Ouders opgepast Bijna 400,000 werklieden verzekerd voor een pensioen, Zaak Vanden Bossche.- Weêr eens. Van tak op tak. Rechterlijke kronijk. Overlijden. is Zondagrust. NAAR LOURDES. AALST. Allerhande nieuws. De heer Procureur des Konings Dendermonde, heeft in date 18 Juli 11. den volgenden rondgaanden brief aan de gerechterlijke Overheden gezonden Sedert het begin van den zomer hebben er zich in het arrondissement ver scheidene ongevallen met doodelijken afloop voorgedaan, tengevolge van de betreurlijke gewoonte der kinderen om te gaan baden in de stroomen of hunne vertakkingen. Daardoor stellen de kinderen niet alleen hun leven voordurend in gevaar, maar zij verliezen daarenboven alle ge voel van eerbaarheid, en maar al te dik wijls dienen ze tot gelegenheid aan groote misbruiken of aanslagep tegen de zeden, Deze toestand die rechtstreeks de ver antwoordelijkheid der overheden aanbe langt, eischt krachtdadige maatregels, en ik reken, om er een einde aan te stellen, op al uwe waakzaamheid en krachtdadig heid. In de gemeenten, te weinig in getal, waar het reglement verbiedt zich in het openbaar te baden, zult gij gelieven de stipte uitvoering van dit reglement te ver zekeren. Daar waar geen reglement van dien aard bestaat, zult gij zorg dragen te onderzoeken of het nemen van baden door de kinderen, desgevallende voor de ouders niet zou kunnen daarstellen het misdrijf van gebrek aan voorzorg, voor zien door art' 418, 419. 420 van het straf wetboek, en wegens de baders het misdrijf van aanslag tegen de goede zeden, gestraft bij art. 385 van het straf wetboek. In beide gevallen is het uwe plicht proces-verbaal op te stellen en mij dit onmiddellijk doen geworden. Eindelijk ware het zeer nuttig, aan de vaders van huisgezin en aan de school meesters te doen weten, dat mijn inzicht is, die gewoonten, zoo gevaarlyk voor de algetneene zekerheid, als voor de open bare zedelijkheid streng te beteugelen. De Spaar- en Lijfrentkas komt een offi cieel verslag uit te vaardigen over de wer king der wet van 10 Mei 1900 betreffende de ouderdomspensioenen. De medegedeelde cijfers toonen aan dat de aansluiting bij de Lijfrentkas rassen vooruitgang doet, Volgens dit verslag waren er van 1 tot 1897, 52,ooo aansluitingen bij de Lijf rentkas .Van i8g3 tot 1901 werden 38o,ooo nieuwe aansluitingen gevraagd. Het getal mutualiteiten, hare leden bij de pensioenkas aansluitende, was op 3i December 1900 van 3604. Het volgend jaar was dit getal gestegen tot 4,468. Op dit zelfde tijdstip waren er 1680 scholen die eeno pensioenkas hadden in gericht voor de leerlingen. Het getal patroons hunne werklieden bij de pensioenkas aansluitende.is betrek kelijk zeer klein. De meesten laten zich daaraan ongelegen. Vele gemeentebesturen en weldadig- heidsbureelen hebben zich beziggehouden met de behoeftige werklieden, die op da tum van 1 Januari 1901 minstens 55 en hoogstens 58 jaar waren, in de gelegen heid te stellen op 65jarigen ouderdom de pensioenen van 65 fr. te genieten. Op de 425,910 nieuwe aangeslotenen bij de Lijfrentkas gedurende de laatste 10 jaren, zijn er 373,750, hetzij 88 werk lieden. Ten titel van regelmatige stortingen werden verleden jaar 8,853,414,08 fr. ontvangen. Woensdag 11. werd voor de boetstraffe lijke Rechtbank van Dendermonde de zaak opgeroepen van den gewezen Stads ontvanger R. Vanden Bossche, beschul digd van ontvreemding der stedelijke gelden. Het is ons onmogelijk een breedvoerig verslag meê te deelen, het zou ons zoo verre leiden dat gansch ons blad nog zou ontoereikend zijn. Wij zullen ons dus bepalen in breede trekken alleen datgene aan te ha'en wat door de bekentenissen van den beschul digde en de debatten is bestatigd geworden. De beschuldigde bekent in 1890 geld der stadkas geleend te hebben aan de firma Vanden Bossche Cnie en dit op verzoek van zijn oom, wijlen S. Van der Brempt. Het waren sommen van 4000 en 5ooo franks. In 1894, waren de sommen altijd grooter en het duurde altijd voort. In 1897 beloofde zijn oom hem dat hij 3o duizend franks zou terug keeren, welke som was neêrgelegd in beurswaarden ter bank De Coen te Aalst, doch op den betaaldag was zijn oom er meê weg. Niettegenstaande bleef hij altijd maar geld ontvreemden uit de stadskas om de firma Vandtn Bossche Cnie van de onvermijdelijke failliet te bevrijden. Hij deed het omdat hij rekende zich te red den door de onteigening van 't fabriek, "t gene eene groote som zou opgebracht hebben. De verschotten tot 1898 aanzijn oom beliepen, volgens den beschuldigde tot 80 duizend franks. De zaak der onteige ning mislukte en hij begon, met het geld der Stad, te speculeeren in hop en op de beurs, hopende aldus het tekort te kunnen dekken. Hij was ongelukkig en verloor 5o duizend franks. Ziedaar wat de beschuldigde tot zijne verdediging beweert. In October 1898, schreef hij aan zijn kozijn M. Emiel Vanden Bossche hem verzoekende hem, beschuldigde, voor eenige uren, eene som van 28 duizend franks te willen toevertrouwen ten einde zijne kas in orde te brengen tegen den dag dat de heer Schepen ze zou komen na zien. M. E. Vanden Bossche ging M. De Naej'er, geneesheer, raadplegen en deze zette hem aan de zaak aan 't Stedelijk Bestuur bekend te maken. Dit gebeurde. M. Glieeraerdts, Burgemeester, ver wittigde M. Bethune, Schepen. De be schuldigde verscheen voor 't Collegie der Schepenen en hij bekende eene som van 56 duizênd franks ontvreemd te hebben. (Naar men ons verzekert, gebeurde er dan eene verificatie en werd het bedrag juist gevonden.) De beschuldigde kreeg bevel dadelijk de ontvreemde som terug te keeren. Door den verkoop der goederen zijner overledene moeder, eene gifte zijner tante en de afstand eener hypotheek door M. E. Vanden Bossche, werd er 43 duizend 5oo fr. terugbetaald. Er bleef dus nog 12 4 i3 duizend terug te keeren, die men beloofde te zullen terugkeeren. Zijne echtgenoote gaf dan eene nieuwe borg. In die omstandigheid en voor de eer van eene der deftigste families van de Stad, werd de zaak stil gehouden. De beschuldigde beweert dat hij, sedert 1898, maar eene enkele ontvreem ding heeft bedreven, namelijk, een som van 1700 franks voor de betaling van de proceskosten eener zaak waarin hij be lang had, doch er is bestatigd geworden door den expert dat het tekort van dan tot 1902 meer dan 14 duizend franks beliep. Einde 1901 bemerkte MGheeraerdts dat de staten der werklieden op eene onge wone wijze gezwollen waren. Eene vere- ficatie gebeurde en men bestatigde eerst een tekort van 3o duizend franks. De be schuldigde werd opgeschorst en M. de Gouverneur der Provincie verwittigd. De expert in comptabiliteit, M. Coene, verklaarde dat de boeken van den beschul digde derwijze waren gehouden dat het onmogelijk is te bepalen op welk tijdstip hij zijne ontvreemdingen heeft gepleegd. Hij heeft het beloop der ontvreemdingen slechts na langdurige bewerkingen kun nen bepalen. Er was niet uit te geraken... Het beloop der ontvreemdingen is, vol gens hem, 97 duizend franks doch zal door de vaststelling van de rekening van klerk tot meester verminderd worden. M. de Procureur des Konings besta tigde dat gedurende 't onderzoek de be schuldigde meer dan eens heeft bevestigd dat het Stedelijk Bestuur en bijzonder lijk M. Bethune, Schepen wisten dat hij ontvreemdingen had gepleegd en dat om ze te verduiken, men in de Stadskas vreemde titels had neêrgelegd. Maar uit zijne eigene brieven blijkt dat dit tegenstrijdig is aan de waarheid, dat noch het Stedelijk Bestuur, noch M. Bethune hoegenaamd eenige kennis der ontvreem dingen hebben gehad. (Hoe zouden zij er kennis van verkregen hebben, de boe- kén waren derwijze gehouden dat het onmogelijk was de geringste ontvreem ding te bestatigen ten zij me.i er ccn spe cialist gelijk M. Coene meê gelaste. En men voege dan nog daarbij dat hij eene joede ziel vondt die hem voor eenige uren iet noodig geld verschafte om zijne kas in regel te brengen op den dag dat de Schepen ze kwam nazien.) M. de Procureur verklaart dat het spijtig is dat men den beschuldigde in 1S98 aan 't Gerecht niet heeft aange klaagd, want dan zou hij eene straf heb ben opgeloopen en zijne ontvreemdingen niet hebben kunnen voortzetten. 't Is waar maar men heeft de eer eener eerbare familie willen redden en, men vergete het niet, die het tekort, voor de drij vierden, had aangevuld. M. de Procureur eischte de toepassing van 't art. 240 van 't strafwetboek. Mr Joseph Eeman, advocaat, bepaalde zich bij de prescriptie te pleiten voor al de ontvreemdingen gepleegd voor 1898. Eene enkele ontvreemding deze van 1700 fr. in 1901 kan den beschuldigde ten laste gelegd worden en die dan nog als eene tijdelijke lecning moet aanschouwd wor den. Hij vroeg dat men het alinea 2 van 't art. 240 zou toepassen en de beschul digde slechts verwijzen tot eene gevang zitting van 6 maanden. Mr Schellekens, tweede advocaat, pleet de verzachtende omstandigheden. De voortzetting der pleidooien werd dan tot 's anderdaags om 9 uren ver daagd. De Rechtbank deed daarna uitspraak en veroordeelde den beschuldigde tot 4 maal drij maanden gevangzitting en de proceskosten en dit wegens 4 ontvreem dingen beloopende tot bij de 4000 franks. door onze Rechtbank van politie veroor deeld werd tot 20 fr. boete en 25 fr. scha deloosstelling om, ter straat, gelijk een gemeen straatleire, den heer Oscar Van Causbroeqk Smeerlap nageroepen te heb ben. jaiBj Daens is tegen dit vonnis in be roep gegaan en Dijnsdag 11. werd de zaak opgeroepen voor de Reehtbank te Den dermonde. De Rechtbank verminderde de straf tot 10 fr. boete en 1 fr. schadeloosstelling. 't Is voor de tweede maal dat jajed Daens zulk een brevet bekomt. ■iajBcJ Daens beweert gedurig dat hij achtervolgd wordt, dat hij smadende ge baren en spotlach te verduren heeft, maar 't is juist contrarie wat gebeurt wij on dervonden het meermaals. Men late dus die groene kwant maar loopen best is 't van er zich niet meer meê te bekommeren dan met eene andere straatleire. Hij is 't niet weerd Domme vraag. - Hoe zal God de boozen straffen, in zijne goedheid, zoo lastert La Chronique - gezien Hij zelve de menschen tot het kwaad leidt Staa' er niet geschreven De mensch wikt maar God beschikt Als die redeneering aangenomen wordt, hebt gij geen recht meer nog eene enkele gevangenis gesloten te houden. De menschelijke onverantwoordelijk heid zoo onbeschaamd vooruitzetten, is de loochening van alle schuld, van alle straf en van alle deugd te samen. Wij dagen den schrijver van het artikel uit, deze zcdeleer op zijn eigen huisgezin toe te passen. Iet3 voor de liefhebbers van fota- grafiën. Een nieuw tijdschrift voor fotografie en aanverwante vakken heeft in Antwerpen het licht gezien. Het draagt den titel Licht en is goed geschre ven, sierlijk uitgevoerd en rijk geillu- streerd. Het verschijnt alle veertien dagen en is ten bureele van Den Denderbode te verkrijgen tegen den prijs van 5 franken per jaar vooruit betaalbaar. Wij hopen dat hieruit een degelijk Vlaamsch tijd schrift voor fotografische wetenschappen zal groeien. Het tweede nummer is verschenen. Gezien zijnen inhoud, welke wij hier laten volgen, is het zeer belangrijk In Brazilië bij Santvliet. Het zoutpapier. Scheikunde Over chemi sche producten. Allerlei Het blauw ijzerpapier. Hectografie. Zuurfixeerbad. We tenschappelijke berichten. De adrena line. Vloeibare lucht. Proefnummer gratis. Landbouwstokerijen. De nieuwe wet op de landbouwstokerijen, dees jaar door de Kamers gestemd en den 28 J uli laatstleden door den Koning te Oostende onderteekend, wordt afgekondigd in het Staatsblad van Dijnsdag. Die wet be paalt onder ander dat alleen landbouwers mogen deelmaken van de samenwerkende maatschappijen, die de uitbating eener landbouwstokerij voor doel hebben. De landbouwstokers, die thans hun bedrijf willen staken, zullen van den Staat eene vergoeding bekomen, mits afstand van hunne gereedschappen die vergoeding zal bepaald worden door drie schatters, te benoemen de eene door den minister van financies, de tweede door den belang hebbende, de derde door den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg. Voor die vergoeding is een krediet van 8 mil- lioen frank bestemd. De nieuwe wet komt in voege den 12 Augusti 1902. Een koninklijk besluit van 28 Juli be paalt dat de verleende vergoedingen niet minder dan i5,ooo fr. en niet meer dan 80,000 fr. mogen bedragen. Belangrijke wedstrijd.Het minis- tnrie van buitenlandsche zaken heeft be richt ontvangen dat in Duitscidand e&n belangrijke wedstrijd betreffende den landbouw is geopend. Een prijs van 3o,ooo mark (37,5oo fr.) zal toegekend worden aan den uitvinder van een stelsel voor het bewaren van aardappels, dat zou toelaten deze te be nuttigen als opgelegd voeder voor de dieren. De prijsbereiding mag niet hoo- ger zijn dan éénen frank per Engelsch kwintaal, zijnde 5o kilos. De socialisten gaan opnieuw oude pees op hunnen boog spannen. Zij gaan den 7 September te Charleroi een congres houden om eene algemeene peti- tionneering op touw te zetten voor den verminderden werktijd, depensionneering der mijnwerkers, enz. Ouderdomspensioenen. De Moni- tei'r van woensdag bevat een koninklijk besluit van 25 Juli, waardoor eenige wijzigingen gebracht worden aan het reglement van 20 Oktober igoo, betref fende de ouderdomspensioenen. Voortaan zal de gouverneur, van ambtswege, in beroep kunnen gaan tegen de toekenning van het pensioen, en de commissie moet binnen de maand uitspraak doen over dat beroep, Tegen dc dan genomen beslissing kan er ten voordeele van den belangheb bende niet meer in beroep gegaan worden. Op verslag van den arbeidsdienst kan de raad der mijnen de beslissingen vernieti gen of verbreken, genomen ten voordeele van personen, die blijkbaar geen recht op het ouderdomspensioen hebben. Een paradijs voor vrouwen. In Seoul (Korea) bestaat er eene wet, waarbij iedere man, zoodra het avondklokje klept, zich huiswaarts moet begeven. Geen man mag zich na dat uur op straat vertoonen, op straf van boete. Alleen de vrouwen mo gen dan uitgaan, om hare vriendinnen te bezoeken. Nieuwe spoorwegzegels komen in voege, een gansch nieuwe type in twee kleuren. De uitgifte behelst elke wterde, die thans in voege is, alsook die van 3 fr., welke tot nu toe nog niet uitgegeven was. De nieuwe zegels kunnen niet gebezigd worden voor de pakken van 60 kilos en minder van den binnenlandschen dienst den gemengden dienst alsook voor de postpakketten, dan te beginnen van 1 October. Zij kunnen echter nu reeds aan het pu bliek verkocht worden. Na 1 October mogen de oude timbers nog gebruikt worden, tot de voorraad uit geput is. De voorspellingen van Jules Capré voor de maand Augusti zijn heel ontmoe digend. Negen kansen op tien, zegt hij, voor eene koude, regenachtige, sombere maand. Ja maar, zeg eens, wanneer komen dan dit jaar, de hitte en het schoon weer In December misschien. Om zijne voorspellingen samen te vat ten slecht van 1 tot 8 en van 14 tot 18 twijfelachtig van 18 tot 3i. In Duitschland. De briefwisselaar eener gazet uit Dusseldorf schrijft, doet het verhaal eener Mis welke hij aldaar hoorde. 0 De kerk zat vol soldaten en twee uhlanen dienden de Mis Gebeurde dat hier, de liberale pers zou Op de SPONTANIÉTÉ FOUDROYANTE ROEPEN die iuisterlijke revolutionnaire dagen van weleer. Twee uhlanen die de Mis dienen I En de koepel der kerk viel niet neêr, en de mogendheden deden Duitschland den oorlog niet aan. 't Is afschuwelijk v De werkman in vroegere tijden. De geuzen stellen zoo geerne de middel eeuwen voor, als de tijden van paapsche overheersching, dat het volk uitgebuiten uitgezuigd werd door Roomsche zwart rokken Jammer maar, dat de vooruitgang der geschiedkundige wetenschap zoo onbarm hartig al die hatelijke beschuldigingen in duigen doet vallen Vóór Hendrik VIII, den stichter der hervormde kerk, bestonden in Engeland vele kloosters hoe leefde dan de werk man Een parlementsakt van dien tijd noemt vier soorten var. vleesch op ossen-, ver- kens-, schapen en kalfsvleesch, dit was het voedsel, zegt het stuk, van de armste volksklassen. Eene kruiwagenaar won toenmaals, buiten den kost, nog anderhalve gans per dag. Een maaier won per dag genoeg om een paar schoenen te koopen op drie dagen won hij een vet schaap, op zes dagen een laken kostuum. Begint daar heden eens mede 1 Een advocaat veroordeeld. Eene geruchtmakende zaak werd dijns dag voor de rechtbank van Bergen ge pleit. 't Gold den advocaat P., die te recht stond voor talrijke aftruggelarijen. Hij werd veroordeeld tot 37 maanden gevangenis. Die zaak maakt ontzaggelijk gerucht in den Borinagfc, te meer omdat, volgens de Chronique, die advocaat over twee jaar nog een invloedhebbende leider was eener politieke partij. Het blad zegt niet van welke partij, dus mag men aannemen dat het geen catholiek was. 't Geeft ons overigens niets wie wat verdient moet wat hebben. Wij lezen inderdaad in andere bladen dat de veroordeelde niemand anders is dan de gewezen advocaat Edm. Preu- mont, gewezen socialistisch provincie raadslid van Boussu. De bedriegerijen, waaraan hij zich heeft plichtig gemaakt, beloopen tot de som van 13,ooo fr., waaronder de spaarpen ningen van eene oude dienstmeid. Hij heeft zich bij verstek laten veroor- deelen. Diefstal van 36,000 fr. De treinwachter De Smedt, die terecht stond onder verdenking, den diefstal van 36,ooo fr. bedreven te hebben in eenen trein van Gent naar Kortrijk, is woensdag door de rechtbank van Gent vrijgespro ken. Proces de Cannart. M.de Cannart d'Hamale is in beroep gegaan tegen het vonnis, dat de verweer ders machtigt, het bewijs te leveren van hunne beweering, dat de personen, die de lijst Daens de Cannart teekenden, meenden eene eenvoudige petitie te teeke nen. Socialisten veroordeeld. De rechtbank van Hoei heeft uitspraak gedaan in de zaak der aanslagen op de arbeidsvrijheid, tijdens de woelingen van April. Citoyen Hu bin, volksvertegenwoor diger, is veroordeeld tot acht straffen van i5 dagen en eene straf van 1 maand ge vangenis. Verscheidene zijner makkers werden cok veroordeeld. Er zijn experten genoemd om de schade te schatten, door de veroordeelden toege bracht aan de nijverheidsgestichten, waar zij het werk deden staken, en die zich burgerlijke partij stelden. Er waren in deze zaak achttien betich ten, waarvan er zeven vrijgesproken wer den. De acht straffen van i5 dagen van Hu bin zijn voorwaardelijk. De maand niet. godvruchtig overleden DAME Emilie vander Noot de Vreokem, weduwe van wijlen den heer Victor Van Wambeke, in leven Burgemeester onzer Stad en Ondervoorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers. fii'ot van O. L. Vrouw van Lourdes. .Vli|lbeke. Vrijdag i5 Oogst (O. L. Vrouw Hemel vaart), zal de maatschappij De Ware Broeders, hare jaarlijksche Bedevaart doen naar de Grot van O L. Viouw te Mijlbeke. Men zal vergaderen om 3 uren namid dag ter herberg van M. Joseph Keppens, meester-schrijinverker,Oude Dendermond- sche baan. Vertrek om 3 '/t uren stoetsgewijze, muziek, zangers en maagdekens aan het hoofd. Aan de Grot gekomen zal een Eerw. P. Jesuit eene aanspraak houden. Alles tot meerdere eer en glorie van God en tot luister van onze goede Moedér Maria. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 3 Oogst 1902, M. De Valckeneer, Esplanade. VLAANDRENS BEDEVAART uit Kortrijk 3n en nn September 1902. Bijzondererechtstreeksche trein, ver trekkende in den voormiddag na de aan komst van de morgendtreinen uit alle richtingen des lands. Een paar uren stilstand te Bordeaux in den morgend van den 4n September. Op den 8" Septem ber. Feestdag van O. L. V. Geboorte, GROOTE PLECHTIGHEDEN TE LOURDES. De Vlamingen zijn ir bijzonderlijk begun stigd voor goddelijke diensten en oefe ningen. Den prospectus vragen bij de inteeke- naars of bij 't Bestuur te Kortrijk Eerw. Heer Bruloot, onderp., en Mr Frans La- moral-Carlier, 72, Groeningelaan. Creemboter. Markt van Zaterdag 2 Oogst 1902. 126 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 428 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3420 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Programma van Concert, 't welk zal gegeven worden op Zondag 3 Augusti 1902, om 11 uren, op het Kiosk ter. Groote Merkt alhier door de fanfaar der Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vanderlinden. Marche militaire, Ganne. Le Huguenots, fant. Vanderlinden Blondinette, polka pr piston Govaert. La belle Villageoise, valse Kessels. Programma van 't Concert, welk zal gegeven woiden op Donderdag 7 Augusti 1902, om 8 llt uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. 1. Marche des Artisans W.Van Perck 2. Ouvert. de Guill. Teil Rosini. Ballet Fantaisie L. Montagne. a. Entree des Groupes b. Danse des Almées c. Valse des Sylphes d. Sortie des Groupes. 4. Transcription de l'op. Car men i) arr. par Steenebrugen. Bizet. 5. Le Moulin de la forèt noire (Idylle) Eylenberg. Wijding van ®t Kerkhof. Zondag 11., na het Lof is het nieuw gedeelte van ons Stedelijk Kerkhof plech- tiglijk gewijd geworden. De Geestelijk heid onzer drij parochiekerken begaven er zich processiewijze heen. Onze Zeer Eerweerde heer Pastoor - Deken Van Doorn officieerde. Eene talrijke biddende menigte woonde de cermonies bij. I'RIJSUITDEELIKGEN. Collegie der Eerw. Paters Jesuïten, te Aalst, Dijnsdag 5 Oogst om 8 uren 's voormiddags. Sl Martinusgesticht, Esplanadeplein, Donderdag 7 Oogst, om 9 */a uren 's voor middags. Collegie van Se Catharina te Gee raardsbergen, Donderdag 7 Augusti, om 9 uren. Gendarmerie. Eene bri gade te voet gaat ingericht worden te Sl Lievens-Hautem. Een buitengewonen hevige brand heeft te Meerbeke vier huizen vernield met oogst, vee, huisraad, neerhofgedierte, meubelen en eenige voorwerpen van waarde. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Te Schaarbeek heeft een soldaat der genie, bij «Jen brand eener hoeve, twee kinderen uit hun beddeke gehaald en hen dwars door de vlam naar buiten gebracht. De hoeve brandde geheel af. Bij eene dame, te Brussel, die over een paar jaren bestolen werd, gaf een werkman Dinsdag een zorgvuldig toege bonden pakje af. Toen zij het opende vond zij er de gestolen acties in. De ju- weelen waren er niet bij. Voor de tweede maal zijn dieven te Etterbeek, in den winkel gekomen, dien zij, over veertien dagen, na eenen diefstal, poogden in brand te steken. Rond middernacht zagen de voorbij gangers opnieuw den winkel in brand staan. Dank aan hun spoedig handelen heeft men schrikkelijke ongelukken kun- voorkomen. De kwaaddoeners zijn ongetwijfeld de zelfden als over veertien dagen. Eene dievenbende. Over een tiental dagen ontstond een gevecht in eene herberg te Laken. Van een der vechters werd de onder vest opengescheurd, en zijne tegenstan ders waren niet weinig verwonderd, er bankbiljetten te zien uitvallen. De politie werd op de hoogte van het gebeurde gebracht en men ontdekte dat te Gent, in de Savaenstraat, eene brand kas was opengebroken, om er 16,000 fr. uit te stelen. De onderzoeksrechter van Gent, die de zaak onderzocht, werd met deze ontdek king bekend gemaakt en I..., de man in kwestie, werd ondervraagd. Er bleek nu dat hij rond den tijd van den diefstal te Gent was geweest, en zoo kwam men eene heele dievenbende op het spoor, waarvan de meid van het huis der Savaenstraat, alsook haar vrijer, deel maken. Deze twee veinzen nu elkaar niet te kennen, en spelen zelfs de zinneloozen. De aangehoudenen zijn reeds zeven in getal. Ziehier wat de Gentsche bladen over de zaak meédeelen Een der aangehoudenen is de minnaar van de meid der juffr. Renson. Hij is, samen met de meid en met nog eenen anderen aangehouden, den maandag avond der Gentsche Kermis in de dans zaal Concordia. De meid had hem den sleutel toevertrouwd, hetgeen hare ge woonte was, omdat zij vroeger eens den sleutel verloren had. Alle drie beweeren dat de sleutel heel den avond in Concordia is gebleven. De diefstal zou, als deze bewering juist is, met eenen valschen sleutel of met over- klimming kunnen gebeurd zijn. In alle geval is de meid niet aangehouden. L..., de gezel van den minnaar der meid, is nog in andere zaken betrokken. Men heeft eene visietkaart van hem ge vonden op een der Brusselaars, waaruit men opmaakt dat hij in betrekking met deze laatste is geweest hij loochent zulks echter. L. beweert dat hij het slachtoffer is van zekeren Van B., die hem beschuldigt, maar dien hij zelf wegens velodiefstal had aangeklaagd. De dieven zeggen dat zij met valschen sleutel zijn binnengegaan zij hebben echter eenige schrammen op den muur gemaakt in de St. Barbarastraat, om te doen gelooven, dat zij over den muur ge- men waren. Eene naaister, die nog bij de juffrou wen Renson gewerkt heeft, zag in den nacht van den diefstal een man en eene vrouw in het huis gaan. Zij meende dat het de meid was en daarom dacht zij niet aan dieven. De vrouw had zij echter niet van dicht bij in het gelaat gezien. De diefstal bij de jufvrouwen Renson moest reeds op Sinxen gepleegd worden, daar de juffers besloten hadden, voor een paar dagen uit stad te gaan zij kregen echter eenen grooten rouw te maken en bleven daardoor te huis. Over eenige dagen werd bij een koopman te Brussel, namens een leveran cier, een Franschman, eene rekening ontvangen. De koopman betaalde, doch sprak er 's anderendaags aan den leve rancier van. Hij vernam dat de rekening door een bedrieger ontvangen was. De leverancier ging bij zijne bijzonderste kalanten rond, en ontkekte spoedig dat men op die wijze ongeveer 5ooo frank af- getruggeld had. Eenige dagen vroeger was er uit het bureel een pak rekeningen verdwenen. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteaken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren en overal. Wandelaars, die Donderdag avond voorbij het park van St-Gilles (Brussel) kwamen, hoorden een pijnlijk geklaag. Zij naderden en vonden een jong koppel in het gras liggen, beiden met doorscho ten hoofd. De twee gekwetsten werden naar het policiebureel gebracht, waar het meisje weldra den geest gaf. Beiden zijn gekend. Het meisje is eene i8jarige wees, Joanna R., de jongeling Jan De P. is slechts 19 jaar. Twee uren na de dood van het meisje, gaf De P. ook den geest. Woensdag namiddag was de vrouw Marie Peuteman, langs de Coupurerei te Gent, eene boodschap gaan doen in de buurt. Haar 4 jarig meisje Louisa, die alleen thuis was, van de afwezigheid der moeder gebruik makende, geraakte aan een dooske met solferstekskens en ver maakte zich met dezelve te doen ontvlam men. Hare kleedjes moeten door dit ge- aarlijk spel in brand geschoten zijn, want als de moeder thuis terugkwam, vond zij het kind met brandende kleeren en schrikkelijke noodkreten slakende, in de keuken liggen. Geburen namen het slachtoffer op en doopten het verscheidene malen in 't water der naburige Reie, doch het bezweek eene halve uur nadien. Gansch zijn lichaam was slechts eene brandwonde, die reeds zeer diep in het vleesch was gedrongen. M. Goossens, uit de Molenaarstraat te Gent, had eene duif meégegeven naar Rome en deze was zondag nog niet te huis. Nu, zondag had hij ook eene duif meé gegeven in eene africhtingsvlucht op Melle. De oplating moest om 3 uren plaats. Eenige minuten na 3 uren strijkt eene duif in den kijker. Naar boven, de duif

De Denderbode | 1902 | | pagina 2