HOPHANDEL Zondag Augusli 1902 o centiemen per nummer M*lc Jaar 3697 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Lijders Leiders HOPTEELT Ter overweging aan zekere liberalen. Land- en Tuinbouw. DE DENDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschryving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2 Augusti 1902. EI* Wij lezen in Vooruit 3o Juni 11., den volgenden oproep om zich tot den strijd voor te bereiden. Wapent u, werklieden, tijdens dezen schijnvrede Vereenigt u en organi- seert u want weldra komt er roering, staking EN NOG MEER.... Op, staat op, 't uur is geslagen. Voor- d uit in sterke bataillons. Wij gaan den eindkamp wagen voor 't allerheiligste recht van ons Te lang gedwee en braaf geweest 't Moet uit. VEEL LIEVER SNE- VEN dan slaaf te zijn in een vrij land Dat is een duidelijke oproep om zich gereed te maken tot algemeene werksta king en geweldige opstand. Werklieden, staat een oogenblik stil wij moeten die woorden van nabij eens beschouwen opdat het wel geweten zij waar die lieve socios ons arbeidende volk heen willen brengen. u Haast zegt de schrijver komt er roe it ring, staking en nog meer. Dat en nog meer beteekent duide lijk, niet waar, omwenteling In April laatst, hebben wij ook een opstand gehad en wat is er gebeurd Bloed is er gevloeid maar van wie Is het van die fameuze leiders die liever sneven Neen, in geenen deele. De leiders blij ven te huis, als het daarbuiten te warm is, op bevel van een rooden dokter (Dat deed Van der Velde) of zij waren op het theater (daar was Destrée) of zij deden hun buiksken goed in een rijk hötel (dat deed Hubin te Hoei). De leiders sneven niet. Zij zijn te slim. Zouden zij anders zoo roekeloos met bloed, opstand en omwenteling omsprin gen? Wij richten heden tot de socios de vraag die wij aan jajud Daens hebben gesteld Er zijn reeds vele opstootjes geweest, meer malen is het tot botsingen gekomen WAAR IS EEN ROODE LEIDER GEVALLEN Liever sneven is voor anderen, is niet voor de leiders maar voor de LIJDERS, de betreurensweerdige sukkelaars die de uitzinnige beloften der socios gelooven, die een welwillend oor leenen aan hunne berekende, lage ophitsingen. Is dit niet klaar en duidelijk gebleken in April laatstleden Laat ons uit de gebeurtenissen de les trekken DE LEIDERS stellen zich niet bloot aan gevaar Zij laten het over aan verblinde slachtoffers die voor hen de kastanjen uit het vuur halen. i38 Vervolg. Het is zonderling mompelde hij, die man maakt op mij den indruk van een slimmen vogel, zeer behendig en die nauwkeurig zijn stelsel van verdediging heeft berekend en toch levert hij zich zelve aan de justicie over, alsof hij beken nen wilde. De griffier zat kalm te wachten met de kin in de hand en de pen achter het oor, eensklaps werd de deur alverwege ge opend en het gelaat van Flick stak naar binnen. Neem mij niet kwalijk, mijnheer de rechter. M. Curtelin schrikte uit zijne overpein zingen op en riep O zijt gij het Flick Om u te dienen. Wat is er Wat er is Eene vrouw, de por tierster uit de rue Chaptal, nr 42. Wilt ge haar in verhoor nemen Of ik het wil Dat zou ik meenen, Laat haar onmiddellijk binnen komen. Die ophitsende taal van Vooruit is crimineel. Omwenteling, in een vrij land als het onze, is een misdadige weg tot het be reiken van een doelwit dat langs wette lijke zijde kan bekomen worden. Die weg is roekeloos want nooit kun nen de bende oproermakers het behalen op onze goede ingerichte veiligheidsmacht, op ons goed gewapend leger. Hier, om het te bewijzen hebben wij meer dan de ervaring wij hebben de bekentenissen van zekere leiders zelf L. Bertrand, gezel volksvertegenwoor diger voor Brussel, heeft een vlugschrift uitgegeven over de gebeurtenissen in Apiil. Hij komt in zijne studie tot het volgend besluit. Ik beken heel oprecht, dat in zake der middelen ik ook gedurende langen tijd de gekende formuul heb verdedigd: vreedzaam als 't kan, gewelddadig, ALS 'T MOET. Dat klinkt zoo schoon in een rede- i) voering, maar dat heeft een groot na- deel in de hoofden der massa gevaar- lijke gedachten te doen broeiën, omdat zij meer en meer onuitvloeidbaar zijn EN ZIJ TOT DE ERGSTE ONGELUKKEN KUN- II NEN LEIDEN. Openen wij eene parenthesis Is het niet spijtig dat die woorden tot de ongelukki- gen niet zijn gesproken voor de bloedige gebeurtenissen van over eenige maanden Waarom heeft gezel Bertrand die taal niet gevoerd vóór het bloed der sukkelaars was vergoten. De roode partij is er dubbel plichtig om. De leiders wisten den uitslag op voorhand en toch hebben zij de massa, de blinde massa, vooruitgestooten. Gezel Bertrand gaat voorthij gaat zijn gezegde bewijzen Een omwenteling is een voorval en 11 wordt niet op maat en op vastgestelden datum voortgebracht. Om omwenteling ii te maken moeten er oproerlingen zijn li en deze moeten ernstig gewapend wezen 1) en niet met stokken en voddenrevol- vers. Men zou den moed moeten hebben aan onze vrienden te zeggen die verou- derde taktiek te laten varen ZIJ KAN ONS NIET MEER DIENEN en, nam men ze ernstig op, zij zou ge- i) vaarlijk zijn in den hoogsten graad.» Terwijl Vooruit zijne lezers uitnoodigt zich aan de gedachten van bloed en moord te gewennen, zich met omwente ling bezig te houden en haar voor te be reiden, verklaart een ander gezaghebben de socio dat die taktiek verouderd is en uit de mode geraakt Zij drijven met hunne lezers te bitter den spot. VI. WAAR OF NIET? De korte, dikke vrouw, die het toezicht hield op het huis nr42, in dc rue Chap tal, trad, op een teeken van Flick, de kamer van den onderzoeksrechter binnen. Zij was zoo schuchter en bedeesd als men haar in de rue Chaptal nog nooit gezien had. De weerdige portierster had een zuiver geweten, wat schrijven met dubbel krijt op de maandboekjes er buiten gelaten maar toch boezemde het woord justitie alleen haar reeds eene onbedwingbare vrees is. De inspecteur der geheime politie, Flick, was zonder veel omslag bij haar gekomen, had haar de dagveerding, om voor den onderzoeksrechter te verschij nen, onder den neus gehouden en haar terstond meêgenomcn. Wel twintigmaal had zij onderwegj ge vraagd Wat wil de onderzoeksrechter toch van mij Weet gij wat hij van mij wil Ach, God neen, had Flick dood onschuldig geantwoord, maar gij zelf zult het straks wel hooren. Tegenovct den onderzoeksrechter stond de goede vrouw te beven op hare beenen. Op zijne vragen antwoordde zij met wei felende stem, dat zij Hortense Chadepaux Het zou ons heden te verre leiden moesten wij de woorden roering en sta king onderzoeken. Wij doen het in een volgend artikel. Toch nu reeds roepen wij tot de werklieden Laat u niet beet nemen, laat u niet inwikkelen in een uoodlottigen strijd. Uwe wezenlijke be langen lijden onder roering en door sta king. Gaat de houding na van hen die u de werkstaking aanprediken en gij zult weêrom de tegenstrijdigheid tusschen woord en daad waarnemen. WERKLIEDEN OPGEPAST! en OPROEP tot de PLANTERS EN KOOPLIEDEN. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst, brengt ter kennis van de belanghebbenden dat er 6 PRIJSKAMPEN worden uitgeschre ven voor de Landbouwers welke van hun eigen gewas de beste Hop op de Merkt zullen Drengen De Prijskampen zullen plaats hebben i° Op Zaterdag i3 Sept. 1902, ten iouren. 20 20 3° 27 4» d 4 Oct. 5° 11 6° 18 Er zullen prijzen verleend worden van 5, 10, 10, 20 fr. in evenredigheid der hoe veelheid op de Merkt te koop gestelde Hop. In het beoordeelen der Hop zal de Jury rekening houden van i° De rijkheid in lupulin (geelstof) en geur (reuk), 20 punten 2° De fraaie kleur, 5 punten 3° De verzorgde pluk, 10 punten 40 De wijze waarop zij gedroogd is, l5 punten. Iedereen weet dat de Groene Bel i> de rijkste is in lupulin en dat de Carnau veel armer is dan de andere soorten. De Hop der landbouwers die hun ge was droogen bij middel van het ijzeren toestel dat de Hop-commissie kosteloos toeslaat aan de planters welke hunnen eest wijzigen volgens hare inlichtingen, heeft altijd eenen fijnen geur en eene fraaie kleur. Op den fijnen geur der Hop heeft groo- ten invloed i° het plukken eer zij rijp is 2° het te laat inoogsten 3° het droo gen op cenen hoogen warmtegraad 40 het veikeerd behandelen op den eest. De Hop moet zuiver geplukt zijn, zoo danig dat zij noch lange stelen, noch bla- ders bevat. Men kan de Hop bederven door het droogen. io Als zij te weinig gedroogd is of te veel gebroken. 2° Als er rook door de bellen gaat, die aan de hop haren fijnen geur ontneemt. 3° Als men de Hop te dik op de droog- tafel legt, en een groot vuur maakt, zoo dat de onderste laag bellen verzengt, ter wijl de bovenste laag overvloedig zweet. 4° Als men te vroeg solfer brandt vooral terwijl de Hop zweet. Rook en zwavel dampen lossen zich op in het vocht, kle ven aan de schubben en bederven den geur, de bellen verliezen hunnen glans, de lüpulin wordt bruin, de looistof en de hars verliezen een deel hunner kostbare eigenschappen. Om aan den Prijskamp deel te nemen moet men ten minste 100 kilogr. Hop op de Merkt brengen, welke in één of ver scheidene zakken mag bevat zijn. 3oo ki logr. zullen twee loten, 5oo kilogr. drie loten uitmaken, waarmede men naar de prijzen kan dingen. De mededinger moet dit gewicht door een bulletijn der Hop- waag bewijzen. De Hop mag op voorhand niet ver kocht zijn, zij moet op de Merkt te koop gesteld worden. Ten einde te vermijden dat dezelfde Hop op verschillende dagen aan den Prijskamp zou deelnemen, moet de mede dinger het bewijs brengen dat zijne Hop verkocht en geleverd is. Wij denken de Planters tc mogen aan raden, hunne Hop van rijke en geurige hoedanigheid, zooals de Groene en de Friesche niet te vermengen met deze die arm is in hoedanigheid, want zoo wij ver nemen zullen de Brouwers de beste bij voorkeur koopen, zelfs aan een hoogeren prijs. Van heden af kan men verdere inlich tingen bekomen bij de Leden der Hop- commissie. MM. L. Gheeraerdts, Voorzitter F. Cumont, L. Boterberg, G. De Smedt- Blondiau, Ph. De Wolf-van der Noot, Fr. Monfils, Aug. Van der Schueren, L. Van Overstraeten J. Reyniers, Schrijvtr. Gedaan te Aalst, den 18 Juli 1902. De Burgemeester, M.-L. GHEERAERDTS. De Secretaris, O. REYNTENS. Heeren liberalen, gij die volgens de groene helden van Chipka goede christen gebleven zijt, overweegt hoe La Chro nique de meest liberale gazet van Brus sel, u beoordeelt u Wij blijven denken dat een mensch die rechtzinnig is, openhertig, en, zeg- gen wij het juiste woord, die deftig is, niet tegelijkertijd liberaal en catholiek 11 zijn kan, al nam men het woord catho- liek enkel en uitsluitelijk in den gods- dienstigen zin. De catholieke godsdienst verwerpt het begrip, zelfs in enkel politiek op- zicht, van 't liberalism. De liberaal, die getrouw is aan zijne 9 politiek, is in eenen staat van opstand, van doodzonde tegenover de Kerk. Ontvangt hij hare Sacramenten, het is a alleenlijk omdat hij door list, door eenen behendigen strijd, door leugen en verzwijging de hulp des priesters verwekte. Als een Mijnheer met een geweten van half en half de absolutie gaat vra- gen bij het verlaten der Loge of der liberale Associatie, dan vinden wij heel li natuurlijk dat de pastoor het deurken op zijnen neus slaat. Hij heeft maar wat hij verdient. Zoo beoordeelt La Chronique u, heeren liberalen, en zij heeft gelijk en meer dan gelijk. Wie aan ons voorvaderlijk Geloof wil getrouw blijven, moet het liberalism laten varen anders speelt hij den schijn heilige. La Chronique zegt het niet recht uit, maar wie tusschen de regels lezen kan, bemerkt het ter oogen uit. heette, vijf-en-vijftig jaar oud was en moeder van eene leerlinge van het Con servatoire, die de schoonste verwachtin gen gaf. Daar liet zij op volgen Met de politie of de justicie heb ik nooit iets te maken gehad en ik ben cok. met allen eerbied gezegd, volstrekt niet op haar gesteld. De onderzoeksrechter zag haar met zijne kleine, doordringende oogen scherp aan en zegde Gij staat hier tegenover de justicie en in uw eigen belang moet ik u waar schuwen, dat valsche getuigenis streng gestraft wordt. Zweert gij mij, dat gij de de waarheid, niets dan de waarheid en de geheele waarheid zult zeggen. Och, hemeltje, ja, mijnheer, maar ik weet van niemand kwaad. Wees zoo goed niet te antwoorden, voordat u iets gevraagd wordt, zegde de rechter bits. Maar... Steek de beide voorste vingers van uwe rechterhand omhoog en zeg mij eer biedig na de volgende woorden Ik zweer. Ik zweer. De rechter gaf zijn griffier een wenk goed op tc letten en begon zijn verhoor aldus In het huis nr 42 van de rue Chap tal, waar gij portierster zijt, woont of Plakkaarten. De Syndicale Kamer der Drukpers van Brussel heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om te bekomen dat deze een reglement op 't plakkaarten-plakken zou instellen. In sommige kleine steden vragen de plakkers 5o centiemen tot 1 fr. per blad. In anderen vraagt men 10 tot 25 centie men. En dan zijn er, die niet aarzelen, den dag nadien de plakkaarten reeds met anderen te overdekken. Geene vei-tfiftiging meer. Tot heil van 't Vlaamsche of Neder- landsche volk, over dulle kervel of wilde peterselie. Van over eeuwen en eeuwen hebben er vergiftigingen plaats gehad, door onwe tendheid, misbruik of misgreep, met het scheerlingkruid of dulle kervel, ook peterselie en rijfkruid geheeten, en in de wetenschappelijke wereld Cicuta ge naamd. Men heeft ten eerste, het groot ge vlekt scheerlingkruid (conum maculatium of cicuta major) dat veel op vochtige plaatsen langs hagen en rond dorpen, wel een meter hoog groeit en als een zeer vergiftige plant gekend is. Het schijnt dat men den wijsgeer Socrates met het sap van deze plant gedood heeft. Dan heeft men den waterscheerling (cicuta virosa) dewelke in stilstaande waters meest voorkomt deze plant is ook een allergrootste vergift. Ten derde, het klein scheerlingkruid (CICUTA MINOR), ook PETROSELINO SIMILIS genaamd, omdat dit kruid het meest de peterselie nabijkomt, groeit in de hoven langs de muren tusschen de goede peter selie en ook tusschen de kervel. Tusschen de kervel is het klein scheerlingkruid ge makkelijk te erkennen maar als dit kruid tusschen de goede peterselie voorkomt, dan is het veel moeilijker te erkennen, en ook dan gebeuren de meeste misgrepen er wordt met te weinig omzichtigheid pe terselie in den moestuin geplukt, men vermoedt natuurlijk niet dat er wilde pe terselie of dulle kervel kan tusschen staan; en zoo worden soms gansche gezinnen ziek zonder dat men wel altoos de oor zaak der ziekte kan gissen. Zeer vele ziek- ten.Jen zelfs de sterfgevallen zijn hierdoor voorgekomen, en komen nog dagelijks voor. De kervel (Scandix cerefolium) en de peterselie (aprium petroselinum) zijn nochtans moeskruiden die zeer aan te be vel» n zijn tot het verbruik zij brengen heilzame werkingen in 't levensorgaan te weeg. Welnu er is een zeer eenvoudig middel om alle droevige ongevallen te vermijden men zaaie eenvoudig niet meer dan krul- kervel en krulpeterselie, die nog maar eenigen tijd bestaan, en ons tegenwoordig toelaten, de slechte soorten gemakkelijk uit de goede te erkennen. Ze bezitten al de eigenschappen van fijnen smaak en geur de krulpeterselie is daarenboven zoo schoon van groei dat men er de schoonste hof boorden kan meê maken en alle gevaar voor vergifti ging is weggenomen. Bovenstaande deelde ik meê omdat ik wensch dat er geen enkel Vlaming of Ne derlander door scheerlingkruidvergifti- ging van de wereld weggenomen worde, want zij zijn er te veel noodig er zijn ongelukkiglijk al Nederlanders genoeg van de wereld weggerukt geworden, niet door dulle kervel maar door dulle menschen, en daarom moet er gewerkt worden om ons volk alles kenbaar te ma ken dat kan bijbrengen tot zijn behoud en levensgeluk. Frans DE BEUCKER. heeft gewoont een zekere M. Sorandal. Hij woont niet meer bij mij, mijn heer, zooals ik gisteren reeds tegen dezen heer hier wees zij op Flick, die bij het vet hoor tegenwoordig was gezegd heb. M. Sorandal is naar Amerika vertiokken, zijne meubelen zijn verkocht, zijne wo ning is alweer verhuurd en de nieuwe bewoners komen er morgen al op. Zoo. Heb ik goed verstaan Gij hebt gezegd dat M. Sorandal zijne meu belen verkocht heeft Ja, mijnheer. Hij heeft ze naar het hotel Drouot laten brengen en daar zijn ze publiek verkocht. Wanneer zijn de meubelen wegge haald Bedenk u goed. 01 dat is nog zoolang niet geleden. Voor eergisteren. Voor eergisteren, dus den 9 Was het toen den 9 Nu goed, dan is het op den g gebeurd. Dus den dag voordat M. Sorandal vertrok Ja, precies, hij is eergisteren ver trokken. Den 10, dat komt uit. En hebben de knechts van het hotel Drouot, die de meubelen weghaalden, nietsop de woning achtergelaten Ik vraag u om verschooning, de kof fers van M. Sorandal hebben zij laten staan en die heeft hij den volgenden dag gehaald. M. Curtelin fronste de wenkbrauwen, 't vermoeden, dat bij hem gerezen was bij dc aarzeling van Sorandal, voordat hij verklaarde: 0 Ik ben toen naar huis ge gaan, 11 begon door de woorden der por- tierstci zeketheid te worden. Dus, hernam hij met den klemtoon op ieder woord in den nacht van den 9 op den 10, heeft M. Sorandal niet in het huis nr 42 van de rue Chaptal gesla pen Hoezeer Juffr. Chadepaux ook onder den indruk stond van het feit. dat zij, eene eerzame weduwe, door een politie man in burgerskleeren uit hare woning was g< haald om voor eenen rechter te verschijnen, zij die nog nooit iets met de politie of justicie te maken had gehad, moest nu toch even lachen. Geslapen? herhaalde zij. Om te slapen moet men toch een bed hebben en de knechts van het hotel Drouot hadden alles meegenomen, tot de gordijnen toe. Er was niets overgebleven dan twee kof fers, die in een hoek stonden. Och, men kan ook wel slapen zon der bed, hernam M. Curtelin, het zou kunnen dat hij op zijne koffers was gaan liggen, bij gebrek aan een leunstoel of canapé. Maar, mijnheer, dan zou hij 's mor gens wel als geradbraakt zijn geweest. M. Sorandal is er juist de man niet naar, Het werkloon in België. De hier volgende statistiek toont duidelijk dat België, voor wat het betalen der dagloo- nen betreft, steeds grooten vooruitgang doet't gemiddeld dagloon der mijnwer kers in België is van 1 fr. 70, zooals het in i85o was, tot 4 fr. 65 geklommen in 1900. In de steengroeven is gedurende hetzelfde tijdstip het dagloon 72 t. h. op geslagen in vlaswevirijen 87 t. h., in vier-en twintig andere ambachten gemid deld 110 t. h. 't is te zeggen dat het meer dan verdubbeld is. Van i83o tot 1886 was het dagloon der landbouwweiklieden opgeslagen van 1 fr. 08 tot 1 fr. 92 en thans bedraagt het ge middeld meer dan 2 fr. Daarentegen is de prijs der waren, nijverheids en landbouw- produkten, i865 tot 1893 met 40 t. h. afgeslagen. De gemiddelde duur van den arbeid, die in i85o nog 14 uren bedroeg, beloopt nu nog slechts n uren. om 's nachts op een koffer te zitten slapen. Neen, mijnheer de rechter, daarvoor is hij veel te gemakkelijk uitgevallen. Hij heeft in een hotel geslapen, dat weet ik zoo zeker of ik het gezien had. Op gestrer.gen toon zegde Curtelin Vrouw Chadepaux, geeft acht op uwe woorden, uwe verklaring is van meer belang dan gij het kunt vermoeden. Gij verzekert, onder het gewicht van den eed, dat M. Sorandal in den nacht van den 9 op den 10 December niet in zijne woning, rue Chaptal, nr 42, geslapen heeft Ja. Maar kan hij niet thuis gekomen zijn, zonder dat gij hem gezien hebt Hoe had hij dat moeten doen Ik ben altijd op mijnen post en er kan geene muis voorbij mijne loge gaan zonder dat ik het zie. M. Sorandal had de sleutels van zijne woning nog bij zich, dat is waar hij heeft ze mij 's morgens eerst teruggegeven, toen hij zijne koffers liet halen, maar hij kan niet in huis komen zonder bellen en er is 's avonds van den 9 slechts eenmaal gebeld door M. Pro- teau, van de derde verdieping. De onderzoeksrechter dacht een oogen blik na en hernam daarop Dat is voldoende. Men zal 11 uwe verklaringen voorlezen, die moet gij on- dertcekcnen en dan kunt gij u verwijde ren. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1