Zondag 13 Juli 1902 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 3091 0 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM ;;v," VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Socialism en Landbouw! Ook al christene democraten I Prijsuitreiking. Landbouwcomice Herzele Onze Kermisfeesten Zondagrust. Nooit of nooit, DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, cn in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE HUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, i2 Juli 1902. Onze socios, in de begeestering van den uitslag der laatste kiezingen te Aalst uitslag die zij te danken hebben aan hunne vrienden en broeders de groene demago gen hebben besloten hun Revalenta Arabica, hun geneesmiddel tegen alle kwalen, op den buiten rond te venten. Zij zullen natuurlijk niet zeggen wat zij eigenlijk willen daarom achten wij het ons ten plicht hun een handje toe te steken en de met opzet weggelatene din gen in volle daglicht te brengen. De on dervinding heeft ons geleerd dat de socia listen en de waarheid makkers zijn die niet overeenkomen. Een uit walg moe ge worden socialist heeft geschreven Als WOLVEN IN EEN SCHAPENVACHT MOETEN WIJ NAAR DEN DUITEN GAAN EN LOENSCHE MIDDELEN GEBRUIKEN OM ZOODRA MOGELIJK in de Kamers te geraken. In de Kamers geraken Ja dat was hun edel doelwitaan al het andere gaven zij den brui 1 Een spreekwoord zegt Aan de vrucht kent gij den boom aan zijne daden, aan zijne handelwijze zult gij den vriend ken nen. Op woorden en beloften kan men altijd geen staat maken beloven kost niets en dat kan de eerste foorkramer de beste, beter dan gelijk wie. Wat hebben de socios reeds voor den landbouw gedaan Welke maatregelen in zijn voordeel laat hun kwakzalverszalf, hun socialism, nu eens terzij ver dedigd Welke inrichtingen zoo voordee- lig onder alle opzichten in 't leven ge roepen Zeg welke Zij deden niets voor den buiten, niets dan schelden op onze landbouwers omdat zij getrouw blijven aan het Geloof, aan den Godsdienst. Beleedigingen met de vleet maar weiken in hun voordeel Geen 1 Zij deden juist zooveel als de geuzen hun een goddeloos, onzijdig onderwijs beloven met de verplichte school Zie hier in welke zoetsappige woorden een lekkere socialist zijne liefde voor onze landbouwers lucht geeft Wat de buitenbevolking betreft, alle moeite om ze in onze netten te vangen i) is te vergeefs. Er zijn geene gemee- nere noch lagere arbeidschenners dan de buitenlieden i) Het is dan ook totaal verkeerd gehan- deld die lieden te beklagen, gelijk het n dikwijls van onkundigen gebeurt. Het best is van ze te aanschouwen voor wat i) ze eigenlijk zijn onze onverbiddelijk- ste vijanden. Wij zouden ongelijk hebben ja, wel, onze socios deden iets Eens kwam in de Kamers de kwestie van inkomrechten te berde. Ons catholiek ministerie wilde den harden strijd om het bestaan van ons buitenvolk gemakkelijker maken. Ge zoudt zeggen de socios han gen den vriend uit van de landbouwers, zij zullen het ministerie steunen. Ge zijt er volop neven Wat hebben zij niet geschreeuwd op... volkuithonge raars Hooren en zien verging er bijna En waarom al dat gerucht Omdat het catholiek ministerie inkom rechten voorstelde op de haver drij frank op de ioo kilos I Schreeuwen tegen inkomrechten op de haver ik vraag het u eens of dit wel het werk is van geijkte volksvrienden lijk de lekkere socios beweren te zijn Wat de socios voor de landbouwers zullen doen dat heeft gezel Schippel uit geroepen op het congres van Breslau. Wij bevelen dat aan de fameuze propagandis ten der roode partij. Als zij dat herhalen, zullen zij ten minste aan de waarheid niet te kort blijven. Hoor nu Wij willen ons volgaarne om het lot n der buitenlieden bekommeren (braaf jongentje 1), doch wij moeten hun ver- wittigen dat, zoo zij zich onder de roode vlag scharen, zij geene toekomst hebben i) als eigenaars, hoe klein die eigendom ook zij. Geen kopje vee, geen stukje i) landbouwalem, geen hofstede, geen O voetje grond mogen zij in eigendom i) behouden en dan eerst zullen wij i) hen kunnen gebruiken Eh wel, landbouwers, lust u dat Vele verdwaalden hebben voor de so cios gestemd, omdat zij Z. A. S. verdedi gen. Zij moeten het volgende uittreksel van Le Peuple eens goed overwegen Onze vrienden mogen nooit vergeten dat zoo de socialisten aan eenen kie s - strijd deelnemen, 't zij alleen of 't zij i) in verbond, zij strijden met heel hun programma en dat de hervormingen op huishoudkundig gebied, de onteigc- ning bij voorbeeld, op het voorplan moeten staan Ongelukkigen, dus met te stemmen voor de socialisten hebt gij gestemd voor de ONTEIGENINGGij hebt uitgeroepen Weg met den eigendom Gij hebt gestemd voor het heel pro gramma der socialisten Volgens jajEd Daens waren onze helden van i3o2, de Kerels van Vlaanderen, de overwinners in den slag der Gulden Sporen ook christene democraten in interdictie gesteld en in den kerkelijken ban geslagen door de Bisschoppen van dien tijd kerels die streden tegen de catholieke capitalisten. Al die Vlaamsche edellieden, al die gilden der ambachten, al die landbouwers en al die werklieden die tegen 't leger van Pnilipden Schoonen oprukten waren dus bondgenooten die de edellieden, de catho lieke capitalisten van dien tijd, bevochten. De edellieden vochten dus tegen hun eigene klas, tegen hun eigen persoon Wat ellendige zeeveraar is jajed Daens dan toch Nu wij van den Slag der Gulden Sporen gewagen, moeten wij doen be merken dat het vreemdsoortig voorkomt dat noch 't Willemsfonds, noch 't David- fonds, noch bet Taalgild, noch 't Land van Riem niets hebben ingericht om den heuglijken dag van li juli te vieren. io8 Vervolg. Hm, zegde de onderzoeksrechter onverschillig, dat zou vruchtelooze moei te zijn. Flick zag hem verwondert aan en zegde: Wat nu, bedenk toch eens, M. de rechter, de vlucht van Sorandal, de voor zorgen, die hij genomen heeft, dat val- sche spoor, zoo behendig aangelegd, zijn zoo goed als eene volledige bekentenis. Als wij tot dusverre verdenking tegen hem hadden, dan is die nu omtrent wel zekerheid geworden. Ik beweer het tegendeel niet, ik zeg eenvoudig dat het niet noodig is, langer naar Sorandal te zoeken. Flick schudde moedeloos het hoofd en zegde Ik begrijp u niet. Het is toch zeer duidelijk, ik be doel enkel en alleen, dat Sorandal reeds in onze handen is. Aangehouden Aangehouden. Curtehn moest lachen om het onthutste gelaat van den inspecteur der geheime politie. Flick krabde zich achter het oor en bromde Maandag 11. heeft met de gebruikelijke plechtigheid de uitreiking plaats gehad der prijzen toegekend aan de werkersge zinnen welke zich, door de orde, zindelijk heid of reinheid hunner woningen, 't meest doen onderscheiden. Te dezer gelegenheid sprak de heer Gheeraerdts de volgende redevoering uit op de welke wij de ernstige aandacht onzer ambachters en werklieden inroe pen Dames en Heeren, De wet van ion Mei 1900, door de Catholieke Regeering ingevoerd, heeft voor gelukkig gevolg thans aan 911 ouderlingen dezer Stad een jaarlijksch levensdurend pensioen te verschaffen van 65 franken of, binst het loopend jaar aan de werklieden uit te deelen, eene som van 5g,2i5 franken. In menig huisgezin zal voorzeker deze som, alhoewel niet aan zienlijk, met vreugde aanvaard zijn ge worden. De plechtigheid van heden geeft mij dan ook de gelegenheid de aandacht te trekken van alle werklieden geboren in 1843, 1844 en 1845 op de noodzakelijk heid, willen zij op 65 jarigen ouderdom het pensioen ook genieten, in de alge- meene lijfrentkas stortingen te doen 's mintens gedurende drie jaren, bedra gende bij iedere storting allerminst drie franken en beloopende in het geheel ten minste 18 franken. Aan alle werklieden is ten zeerste aan te raden zich aan te sluiten bij eene door den Staat herkende pensioenkas, waar zij op gepasten tijd kleine stortingen verrich ten welke, aangemoedigd door de pre- miën verleend door den Slaat en de toe lagen der Provincie en Gemeente, hen in gevorderden ouderdom een schoon pen sioen zullen verzekeren. Almoezen schenken, onderstand geven aan noodlijdenden is zeker een verdien stelijk werkmaar den werkman over tuigen van de noodzakelijkheid der spaar zaamheid, hem overhalen, al ware het maar eenige centen van zijn loon weg te lcggfen voor later, en hem leyens de gele genheid geven in ernstige en wel be- stuu.de maatschappijen deze spaargelden winstgevend te maken, is eene werking die allereerst moet aangemoedigd en aan geprezen worden. Daarom ook kan een openbaar bestuur niet onverschillig blijven aan de mutua- liteijen, wanneer zij degelijk zijn inge richt, wijs bestuurd worden en zich onder werpen aan de wettelijke schikkingen. En dat men ons niet tegenwerpe dat de loonen in de Stad te gering zijn om be sparingen te doen in het algemeen en in gewone omstandigheden is ieder huisge zin bij machte toch iets, hoe klein ook, van het verbruik af te houden en weg te leggen. Wie zich de moeite wil geven na te zien wat al nutteloos wordt verteerd aan' beuzelarijen, aan drank, aan ver maken, er zich gereedelijk van over tuigen en kan berekenen welk een kapi taal zou kunnen worden vergaard met het gek', dat soms door slaafschen arbeid is geronnen en zonder reden wordt ver teerd. Dames en Heeren, in uwe onderhan delingen met de werklieden spoort hen aa.vUd te worden van eene mutualiteit. Benevens de ontwikkeling van het ge dacht van spaarzaamheid, zult gij eenen geest van verbroedering doen ontstaan die het eerste grondbegin van het maat schappelijk leven moet blijven. Moesten uwe raadgevingen in dien zin welgeluk ken, meermaals zult gij met genot-gen mogen bestatigen dat bij ziekte of onge val de hulp van de openbare weldadig heid zal kannen gemist worden. De plechtige uitreiking der prijzen door het Bureel van Weldadigheid toegekend aan de arme huisgezinnen welke zich het meest onderscheiden door orde en zindelijkheid, laat mij toe telken jare de dankbaarheid van het St. dsbestuur uit te drukken jegens de Leden van dit weldadig Gesticht en jegens al d> genen welke in bijzondere maatschappij 11 aan de verbetering van het lot der werkers standen en de verzachting der kwalen van de noodlijdenden zich edelmoedig toewijden. Nogmaals vervul ik met genoegen dezen plicht met in den naam der bevol king van onze Stad aan allen eene dank bare hulde toe te brengen. E11 ik verzoek al de hier tegenwoordige beloonde huis houdens mijne welgemeende gelukwc-n- schen te ontvangen. Zondag i3 Juli, zal er in den namiddag te Her- zele, door de zorgen van 't Landbouwcomice - Her zele en met de medewerking van het Gemeentebestuur eenen PRIJSKAMP plaats hebben van zuigelingen, jaarlingen en twee jaars. Deze Prijskamp belooft zeer belangrijk te zullen wezen, want een groot g' tal dieren zijn ingeschreven, toebehoorende aan de voornaamste kweekers van het Canton. De weledele heer G. de Kerchove d'Exaerde, zoon van «len achtbaren heer Gouverneur. Eerevoorzitter van het Co- mice, heeft het Voorzitterschap van de Jury willen aanveerden. In de Spaarkas. Uit hoofde der steeds toenemende vermeerdering der sommen in de Spaarkas gelegd, heeft de beheerraad dier instelling moeten beslui ten, te rekenen van 1 Januari aanstaande nog enkel 2 t. h. intrest te betalen op de sommen van meer dan 2000 fr. Het is slechts eenige jaren geleden dat zulk besluit genomen geweest was voor de sommen boven de 3ooo fr. en tenge volge van dien maatregel was de ver meerdering der kapitalen cenigszins ge daald. Dit heeft echter niet lang geduurd. Het bedrag der spaarboekjes, die op 3i December 1900 tot eene som van 661 mil- lioen fr. beliep, was op 31 December 1901 reeds geklommen tot 735 millioen. 't zij eene vei meerdering van 74 millioen voor een enkel jaar. Het getal spaarboekjes was in dien tijd geklommen tot 1,860,000, 't zij eene ver meerdering van 104,923. Duizend duivels, wat ik nu ver wacht had, dat toch in geen geval, So randal aangehouden Ja. Wanneer Gisteren. Dus, terwijl ik als een dwaas te Havre naar hem zocht, was hij te Parijs Dat juist niet. Maar waar is hij dan gepakt O neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat ik u ondervraag. Dat moogt ge gerust doen. Hij is te Pierreftte aangehouden, vóór het hekken van het kasteel. Flick sprong op van verbazing en zijne kleine, grijze oogen, die zooeven nog dof voor zich uit staarden, begonnen nu te fonkelen. Oho zegde hij, dat is al heel zon derling. Hij heeft zich te Pierrefite ge waagd. Bij nacht zeker Neen, op klaarlichten dag. Op klaarlichten dag Maar hoe kon hij dan hopen zich te verbergen Hij verborg zich volstrekt niet. Volgens het verslag, dat de gendarmerie van Pier refite mij gezonden heeft en «lal ik hier voor mij h«b, werd hij herkend door het meisje, wier getuigenis ik eergisteren heb gehooid cn gevangen genomen door de boeren, die zich op dit oogenblik voor hel hekken van het kasteel bevonden. Dat is inderdaad zeer zonderling, mom pelde de inspecteur. Daar steekt iets ach ter, wat ik maar niet kan begrijpen. Nieuwe kieswet. Eene inlichting van den Bien Public, als zou het minis terie eene kieshervorming voor de Ge meente en Provincie bestudeeren, wordt tegengesproken. Daar M. Curtelin bleef zwijgen, ging Flick voort Of Sorandal is onschuldig en dan hebben wij een dwaalspoor gevolgd, of hij is schuldig en in dat geval hebben wij een sluwen, vermetelen snaak voor ons. Daar zal ik mij straks wel beter eene meening van kunnen vormen, zegde de rechter. Zult gij Sorandal in verhoor nemen Terstond. Flick mompelde Wanneer hij schuldig is, dan zal hij zijne maatregelen wel genomen hebben. Ik wed dat bij ons een heel alibi zal be wijzen. Daar heb ik ook al aan gedacht, zegde M. Curtelin, terwijl hij met de hand over het voorhoofd streek. Ga dus naar de rue Chaptal, nr 42 en breng de portier ster hier, met wie gij eergisteren hebt ge sproken. Wij moeten weten of Sorandal den nacht, waarin de misdaad werd ge pleegd, 't huis heeft doorgebracht. Hier is eene dagveeiding om voor mij te ver schijnen. De inspecteur nam het billet aan, dat de ondeizoeksrechtcr hem gaf en vroeg Laat gij Sorandal omniddclijk hier komen Ja, ik heb reeds bevel gegeven, dat men hem moest halen. Wilt gij mij dan toestaan nog een oogenblik hier te blijven, den lijd om dien mijnheer te zien en zijn gelaat goed op te nemen. buitengewoon schoon weder begunstigd, lokten eene ongemeene talrijke menigte bezoekers der naburige steden en gemeen ten naar onze stad. Op de foorc was 't gedrang zoo groot dat men, op zekere oogenblikken zich nut groote moeite enen doorgang banen kon. 't Is alsof zelfs de vreemdelingen wilden protest aanteekenen tegen de voorzegging van Meester Hersenloos die in den armtierige Dendergalm beweerde dat het erm is zou zijn geweest. De Concerts door de Muziekkorpsen van Ninove en Dendermonde lokten tal rijke toehoorders uit. Beide korpsen oog sten de geestdriftigste toejuichingen in. Maandag en Dijnsdag werd de foore bijna niet min bezocht dan den Zondag. De Veldfeest in den hof van het Casino werd druk bijgewoond. Het inkomgeld van 10 centiemen t« 11 voordeele van '1 Bureel van Weldadigheid beloopt tot fr. 281,96. Het Concert gegeven door 't fanfaar- korps der Pupillenschool, Woensdag avond, ter Keizerlijke Plaats lokte op zijne beurt een talrijk publiek uit. De jeugdige muziekanten, verwerfden, zooals gewoonlijk, de algemeene bewondering en geestdriftige toejuichingen vielen hen dan ook ten deele. Eene nogal geweldige regenvlaag joeg na 't Concert, de menigte uiteen. Eene ernstige schade voor de foorekramers. Donderdag avornl kon het Concert d«T Koninklijke Harmonie uit hoofde van lt ongunstig weder geene plaats hebben. De liberale werkmanskring is weer als vroeger jaren den Maandag uit onze stad vertrokken om elders 't geld te g.ian ver teeren, dat een jaar lang gespaard is geweest. Dit getuigt van groote -uaSauaS piaq der liberale chefs voor hunne vrien den, de liberale herbergiers en winkeliers die het volgens hen zeker al te bont heb ben.... Ten slotte bestatigen wij dat onze Ker misfeesten in deftige vreugde zijn afge- loopen geen enkel berispelijk feit is door de Politie bestatigd geworden. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag i3 Juli 1902, M. Ghysselinckx, Molenstraat. Pie, randt jaied Daens iemand ter straat aan, noch daagt hij zijne tegenstrevers uit hij laat iedereen in rust zijnen weg gaan. Ehwel dat strijdt tegen de waarheid, om niet zeggen Groene Pie ge liegt. Eenige maanden geleden bevonden wij ons te Brussel, op een tramrijluig toen op eens priester Daens voor ons schoot en ons tot drij maal toe Smeerlap toe riep. Wij bekreunden er ons niet om en lachten den verdwaalden sukkelaar met zijne vaart-kapoenenmanieren vierkantig uit. Nu, zaterdag 11. te Brussel na de aan komst van den trein uit onze stari van 12 11. 45 m., bevondi n wij ons op 't statie plein toen priester Daens opnieuw voor ons schoot in uitdagende houding. Had hij er de macht toe gehad hij zou ons heb ben omverre gekeken, maar nogmaals lachten wij den miserabelen snoever vier kantig uit... Wat verschil Toen wij jojed Daens hier te Aalst ontmoeten gaat hij ons voor bij met dc oogen ten gronde geslagen, juist als of hij een pannetje had gebroken, maar te Brussel denkt hij op zijn terrein te zijnen hulp en bijstand te zullen vinden om zijne togenstrevers een slecht kwaart uurs te doen belevenMaar hola kadéééé! Ge zijt het niet weerd, man 1 Goed. Eenige minuten later klonken er for- sche, gelijkmatige voetstappen in den gang, en Sorandal verscheen op den dor pel van het vertrek. Twee republikaansche garden kwamen achter ht-m. De blik van Sorandal ontmoette dien van Flick en gedurende eenige seconden zagen beide mannen elkaar strak aan. Daarop groette de inspecteur zijnen overste en vertrok. Met een wenk bevool M. Curtelin de twee republikaansche garden zich te ver wijderen en wees Sorandal zwijgend eenen stoel aan. De griffier, gezeten aan een klein tafel tje, naast het schtijfbureel van den rech ter, hield zich tot schrijven gereed. Sorandal ging zitten, kruistte de armen op de borst en wachtte. Hij was kalm en zich zelve geheel meester. Zijne oogen staarden vrijmoedig voor zich uit. Alleen eene lichte trilling van zijne neusvleugels en een bijna onmerkbaar vertrekken van zijne mondhoeken bew. es dat hij inneilijk wel eenigszins ontroerd was. M. Curtelin zag hem strak aan, bestu deerde zijn gelaal, trachtte te hzen in die sombere hardvochtige trekken. Sorandal was de eerste, die het stilzwij gen verbiak. Komaan, zegde hij, terwijl hij onge duldig met den voel stampte, thans, nu ik voor u ben, hoop ik eens eene oplossing te krijgen voor hetgeen mij nog een raad sel is. Ik had u gisteren avond reeds wil len spreken. M. Curtelin scheen zich volstrekt niet driftig te maken over den onbehoorlijken toon, waarop de verdachte hem aansprak; hij antwoordde zelfs met iets, wat naar eene verontschuldiging geleek. Toen gij gisteren avond naar de con- ciergerie werd overgebracht, had ik het paleis reeds verlaten. Sorandal glimlachte bitter, toen hij dit antwoord hoorde en hernam op denzelf den toon Dat is wel ongelukkig, want daarom heb ik den nacht moeten doorbrengen in verzekerde bewaring, in de gevangenis als een misdadiger. Dat is op zijn zachts uitgedrukt onaangenaam, dat zult gij moe ten erkennen, voor een man, die niets anders is dan het slachtoffer van eene be lachelijke en onbegrijpelijke dwaling, Hebt gij u te beklagen dat men u niet met de noodige beleefdheid heeft be handeld Dat niet, dat niet riep Sorandal uit met een spottend lachje. Beleefdheid, o Z' ker, Men In eft mij de eer aangedaan mij eene afzonderlijke kamer te geven, een pistool, ik geloof ten minste dat men het zoo noemt. Trouwens, waarover zou ik mij beklagen Ik stond op het punt naar Amerika te vertrekken, dat weet gij waarschijnlijk, toen ik den tragischen dood van mijn ongelukkigen oom vernam, waardoor mijn vertrek verhinderd werd. Mijne meubelen zijn verkocht, mijne wo ning zal nu wel aan een ander verhuurd zijn. Ik was dus zonder woonplaats en zou genoodzaakt geweest zijn in een hotel te gaan slapen. Gij hebt mij in een paleis laten logeeren daar ben ik u dankbaar voor. Hij veranderde eensklaps van toon, liet de spottende uitdrukking«.-n, waarvan hij zich tot dusverre bediend had, achterwege tn zegde met bitse stem Zoudt gij mij nu eens willen zeggen, waarom ik voor u moet verschijnen, mijnheer Dat wilde ik juist doen, antwoordde M. Curtelin bedaard. Hij kuchte eens en vroeg toen Weet gij welke beschuldiging er tegen u is uitgebracht Eene afschuwelijke beschuldiging, mijnheer, eene ongelijmde beschuldiging, waartegen ik met verontweerdiging op kom. Daar hebt gij het recht toe. Gij wordt beschuldigd in den nacht van 9 op io December, M. den baron d'Amfrcville cn den intendant Dominique, op het kasteel, te Pierrefite, vermootd te hebben. Dat is dwaash'id. zegde Sorandal, terwijl hij minachtend d<- schouders op- haald-. Men beschuldigt mij Wie Op het domme onzinnige gebabel van eene boerenmeid voor zoover ik heb kunnen begrijpen, heeft men mij van mijne vrij heid beroofd. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1