ik kan nu zonder ontroering dat onderwerp aanraken en, daar gij het ver langt, zal ik u de geschiedenisverhalen van dat tijdperk mijns levens, niet zoozeer tot uwe stichting, als ter wille van uwen neef, die daar met zooveel aandacht mijne vroegere verloofde zit aan te staren, dat het cr haast den schijn van heeft, als hadden haar noodlottig schoone oogen in zijne ziel reeds iets van hun venijn ge stort. a Deze woorden in scherts gezegd, of in ernst, brachten mij geheel van streek. Ik kreeg een gevoel als hadde spreker mijne meest innerlijke gedachten gelezen en kon op dit soort van toespraak slechts ant woorden door eene zenuwachtige poging om te hoesten. Mijn oom legde, na zijn glas in één teug te hebben geledigd, beide handen op het tafelken neder wat bij hem een teeken was van de grootste oplettendheid en zette zich tot luisteren. Laat de koflie hier brengen en zend Babelon weg, n zeide mijnheer de Champanbert. Ik moet u mijne ge schiedenis verhalen met die schilderij voor oogen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1