Van tak op tak. Liberale pretentie. Rechterlijke kronijk. O.-L.-V. VAN LOURDES AALST. Cath. Werkmanskring Solemnele Octaaf en Volle Aflaat Allerhande nieuws. Geen handschoenen meer. De mi nister van oorlog heeft de verplichting van handschoenen te dragen, voor de kaporaals en simpele soldaten afgeschaft, buiten dagen van groot tenue, Dat zal de jongens veel straffen sparen. cartelbroeders ooit een snuifken kregen, was het in de zit ting van den Brusselschen gemeenteraad van maandag. De raad stemde een crediet van 3o,ooo fr. voor de politieagenten en pompiers, die tijdens de Aprilwoelingen, buitengewone diensten hebben gedaan. De socialistische raadsleden stemden tegen. De burgemeester verdedigde zijne agenten in de volgende bewoordingen M. DE MOT. De aanmerkingen van MM. de socialistische raadsleden gaan mank aan duidelijkheid. Zij dnrven niet zesgen, dat de burgemeester ongelijk heeft gehad, de vernieling te beteugelen. Neen. gq durft hier den lof der wanorde niet makeu. Neen, gij durft niet. (Zeer mei! op verschillende banken). Want indien gij dit durfdet, zou er eeue algemeene protestatie opgaan. Alle eerlijke lieden zouden zich verzetten. M. HUBERT. Die taal spraakt ge niet in April. M. DE MOT. Gij hebt ongelijk, mij er eene grief van temaken, dat ik deze uitleg gingen uitstelde Ik heb het gedaan op uw verzoek. Wij hebben het schandelijke schouw spel bijgewoond, lieden te zien. die aan de benden gingen zeggen dat de politie afwezig was, dat sq elders was. Een arme agent werd lafhartig geslagen. Zijne wonden zullen mis schien nooit genezen. Men heeft werklieden aangeraden, den ar beid te verlaten, zich tot de oproerlingen te veranderen. M. HUBERT. In oproerlingen M. DE MOT. Ja, in oproerlingen, en er moet eens voor goed een einde gesteld worden aan de fabel, die zegt dat de agenten en de burgerwachten de werklieden aanvielen. Dat is vaUch, volkomen valsch Zq hebben zich verdedigd, toen zij werden aangevallen en de raad moest eenparig deze dappere man nen toeroepen Gij hebt waardig uwen plicht gedaan (Zeer teelteer nelop de banken der catholie ken en der liberalen). Het crediet werd aangenomen, met alge meene stemmen, min 6. (MM. Furnemont, Grimard, Hallet dit is te zeggen de intel- lectueelen waren afwezig.) e banken De taal van M. De Mot werd op de banken der catholieken en liberalen levendig goedge keurd, zegt de Patriotb. Gelukkige terugkeer. Baron Gillès de Pélichy, Volksvertegenwoordiger van Thielt-Roesselaere, die zoo lang zwaar ziek is geweest en eene kuur in Frankrijk moest volgen, zal nu, na een jaar afwezig heid, geheel hersteld terugkeeren en op 27 Juli feestelijk ontvangen worden te Iseghem. Weet gij wat de liberalen willen Zij willen vrij en vrank den Godsdienst bespotten. Zij willen daarin niet gehin derd worden. Daarnevens willen zij geëerd en geacht worden lijk iemand diie deftig is en de overtuiging zijner medeburgers eerbie digt, zoo als het betaamt in een vrij land. Ze willen goddelooze scholen. Daarnevens willen zij gezien zijn als iemand diegeene slechte scholen wil. Ze willen meêhuilen met de socialisten, te samen de clerikalen omverwerpen. Daarnevens willen zij als anti-socialis ten vereerd en gevolgd worden. Dat ware al te gemakkelijk 1 Dat kan niet zijn, jongens. Eene oude Vlaamsche spreuk zegt die zijn achterste verbrandt, moet op de bleinen zitten. Dit ondervinden de geuzen sedert 18 jaren I Werkmansabonnementen op den spoorweg. De minister van spoor wegen heeft beslist dat de wekelijksche abonnementskaarten, die in haar geheel ongebruikt bleven uit hoofde van ziekte van den belanghebbende of van een nau- wen bloedverwant, het tijdelijk sluiten van eene fabriek of werkhuis, tegen haar bedrag mogen ingewisseld worden. "Voor de Franschmans. Zondag 22 Juni, werden er twee verga deringen gegeven door de Vlaamsche priesters van Parijs, voor onze <1 Fransch mans. De eerste was te Voves (Eure et Loire). Ter gelegenheid van den S'Jans dag waren er ontelbare Vlamingen naar Voves gekomen ook werd die vergade ring door ruim 400 man bijgewoond, meestal mannen van Oosterzeele, die ver heugd waren van een Vlaamsch sermoen te kunnen hooren en van eenige Vlaam sche lofzangen te mogen zingen. 't Was de eerste maal dat er eene ver gadering te Voves gehouden werd. Denzelfden namiddag was het ook ver gadering te Juilly (Seine et Marne). Het nette kerkje was te klein tot in den koor zat het vol Vlamingen, sommige van drij uren verre gekomen om den Vlaamschen Pastoor te aanhooren. Ook was het met onbeschrijflijke geestdrift dat uit die kloeke borsten het Franschmanslied n opsteeg ter eere van Onze Lieve Vrouw Maria, wij knielen Voor U in het stof Ons hert en ons zielen Bezingen uw lof. Mochten onze moedige werkers de raadgevingen van hunne Vlaamsche zen delingen goed onthouden en de gevaren vluchten welke hen zoo menigvuldig in Frankiijk naar ziel en naar lichaam be dreigen, bijzonderlijk den drank en ue slechte gezelschappen, zij zouden hun zeiven en hunne familie de grootste dien sten bewijzen Eene les van beschaving. Een koning, die den invoer van alcoolische dranken in zijn land verbiedt, verdient toch wel de hulde van alle beschaafde vol ken, zal men zeggen. Welnu, die vorst is... de negus Mene- lik. Hchnndelijk en lafhertig! Vooruit, die te koop loopt met de valsche leerstelsels en de bedi iegelijke be loften van het socialism, durft schrijven dat de leering der Kerk over God, de onsterfelijkheid der ziel, over hel en hemel, kortom, dat gansch de Catholieke Godsdienst de grootste aftruggelarij is in de eeuwen der eeuwen. Maar zulke schandelijke taal zullen de roode kop stukken zich wel wachten op den buiten te voeren daar beweeren zij dat zij niet tegen den godsdienst zijn. Wat schijnheilige volksbedriegers toch Armeensch congres. De Turksche regeering heeft bij onze regeering stappen doen aanwenden,opdat zij het Armeensch congres te Brussel niet zou toelaten. M. de Favereau, die van den Grooten Turk minder benauwd is dan van Enge land, heeft den sultan wandelen ge zonden en het congres mag vrijelijk plaats hebben. Kolen te Westerloo. Naar gemeld wordt zijn de boringen te Westerloo op eenen goeden uitslag uitgeloopen. Men zou eene kolenbedding gevonden hebben ter diepte van 400 meters. Deze boringen werden gedaan op kos ten van graaf de Meiode. Men zou ook een laag ijzererts gevonden hebben. Kolen en ijzer, wat wil men nog meer DE WAARHEID. Citoyen Ber- trand heeft een l oeksken uitgegeven waarin hij nog al rechtzinnig spreekt en aan de socialisten harde waarheid doet slikken. Zoo bij voorbeeld, de kwestie van het zuiver algemeen stemrecht. België telt 1,2000,000 kiezers. Nu, zegt M. Bertrand, de socialisten bekomen 420,000 stemmen, en daarin zijn een m r- kelijk getal stemmen van dubbele en drie dubbele kiezers. Men mag dus gerust aannemen dat die 420,000 stemmen uit gebracht zijn door ten hoogste 25o,ooo kiezers. Wat zou het zuiver eenvoudig stemrecht hun dan geven 25o,ooo op 1,200,000, dat maakt op 166 volks verte genwoordigers, juist 34 zttels. En het is precies het getal dat zij hebben 1 Wat willen zij dan nog meer Brengt dat overeen. Overrijd had David, een 21-jarige socialist uit het Walenland, de vrijheid genomen zijn ge dacht te zeggen over socialistische toe standen. Dat kan Le Peuple niet dulden,en thans durft zij den jongen David zijne jeugd, zijn gemis aan ondervinding verwijten. Maar, antwoordde haar terecht de afgekeurde, als 21 jaar te jong is om mij met staathuishoudkunde in te laten, waarom staat gij dan het stemrecht op dien ouderdom voor Le Peuple zcekt nog altijd achter zijn antwoord. Middel om mieren te doen verdwij nen. Koop voor 5o centiemen naph- taline in poeiër (verkrijgbaar bij alle dro gisten) en strooi dit in of op de plaats waar de mieren verkeeren. Op weinige dagen zal 't ongedierte dood of verdwenen zijn. Een schandaal Zooals men weet. hebben de «socialisten de specialiteit der geuzen overgenonun, van op zoogezegde cleiikale schandalen te azen. Over eenige dagen had alzoo weer een socia listisch blad van St-Omaars, in Frank rijk, een schandaal ontdekt een jong meisje zou tegen wil en dank naar het klooster van den Goeden Herder gevoerd geweest zijn en daar gevangen gehouden worden Uit het ingesteld onderzoek blijkt dat inderdaad een meisje in dat klooster opge sloten is, maar 't is i° op aanvraag van den vader zelf 20 op bevel van het ge recht en met al de formaliteiten door do wet vereischt 3" voor redens die het zoo gezegd slachtoffer niet tot eer strekken. En 't zijn van zulke feiten, die zij voor de eer der familie beter zouden doen van te verzwijgen, dat de roode lasterbladen dan clerikale schandalen maken De bevolking van België. In het Staatsblad vernemen wij de volgende bijzonderheden over de bevolking van België, die op 3i December 1901, 6>799-999 zielen telde. Er waren rond de 45,000 mdsjes meer dan jongens. Ziehier de 26 gemeenten die meest inwoners tellen Antwerpen,278,039 Brussel, 187,145; Gent, 162,291Luik, 160,246 Schaar beek, 65,748; Elsene, 60,570 Sint-Jans- Molenbeek, 59,58i Mechelen, 56,5og Sint-Gilles, 54,673 Brugge, 53,o83 Anderlecht, 5o,327 Verviers, 40,353 Leuven, 42,224 Oostende, 40,575 Bor- gerhout, 39,752 Seraing, 38,468 Door nik, 35,527 Kortrijk, 33,495 Sint- Joost-ten-Noode, 31,934 Namen, 31,610: Sint-Nikolaas, 3i,6o3 Laeken, 3o,g53 Aelst, 29,723 Bergen, 26,983 Jumet, 25,968 Charleroi, 25,i 12. Toestand der koningin. - - H. M. de koningin, die door eene hartziekte is aangedaan, valt dikwerf in bezwijming. Die van Maandag was bijzonder ern stig en de ontroering was bijzonder leven dig men kon H. M. slerhts bij middel van de kunstmatige ademhaling tot het bewustzijn terug roepen. Sinds dien is de toestand beter, doch men moet alle aandoening vermijdèh. De Koningin, die woensdag haar voor nemen te kennen had gegeven donderdag uit te gaan, heeft tengevolge van het on gunstig weder, hieraan niet kunnen vol doen. Men schrijft hare telkens hernemende onpasselijkheid grootendeels toe aan hare eigene onvoorzichtigheid, daar zij eiken keer te vroeg wil toonen dat zij hersteld is, om hare omgeving gerust te stellen. Zoo had H. M. na de bezwijmingen van dijnsdag avond en woensdag mor- gend, gedurende welke men de kunstma tige ademhaling moest toepassen, zich van hare appartementen der eerste ver dieping naar de benedenzalen laten bren gen. De koningin geeft overigens steeds blij ken van eene ongewone karaktervastheid. Priester Paulus. Het beroepshof van Luik, op de conclusies van Dr Lenz, heeft de invrijheidstelling bevolen van priester Paulus, sinds twee jaar opgeslo ten in het gesticht van Ziekeren. Men weet dat, naar aanleiding van priester Paulus, de Petit Bleu eenen veldtocht voerde, die eindigde met een proces, door de broeders van het gesticht ingespannen tegen het blad en waarin het het openbaar ministerie besloten heeft tot veroordeeling der verweerders (Petit Bleu) wegens smaad. Woensdag avond heeft M. Paulus het gesticht van Ziekeren verlaten. Ziehier het arrest van het Beroepshof Het Hof, gehoord het verslag van Dr Lenz, die verklaart, dat de eerw. h. Pau lus niet geheel genezen is, maar dat noch het openkaar belang, noch het bijzonder belang van M. Paulus zijne verdere op sluiting vragen, op gelijkluidend advies van M. den eersten advocaat-generaal Delwaide, beveelt de invrijheidstelling van M. Paulus. Domme vraag. Hoe zal God de boozen straffen, zoo lastert La Chronique in zijne goedheid, gezien Hijzelven de menschen tot het kwaad leidt Staat er niet geschreven de mensch wikt, maar God beschikt Zoo, als die redeneering aangenomen wordt,hebt gij geen recht nog eene enkele gevangenis 5 minuten gesloten te houden. De menschelijke onverantwoordelijk heid zoo onbeschaamd vooruitzetten, is de loochening van alle schuld, van alle straf en van alle deugd meteen. Wij dagen den schrijver van het artikel uit deze zedenleer op zijn eigen huisge zin toe te passen. Een en ander over regenschermen. Hoe dikwijls hooren we niet klagen over het spoedig slijten van regenscher men op de vouwen De reden daarvan is heel dikwijls dat men den regenscherm opgerold weg^zet, of nog erger hem tegen het vuil worden overtrekt met eene hoos. De vouwen komen er dan veel te stijf in en de regen scherm begint juist daar te slijten. Een regenscherm moet los gemaakt worden, zoodra men denkt hem in de eerste uren niet meer te moeten gebruiken. Zorgvuldig moet hij later weer opge rold worden, want wij weten hoe leeiijk een slecht opgerolde parapluie is. Hij moet eerst goed uitgeschud worden, dan de vouwen zorgvuldig op elkander gelegd en het elastiekje er goed omheen gebon den worden. Het is verder nooit aan te bevelen een geheel zijden regenscherm te koopen, omdat onvermengde zijde veel eerder slijt dan een mengsel van zijde en wol. Velen hebben ook de verkeerde ge woonte eenen regenscherm, die doornat is, eerst open te doen en dan zoo te dro gen te zetten. Daardoor druipt de regen niet van den overtrtk af maar trekt er in en doet de stof rotten. liet is veel beter den natten regenscherm met het handvat naar onder te laten uitdruppen. De milicianen van i83o, die op het controolboek van het Belgische leger zijn aangeteekend, van 25 Augusti tot 4 Fe bruari 1831krijgen nu ook, zooals men weet, de toelage van 400 fr. tot hiertoe aan de vrijwilligers toegekend. Daar zijn er nog juist 18, schijnt het, waarvan uit de Vlaamsche provinciën, de volgende. Twee in Brabant De heeren Ryckers, te St-Pieters-Jette, en Laermans, te St- M artens-V issenaeken Vier in West-Vlaanderen de heeren Marly, te Ghistel, Tricho, te Bovekerke, Grave en Depiere, te Brugge. Vier in Oost-Vlaanderen de heeren Vandeveire, te Zomergem, Everaert, te Oostacker, Van den Broeck, te Oycke, en Sterck, te Moerzeke. Zij zullen voortaan regelmatig uitge- noodigd worden op de Septemberfeesten te Brussel. Geene ballonnekens meer. Weten de velorijders, die, 's avonds bij gebrek aan den voorgeschreven lanteern, met een papieren ballonneken rijden, wel, dat zij de wet overtreden Advocaat Séaut, secretaris van den Touring Club, dus de eerste de beste niet, is door den vrederechter Mercier, van het tweede canton Brussel, tot eene geldboete verwezen, omdat hij met een bnllonneke had gereden. De magistraat grondt zijn vonnis op het reglement, dat eigenlijk de ballonne- kens niet verbiedt, maar toch zegt dat de velo verlicht moet zijn met eene lanieern, die licht afwerpt, in de richting van den weg, dien de rijder voigt. Hiertegen wierp de advocaat op dat er dus geene overtreding was, mits de bal lon naar alle zijden licht afwerpt. Niettemin werd hij veroordeeld, doch hij heeft onmiddelijk beroep aangetee kend. Maandag heeft de boetstraffelijke recht bank van Leuven, uitspraak gedaan in de zaak der woelingen van 18 April 11., toen de burgerwacht door eene bende socialis ten was aangevallen. Triau, de weggeloopen trommelaar der burgerwacht, krijgt een jaar gevang Vandensteen, die luitenant Coen bij de keel gegrepen had, negen maand De- wyngaerde, bijgenaamd Krawat, vier maand Rummens, vier maand Perdi- cus, drie maand. Negen andere beschuldigden zijn vrij gesproken. Eenige roode leiren hebben de recht bank uitgejouwd zij zijn aangehouden. Socialistische volksvertegenwoordi gers voor het gerecht. Citoyen Hu- bin. afgevaardigde, die in April niet werkte en het altijd tracht gedaan te krij gen zonder werken, is voor de rechtbank van Hoei gedaagd, om, samen met nog eenige doodwerkers van zijne soort, anderen het werken belet te hebben. De rechtbank van Doornik heeft ci toyen Pouille, volksvertegenwoordiger, voor slagen tot 40 fr., voor beleedigmg tot 20 fr. en voor braak van afsluiting tot 26 fr. boet veroordeeld. De straffen zijn niet voorwaardelijk. Socialisten voor 't gerecht. De socialistische schepen Tecqmenne, van Bracquegnies, is door de burgerlijke rechtbank van Bergen veroordeeld tot 279 boeten van 26 fr., verminderd op 200 fr. voor 279 inbreuken op het houden der boeken van den burgerlijken stand. Den i3 April 1.1. moest er te Boom eene meeting der socialisten plaats grij pen op het gehucht Noeveren. Daar de gemoederen nog gespannen waren tenge volge der onlusten voor het A. S., trok ken de politiecommissaris en zijne agenten naar het lokaal, waar de meeting moest gehouden worden. Toen zij er aankwamen was men reeds aan 't vechten. De commissaris wilde de vechters schei den, doch kreeg zelf een pak slagi n. Hij moest zich zelf aan eenen boom, die aan den kant der baan stond, vastgrijpen, zooniet zou hij in eene diepe gracht ge worpen zijn en erge kwetsuren opgedaan hebben. De policie kon zes personen aanhouden. Het zijn de groenen Van den B., vader, moeder en zoon, De B V... en De Ha... Mrs Lebon, Castelein en Wildiers waren verdedigers. De 5 eer ste betichten kiijgen 5o fr. boet en de zesde 26 Ir. Allen voorwaardelijk, behalve voor De R., die reeds eene veroordeeling opliep. CATHOLIKK VERBOND 45, Noordlaan, 45, Brussel. Bedevaart naar en naar het Heilig-Hart van Montmartre, te Parijs ingericht door M. Francois, Bestuurder van het Catholiek Verbond van den 23e" tot den 3ien Augustus 1902 onder de geestelijke leiding der Z. E. HH. Minderbroeders Kapucienen. Heen. Den 23en Augustus Vertrek uit Bergen en Charleroi namiddag. Den 25cn AugustusAankomst te Lour- des rond 6 ure 's avonds. Terugkomst. Den 3oen Augustus Vertrek uit Lourdes 's morgens. Den 3ien AugustusTerugkomst in België rond middag. Prijzen der Reiskaarten Van Brussel Eerste klas Tweede klas Derde klas fr. i5o.oo. fr. 98.00. fr. 65.oo. Van Gent fr. 152.00, fr. 101.00. fr. 67.00. De lijsten zullen bepaald den iom Au gustus gesloten worden. De trein zal samengesteld zijn uit rijtui gen met doorgang, voorzien van W.-C. Het betaalrecht voor dit buitengewoon gestel en de stilstand te Parijs verpüchten dien opslag der prijzen. Prijzen der Verblijfkosten In eerste klas, 100 fr. In tweede klas, 75 fr. In derde klas, 60 tr. De personen die in tweede klas reizen mogen hunne reiskosten nemen als eerste klas en de personen die in derde klas rei zen mogen hunne reiskosten in tweede of in eerste klas nemen. In geval van belet zullen de stortingen terugbetaald worden tot den dag voor het vertrek. Een geneesheer vergezelt de bedevaart. De ziekelijke personen zijn verzocht een ziekenbewijsschrift aan het Bestuur te doen geworden. De sermonen zullen in het Fransch en in het Vlaamsch geschieden. Voor nadere inlichtingen, wende men zich aan M. Alfred Francis, Bestuur der van de Alliance catholique 45, Noordlaan, te Brussel, of ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, 3i, «e Aalst. Creemboter. Markt van Zaterdag 12 Juli 1902. 114 Kilogrammen ter maikt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 38o klónten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3040 kilos. AALST. Geachte Medeburgers Met toelating onzer Ste- delijke Overheid, heeft "het Bestuur van onzen Catholieken Werkmans kring vastgesteld, eene TOMBOLA in te richten, waarvan de opbrengst bestemd is tot ondersteuning van twee belangrijke afdeelingen van den Kring de Maat schappij van Onderlingen Bijstand en de Vakvereenigingen. Wij bevelen, geachte Medeburgers, onze Tombola aan uwe welwillende me dewerking en hopen dat elk het zijne zal bijdragen om haar wel te doen gelukken. Wij kennen uwe genegenheid voor onzen Catholieken Werkmanskring, en daarom durven wij rekenen dat gij aan onzen oproep zult beantwoorden en ons talrijke en schoone prijzen toezenden. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Rombaut Be stuurder van den Werkmanskring. Met hoogachting u groetend NAMENS HET BESTUUR: (De (Bestuurder E. H. Rombaut. (De Secretaris(De Voorzitter, I. Vlassenbroeck. Bon L. Bethune. Kerk «lei- Theresianen. bij wijze van Poitiuncula, te beginnen van den i5 Juli, om 2 uren namiddag, tot zonondergang van den 16 Juli, voor alle geloovigen, ieder maal zij de voorgemelde kerk bezoeken, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, en er bidden volgens de inzichten van Zijne Heiligheid. De Goddelijke Diensten als volgt: Dijnsdag i5 Juli, ten 2 uren, Uitstelling van het Allerheiligste Sacrament ten 6 uren, het Lof. Woensdag 16 Juli, ten 5 uren, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament. De solemnele Mis, ten 8 uren. 's Namiddags, ten 6 uren, 't Lof, Fransch Sermoen en Te Deum. Zondag 20 Juli, de eerste Mis, ten 5 uren. De solemnele Mis, ten 8 uren. 's Namiddags ten 4 uren,'t Lof, Vlaamsch Sermoen en Te Deum. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd der nieuwe parochie van Balger- hoeke, den E. H Bonte, onderpastoor op Sl Stephanus te Gent. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. PROGRAMMA van 't Con cert,'! welk heden Zaterdag 12 Juli, om 8 llt uren des avonds, ter Groote Merkt zal gegeven worden door het Fanfaarkorps der Pupillenschool, onder de leiding van M. Van der Linden 1. Aïda, marche avec trompettes thé- baines Verdi. 2. Le jeune Prince, ouverture Van der Linden. 3. Blondinette, polka pour piston Govaert. 4. La belle Villageoise, valse Kessels. 5. Chansonnier, pot-pourri Van der Linden. AALST. Gulden Jubelfeest. Woensdag hebben de echtelingen Mathieu Leopold en DeSmet Maria de 5oe ver jaring van hun huwelijk herdacht. Eene Mis van dankbaarheid werd ter S' Martinuskerk gecelebreeid. De geburen boden de jubilarissen een geschenk en talrijke bloemtuilen aan. Ons Stedelijk Bestuur vereerde ze ook met een geschenk. Kermis Aalst. Morgen Zondag, Vuurwerk op't Statieplein. STAD AALST. Kaatspel-Hout markt. Zo idag i3 juli. Voortzetting van den giooten Kampstrijd. Om 2 uren 's namiddags. Braine - le - Comte tegen Leuze en daarna Hofstade-Vanderhaegen tegen Aalst-Callebaut. Zondag 20 juli. Groote Beslissing. Bassilly tegen de overwinnende partij van den i3 juli. AYGKM. Vrijdag der verledene week des namiddags zijn de hofstede en af hankelijkheden van Braeckman de prooi der vlammen geworden. Alleen de L eesten zijn door d. geburen gered geworden meuhels, akkeralem enz., alles werd verslonden. De bewoners waren op het veld toen 't vuur uitbrak. De schade kan moeilijk geschat worden doch niets was tegen brandgevaar verzekerd. Sottegem. De statie en hare kaaien zullen binnen kort met de electri- teit verlicht worden. Idegem. Moord. Voorbij gangers vonden woensdag morgend, in eene weide te Idegem-bij-Geeraardsber- gen, het erg verminkt lijk van een jonge ling van Santbergen, Vansnik genaamd, 23 jaar oud. Het lichaam, voornamelijk het hoofd, droeg dertig wonden. Men denkt dat het slachtoffer met hamerslagen gedood is. Een paal, uit eene naburige weide getrokken, heeft gediend om het slaclitofferaf te maken. Op de plaats waar het lijk lag, vond men weinig bloed, wat veronderstellen doet dat de moord elders moet gepleegd zijn en dat de daders liet lijk overgebracht hebben naar de weide, ten einde het gerecht op een dwaalspoor te brengen. Dinsdag avond bevond zich het slach toffer in eene afspanning van Santbergen met twee gebroeders dezer laatste gemeen te. Zij twistten en de herbergier zette de ruziemakers aan de deur sinds heeft men hen niet meer teruggezien. Het is in Den Nuchter in eene partij hooi, dat men het lijk gevonden heeft. Het slach toffer was de oudste zoon eener weduwe. Deze misdaad heeft in de streek eene groote opschudding verwekt. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Zondag laatst hebben te Lebbeke verscheidene vechtpartijen plaats gehad, uit oorzaak van geschillen in het duiven- spel. In de Molenstraat heeft men zeke ren M. zoo erg toegetakeld, dat men voor zijn leven vreest hij heeft verscheidene gevaarlijke messteken ontvangen. Het slachtoffer heeft zoo het schijnt, zijne aan vallers kunnen noemen. Bandieterij. Een dezer laatste nachten zijn drie mannen met zwart ge maakte gezichten in de woning gekomen der twee 8ojarige broeders V., te Sarlar- dingen nabij Geeraaidsbergen, wier huis nog al tamelijk afgezonderd staat. Terwijl de ouderlingen, door het ge rucht ontwaakt, kwamen zien wat er ge beurde, werd een hunner vastgegrepen, gebonden en met den dood bedreigd, ter wijl de twee overige bandieten den ande ren broeder op dezelfde wijze behandel den. Deze liet zich door hunne bedreigingen niet afschrikken en riep luid om hulp in plaats van, zooals de aanranders eischten, te wijzen waar het geld lag. Een timmerman snelde ter hulp en dreef de moordenaars op de vlucht. Maandag namiddag wilde een jon geling op de Hooikaai, te Brussel, waar ledige alcoolvaten lagen, zich overtuigen, of er nog iets in was. Hij stak een brandend steksken in het bomgat van een der vaten doch nauwe lijks bereikte de vlam de gas, welke zich in het vat bevond, of eene geweldige ont ploffing had plaats. De ton vloog in stuk ken en een stuk hout kwam met zooveel kracht te recht tegen het hoofd van den onvoorzichtige, dat deze, in het gasthuis, waar hij ter verzorging gebracht werd, na eenige uren overleed. Zijn lijk is later door de ouders her kend. Zekere P. Van de Genachte, was met kenissen, zekeren J. K. en L. D. naar de grasverkooping geweest te Win kel. Alle drie wonen op den Meulesteed- schensteenweg, te Gent. Zij wilden met den trein van 9 ure 1 terugkeeren naar Gent, doch deze zette zich juist in gang, toen zij in de statie kwamen. Zij gingen dan te voet naar Terdonck, waar een half uur later een goederentrein naar Gent vertrekt. Men denkt dat zij langs eene bareel op dezen trein geraakt zijn, die te Terdonck bezig was met manceuvreeren. Ze zijn er in alle geval mee aangekomen te Wondelgem. Dicht bij de statie sprong Van de Genachte ten gronde. Hij rolde onder de wielen en werd op gruwelijke wijze verminkt. Zijn lijk is naar het kloos ter van Wondelgem gebracht. Het slach toffer was tenauwernood 3o jaar oud. Hij laat eene diepbedroefde weduwe met 6 kinderen na. Eenige dagen geleden is een zijner kinderen in de Terneusche- schevaart gevallen en verdronken. Het parket is naar Wondelgem-statie gegaan om een onderzoek in te stellen. Duivenprijskamp uit Rome. Voor den prijskamp uit Rome, uitgeschre ven door de maatschappij Vrienden- bond, Grand Hótel, te Gent, zijn niet min dan 2835 duiven ingeschreven veel meer dan men ooit had durven verhopen. Bij den grootsten prijskamp uit Rome, uitgaande van Brussel in 1878, waren slechts hoi mededingers dus meer dan de helft min dan nu. Zondag had de inkorving plaats. Het vertrek geschiedde maandag morgend, kwart vóór 5 uur. De duiven vulden 114 manden die in vier wagons geplaatst werden, daartoe bijzonder ingericht. 600 kilo eten werd medegenomen. Oombergen. Bankbriefje op- geëten. Een landbouwer had uit ver legenheid van zijn geld gestolen te wor den. eenige bankbriefjes in het varkenskot verborgen. Een verken had ze uit den grond gehaald en begon er aan te eten, toen de boer uit zijn huis kwam. Het varken heeft een briefje van 100 frank opgeëten. Sedert eenigen tijd stelde men vast dat de nikkelen sloten van de nieuwe wagons afgevezen werden op de lijn Gent-Oostende. Natuurlijk stelde het spoorwegbestuur een onderzoek in. Dagelijks vertrok aan St-Pieterstatie een gazetverkooper, op Sinte-Koleta wo nende, 's morgens met den eersten trein en deze keerde 's namiddags terug. De man werd verdacht de sloten te stelen en men hield hem in 't oog. Einde lijk werd hij op heeterdaad betrapt met vier sloten in den zak. Aan de St Pieters- statie wilde men den man bij de ooren pakken, doch hij stelde het op een loopen langs de spoorbaan hij kon echter aangehouden worden. Proces-ver- baal is tegen hem opgemaakt en nu werd zijn spoorwegabonnement afgenomen. Vooruit, welke de pretentie heeft best ingelicht te zijn van geheel de stad en omliggende werelddeelen, heeft van deze zaak nog geen woord gesproken. Dat is aardig 1 (Fondsenblad.) Te Cortessem was het kind van eenen herbergier in den stal van eenen gi-buur gaan spelen het maakte een vuur- ken aan en stond weldra in vlam. Eer men het kind kon ter hulp komen, stond heel de stal in brand en stortte deze op het hoofd van het kind, dat geheel ver koold teruggevonden werd.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2