Donderdag 31 Juli 1902 5 centiemen per nummer 368lc Jaar 3696 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst De schoolstrijd in Frankrijk. ffi GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID HET PORTRET DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CKJIQUE 81'L'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 3o Juli 1902. De handelwijze van het vrijmetselaars- ministerie in Frankrijk, tegenover het vrije onderwijs, herinnert ons dèn akeli- gen schoolstrijd die, van 1879 tot 1884, in ons land heeft gewoed en zoo veel bloed heeft doen vloeiënzoo veel tranen heeft doen storten en zooveel millioenen nutteloos heeft verzwolgen. De vrijheid van onderwijs welke als een der voornaamste, als eene der be langrijkste van een volk moet gehouden worden, wordt in Frankrijk verkracht, vernietigd. 25oo scholen door Priesters en Reli gieuzen van beide geslachten bestierd gaan in Frankrijk gesloten worden.. i5o duizend kinderen gaan van het onderwijs beroofd worden dat hunne ouders, gesteund op hun onbetwistbaar recht en de vrijheid, voor hun verkozen hadden. Doch de weêrstand der catholieken ge holpen door de gematigde liberalen laat ons verhopen dat zij eindelijk gelijk wij, cathoheke Belgen, onder de kreten van Zij zullen haar niet hebben de schoone ziel van 't kind zullen zegevieren over de maconnieke vrijheids verd rukkers Immers de vrijheid wordt op eene zoo ongéhoorde wijze miskend en met de voeten getreden dat liberale organen gelijk Le Temps n en tal van liberale hoofdmannen de politiek van den wegge- loopen seminarist Combes openbaarlijk en luidruchtig afkeuren. Nu dat eene regeering van maconnieke godsdiensthaters is opgetreden om de vrij heid van onderwijs te wurgen zijn de Fransche catholieken ontwaakt en van noord tot zuid, van oost tot west opge staan. De Vendeëers en de Bretagners, twee geloovige volkeren, staan op gelijk hunne voorvaderen tot behoud van hun geloof en zeden. Overal stroomt het volk samen onder den kreet van Leve de vrijheid! Zelfs te Parijs in dit moderne Babyloon hebben duizenden christene moeders zich ter straat begeven om de geheiligste harer rechten, het recht op de opvoeding harer kinderen, teeischen. Onze Belgische liberalen jubelen.... Hip 1 hip hoera 1 Leve de apostaat DOOR 8 T R A N I E II O 9® vervolg. Een weinig voor etenstijd zond me vrouw de Malpeire juffrouw Boinet om oij te verzoeken in hare kamer te willen komen. Tot mijne groote teleurstelling trof ik haar alleen aan. Goeden morgen, waarde Graaf, n zeide zij. De Baron heeft mij in kennis gesteld van wat er dezen morgen tusschen u beiden verhandeld is. Ik was verlan gend u te zeggen, hoezeer het mij heeft verheugd in u zulk eene kieschheid van gevoelens aan te treffen. Zij zijn een grootmoedig edelman waardig. Ik keur ten zeerste uwen wensch goed om op de eerste plaats de genegenheid mijner doch ter te winnen. Ik zal mijn uiterste best doen om het te beproeven, gaf ik zuchtend ten antwoord. Gij behoeft niet naar gelegen heden uit te zien om haar voor u in te nemen, voegde mevrouw de Malpeire er bij. Ik zou 11, bijvoorbeeld, kunnen faden.nu mijne dochter te gaan opzoeken jnden tuin, waar zij is gaan wandelen. Ik heb er voor gezorgd, dat gij ongestoord u met haar kunt onderhouden. Combes, die de ziel is van de godsdienst vervolging De Indépendance Belge zingt meê in het koor van lofliederen ter eere van de Fransche papenvreters en wenscht apos taat Combes geluk omdat hij i5o duizend kinderen gered heeft uit de klauwen der catholieken, in andere woorden, omdat hij i5o duizend zielen aan de Kerk poogt te ontrukken. De gematigde Belgische liberale druk pers, als de Etoile, de Gazette, de Meuse, het Journal de Liège hebben integendeel geen meening of durven haar niet bekend maken. Alleen de Chronique wie had het durven denken keurt den oorlog tegen de vrije scholen af. Zij walgt geweldig van wat er omgaat te Parijs. Ik beken, schrijft een opsteller van dit blad, ik beken, al moesten de onverzoenlijken mij den steen toewerpen, dat het hart i) mij krimpt, als ik lees dat eene school gesloten wordt op bevel der politie. Ik kan mij maar niet vereenzelvigen met het gedacht, dat men kinderen op straat smijt, omdat hunne ouders het ongeluk hebben, catholiek te zijn. Groote liberale bladen in het buiten land, als de Morning Post te Londen, als talrijke Duitsche bladen, keuren ook den oorlog tegen de onderwijsvrijheid af. Ziehier hoe een Duitsch protestantsch blad, de Kreuzzeitung, de jacht op de religieuzen in Frankrijk beoordeelt Wanneer men bij ons eene poging waagt om den noodlottigen, elk gods dienstig en burgerlijk gezag ondermijnen den invloed der sociaal-democratie van staatswege te bestrijden wanneer het onderwijs, dat deze sociaal democra tische roervinken aan het opkomend ge slacht willen geven op eenigerlei wijze gehinderd wordt, dan gaat uit heel het liberale en democratische koor een ge schreeuw op over verkrachting van godsdienst en gewetensvrijheid. Tegenover de gewetens van gods- dienstlooze en staatsvijandige sociaal-de mocraten moet door den Staat met de grootste behoedzaamheid worden te werk gegaan doch de gewetens van geloovige catholieken in Frankrijk worden onder de toejuichingen van diezelfde vertegen woordigers van godsdienst en gewetens vrijheid meêdoogenloos beleedigd. Wij zijn er trouwens reeds lang aan gewoon, dat voor het recht om Kerk en Staat ongestraft aan te vallen, volle vrij heid van denken wordt gevorderd door dezelfde lieden, die hemel en aarde in beweging zetten wanneer paal en perk gesteld wordt aan hun eigen gewetenloos bedrijf. Vierde Hoofdstuk. NADERE KENNISMAKING. Freule de Malpeire wandelde langzaam onder de schaduw van de zoogenaamde gevlochten laan, een soort van gmet groen overdekte gang aan de eene zijde van den tuin, uitloopend in een prieel; als ten minste het lichtgroen geverfd latwerk, waarboven enkele slingerplanten hare waterige scheuten dooreenslingerden, dier. naam mag dragen. Ik spoedde mij voort met een paadje, hetwelk evenwijdig liep met de laan doch de jonkvrouw was zoo in gedachten verdiept, dat zij mijne nadering niet bemerkte. Ik zag haar in het prieel gaan en zich nederzetten op de bank, waar zij haar werkmandje had achtergelaten. Enkele minuten bleef zij in peinzende houding met het voorhoofd leunen op hare hand en haar elleboog op een tuintafeltje. Ik waagde het niet haar in hare overdenking te storen doch toen zij haar borduurwerk opnam en ijverig met de naald begon te werken, voegde ik mij bij haar. Zoodra Freule de Malpeire mij zag, stond zij op al was zij van plan zich te verwijderen. Ik haastte mij haar te zeg- gen Mevrouw de Barones heeft mij toegestaan u te komen opzoeken, Freule. Wilt gij mij vergunnen u de hand te bieden en u naar het salon terug te leiden Het groote protestantsche liberale blad, het Journal de Genève, bezweert de re publiek, op dezen weg, die naar het ver derf leidt, niet voort te gaan en te luiste ren naar mannen als MM. Aynard, Jules Roche en Jonnart, die niemand zal ver denken van clericalism en welke deze daden van willekeur en geweld afkeuren. De liberale Nieuwe Rotterd. Cou rant schreef dezer dagen Wij, die er buiten staan, zien volko- men duidelijk het onliberale in dezen storm op de kloosters, a Het Handedsblad doet zeer terecht opmerken Bij die bladen is er ten minste redenee ring, is er rede, is er verstand waar te ne men bij onze liberalen, die beweren de vrijheidszin als richtsnoer te hebben, niets dan dommen, lagen, ezelachtigen haat. Meer nog, ware deugnieterij want ter wijl zij de uitdrijving van duizenden on schuldige zusters toejuichen en goedkeu ren, protesteeren zij tegen het Belgisch gouvernement, omdat het Casque d'Or, eene Fransche TRorroiR-loopster, de min nares van een moordenaar, over de grens zette. Nonnen mogen geplaagd, gejudast, vervolgd, als misdadigsters behandeld worden, alhoewel hare eenige misdaad was dat zij kosteloos onderwijs verschaffen aan de volkskinderen die weêrlooze vrouwen verdienen niet anders dan smaad. Maar raakt aan geen Fransche straat loopster, of ge vindt een verontwaardigd protest in de Réforme. 't Is dood eenvoudig canaille en an ders niet. Belgische Volksbond. Het Congres van den Belgischen Volksbond zal dit jaar plaats hebben te Bergen, den Zondag 14 en Maandag i5 September, in de lokalen van het Werkmanshuis. Binnen kort zullen het omstandig pro gramma en de dagwijzer van 't Congres verschijnen. Het Congres zal vijf afdeelingen heb ben i* Afdeeling. Vakvereenigingen Algemeen verslag van Eerw. Pater RUT TEN, van de orde der Predikheeren. Onderafdeelingen a) mijnwerkers b) glasblazers c) houtbewerkers d) me taalbewerkers. 2e Afdeeling. Onderlingen bijstand. Herverzekering. Pensioen. Zij boog op eene wijze, die noch toe stemming noch weigering aanduidde en hield hare oogen strak op haar werk ge vestigd. Ik voelde mij te zeer verward om het onderhoud te beginnen en bleef zwij gen hetgeen haar zeer zonderling moet hebben toegeschenen. Om mij uit de ver legenheid te redden, nam ik het eene eind op van de lange strook blauwe zijde, welke zij met zilver en goudgalon ver sierde en hield dit in de hand. Smaak en en uitvoering van dit borduurwerk was zeer twijfelachtig maar ik bleef er op staren als ware het een hoogst bewonde renswaardig kunstgewrocht. Na de ver schillende deelen daarvan goed bekeken te hebben, legde ik het weder met veel eerbied op de tafel voor Freule de Mal peire en vroeg haar, wien zij dat werk harer handen bestemde. u Hem die het zal verdienen, gaf zij ten antwoord, terwijl zij het stuk zijde over hare knieën uitspreidde om te oor- deelen over de uitwerking van een randje, dat zij aan het borduursel had gezet. Zal er dan een tournooi plaats hebben was al lachend mijne vraag, a want in dat geval, Freule, zal ik zeker boven aan de lijst staan en allen deelne mers den prijs betwisten, welken gij besloten hebt den overwinnaar te schen ken. Neen, mijnheer, antwoordde zij met een half guitigen glimlach, ik ben er zeker van dat gij het niet doen zoudt.» 3e Afdeeling. Staatswerklieden Verslag van M. CARTON DE WIART over de inrichting der staatswerklieden in Beieren. 4e Afdeeling. Lager onderwijs en belangen der hulponderwijzers. 5e Afdeeling. Werklieden die tijde lijk naar Frankrijk uitwijken (Fransch- mans). De Congresleden zullen den Maandag de koolmijnen en de glasblazerijen mogen bezoeken. Kenmerken van de gezondheic der dieren. Als men de dieren opmerkzaam nagaat, kan men de gezonde gemakkelijk van de zieke onderscheiden. Alle gezonde dieren toonen zich opgewekt, opmerkzaam op alles wat in hunne omgeving plaats heeft, hebben eetlust, herkauwen geregeld en de uitwerpselen worden in behoorlijke kleur en substantie zonder pijn of moeite gelost. De haren zijn bij gezonde runderen meer of min glanzend en glad, de haar- wisseling heeft op tijd plaats, bij schapen zit de wol vast in de huid, evenals de borstels bij het varken de huid is week, bleekrood, niet vast op de ribben de mond en de slijmhuid van den neus zijn vochtig bij het rund eveneens de boven lip, ook likken gezonde dieren zich graag den neusspiegel en de borst. De lichaamswarmte is bij gezonde die ren zoo verdeeld, dat de ooren, horens, neusspiegel en het onderste der pooten iets kouder zijn dan de overige lichaams- deelen voorts toonen gezonde dieren eene zekere gevuldheid van het lijf, die bij zieke dieren min of meer afneemt. De gezonde dieren hebben eenen zeer normalen, niet slependen of hinkenden gang, bij melkkoeien is de gelijkblijvende melkopbrengst eene maatstaf voor de ge zondheid, en alle gezonde dieren ademen regelmatig in toestand van rust. Bij verder opmerken vindt men, dat de gezonde dieren hunne gewoonten en on deugden behouden, aan afzonderlijke lichaamsdeelen gevoelig zijn (zoo laten b. v. gezonde paarden zich niet graag bij de ooren pakken of op de kroon van de hoef trappen, terwijl kolderige dieren dit altijd toelaten) en na het opstaan zich uit strekken. Gezonde dieren blijven met elkander, alleen zieke of volkomen verzadigde die ren blijven achter. Bij de schapen ziet men uit de kleur der huid en slijmheid den gezondheidstoestand kortom, er zijn eene menigte gegevens voor de ge- En waarom niet, Freule riep ik uit. u Ik zou gaarne mijn leven wagen om te verkrijgen, ik zeg niet deze sjerp, maar iets van veel minder waarde een lint, ja zelfs eene bloem, die gij hadt ge dragen. Zij wreekte zich over dat dwaze woord door met een blik van verveling haar hoofd af te wenden. u Zeg mij, n drong ik aan, n hoe ik het moet aanleggen om zulk een onschat- baren prijs te winnen Daartoe, n zeide zij, zoudt gij een schaar van mededingers moeten over treffen. Dit werd gezegd onder een glimlach, die veel weg had van een grijns. Ik zal ze behalen, riep ik uit. Gij zult het niet doen, sprak zij weder lachend. Gij zult het zelfs nog niet beproeven. Wat kan mij dat beletten, op perde ik. Zij hernam Aanstaanden Zondag viert men in 't dorp feest. Alle jonge lieden zullen aan het feest deelnemen, 's Namiddags worstelen zij op het grasveld en de sterk ste en vlugste van den troep zal deze sjerp ontvangen. Gij ziet dus, dat ik gelijk had met te zcggen.dat gij niet zoudt wenschen meê te dingen. Ik verkoos niet op dit woord in te gaan, wat aanleiding had kunnen geven tot een twistpunt. zondheid der huisdieren, die, al zullen sommigen er van niet duidelijk in 't oog springen, allen te samen wel een goed oordeel over den gezondheidstoestand der dieren kunnen geven. Dan mag men wel jubilieeren Burgemeester Boxtael vierde Zondag zijn 5o jarig ambtsjubilée. Een catholiek blad van Brussel wijst er op, dat de gemeente wel reden heeft, om jubilée te vieren de schuld der gemeente Laken, die bij zijne indiensttreding een groote 3o,ooo fr. be droeg, beloopt nu 5 millioen Gelukkig Laken XXVII' Nederlandsch Taal- Letterkundig Congres te Kortrijk. 20-24 Augusti 190a. De oproep tot toetreding tot het Con gres trekt, onder meer, de aandacht der belangstellenden op zekere punten van het program, zooals bij voorbeeld een ontworpen uitstapje naar het in de nabij heid liggend Harelbeke, waar hulde zou gebracht worden aan den wereld beroem den Peter Benoit, die daar de wereld in trad' Dit laatste ontwerp wordt goed ver zorgd. Reeds heeft het gemeentebestuur van Harelbeke bericht gezonden aan de rege lingscommissie, dat het de congresleden officieel zal ontvangen op het stadhuis op Zondag 24 Augusti. De hulde aan Peter Benoit zal overi gens indrukwekkend en den grooten meester waardig zijn. Een gedenksteen zal geplaatst worden in den gevel van het nederig geboorte huisje van den beroemden Vlaming. Een muziekale plechtigheid van hooge waarde wordt voorbereid en wat de innige ge voelens der vereerders nog meer kracht moet bijzetten de aloude Rederijkers kamer De Zonen der Arendsbeek, waar de zoo aanbeden moeder van Peter Be noit deel van maakte en de vrouwen rollen vervulde, bereidt den congresleden ccnc gezellige ontvangst in de schouw burgzaal, waar Benoit, haar eerelid, op hare vertooningen, zich den geest zijner moeder terug voorstelde, toen zij, met haar talent, het kunstgevoel van hare toe hoorders opwekte. Het uitstapje naar Harelbeke, in den oproep zoo nederig aangekondig, belooft dus eene levendige en hartroerende herin nering bij de deelnemers na te laten. Vervolgens, zonder verder mij eenige aandacht waardig te keuren, leunde zij op hare ellebogen tegen het latwerk en zat door dat soort van tralieën heen op het landschap te staren. Er volgde een vrij lang stilzwijgen. Ik bespiedde haar met angst en bewonde ring, het niet wagende het eerst te spre ken, maar vol ongeduld het oogenblik verbeidend, dat zij weder het hoofd naar mij zou keeren. Zij veranderde niet van houding en scheen in een zwaarmoedig gepeins verzonken. Doch plotseling zag ik haar opstaan en blozen tot achter de ooren. Sidderend leunde zij tegen het latwerk als op het punt in zwijm te vallen door overmatige opgewondenheid. Door eene onweerstaanbare nieuwsgierigheid gedreven, sprong ik op, ging ik achter haar staan,en beproefde, over haar schou der heenziende.ae oorzaak te kennen dier buitengewone aandoening. Doch te ver geefs wierp ik mijne blikken in alle rich tingen. Er liep niemand onder de muren van het kasteel. Alles was rustig en stil in 't rond en daarbuiten kon ik niets zien dan eenige vrouwen, die haar linnengoed waschten aan eene fontein,waar mijn ezel drijver zijne dieren te drinken gaf, en aan gene zijde van het dorp slechts enkele boeren hier en daar aan 't werk en één of twee geitenhoeders, die onmiddellijk volgden achter hunne kudden,die zij voor *ich uitdreven. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1