EEN EN ANDER. Duivenvlucht Rechterlijk kronijk.—J NAAR LOURDES. VOLLEl\™AFLAAT AALST. Allerhande nieuws. Holland. Iets voor de liefhebbers van fota- grafién. Een nieuw tijdschrift voor fotografie en aanverwante vakken heeft in Antwerpen het licht gezien. Het draagt den titel Licht en is goed geschre ven, sierlijk uitgevoerd en rijk geillu- streerd. Het verschijnt alle veertien dagen en is ten bureele van Den Denderbode te verkrijgen tegen den prijs van 5 franken per jaar vooruit betaalbaar. Wij hopen dat hieruit een degelijk Vlaamsch tijd schrift voor fotografische wetenschappen zal groeien. Het tweede nummer is verschenen. Gezien zijnen inhoud, welke wij hier laten volgen, is het zeer belangrijk In Brazilië bij Sant vliet. Het zoutpapier. Scheikunde: Over chemi sche producten. Allerlei Het blauw ijzerpapier. Hectografie. Zuurfixeerbad. We tenschappelijke berichten. De adrena line. Vloeibare lucht. Proefnummer gratis. Kleine burgerij. Alle verslagenen documenten, betreffende het onderzoek mogen ongefrankeerd verzonden worden aan den voorzitter van het onderzoek der kleine burgerij. Men is verzocht, de bladen slechts aan ééne zijde te beschrijven. Laat u niet vangen In een Brus- selsch blad komt eene waarschuwing voor, aan het adres dergenen, die denken dat,' na het sluiten van den vrede in Zuid- Afrika, gouden bergen te winnen zijn. De waarheid is dat er, door den over vloed van werklieden, met duizenden leeg loopen, en daardoor de loonen sterk verminderd zijn. De nijverheidstoestand is verre van schitterend, en bij dat alles is het leven vreeselijk duur. Men meldt van den anderen kant dat Engeland zelf htt land overstroomt met werklieden, aan welke het —zelfs ook voor vrouwen overtocht aan vermin derde prijzen toestaat. Drij honderd vrouwen uit de hooge wereld van New-York hebben besloten gedurende drie dagen en drie nachten geen enkel woord te spreken, ofschoon zij zich niet afzonderen, maar gezamenlijk een klooster zullen gaan bewonen. Drie nachten, dat kan er door maar drie dagen Zwaar bevolkt. Volgens professor Adametz heeft een kaas, welke eenige weken oud is, meer bewoners dan onze aarde. Die hoogleeraar heeft vele belangwek kende onderzoekingen betreffende mikros- kopische organismen in kaas gedaan. Bij eene daarvan, welke een zachten kaas betrof, verkreeg hij de volgende uit komsten In één gram van dien kaas bevonden zich, toen de kaas nog zeer versch was, 90,000 tot 140,000 mikroben. Na verloop van 70 dagen waren die tot 800,000 ver meerderd. Bij onderzoek van een vasten, reeds 25 dagen ouden kaas, vond hij in één gram niet minder dan 1,600,000 mikro ben of bacteriën, en na verloop van nog twintig dagen waren die, wel te verstaan in een enkele gram, vermeerderd tot 2,000,000. Een pond van dien kaas zou dus reeds eene bevolking hebben van 1000 mil- lioen levende wezens. Aanslagen tegen treinen.Volgens eene statistiek, opgemaakt door het beheer van spoorwegen, zijn in een jaar 79 aan slagen gepleegd op voorbijrijdende trei nen. Zes reizigers en vijf bedienden zijn gekwetst geworden. De agenten met de bewaking gelast, zijn verzocht geworden hunne waakzaamheid te verdubbelen. Alcoolwet. De Moniteur van dijns- dag bevat de wet, waarbij wijziging wordt gebracht in de wetgeving, betreffende de vervaardiging en den invoer van alcool, gestemd in Mei 1902. Spoorweg. Er worden den 1 Au- gusti belangrijke veranderingen aan den dienst der reizigerstreinen gebracht. Raad- pleegd dus de nieuwe gidsen. Duiven. De dag van Zondag is noodlottig geweest voor onze duivenlief- hebbers. De wind heeft de opgelaten dieren of wel uit de koers gedreven of hen met zoo groote snelheid voortgedreven, dat zij be dwelmd en afgemat in de velden neêrvie- len en van uitputting stierven. De zeldzame duiven die rechtstreeks hare hokken bereikten, hebben omtrent twee kilometers per minuut gevlogen. Voor geheel 't land schat men dat er voor omtrent 200,000 fr. duiven verloren gegaan zijn. Van eene prijsvlucht op St-Denis, te Antwerpen gehouden, een afstand van 294 kilometers, was de eerste duif thuis op 2 uren 55 minuten. België en China. Tot nu toe was China niet officieel vertegenwoordigd in België. Er zal nu eerlang eene Chineesche legatie te Brussel worden tot stand ge bracht. De nieuwe titularis is Yang-Chao-Chun, die vroeger deel maakte van de Chinee sche gezantschappen van Berlijn en Parijs. Een Brusselsch blad meldt dat de ko ning van de Chineesche regeering 125 hectaren grond heeft aangekocht, ten noorden van Tien-Tsin. Het doel van dien aankoop, ongetwij feld voor onze nijverheid, zal weldra blij ken, voegt men er bij, maar het Journal de Bruxelles doet opmerken dat hier waarschijnlijk spraak is van eenen aan koop, die reeds van over een jaar gedaan De troon van Maria-Theresia. De zetel, Zondag te Gent ter gelegenheid der ontvangst van het prinsenpaar in de groote benedenzaal geplaatst, is eigenlijk de troon, die voor Maria-Theresia inge huldigd werd door haren broeder, Karei van Lorreinen. Napoleon heeft er twee maal op neêr- gezeten, de eerste maal in i8o3, wanneer hij als consul met zijne vrouw Josephine de departementale tentoonstelling be zocht de tweede maal in 1S10, als hij met keizerin Marie-Louise een bezoek aan Gent bracht. Het portret van Maria-Theresia in de Commissiezaal, werd door de keizerin ge schonken als dank voor de prachtige kan ten, die de staten van Vlaanderen haar hadden aangeboden. op Rome. Dijnsdag 29 Juli zijn er 5 duiven aan gekomen. 115 duiven zijn dus tot hiertoe aangeteekend geworden. Men weet dat jajed Daens in beroep is gegaan tegen het vonnis onzer Rechtbank van politie 't welk hem veroordeelde wegens beleedi- gingen den heer Van Causbroeck ter straat nageroepen tot 20 fr. boete en 25 frs. schadeloosstelling. De Rechtbank van Dendermonde heeft Dijnsdag 11. in de zaak uitspraak gedaan en de straf verminderd tot 10 fr. boete onvoorwaardelijk en een frank schade loosstelling. Dit is de tweede brevet van beleediging dat aan lajed Daens is ver leend geworden. Alles in eerlijkheid EN DEFTIGHEID 1 Rechtbank van Dendermonde. Zitting van Woensdag 3o Juli 1902. Zekere Daelman van Lede, door de Politie onzer stad betrapt op heeterdaad van aanslag tegen de zeden op minderja rige kinders is veroordeeld geworden tot eene gevangzitting van 10 maanden en bovendien nog tot eene van veertien da gen. De zaak van M. Van den Bossche, ge wezen stedelijke Ontvanger werd ook op geroepen doch verdaagd tot morgen Don derdag om de pleidooien voort te zetten. Te Hoei verscheen voor de rechtbank een aantal woelgeesten, onder andere de volksvertegenwoordiger citoyen Hubin. Eenigen hunner werden reeds tot 8 en i5 dagen gevangenis veroordeeld voor andere is de uitspraak op donderdag be paald. Er zal ook schaêvergoeding worden toegekend. Een goed huwelijk. Een gewezen Brusselsche trambediende, B... genaamd en Mej. X..., serveuse in een koffiehuis staan op trouwen. Zij zijn dus op dit oogenblik de beste vriendjes van de wereld. Dit was niet altijd het geval. In Augusti van 't verleden jaar was B. in de herberg gekomen, waar het meisje diende en had haar, omdat zij hem afge schreven had, naar buiten gesleept, revolverschoten gelost en haar aan de schouders gekwetst. Voor dit feit moést hij, eer hij met zijne bruid naar het stadhuis rijdt, voor de rechtbank verschijnen en zich tot 6 maan den gevangenis en 100 fr. boet hooren veroordeelen. Koppenafwringers. Twee lotelin- gen van Meirelbeke, Van Driessche en De Temmerman, waren in Juli 1.1. ingelijfd en kregen lezing der militaire wetten. Op straat gekomen begonnen zij te zingen Wij zullen Leopold den nek afwrin gen. a Aan eenen korporaal, die hen hier over opmerkingen maakte, had de Tem merman gezegd Gij kunt ons niets doen, wij zijn nog geen soldaten I Denzelfden dag werd De Temmerman door den herzieningsraad afgekeurd. Beide koppenafwringers verschenen nu dijnsdag voor den Krijgsraad van Gent, die hen elk tot eene maand gevangenis veroordeelde wegens smaad aan den Ko ning. De Temmerman werd bovendien nog tot i5 dagen gevangenis veroordeeld voor smaad aan den korporaal. Dat is eene goede les. Nog al een roode volksvertegenwoor diger veroordeeld. Onder de woel geesten en opooermèkers, die in eene der laatste zittingen der rechtbank van Luik werden veroordeeld, is ook de volksverte genwoordiger Schinler, die voor zijn deel i5 dagen gevangenis kreeg, voor deel name aan de woelingen der Aprildagen. VLAANDRENS BEDEVAART uit Kortrijk 3" en ii» September 1902. Bijzondererechtstreeksche trein, ver trekkende in den voormiddag na de aan komst van de morgendtreinen uit alle richtingen des lands. Een paar uren stilstand te Bordeaux in den morgend van den 4° September. Op den 8n Septem ber, Feestdag van O. L. V. Geboorte, GROOTE PLECHTIGHEDEN TE LOURDES. De Vlamingen zijn tr bijzonderlijk begun stigd voor goddelijke diensten en oefe ningen. Den prospectus vragen bij de inteeke- naars of bij 't Bestuur te Kortrijk Eerw. Heer Bruloot, onderp., en Mr Frans La- moral-Carlier, 72, Groeningelaan J. M. J. F. C. C. G. Z.J. C. A. toevoeglijk aan de ZIELEN DES VAGEVUURS, - van Christus zelf gegeven aan den H. "V. Franciscus, te verdienen in de Kerk der Arme Claren Coletinnen. Den 2 Augustus O. L. V. ter Engelen, gekend onder den naam van Portioncula. De Goddelijke dienten zullen geschie den als volgt Beginnende met de i"« Vespers ten 2 uren isUs Augustus tot zonne ondergang van 2de Augustus. Het Sermoon om 4 ure door den Eerw. Pater BOONE, S. J. 0 Creemboter. Markt van Woensdag 3o Juli 1902. 60 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. PRIJ8IJIT(>EELI%GE!V. Staats Middelbare School voor Jongens, Aalst, Vrijdag 1 Augusti, om 9 uren, ter Stedelijke Schouwburgzaal. Staats Middelbare School voor Meis jes, Aalst. Maandag 4 Augusti 1902, om 9 uren, ter stedelijke Schouwburgzaal. Collegie van Se Catharina te Gee- raardsbergen, Donderdag 7 Augusti, om 9 uren. EXAMEN. Wij vernemen dat onze stadsgenoot, den heer Arthur Mertens het 2e examen van doctoraat in de mede- cijnen met onderscheiding komt te onder gaan. Beste gelukwenschen. De Brusselsche politie heeft op dit oogenblik de handen vol met eene zaak, die nog al opschudding maakt. Eene soldeuse, die over eenige jaren haren handel begon als leurster en thans in bezit is van eenige schoone huizen en eene fortuin van verscheidene honderd duizenden frank, is aangehouden. Het parket heeft gehandeld op aan klacht van een der voornaamste kleer- goedmagazijnen van Brussel. De dame werd zaterdag, tegen eenen borg van 40,000 fr., losgelaten. De klager zou ontdekt hebben dat ver scheidene zijner winkeldochters met die koopvrouw in betrekking waren. Men zegt dat zij den klager 100,000 fr. aangeboden heeft, opdat hij zijne klacht zou intrekken, De automobiel des Konings, ledig door de Koninginnelaan, te Brussel, rij dend, heeft eene vrouw omverre gewor pen. Het slachtoffer werd met gebroken been opgenomen. Vrijdag avond vertrok om 7 u. 5o m. een werkmanstrein uit de Luxemburg statie te Brussel. Aan de statie van Groe- nendaal brak de locomotief. Men deed een ander machien den trein voortduwen. Een der wagons ontriggelde en de werk lieden sprongen op de riggels. Eensklaps zag men eenen sneltrein, Brussel-Bazel, in de verte. Eene paniek ontstond. De machinist van den sneltrein had echter gezien wat er voorviel. Hij kon nog in tijds stoppen en daardoor een erg onge luk vermijden. In een wildenbeestenspel te Brus sel, had eene leeuwin eenen poot gebro ken. Om het dier niet af te maken moest een verband gelegd worden en hiertoe moesten bijzondere maatregelen worden genomen. De leeuwin werd in eene groote kist gelokt, waarin men haar onder het deksel derwijze kon doen bukken dat de ge broken poot door eene op voorhand ge maakte opening te recht kwam, en men zoo ongehinderd het gekwetste lichaams deel kon zalven en plaasteren. Toch had het beest een oogenblik onder de aanwezigen schrik weten te verspreiden, namelijk toen het er in ge lukte, een tweeden poot door de opening te wringen, om den opereerder een pol leken te geven. Gelukkig kon deze tijdig op zij springen, zoodat alles zonder onge vallen afliep. Zondag heeft te Iseghem een prach tig feest plaats gehad, te gelegenheid der terugkomst van zijne huwelijksreis van M. den baron Gillès de Pélichy, volks vertegenwoordiger. Men zal zich herinne ren dat M. Gillès de Pélichy op zijn hu welijksreis ziek geworden was. Na eenige maanden verblijf in het zuiden van Frank rijk, is hij thans ten volle hersteld. Ten 2 uren namiddag werd het gevierd echtpaar afgehaald aan het gehucht den Abeele en in stoet naar de kerk gebracht, waar een Te Deum werd gezongen. Op het kasteel werd vervolgens eene cantate uit gevoerd, onder begeleiding van harmonie. 1 's Avonds werd een prachtig vuurwerk afgeschoten. Heel den dag heerschte de grootste geestdrift onder de bevolking. Bij de échtelingen Cnops, herber giers te Dampremy, die vier kinders heb ben, is dagelijks ruzie. Zondag laatstleden, kwam de man, vol gens gewoonte dronken 't huis. Hij vond zijne vrouw op de achterplaats, bezig met aardappels te schillen. Na haar eerst wat getergd te hebben, ging hij naar den kelder eene pint jenever tappen, die hij zijne vrouw wilde dwin gen uit te drinken. Ondanks haar verzet goot hij het vergif in hare keel, tot zij smoordronken op den grond viel. Toch had zij kracht genoeg om zich te verzetten, toen hij haar nog Iwee groote borrels cognac wilde doen inzwelgcn en ten slotte sloeg hij ec-ne flesch en drie stoelen op haar hoofd in stukken. Hiermede nog niet tevreden kalkte hij haar gelaat met blauw en wit. Hij verjoeg de geburen, die de onge lukkige ter hulp wilde komen en toen deze eindelijk de politie hadden geroepen, vonden de agenten de vrouw in vreeselij- ken toestand op den grond liggen. Haar beul lag naast haar te slapen. De genees heer kan over den toestand der vrouw nog geen uitspraak doen. Haar gelaat is onkenbaar. Oogen zijn niet meer te zien. De kinderen, waarvan het jongste nog geen jaar oud is, zijn bij de geburen inge nomen. Donderdag werd aan M. Hophan delaar in de Namenstraat, te Fleurus, een wissel aangeboden van 1100 fr., die valsch bleek te zijn. Men stelde een on- zoek in en men heeft bevonden dat weer eene heele reeks valsche wissels omloop zijn gebracht. Zeven personen van Fleurus, Wanfercée-Baulet.enz., zijn in de zaak betrokken. Het bedrag der valsche wissels beloopt tot ruim 100,000 fr. Men verwacht een zestal aanhoudin gen. Een der voornaamste plichtigen, degene die als tusschenhandelaar diende tusschen de bende en de verantwoordelijke bank. zou op de vlucht zijn. Later. De politie heeft eene kist met verscheidene honderdduizenden, valsche wissels, aangeslagen. De benadeelde handelaars zijn voor nemens processen tot schadevergoeding in te stellen. In het postbureel alleen heeft men voor meer dan 40,000 fr. valsche wissels ge vonden. Een hevig onweer heeft in het Zuid westelijk gedeelte van België ge woed, en dat vooral het Maasdal geteis terd heeft. Rond Namen werden talrijke gemeen ten overstroomd. In sommige plaatsen hebben zware hagelsteenen den oogst vernield. In het Luxemburgsche moesten vele stallen ontruimd worden, om te beletten dat het vee zou verdrinken, Te Visé werden huizen zwaar bescha digd. Op het kanaal Luik-Maastricht is de scheepvaart belemmerd, door de op den oever omgevallen boomen. In de gemeente Lixhe zijn meer dan honderd populieren ontworteld. Over het drama te Wanfercée- Baulet, brengt de Réforme thans afschu welijke bijzonderheden aan het licht. De weduwe Colassin was 54 jaar. Zij had 11 kinderen gehad, waarvan er nog 9 in leven zijn, 6 dezer zijn getrouwd, en 3 dochters van 20, 17 en i3 jaren waren nog thuis. Verleden jaar nam de vrouw eenen kost gast, Mabille genaamd, 36 jaar oud, weduwenaar met drie kinderen. Weldra ontstond tusschen de weduwe en haren kostgast eene zoo groote ge meenzaamheid dat de twee andere doch ters dit leven niet meer wilden nazien en elders een onderkomen zochten. De jongste dochter, Ida was nu alleen en hulpeloos aan de mishandelingen en dreigementen van den kostgast, een dronkaard, blootgesteld. Zelfs dreigde hij haar te dooden. Maandag avond ging Mabille naar de koolmijn, waar hij werkte, en ten 9 uren ging de moeder met Ida ter ruste. Toen Mabille Dijnsdag morgend, ten 3 uren, terugkeerde, was de vrouw niet meer daar. Hij ging naar het bed van het kind en vroeg Waar is uwe moeder Naar bed, was het antwoord. Dat is niet waar, het bed is leeg. Dan is zij naar het bosch. En Mabille, die dronken was, ging weèr uit. Ida, bang geworden, en ziende dat hare moeder niet terugkeerde, ging hare broers verwittigen, die ten 8 uren kwa men, op het oogenblik dat ook Mabille binnen kwam. Men ondervroeg hem en, toen hij hoorde dat de zonen voornemens waren hunne moeder te gaan zoeken, zegde hij O ga niet naar het bosch Monseu; dat heb ik reeds doorzocht. De gendarmerie werd verwittigd en tevens werd door een der zonen eene klacht bij het parket ingediend. En eerst vrijdag morgend vond men het lijk in het bosch Monseu, in vreese- lijken toestand. De vrouw was met eenen zakdoek gewurgd en vervolgens was met steenen het hoofd verbrijzeld. Het gelaat was onkennelijk. Mabille was reeds op voorhand aange houden, daar men vermoedde dat nij schuld in de verdwijning had. Men denkt dat hij, haar inhetbc# gevonden hebbende, met haar in ti zal geraakt zijn, dat de vrouw hec scheid zal hebben gegeven en dat h: eenen aanval van jaloezie den ma pleegde. De gendarmerie te Luik was; wiltigd geworden, dat eene groep Bd mers langs Meinbach naar de Duits grens trok. Zij kwamen aan op het oog blik dat de Bohemers door de Duits politie terug naar België werdengedren Gedurende twee dagen en twee naci moesten zij bewaakt worden. Vrij nacht geraakte het volk aan 't vecii Slechts met groote moeite konden 00 lukken vermeden worden. Nu zijn Bohemers naar Frankrijk gestuurd. Voor de rechtbank te Vervien thans een proces hangend, ingespaa door zekeren Defraiteur, gewezen stuurder van het Maison du Peuple, steller van Le Fouet en La Cravic Hij eischt 2000 fr., hem door de saia werking nog verschuldigd. Nog het onweèr. Het on*; dat over het Maasdal en de Ardea woede, heeft vreeselijke verwoesting aangericht. Te Villers-le-Gambon werden ajj boomen uit den grond gerukt en doorj stormwind 3o meters hoog opgeheven éénen boomgaard werden 60 boomen: gerukt. In talrijke Luxemburgsche dorps de oogst door den hagel in moes gclu Een broeder Marist, van Aarlen r: tegen den grond geslagen en voor a opgenomen. Menschen die in het veld achter k oppers of graanmijten gingen scht werden met schuilplaats en al over grond gerold. Al de wegen zijn overdekt metstuü van daken, boomkruinen of stammen,; reedschappen en allerlei voorwerpen. Talrijke landbouwers zijn ten onds gebracht. biedt kosteloi ■- ?.an allen 6 door eene huidziekte zij aai gedaan dauwworm, eczém puistjes, jeukingen, chronisci bronchi et, borst-maag-en bla» ziekten en rhumatism-, e-r onfeilbaar middel om zid spoedig te genezen, zooa hij zelf zich ten volle hei genezen en nadat hij vruchï loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod waarvan men de menschlit vende strekking moet- loven,ii liet gevolg van eenen wenscl Schrijven per brief of postkas aan f-fl, 'lifCEfiT, 8, place Victe Hugo, te Grenoble (Frankrijt die gratis en franco per keera de post zal antwoorden en a verlangde inlichtingen geves Reusachtige brand te Amsterdt Een brand zoo fel en uitgebreid men hier in jaren niet heeft gezien, m de zaterdag nacht in de Beiersch brouwerij De Amstel, aan de Ma: kade. Ver in de stad was reeds de roode gloed zichtbaar. De brand is zeer onverwacht uitge' ten in de mouterij, een lang gebouw, bijna de geheele lengte van het teat beslaat. Spoedig waren de pompiers ter plza doch het vuur had inmiddels zulk omvang gekregen, dat aan blusschen: viel te denken, en het was duidelijl zien dat de geheele mouterij ver!# was. Toch werd de strijd begonnen een groot deel van het materieel brandweer, terwijl onmiddellijk krach! maatregelen werden genomen, om aanpalende gebouwen te behouden het vuur tot de mouterij te beperken. In den moutkelder sliepen een twaiS mouters, die door de talrijke muggen hun slaapkamers waren ontvlucht, werden gedeeltelijk door kameraden, t, deeltelijk door hetiumoer van instorten zolderingen gewekt. Gelukkig het vuur nog niet boven hun geimpra seerde slaapvertrekken, zoodat zij het dan ook slechts in hoog nood kleedingstukken zich bij tijds koni bergen. Slechts twee honden kwamen# Een der mouters had nog de tegenwa digheid van geest, de branddeuren sluitdn, om zooveel mogelijk de uitbn ding van den brand tegen te gaan. De oorzaak van den brand is t< toe onbekend men denkt aan een geh in de electrische geleiding of in de scho# Toen wij om half een op het terrein! ramp kwamen, schrijft het Alg. Hï delsblad, stond de westelijke vleugel' de mouterij in lichte laaie vlam. Uit rosse vuurzee stegen gedurig blauwe dn pen op van het brandend zink van b dak. Een breeden vonkenregen dwarré op, breidde zich uit tot een met doorspikkelden nevel en viel breed het terrein over eene groote uitgestrd heid onveilig makend. Tegen half twee, toen aan de westzij! de brand gebluscht geacht mocht worde flikkerde het vuur aan den Oostkant ws op. De geheele oostelijke vleugel wasi vuurzee, en dreigend sloegen vóór, ac ter in het midden de vlammen uit het da» Een tijd lang bestond, al was de wirtf richting heruststellend, gevaar voor d huizen van de 's Gravestandestraat, dot dank zij der krachtige bestrijding van la vuur met meer dan tien stralen, kon 0: kwart na twee het gevaar voor deze huize als geweken worden beschouwd. Tegen half drie minderde de brand *1 en een half uur later kon een deel *1: hel materiëel inrukken. Tot dit uur had de brandweer gewed met zeven stoomspuiten en de drijvende spuit, alsmede veertien vechtkranen, 0 samen leverende omstreeks zestig stralen

De Denderbode | 1902 | | pagina 2