Vredegerecht van Aalst. Van tak op tak. Zal hij zetelen Jaarlij ksche Bedevaart AALST. Allerhande nieuws. Holland. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Italië. üesticht nu D' L. UOüPilAllX jdin,| I>neiiH veroordeeld. Gister vrijdag 20 Juni verscheen voor onze Rechtbank van politie lajed Daens beschuldigd van beleedigingen tegen M. Van Causbroeck. De verhoorzaal was proppend vol. M. Van Causbroeck verklaart dat hij met twee personen al klappende door de Rosmarijnstraat ging toen hij hem Schan daal en Smeerlap hoorde toeroepen. Hij keerde zich om en bemerkte alleen jajed Daens. M. Keppens Gustaaf, bakker was in hun winkel en heeft j-nwd Daens de be leedigingen hooren uitbraken. Mej. Madeleine Keppens heeft tot in hun huis smeerlap hooren roepen, doch zag de beschuldigde niet. Mej. Van Assche Clotilde, naaister, die bij Me Keppens aan 't werk was, heeft ook hooren roepen «schandaal. smeer lap, doch weet niet door wie. M. Verwayen die bij M. Van Causbroeck was, verklaart doof te zijn langs den rechterkant, heeft niets gehoord alleen lijk herinnert hij zich dat M. Van Caus broeck hem zegde Nemna hij verwijt mij nu schandaal en smeerlap. Hij zag jajed Daens aan 't einde der straat. M. Joseph Branteghem, zoon Camiel, was bij MVan Causbroeck en Verwayen ze spraken over de Garde civique hij heeft hooren roepen maar niets verstaan. Mr Eeman, jongste stelt zich aan als burgerlijke partij hij leidt uit de getui genis af dat jajed Daens plichtig is, vraagt zijne veroordeeling en eischt 100 fr. schadevergoeding. Er moet een einde ge bracht worden aan den overmoed van zekere kerels die zich meer achten dan andere menschen, die denken dat er tegen hen noch wet, noch rech.t bestaat en het hun is toegelaten hunne medeburgers te beleedigen en te lasteren. jajej Daens begint met te loochenen dat hij M. Van Causbroek schandaal en smeerlap heeft nageroepen. Hij kwam van de merkt en ging huiswaarts toen in 't voorbijgaan M. Van Causbroeck be gon te kuchen en hem door gebaren te bespotten... Maar hij 'jojed sprak geen woord. japjj Daens verhaalt dat hij sedert ver scheidene jaren blootgesteld is aan spot ternijen en beleedigingen door gebaren van wege M. Van Causbroeck. Zelfs Ma dame Van Causbroeck beleedigde hem. Eens begaf hij zich ter statie en Madame fluisterde hem in 'toor smeerlap Gemompel ging in de zaal op 't is schandalig, zegde men, Madame Van Causbroeck hier tusschen te brengen. Mr Eeman protesteerde en wij moeten doen opmerken dat de heer Vrederechter dit protest niet noodig had om den jajed tot de orde te roepen en te bevelen dat hij zijne verdediging zou voortzetten zonder er iets in te mengen dat gansch vreemd is aan de zaak, hem verwittigende dat het een eerste vermaan was want dat hij de wet zou toepassen. Pie Daens begon dan ook van zijnen neus te maken doch de heer Vrederechter bevool dat men hem zou buiten steken. Pie werd door een agent bij den arm ge grepen en, daar hij wat wederstand bood, kwam een tweede agent bijgesprongen en groene Pie werd feeetelijk buiten geke- geld. jaiej Daens protesteerde tegen de han delwijze der politie die, volgens hem, wat al te brutaal was te werk gegaan. Toen de opschudding gestild was, be vool de heer Vrederechter aan den jajed zijne verdediging voort te zetten, doch zich te bepalen tot de feiten der zaak en er geene andere tusschen te brengen. Doch de jajed hield er geene rekening van, herhaalde gedurig 't zelfde liedje bij zooverre dat de heer Vrederechter hem Voor de laatste maal vermaande en de heer griffier deed lezing geven van de 2 aitikels der wet op de politie der rech terlijke gehoorzalen die hij hem zou toe passen. Eindelijk gehoorzaamde rajed en be kende dat hij M. Van Causbroeck smeerlap had nageroepen. Hij legde de beteekenis van 't woord smeerlap uit en dit derwijze dat M. Van Causbroeck het eerder als een compliment dan als cene beleediging zou hebben moeten nemen... Sprekende over zijne vroegere veroor deeling zegde de jajed dat al de apostelen ook veroordeeld werden behalve Judas en Mr Eeman viel hem in de rede 't Is zeker daarom dat men u nu ook zou moe ten vrijspreken Wat belachelijke snoever Eerst be weren dat men geen woord heeft gespro ken en eindelijk dan bekennen dat men plichtig is. Het openbaar ministerie besloot tot de toepassing der wet. Daens werd veroordeeld tot 20 fr. boete (niet voorwaardelijk) en 25 fr. scha deloosstelling. Scheeren in de gevangenissen. Nieuwe voorschriften zijn uitgegeven op het dragen van den baard voor gevange nen. Voor gevangenen, die straffen opliepen van 3 maanden en minder, mag de baard niet afgeschoren worden, tenzij op bevel der geneesheeren en als maatregel van zuiverheid. Gevangenen, die meer dan drie maan den moeten zitten n, worden tweemaal per week geschoren. De gevangenisbe stuurders kunnen echter aan deze voor schriften de verzachtingen aanbrengen, die zij noodig oordeelen. In 1907 zou Brussel dus weer eene wereldtentoonstelling hebben. Fransche kapitalisten hebben hulp aangeboden, doch die is van de hand gewezen. Men wil met eigen kapitalen werken. Maandag 11. werd voor de burgerlijke Rechtbank te Brussel het proces opge roepen ingespannen door M. de Cannart d'Hamale tegenLe Journal deBruxel- les en L'Etoile Belge Deze twee dagbladen hebben geschre ven dat M. de Cannart de personen die de voorstellingsakte der groene candidaten hebben onderteekend, gefopt heeft door hun wijs te maken dat het eenvoudig een vertoogschrift was 't welk de verdwijning van den doorgang over den spoorweg der Belliardstraat vraagt. De heer Bonnevie, advocaat, van Le Journal de Bruxelles heeft de zaak blootgelegd en gevraagd te mogen bewij zen door alle middelen van recht en zelfs door getuigen i° Dat toen Mde Cannart de voorstel- lingsaktie ter onderteekening aanbood er van niets anders spraak is geweest dan van den doorgang der Belliardstraat. 20 Dat de naam van priester Daens alsdan op de voorstellingsakte niet voor kwam. 3° Dat velen die voorstellingsakte on- derteekt nden protest aanteekenen en ver klaren dat indien zij hadden kunnen zien dat priester Daens candidaat was op die lijst, zij ze nooit zouden geteekend heb ben. De advocaat van M. de Cannart verzet zich tegen dit bewijs. Maar als 't geweten toch zoo zuiver is, waarom vreezen Naar wij uit goede bron vernemen loopt de kiezing van jajed Daens ernstig gevaar van verbroken te worden. Van den anderen kant deelt Le XXe Siècle van woensdag 11. meè dat een liberale gekozene van Brussel hem zegde dat zaken, gelijk deze die in 't licht komen gebracht te worden voor de Rechtbank, ernstig moeten nagegaan worden wat hem betreft zal hij alles in 't werk stellen wat mogelijk is opdat er klaar zou gezien worden zoowel in zake der voorstellings akte als in deze van de uitslagen. En zegge dat hij er al op gezondigd heeft... En is het mis kadééééééé, wie zal d'absolutie geven Katholieken en liberalen. Delibe rate Chronique herhaalt nog eens dat de catholieken, met eigen geld, allerhande nuttige werken en instellingen stichten voor arbeiders en landbouwers, terwijl de liberalen zich wel vrijgevig toonen in woorden en beloften, maar niet meer hooren als er spraak is van daden en geldelijke opofferingen. Vorst in de Ardennen. In de laat ste dagen heeft het in de Ardennen zoo hevig gevrozen dat de aardappelen, boo- nen en andere groenten bevrozen alles ligt zwart en plat ten gronde. De jonge spruiten der dennen, eiken, varens, zijn op sommige plaatsen insge lijks bevrozen. Het is zoo koud dat men in huis vuur moet maken evenals in den winter. Het werk der groenen. In Vlaan- deren verrichten de mannen der Daens- partij het werk waartoe de liberale partij )i machteloos was. Wie schreef dat Een katholiek blad Geenszins. De Flandre libérale, het geweldigste Fransch liberaal blad van Vlaanderen. Valstrikken voor slekken. Een grondeigenaar uit het zuiden van Frank rijk schrijft in L'ELEVEUR.dathij in zijnen hof een aantaal kleine wortels (karoten) gelegd had. en hij ze kort daarop terugge vonden heeft omringd van slekken. Op een meter vierkant heeft hij er zoodoende 480 kunnen vangen. Het middel is ge makkelijk om beproeven. De laatste uitvinding van Edison. De New-York Sun deelt een intervieuw meê met Edison, betrekkelijk de laatste batterij, door den grooten Amerikaan- schen uitvinder gemaakt. Deze batterij, geheel vervat in eene kleine stalen doos, hermetisch gesloten, hoog 3o centimeters, i5 lang en 10 breed, kan eene voldoende kracht leveren om eenen afstand af te leggen van 32 kilometers in veertig minu ten. De proefnemingen, door M. Edison ge daan, gebeurden tot hiertoe met eene lichte automobiel, in staat twee of vier personen te vervoeren deze automobiel was voorzien van eene batterij, die nau welijks i5o kilos woog. M. Edison is voornemens de nieuwe batterij te gebrui ken in gewijzigden vorm, voor het groot vervoer in de straten en de kleine plezier jachten. Zou men deze batterij op onze trams niet kunnen toepassen Bescherming der vogelen. Te Parijs is door de ge volmachtigden van de voor naamste Europeesche landen eene over eenkomst geteekend, voor doel hebbende paal en perk te stellen aan de onnoodige uitmoording der vogelen, nuttig voor den landbouw. Italië alleen, waar jaarlijks honderd duizenden zwaluwen gedood worden, heeft geweigerd, de overeen komst bij te treden. Volgens de overeen komst zal het dooden dier vogelen, de vernieling van hunne nesten, eieren en broedsel, de koop en verkoop, enz. ver boden zijn, evenals 't gebruik van vallen, netten, stroppen en andere tuigen, die nende om vogelen in massa te vangen of te vernielen. In ons land heeft de regeering reeds maatregelen genomen om de bepalingen dier overeenkomst toe te passen. De vogelvangst met het net zal nog enkel toegestaan worden op de Zon- en Feest dagen. De Algemeene Raad der werkmans partij, vereenigd in het Maison du Peuple heeft zich met den politieken toestand bezig gehouden. Er is besloten heviger dan ooit den strijd voor het A. S. voort te zetten. Van den anderen kant sluit de raad zich aan bij het voorstel van citoyen Meysmans, de nieuwe volksvertegen woordiger van Brussel, betreffende het stichten van een Vlaamsch blad. Verder worden Anseele en Demblon aangeduid om het woord te voeren bij de betooging, die op i5 Augusti op 't Groe- ningerveld zal gehouden worden. uit Vlaanderenland naar Lourdes 3® en iin September 1902 met de hooge goedkeuring van Zijne Hoogw. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, en onder de geestelijke lei ding van E. H. Brulot, te Kortrijk. Bijzondere rechtstreeksche trein uit Kortrijk. Uitmuntend materieel. Arme zieken worden geerne aanveerd volgens gejonde giften. Vlaamsch be stuur, Vlaamsche priesters, Vlaamsche geneesheeren. Te Lourdes, afzonder lijke oefeningen en goddelijke diensten. Prijzen der kaarten (weg en weêr) van Kortrijk i*klas: 140 fr.; 2°klas: 90 fr.; 3eklas: 60 fr. Inlichtingen vragen bij de inteekenaars: E. Heer Bruloot, Begijnhofstraat, en Mr Frans Lamoral-Carlier, Groeninge- laan, 72, te Kortrijk elders, bij de Hee- ren Geestelijken en anderen. (Ziet de plakbrieven in de kerken.) B. W. De lijsten sluiten den i5" Oogst. Die na den ioD Oogst inschrijven beta len 5 fr. meer. De opleg wordt gestort in de kas der arme zieken. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Munte, den E. H. Van Haver- maet, onderpastoor te Caprycke. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 21 Juni 1902. 100 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 463 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3700 kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Zondag 22 Juni 1902, om 11 uren, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Pupillen school van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vanderlinden. I. Marche Russe avec trompettes thé- baines Ganne. II. Rip-Rip, fantaisie Vanderlinden. III. Un salut Gemone pour pistor^ soliste le pupille Page, Waldteufbl. IV. Concert dans le Feuillage pour pe tite flute, soliste le pupille Stein, Gobbaerts. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 26 Juni 1902, om 8 uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Lbo Walpot. i° Salut aux Artisans. Marche W. Van Perck. 2° Die irrfahrt um 's glück, Ouverture F. Suppé. 3° Thême et Variations pour Tuba, soliste Mr Felix Comand. 40 Czardas du ballet der Geist der Wou woden Grosmann. 5° Entracte et chceur de l'Opéra Tann- haüser, R. Wagner. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen dé- pót: A Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. De genaamde Van de Velde, 25 jaar oud, wonende te Schellebelle, wijk hoek, is Woensdag avond, tusschen Wichelen en Cherskarnp, van zijnen met 2 paarden bespannen wagen gevallen en op den slag gedood, daar de wielen hem over de borst geloopen zijn. De jongeling was knecht bij Alfons De Bruyckerc, koopman in hooi en strooi, te Cherskarnp. Het lijk van Van de Velde is naar het huis zijner diepbedroefde ouders overgebracht. Er wordt uit Opwyck gemeld, dat het drama tusschen de gebroeders Alfons en Pieter D. geen moord maar een onge luk is geweest. De broeders geraakten inderdaad aan 't vechten, maar daar een hunner een geweer had genomen om op zijn broeder te schieten, wilde de andere hem het wapen ontrukken. In de worste ling ging het schot af. Dit trof dengene zelf, die het voor zijnen broeder bestemd had. Over de misdaad te Zele, lezen wij in de Gentsche nieuwsbladen De mooid. is ecnige oogenblikken na 7 ure 's avonds gepleegd. Eer Dauwe gestoken werd, had zekere Alexander Baetens, 23 jaar oud, eenen ergen steek in den rug bekomen. Clement Dauwe sloeg, geheel verbijsterd, zijne armen in de lucht en liep Wat doet ge daar, wat doet ge daar Terwijl hij met de armen omhoog en den buik vooruitstond, keerde de moor denaar zich om en stak, op vreeselijke wijze zijn mes in den buik van Dauwe. Deze drukte met zijne handen op de uitpuilende ingewanden en liep, met het lichaam voorovergebogen, op het hof van de herberg het Pannen Huis genaamd, gehouden door Camiel Van Havermaete. Nevens het bakkot stuikte de man ten gronde. Onmiddelijk snelde men den gekwetste ter hulp en bracht hem in huis, waar bij op de groote ronde herbergtafel gelegd werd. Zijn toestand verslechtte gedurig en eindelijk werd de stervende in de open lucht gedragen. Een uur na de misdaad, was het slachtoffer dood. Alexander Baetens, was, na in den rug gestoken te zijn, naar Zele dorp geloopen. Hij deed zich door eenen geneesheer ver zorgen! De personen, die in den twist gemengd waren, verkeerden in zulken vergevor derden staat van dronkenschap, dat zij volstrekt niet meer wisten wat ze deden. Toen de policie van Zele met de berrie ter plaats kwam om het lijk naar het hospitaal over te brengen, werd niemand gevonden, die in staat was te helpen dra gen zooverre waren zij door den drank bedwelmd. Het parket van Dendermonde kwam Maandag vooimiddag, om 10 ure, ter plaats. Roose, bakkersgast en Theofiel De Clercq, werden aangehouden. Beide loo chenen de steken toegebracht te hebben. Het Fondsenblad maakt de volgende opmerking (i Het slachtoffer was, naar men zegt, bij slechte gezellen versukkeld. De wijk Hoek ligt tusschen Lokeren en Zele. Toen wij Maandag ter plaats kwamen, liepen geheelebenden kerelsdooddronken langs de straat. En 't is niet alleenlijk nu, omdat er gelegenheid was tot drinken, maar, vertelt men ons, dat gaat daar altijd zoo. Drinken, vechten en een echt beesten leven leiden, ziedaar wat vele kerels doen. n De gasten van 29 tot 25 jaar, die in de wijk meest te zien zijn, worden door alle deftige lieden geschuwd, maar ook gevreesd. Dat maakt er niets van, om iemand bij klaarlichten dag aan te vallen. Die kerels dragen allen klakken met groote kleppen, broeken met olifantspij- pen, een witte doek is rond den hals ge knoopt gedurig smoren zij sigaretten, zelfs worden zij gewoonlijk de sigaret- smoorders genoemd. Voeg daarbij dat die kerels noch God noch zijn gebod vreezen. En als dan het zware, kloeke bier van Zele de hoofden verhit heeft, gaan zij voor niets meer achteruit. Dat deze misdaad door andere zal ge volgd worden, daar twijfelt niemand aan. De haat tusschen de haarsnijders is te groot. In 't Pannen Huis toonde eene ken nis van Dauwe een lang, scherp geslepen mes, en zegde dat er nog anderen aan moesten. Een herbergier van de Kleine Been- houwersslraat te Brussel, werd gedurende den nacht gewekt door een zonderling gesnork. Hij stond op en bemerkte dat een dief zijne kamer binnengekomen en onder het bed gekropen was, maar daar... in slaap was gevallen. De dief was nie mand anders dan een persoon, die bij hem inwoonde. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal. Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Öm alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Deratere rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren, en overal. Te Oostakker voerde de genaamde Criel, 37 jaar oud, mest naar den mest hoop. Daar gekomen, gleed hij uit en viel met het hoofd voorover in het mest. Wan neer men den ongelukkige ter hulp kwam, was de dood reeds ingetreden door ver stikking. Criel was de eenige zoon en de steun van zijn bejaarden vader. Het justiciepaleis te Gent, door Ledeganck bezongen in zijne drieZuster- steden, dreigt in te storten, of ten minste de groote wandelzaal, daar verscheidene der groote kolommen,die het dak dragen, uit hunnen haak.geraken. De commissie der gebouwen heeft Maandag de lokalen bezocht en zal de noodige maatregelen doen nemen. De genaamdeTheophiel DeWeirdt, 32 jaar, daglooner, wonende Rooigemstraat, te Gent, was werkzaam aan de afbraak, van het Spiegelhof, Nieuwe Wandeling, toen hij door een breekijzer te willen op nemen, het evenwicht verloor en van eene hoogte van 11 meters ten gronde storte. De ongelukkige werd den rechtervoet gebroken en bekwam talrijke kneuzingen aan 't gelaat over gansch het lichaam. Twee geneesheeren van 't militair hospi taal dienden den man de eerste zorgen toe. De Weirdt werd daarna met de rij- berric der pompiers naar 't burgerlijk gasthuis gtbracht, Het onweêr, dat te Gent en omtrek heeft gewoed, moet te Oedelem verschrik kelijk geweest zijn. Gedurende een aotal minuten, zegt het Fondsenblad, doorkliefden vreeselijke blisemschichten onophoudelijk de lucht en lieten geweldige donderslagen zich onverpoosd hooren, terwijl eene schrikke lijke hagelbui met oorverdoovend ge- druisch neerstortte en in eenige oogen blikken, alles verwoestte. De douaniers van Feignies (Frank rijk) zagen twee in priester gekleede personen van den trein stappen, die weigerden zich aan het douanenvisiet te onderwerpen. Toen de officier er op aan drong waren zij verontweerdigd maar in een afzonderlijk bureel onderzocht, werden zij in bezit gevonden van voor verschei dene duizenden franks juweelen, die zij meenden binnen te smokkelen. Men be vond weldra dat het valsche priesters waren, Antwerpenaars, die van den priester niets anders hadden dan de klee- ren. De schoonste hengst uit de stallen vanM. Peten, van Velm-bij-Sint-Truiden, waarvoor de eigenaar 3o,ooo frank had betaald, is schielijk gestorven. Het gezin van den genaamden Pae- linck te Sinaai is gezegend met een acht sten zoon. De koning heeft eene milde gift gezonden. Er zijn thans in het gezin van Paelinck 14 kinderen. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Sedert eenige jaren was er reeds spraak, de mijnen Forêt, te Mont-sur- Marchienne,te sluiten. Dit slechte nieuws wordt binnen eenige dagen verwezenlijkt. Eene plakkaart kondigt aan, dat den 3o Juni alle werk hier ophoudt. Dit stelt 5oo lieden broodeloos en 't ge hucht ForÈt zonder water, want de be woners moesten zich bevoorraden bij het water dat uit de mijn werd opgepompt. Nog drie andere mijnen kondigen de sluiting aan tegen i5 Juli. Zevenhonderd werklieden der me- taalfabrieken Baume en Marpent, te Haine Saint-Pierre, hebben het werk ge staakt, omdat zeven hunner verleden week doorgezonden werden. Oproer in de gevangenis. Eenige opgeslotenen in de gevangenis, te 's Gra- venhage, hebben woensdag middag ge durende het wandeluur op de binnen plaats van het gebouw, 't welk daar ook een uitgang heeft, de twee bewakers over rompeld, blijkbaar ten gevolge van een komplot. Door het dichthouden van den mond en het vasthouden der handen, konden de bewakers geen alarm maken. Van een hunner werden de sleutels ontnomen. Zes gevangenen wisten te^ontsnappen drie werden verhinderd in de vlucht door dien een dér bewakers zich had weten los te rukken en de achterpoort dicht wierp. Twee der ontsnapten werden een uur later aangehouden. Door zijnen ezel verscheurd. Uit Albi wordt gemeld dat een gepension- neerd kantonnier van den spoorweg, Vieu, wonende te Sieurac, slachtoffer is geworden van een zonderling ongeluk. De ouderling had, zooals hij eiken dag doet, zijnen ezel losgemaakt om hem naar de weide te brengen. Was het dier nu mis handeld geweest In alle geval, het sprong eensklaps op zijnen meester,wierp hem ten gronde, knielde op hem neêr en begon hem letterlijk te verscheuren. Op de kreten van het slachtoffer kwam de vrouw toegeloopen zij greep eene spade, die juist in de nabijheid stond en gelukte er eerst na verscheidene slagen in den ezel te doen loslaten. Zij nam haar ongelukkigen man in ellendigen toestand op. Zijn arm en rech terbil waren letterlijk in stukken gebeten. Dokter Sicard diende den gekwetste de eerste zorgen toe. Men zal denkelijk den arm moeten afzetten en men vreest zelfs voor het leven van den man. Belangrijke mededeeling. De France militaire meldt dat de gebreve- teerde Colonel Humbert, van de koloniale artillerie, een stelsel heeft uitgevonden, geroepen om heel de krijgskundige tactiek te wijzigen. Er is spraak van een toestel, dat toepasselijk is op het geweer, de mi trailleuse, het kanton van welk stelsel ook. Dit toestel neemt het geluid, de vlam en den rook weg. Colonel Humbert heeft zelf het toestel gemaakt, om zeker te zijn het strictste geheim over zijne uitvinding te bewaren. Daaruit zou volgen dat de oorlog voor taan onmogelijk zou worden. Werkstakingen, Er heerscht woeling onder de mijnwei kers welke wel tot eene werkstaking zou kunnen leiden. De bond der mijnwerkers van de Loire maakt eene staking gereed. De maatschappijen van hunnen kant zouden hunne voortbrengst wel willen zien verminderen en weigeren aan de werklieden de geëischte toegevingen te doen om de werkstaking te verhinderen. De syndikaten van Pas-de-Calais, An- zin en Nord hebben onderhandelingen aangeknoopt, ten einde het werk te sta ken op 1 Juli, om te protesteeren tegen de vermindering van 10 op hunne pre mies. Te Valencijn zal de staking den 23 Juni beginnen. Soldalenmishandeling. Hoe treu rig het nog altijd gesteld is met het zede lijk peil van het Duitsche onder-officieren korps, blijkt telkens uit berichten over ergerlijke soldatenmishandelingen. Te Frankfort heeft zich pas weer een soldaat in den Ryn verdronken, omdat hij, zooals hij in een brief aan zijn vader meèdeelde, de voortdurende mishande lingen en kwellingen van zijn meerderen niet langer kon verdragen. De tweeschuldigen werden veroordeeld tot de zeer lichte straffen van drie weken en acht dagen gevangenisstraf. Een andere beul voor zijne soldaten was de onderofficier Beyer van het 22° bataljon sapeurs te Riesa. Een meerdere had dezen onderofficier berispt, omdat zijne manschappen niet flink genoeg voor den dag kwamen en Beyer zou nu eens zorg dragen dat er verbetering in kwam. Telkens liet hij hen, na afloop van de oefeningen, nog een paar uren door exer- ceeren en schreef verder allerlei maatre gelen voor, waartoe de kapitein eigenlijk alleen het recht had. Op één soldaat, zekeren Stem mier, had hij het vooral gemunt. Reeds acht dagen nadat hij in dienst was, gekomen, schreef Stemmler aan zijne verloofde dat hij zich van kant moest maken, als men doorging met hem zoo te judassen. Twee maanden later liep hij van den troep weg en verdeed hij zich. Bij de behandeling van de be- aanklacht tegen Beyer kwamen de onge looflijkste voorbeelden van machtmisbruik aan 't licht. Na een zwaren dienst stuurde hij zijne manschappen soms zonder eten naar bed en liet ze 's nachts weer opstaan, om te poetsen. Hij oorvijgde, stompte en trapte de soldaten, Stemmler mosst zoo dikwijls kniebuigingen doen en zijn ge weer voor zich uitstrekken, tot hij van uitputting niet meer kon. Deze laatste mishandeling dreef Stemmler ten slotte tot zelfmoord. De krijgsraad te Chemnitz veroordeelde Beyer tot anderhalf jaar ge vangenisstraf degradatie, en het Ober- kriegsgericht te Leipzig heeft het vonnis bekrachtigd. Weer een nieuw wonderkind. Te Weenen is een kind van 8 jaar oud, dat piano speelt en componeert, opgetre den. Het heet Mexio Horzoriski en heeft met twee Wêener muziekanten een Trio van Haydn gespeeld, en daarna alleen stukken van Bach, Mozart, Beethoven en Chopin voorgedragen. Men zegt, dat zijn buitengewonen aanleg en scherp ge hoor aan Mozart doen denken. Natuurlijk behaalde het wonderkind een stormachtig succes. Eene honderdjarige op bezoek bij Z. H. Leo XIII. De Voce della Verita meldt Paus Leo XIII ontving dezer dagen een zeldzaam bezoek, dat hem wel zeer aangenaam moet geweest zijn. Een be zoek namelijk van zijne kindermeid, eene honderjarige vrouw uit Cori, de land streek, waar 's Pausen moeder geboren werd. Anna Moroni zoo heet deze vrouw geboren in 1802, was twaalf jaren oud, toen zij bij het huwelijk van eene tante des Pausen, den kleinen Vincent Joachim Pecci, toen vier jaren oud, op hare armen droeg.En ziedaar nu deze hoogbejaarden, de eene tegenover den andere in liet Vatikaan, het kind van vier jaren, op heden een twee-en-negentigjarige, en het meisje van twaalf jaren, dat nu honderd jaren levens telde. Langdurig en levendig was het gesprek tusschen de honderdjarige en den twee- en-negentigjarige,beiden nog in volmaakte gezondheid, met een nog zeer helderen geest, beiden met wonderbaar geheugen. Beurtelings verhaalden zij elkaar van hunne kindsheid en hunne jeugd, allerlei gebeurtenissen ophalende, waarvan zij eens getuigen waren.feiten en historiekes, doorleefd onder het pontificaat van 6 Pauzen, terwijl zij het gesprek allergees tigst opvrolijkten door eene menigte anekdoten, die aangename oogenblikken bezorgden, onder andere aan dokier Lap- poni, den lijfgeneesheer van Z. H. en aan twee aanzienlijken uit Cori, mede bij dit gesprek aanwezig. Tot in de kleinste bijzonderheden vroeg Leo XIII naar de levengwijze van Anna Moroni, waarbij hij tot de overtuiging kwam, dat zij. evenals hij zelf, den goe den waren regel volgde, om honderd en meer jaren oud te worden, namelijk, eene groote matigheid in alles, kalmte van geest, voortspruitende uit de gerustheid des gewetens en daarbij vooral een dage lijks inroepen van de hulp van God, die alleen Meester is van leven en dood. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. geboorten. Mannelijk geslacht 11 Vrouwelijk idem 5 HUWELIJKEN. P. De Bruyn, landb. met M. Tolleneer, kleerm. D. Buys, tw. met C. Ernst, z. b. J. Bassleer, tw. met M. Verton gen, tw. J. Van der Eist, tw. met M. Berckmoes, tw. overlijdens. M. Van den Abeele, m. De Smet, z. b. 46 j., Moorselb. C. D'Hondt, m. Saeys, broodb 43 j., Nieuwstr. B. Callebaut, wedr Van Nuffel, voerm. Moorselb. A. Corthals, tw. 22 j., Groenstr. O. Mertens, z. b. i3 jGentschestr. 14 kinderen onder de 7 jaren. BERICHT. De personen die zich aanbieden ten Bureele des Burgerstands om huwelijk aan te gaan, zijn verzocht, na 't volbrengen der noodige formaliteiten hunnen dag van huwelijk op het bureel bekend te maken, ten minste twee dagen vóór 't voltrekken van^ hun jjontworpen huwelijk. SPWALBT, MDKn DOOR DB IUUU TAR L1ETDZ 70, rue de l'lnstltut, JUMET (bij Charleroi) DDCliif m (breking, spat)volle genezing van alle BlttUlltlV breuken Bonder band, voor net leven en in eenige dagen, door de verbeterde methode van doktor L. Dogniaux, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingen vraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 9 jaren genezen. WATERBREUK, ADERBREUKïïiai'S MISVORMDE LEDEN: gum! kwaadaardige knieslijfheid, enz. Dr L- DOGNIA UX, specialist, ontvangt79, rue ie l'Institut, JumetMaandags en Woensdags, van 1 tot 3 uren. Telefoon 4 78

De Denderbode | 1902 | | pagina 2