ERM IS AALST. PRIJSKAMPEN Van tak op tak. Wildemans. Audenaarde. Duivenvlucht Boekennieuws. NAAR LOURDES. VOLLEN AFLAAT Kerkelijke kronijk. ma AALST. Zondagrust. VOLLEN AFLAAT Cath. Werkmanskring Allerhande nieuws. Het liberaal orgaantje, de armtierige Dendbrgalm, heeft geweldig den draak gestoken met de feestelijkheden onzer Kermis. Zij hadden toch zoo veel leute de liberale scribenten als ze uitbazuinden dat onze Kermisfeesten onbeduidend zouden zijn, dat ze geen enkel vreemdeling naar onze Stad zouden lokken, enz. enz. in een woord dat het erm is Aalst zou zijn geweest. Indien de schrijvelaar geen vreemde ling ware of in Aalst had verbleven tijdens de heerschappij van het gevallen liberaal bestuur van onzaliger memorie, dan zou hij zich herinneren dat het in de jaren 1862, tot 1866 waarlijk erm is Aalst was. In 1862 werden er 1075 franks aan de Kermisfeesten besteed er bij begrepen 25o fr. voor een festival i5o fr. toelage aan de handboogschuttirs van S' Sebas- tiaan en i5o fr. aan de busschieters van S' Antonius. In 1864 beliepen de onkosten der Kermisfeesten tot 1375 franks. Men had een bal op 't Stadhuis fr. 100 S'Sebastiaan, toelage fr. i5o Festival fr. 200 Liberale ezelskoers op de Hout- markt fr. 75 Vuurwerk fr. 350 En hoeveel muziekmaatschappijen na men er dan deel aan die festivals 5 of 6 ten hoogste.... Noch Burgemeester, noch Schepen, noch Raadsheeren zagen er naar om de medalies werden uitgereikt door den Commissaris van politie en soms door den eenen of anderen champetter. In i865 klommen de uitgaven voor de Kermisfeesten tot i555 franks. Men had Festival van zang fr. 200 Vuurwerk fr. 350 Volksspelen fr. +50 De liberale handboogschutters van 't Muisken fr. i5o De balboogschutters fr, j5 Premiën der jaarmerkt fr. i3o In 1866 stelde M. De Ryck, in naam van 't Schepencollegie, voor geene andere feest te geven dan een vuurwerk en aan de maatschappijen die eene toelage zou den vragen de zorg te laten feesten en volksfeesten in te richten. De liberalen die maar al te wel gewaar werden dat hun kraam aan 't waggelen was, wilden het door toelagen aan de sociëteiten rechthouden... Eene soort van kiesomkooperij dus Indien Aalst aan een begijnhof geleek dan was het gedurende de laatste jaren der liberale heerschappij. Nauwelijks waren de catholieken aan 't bewind, of de som voor openbare fees ten en vermakelijkheden vermeerderde reeds in 1867 werd er fr. i65o voor be stemd. Men vermeerderde van jaar tot jaar, zoodanig dat men hedendaags zoo veel aan feesten, vermakelijkheden en premiën voor de peerden- en veemerkten besteedt dan onder de liberalen op 8 volle jaren. Nu, waarom bazuinde de liberale scribent uit dat onze Kermisfeesten dees jaar onbeduidend zouden zijn Wel om de vreemde bezoekers van ons verwijderd te houden.... Maar men heeft hem maar altijd op laten bazuinen want nog nooit ontving Aalst zoo vele vreemde bezoekers dan dees jaar en was er neering voor ieder een. Muziekschool von Aalst. van 190S. PIANO. Leeraar Mr Loockx. 3de Afdeeling. M. Van Damme Alfons Is* melding met groote onderscheiding. M. Pletinckx Rudolf iw melding. M. Van Langenacker Armand 3e mei ding. 2de Afdeeling. M. Van der Meirsch Karei melding met de grootste onderscheiding. Lecrares Juf. Van den Bogaerde. 3de Afdeeling. Mej. De Smet Tilla isl« melding. Roosen Maria 2de melding. 2de Afdeeling. Mej. Callebaut Hortense i« melding met groote onderscheiding. Aercke Clotilde 2de melding. Lisaerde Irma 2de melding. Desbonnet Victoire 3de melding. De Moor Jeannette 3de melding, Pletinckx Louise 3d' melding. ts,e Afdeeling. Mej. Callebaut Jeannette i»»« prijs. Van Branteghem Albertina2d« prijs met de grootste onderscheiding. Sontag Alida 2de prijs. Fosselle Louise i41* accessit. De Moor Hortense 1 accessit. Klas van volmaking. Mej. Pannemans Julia Zilveren Eerme taal met de grootste onderscheiding. Leerares Mevr. Laurent. Verscheidene leerlingen dezer klas zijn door ziekelijkheid belet geweest aan den prijskamp deel te nemen, 3^ Afdeeling. Mej. Van Gaver Sidonie i"< melding met de grootste onderscheiding. Verleysen Renée melding. Monfils Madeleine 2de melding. 2de Afdeeling. Mej. De Loose Isabella i»'« meldidg met de grootste onderscheiding. Eemans Emma uit hoofde van zie kelijkheid de lessen niet hebbende regelmatig kunnen volgen bekomt eene eervolle melding. i"8 Afdeeling Mej. Uytdebroeckx Paula i»l« prijs met de grootste onderscheiding. Klas van volmaking. Mej. Vaes Maria Zilveren eermetaal met onderscheiding. Klas van Zang Leeraar Mr Loockx. M. Van Hauwe Romaan i»8 melding met de grootste onderscheiding. Maandag 28en Juli, om 9 ure 's mor gens Prijskamp voor de klas van blaas speeltuigen. Iels voor de liefhebbers fo»ien. - Een nieuw tijdschrift voor fotografie en aanverwante vakken heeft in Antwerpen het licht gezien. Het draagt den titel Licht en is goed geschre ven, sierlijk uitgevoerd en rijk geillu- streerd. Het verschijnt alle veertien dagen en is ten bureele van Den Denderbode te verkrijgen tegen den prijs van 5 franken per jaar vooruit betaalbaar. Wij hopen dat hieruit een degelijk Vlaamsch tijd schrift voor fotografische wetenschappen zal groeien. Het tweede nummer is verschenen. Gezien zijnen inhoud, welke wij hier laten volgen, is het zeer belangrijk In a Brazilië bij Santvliet. Het zoutpapier. Scheikunde Over chemi sche producten. Allerlei Het blauw ijzerpapier. Hectografie. Zuurfixeerbad. We tenschappelijke berichten. De adrena line. Vloeibare lucht. Proefnummer gratis. hier de mare aangekomen dat zekere li beralen met blauwe strikken zich aldaar als ware wildemans hebben gedragen. Zekere Bruno Waeghe volgde zijn peerdje bereden door een zeer doove Aalstenaar toen een der talrijke Aalste- naars, een klein dik ventje, met zijnen stok zeer geweldig op 't achterste van het peerdje sloeg. Waeghe maande hem aan dat hij het beest moest gerust laten, want dat het zou tegenstaan. Maar de slager snauwde hem bitsig toe Braaf zijn of ge krijgt ook zooveel... Dat zou zoo zeere niet gaan, antwoordde Waeghe, en daar op nam zijn aanvaller de houding aan als of hij de daad bij het woord wilde voegen. Nu,-Waeghe stelde zich in verweer en schepte 't dik liberaaltje dat gat over bolle ten gronde tuimelde... 't Dik liberaaltje werd op de beenen ge holpen en wel met vijftig te gelijk begon nen die iiberale wildemans met hunne stokken op den ezeldrijver Waeghe te dor- schen gelijk den duivel op Geeraard. Van den 2n slag was Waeghe ten gronde ge vallen en niet tegenstaande bleven die wildemans op hem zoo hard dorschen dat hunne stokken aan stukken vlogen. Stukken van stokken en krukken werden ter plaats gevonden... De politie kwam er tusschen en de wildemans beweerden dat Waeghe hun had verweten Sales individus vuile kkrels. Wie kan er aannemen dat de verslagene, zonder eenige reden, vreemdelingen zou aange rand hebben. Een der daders is gekend. Waeghe werd naar de apotheek van den heer Kaueffer geleid waar hij de noo- dige zorgen bekwam van den heer H. Van de Putte, geneesheer te Gent, die tijdelijk te Blankenberghe verbleef. De heer geneesheer bestatigde niet min dan c wonden aan 't hoofd waarvan eene van centimeters lengte en bovendien een knie blauw en fel gezwollen. Waeghe zal ten minste 8 a 10 dagen tot alle persoonlijk werk onbekwaam zijn, en dit gedurende het badseizoen wanneer die arme bloed het dagelijks brood moet verdienen voor vrouw en kinders Gansch Blankenberghe spreekt het schande aan die liberale wildemans die als ware tafaaids met 5o tegelijk den on- gelukkigen Waeghe te lijve gingen. Wonder dat De Dendergalm in zijn ver slag geen woordje rept over deze episode van t uitstapje der liberale wildemans naar Blankenberghe. bank. Onder titel Onze Armen kondigde de armtierige Dendergalm op Zondag 20 Januari 1901 een schrijven meê door 't welk de heeren Leden van 't Bureel van weldadigheid onzer stad uitdrukkelijk worden beschuldigd van wetens en willens bedorven brood aan de armen te hebben doen uitdeelen, van alle hulp te weigeren aan belangwekken de ongelukkigen, hoe bewust zij ook zijn van hunnen stoffelijken nood.... En ver der wordt ook aan de heeren Leden van ons Armbureel verweten dat ze de be- hoeftigen met mildadigheden overladen of ze verachtelijk, ja zelfs met ruwheid verstooten, volgens de politieke denk wijze waartoe ze behooren. De Volksvrijheid van Audenaarde, een liberaal orgaan van den zelfden dee- sem als onzen armtierigen Dendergalm, nam het artikel over en voegde er ten slotte bij 't Is eene oprechte schande voor de stad Audenaarde. De heeren Leden van 't Armbestuur van Audenaarde daagden den uitgever van 't liberaal orgaan voor de burgerlijke Rechtbank om hem rekening te vragen over die lasterlijke en beleedigende be schuldigingen. De Rechtbank van Audenaarde sprak haar vonnis in de zaak uit den 17 Juli 1901 en slechts Zondag 11., 20 Juli is het door onze Confrater 't Land van Oude naarde afgekondigd geworden. Overwegende, zegt het vonnis, dat die beleedigende aantijgingen noodza- kelijk moeten voor gevolg hebben de eischers te doen minachten door de armen in het bijzonder, en, in 't alge- meen door 't publiek. De Rechtbank verwijst den uitgever der Volksvrijheid tot de afkondiging van 't vonnis in zijn blad, onder titel u Rech terlijke eerherstelling en tot de proceskosten. Machtigt de heeren Leden van 't Arm bestuur het vonnis te laten afkondigen in een blad naar hunnen keuze, ten koste van den uitgever, tot beloop van 200 franks. v De Barometer van den Tuin. Dit is niets anders dan het spinneweb. Komt er regen of wind dan verkort de spin de uiteinden van haar weefsel en laat ze zoo lang op die grootte als het weêr verander lijk is zoodra ze de draden verlengt, is dit een teeken van fraai bestendig weder. Is de spin traag en lui, dan is er regen te wachten is ze daarentegen zeer bewe gelijk, zelfs als het regent, dan is dat een kenteeken, dat het spoedig beter weêr wordt en de regen zal ophouden. Andere opmerkingen leeren ons, dat de spin steeds na ongeveer 24 uren veranderingen in haar weefsel aanbrengt. Hebben deze veranderingen 's avonds plaats, kort voor zonsondeigang, dan kan men zeker op een fraaien, helderen nacht rekenen. Aprildagen. Zaak-Volkaerts. - Donderdag morgend had de rechtbank van Brussel de zaak-Volkaerts te oor- deelen. Volkaerts wordt vervolgd voor deel name aan den oproer van 8 April. Hij is niet aanwezig en wordt veroor deeld tot 3 straffen van 6 en eene van 3 maanden gevangenis. De rechtbank weigerde, hem onder waakzaamheid der politie te plaatsen. De Hamster, die noodlottige vernie ler der Limburgsche koornvelden is weêr verschenen. Te Widoye heeft een landbouwer. M. C. er reeds een 20tal gevangen. De boeren maken ongenadig jacht op die nadeelige dieren en pogen de nesten uit te roeien. De staats en gemeentebesturen loven premies uit voor gevangen hamsters. Het spoorwegbestuur heeft de kwes tie ter studie gelegd, om op de bijlijnen tusschen de voornaamste staties, waar tot nu toe slechts bommeltreinen liepen, ook rechtstreeksche lijnen in te richten. De inrichting zou voor gevolg hebben, de duurtijd van vele reizen merkelijk te verkorten. Draadlooze telegrafie en treinbot singen. Het spoorwegbestuur zal bin nenkort de draadlooze telegrafie aanwen den, met het doel, treinbotsingen te voor komen. Toestellen worden op de locomotief en in het laatste rijtuig gesteld en de telegra fist bevindt zich in dit laatste. Militaire zaken. Een ministerieele omzendbrief is tot de regimentsbevelheb bers gericht om hen te laten weten dat oogstverloof voor ten minste 21 dagen mag worden verleend, indien ten minste de belanghebbende niet reeds de door de wet bepaalde 45 dagen heeft gehad, of indien hij zijn verlof niet liever in ver schillige kleine tijdperken geniet. Is verschenen en bij den schrijver verkrijgbaar DE ABDIJ-KERK VAN DENDERMONDE, met vier platen bui ten tekst en veelvuldige kleiner versie ringen, door den Eerw. Pater D. Ansfri- dus Van Kempen, Benedictijn der Abdij van Dendermonde. Prijs i-5o franco 1-60. Het haardrecht. In eene der zit tingen van den provincieraad van Luxem burg is het haardrecht ter spraak geko men. Ziehier eenige inlichtingen nopens het haardrecht, dat in zes of zeven provinciën van België onbekend is. Het is voornamelijk in Namen en Luxemburg, twee provinciën welke zeer vele bosschen hebben, dat het haardrecht bestaat. Elk jaar wordt het eene of andere bosch, of gedeelte ervan, gekapt of ge snoeid. Het hout wordt verdeeld tusschen de hoofden van huisgezinnen. Deenige voorwaarde om recht te heb ben op den houtdeel, is dat men sedert 1 Januari van het loopende jaar de ge meente bewoont. In sommige gemeenten verkoopt men hout om de kosten van vellen of snoeien te dekken in andere betaalt elk hoofd des huisgezins eene kleine belasting. Men begrijpt gemakkelijk hoezeer de inwoners houden aan hun haardrecht. In Luxemburg ziet men, in de nabij heid van bijna ieder huis, groote houtmij ten staan. Niemand moet er kolen koopen. Er zijn vele gemeenten, waar de inwoners geene gemeentelasten moeten betalen, maar zelfs geld, of beter gezegd veel hout trekken. Wordt aanzien als i hoofd des huisge zins n iedere persoon, vreemdeling of inboorling, meerderjarig of minderjarig, gehuwd, weduwnaar, met of zonder kin deren, ongehuwd, met een woord, alwie zijn eigen huishouden doet. Het haardrecht heeft veel van een mid- deleeuwsch recht. Ze jubelen. De Belgische liberale pers jubelt, omdat 25oo scholen in Frankrijk zijn gesloten geworden, i5o,ooo kinderen van het onderwijs be roofd hip hip hoera roept de Bel gische liberale pers. Leve Combes, de afgevallen seminarist I Zelfs l'Indépendance zingt meê in het jubelkoor aan het adres der Fransche nonnenplagers en wenscht M. Combes geluk, dat hij i5o,ooo kinderen gered heeft uit de klauwen der clerikalen. Onze liberalen durven dan beweeren dat ze voor de vrijheid zijn..,. Immers hier wordt nu toch wel de vrij heid op eene zoo ongehoorde wijze ver kracht en met de voeten getreden, dat zelfs de groote liberale bladen in het bui tenland, als de Morning Post te Londen en talrijke Duitsche bladen, den oorlog tegen de onderwijsvrijheid afkeuren. Automobielen in Congo. De proef nemingen in het Zomënbosch schijnen goede uitslagen op te leveren. De camion, geladen met 2000 kil. koopwaar, reed zeer gemakkelijk met eene snelheid van 12 kilometers per uur, een halven liter alcool van 80 graden per stoom paard verbruikend. De noodige alkool voor de automobie len zou in Congo zelf gemaakt worden, in kleine stokerijen langsheen de banen verspreid. ALS DE VOS DE PASSIE PREEKT. Onlangs sprakcitoyen Van der Velde in het Volkshuis te Luik, en handelde over het clericalisme. Hij zegde onder andere Vermijdt zooveel mogelijk bij het verlaten der par tijvergadering sommige liederen te zin gen, die regelrecht tegen de Kerk en de overtuiging der geloovigen zijn gericht. i) Vergeet niet dat Christus de schoon ste figuur in de geschiedenis der men- schen is, dat de H. Maagd het schoonste symbool mag geheeten worden van het vrouwelijk geslacht. En zeggen dat de roode zot Demblon deze vergadering voorzat, hij, die hon- dermaal ter Kamer heeft bevestigd dat er geen God bestaat en de H. Maagd met hoon en spot heeft beladen Wat schijnheilige volksverleiders toch 1 Socialistische logiek. Le Peuple, die zoo verontweerdigd was toen in April laatstleden de Belgische regeering de revolutionnaire betoogingen der socialis ten te Brussel, Leuven en elders onder drukte, zet nu de fransche regeering aan, geweld te gebruiken om de wettige betoo gingen der huisvaders tegen de onrecht- veerdige sluiting der vrije scholen te be letten. Derooden willen de vrijheid voor de revolutionnairs, maar niet voor de catholieken Dat is de socialistische lo giek. Wij kunnen dit leerrijk en stichtend boek van den onvermoeibaren schrijver niet genoeg aanbevelen. Hij heeft zijne taak ernstig opgevat en is voor geene moeilijkheid uit den weg gegaan. Zijne methode paart de degelijkheid der weten schap aan klaarheid van voorstelling heldere betoogkracht aan eenvoud van stijl en schrijfwijze. Na eene korte inleiding volgen de drij deelen, waaruit het lieve werk bestaat. In het eerste deel behandelt schrijver de geschiedenis der eeuwenoude kerk. Als meester in het vak toovert hij het verle- dene terug voor onze blikken in heldere kleuren maalt hij het af, soms in breede trekken maar steeds met diepe kennis en doorzicht. Zijne geschiedenis wordt aan grijpend en medeslepend als een drama. Het tweede deelt bevat eene merkwaar dige verhandeling over den Gothieken Stijl, waarin de nieuwe Abdij-kerk ge bouwd is. De schrijver leidt ons in en om de kerk en toont ons de verschillende zinnebeeldige beteekenissen aan, die de Gothiek eigen zijn. Op de derde plaats genieten wij eene welgelukte vertaling van de plechtigheden der Kerkwijding, die den lezer in staat stelt, bij die plechtigheid, den Bisschop op den voet te volgen. Het plan is volledig, ook heeft de schrijver het meesterlijk uitgevoerd zijne studie is klaar, sierlijk en zwierig ge schreven. Ook heeft de drukker, F.-J. Du Caju, Vader, eer van zijn werk en hij heeft zich eens te meer ten goede doen kennen De omslag, opzettelijk hiervoor vervaardigd, voldoet buitenmate en zal door de ken ners als een welgelukt staaltje der nieuwe typographische richting gewaardeerd wor den. De uilvoering der platen ook laat niets te wenschen over. Wij drukken den wensch uit, dat de dienst, welke de schrijver aan de Stad, den Lande en aan alle weetgierigen be wezen heeft, op prijs zal gesteld worden. H. v. L. op Rome. Duiven aangekomen tot 25 Juli. Ju'', 4 u- °9 a- De France, Seraing. 14 8 u. 55 m. Bowies, Boschvoorde. 17 6 u, 3o a. Van Baerlem,Etterbeek 18 7 u. 3o m. Martin, Bouffioulx. 18 11 u. 28 m. L. De Hert, Berchem Antwerpen 18 12 u. i5 a. De Clercq, Evergem 19 10 u. i3 m. Daems, Mechelen. 19 1 u. o5 a. Meert Corn. Vorst. 19 3 u. 5o a. Verstuyft, Wetteren. 19 5 u. 10a. Evarist Charles,Baulers. 20 6 u, 55 m. Alex.Cambier,Souvret 20 n 8 u. 37 m. LéonHuyghe, S'Sym phorien 20 n 3 u. 55 a. Jos. De Naeyer, Tour- neppe. 20 11 5 u. 48 a. Henri Verbeeck, Boom. 21 8 u. 35 m. Vanderschueren, Appel terre. 21 11 u. 53 m. De Lobel, Gent. 21 4 u. 56 m. Cools, Contich. 21 8 u. 3oa. De Vogelaere, Wonter- gem 22 11 u. 35 m. Van Oudenhove, Den- derhautem. 22 12 u. 48 a. Sohet J. Vaux-Boset. 22 4 u. 18 a. Bn de laPotterie,Melle. 22 n 4 u. 18 a. 22 4 u. 3g a. Matthieu Nagant, Ver- viers. 22 4 u. 23 a. Van de Velde, Steen- dorpe. 22 4 u. 55 m.*De Vos Justin, Pope- ringhe. 5 u. 00 a. Louis Marnelle, Crisnée 10 u. 12 a. Meule Henri, Hoei. 10 u. 12. M. E. Polfliet, Sinaai. 4 u. 38. M. Moens, Lede. 4 u. 28. M. De Gelder, Ardoye. 4 u. 21. Dehaye, Gay-bij-Piéton. 5 u. 5g a. Aug. Van Bever, Vil voorde. 6 u. 40 F. Bya, Hoei. 6 u. 44 Ficheroulle, Lambu- sart. 9 u. 3o m. DeCuyper,Gyzenzeele. 4 u. i5 Vanderelst, Water maal. 10 u. 10 m. Palstermans, Aalst. 12U.02 a. Vanherstraeten, Gheel. 12 u. o5 a. J. Noël, Selain. 12 u. 12 a. F. Cré, Borgerhout. 12 u. 35 a. Latour, Lede (Aalst). 12 u. 35 a. Leon Lesure,Lessen. I u. 08 a. P. Dusart, 's Graven- brakel. 3 u. 40 a. Van derSchueren, Appelterre. 5 u. i5 M. Herdt, Hove. 5 u. 35 Daujeumont, Dam- prémy. 5 u. 40 Stekelorum, te Elsen- damme,(00sl-Vleteren). 5 u. 5g Fichefet-Gavaux, te Fleurus. 6 u. 55 Maenhout, Aalter. 8 u. 10 Gobbelmans, Spa. 4 u. 40 m. Vantuyne, Herseeuwe. 5 u. 20 Senescaut, Lier. 9 u. 10 m. Delincet, Rotheux. 10 u. o5 m. Tits Lambert, Breret. II u. o3 m. De Wilde, Grember- gen. 12 u. 20 a. Cornet, 's Gravenbra- kel. 12 u. 24 a. Hellemans, Contich. 12 u. 34 a. Collard, Herstal. De prijskamp duurt reeds i3 dagen, en wordt den 11 Augusti, ten 8 uren 'savonds gesloten. Er blijven nog 18 dagen over voor de 25i snelheidsprijzen van 45 fr. welke nog te winnen zijn. Er zouden dus alle dagen 14 tot i5 duiven moeten vastgesteld worden. Er zijn nog 100 prijzen voor den vrijwilligen inleg. Den 17 Augusti heeft de prijsdeeling plaats. De prijzen, welke niet gewonnen zijn, worden onder de prijswinners verdeeld. Den 17 Augusti zal ook eene tentoon stelling der Romeinen plaats hebben in het lokaal der maatschappij, Grand Hótel, Kuiperskaai, te Gent. UIT I» A X De zelfde maatschappij Vrienden- bond, n (Grand Hótel) Gent, schrijft uit hare groote Jaarlijksche Vlucht uit DAX (Landes), op Zaterdag 9 Augustus aanst. Inkorving Dijnsdag 5 Augustus. Men vrage 't progamma ten lokale. 23 23 23 23 23 23 23 23 23 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 24 25 25 25 I 25 I 25 25 25 25 I VLAANDRENS BEDEVAART uit Kortrijk 3" en nn September 1902. Bijzondere rechtstreeksche trein, ver trekkende in den voormiddag na de aan komst van de morgendtreinen uit alle richtingen des lands. Een paar uren stilstand te Bordeaux in den morgend van den 4" September. Op den 8" Septem ber, Feestdag van O. L. V. Geboorte, groote plechtigheden te Lourdes. De Vlamingen zijn ir bijzonderlijk begun stigd voor goddelijke diensten en oefe ningen. Den prospectus vragen bij de inteeke- naars of bij 't Bestuur te Kortrijk Eerw. Heer Bruloot, onderp., en Mr Frans La- moral-Carlier, 72, Groeningelaan. GEDURIGE AANBIDDING en in de kerk van het Gasthuis binnen «Ie Stad Aalgl. Den 29 Juli, Volle Aflaat, toepasselijk aan de geloovige Zielen in het Vagevuur, voor allen die gebiecht en gecommuni ceerd hebbende, zullen in de voornoemde Kerk bidden volgens de gewoonlijke in tentie van onze Moeder de H. Kerk. De eerste Mis ten 6 ure de Plechtige ten 7 ure ten 5 ure 's namiddags, Ser moen en Lof. Alles tot meerdere eer en glorie Gods in het II. Sacrament des Autaars. Aalst. Morgen Zondag 27 Juli, zal het nieuw deel van ons Kerkhof, plech- tiglijk gewijd worden. De Geestelijkheid onzer drij parochiën zullen vergaderen ter S' Martinuskerk en zich processiegewijze naar 't Kerkhof be geven. t Creemboter. Markt van Zaterdag 26 Juli 1902. 170 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 428 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3 420 kilos. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 27 Juli 1902, M. Van Caelenbergh, Leopold- straat. J. M. J. F. C. C.G. Z. J. C. A. toevoeglijk aan de ZIELEN DES VAGEVUURS, van Christus zelf gegeven aan den H. "V. Franciicus, te verdienen in de •Kerk der Arme Claren Coletinnen. Den 2 Augustus O. L. V. ter Engelen, gekend onder den naam van Portioncula. De Goddelijke dienten zullen geschie den als volgt Beginnende met de i,t8 Vespers ten 2 uren i»t8 Augustus tot zonne ondergang van 2d* Augustus. Het Sermoon om 4 ure door den Eerw. Pater BOONE, S. J. AALST. Geachte Medeburgers, Met toelating onzer Ste delijke Overheid, heeft het Bestuur van onzen Catholieken Werkmans kring vastgesteld, eene TOMBOLA in te richten, waarvan de opbrengst bestemd is tot ondersteuning van twee belangrijke afdeelingen van den Kring de Maat schappij van Onderlingen Bijstand en de Vakvereenigingen. Wij bevelen, geachte Medeburgers, onze Tombola aan uwe welwillende me dewerking en hopen dat elk het zijne zal bijdragen om haar wel te doen gelukken. Wij kennen uwe genegenheid voor onzen Catholieken Werkmanskring, en daarom durven wy rekenen dat gij aan onzen oproep zult beantwoorden en ons talrijke en schoone prijzen toezenden. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Rombaut Be stuurder van den Werkmanskring. Met hoogachting u groetend NAMENS HET BESTUUR (De (Bestuurder. E. H. Rombaut. (De Secretaris(De Voorzitter, I. Vlassenbroeck. Bon L. Bethune. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Het monument van Pietje Van Humbeeck wordt zondag ingehuldigd. Men kon geen gepaster oogenblik vinden dan dat, waarop in Frankrijk de school- oorlog heerscht om den droevigen held van onzen schooloorlog te vieren. In de O.-L.-Vrouw van Gratie straat, te Brussel, ontstond brand in eene zolderkamer, waar eenige kinderen slie pen. Twee hunner waren bijna verstikt, toen de geburen hen ter hulp kwamen, zoodat hun toestand de nauwkeurigste zorgen vereischt. De personen,die hen redden, hebben ook brandwonden beko men. Schaarbeek. Gelukkige. Het lot van i5o,ooofr. der leening van Antwerpen is gewonnen door een bood schapper der Noordstatie, Collard ge naamd, wonende in deze gemeente, waar zijne vrouw een groenselwinkeltje houdt. Woensdag nacht zijn dieven in de woning gebroken van Mad. We Fochuet, Dendermondschensteenweg, te Gent en stolen een schouwgarmtuur, een nieuwen zwarten rok en verschillige juweelen. Dc dieven hebben ook gepoogd de brandkas te openen, doch zijn hierin niet gelukt, In den kelder hebben zij eenen kilo boter gestolen en 25 eieren uitgezogen. De dochter des huizes was opgestaan daar zij gerucht hoorde, doch niets onge woons bemerkende, was zij weêr te bed gegaan. MELASSE-TUKF, ,^eve', 9 1*0 suiker voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Zondag avond, bij de aankomst te Gent van den trein om 5 u. 5o m., stelde men vast dat de treinwachter Synaeve ontbrak. Een reiziger van een pracht- wagon, waar Synaeve in dienst was ge weest, zegde dat hij hem tusschen Lede en Aalst van den trein had zien vallen. Men zond eene depeche en het feit werd echt bevonden. Synaeve was gevallen, maar op eenen hoop zavel langs de baan en had geen schram bekomen Dood van eene honderdjarige. Vrouw Francisca Verbeure, geboren op 27 Augusti 1801, en wiens iooe verjaar dag verleden jaar zoo luisterlijk te Wyn- ghene gevierd wierd, is woensdag na eene kortstondige ziekte overleden. De familie die behoeftig is, wilde de afgestorvene met eene gelezene mis doen begraven, doch het gemeentebestuur heeft den last op zich genomen, zijne vermaarde inge zetene met groote plechtigheid naar hare laatste rustplaats te geleiden. Een soldaat van de genie, te Ant werpen in garnizoen, was verleden Zon dag in verlof naar Desselghem gegaan. 's Avonds was hij uitgegaan in gezel schap van eenen gebuur, Arnays ge heeten, tegen wien hij, rond 11 uren dronken zijnde, ruzie zocht. Zelfs ging hij zoo verre, vrouw Arnays te slaan. De echtgenoot, welke dit natuurlijk beletten wilde, werd door den soldaat in eene gracht geworpen, gestampt en de

De Denderbode | 1902 | | pagina 2