Donderdag 7 Augusti 1902 5 centiemen per nummer. ,%stc Jaar 5698 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRFJHFJD Dendergalm Kerkvervolging HET PORTRET Godsdienstvervolging LANDBOUW. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank *s jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQLE SL'l'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 6 Augusti 1902. EI¥ DE Hij is gelukkig, onze armtierige hem poppelt het hert van vreugde, want hevig woedt de Kerkvervolging in Frankrijk. Hij juicht minister Combes met volle handen toe. Beulenwerk dat is zijn vak, want hij ook wenschte eens de handen aan 't werk te kunnen steken. Dat volksken aan de deur riep hij uit den 13 Sept 1891 Duizende onderwijzers en onderwijze ressen worden broodeloos op straat ge worpen, plotseling, zonder eenige voor afgaande verwittiging Dendergalm is in zijn schik Want slechts paters en nonnen worden getroffen en die... die hebben geen rechten van burger, die hebben geen recht van be staan De Kerk, heeft geene gendarmen, grinnikt hij, de Staat heeft de machten voor de macht moet de Kerk buigen Die woorden bevatten heel zijne liefde voor de vrijheid, als uit die vrijheid, de geloovige, de catholieke, de priester voor deel geniete Duizende en duizende leerlingen wor den uit de scholen gejaagd. Over hun onderwijs bekommeren de geuzen zich niet! Daarbij de catholieke huisvader heeft ook geen recht op de opvoeding van zijn kind. Hij moet het laten drillen in eene goddelooze officieele school en hij mag niet eischen dat het geloove, dat het denke tooals hij, dat het zijne godsdienstige overtuiging deelt Tegen zulke hatelijke dwingelandij staande Fransche moeders op. Zij tee kenen verzet, hevig verzet tegen de ver krachting van hun recht. Dendergalm drijft met hen den spot. Hoor den bewonderaar van Pergameni. Welnu ze mogen er een lapje over leg gen de brave dompers Wet em recht sullen zegepralen, gehoorzamen aan de bestaande wetten zal plicht zijn voor elk. Hatelijk Hatelijk Wet en recht zullen zegevieren De handelwijze van M. Combes is onwettelijk. DOOR STRANIERO. 10" vervolg. Dit alles duurde slechts weinige oogen- blikken. Freule de Malpeire haalde diep adem en verborg een korte wijle het ge laat in haren zakdoek. Als zij dezen ver wijderde, was het gloeiend rood van hare wangen gewekenZij keerde zich naar mij Oet een kalmen, trotschen blik, die te kennen gaf, dat zij meende, dat ik niets bemerkt had. En inderdaad ik bleef in volslagen twijfel, niet wetend, wat te den ken van hetgeen ik gezien had, en bijna geloovend, dat mijne verbeelding mij be drogen had. De klok sloeg twaalf uren fin, daar de bel voor het diner luidde, bood ik de Freule aan haar naar huis te- fog te leiden zij echter wees mijn aan bod van de hand onder voorwendsel, dat zij onderweg in den tuin eenige bloemen I wilde plukken. Wij ontmoeten elkander 1 Weder aan de zaaldeur. Zij maakte eene buiging, raakte de slip van mijn jas met de vingertoppen aan en wij gingen samen bet huis binnen. Na het diner zeide de Baron dat hij een klein uitstapje ging maken in de wa rande met zijn geweer. Hiermede be doelde hij een tocht van meer dan drie mijlen, welke gewoonlijk tot 's avonds Dat roepen al de groote onafhankelijke rechtsgeleerden van Frankrijk. De maker zelf, M. Waldeck-Rousseau, van de wet op de kloosters heeft gezegd dat die scholen welke nu brutaal gesloten worden, niet bedreigd waren Zij bestonden lang voor het stemmen van de wet. Zij zijn de eigendom van bijzonde ren. Die bijzonderen hebben het recht scholen te openen in Frankrijk bestaat ook de vrijheid van onderwijs, die de vrijmetselaars thans feitelijk willen ver wurgen. Zij hebben het recht hunne onderwijzers te kiezen. Met welk recht komt de Staat er zich in mengen Wat raakt het hem of die bijzondere, welke het recht heeft scholen te openen, zijne toevlucht neme tot leeken of tot geestelijken Zou Dendergalm durven beweren dat een geestelijke het recht niet heeft te onderwijzen, enkel en alleen omdat hij een soutaan of monnikspij draagt De handelwijze van M. Combes, den beul, is onrechtveerdig. Zij is eene schreeuwende, hatelijke schendig van de vrijheid der geloovigen De geloovige heeft zoowel als de GODDELOOZE DE VRIJHEID VAN DENKEN Dus ook de vrijheid zijn kind te onder wijzen in zijne gedachten en meeningen, zijn kind op te voeden in zijn geloof. Zijn recht wordt met de voeten ver- trappeld door hatelijke vrijmetselaars wel ke een eeuwigen strijd aan het catholieke geloof hebben gezworen Met M. Combes in zijn beulenwerk toe te juichen, toont Dendergalm nogmaals dat zijne vrijheid bestaat in het ver drukken van andersdenkenden. Zijne vrijheid is de verdrukking der catho- lieken,-der christenen. Wij hebben er nooit aangetwijfeld, toch is het goed te weten welk regiem die geuzen van Dendergalm zouden invoeren ware het kiezerskorps eenvoudig genoeg de lotsbestemming van ons land aan zulke handen toe te vertrouwen De oponint; der jaclil zal naar alle vooruitzichten plaats hebbenden 3o Augusti, in de provinciën en deelen derzelve op den linkeroever van de Sam- ber en van de Maas en den 6 op de andere oevers. duurde. Ik bleef derhalve alleen met Me vrouw de Malpeire want hare dochter had aanstonds na tafel de eetzaal verla ten. Ik zag haar een klein boudoir bin nengaan, waarvan de deur half open bleef en als zij zich bewoog, kon ik juist hare schaduw zien op den eikenhouten vloer. Wel, mijn waarde, sprak Me vrouw de Malpeire, hebt gij mijne doch ter het hof gemaakt a Ja, Mevrouw, maar ik heb den moed er bij verloren, gaf ik ten ant woord. a O mijnheer, riep zij uit, daar is geen reden voor. Ik weet, dat mijne dochter volstrekt niet teerhartig is. Zij wil in 't eerst den schijn niet hebben van u te beminnen maar het is niet mogelijk, dat zij uwe verdiensten niet op prijs stelt. Er kan misschien nog eenigen tijd voor bijgaan, alvorens gij er in slaagt, het hart dezer jeugdige schoone te treffen, doch ik kan intusschen geen enkel beletsel voor zien waarom zij niet met u zou willen trouwen. De onverklaarbare zaak, die 's mor gens mijn geest in verwarring had ge bracht, kwam mij weder in de gedachte en ik zeide weifelend Doch veronderstel eens, dat een meer door de fortuin begunstigd man dan ik er reeds in geslaagd was hare genegen heid te winnen. Bij deze woorden hief Mevrouw de Malpeire oogen en handen ten hemel on der den uitroep IN FRANKRIJK. Zondag nacht heeft te Parijs een bijzon- deren trein gereed gestaan om troepen te vervoeren, waar de overheid die mocht noodig hebben hij is niet vertrokken. Te Landernau was de bevolking vanaf 2 ure op de been, om de school te bewa ken en de statie in het oog te houden. Voor de school der Zusters eene sterke macht. De gendarmerie was geconsig neerd. Alle veldarbeid is gestaakt ter be waking van de scholen. Om 7 ure alarm te Ploudaniel. Meer dan 1200 bewoners kwamen gewapend naar de school gesneld. Op de markt van Lesneven hebben de boeren besloten barrikaden op te werpen, en de soldaten te ontvangen met den- roep Leve het leger Te St-Omaars heeft de gendarmerie het volk moeten uiteenjagen, gedurende de sluiting eener school, waar de nonnen het geestelijk kleed hadden afgelegd om de school te kunnen houden de gansche brigade gendarmerie was te been. Te Solèze is de school gesloten door 20 gendarmen. Te Quimper is eene plakkaart uitge- plakt om een beroep te doen op M. Lou- bet. Maandag avond wilden de socialisten te Parijs alweer manifesteeren, maar zulke uitgebreide politiemaatregelen waren ge nomen, dat zij ervan afgezien hebben. In Bretagne heeft men den heelen nacht van in de kerktorens de wacht ge houden, om de stormklok te luiden bij de nadering der troepen en gendarmen. De troepen zullen ontvangen worden op het geroep Leve 't leger Leve de vrijheid Leven de zusters I De patroons laten hunne werklieden toe, het werk neer te leggen, om deel te nemen aan de betoogingen. 600 man troepen zijn uit Brest ver trokken naar Landerneau, zoogezegd om deel te nemen aan manceuvers. De brigaden gendarmerie zijn maan dag avond op weg gegaan en alles doet voorzien, dat dijnsdag morgend de decreten zullen uitgevoerd worden. Te Lanovée (Morbian) kwam maandag de commissaris de vrije scholen sluiten, vergezeld van gendarmen de vrouwen wapenden zich met stokken en de man nen met geweren. De commissaris heeft zich hierop teruggetrokken. Te Evreux heeft men de school der Beste heer, daar is geen tien mij len in den omtrek een man, aan wien een meisje als mijne dochter zou hebben kun nen denken. Wij ontvangen hier van nie mand bezoek dan van enkele oude vrien den van den Baron, die ons van tijd tot tijd de eer aandoen met ons te dineeren na met hem een dag op jacht te zijn ge weest. Mijnheer de la Fusette, bijvoor beeld, die tegelijk met hem eigenaar is der heerlijkheid Piedfourcha mijnheer de Vcrdache, een adellijk glasfabrikant mijnheer de Cadarasse, eertijds koninklijk houtvester, allen, ik geef het toe, voor treffelijke mannen cn ontegenzeggenüjk van goede afkomst, maar volstrekt geene aangename leden voor gezelschap. Terwijl Mevrouw de Malpeire aldus mijne argwaan deed verminderen, wierp ik toevallig een oogslag op eene zeer fraaie ovale lijst, waarin eene allerleelijkste En- gelsche prent was gestoken, Clarissa Har low voorstellend, die uit haar vaders huis ontsnapte, welke plaat noch in grootte noch in schoonheid pastte in het prachtig stuk snijwerk, waarin het gevat was. Me vrouw de Malpeire had mijnen blik ge volgd en met de haar eigene veranderlijk heid bracht zij het onderwerp van ge sprek daarop over. b Ja, ik zie, zeide zij, a dat het te veel eer is voor die domme prent in die lijst te mogen staan. Ik ben het geheel met u eens, en toch is het mijn eigen schuld en gij zult mijne redenen moeten billijken, als ik u de oorzaak daarvan zeg. Lazaristen gesloten en de broeders zijn vertrokken onder toejuichingen der be volking. In Savoye heeft men de sluiting der scholen tot later moeten uitstellen. In twee gemeenten hadden de zusters de deuren gebarikadeerd en moest de bij zondere commissaris eene bres in den muur maken, langs waar de zusters zijn buitengekomen. Te Chambéry komen voortdurend uit gedreven zusters aan. Te Castelnaudary heeft het kamerlid, M. de Laurent, de zegels gebroken, in de zusterschool gelegd. De gemeenteraad van St-Etienne de Ludare hpeft een besluit genomen, protes- teerend tegen de verdrijving der zusters en vragend haar spoedigen terugkeer. Te Bayonville en te Chaumont zijn de zusterscholen gesloten zonder incidenten. Te Montrond heeft de bijzondere com missaris, vergezeld van een kapitein der gendarmen, het decreet uitgevoerd geno men tegen de school der zusters. Al de deuren stonden wijd open, be halve die van eene klas, waar een sloot- maker haar moest openen. Daar bevond zich M. Balay de Montrond, eigenaar van het gebouw, die protesteerde. Men verzocht hem op te trekken, waarna de zegels werden gelegd. Zelfde protestaties te Gleine Montigut en Crevant (Clermond-Ferrand), waar twee brigaden gendarmerie, aangevoerd door eenen kapitein den commissaris ter zij stonden. Geen verdere incidenten, M. Soubigou, gewestelijk raadsheer, heeft aan den prefekt geseind, hem vra gende de school der Zusters te St-Méan, het eenig gesticht der gemeente, te sparen. De prefekt heeft geweigerd. De Figaro deelt eenen brief meé van den bisschop van Dijon, de droefheid der geestelijkheid uitdrukkend over de tegenwoordige gebeurtenissen, doch voor zichtigheid en kalmte aanradend. Geiten en Konijnen. Het kweeken van Geiten en Konijnen is eene bron van welstand en profijt vooral voor onze werk lieden en kleine burgers. Ook op schier alle gemeenten is men bezig met Geiten bonden te stichten. Zulks is zeer gemak- Gij moet weten, dat ik mij hier in de eer ste jaren na mijn huwelijk zoo gruwelijk verveelde, dat ik ten gevolge daarvan inderdaad ziek werd. De Baron was er steeds op uit, om iets op te sporen, wat mij vermaak kon doen. Hij hoorde bij toeval van een Italiaansch schilder spre ken. die in de kasteelen van den omtrek werk zocht te krijgen. Hij vatte het denk beeld op hem het maken van mijn por tret op te dragen en terzelfdertijd liet hij van Parijs een fraaie lijst komen en een doos gekleurde crayons want ik houdt alleen van pastelportretten en ik zou op geenerlei wijze het mijne anders willen gemaakt zien. De Italiaan kwam echter niet dan na drie of vier maanden en, alsof hij ten laatste verscheen, was ik zoo ont zettend mager geworden en zoo zwak, dat ik ternauwernood een voet verzetten kon Evenwel, om den Baron plezier te doen, stemde ik er in toe mijn portret te laten maken doch na de eerste maal gepo seerd te hebben, werd ik gedwongen het op te geven. Mijne gezondheid verdween geheel en al, en zes weken lang kon ik het bed niet verlaten. Toen ik voor het eerst weder buiten mijne kamer kwam, bracht hij mij hier en zeide, terwijl hij mij tegenover die lijst deed nederzitten b Ei lieve, kijk eens omhoog en zeg mij, of gij uwe eigen trekken niet herkent in dat gelaat. Ik schrok wezenlijk want die akelige man had mij werkelijk in olie geschilderd en bovendien het fraaie idee gehad mij te kelijk. Doch vooreerst is het hoogst nood zakelijk, wil men in het stichten van eenen bond gelukken, van lange te vooren aan de bevolking zijner gemeente te laten weten, dat een Geiten- en Konijnenhond zal gesticht worden, van de voordeelen ervan te doen kennen, van de manier aan te duiden om de Geiten en de Konijnen doelmatig te kweeken. Daarom komt de Geiten-en Konijnenhond van Aertrycke (W. VI.) reeds eene 2e uitgave te doen verschijnen van een vluchtschrifje over Geiten- en Konijnenkweek. Dit werkje is vereerd met eene inschrijving van den heer Minister van Landbouw. Het is misschien het eerste van dien aard dat in België komt uitgegeven te worden. Het werkje bevat nuttige raadgevingen over de voedering, de huisvesting, het voortteelen de ziekten van Geiten en Konijnen en handelt verders over Geiten verzekering enSyndikaat van Geiten en Konijnen. Wij wenschen dat die korte onderrich ting, die geheel en gansch voor de lande lijke bevolking bestemd is, op eene bui tengemeenten zou verspreid worden, ja zelfs in al de werkmanshuizen van het land. Zich te wenden bij M. Ev. De Puydt, Schrijver van den Geitenbond te Aert rycke (W. VI. bij wien ook aan dezelfde prijzen te bekomen is Verhandeling over Hennenkweek. Prijzen 1 afdr. 12 c. (fianco). 5o, ii5o 100, 2,5o 1000, 20,00 fr. De oogst in Vlaanderen. 't Is onze landbouwers in de afgeloopen week tamelijk goed meêgevallen, Wel was het niet stikkend heet en zag het van tijd tot tijd wat onweerachtig, maar toch bleef het tamelijk droog. Ook zijn de dagen in volle naarstigheid gesleten geworden. De garst is in goede voorwaarden bin nengehaald. De rogge, ter uitzondering van hier en daar nog een hoekje in 't nat land, is overal neêrgeveld, opgebonden en in stuiken gesteld. Nog een paar da gen droog weêr en men zal ze ook in het drooge steken. Nauwelijks zal de rogge binnen zijn of men zal aan 't pikken gaan van de tarwe. Tegen het einde der week, indien 't wéér gunstig blijft, zal de haver ook reeds neêr geveld zijn. Het binnenhalen blijft nu nog de groote bekommering onzer boeren. Immers blijft het regenen dan zal de schade groot zijn. Zooals wij reeds zegden, zijn de graan oogsten inde Vlaamsche streken zeer goed getukt. kleeden als eene Romeinsche of Turksche vrouw of ik weet niet wat voor eene met gele drapcering en op het hoofd eene soort van tulband en ongepoederd. Ik gaf den Baron te kennen, dat ik onmogelijk mij zoo gekleed kon zien, zelfs ook maar op eene schilderij en dat ik met zijne toe stemming die afschuwelijke vod naar de rommelkamer zou laten brengen. Zij werd derhalve naar boven gebracht de lijst echter bleef daar hangen en Boinet kreeg in de gedachte die prent daarin te plaatsen. Ik neb de doos met crayons weggeborgen in de hoop, dat er mogelijk een ander schilder langs deze kanten zou komen maar nu ziet men die vreemde schilders nooit meer en zoo staat die lieve Clarissa Harlowe nog altijd in mijne plaats. i> a Misschien zoudt gij mij willen veroorloven eens te beproeven u te po- tretteeren. Ik schilder ook een weinig. b Neen, neen Wel bedankt voor uw aanbod, doch 't is nu te laat, gaf zij ten antwoord met een soort droefgeestige levendigheid. Eene vrouw moet, om haar portret te laten maken, niet ouder zijn dan een twintig jaar, zooals mijne dochter maar het hare zou ik gaarne in die lijst zien. 0 u Als zij voor mij wil poseeren, riep ik vol vreugde over dezen wenk uit, b dan kan ik morgen een aanvang ne men. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1