mn Donderdag 26 Juni 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5687 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad 8n 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Lessen en wenken. HET PORTRET Keizer Wilhelm over den Godsdienst. De kroning uitgesteld. NDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, a5 Juni 1902. Niettegenstaande de klinkende veroor deeling door hun kerstekind den 25 Mei 11., opgeloopen, gaan de ridders van 't puur en simpel met de dolle verwaand heid van hun voorzaat, Don Quichotte, voort de deugden van hunnen bescher meling op te hemelen. Thans nog durven zij houden staan dat Z. A. S. de sleutel is van een aardsch paradijs, de ingang van een rijk van broederlijke liefde en on derlinge verdraagzaamheid Die heeren zijn door niets te stooren in hunne lofzangen, zelfs niet door de klin kende logenstraffingen hun in 't aange zicht geslingerd door die landen waar Z. A. S. sedert cene halve eeuw bestaat en waar dus, sedert lang, weelde en over vloed, vrede, rust en wederzijdsche gene genheid zouden moeten heerschen p Wij bedoelen Frankrijk, dat land zoo rijk gezegend aan natuurrijkdommen en waar het dus gemakkelijk zou zijn een Eden in te stellen, indien Z. A. S. in staat was wezenlijk iets goeds te stichten. Gaat niet gclooven, lieve lezer, dat dit het geval is. De dagbladen integendeel brengen ons andere tijdingen. De ministers, allen vrijmetselaars van het zuiverste water, lijk bij ons in 1879, hebben er raad geschoren en besloten voortaan geene verhooging meer te schen ken aan catholieken of aan onafhan kelijke vrije mannen. Sommige rechters hebben in zake der nieuwe wet op de kloosters geen uitspraak gedaan lijk onze verdraagzame (1 vrijmetselaars het hadden gehoopt. Dat moet in de toekomst vermeden worden en daarom moeten de magistraten goed uitgekozen worden onder die man nen welke zich bijzonder onderscheiden door hunne aanvallen op den godsdienst, welke zich doen opmerken door hunnen haat tegen al wat Roomsch Catholiek is. O wat zijn ze verdraagzaam in het land vanZ. A. S. Wanneer een gunst is toe te staan zal deprefekt van het departement geraad pleegd worden niet over de bekwaamheid van den aanvrager maar over zijne poli tieke houding. Men zal, zegt een om zendbrief van Combes, er de hand aan houden dat die beslissing worde uitge voerd. De geuzen bij ons, hebben dikwijls het woord inkwisitie in den mond. Als dat geene inkwisitie is, en dan nog van de hatelijkste dan begrijpen wij het ding niet meer. DOOR 8TRAWIERO. Wat gebeurt, integendeel hier te lande onder een catholiek bestuur Lees de Chronique zij zal het ons zeggen. M. Godenir rechter te Mechelen wordt substituut te Antwerpen, d'office, 't is te zeggen, zonder dat hij zich de moeite moest geven de plaats te vragen Die heer is een perfekt liberaal. Een secretaris van eene liberale asso ciatie wordt rechter benoemd diezelfde heer had over twee jaar een hevige rede voering gehouden waarin hij de onver draagzaamheid der catholieken aan den schandpaal spijkerde Ja, zoo iets dat is clerikale onverdraag zaamheid zij bestaat in het weldoen aan zijne politieke vijanden In Frankrijk, land van Z. A. S. is de vrijheid van onderwijs onder de dwinge landij versmacht men heeft er de onzij dige, goddelooze school. De geuzen lief hebbers van vrijheid vinden dat in regel De rechten der catholieke huisvaders wor den er met de voeten getreden Denderbode heeft dikwijls gewezen op het gevaar eener goddelooze opvoeding. Wat moet er van den mensch geworden als de teugel zijner opbruischende driften wordt verbroken Waartoe zal de godde loosheid een volk voeren dat in het ge dacht der onbeperkte heerschappij voor zijne neigingen is opgebracht Aan de vrucht kent men den boom zegt een spreekwoord. Aan de gevolgen eener opvoeding kent men hare deugdelijkheid. De ongodsdienstige opvoeding heeft het zedelijke peil der bevolking verlaagd en het getal misdrijven en schanddaden op groote schaal doen vermeerderen. In het algemeen verslag van 1899 voor Frankrijk lezen wij dat de moorden met voorbe dachtheid van 118 tot 173, de enkele moorden van 128 tot 141 zijn gestegen. De misdrijven tegen den eigendom, dief- ten, misbruik van vertrouwen gaan van 75o tot 85o de brandstichtingen van 168 tot 212. De vervolgingen ingespannen tegen minderjarigen waren in 1880, i3238 en in 1893, 17217. Die verhoogingen zijn geenzins in verhouding met de vermeer dering der bevolking die in Frankrijk on beduidend is, bij zooverre dat meer dan een schrijver, meer dan een moralist de alarmkreet heeft doen hooren. Dat zijn de vruchten eener goddelooze opvoe'ding. Het eerste dat de ridders van 't puur en simpel hopen van Z. A. S. is dat het hun de verplichte school met de onzijdige, goddelooze opvoeding brengen zal. Dat verklaren zij op ieder hunner meetingen, in ieder van hunne dagbladen dat heeft 5® vervolg. DERDE HOOFDSTUK. Mr de Markies en Mr de Baron. De zon neigde ten ondergang. Ik stak de kaarsen aan ter weêrszijden van den spiegel. Het licht, geworpen op de schil derij, helderde de verbleekte tinten op en en deed meer uitkomen het bekoorlijk gelaat dat door het glas henen scheen te glimlachen als eene van Greuze's lieve koppen achter het half geopende gordijn van een venster. De markies vestigde er eenoogenblik zijne blikken op en richtte zich vervolgens tot mij, alshadde hij mijne heimelijke, maar hevige nieuwsgierigheid geraden en sprak Dit is het portret van Freule de Malpeire, de eenige dochter van Baron de Malpeire. Van den laatsten heer riep ik uit, en woonde zij in het oude kasteel op den top van den berg 0 Ja, jonge vriend, hernam mijn heer de Champanbert, en daar grepen de gebeurtenissen plaats, die ik u ga vertel len. zelfs de armtierige ïn bedekte woor den, in het leidschrift der geuzen afge kondigd. Catholieke ouders en kiezers, spiegelt u aan de gebeurtenissen in Frankrijk. Leert die gebeurtenissen kennen, over weegt ze en ge zult met ons zeggen, niet waar Geen Z. A. S. als dit zonderling tuig zulke zure en scherpe vruchten geeft. De «Etoile» over't 18-jarig catholiek bewind. De Etoile is natuurlijk 't hart in over het catholiek bewind, dat volgens de liberalen in 1884 geen 18 weken ging duren en nu al 18 jaar bestaat. De Etoile, de reden daarvan opzoe kend, zegt tot hare vrienden harde waar heden en wij deelen die meening van een liberaal blad meè in haar geheel, omdat er openhartige bekententenissen worden in gedaan, die onze partij wreken over vele schandelijke aanvallen. Ziehier het artikel der Etoile n Zij (de clericalen) zijn hun verblijf aan 't bewind verschuldigd, eenerzijds aan de onzinnige politiek van de socialisten, anderzijds men moet bekennen om loyaal te zijn aan de aarzelingen en onvoorzichtigheden van zekere libera len. De liberalen zijn in 1884 gevallen, om dat de gematigde en vlottende elementen waarmede men in België meer moet afrekenen dan elders, waar de stemming niet verplichtend hun den rug hebben toegekeerd. Welnu, sedert 1884 zijn fouten be gaan. die de gematigde en vlottende elementen belet hebben, tot het liberalism terug te keeren. Wat deze elementen heeft belet zich om te draaien is, eenérzijds, het betreurens waardig uitwerksel eener onbezonnen propagande, door zekere liberalen ge richt, niet tegen de tusschenkomst der Kerk in tijdelijke zaken, maar tegen de Religie zelf. Zeker, deze gazetten zijn de geringe minderheid in de liberale pers zeker de groote meerderheid der liberalen is trouw gebleven aan de princiepen van het liberalism, weleer verkondigd door de Rogier's en de Frère-Orban's maar de dwaze streken en de overdreven iever ja de ezelarijen en zottigheden van eenige onregelmatige strijders waren voldoende om de clericalen toe te laten, zich tegelijkertijd aan te stellen als de ver dedigers der maatschappelijke orde en van het geloof. Attrappe, Dendergalmers 1 De liberale partij draagt zeer ten onrechte overigens de schuld der fou- Meer dan honderd jaar geleden, tij dens den Piemonteeschen oorlog, bezette onze legerafdeeling, aangevoerd door Maarschalck de Fessé, de grenzen. Mijn bedovergrootvader, Guillaumede Cham panbert, diende in het regiment van Au- vergne tegelijk met een jong edelman van deze streek. Baron de Malpeire. Zij wer den weldra even trouwe vrienden als strijdmakkers. Beiden waren in den bloei des levens en waren gehuwd met jeug dige vrouwen, die hen hadden vergezeld naar het oorlogsveldr dat wil zeggen zij hielden verblijf in het kasteel van Mal peire, dat als eene onneembare sterkte werd beschouwd. Verscheidene gevech ten hadden er plaats gehad tusschen de Franschen en de Piemonteezen, die het laagland uitplunderden. In een dier ge vechten werd Markies de Champanbert gewond. Zijne vrouw snelde naar het slagveld, ongeveer twee mijlen van haar verwijderd, en slaagde erin hem vervoerd te krijgen naar het kasteel van Malpeire, waar hij den volgenden dag overleed. Korten tijd daarna sneuvelde Baron de Malpeire onder de muren van C. Na deze dubbele ramp bleven de twee vrouwen te Malpeire, ingesloten door de sneeuw, welke, gelijk gij weet, zes maanden van het jaar op deze bergen blijft liggen. Op een zelfden dag schonken beide het leven aan twee zonen, die op denzelfden dag in de dorpskerk werden gedoopt. Ter herinnering aan deze gebeurtenis werden er twee olmen geplant en naar de beide pas geboren kinderen genoemd. In mijnen tijd overschaduwden die boomen het ge- heele plein. Zijn zij er nog Ja, zij bestaan nog, Monseigneur, riep ik met drift, en zij heeten nog Mijnheer de Markies en Mijnheer de Ba ron maar niemand weet waarom. Dc weduwen brachten het jaar van haren rouw te samen door. Daarna wer den zij genoodzaakt te scheiden, doch beider ongeluk had tusschen haar een vriendschapsband gelegd, die zoolang zij leefden, niet zou worden verscheurd. Zij zorgden er voor dezelfde gevoelens over te planten in de harten harer zonen, die ze op hare beurt op hunne kinderen over droegen. Reeds lang had men er naar verlangd, een huwelijksverbintenis tus schen beide familiên tot stand te brengen maar de Voorzienigheid scheen besloten hunne wenschen steeds te leur te stellen. Sinds drie geslachten was er niet een enkel meisje in het huis van Champanbert geboren en de dochters der Heeren van Malpeire stierven allen in hare kindsheid. Ik had in mijne jeugd dikwijls hiervan hooren spreken en wist ook, dat Baron de Malpeire nu eene dochter bezat onge veer van mijne jaren. Het verwonderde mij dusv niet zeer, dat twee jaren, nadat ik La Chaise Dieu verlaten had, mijn vader mij op zekeren dag meldde, dat hij alles voor mijn huwelijk met Freule de Malpeire had geregeld. Beste Max, ten begaan door eenige dwaze en verloren geloopen propagandisten. Zekere radicalen hebben vergeten dat de meerderheid des lands vijandig is aan de overdrijvingen van het revolutionnair socialism zij hebben ook vergeten dat, indien het anti-clericaal is België in zijn geheel genomen, grondig catho liek is. 't Is in het vergeten dezer omstandighe den en niet in de kieswet, dat wij de reden onzer neerlaag moeten zoeken. Het libe ralism is zoo min de kunst van a papen te vreten als van de vrienden van Mar jan te vleien. De liberalen hebben twee onvrijwillige en onbewuste vijanden, die veel gevaar lijker zijn dan de clericalen die door socialism zijn ingeënt en de onverdraag- zamen van het slag van M. Homais. De ware liberalen verloochenen zoowel de eenen als de anderen. Met grooten jubel en feestvreugde hield Donderdag keizer Wilhelm, vergezeld van de keizerin, den kroonprins en zijne geheelc hofhouding zijnen intocht in Aken, de aloude keizerstad. Wij weerstaan niet aan het verlangen, van uit de redevoering van keizer Wil helm de volgende merkwaardige zinsne den aan te halen, waar hij sprak over den godsdienst als grondslag van gansch het menschelijk leven. De keizer zegde Hier staat naast mij generaal vrijheer von Loë, een trouw dienaar zijns heeren en der Pruisische koningen. Hij werd door mij gezonden naar Rome, naar het Jubilée des Heiligen Vaders. Wanneer hij mijne gelukwenschen en mijne jubiléegeschenken overhandigde en in vertrouwelijk gesprek met den H. Vader vertelde hoe het bij ons in Duitsch- land stond, heeft Z. H. geantwoord 0 dat het Hem verheugde, te kunnen verklaren, dat generaal von Loë steeds den vroomheidszin der Duitschers, en vooral van het Duitsche leger had hoog ge houden. Z. H. kon echter nog meer zeg gen cn verzocht hem, zijnen Keizer meè meê te deelen het land in Europa, H sprak de H. Vader, waar nog tucht en orde heerscht, waar nog eerbied voor de Kerk bestaat, het land waar ieder catholiek ongestoord en vrij zijn geloof kan dienen en zijne geloofsvoorschrif- ten naleven, dat is alleen in 't Duitsche Rijk. (Levendigebijval.) Mijnheeren, deze woorden geven mij het recht van te zeggen, dat beide eere diensten in mijn rijk een groot doel voor oogen moeten houden De vreeze Gods EN DEN EERBIED VOOR DE KERK TE ONDER HOUDEN EN TE STERKEN. it Want, of wij ook moderne menschen zijn en leven en streven en een doel naja gen op dezen of genen weg, ieder is ver loren, DIE NIET ZIJN LEVEN OP EEN GROND SLAG VAN DEN GODSDIENST STELT. a Daarom leg ik op dezen dag, in dit oord dat niet alleen tot spreken, maar ook tot gelooven stemt, de belofte af, dat ik HET GANSCHE RIJK, MIJN LEGER, MIJ ZELVEN EN MIJN HUIS ONDER DE BESCHERMING STEL VAN H EM VAN WIE GEZEGD WORDT ER IS GEEN HEIL BUITEN GOD EN DIE ZEGDE Hemel en aarde zullen vergaan, doch MIJNE WOORDEN ZULLEN EEUWIG LEVEN. Opgedragen aan de overweging van onze liberalen, die zich door de Etoile hoorden verwijten, dat hunne papenvre- terij eene der oorzaken is van den val van het liberalism. zoo waren zijne woorden, a ik denk, dat dit huwelijk alles in zich sluit, wat wij mogen begeeren. Ik kende den Baron reeds, toen hij, ongeveer vijf en twintig jaren geleden, naar Panjs kwam om te trouwen met Freule d'Herbelay, een der bekoorlijkste wezens der wereld. Hij is een edelman van het oude ras, een weinig kleingeestig en onwetend, maar vol groot moedige en edele gevoelens. De bruid schat der jonge dame is meer dan vol doende en, wat den naam Malpeire be treft, deze pleit voor zich zeiven hij is een der oudste in Provence. Ik heb geene bijzondere inlichtingen gevraagd aan gaande de schoonheid uwer toekomstige bruid gij zult spoedig in staat zijn daar over zelf een oordeel te vellen ik weet alleen dat zij in baar twintigste jaar is. Vader zeide dit glimlachend, hetgeen mij deed besluiten, dat eene aangename ver rassing mij wachtte cn Freule de Mal peire zeer schoon was. Gij ziet op deze schilderij, dat ik in verwachting niet be drogen werd. it Ja, zij moet een schoon meisje geweest zijn, zei mijn oom, zijne wenk brauwen optrekkend, met een blik als van een ongeletterd landmand, die geroepen wordt om eene oude munt of een in eene doode taal geschreven manuscript te be wonderen. a Ik kwam hier aan, zooals ik straks zeide, tegen het einde van Augustus, >1 vervolgde mijnheer de Champanbert. Ik 0 De kroning van koning Edward van Engeland is tot een lateren datum ver- 1 schoven, wegens de ziekte van den ko- 1 ning.» U it dit telegram moet men het gevolg trekken, dat de ziekte des konings veel erger is dan men tot hiertoe heeft durven bekennen. Men heeft tot het laatste oogenblik ge wacht, en zelfs al de vorstelijke personen te Londen laten aankomen, in de hoop wellicht dat de toestand van Z. M. zou verbeteren. Het uitstellen der kroning is van dien aard dat men over de gezondheid van koning Edward de somberste veronder stellingen mag maken. Men had reeds maandag algemeen be merkt dat de koning, bij zijne intrede te Londen, ondanks de hitte in eenen zwa- ren winterfrak was gehuld. Het is totaal onmogelijk te becijferen welk verlies deze verschuiving van de kroningsfeesten voor de stad Londen be- teekent. Wanneer men spreekt van honderden millioenen schade zal men niet overdrij ven. Op de Beurs te Brussel en te Antwer pen heeft het nieuws van de onbepaalde verdaging der kroningsfeesten eenen door slechten indruk gemaakt. Alle comparti menten zijn in daling. Men kan hieruit zich een een gedacht vormen, wat het op de Londener Beurs moet zijn. had acht dagen gereisd langs stoffige we gen in eenen ongemakkelijken postwa gen en herinner mij nog zeer goed de verrukking, die zich van mij meester maakte bij het gezicht dezer bergen en groene valleien en welk een genot het was het geklater te hooren van het water, dat naar alle - zij den overstroomde. De tegenwoordige weg bestond nog nieter was slechts een pad voor paarden en muilezels. Ik bereed een ezel en een drij ver volgde met mijn goed. Deze man had blijkbaar een weinig gereisd en schoon in deze streek geboren, sprak hij goed Fransch en noemde mij de namen der verschillende gezichten, die wij in de verte zagen en had hij van elk dezer eene geschiedenis te verhalen. Als wij bij den ingang kwamen van den doortocht, ge woonlijk Pas van Malpeire genoemd, wees hij mij een platten steen aan, welke buiten de rots uitstak en een soort van zetel vormde een weinig beneden den weg. Hebt gij dien ooit opgemerkt? Zeker, antwoordde mijn oom. Daar rust mijne oude dienstbode Ma rian uit, als wij naar de Mis gaan. Ik verwachtte de een of andere dievenhistorie te vernemen, voorgevallen op deze plaats, die er uitzag als een roo- vershol, doch mijn gids zeide slechts 0 Het was op deze plek, mijnheer dat dc dochter van Baron de Malpeire begon te herleven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1