UM ZES M1LL10EN Zondag 20 Juli 1902 5 centiemen per nummer. S69le Jaar 3693 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Arme sukkelaars! LIBERALE. VRIJHEID. Rampzalige politiek Zal hij zetelen VREDE. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SEEM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, ig Juli igo2. Wij hebben deernis met onze socios. Kruipen, zich ootmoedig toonen en met minachting van de hand gewezen worden is eene vernedering die men zijn gansch leven onthoudt. Die bloedige hoon die vernedering is onze socios ten deele gevallen Den 5 J uni lieten zij in Vooruit ver schijnen Wij weten al te goed dat er een ver- n bondsgeest bestaat onder de anticleri- kale bevolking. Wij weten ook dat de liberale partij in deze kiezing de taktiek heeft gebruikt ons als tegenwerkers van het verbond te doen doorgaan, terwijl wij de eenigen zijn geweest die alles in het werk hebben gesteld om eene overeenkomst te bewerkstelligen. Welnu, van nu af laten wij ons ge- dacht kennen, van nu af zeggen wij Zoo is een verbond eerlijk en rechtzin- nig en gaan geene stemmen verloren. De buitenlieden begrijpen ons goed en WEE DE PARTIJ DIE AAN DIT VERBOND ZAL VERZAKEN. Is dat zich niet aanstellen als de oot moedige dienaar der geuzerij zonder zelfs te weten welk onthaal hun zal te beurt vallen Waar zijn zij versukkeld, die fiere sicambers van weleer Zij zullen de geuzen dienen als dezen het maar gedongen zij zullen ze ootmoe dig dienen, nederig zijn als zij er maar de toelating van bekomen Nochtans in Vooruit van 29 Mei had een andere fiere held geschreven a Welke dwaling is het eene verkwij- b nende partij de gelegenheid te geven d de vruchten te oogsten van onzen arbeid, van onze moeite, van ons stre- b ven. d Dus en dat is wel het besluit geen ver bond Elk voor zich 1 Elk zijn spel gelijk fopper Alois De Backer, het in Klokke Roeland schreef. Waarom De zelfde schrijver zal het ons zeggen in dezelfde briefwisseling. De liberale partij kwijnt en zal zich niet meer oprichten zonder de hulp der socialisten van wien gij (de schrijver richt zicht zich tot de Aalster- sche geuzen De Red.) in deze kiezing alle slecht heb in den wandel gebracht.» Breng dat nu eens te saam. Den 29 Mei kwijnt de liberale partij en heeft zij de de socios noodig om zich op te richten. De marianne-zonen willen de geuzen de gelegenheid niet geven de vruchten van hunnen arbeid in te oogsten. Den 5 Juni daarop keert de kaart. Zij willen het verbond sluiten en een geus in de kamers helpen, de nederige die naars BOB ii® Vervolg. Ik wensch niets liever, dan dat gij de beschuldiging, die op u rust, zult kunnen afwerpen. De justicie, en gij staat hier tegenover de justicie, beschouwt een be schuldigde, zoolang zijne schuld nog niet bewezen is, als een onschuldige. Overi gens, gij zijt nog slechts verdacht. Maar laat ons volgens den regel te werk gaan. Goed. De onderzoeksrechter raadpleegde de papieren, die voor hem op het schrijfbu- reel lagen. Gij zijt dus Sorandal begon hij. Ja, Henri Sorandal. Geboren Te Bordeaux. Wanneer 12 Mei 1802. Goed. Ik doe u die vragen slechts voor den vorm, omdat de wet die voor schrijft, want ik heb uw dossier hier voor mij liggen. Mijn dossier? Zijt gij dan vergeten dat wij nog oude kennissen zijn Het verwondert mij. dat gij mij niet reeds herkend hebt. Het is niet de eerste maal dat gij dit vertrek Zouden alsdan de geuzen de vruchten niet meer plukken van den arbeid der socios Wij begrijpen dat niet. Welk is nu het antwoord dier kwijnende partij, die de hulp der sosios noodig heeft om zich op te rechten Een heel reesem scheldwoorden en een hevige oorlogsverklaring. Doen wij het nummer van Dendergalm van Zondag 6 Juli open. 0 De socialisten, schrijft de armtierige, zijn maar aanhangers van het Collecti vism in princiep. u Aanhangers in princiep zijn farceurs DIE JUIST ANDERS TE WERK GAAN DAN ZE AAN ANDEREN VOORHOUDEN. Vertalen wij dat door bedriegers en dat zal wel de juiste uitdrukking zijn. Verders Socialism is immers de de partij van den buik, de partij der win- kelpolitiek, de partij in welke het mogelijk is in een vetten kaas te kruipen om op de kosten der snullen een lustig leven tje te leiden Wat zeggen de ootmoedige dienaars van de geeseling Zullen zij nog de hand kussen die zoo onbermhertig de roede hanteert Alle lafheid krijgt haar loon. De socios hebben willen kruipen en zij zijn met verachting weggeschopt. En al dien hoon komt van u een kwij nende partij die de socios noodig heeft om zich op te richten 1 Arme sukkelaars I Men weet hoe het hedendaagsch in Frankrijk gesteld is met de vrijheid der catholieken. De kloosterlingen worden als schelm en dief uit hun vaderland ver bannen, de catholieke scholen worden ge sloten, de Bisschoppen en Priesters wor den gejudast, de processiën worden ver boden, de catholieken worden onbekwaam geoordeeld om eenig ambt of bediening te bekleeden, in een woord.de godsdienst oorlog woedt er.... En onze Belgische liberalen, onze roode en groene socialisten juichen toe en roe pen ziedaar een schoon voorbeeld dat hier zou dienen nageleefd te worden. La Flandre Libérale, het orgaan der Gentsche blauwe sectarissen onderscheidt zich en roept uit Welk droevig verschil tusschen Frank- rijk en België Terwijl in Frankrijk de krachtigste maatregels genomen wor- den om de uitbreiding der doode hand te verhinderen, ziet men ze, in ons land, met ongelooflijke macht en 8 stoutmoedigheid aangroeiën Wij ondergaan zelfs den weêrslag van die maatregels want een groot getal zijt binnengetreden en tegenover mij zit. O ja, zegde Sorandal, alsof hij zich eensklaps iets herinnerde, voor die zaak der kanalen der Durance. Och kom, waart gij destijds met die zaak gelast. Ja. Welnu neen, ik herkende u niet. In elk geval, wanneer gij die oude ge schiedenis ophaalt, dan zult gij beter dan iemand weten, dat mijne onschuld toen schitterend bewezen en erkend is en dat men niet aan mijne goede trouw heeft getwijfeld. Ik weet dat gij bij gebrek aan vol doende bewijzen, destijds van alle rechts vervolging zijt ontslagen, en ik heb zelf een bevel tot sluiting van onderzoek ge- teekend Er is aangetoond, hernam Sorandal op hoogen toon, dat ik het slachtoffer was van schelmen, die aan het hoofd van die onderneming stonden. Goed, maar wij hebben ons niet verder met die oude geschiedenis, zooals gij het noemt, in te laten, alleen wil ik u niet verzwijgen dat wij destijds hoogst ongunstige inlichtingen omtrent u verkre gen hebben. Policieverslagen, zegde Sorandal minachtend. - Ja gij verkeerdet in moeilijke om standigheden, gingt gebukt onder de schulden, had geen middels van bestaan en leefde ten laste van anderen. Ik speculeerde op de beurs. paters trekken de grens over en komen België bevolken. Wat zou het zijn in- dien zij niet ongehuwd waren. Bij eiken 8 pater zouden wij weldra verscheidene kleine paterkens hebben 1 De aloude Belgische gastvrijheid zou dus volgens die liberale sectarissen dienen afgeschaft te worden wanneer het Pries ters en Kloosterlingen betreft. Een vreemd gespuis gelijk de com munards van 1871 dat hindert hen niet die mogen onze gastvrijheid volop genie ten, maar voorbeeldige geestelijken die geen enkel misdrijf op 't geweten hebben dat is wat anders. En wat is de oorzaak van dit verschil, tusschen België en Frankrijk, zoo be- treurlijk volgens de blauwe sectarische stropdragers Luistert Maar tusschen Frankrijk en België bestaat dit verschil dat bij ons de land- man onwetend, dom en bewusteloos, 8 zelf niet in staat is de uitgestrektheid van het clerikaal gevaar te meten, ter- wijl in Frankrijk de buitenlieden uit ganscher harte met de anti-clerikalen zijn. De landman heeft er onder het oud regiem, te veel geleden van de doode hand en van de godsdienstige heer- 8 schappij, opdat zijne kleinzonen den b terugkeer van misbruiken niet zouden 8 willen voorkomen. In onze Vlaamsche gewesten, daarentegen, hebben onze v boeren, met de vork in de hand, ge- b streden tegen den geest der revolutie, die hen wilde vrijmaken. Vlaamsche Landbouwers ge hoort het, volgens de liberalen zijt ge onwe tende. domme en bewustelooze kin kels, dus pijpenkoppen, halfhouten, ploegen die in God gelooven. Maar indien ge wilde dansen gelijk de liberalen en socialisten schuifelen, ge zoudt als bij tooverslag in geleerde, ver lichte menschen, in vrome helden her schapen worden In onze gewesten, in Vlaanderen b dus, hebben onze boeren, zeggen de 8 liberale sectarissen, met de vork in de hand, gestreden tegen den geest der b revolutie, die hen wilde vrijmaken, b Onze voorouders hebben ons verhaald hoe die vrijmaking gebeurde wij herin neren ons nog hoe zij ons den besloten tijd beschreven, wanneer God werd afge schaft en in zijne plaats de Godin der Rede moest aanroepen worden Wanneer onze priesters en voorname catholieken werden gevangen genomen en vermoord, of naar Wezel en Cayenne verbannen Wanneer de kerken en kapellen werden geplunderd en gesloten, de klokken ge stolen om er dikke stuivers van te slagen; Wanneer onze grootmoeders en moe ders werden onteerd en toen zij weder stand boden met bajonnetten doorstoken); Wanneer men 't volk onder de onge- hoordste oorlogschattingen deed bukken, Dat kan worden aangenomen. Er was ook nog een duelgeschiedenis, waarin gij eene weinig eervolle rol gespeeld hadt, maar dat alles doet niets ter zake. Gij zijt officier geweest. Luitenant. M. Curtelin raadpleegde het dossier en ging voort Gij hebt in 1873 de krijgsschool van Saint-Cyr verlaten gij zijt gedurende vijf jaar tweede luitenant geweest bij het 84° en twee jaar eerste luitenant bij het 7ie linie. Volkomen juist. Gij zijt van de ranglijst in het leger geschrabt, bij beslissing van eenen raad van eer. Nogmaals haalde Sorandal de schou ders op. Ik had schulden, zegde hij, dat was alles. Vijf-of zes duizend frank schul den. Men verweet mij dat ik zorgeloos leefde en dat ik zooveel genoot als ik maar kon. Ik had met dat al niets gedaan dat stiijdig was met mijne eer en ik was bet slachtoffer der vijandschap van mijnen kolonel. Goed. Toen gij de uniform aflegdet, waart gij acht-en-twintig jaren. Wat hebt gij toen gedaan Ik heb mij in beursspeculaties ge stoken. Maar gij had volstrekt geen vermo gen, integendeel, gij hadt schulden. Toen zich de gelegenheid voordeed om een goed ons peerden, koeiën, haver, hooi, tarwe, rogge, >nz., enz., aan de Fransche legers depd leveren en in betaling assignaten op drong die schier geene waarde hadden. En dat alles zouden de blauwe, roode en' groene sectarissen zich willen zien vernieuwen en dan zouden ze leute heb ben, dan zouden ze jubelen en dan ware vopral de wraak der groene leiders bot gc&ierd AI aar ze wezen er van verzekerd onze vrpme, heldhaftige en vaderlandsminnen de landlieden zullen de vork nimmer moeten hanteeren, maar ze zullen met den stembrief in de hand wel weten te beletten dat de bewonderaars der sanscu lotten van de jaren 1790 hunne gods- diensthatende en revolutionaire verzuch tingen zouden kunnen verwezenlijken I... De gebeurtenissen van April hebben onzen lekkeren Pie niets geleerd. Het ellendig fiasko waarop de begonnen op roer is uitgeloopen is voor hem geen les geweest. Hij schuwt het gestorte bloed niet, hij dijnst niet terug voor de gevallen slachtoffers van misdadige ophitsers I Rampzalige 1 Hij herbegint het crimineel spel van vroeger hij tracht weêr de hoofden op hol te brengen en zijne lezers op te jagen naar eene moordende omwenteling. Hij dorst naar bloed Och, zucht hij Wat zijn eenige menschenlevens Hij ïs een leider en de leiders vallen niet Zij zijn niet te zien waar er gevaar is zij schuwen de plaatsen waar de pla gen vallen Waar is ooit, niet alleen in April 1.1. maar gelijk in welk opstootje, een leider geraakt, gewond of gevallen Zeg waar En daarom Och wat zijn eenige menschenslevens Hij is er niet bij. Wraakroepende taal Hij herbegint dus en schrijft En na zoo gewerkt te hebben, die b hooge militairen worden gedikoreerd, en de arme Belg ligt uitgeput en gekre- 8 veerd. Hoe lang zal die kanaillerij nog du- ren Droef menschdom, wanneer, wanneer recht gij u op Opstaan, omwenteling maken omdat hooge militairen gedekoreerd worden, die rede is nieuw 1 Daaraan heeft nog niemand gedacht en nu zeker gaat het spel aan gang 1 En de Belg ligt uitgeput, zegt hij. De dagbladen brengen ons juist de verslagen aan der werkzaamheden van de Spaarkas huwelijk te sluiten, hebt gij die met beide handen aangegrepen. Door dat huwelijk werd ik verbon den aan de familie van den baron d'Am- frevilie. Waarlijk Ja, de moeder van mijne vrouw, mevrouw de Trialmont, was eene nicht van den baron. Dus door dat huwelijk werd gij zijn achterneef Juist. Dat huwelijk met mejufler Gertrude de Trialmont was niet gelukkig. Wanneer ik de inlichtingen raadpleeg, die hier voor mij liggen, dan zie ik daar dat de bruid schat, 3oo,ooo frank, spoedig door u verteerd werd en dat uwe vrouw,op zeer jeugdigen leeftijd diep ongelukkig stierf. Het gelaat van Sorandal teekende eene zekere ontroering. Gij raakt daar een der droevigste punten uit mijn leven aan, mijnheer, sprak hij. Ik betreur meer dan iemand het ongelukkig lot en het vroege sterven van mej. de Trialmont of liever van mev. Sorandal, maar, helaas wie kan zeggen aan welke zijde het ongelijk is in deze echtelijke oneenigheden meestal hebben beide partijen evenveel schuld. Wie durft een oordeel vellen Ik zeker niet, mijnheer, antwoordde Curtelin, wij zullen mevrouw Sorandal onder haren grafsteen laten rusten. Het was alleen noodig, dat ik u vluchtig aan De zuchten van onzen lekkeren held doen op het minst eene groote verminde ring der spaarzaamheid in België voor uitzien ons land moet op den boord van den afgrond zijn Neen, dat is de toestand niet in geenen deele. De spaarzaamheid klimt in België op merkelijke wijze. Verleden jaar, bij v. cijfert de ver meerdering met millioenen en millioencn, bij zoover dat de spaarkas geen blijf meer wetende met haar kapitalen, een maatregel verplicht is geweest te nemen welke wij liefst hadden zien achteruit blijven. Tot hiertoe was de intrest bepaald op 3 per honderd tot het bedrag van 3ooo fr. Daarna verviel hij op 2 per honderd voor de grootere sommen. Welnu in 't vervolg zal die intrestvermindering plaats hebben van af 2000 fr. Dat zijn feiten luidsprekende feiten. Het is immers klaar als de kleine spaar- sommen vermeerderen komt er immers meer welstand onder de kleine menschen die zulke stortingen doen. M. Daens deklameert hij hitst het volk op, omdat iedere sukkelaar die zulke pil len slikt een man is waarop hij later, ten tijde der kiezingen, rekenen mag. Feiten hebben voor M. Daens geen be teekenis. Er komen dat is zijn doen en daarom Liegen, lasteren en nog liegen, lasteren en ophitsen. Wat verachtelijke rol toch De burgerlijke Rechtbank (2e kamer) te Brussel, komt uitspraak te doen in 't pro ces ingespannen door M. de Cannart d'Hamale tegen a L'Etoile Belge b, Le Journal de Bruxelles en a Le petit Belge. De verweerders worden gemachtigd te bewijzen door alle middelen van rechte Dat M. de Cannart heeft doen be- grijpen of gelooven aan de ondertee- kenaars der voorstellingsakte van de b christene democraten dat zij alleenlijk b eene petitie onderteekenden strekkende b om de verdwijning te vragen van den doorgang over den spoorweg aan de Bellaardstraat. De heer Vrederechter van 't 2° Canton is met het enk west gelast. O, kiiloamial kiettlHMlrog VLLUH I 1% eerlijkheid eik dell ikheid jaiej Daens toen hij dit vonnis vernam borst in hevige woede uit en gaf er lucht aan in den schijnheiligen Soir 'tzijn al cretins die durven beweren dat M. de Cannart hen gefopt heeft.... maar hij, 'joied Daens alleen is een held van eer lijkheid en deftigheid, van geleerdheid en verstand.... van doen.... uw verleden moest herinneren. Wij zullen voortgaan. Bestaan er, zoover gij weet, nog andere bloedverwanten van M. den baron d'Amfreville Dat geloof ik niet. De familie van mijne vrouw is geheel uitgestorven, ant woordde Sorandal. Maa hij kan toch wel neven of ach terneven hebben Ik ken er geen. Ik ken er geen. De onderzoeksrechter zag hem strak Het verhoor werd belangrijk, men kwam aan gewichtige punten. De rechter her nam. In dat geval, zou, volgens uwe ver klaringen althans, wanneer de baron d'Amfreville gestorven is, zonder een testa ment na te laten en daar er geen andere erfgenaam aanwezig is, zijne onmetelijke fortuin aan u moeten overgaan. Die gevolgtrekking is niet aanneme lijk, antwoordde Sorandal op bedaarden toon, liever dan mij zijn vermogen na te laten, zou baron d'Amfreville het aan den armen geschonken hebben, aan de gast huizen of aan den Staat. Men zal wel eenen inventaris hebben opgemaakt van de papii ren, die bij hem gevonden zijn. Ik heb zelve dien inventaris opge maakt. En hebt gij geen testament gevon den Nog niet. Wat we weten 't is dat ze op chipka en in De gebrokene ruit geweldig met de poepers zitten.... Nu immers geen wonder ook b La Réforme laat hooren wat er te wachten staatze zegt Indien de feiten kunnen bewezen worden, de politieke gevolgen dezer zaak zouden belangrijk zijn, want ze :i zouden de verbreking meébrengen 11 der verkiezing van den christene de- mocraat. M. Arthur De Myttenaere, lid van 't be stierend Comiteit der nationale Onafhan- keiijken, laat in a Le Messager de Bru xelles pi van Donderdag II., hooren dat hij ile zienswijze van La Réforme a deelt. Hij schrijft En indien M. Theodor eindelijk ge- kozen ware, iets wat niemand op 11 dees uur zou kunnen bevestigen noch loochenen. Dus hebben de Onaf hankelijken nog veel hoop in de verkiezing van M. Theo dor, maar hare verwizenlijlcing hangt af van de verbreking der kiezing van jajud Daens... Is het te verwonderen dat ze met de poepers zitten Wat ontgoocheling Wat slag voor dén jajEd moest zijne verkiezing nietig ver klaard worden 11a al die dankbetuigingen aan zijne kiezers van Wolverthem, Y'olle- zele, enz., enz. 't Ware Immers Adieu die zoo ge liefde 4000 patotirkens Adieu de reis jes gratis naar Brussel en elders ja, 't ware Adieu, mijnen meuzclaar met draaiken en al Heb vrede met u zelvcn, Heb vrede met uw huis. Heb vrede met een ieder, Heb vrede met uw kruis. En is uw leven vrede, Geen vrede slechts in schijn, Dan zal ook eens uw einde Volkomen vrede zijn. Dc snelheid der bieën. Een hieënhouder had eene wedding gedaan dat twaalf bieën, losgelaten op vijf kilo meters afstand hunner korven, binst den- zelfden tijd cr in zouden wedergekeerd zijn als twaalf duiven op denzelfden afstand op te laten De eerste bie was terug in hare woning 1/4 minuut voor dat de eerste duif haar hok bereikt had drie andere bieën kwamen op beslemming voor de tweede duif en het overige dei- groepen was omtrent te gelijkertijd elk in zijne woning. De bieën hadden de duiven over- Dat is vreemd. Dan zult gij niet goed gezocht hebben. Maar, hernam de rechter, waarom zegt dat, zoo de baron d'Amfreville een testament gemaakt heeft, hij u onterfd zal hebben Omdat hij maar al te dikwijls dui delijk zijn voornemen daartoe te kennen heeft gegeven. Mij hield niet van mij, die arine 00111, hij heeft mij tijdens zijn leven herhaalde malen zijne gramschap doen gevoelen, maar toch vergeef ik hem dat geerne, nu hij dood is. Inderdaad, dit is een zonderling mensch. Tegenover een zoo ernstige be schuldiging als die, welke boven zijn hoofd hangt, toont hij eene bewonderens- weerdige gemoedskalmte en drukt hij zich met zooveel gemak uit, alsof hij cr zeker van was, zijne onschuld te kunnen bewijzen. Zouden wij ons op een dwaal spoor begeven hebben Zou hij onschul dig zijn Niettemin zette dc rechter het verhoor voort. Gij stond op gespannen voet met uwen oom Dat wil zeggen, hij had mij verbo den hem ooit weer onder de oogen te komen, en dat verbod heb ik gehoor zaamd. En wat was, volgens uwe veron derstelling, de reden van die gespannen verhouding Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1