w UM ZES MILL10EN Zondag 22 Juni 1902 5 centiemen per nummer 568le Jaar 0686 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID IIH'J Diep gevallen w 0 PAARDENPRIJSKAMP "0T Kiezerslijsten. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 8LUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2i Juni igo2. Arrêt rendu par la Cour d'appel de Gand, ire Chambre civile, en date 20 Mars 1902. En cause de Mr Ernest Van Hauwer- meiren, imprimeur-éditeur domicilié k Grammont, appelant d'un jugement du tribunal de ire instance d'Audenarde en date du 12 Novembre 1901. Contre i" Mr Abel De Clippele, Commissaire d'Arrondissement. 2° Mr Paul De Clippele, Avocat et In- dustriel, tous deux domiciliés k Alost, intimés. Avocat plaidant Mre Joseph Eeman. Attendu que Taction a pour objet la réparation du préjudice que les intimés prétendent leur avoir été causé par Tin sertion dans le journal Het Verbond numéro du 3i Mars 1901, sous le titre Schoone gelijkheid d'un article en grande partie extrait du journal Klokke Roeland commencant par les mots Wij lezen in Klokke Roeland et finis- sant par ceux ci Dat is schoon, hé En ce qui concerne l'intimé Paul De Clippele Attendu qu'il est constant que l'auteur de l'article dont s'agit, n'a point eu pour but de porter atteinte k la considération de l'intimé Paul De Clippele Qu'au surplus il n'est pas établi qu'un dommage quelconque ait été occasionné k celui-ci personnellement par la publi cation incriminée En ce qui concerne l'intimé Abel De Clippele Attendu que l'article incriminé est ca- lomnieux et dommageable pour l'intimé Abel De Clippele, Commissaire de l'ar- rondissement d'Alost Qu'en effet eet article reproche k l'intimé prédit d'avoir abusé de l'influence et de l'autorité que lui donnent ses fonctions pour obtemr frauduleusement du conseil demilice di flerentes décisions gr Ace aux- quelles son hls, Paul De Clippele, n'a pas été appelé au service militaire Attendu que cette imputation d'un fait précis, dont la preuve légale n'est ni iap- portée ni offerte, est de nature a nuire k l'honneur de l'intimé Abel De Clippele et k Texposer au mépris public Qu'il résulte du ton et de Tensemble de l'article litigieux que celui-ci a été écrit dans une intention méchante Attendu que les faits articulés, avec offre de preuve par l'appelant, ne sont ni pertinents ni concluants qu'ils ne ren- ferment, en effet, aucune articulation de fraude dans le chef de l'intimé Attendu qu'en reproduisant l'article d'un autre journal, le journaliste encoure une responsabilité qui lui est propre 7° Vervolg. De stuurman haalde zijne schouders op en de inspecteur keerde terug naar den commissaris, die op het dek bij den val reep was blijven staan, waarlangs nog gedurig passagiers aan boord kwamen, die met sloepen werden aangebracht. De commissaris had evenmin iemand gezien, die maar eenigszins beantwoordde aan de beschrijving, welke Mathurine van Sorandal had gegeven en die Flick hem had overgebracht. Hij komt niet, zegde hij. De sloepen werden ingehaald, de ma- chien begon te werken en door de dikke schouwen stegen wolken zwarte rook in de lucht op. Alle passagiers waren nu op de boot, slechts één ontbrak nog, die van hut nr 12. Woedend herhaalde Flick. Neen, hij komt niet, verduiveld, het zou ook al tc dom zijn. Wanneer men vlucht, dan zegt men toch niet waar men heen gaat, dan waarschuwt men de men- schen toch niet, opdat zij minder moeite zouden hebben u te pakken. Hij heeft een valsch spoor aangegeven, dat is alles en het is zeer eenvoudig ook. Terwijl ik hier als een domkop op hem sta te wachten, is hij een anderen kant Attendu que le préjudice souffert sera suffisamment réparé par les condamna- tions énoncées dans le dispositif du pré sent arrêt Par ces motifs, La Cour, Ouï en audience publique M. De Pauw Premier Avocat-Général, en son avis con forme, Statuant tant sur l'appel principal que sur les appels incidents. Confirme le jugement dont est appel, en tant qu'il a déclaré l'article inséré dans le journal Het Verbond i> n° du 3 i mars 1901, sous le titre a Schoone gelijkheid calomnieux et dommageable pour l'intimé Abel De Clippele Met k néant le dit jugement pour le surplus Emendant et rejetant toutes conclusions plus amples ou contraires. Déclare l'intimé Paul De Clippele non fondé en son action Ten déboute Condamne l'appelant, k titre de répa ration du dommage causé k l'intimé Abel De Clippele, k insérer les motifs et le dis positif du présent arrêt a deux repiises dans son journal Het Verbond dans la huitainc k dater de sa signification, k peine de vingt cinq francs par jour de retard Tautorise en outre k publier le dit arrêt dans trois journaux de l'arron- dissement d'Alost Dit que les frais de ces publications ne pourront dépasser la somme de trois cent vingt cinq francs, et seront recouvrables par voie de la contrainte par corps dont la durée est limitée k un mois Condamne l'appelant aux trois quarts et l'intimé Paul De Clippele k un quart des frais de ire instance Condamne l'appelant et l'intimé Paul De Clippele chacun k la moitié des frais de l'instance d'appel. Wij achten het overbodig opnieuw uit te leggen waarop het bovenstaande von nis betrek heeft. Zondag 11., hebben wij de zaak klaar en duidelijk doen kennen. Doen wij bemerken dat het Hof van Beroep het schrijven van Klokke Roe land, overgedrukt door 't Verbond van Geeraardsbergen, lasterlijk en schadever- wekkend verklaart. Wij lezen in het rampzalig orgaan der diep gevallene groene socios. Wij hebben zeer duidelijk onzen voor- keur te kennen gegeven voor de man- nen van zuiver algemeen stemrecht. In verscheidene artikels schreven wij D dat het een ongeluk zou geweest li zijn voor België indien de vijanden i) van A. S. versterkt kwamen uit de kiezing. Vermits wij ons onthielden en i> ingezien de twee partijen (de liberalen Dat is zeer waarschijnlijk, zegde de commissaris. O Maar toch krijg ik hem wel riep hij uit. Ik zal hem inpakken, daar geef ik u mijn woord op, want nu, ziet ge, nu ben ik zeker van zijne schuld. Hij is de moordenaar, daar durf ik een eed op doen. De kapitein van de Bourgogne snelde nu buiten adem toe en zegde tegen de politiebambten Haast u toch, heeren, haast u toch De sloep die u aan boord gebracht heeft, wacht beneden, wij vertrekken. Wanneer gij nog langer blijft, dan zou ik u moeten meêncrnen. Maar de passagier van hut nr 12 riep Flick uit. O 1 Ik weet er alles van, men heeft het mij gezegd, hij is niet gekomen. Hij zal door het een of ander toeval zijn opge houden, misschien heeft hij den trein ge mist, maar wat kan daaraan doen, zijne reis is betaald en dat is voor ons de hoofd zaak. Komaan, mijne heeren, wij zijn al over onzen tijd. De politiecommissaris trok Flick meê, die, toen hij in de sloep zat en de Bour gogne langzaam de haven zag uiistoo- men, de boot met woedenden blik nazag. Komaan, mijnheer Flick, zegde de commissaris troostend, daar moet men zich overeen weten te zetten. Het is nu mislukt, een anderen keer zult gij wel ge lukkiger zijn, dat is alles. Denkt gij, dat ik het opgeef riep en de socialisten) aanhangers van A. S. met ons streden voor A. S. zoo was ons eenig goed plan aan niemand den voorkeur geven. In die woorden legt M. P. Daens de houding uit die de groene socios aanna men in de kiezing. Men kan ze te zamen vatten in twee woorden weg met de catholieke regeering, geen verschil tusschen geus of socios zij zijn de vrienden. M. Daens heeft aangeraden te stemmen weet gij voor wie Hij zal ze ons zelf afschilderen. Het liberalism is eene vrijdenkerij gewor den, en kan niet anders dan slecht volk kweeken. Slecht volk 1 En ze moesten er voor kiezen Hoe heeft hij die daad zelf beoordeeld Hoor. Zij die de slechte partij (liberalen of socialisten) helpen aanwinnen en sterk worden, bedrijven eene groote zware misdaad. Volgens zijne eigene woorden dus heeft M. Daens den 25 Mei eene groote, zware misdaad bedreven, want hij heeft de slechte partij helpen aanwinnen en sterk worden Wat is het socialism, voor wiens hand langers de heer Daens is ten strijde ge togen Hoor li Socialism is gedurigen strijd zelfs tegen God en er moet vrede zijn. Dat schreef hij den i5 Juni 11.1 De socios voeren gedurigen strijd tegen God en Godsdienst, volgens die be- teekenissen van onzen triestigen groenen held zelf en M. Daens zet zijne volgelin gen aan er voor te stemmen Geus of zelfs socialist, roept liij uithet en komt er niet op aan Maar geen catholieken Is die taal niet wraakroepend van wege mannen die beweren christen te zijn Moet hun eerste plicht niet zijn, indien zij zich als christen willen gedragen, in dien zij als christen willen handelen, de vijanden van het geloof te bevechten Dat men niet zegge Wij konden niet winnen de catholieken waren zeker van de zegepraal. Die redevoering is valsch en M. Daens heeft ze vroeger reeds wcêrlegd Men mag nooit de slechte partijen helpen aanwinnen en sterk worden. Wie het doet begaat eene groote misdaad Men is verantwoordelijk voor het kwaad dat men sticht en dat men een ander helpt stichten. Dc stemmen, dank aan het gegeven ordewoord, door de groene socios aan hunne roode broeders gegeven hebben het hoofd dezer laatsten op hol gebracht. Zij hebben in den uitslag der kiezing een spoorslag gevonden om eene werking aan te vangen die anders niet zou zijn ge beurd. M. Daens mag zich dat alles onder het hocjfd leggen hij is de schuld, onrecht- stroeksch t' is waar, van het kwaad dat gebeuren zal. Êampzalig mensch Dat hij toch denke op het woord van 't Tj. Schrift We homini illi per quem SCANDALUM VENIT Wee den mensch die ontsticht Én waarvoor heeft M. Daens dat ramp zalig ordewoord gegeven Om eene kwestie die sedert de schand daden van April veroordeeld was om eene kwestie zonder belang en zonder in vloed op den toestand der werklieden, om Z. A. S. Hoe beoordeelde M. Daens dat alles vroeger. Lees hier Achtbare lieden, nu ziet elk kanten klaar dat de radicalen een spelleken van n krommen ambacht willen spelen (Dat spelleken van krommen ambacht was n de strijd voor Z. A. S. M. Daens speelt. thans zelf dit spel.) Zij willen van geene i) rèdelijke uitbreiding der kiezers. Zij 0 moeten eenen toren van Babel heb- ben, om wanorde en misverstand te i) brengen. Z. A. S. is dus een toren van Babel, een tuig dat misverstand en wanorde brengen moet "Èn voor een foren vairBabel, voor een twistappel moesten zijne handlangers den 25 Mei voor de slechte partijen kiezen. Vormen wij echter met M. Daens van vroeger, den wensch dat t catholiek EENPARIG EN KRACHTDADIG DE LISTEN EN KUIPERIJEN ZAL VERIJDELEN (LAND VAN Aelst, 22-3-1891), Eh wel, lezers, is de titel van dit schrij ven niet juist Is M. Daens niet diep ge vallen Zal hem nog een genadestraal treffen opdat hij uit den afgrond kunne opstaan waarin de hoogmoed, welke Lu cifer in 't verderf stortte, hem heeft ge worpen. Hij heeft zich zeiven veroordeeld. Laat ons in Gods goedheid hopen en er op betrouwen. STAD AELST. KERMIS 1902. en Jaarmarkt. De Jaarlijk- sche Prijskamp en Markt voor Paarden en Veu lens van het zwaar Inlandsch trekras der Can- tons Aalst en Herzele, alsook van de Gemeen ten Appels, Audegem, Denderbelle, Den- dermonde, Lebbeke, Mespelaere, St-Gil- les, Wieze en Denderhautem, welke zal plaats hebben op Zaterdag 5tn Juli, Kermisavond, ten 8 uren 's voormiddags op h-t Esplanadeplein, (voorbij de statie des IJzerenwegs) belooft dees jaar buiten gewoon luisterrijk tc zijn. Een groot getal inschrijvingen zijn reeds toegekomen en alles doet voorzien dat het getal Paarden en Veulens, ten- toon-of tekoop gesteld, verre het getal van verleden jaar zal overtreffen. Gelukkige instelling. De liefhebbers zullen terzelfder tijd, dat ze de veulens bezichtigen ook de stamouders er van zien. Eene bijzondere commissie is gelast om hun den oorsprong er van te bevesti gen en hunne kostelooze inschrijving te vragen op het Belgisch Paardenstam boek. Eene bijzondere prijskamp is ingericht voor de beste Voortteelers vergezeld van het puikste lot zuigelingen afstammelin gen ten minsten ten getalle van zes (6) welke eene zekere aanmoediging zal voortbrengen bij onze menigvuldige hengstenhouders. Alle liefhebbers van het land mogen er deel aan nemen. Een vergezelier doet de reis meê en te Rome worden de duiven bewaakt en verzorgd door de Italiaansche genietroepen. Bij iedere kiezing treft men personen aan welke zeer verwonderd zijn dat ze op de kiezerslijsten in 't geheel niet zijn inge schreven- of wel het getal stemmen niet bezitten waartoe ze recht hebben. Zij ondervonden dan dat het te laat geklaagd was. De Gemeentebesturen moeten in de maand J uli overgaan tot de herziening of 't opstellen der kiezerslijsten voor 1903 04 en die bijgevolg voor de gemeentekiezin- gen moeten dienen. Wij roepen er dus de aandacht onzer catholieke vrienden op in. Wie recht heeft om op de kiezerslijsten ingeschreven te worden of aan wie men min stemmen heeft toegekend dan die waartoe hij recht heeft, wende zich tot den Voorzitter of den Secretaris zijner sectie of wijk. Ook mag men zich wenden ten lokale van den Catholieken Werkmanskang en ten Bu reele van Den Denderbode. Zij die personen kennen ten onrechte op de kiezerslijsten geschreven, of aan wie meer stemmen zijn toegekend dan waartoe ze recht hebben, worden verzocht ze aan te wijzen als hooger gezegd. Een wakend oog dus, vrienden I Flick u-t. Nooit van mijn leven. Hij heeft mij bij den neus gehad, die Sorandal, maar geduld, geduld, mijn tijd zal ook wel komen. IV. De aanhouding. In den namiddag van den dag waarop de Bourgogne de haven van Havre uit- stoomde, zonder zooals wij in het vorige hoofdstuk gezien hebben den passagier van het nr 12 naar Amerika meê te nemen, had zich eene talrijke menigte voor het hekken van het kasteel te Pierrefite verzameld. Het gerucht van de gruwelijke misdaad, die op dit kasteel gepleegd was, had zich als een loopend vuur door de plaats en de omstreken verspreid en groot opzien gebaard. Van alle kanten snelde men toe, begee- rig iets naders van het feit te vernemen. Door den onderzoeksrechter waren evenwel strenge bevelen gegeven het hekken bleef onverbiddellijk gesloten en de bedienden, die in- en uitgingen, be antwoordden de tot hen gerichtte vragen slechts door de schouders op te halen Alleen de hovenier wist itts te vertellen omtrent de verklaringen, die de kleine Mathurine had afgelegd, en de menigte, voor het meerendeel bestaande uit boeren uit den omtrek van Pierrefite, luisterde met open mond naar hem. Mathurine stond bij hem, trotsch op de gewichtige rol, die zij in dit drama had Ratten uit koestallen verdrijven. Om de ratten voorgoed uit de stallen te verdrijven, zijn voor eene kudde van 100 stuks vee slechts 3 geiten noodig, die men elk afzonderlijk plaatst en aan de krib van eene koe vastbint. De geiten moeten niet in een heok van den stal, maar op de verschiliige plaatsen staan. Dit is alles wat men in acht nemen moet, want de ratten verdragen den reuk der geiten niet en gaan bepaald weg. gespeeld, door haar verhaal van het ge sprek tusschen den baron d'Amfreville en Sorandal, een verhaal dat zij dien dag ten minste wel vijftigmaal had moeten herha len, en dat haar eene zekere beroemdheid had gegeven. De hovenier, nogal praatziek van aard, greep met beide handen de gelegenheid aan om aan deze neiging te voldoen en vertelde alles wat hij wist, maar dat was niet veel. Vooreerst was er 's morgens een dokter uit Paiijs gekomen, die het lijk van den baron d'Amfreville had geschouwd. Die lijkschouwing had niets nieuws aan het licht gebracht de baron was door een messteek in het hart gedood, dat wist men reeds. De begrafenis was bepaald op over morgen. Wat de intendant Dominique betreft, hij was nog niet dood, ofschoon wat al te voorbarige bladen zijn dood reeds hadden vermeld, maar eigenlijk gezegd was hij toch zoo goed als dood zijn toestand wa§ zoo zorgwekkend, dat hij niet ver voerd had mogen worden en dus nog nog altijd lag op de kamer naast die, waarin de moord was gepleegd. Het overlijden van den ongelukkige kon ieder oogenblik verwacht worden. De onderzoeksrechter had eene lijst op gemaakt van alle papieren, die op de kamer van den vermoorde waren gevon den, en die verzegeld en naar Parijs ge zonden waren. De duivenprijskamp uit Rome, welke in het Grand Hotel, Kuiperskaai, te Gent, wordt ingericht, wordt veel bespro ken. Het is eene reis, waarop enkel oude, goed geoefende duiven, die onderweg weten te rusten en aan den kost te komen, kunnen mededingen. Zij moeten ten min sten drie dagen onder weg zijn om hun hok te bereiken. Rome is 1218 kilometers, in rechte lijn van Gent, wat nagenoeg 244 uren maakt. Het is de eerste maal niet dat er eene prijsvlucht uit Rome plaats heeft. Eene maatschappij van Luik richtte die in, in i855,meti25 duiven en in 1868, met 180 duiven. In 1878 werd de proef te Brussel her haald met 1101 duiven en zelfs een Gen tenaar, Adolf Lyneel, Holstraat, won er prijs. Ook werd er bij deze prijsvlucht een prijs behaald door wijlen den heer Car- lens te Diest. Men rekent dat dc prijsvlucht, die nu van Gent uitgaat, 1000 duiven zal ver eenigen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 22 Juni 1902, M. Renneboog, Nieuwstraal. Keizerin Charlotte.De Brusselsche correspondent van het Journal de Liège schrijft dat de gezondheidstoestand der ongelukkige keizerin Charlotte nu veel beter is, dan over eenige jaren. De crisis sen, die toen haar leven in gevaar stelden, worden zeldzamer. Zij heeft veel eetlust en wandelt dikwijls in het park. Wanneer zij oogenblikken van volledige kalmte heeft, begint zij soms te teekenen of piano te spelen, maar voleindigt bijna nooit de schets of het muziekstuk. Hare omgeving verzorgt haar op eene voorbeeldige wijze. De koning bezoekt dikwijls zijne zuster en 't gebeurt wel eens dat zij hem herkent. Doch dit zijn slechts oogenblikken van helderheid, want in den regel is het verstandvermogen totaal uit gedoofd. Gezien haar lijden van vroeger ziet de keizerin er ouder uit dan zij werkelijk is. Soms komen visioenen uit het verleden haar terug voor den geest en dan spreekt de lijderes als eene vorstin, met majesta- tische gebaren. Ook waren er zegels gelegd op tie kas en de brandkas, waarin zich, volgens het gerucht, een aanzienlijk bedrag aan geld moest bevinden. Maar met dat al, merkte een der toe hoorders van den hovenier op, heeft men den moordenaar nog niet. O dien krijgen ze wel, maak u maar niet ongerust, antwoordde de hove nier. Men kent hem eenmaal, niet waar Mathurine, gij zoudt hem wel onmiddel lijk herkennen. Zeker, verklaarde het meisje op een toon van overtuiging. Op hetzelfde oogenblik werd de aan dacht van de omstanders afgeleid door een man, die met snelle schreden langs den grooten weg het kasteel naderde. Zie eens, wie is dat vroeg er een. De hovenier hield de hand boven de oogen, om te kunnen zien, maar ant woordde Ik ken hem niet. Daar de nieuw aangekomene goed ge kleed was en een hoogen hoed op had, was men algemeen van meening, dat een der heeren van het gerecht was. Hij naderde. Het was een man van hooge gestalte, breede schouders, eene matbleeke gelaats kleur, zwart haar en krijgshaftige hou ding. Hij had een stok in de hand. Vrijmoedig, schijnbaar zonder zich te bekommeren om de nieuwsgierigheid, die tot zich trok, naderde hij het hekken van het park, dat half open stond en wilde binnentreden, toen de hovenier hem tegenhield. Met uw verlof, mijnheer. Wat is er, vroeg de onbekende uit de hoogte. Mathurine, die hem gedurende eenige oogenblikken strak had aangezien, werd eensklaps doodsbleek en begon te beven. Zij trok eenen boer, die naast haar stond, bij de mouw van zijnen kiel en zegde tot hem met zachte, half versmoorde stem Hij is het. Inmiddels was het gesprek tusschen den hovenier en den onbekenden heer voortgezet. Het is verboden hier binnen te tre den, mijnheer. De onbekende, die met zijne gehand- schoende hand de staven van het hek om klemde, zegde Mijn vriend, dat verbod kan op mij geene betrekking hebben. De boer vroeg middelerwijl aan het meisje, dat hem nog steeds bij zijne mouw vasthield Wie Hij Hij. de moordenaar, antwoordde Mathurine, wie de schrik uit de oogen Straalde. De boer, niet minder verschrikt, riep overluid De moordenaar Men zag hem aan, er ontstond opschud ding, (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1