ÜM ZES MILLIOEN Zondag 27 Juli 11102 5 centiemen per nummer. 509ic Jaar 509.' Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Onvergelijkelijk Wapen Staat en leest Congres van het H. Sacrament. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, on in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM Per drukregel. Gewone 15 centiemenRoklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 26 Juli 1902. Nauw heeft zich de mare verspreid dat de zege en de kamerzetel van M. Daens bedreigd was het is immers be kend dat zijne presentatielijst vervalscht is of wij zien al de geuzenbladen, tot zelfs de razende Chronique de verdedi ging nemen van M. den abbé Daens Die kiezing, roepen zij, mag niet ver broken worden M. Daens moet in de Kamer blijven Komende van geuzen, de gekende haters van Godsdienst en Kerk, moet die kreet wel zonderling klinken in de ooren van hem die een weerdig zoon der Kerk, een goede priester beweert te zijn ge bleven Moet hij zich niet eens afvragen hoe het komen kan dat hij, hij alleen met zijn weerdige collega, priester Fonteyne, door de vijanden van den Godsdienst wiens priester en dienaar hij wil blijven, wordt toegejuicht, opgehemeld en verde digd Indien hij waarlijk de Kerk dient, indien zijne handelwijze strekt om de geloovigen te stichten en Geloof en Godsdienst te verspreiden en te doen beminnen, hoe komt het dat hij wordt goedgekeurd daar de vijanden van dien Godsdienst welke hij beweert te doen lief hebben Waarom hij alleen en de andere pries ters niet Die tegenstrijdigheid is onuitlegbaar en zou zelfs verblinde oogen moeten doen opengaan. In alle politieke partijen plaatsen wij den twist op dit standpunt thans alleen wordt als een toetsteen voor de deugdelijkheid eener handelwijze aange nomen de lof en de toejuichingen der tegenstrevers. Als uwe vijanden u toe juichen is dat een blijk, een door slaand bewijs dat ge van den goeden weg zijt afgedwaald. Tegen allen kunt gij geen gelijk hebben. Gij dwaalt. Een voorbeeld vinden wij in Vooruit van 12 Januari 1892. Zevaco, een socialist, vaarde hevig in het blad der gebroedeis Defuisseaux uit tegen het driemanschap Liebknecht. Be- bel en Singer welke hetDuitsch socialism onder hunnen ijzeren arm neêrdrukte en het als hun erf en leengoed aanzag. Die drie mannen zijn voor Vooruit altijd helden geweest. Het is immers geweten dat onze Anseele gaarne den Liebknecht speelt, 't is te zeggen, den gebieder. Er was éen tijd dat bij het intreden van Liebknecht in een werkers taverne te Berlijn al de socios recht moesten staan 1 Wie het niet deed stond slecht aangeteekend en men had schrik onder de sociaal - demokraten als Liebknecht eens de wenkbrauwen fronste. Wat schreef Vooruit Hoor en vergeet niet dat ook op pries ter Daens toe te passen met de noodzake lijke veranderingen, mutatis mutandis, in 't latijn. Is Zevaco socialist dan zal hij in de jubilatie der reaktie zijne straf vinden i) en zijnen slechten veldtocht sta- ken. Wij vertalen <c Is priester Daens een weerdige catho- liek dan zal hij in de jubilatie der vijanden van den Godsdienst zijn straf vinden en zijnen slechten veldtocht tegen de catlio- lieke Partij staken. De geuzen weten wat zij doen en wij kennen de reden van hunne handelwijze. M. Daens werkt ten voordeele der vijanden van onzen Godsdienst. Wij hebben den Patriote van 9 Juni 1900 bewaard, waarin een uittreksel voor komt voor den onzijdigen Soir, waar aan pastoor Daens ook zijne proza ver koopt. De Soir geeselt de liberalen omdat zij de verkiezing van M. Daens niet hadden verzekerd M. Daens deed meer ten voordeele der liberale partij dan al de geuzen te zamen. Hoor nu die Machiavelische taal In een voorgaand artikel hebben wij reeds ons misprijzen voor de politiek i) uitgesproken het is ook de gewoonte niet van dit dagblad zich te mengen in n de ijdele twisten welke als doelwit heb- D ben een mandaat meester te worden, D maar dat het ons ten minste toege- n laten zij ons plaatsende op het standpunt van logiek alleente 1» toonen hoe zeer de oppositiepar- B tijen ontesamenhangend, onbehen- 11 dig. weinig doorziend geweest zijn met aan priester Daens geene meer doorslaande hulp te hebben ver- leend. Inderdaad H Hoe kunnen de ongodsdienstige hekelingen in de Kamer uitgespro- KEN DOOR LIBERALEN, SOCIOS EN RADI- KALEN, DE ALGEMEENE DENKWIJZE BEIN- i) vloeden De brave lieden die ze aan- i) hooren of lezen zijn in geenen deele ontroerd zij meenen dat die redenaars eenvoudig hunnen stiel uitoefenen lijk de catholieken in geweten hunnen plicht deden met het liberaal goever- n nement te bestrijden. Maar welke verandering met de verkiezing van priester DaensHoe 11 een priester, een oud-jesuït, staat op tegen de catholieken, roept hen tot den eerbied van het Evangelie, beschul- i) digt hen den geest niet te hebben van de oorspronkelijke wet! Van dan af aan wordt men ongerust, de hoof- den worden wakker, en een boeren- i) zoon, overtreder in soutaan, voert uit wat de parlementaire grootspre- 128 Vervolg. De baron d'Amfreville hield zeer veel van zijne achternicht Gertrude, mijne vrouw, en door leugenachtige vertelsels misleid, stelde hij mij verantwoordelijk voor haren dood. Sorandal pinkte een traan weg, terwijl hij sprak. Is er veel tijd verloopen, sedert gij den baron d'Amfreville niet gezien hebt Jaren. Hoe komt het, dat gij juist op den dag vóór zijnen dood hem te Pierrefite zijt gaan bezoeken Ik kon natuurlijk niet weten dat het den dag vóór zijnen dood was, maar het was tevens den dag vóór mijn vertrek. Het bekrompen leven dat ik hier leidde was ik moede, het was niet dat van een eerlijk man, dat weet ik en daarom had ik het besluit genomen om in Amerika mijne fortuin te gaan beproeven. Er was mij eene betrekking aangeboden in den staat Colorado. Ik had al mijne toebe reidselen gemaakt, mijne meubelen ver kocht, jfiijne plaats besproken op dc stoomboot Bourgogne, maar ik dacht dat het niet zou zijn zooals het behoorde, kers niet hebben kunnen verrich- ten. Hebt gij het gelezen en opgemerkt, lieve lezer, wat de Soir zegt de geuzen kunnen niets, maar wat de geuzen niet kunnen dat kan en voert uit priester Daens hij werpt den twijfel en den twist appel in geruste en christelijke gemoe deren En hij beweert op den goeden weg te zijn Gaan wij voort met het artikel van de Soir n Ah die politiekers, of wij gelijk had- den ze te houden als middelmatige, als i> zonder doorzicht begaafde menschen. Rooden en blauwen hebben ons daar een welsprekend bewijs gegeven zij hebben met opzet het onvergelijkelijk wapen daar gelaten dat de omstandig- heden in hunne handen had geplaatst. Misschien is de reden van dit onsa- menhangende hierin te vinden dat de kiesvereeningen meer houden aan den zege van hunne armtierige groote man- nen dan aan het omverwerpen van i) hunne tegenstrevers met de welke zij vroeg of laat in de wandelgangen der i) Volkskamer of elders't akkoord geraken i) voor het bekomen van gunsten voor i) zekere klanten zonder dewelke zij niet zouden zijn wat zij thans zijn. Lieve lezer gij moet dees artikel wel overwegen en hem bewaren. Voor ieder een moet het thans eene afgedane zaak zijn dat priester Daens door zijne ramp zalige politiek den Godsdienst veel bena- deeligt en dat al degene welke den Gods dienst liefhebben dien politieker den rug moeten keeren. Wij ontvangen den volgenden brief wanneer ik Frankrijk veriiel, voor altijd wellicht als men op mijn leeftijd land- verhuist, dan kan men omtrent met zeker heid de hoop opgeven om ooit terug te keeren zonder afscheid te nemen van mijnen eenigen bloedverwant, en daarom reisde ik naar Pierrefite. Ik heb hier, zegde de rechter, de getuigenverklaring van eene dienstmeid van het kasteel, die onwillekeurig bij uw onderhoud met den baron tegenwoordig was. Gij hadt de verklaring van dat meisje niet noodig gehad. Ik behoef niet te verbergen dat ik een gesprek met mij nen oom heb gehad in tegenwoordigheid van zijn ouden intendant Dominique, op het terras van het kasteel. De baron dAm- freville heeft mij zeer onvriendelijk ont vangen, waarop ik trouwens wel was voorbereid, maar ik was bij hem gekomen om iets te doen, waartoe ik mij verplicht achtte. Toen ik heenging vroeg ik mijn oom of hij mij voor 't laatst de hand wilde drukken, dat heeft hij mij geweigerd daarop heb ik met eene buigmg alsche.d van hem genomen en ben heengegaan in de overtuiging dat ik had gedaan wat «k doen moest. Zijt gij terstond naar Parijs terug ^"ztker. Verlangt gij eene nauwkeu rige opgave van alles wat ik gedaan heh gedurende den avond die op het gesprek met mijnen oom volgde, tot op het oogen- Denderbode De daensisten drijven dikwijls den spot met het pensioen dat het catholiek ministerie aan ons werkvolk heeft ge schonken. 18 centiemen daags, zeggen zij, is bespottelijk nog niet genoeg voor den koffie Mag ik u eens vragen, Denderbode, wat M. De Backer in de Kamer al ge daan heeft om het pensioen te verhoogen Heeft hij al voorgesteld wat de daensisten vragen een pensioen van 75 centiemen of een frank per dag en per kop op zes tigjarigen ouderdom Zij komen altijd tot ons, arme dutsen, en ze zeggen de catholieken willen niet zij hebben het geld Maar laat de demo craten eens komen. En ik hoor altijd het volk toejuichen en in de handen plakken. Bij mij zeiven zeg ik ja, dat zijn nu woorden, maar wat doen de democraten die in de Kamer zijn, M. De Backer bij voorbeeld. Spreekt hij daar over het pen sioen Handelt hij daarover met zijne collegas blik dat ik van de statie Saint-Lazare naar Havre vertrok Ik wilde er u juist naar vragen, zegde de rechter, terwijl hij met gekruiste armen op het blad van zijn schrijfbureel rustte. Ik denk wel dat ik u daarmtó kan bevredigen het is nog zco kort geleden dat ik mij alles tot in de kleinste bijzon derheden herinner. Toen ik het kasteel van den baron d'Amfreville verliet, ben ik te voet naar Pierrefite gegaan, waar ik met den eerstvolgenden trein naar Parijs terugkeerde. Ik stapte om zeven uren af aan de Noorderstatie. Daar nam ik een huurrijtuig en liet mij naar den restaurant- Durand.opde Place de la Madeleine brengen, waar ik gedineerd heb met twee vrienden, MM. Galabrun en Riberprey. Vervolgens ben ik met hen naar den cir cus gegaan en heb hen om half elf ver- laten. Hier wachtte Sorandal een oogenbuk alsof hij moest nadenken, maar hij hernam spoedig Ik ben toen naar luns gegaan. Den volgenden morgen heb ik mijne koffris op u n rijtuig doen laden, ben daar zelf ingestapt en naar de statie Sainte-Lazare gereden. Vijf uren later was ik te Havic. De stoomboot Bourgogne, waarmcó ik den overtocht meende te doen, zou eerst den volgenden morgen vertrekken. Het bnicht van den vreeselijken dood van den baion d'Amfreville heeft mij in alle haast doen terugkeeren. Tracht hij de ministers te overtuigen Maar bijzonderlijk is er al een wets voorstel VOOR HET VERHOOGEN DER PEN SIOENEN INGEDIEND Dat kan toch voorgesteld worden, de socios zullen M. De Backer wel helpen hij ook helpt ze Is het waar, Denderbode, dat Daens weet dat er zooveel geld is Waarom zegt hij diit niet aan M. De Backer Vgrhooging van pensioen met aandui ding der middelen waaruit het geld kan komen, zie dat is geflikt op tien minuten en het gaat cr door lijk een brief door de post. Hoera voor M. De Backer Maar, en ik kom altijd op mijne eerste vraag terug hoe komt het dat het zoo GEMAKKELIJK IS EN DAT M. De BaCKER ER TOCH ZOO WEINIG VOOR DOET En vervolgens Of te wel en is het zoo gemakkelijk niet en dan bedriegt M. Daens het volk. Hij heeft; immers gezegd dat, om de wereld om te keeren, om de ellende te verban nen, om de dronkenschap uit te roeiön, om een aardsch paradijs te scheppen zes woorden genoeg waren Ik geef Pen sioen aan een frank per dag. En 11 Het geld is er. of te wel, en is M. De Backer geen man die het volk lief heeft, die het volk genegen is en zijn geluk betracht. Mf De Backer dus heeft alleen zijn eigen grootheid gezocht en het volk maar gebruikt om hooger te vliegen. Hij moet dus het volk kunnen blijven btzighouden en de pensioenkwestie is eene uitmun tende zaak. Is het daarom dat hij niet roert Is het daarom dat hij niets verricht, om er nog te kunnen meê schermen en het hoofd der kiezers op hol te brengen. Dan begrijp ik Gij, Denderbode, kunt gij niet zeggen waarom M. De Backer zooveel beloofde voor de kiezing en thans in het parlement niets doet Een lezer. Antwoord Wel omdat al zijne kies- beloften valsch en onuitvoerbaar zijn waarmee hij vele kiezers heeft weten om den tuin te leiden. het kruis van 2e klas aan commandant Dewit en luitenant Frère, van Leuven de medalie van ie klas aan luitenant Ver- leysen, van Brussel den wachtmeester Letnaire, van Luik den burgerwacht Vandetwielen, van Leuven de medalie van 2e klas aan den burgerwacht Moura, van de artillerie, te Brussel. slagen, 't Is goed om weten cn onthouden voor de leden van onzijdige maatschap pijen van samenwerking of onderlingen bijstand, spaarmaatschappijenenz., tegen dat er mannen zouden optreden welke die maatschappijen, ondanks het verzet van een groot getal aangeslotenen, bij de roode partij willen inlijven. Burgerwacht. De Koning heeft een besluit onderteekend, waardoor het regle ment, betreffende de decoraties voor de Burgerwacht gewijzigd wordt. Er is nu onder andere bepaald dat die decoraties, onaangezien het getal dienstjaren, kun nen verleend worden aan de leden der burgerwacht, die, onder de wapens, bij een bevolen dienst, zich onderscheiden door eene daad van moed en zelfopoffe ring. Zoo wordt nu het kruis van i® klas verleend aan luitenant Coen, van Leuven Belangrijke uitspraak. Te Chénée was eene samenwerkende maatschappij gesticht, met name Le Progrès met het doel aan hare leden koopwaren van betere hoedanigheid en aan goedkoopere prijzen te verschaffen. Alhoewel die maatschappij buiten allen partijgeest was ingericht wilde gezel La- boulle, lid der bestendige Deputatie van Luik, ze aansluiten bij de socialistische partij Een groot deel der leden verzette zich daartegen. De aansluiting werd besloten, met 23o stemmen tegen 220. De bestrij ders der aansluiting onderwierpen de zaak aan het gerecht. De socialisten, vertegenwoordigd door den gezel advokaat Grimard, kregen ge lijk voor de handelsrechtbank. Doch het vonnis werd hervormd door het Hof van Beroep. Het arrest was gesteund op de volgende beweegredens De aansluiting der maatschappij Le Progrès bij de werkerspartij >1 beslis sen is verklaren dat zij de betrachtingen 'van deze partij zal aankleven en hare strekkingen begunstigen dat zij haai zal ondersteunen met haar geld, hetzij bij middel van bijdragen, hetzij op elke an dere wijze, dat zij rechtstreeks en on rechtstreeks politiek zal maken het is dus den aard veranderen van eene maat schappij die alleenlijk werd ingericht om handel en nijverheid uit te oefenen het is haar eene inrichting en eene leiding geven geheel tegenstrijdig met het doel van hare stichting. n De algemeene vergadering heeft de macht niet eene beslissing te nemen die den aard der maatschappelijke onderne ming verandert. Dat is een gevolg van het princiep, volgens hetwelk de wette lijk geslotcne overeenkomsten kracht van wet hebben voor degenen die ze hebben aangegaan zij moeten te goeder trouw uitgevoerd worden. De beslissingen genomen in overtre ding der akte van inrichting eener maat schappij zijn nietig en van geener waarde. H De aangeslotenen hebben het recht zoodra eene onwettige beslissing geno men is, zich op het gerecht te beroepen om er de onwettigheid van tc doen vast stellen en te beletten dat zij ten uitvoer gebracht worde. Het Hof vernietigt de aangeklaagde beslissing, verbiedt dat er gevolg aan ge geven worde en veroordeelt den beheer raad der maatschappij Le Progrès tot al de kosten. Gezel Laboulle heeft er dus nevens ge- Z. H. Leo XIII, heeft aan M?r Iley- len, Bisschop van Namen, een brief ge schreven te gelegenheid van genoemd Congres, dat in september aanstaande, te Nairn 11 zal gehouden worden. De li. Va der wenscht de Belgen geluk over hunne devotie jegens het H. Sacrament. Bij de socialisten. De socialistische haring braadt niet meer in de groote steden. De inenschen van daar hebben genoeg van de bluffers en belovers. De hoofdmannen der partij worden dat gewaar, en zij hebben besloten elders aanhang en steun te zoeken bij de boe ren. Op het socialistencongres nu onlangs te Bergen, werd er voorgesteld en ge steund 0 Het congres is van oordeel, dat de i) mannen die socialistische propagande O maken en die in de bladen der partij i) schrijven, zich nu vooral moeten wen- n den tot de werkers van den buiten. Deze, bijzonder zij die buiten huis wer- 1» ken, moeten in alle dorpen den kern n vormen der socialistische inrichtingen. In onze propagande bij de kleine land- bouwers, moet met het programma der 0 dadelijke hervormingen verdedigen maar men mag ook het einddoel van 't socialisme uit d'ooge niet verliezen, 0 dat is de toeëigening en de gezamen- lijke uitbating van den grond en van andere middels van voortbrengst. Dus onze socialisten gaan naar den buiten trekken om de menschen aldaar trachten in hunne netten te trekken. Maar holakadéééonze buitenlieden zijn ook 7 jaar oud en begrijpen maar al wel wat het einddoel van 't socialism is, dat het niets anders is dan den bijzonde- ren eigendom, landen, meerschen, hui zen, fabrieken enz. verbeurd verklaard, of liever, gestolen of geroofd ten voor deele van den Staat. Wie zijn leven lang zal moedig ge werkt en gespaard hebben zal het huisje of stukje land dat hij met zijne spaarpen ningen aangekocht heeft kwijt zijn de Staat zal het hem ontrooven. En daarbij onze buitenlieden weten dat de socialisten godverloochcnaars, gods diensthaters, papenvreters zijn... ook ge zult ze nen post zien pakken I De korte aarzeling van Sorandal, voor dat hij die woorden <1 Ik be.i toen naar huis gegaan uitsprak, was niet aan de aandacht van den rechter ontsnapt. M. Curtelin begreep dat dit een ge wichtig punt was, dat hij niet uit het oog mocht verliezen. Dus, zegde hij, te Havre hebt gij den moord op den baron d'Amfreville vernomen Zeker. Zoudt ge er misschien aan twijfelen of ik wel te Havre geweest ben Dat kan ik u zonder eenigc moeite bewij zen. Ziehier, ik heb toevallig het brief ke met het nummer van het rijtuig, dat mij van mijn huis naar de statie Saint-Lazare gebracht heeft, in mijnen zak gehouden en mijne koffers staan nog in het Hotel Royal tc Havre, waar ik gelogeerd heb. Gij zult in het vreemdelingenboek van dat hotel ook mijn naam vinden, dien ik er zelf in geschreven heb, bovendien zal men mij wel herkennen. Zeer goed, maar dat doet weinig tot de zaak af. Gij zijt eerst 's morgens van den ion naar Havre vertrokken, niet waai Ja. De moord is gepleegd in den nacht van den 9" op den to", dus gij behoeft mij alleen te bewijzen waar gij in dien nacht geweest zijt en wat gij gedaan hebt. Ik meende dat u daaiomtrent reeds voldoende inlichtingen had gegeven en het staat volkomen in uwe macht MM. Riberprey en Galabrun in verhoor te nemen. Zij zijn dien avond bij mij ge weest.... Gij kunt verzekerd zijn dat ik het niet zal verzuimen, maar gij hebt hen om half elf verlaten. Ên zijt gij toen regelrecht naar huis gegaan Bij deze vraag werd de ongerustheid van Sorandal duidelijk zichtbaar, hij ge lukte er eerst na eenige moeite in, die te onderdrukken en zegde -Ja- Regelrecht Ja- Met geveinsde onverschilligheid zegde M. Curtelin Gij begrijpt dat deze omstandigheid niet zonder belang is. Wanneer gij klaar en duidelijk kunt bewijzen, dat gij in den nacht van den 9" op den to" geen tijd licht gehad om naar Pierrefite te gaan, dan moet de verdenking tegen u van zelf vervallen. Sorandal knikte werktuigelijk met het hoofd, hij scheen den vorsclienden door dringenden blik van den rechter niet goed te kunnen weèrstaan, want hij sloeg zijne oogen neêr. M. Curtelin dacht een oogenblik na en ging toen voort Nu is het voor vandaag genoeg, ik wii u niet door een langer verhoor afmat ten, doch gij moet mij eerst nog de mid delen verschaften, om mij van de waar heid uwer verklaringen te verzekeren. Geef mij de adressen uwer twee vrien den. M. Riberprey woont in de rue Sl George, nr 10, M. Galabrun in dc rue Gérando, nr 19, zegde Sorandal halfluid en nog steeds met ntêrgeslagen oogen. De griffier schreef namen en adressen op. M. Curtelin belde. De twee gardes kwamen terstond bin nen. Brengt den gevangene naar zijne cel terug. Vervolgens wendde de rechter zich tot Sorandal Ik ben genoodzaakt, u voorloopig nog ter beschikking van het gerecht te houden, zegde hij. Het spijt mij wel, maar ik hoop dat ik binnen kort, morgen of wie weet van den avond nog, u op vrije voeten zal kunnen stellen. Sorandal antwoordde niet, men zou moeilijk in hem den man herkend heb ben, die een half uur geleden met opge heven hoofd en vrijinoedigen blik de kamer van den rechter binnentrad. Zwijgend stond hij op, en gevolgd door de gardes, verliet bij gebogen en met langzame schreden het vertrek. De onderzoeksrechter wist niet wat hij denken moest. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1