De Vader ons. De Wees gegroet. Land- en Tuinbouw. Hoe kwaamt gij daar EEN EN ANDER. Rechlerlijke kronijk. Jaarlijksche Bedevaart AALST. Allerhande nieuws. Me voici, Seigneur, pour faire ta volonté I De toutes les formules de prières, l'Orai- son dominicale est, sans contredit, la plus parfaite mais ce qui est plus parfait encore, c'est l'entière resignation aux vo- lontés de Dieu. Non ce que je veux, maïs ce que tu veux Que dis-je C'est l'Oraison dominicale elle-même. Elle est toute entière dans ces paroles Que ta sainte volonté soit faite Jean-Jacques Rousseau. Lettres écrites de la Montagne. Première Partie. Lettre 3. Gij dia ter heeralen lijt, 0 hoog verheven Vader, Tot wie uw kroost verheft het oog en 't hart te gader Uw goddelijke Naam geiegend op deieaard. Zij met uw koningdom in eer veropenbaard Moog' men uw heil' ge wil op aarde, ia hemelsferen. Volbrengen overal 1 Geef ons 't geen wij begeeren Het dagelijksche brood tot onderstand en kracht Wij hebben U, eilaas, gehoond, versmaad, veracht. Vergeef ons ense schuld, sooals we ons schuldenaren Vergeven wil ons steeds behoeden en bewaren Voor de bekoring die ons leidt tot alle kwaad. Die ons tot de ondeugd brengt, uw' heiige wet versmaadt. En die ons aisl voor U moet vlekken en beschamen. Verlos ons van dit kwaad in alle eeuwen. Amen. Vrouw, gij zijt zoo groot en kunt zooveel, dat al wie gratie wenscht, en niet tot U zijn' toevlucht neemt, wil zijnen wensch doen vliegen zonder vleugels. Dante's Goddelijk spel. IIIde deel. Van den Hemel. Drie-en-dertigste zang. i3de tercet. Vlaamsche vertaling door P. B. Haghebaert, S.Th. ord. Prae- dicarum. Leuven. Snelpersdruk. Karei Peeters. igoi. O Maagd, ik grost U mat betrouwen, Weea vol gsn&, gebenedijd. God immers ia met U. gij xflt Gezegend boven alle vrouwen Gsaegend ook de vrucht soo schoon Uws liohaams, Jesus. Godes aoon. Gij, heiige Maagd en Moeder samen, O bid voor de arme zondaars zond'. En steun ons nu en op den stond Der laatste levensuren. Amen. Karel-Antoon Smits. Diest, Vrijdag 20 Juni 1902. Deze schoone vertaling met verkla rende ophelderingen van Dante's Godde lijk Spel in 3 deelen wordt den letterlie- venden lezers zeer warm aanbevolen. (Dijle- en Demerbode, Diest.) De aardhommel. (Bombusterres- tris). Dit allernuttigst insekt wordt nog, door de macht der onwetendheid, vervolgd en te veel gedood en zelfs de rijke be volkte nesten ervan, ziet men vernielen. Wij denken deze hommel genoeg be kend om over hare beschrijving heen te stappen. Maar wie heeft wel eens de levenswijze en het groot belang van haar bestaan nagegaan Bij deze hommels overwinteren als bij de wespen, slechts eenige wijfjes of moe dertjes. welke zich in den Herfst in eene opening in den grond verbergen. In de lente ontwaken deze en stichten eene nieuwe kolonie in een muizen- of mollen- gat of eene welkdanige opening. Zij vormen cellen van was, waarin een aantal arbeidsters worden opgevoed, die kleiner zijn als de moeders. Uit elke cel komen verschillende larven, en door de ongelijke voeding verschillen ook de arbeidsters van grootte. Eens een insekt volledig ontwikkeld, houdt alle groei op en vandaar de groote en kleine aardhom- mels in een en hetzelfde nest. De larven veranderen na 10 dagen in poppen, waar uit na 12 a 14 dagen de hommels te voor schijn komen diensvolgens vergt eene hommel eene kleine maand ter harer ont wikkeling. De ledige pophulsels worden door de hommels met honig gevuld en door de buitenjongens opgezocht en dan, om den honing, wordt de kolonie vernield. Einde Juli of begin Augusti komen, boven de arbeidsters, de jonge moeders te voorschijn die de arbeidsters eenigen tijd in hun werk ondersteunen maar eens September, niet meer naar het nest terug- keeren. Hoe meer nu in het koele najaar de bloemen verminderen hoe kleiner de voor raad in de kolonie wordt en de hommel maatschappij sterft stilaan weg, zonder echter de nog overblijvende moeders, die dienen om het aard-hommelenrijk voort te zetten in 't volgende najaar. Zonder deze hommelszouden wij menige planten missen daar zij voor de kruisbe stuiving zorgen. Zoo is er bevonden dat op honderd klaverbloemen door deze hommels bezocht er 3700 zaden waren en op hetzelfde getal niet bezochte bloemen was geen enkel zaad. Deze kunstbewerking kunnen al leen, en gansch alleen de hommels. De grootste verwoesters in de natuur der hommelnesten zijn de veldmuizen, die ons niets dan schaê doen. Oorlog aan deze laatste en bescherming aan de hommels, maar vooral in 't voorjaar aan de moeder hommels de bevruchtsters der land- en tuinbouwplanten en voordeelige mede helpers in den fruitkweek. Fr. L. kinderjaren af, heb ik nooit iets anders gezien. Mijn vader was een dronkaard eens in staat van dronkenschap verkee- rende, is hij ellendig in den sneeuw be- Yrozen. Gij, vaders die dronkaars zijt, denkt dat gij door uwe slechte gewoonte en uw verachtelijk voorbeeld, het bloed en het leven uwer kinderen vergiftigt. Toen ik de school verliet, werd ik metser en, zooals meest alle metsers, nam ik mijnen druppel. In den beginne was ik nochtans een moedig werkman en kwam goed aan mijn brood. Maar hoe meer ik won, hoe meer ik dronk langzamerhand verdwenen moed en kracht voor het werk. Ik daalde langzaam, maar ik maakte kennis met de gevangenis en het bede laarsgesticht. Doch nauwelijks daaruit, was drinken mijne eerste bezigheid. Ein delijk werkte ik niet meer en liet mijne vrouw voor mij den kost winnen. Ik was tevreden, als zij mij maar geld gaf voor jenever gaf zij mij geen, dan sloeg ik haar. Mijne kinderen waren verplicht dien helschen drank voor mij te halen, 's mor gens voor en 's avonds na de school. Jenever alleen hield mijnen geest bezig jenever was mijn eerste, mijn laat ste gedacht. Ik zal de schandelijke daden, welke ik begaan heb, verzwijgen want de jene ver had mij alle wilskracht ontnonen en ik voelde in mij alleen mijne dierlijke driften. Om te eindigen doodde ik mijne vrouw. Dat was de laatste schakel der ketting van zonden en daden, waartoe de jenever mij geleid had. Morgen zullen zij uitgeboet zijn. Morgen zal ik gehalsrecht worden. Ik heb den dood verdiend God zal, hoop ik, bermhertig wezen, maar ik kan niet ster ven zonder aan de wereld eene bedroe vende waarschuwing toe te sturen. Die waarschuwing is eerst voor u, mijne vrienden en mededrinkers, met wie ik zoo dikwijls aan tafel zat. Betert u van die slechte gewoonte. n Mijn voorbeeld wijst u, waartoe men komt. Werpt de jeneverflesch tegen den muur kapot, vooralleer de drank u zoo verre brengt als hij mij gebracht heeft. 1» Den dag vóór zijne dood, schreef de moordenaar Hocke, verleden jaar te Bautzen, Duitschland. gehalsrecht, zijn testament waaruit wij het volgende trek ken 11 Als ik mij zeiven afvraag wat mij misdadiger heeft gemaakt, vind ik maar een antwoord Jenever Hij heeft mij langzamerhand medegesleept. Van mijne Benoemingen. De Moniteur van -vrijdag bevat eene reeks rechterlijke be noemingen, waartusschen die van ver- schillige liberalen. Waarlijk, zegt de XXe Siècle, zij zijn te beklagen, de liberale slachtoffers. Men zou lang moeten zoeken, in de benoemin gen, welke M. Bara onderteekende, om er te vinden welke een zoo breed aandeel van vervolging schonken aan de tegen strevers van het liberaal ministerie. Wij voegen erbij dat M. Vanden Heu vel weldoet met de liberalen te benoemen of te bevorderen, welke door hunne bij zondere verdiensten daar recht op hebben, indien daardoor geene catholieken, die meerdere titels hebben, benadeeligd wor den. Doch, indien hij, die benoemingen en bevorderingen doende, rekent op de dank baarheid onzer politieke tegenstrevers, dan heeft hij het leelijk mis voor. Het spreekwoord doe eenen ezel dienst en hij beloont u met... 'nen.stamp is ook en vooral op de politieke partijen toepasselijk. Daarom moet recht doen en niet omzien de regel zijn en komt het er vooral op aan niet, uit zucht naar onpartijdigheid onrecht te doen aan partijgenooten. Belgische werklieden in den vreem de. Er zijn boekskens uitgedeeld om de werklieden, die op sommige tijdstippen \ran het jaar in Frankrijk gaan werken, in te lichten over zekere pleegvormen, die zij, om met de wetten van beide landen in regel te blijven, moeten vervullen. De kuituur in Congo. Men meldt de aankomst in Congo van verscheidene tienduizenden gutta percha planten, (cala- quirum) naar Congo gezonden door de voornaamste Fransche en Belgische kolo niale maatschappij, naar het voorbeeld eener belangrijke zending, eenige maan den geleden gedaan uit Nederlandsch Indié, voor de maatschappij Burito. De Onafhankelijke Staat heeft op zijne beurt eene groote hoeveelheid verzonden het schieten, dat goed gelukt, is begonnen en men verwacht veel van dezen nieuwen tak van koloniale werkzaamheid. Er wordt ook gemeld dat men onlangs in sommige streken van Opper-Congo een nieuwen caoutchoucboom heeft ont dekt, welke onder kruidkundig opzicht eene variëteit is van den fiscus elastica. Deze boom geeft naar 't schijnt eene groote hoeveelheid gom van uitstekende hoedanigheid. Men denkt dat het gemak kelijk zal zijn, hem te vermenigvuldigen in de plantingen. Dat zal voor de kolo niale maatschappijen eene nieuwe bron zijn van ernstige winsten, in eene nabij- zijnde toekomst. Te Verviers. De oude liberalen van Verviers hebben een manifest tot hunne politieke vrienden gericht, waarin zij zeggen geen nieuwe partij te willen stichten, doch van oordeel zijn dat het LIBERALISM ZICH ONTHOUDEN MOET VAN ALLE SAMENGAAN MET HET SOCIALISM, en zich, boven alles, moet steunen op man nen van orde, die vijandig zijn aan alle GEWELDIGE OF SECTARISCHE OVERDRIJVIN GEN. Alleen op die manier, zeggen zij, zullen die liberalen tot het liberalism terugkee- ren, die er van verwijderd werden, door de toegevingen, aan het socialism uit bund anti-clericalism gedaan. De Etoile keurt dit manifest volkomen Hondenmedalie. Het gouverne ment bestudeert een plan om alle jaren de medalie der honden te veranderen, haar eenen anderen vorm te geven. Met het bestaande stelsel wordt op on gehoorde wijze bedrog gepleegd. De rooden krabben achteruit. De uitslagen der kiezingen voor Werk- en Nijverheidsraad te Gent komen te bewij zen dat de roode uitbuiters er voor goed aan 't achteruit krabben zijn. Weken lang had Vooruit propaganda gemaakt voor die kiezing, welke enkel de kleermakers en kunstwerklieden betrof. In de eerste afdeeling hadden de socia listen over drie jaar 1 stem meerderheid. Nu behaalden zij er slechts 56 op de 167 stemmers. In de tweede kregen zij er 5i op de 162. Ja, ja, Vooruit krabt leelijk achteruit. Het blad rept geen enkel woord over die klopping. Herstel der eerste klas-rijtuigen. Rond Juli-September zullen de eerste klas rijtuigen terug op Staatsspoorwegen wor den ingevoerd. 800 nieuwe rijtuigen, modellen van pracht en weelde, zullen in dienst worden Tegen de koolziekte. De staat zoekt de maatregelen tegen de koolziekte doelmatiger te maken, door de indelving der dieren te verbieden en die te vervan gen door derzelver vernieling in daartoe bijzonder ingerichte afsluitingen. Deze maatregelen werden als proefne ming reeds toegepast in gedeelten van Henegauwen en Brabant en zullen ook weldra elders worden toegepast. Tegen waarkruid. Om het w kruid te vernietigen op klaver of luzern, maait men de aangetaste plaatsen zeer kort af en bij middel van stroo en petrolie verbrandt men het afgemaaide voeder. Daarna worden de afgemaaide plaatsen begoten met eene oplossing in water van groene vitriool (ijzervitriool of ijzersulfaat) ten verhouding van 1 deel vitriool voor 9 deelen water. De hoeveelheid dezer op lossing per vierkante meter te gebruiken is ongeveer een liter. Na de aangetaste plaatsen alzoo behan deld te hebben, wordeh zij omgegraven om er inkaarnaat klaver of eene andere gepaste plant op te zaaien. Een ander middel, dat eenvoudiger en toch zeer doelmatig is, bestaat in het uitstrooien van 1/4 kg. ruwe potasch sul faat per vierkante meter op de door het waarkruid aangetaste plaatsen. De potasch- sulfaat, in deze hoeveelheid toegepast ver nietigt het onkruid, maar niet de klaver- planten welke opnieuw uitschieten. 't Is al geen goud wat blinkt. 0 Niets is nog minder zeker, zegt het Journal de Bruxelles, dan het ontgin nen van koolmijnen in de Kempen. li Er zijn daar, wel is waar eenige kolenlagen gevonden, maar op diepten van 3oo tot 35o meters, naarmate men vordert terwijl in de meeste oude mij nen de kolen gevonden werden op 40 of 5o meters. 11 Daarenboven heeft men, behalve met deze normale diepte, ook nog af te reke nen met het beweegbaar zand van den ondergrond, die de ontginning, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer schadelijk maakt. Het is voorbarig, te zeggen dat men in de Kempen koolmijnen gevonden heeft, die met het oog op de nijverheid, ontginbaar zijn. Alles wat het Journal de Bruxelles hier zegt kan waar zijn, doch men moet ook rekenschap houden met den vooruit gang, die de machienenwetenschap heeft gedaan, en die nu het ontginnen op 3oo meters misschien niet moeilijker zal ma ken dan vroeger op 5o meters. Als bijvoeder voor zuigende biggen. Wanneer de zeug geen zog meer genoeg heeft, is het noodig de biggen een bijvoe der te geven, zorg dragende dat het bij voeder eene goede voedingsverhouding heeft, 't Zij 1 a 4. Een geschikt bijvoeder bestaat b. v. in twee deelen erwten- of boonenmeel gemengd met een deel garste- meel met warm water gebroken en tot dunne brij met zoete afgeroomde koemelk of water verlengd. Opdat het voedsel genoeg phosphoor- zuur en kalk zou bevatten voor eenen sterken groei der biggen te bekomen, zal men, met het bijvoeder, per dag en per big, 4 a 5 gr. voedende phosphaat men gen. De ciTOyen - volksvertegen woord iger Branquart is door de politierechtbank ver oordeeld tot 20 fr. boet voor het houden van eene meeting onder de openlucht te Zoningen, tegen het verbod van den bur- gemeester. Den 5 Juli zal zijn collega Pouille te Doornik voor de correctionneele recht bank te verantwoorden hebben voor be- leediging van een lid van het gemeente bestuur en het breken \'an afsluitingen. Kerkdiefstal te Lede. De pleger van den stoutmoedigen kerkdiefstal te Lede, Albert T., koffiehuisbediende, is door de correctionneele rechtbank van Dendermonde veroordeeld tot 7 maanden gevangenis. uit Vlaanderenland naar Lourdes 31 en 1 in September 1902 met de hooge goedkeuring van Zijne Hoogw. Mgr. Waffelaert, Bisschop van Brugge, en onder de geestelijke lei ding van E. H. Brulot, te Kortrijk. Bijzondere rechtstreeksche trein uit Kortrijk. Uitmuntend materieel. Arme zieken worden geeme aanveerd volgens gejonde giften. Vlaamsch be stuur, Vlaamsche priesters, Vlaamsche geneesheeren. Te Lourdes, afzonder lijke oefeningen en goddelijke diensten. Prijzen der kaarten (weg en weêr) van Kortrijk ie klas 140 fr.; 2® klas 90 fr.; 3e klas 60 fr. Inlichtingen vragen bij de inteekenaars E. Heer Bruloot, Begijnhofstraat, ei Mr Frans Lamoral-Carlier, Groeninge- laan, 72, te Kortrijk elders, bij de Hee- ren Geestelijken en anderen. (Ziet de plakbrieven in de kerken.) B. W. De lijsten sluiten den i5n Oogst. Die na den ion Oogst inschrijven beta len 5 fr. meer. De opleg wordt gestort in de kas der arme zieken 0 Creemboter. Markt van Woensdag 25 Juni 1902, 100 kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 26 J1 1902, om 8 uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. i° Salut aux Artisans, Marche W. Van Perck, 2° Die irrfahrt um 's glück, Ouverture F. Suppé. 3° Thême et Variations pour Tuba, soliste Mr Felix Cornand. 4° Czardas du ballet der Geist der Wou woden Grosmann. 5° Entracte et chceur de l'Opéra Tann- haüser, R. Wagner. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Aalst. Verdronken. Maandag nacht rond 1 ure is de genaamde Frans De Neef, metserdiener, oud 22 jaren, zoon Vitalis, men weet niet hoe, in den Dender gevallen omtrent de brouwerij Burny-Burny, Gheeraerdslaan. De hulpkreten van den drenkeling wer den door de nachtwacht gehoord welke ter hulp snelde en dadelijk den onder- commissaris Vernaeve deed verwittigen Alles werd door dezen laatste in het werk gesteld om hem te redden doch 't was te vergeefs. De heer Hertecant, geneesheer, kon alleenlijk de dood vaststellen. Diefstal.Maandag nacht om 3 1 uren, bemerkte de agent Buys, zekere Eeman Edmond, geboortig van Dender- hautem, staan klappen aan de achterdeur van Joseph Van Cooningsloo, hoek der Sl Jobstraat, De agent vond dat maar zeer zonderling en trok den ingang in die naar drij huisjes leidt en vond daar twee zakken de eene inhoudende een konijn en twee kiekens en de andere 5 kiekens. Toen de agent op de Geeraardsbergsche straat kwam-vond hij er Eeman in gesprek met zekere Braem Domien, bijgenaamd de Vos, en vroeg hun of ze iets van die zakken wisten. Zij antwoorden onken- nend. De zakken werden naar 't Bureel van politie gedragen en uit het onderzoek ge leid door den ondercommissaris Ver naeve, is gebleken dat er 6 kiekens gesto len waren bij Max. Frederic, 2 kiekens en 1 konijn bij Ivo Raes en 2 kiekens bij Frans Verbestel, allen landbouwers te Nieuwerkerken, Mael. De diefstallen ge beurden met braak van afsluiting. Brandramp. Dijnsdag rond 12 '/t uren 's middags is er brand ontstaan ter hofstede van De Smedt Gustaaf, Bo- termelkstraat, 42. Ondanks 't spoedig op treden der vrijwillige Pompiers, afdeeling Mijlbeek, is de schuur ten gronde afge brand. Oorzaak onbekend. Er bestaat verzekering. Sedert lang was Brussel en omtrek ten prooi aan de bedrijven van eene bende, die er op uit was, de winkels van kleerstoffen te bestelen en menige klacht was reeds neergelegd voor diefstallen, die altijd op dezelfde manier bedreven werden. Twee personen kwamen namelijk in eenen winkel. De een vroeg een voorwerp te koopen, hetgeen de winkelier niet kon gerieven zonder zich om te keeren. En gedurende dien tijd wist de ander zich van een stuk stof meester te maken. Op die manier nu, had in den winkel van vrouw Van Overloop, te Schaarbeek een diefstal plaats. De eerste vroeg man chetknoppen te koopen en terwijl de dochter, die hen geriefde, zich omkeerde schamoteerde de ander een stuk stof onder zijnen mantel. De juffer had dit in 't oog. In een oog wenk was zij achter den toog uitgespron gen, en had zij de deur gesloten. Luid riep zij nu om hulp. De dieven sloegen haar met de vuisten om haar den sleutel te ontrukken. Middelerwijl was de moeder toegesneld en tevens had zich eene groep voorbijgangers voor de deur gevormd, waaronder ook een policieagent per velo. Toen men de deur opende om dezen binnen te laten, konden de dieven tus- schen het volk doorspringen en vluchten De ngent reed hem achterna en kon hen aanhouden, alsook eene vrouw, die hunc; medeplichtige was. In de trouwzaal te Brussel werd door den schepene van den burgerlijken stand in den echt vereenigd, een zekeren De Jong, onlangs tot 7 jaren veroordeeld, met eene dienstmeid van Brussel, dit hem door dit huwelijk een bewijs vat hare getrouwheid wilde geven. De brui- degom was vergezeld van twee gen darmen. Na de trouwplechtigheid heef; de bruid haren man tot aan de deur gevangenis mogen vergezellen. M. de politiecommissaris te Sl- Amandsberg, heeft vrijdag avond, op parochie van het H. Hait een verhelen nest ontdekt. In een klein huis vond fcr allerlei koopwaren weefsels, wijn, kleè ren, enz., voor eene gezamenlijke waarè van zoowat i5,ooo fr. De bewoner van het huis, een oud-va oordeelde, kon de oorsprong dezer koor waren niet aanduiden. Hij beweeri nochtans ze gekocht te hebben met komp- tant geld, van personen die hij niet kent De politiecommissaris heeft personen di in den laatsten tijd bestolen werden, on: boden. Ze hebben evenwel niets herkend Een vreeselijk ongeluk in he Groot-Gewat, te Gent voorgevallene waarvan twee geachte ingezetenen de stad, het slachtoffer zijn geworden. De ontploffing geleek aan een kanon schot en had plaats in het laboratoriuz van M. Karei Ghys, liefhebber scheikun dige. Mad. wed. Ghys liep dadelijk op straz en riep op hartverscheurende wijze og hulp. Eenige geburen snelden toe e drongen met haar in het laboratorius gelegen op het gelijkvloers van een bi: nengebouw in den tuin van Mad. wed Ghys. Al de venstersruiten waren verbq zeld. Een vreeselijk schouwspel wachü de toegesnelde personen in het laborato rium. Het lijk van M. Karei Ghys k| ten gronde. Deongelukkige was vreeseli; gewond aan de dijen en aan de heup Naast hem, en dicht bij de deur, lag h; lijk van zijnen vriend, M. Sattler, breul bandmaker, 5i jaar, wonende Veldstraat De buik van M. Sattler was gansch gs opend en de ingewanden puilden uit afzichtelijke wonden. Twee geneesheeren waren middelermij toegesneld, doch konden enkel den dooi der beide ongeluklcigen vaststellen. D policie der wijk stelde een voorloopt onderzoek in. Rond den middag kwas ook het parket ter plaats. Professor Swait is gelast een onderzoek in te stellen omd oorzaak der ontploffing vast te stelle: Het vermoeden ligt voor de hand al zouden de slachtoffers eenen stroom va waterstofgas door een in ether gedrenl lichaam hebben gejaagd. Een sterke gen van waterstofgas en ether was in het labo ratorium waar te nemen. De stoffelijl schae in deze plaats is zeer aanzienlij! De vloer en de muren waren met bloe bespat. M. Ghys hield zich veel onlt- dig met proefnemingen van scheikundi photographie en cinematographie. Zondag avond had hij tot 11 uur ge werkt met zijn vriend. Gedurende de geheelen dag bleef eene groote menigï staan voor het huis der ramp. Het lijk van M. Sattler is des avondi om 8 ure naarzijne woninggebracht. Ea i4tal dagen geleden had M. Ghys ee vuurwerk gereed gemaakt voor een fami liefeest. Dan ook had eene lichte ontplcf fing plaats, welke een begin van brani veroorzaakte, dat dadelijk door degebures werd gebluscht. Eene felle brand ontstond te Dooi- nik, in de woning van eenen plafonneet- dersgast, Debaissieux genaamd! De ma: was rond 11 ure met zijne vrouw ta ruste gegaan. Ten 1 ure zagen voorbij gangers vlammen uit het dak opslaan. Zj gaven het alarm en de bewoners hadda nog nauwelijks den tijd uit het bed B springen en in hun hemd de vlucht tt nemen. Debaisieux, die blootsvoets wat bekwam hevige brandwonden aan di voeten, door op de brandende houtskola te trappen. De pijn deed hem ineen zak ken en zoo werd hij over het geheels lichaam zoo deerlijk gewond, dat men voor zijn leven vreest. Zijne vrouw en kinderen zijn ongedeerd gebleven. Te Neer-Oeteren is een kind van 6 tot 7 jaar door Bohemers gestolen. De ouders, door de dorpelingen en gendar- geholpen, zoeken het in alle richtin gen op. Prins en prinses Albert hebben hunne beschermelingen in de school- colonie van Wenduyne bezocht, waar, even als het verleden jaar, de moeders hare kinderen mochten komen afhalen. Eene der moeders heeft de prinses in naam der anderen bedankt en een der kinderen heeft haar eenen tuil van veld bloemen aangeboden. De moeders boden haar tevens eene pop aan voor prins Leopold die geroepen is om een kna soldaat te worden, gelijk zijn vader zegden zij. De pop verbeeldt namelijk een officier der grenadiers, die den mili tairen groet maakt. De echtgenooten Barbey te Ver viers komen slecht overeen en gedurig hadden er twisttooneelen plaats. De man verweet zijne vrouw eene slechte huis moeder te zijn. Zij hadden twee kinderen een jongske van 4 jaar en een meisje van 18 maanden. Vrijdag had de man op zijn werk zijn ontslag gekregen. Dit had de moeder wanhopig gemaakt, en, zaterdag mor-

De Denderbode | 1902 | | pagina 2