m Donderdag 3 Juli 11102 5 centiemen per nummer o6sle Jaar 3689 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Vrijdenkerij. HET PORTRET Cijfers. Koffie van Vijgen. Provinciale wedstrijd DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 3i, en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUE 8LI.M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2 Juli 1902. Een ongodsdienstige wind blaast op 't oogen blik over de zoogezegde liberale partij. Zij heeft haar schijnheilig masker afge worpen en vertoont zich in hare wezenlij ke gedaante van godverloochening, gods diensthaat en papenvreterij. Gansch de liberale drukpers, van hoog tot laag zonder onzen armtierigen Den- dergalm terzijde te laten, hebbc-n eenen onverbiddelijken oorlog verklaard aan de R. C. Kerk, aan 't H. Geloof onzer voor vaderen Welk doel willen de godverloochenaars bereiken Weten zij waar zij 't Belgisch volk zul len heen voeren, moesten zij de overhand behalen Indien zij het niet weten dat ze hunne blikken naar 't zuiden wenden, naar Frankiijk waar de vrijdenkerij sedert een vierde eeuw meester is en wat zullen ze bestatigen De bevolking van Frankrijk vermindert van jaar tot jaar. Over dertig jaar was zij zoo groot dan deze van Duitschland en grooter dan deze van Engeland. Heden is de bevolking er min talrijk dan deze dezer twee mogendheden. De inwijking van vreemde natiën belet alleen de verminde ring der bevolking te bestatigen. En wat zal hiervan 't natuurlijk gevolg rijn Onbetwistbaar dat het ware Fran sche volk eindelijk zal verdwijnen. Onder opzicht van wetenschappen en nijverheid moet Frankrijk heden onder doen voor Duitschland. Onder politiek opzicht heeft Frankrijk de vaan moeten strijken voor England in de zaak van Fashoda. Vroeger was Frankrijk de beschermer der verdrukten, de steun der zwakken en onlangs liet het de Armenianen zonder protest vermoorden door de Turken en de trouwen en kinders der Transvaalsche Boeren in de folterkampen van gebrek verkwijnen. De godsdienstige vrijheid is bijna eene doode letter in Frankrijk doch de politieke vrijheid zal weldra volgen. Reeds is het er nimmer toegelaten te bestatigen dat een minister de volksgunst heeft verloren, immers de Meier van Rés- hel is om dit gedaan te hebben afgesteld geworden. Het Voltairianism der XIIIe eeuw DOOR S T It A IV I E R O 6® vervolg. Welke dochter, vroeg ik. Wel dezelfde die nu nog vol leven en gezondheid is.Toen zij pas zeven jaren oud was, werd zij ziek en stierf gelijk al hare broeders en zusters, die nu reeds lang in den Hemel zijn. Zij was zoo we zenlijk en waarachtig dood, dat men haar in eene kist lei met een wit kransje op bet hoofd en een kruisbeeld in de handen en men uit het kasteel trok om haar neder te leggen in den grafkelder der oude kapel, die, gelegen aan den voet des heu vels, de begraafplaats is der kasteelhee- ren. Als de jonge meisjes, die het lijk droegen, gekomen waren aan deze plek, waren zij vermoeid. Zij plaatsten de kist op die steenen bank en rustten een weinig uit. Mijnheer Pastoor had opgehouden met het zingen der Libera. Niemand sprak een woord en geen geluid werd er vernomen, behalve het gemurmel van den stroom, die door het ravijn vloeide. Op eenmaal kwam er een zwak stemmetje uit de kist. Het kind zat rechtop, keek rond, als zocht het naar 't water en zeide: Ik heb zoo'n dorst, Alle aanwezigen verschrokken, toen zij het doodskleed zagen bewegen maar Mijnheer Pastoor nam haar op en bracht haar levend en I wel naar hare moeder terug. baarde de bloedige revolutie van de jaren 1790 de vrijdenkerij voerde naar de akelige commune van 1871. Altijd hebben de oorzaken de zelfde uitwerkselen en aan Frankrijk staan er dagen te wachten nog bloediger nog ake liger dan in 1793-94, dan in 1870-71. In België gelukkiglijk is 't volk nog aan zijn voorvaderlijk H. Geloof, aan zijne vrijheid gehecht. De Belgen verlangen alleen vrede, rust en vrijheid in alles om dat ze weten dat er dan alleen, voorspoed, algemeen welzijn en volksgeluk kunnen heerschen Voorkomen is beter dan genezen Dronkaards tot geheel-onthouders her scheppen is, op 100 misschien 1 maal mogelijk edoch van dronkaards matige drinkers maken is onmogelijk. Wat gemakkelijker gaat, is beletten, dat men dronkaard worde. En dit is eene der schoonste taken der wereld immers men sluit 5o der hos pitalen, der gevangenissen en der ga leien. Dr Masoin der Alma Mater heeft opzoe kingen gedaan nopens de bevolking van de middengevangenis van Leuven in be trekking tot het alcoolismus. Zij strekken zich uit over 23 jaren van 1872 tot i8g5. Hij vond dat op 100 misdadigers door een er 44 dronkaards waren Op 100 veroordeelden tot eeuwigdu- renden dwangarbeid trof hij er 55. En op 100 ter dood verwezenen 60. Zijn dat geene verschrikkelijke cijfers 440 millioenen verteert België jaarlijks in alkoolische dranken waarvan mins tens 125 millioen alleen aan genever En wat groot nut brengt dit verteer aan de samenleving Dat er op de 100 kinderen van alcool- drinkers 65 idioten zijn en de rest kandi daten voor de zinneloosheid, de vallende ziekte, de schurftigheid en de gevan genis Dronkaards waarom blijft gij niet onge trouwd waarom moeten zooveel onnoo- zele schepseltjes voor uwe dierlijke en gulzige drinkzucht boeten Pater Mathen een groote matigheids man zegt De sterke drank vermoordt de ziel, hij is het kort begrip van alle schurken- Dit verhaal deed mij sidderen, ik kan moeilijk zeggen waarom. Ik had geduren de mijne reis onophoudelijk gedachten gehad over toekomstig geluk. Ik beefde bij de gedachte op het punt te zijn ge weest, mijne bruid te verliezen. Toen ik aankwam, was de zon juist aan 't ondergaan. Ik steeg bij de brug af en mijn gids den toom van mijn rijdier toewerpend, liep ik verder, rondziende naar iemand, wien ik kon aanspreken. Na een overwelfde gang te zijn doorge gaan, kwam ik op een groot plein om ringd door oude gebouwen, welker ra men allen waren dichtgesloten. Er ver scheen niemand en zoo diep was de stilte, dat men het kasteel voor onbewoond zou kunnen houden. Nadat ik het plein was overgestoken, waagde ik het eene deur, die op een kier stond, te openen en ik zag de eerste treden van een wenteltrap voor mij en in den muur eene nis met een beeld der H. Maagd omgeven van bloemruikers. Ik ging al tastende naar boven en bij de laatste trede bevond ik mij aan den ingang eener ruime en hooge kamer. Eene enkele lamp brandde er op den hoek der tafel. Bij haar licht kon ik de behangen wanden onderscheiden, de stoelen met hooge ruggen, den grooten koperen kroonkandelaar en den zwaren schoorsteenmantel, die boven den haard uitstak als een steenen troonhemel. Ik leidde hieruit af, dat deze kamer of liever deze hal toegang moest verleenen aan een ander vertrek, waar ik het scherpe, schrille streken, de vader aller afschuwelijkheden en misdaden, de beste vriend van den duivel en de grootste vijand van den mensch. J.-F. Vlekke schrijft In alle landen waar veel sterke dranken gedronken wor den, is er veel longteering. Wat bevond de heer Ferdinand Thiry voor Luik in 1895-96 In i8g5 waren er in September 168 ge vangenen 76 waren dronken toen zij de misdaad bedreven 33 dier 76 waren echte dronkaards. Op 100 misdrijven waren dus de helft bijna aan den drank toe te schrijven, aldus verdeeld Doodslag, vorwondingin op honderd 66 Aanslagen op de zeden 61 Diefstallen, bedrog, enz. 34 Geweldig verzet tegen politie 42 Een rechter zegde dat hij i 1 een jaar op 100 veroordeelingen doi r hem en zijne twee ambtgenooten geda in er 90 toe te schrijven waren aan d. nkmis- bruik. In Frankrijk telde men" in i8g5 op 100 gevangenen voor doodslag 53 drinkers. Op 100 vrijwillige brandstichters, 57 kortnatters. Op 100 veroordeelden voor zedenaan- slagen 53 roodneuzen. Op too veroordeelden voor landlooperij en bedelarij maar 70 snapsmannen. Op 100 vechters 90 vuurwaterdrin kers. In Duitschland en Oostenrijk zijn van de 100 zielen er 14 gealcoliseerd en van de 100 misdaden heeft de drank er 60 op zijne rekening. In tien jaren zegde de Ameri- caansche Minister, gaven wij in America 5 milliarden aan alcoolische dranken uit en welke vruchten oogsten wij er voor 1. Hij doodde 3oo,ooo menschen 2. Hij zond 100,000 kinderen naar de liefdadigheidsgestichten 3. Hij wierp i5o,ooo veroordeelden in de gevangenissen. 4. Hij stak 10,000 zinneloozen in de gestichten. 5. Hij deed t,5oo moorden plegen. 6. Alsmede 2,000 zelfmoorden. 7. En maakte 200,000 vrouwen tot weduwen. 8. En 1 millioen kinderen tot weezen. Daarvoor betaalden vrij 5 milliarden gekef kon hooren van een schoothondje, dat verwoedt blafte, -zonder twijfel bij het geluid van een vreemden voetstap. Ik klopte aan om mijne aanwezigheid te doen blijken, en eene gezette dienstmaagd, ge kleed in groene baai, vertoonde zich maar zonder mij tijd te geven mij bekend te maken, liep zij naar de deur aan het andere einde met den uitroep Juffrouw Boinet, Juffrouw Boi- net Eene vrouw van middelbaren leeftijd met het uiterlijk en de manieren eener vertrouwelijke gezellin in eene deftige familie, trad op mij toe en maakte eene lichte buiging. Als ik mijnen naam noem de, kwam er een lichte glimlach op haar gelaat, die scheen te moeten beduiden, dat zij kennis droeg van de reden mijner komst en met een echt Parijschen tong val, zeide zij Mijnheer, uwe onderdanigste diena res. Ik zal aanstonds Mevrouw de Baro nes van uwe aankomst verwittigen. Een oogenblik daarna werden de vleu geldeuren geopend en kwam Mevrouw de Barones zelve binnen met de woorden Mijnheer de Champanbert, ik vraag u duizendmaal om verschooning. Ik hen er meer over uit dan ik kan uit drukken, dat gij beneden niemand gevon den hebt om u den weg te wijzen. De reden daarvan is, dat wij u eerst morgen hier verwachtten. Ik verontschuldigde mij wegens mijne onverwachte aankomst en Mevrouw de Dat is toch heel zeker eene farce welke men ons wil vertellen, zullen de lezers zeker zeggen als zij die hoofding zullen lezen. Eliwel neen, 't en is geene klucht, Men heeft reeds gehoord van allerhande vervalschingen met den koffie en voorna melijk van het gereed doen van eikels, in vorm van koffieboonen. Dat gebeurt veel, maar laat nu gaan en houden wij ons bezig met de vijgen koffie. Zooals men weet is de handel van de chicorei in ons land, een der meest ge kende landelijke produkten. Reeds zegden wij vroeger welk gevaar de kweek van die plant liep, ten gevolge van de onderaard- sche insektcn, die van de chicoreiwortel hun geliefkoosd voedsel maken maar dat gevaar is nog niets bij dat van eene nieu we plaag. De chicoreiwortel, gebrand en gema len, geeft een bruin poeder, die gemengd en gekookt met de poeder van koffieboo nen, eene zwarte of donkerbruine kleur aan het koffiesap geeft. Volgens de officieële statistieken, be slaat de kweek van de chicorei in België, 18 ten honderd van de algeheele uitge strektheid van den grond die gebruikt wordt voor het kweeken der nijverheids- planten, 't zij ongeveer i2,i36 hectaren. Het handwerk voor het kweeken der chi corei wordt gerekend op 3oo fr, per hec- taar, 't geen voor de werklieden zoo wat drie millioen en half frank uitmaakt. Het droogen van de wortels wordt ge daan in ongeveer 2000 plaatsen, jaarlijks gewarmd door 5o millioen kilos coke, voor dewelke aan den Staat, voor het ver voer, eene somme van ongeveer 200,000 fr. betaald wordt. Daarbij nog, wordt een gedeelte van onze jaarlijksche voortbrengst.'eene weer de vertegenwoordigende van 7,500,000 fr., naar den vreemde verzonden. Zooals men dus ziet, is de kweek van de chicorei eene groote bron van welvaart voor het land, en het gevaar waarmeè zij bedreigd wordt, houdt de aandacht stil. Welk is nu dit gevaar Niet anders dan de vijg. Volgens de geneesheeren is de vijg een gezond en kloek voedsel wanneer ze ge brand en gemalen wordt geeft zij een poe der, net dezelfde kleur dan deze van de chicorei, met dat verschil dat zij gesui kerd is. Die poeder, gekend onder den naam van vijgen koffie, wordt reeds veel gebruikt in Duitschland en in Oostenrijk, waar de chicorei van kante gezet wordt. Algerië waar de vijgen meest gekweekt worden, ziet zulks natuurlijk met blij ge- Malpeire noodigde mij binnen en ik bood haar de hand om haar naar hare kamer terug te leiden. Toen ik den drempel overschreed, stond ik zoo verbaasd, dat ik niet kon nalaten uit te roepen Dit is verwonderlijk, Mevrouw de Barones Gij hebt het salon van een der prachtigste verblijven van den Fou- bourg St-Germain of van Versailles weg genomen en op den top van dezen berg geplaatst 0 Nu, i) antwoordde zij lachend, Ik heb getracht een hoekje van dit oude kasteel zoo in tc richten, dat het bewoonbaar is. Wanneer de gordijnen neergelaten en de kaarsen ontstoken zijn, kan ik mij bijna verbeelden in Parijs te zijn. Maar helaas, als ik naar buiten zie, is de illusie verdwenen. I11 plaats van de tuinen van het Luxembourg, aanschouw ik uit mijne vensters niets dan de daken van het dorp en aan alle zijden rotsen, wouden en bergen. Waarlijk, ik ben dik wijls bekoord geworden te zeggen, wat mijne schoonmoeder, kort na haar huwe lijk van hier uit aan haar oom, den Kar dinaal, schreef Hier ben ik gehuisvest in de wolken, met de arenden beneden mij en dicht genoeg bij de maan, om ze met de hand te raken. Zij lachte nog maals en na mij te hebben uitgenoodigd plaats te nemen en het hondje, dat nog soTTO voce tegen mij gromde, op hare knieën te hebben genomen, zonk zij ach terover in haren zetel in eene bevallige, vadsige houding. moed, want daar verkoopt men nu de vijg'n van 12 a i5 fr. de 100 kilos. Frankrijk, heeft het gezegd, onder steunt uit al zijne macht de pogingen van zijne kolonie en de nijverheid van de vijg. Een verslag van den gouverneur van Algerië, tot de Fransche regeering gericht, raadt zelf aan de 3o millioen kilos chicorei, jaarlijks in Frankrijk ge bracht door België en Duitschland, te vervangen door poeder van vijgen. De uitvoer van 26 millioen kilos chico rei, die België alleen jaarlijks naar Frank rijk stuurt, loopt dus groot gevaar zoo men ziet, van gedurig te verminderen. De eenige hoop welke men nog aan de chicoreikweeker kan geven, is hem te zeggen dat de prijs van het vijgenpoeder nog betrekkelijk hoog is en betaald wordt aan fr. 1,40 ct. de kilo. De toestand is onrustwekkend het is noodig dat onze wetgevers er zich meê onledig houden, tijdens de vernieuwing der handelsverdragen, want zeker is het dat de Fransche landbouwers bescher mingsmaatregelen zullen vragen ten voor- deele van de vijgenpoeder, die in hun gedacht de chicoreipoeder moet dooden. (Burgerwelzijn). M. Woeste en de schoolkwestie. De Courrier de Bruxelles deelt eenen open brief meê van M. Woeste, waarin de groote Staatsman het ontwerp- Verhaegen, tot regeling der schoolkwestie, formeel verwerpt. M. Woeste wil niet hooren van eene oplossing in dien aard van het voorstel Lorand-de Harlez. voor Merriën te Gent. Op Maandag 7 Juli zal te Gent op de Nieuwe Beestenmarkt een groote wedstrijd van kweekmerriën en merrie veulens plaats hebben, die zeer schitte rend zal zijn. De Provinciale Landbouw- commissie van Oost-Vlaanderen heeft niet minder dan 4000 fr. bestemd om als prijzen onder de mededingers uitgedeeld te worden. Meer dan 160 van de beste merriën en merrieveulens onzer provincie zije ingeschreven. Vooral de wedstrijd voor groepen van 6 merriën zal uiterst belangrijk zijn i5 groepen zullen onder elkander de prijzen te betwisten hebben. Alwiein den paardenkweek eenig be lang stelt, zal ongetwijfeld op 7 Juli naar Gent komen. De wedstrijd zal open zijn voor het publiek van 9 tot 16 uren. Baronnes de Malpaire was eene magere vrouw, klein van gestalte en zag er op het eerste gezicht veel jonger uit dan zij was. Ilare kleeding was eenigszins ouder- wetsch, doch kwam overeen met haar fraai postuur en coquette manieren. Met eenig blanketsel en poeder vertoonde haar gelaat de eigenaardige bekoorlijk heid van een schoon familieportret. Ik was te veel met mijne eigen gedach ten vervuld, al te gejaagd om veel acht te slaan op iets anders dan op die eene zaak, aan welke ik al mijne aandacht wijdde. Elk geluid deed mij opschrikken en ik hield het oog gevestigd op de deur, ieder oogenblik in de hoop Freule de Malpeire te zien verschijnen, schoon ik den moed niet bad naar haar te vragen of zelfs haar naam uit te spreken. «De Baron is volgens gewoonte op jacht, i) zeide Mevrouw de Malpeire c evenwel zal 't niet lang duren vooraleer hij thuis komt. Intusschen zal ik 11 hier eenige ververschingen laten brengen, n Ik dankte, doch op haar aanhouden, liet ik mij eindelijk overhalen een tas koffie met haar te gebruiken. Toen deze gered was, goot Mevrouw de Malpeire ze in de beide kopjes, die daar nog staan, gaf mij er een van en zeide, teiwijl zij het andere zelf nam a Juffrouw Boinet, wilt gij mijne dochter eens laten weten, dat ik haar hier verwacht. Geen woord meer, als 't u be lieft. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1