OM ZES MILL10EN Zondag 10 August i 1902 5 centiemen per nummer 56sle Jaar 5699 Volksgunst Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Zondagrust. Landbouwcomice Herzele Eene deur zonder huis. Dompers, In Sint-Martensgesticht. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, on in alle Postkantoren des Lands. CUIQVJE Sl'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, g Augusti 1902. Zooals op eene foor hoort men de socios zich de kele heesch schreeuwen Hier, volk, zult gij uwe vrienden zien en wie tot in hun kraampje doordringt, vindt er... woorden, bluf en wind Waar zijn hunne daden, om hunne volksliefde te bewijzen Zoo werkzaam als zij zijn, om onder uitgedoofde lan tarens oproer te maken, zoo lamlendig zijn ze, waar het geldt maatschappelijke werken in te richten. Ja, waar zijn hunne gast- en gods- en weezenhuizen hunne gestichten voor verlaten kinderen hunne toevluchtshuizen voor alle noodlijdenden? Waar vondt gij ze bij smetziekten Daar waren Catholieken, daar zijn Christenen De socios vleien het volk zij bedelen laaghartig om volksgunst. Op den rug des volks willen zij zich naar boven wer ken. Heerschzuchtig als zij zijn, achten zij alle middelen goed, om hun doel te bereiken en zij gaan er voor om, de laagste driften des volks te vleien. De dronkenschap is hun kiesterrein geweest ontucht zelfs wordt verheerlijkt onder den naam van vrije liefde. Dat is walgend Zij stoken den haat in het volk, maken de samenleving tot eene hel, waar de mensch gewapend tegenover den mensch staatdat is misdadig Niet alzoo de catholieken Wilt gij het raadselwoord vinden voor de zelfopoffe ring en den moed der martelaars die vielen om het heil des naasten, voor het offer van levens, krachten en goederen, dat de Catholieken brachten en nog bren gen tot voorspoed des evenmenschen zij zuilen u het Kruis wijzen. O, de Christenen hebben een doel, dat rein is liefde en vrede stichten en elkan der gelukkig maken door onderlinge trouw. De geest, die hen bezielt, walgt voor slinksche middelennoch de driften vleien.noch den haat stoken ligt in hunne leering. De catholieken zaaien vrede tusschen de klassen voor hunne naastenliefde valt de slagboom, die de standen houdt ge scheiden, De meer begoede helpt den mindere waar hij kan stoffelijk en zedelijk. Tot wien richt zich de ongelukkige, die hulp behoeft Is het tot den rijke Vandervelde op het Wit kasteel te La Hulpe Is het tot de millioenrijke socialisten, die schelden op christene liefdadigheid prachtige uit vlucht om hunne kassen dicht te hou den Wie verpleegt den zieken arbeider Wie ontvangt den afgeleefden werker Kloosterzusters, dikwijls van uit den hoogeren stand tot bij den ongelukkige neergedaald, ao» 14* V EKVOLG. Wanneer ik u later nog noodig mocht hebben, zal ik u opnieuw dagveerden. Wat nu riep jufvr. Chadepaux, die langzamerhand weêr op haar gemak ge komen was, is dat alles waarvoor gij mij hebt laten roepen Voor het oogenblik, ja. 't Was wel de moeite weerd om mij daarvoor uit mijne woning te laten halen. De dunne lippen van Curtelin plooiden zich tot een spottend lachje en hij vroeg Denkt ge dat De portierster luisterde aandachtig naar de voorlezing van hare verklaringen, schreef er met groote letters haren naam onder en verwijderde zich, deels blij dat zij er zoo goedkoop afkwam, deels woe dend dat men haar voor zulk eene nie tigheid zooals zij meende, uit hare wo ning had laten halen. Met weinige woorden stelde M. Curte lin den inspecteur Flick op de hoogte van den toestand. De verlegenheid van Sorandal, alvo rens hij verklaarde dat hij in den avond van den 9 December naar huis was ge gaan, was duidelijk merkbaar geweest. BThans verzekerde de portierster uit de Ook in zijn omgang toont zich de Catholiek. Zeker, de socios stellen hem voor doch eene partij die op leugen steunt, aarzelt voor geene leugen als trotsch op zijn bezit, als minachtend neerziend op zijn min begoeden broeder. Leugen Dit zegt u de landman, die vertrouwelijk omgaat met den heer die den eenvoudigen, vriendelijken groet be antwoord van den hooger geplaatste. Be langstellend vraagt deze hem, naar wat hem aan 't harte ligt, en door raad en daad, minzaam uitgedeeld, wint hij de liefde, en dankbaarheid van den even- mensch. O, de arbeider voelt, dat hij niet alleen staat, dat een adelijke naam of rijkdom men hem niet van den evenmensch ge scheiden houdt, doch dat christene naas tenliefde alle menschen in een engen broederband houdt vereenigd. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 10 Oogst 1902, M. D'Hondt, (gewezen apotheek Behaegel), Korte Zoutstraat. Vrijdag i5 Oogst, (O. L. V. Hemel vaart), M. De Waele, Kerkstraat. Vliegen. Met de aangename zomerwarmte komt helaas ook de grootste plaag voor onze paarden, namelijk de vliegen. Daar het paard ook des zomers een groot gedeelte van den dag in den stal verblijft en het in deze woning in alle opzichten rust moest vinden, zorge men zooveel mogelijk, dat de vliegen buiten den stal blijven. Niets is daarvoor zoo goed als tocht. Het schijnt dat de vliegen daar niet goed tegen kunnen. Zeer aan te bevelen is het daarom, om gedurende den tijd dat het paard niet in den stal is, de deuren open te zetten, opdat een goede lucht stroom door den stal kan gaan. Staat de zon op de vensterS dan houde men deze gesloten, ja zelfs is het donker maken van den stal met groene of roode gordijnen aan te bevelen. Zwaluwen zijn ook de beste vliegenvangers en daar waar deze zich bij of in stallen genesteld heb ben, zal men weinig last van vliegen hebben. Daar er ongeveer een 140 soorten van stal en kamervliegen bestaan, die met groote onbeschaamdheid zich op alle dee- len van het paard neerzetten, en als echte schuimers niet spoedig verdwijnen, is het bepaald noodig dat men alles aanwendt om deze plaag te voorkomen. Spoel en schrob uwe stallen meermalen per week met creohnewater uit, breng de mest zoo ver mogelijk van den stal weg, plant in den omtrek van den stalwalnotenboomen. Wasch of besprenkel zeer gevoelige paar- rue Chaptal stellig, dat haar huurder in den nacht van den 9 op den 10 Decem ber onmogelijk in zijne woning had kun nen slapen, omdat alle meubelen waren weggehaald. Gij ziet, zegde de onderzoeksrechter, het geval wordt nu zoo klaar als de dag. Flick scheen deze meening niet zoo vast te zijn toegedaan, want hij trok een bedenkelijk gezicht en krabde zich achter de ooren. Wat zal ik er van zeggen, mijnheer de rechter, bromde hij, mij komt het ge val nog niet zoo helder voor. - Maar... Oprecht gesproken is het al te hel der, al te duidelijk en daarom zegde ik Wees op uwe hoede. Ziet die Sorandal er uit als een domkop In 't geheel niet. Hij ziet schrander uit zijne oogen en zoo'n man zou, voor dat hij twee menschen ging vermoorden 't wil nog al wat zeggen - zijne maatregelen niet genomen heb ben, niet gezorgd hebben voor een alibi Och kom, maak dat ec-n ander wijs. Daar zit meer achter. Hij heeft zich er toe be paald tot u te zeggen ik ben naar luns gegaan en alvorens hij dat zegde, weifelde hij even en was hij niet op zijn gemak. Zou hij gedacht hebben, dat gij ilat zoo maar onmiddelijk voor waarheid hadt aangenomen en niet eens onderzoek zoudt dotjn of het wel zoo is Niet mogelijk M. Curtelin verdiepte zich weêrin ge- peins en mompelde den eenige malen daags met creohnewater (2 percent). Hang in den stal stokken be smeerd met vliegenlijm. Beproef niet één middel, maar alle aangegeven middelen tegelijk. Sta&tsmelkerijschool voer Jongelingen te Borstbeke. Uitslag van exaam.u'Leergang Op Donderdag 31 Juli, om 9 u. hadden in de lokalen der samenwerkende melkerij van Borsbeke de mondelinge proeven plaats voor de leerlingen welke den 1 id,n leergang gevolgd hadden. De Jury was samengesteld uit MM. de Kerchove d'Exaerde, Volksvertegen woordiger Ridder de Neve de Roden, Secretaris der provinciale Landbouwcom- missie van Oost-Vlaanderen A. Peiffer, Staatslandbouwkundige, Bestuurder dei- School H, Miserez, Hulp-Staatsland- bouwkundige, A. Haantjes, L. Versnick, Leeraars en Jufvr. Th.De Leu, Melkerij- meesteres. Zeven leerlingen boden zich voor het exaam aan en bekwamen op zeer voldoen de wijze het diploma. Hieronder volgen hunne namen met het bekomen getal punten per honderd berekend Mathy Jozef, Montenaken 77,4 De Tavenier Leon, Wynghene 76,4 Buerman Honoré, St-Gillis 74,7 Delpierre Georges, Wauthier-Braine 74,1 Cornil Richard, Marcke-Kerkkem 66,8 De Doncker Victor, Drongen 66,6 De Leu, Helena, Meesen 82,2 N. B. Deze laatste heeft den leergang ge volgd en het exaam afgelegd met bijzondere toelating van den heer Minister van Landbouw. De heer A. de Kerchove d'Exaerde wenscht de laureaten geluk met den be komen uitslag en dankt het onderwijzend personneel voor de moeite en opofferingen welke het zich getroost heeft. De achtbare spreker maant de gewezen leerlingen aan hunne studiën voort te zetten en onverpoosd te werken tot bloei en vooruitgang der melkerijnijverheid in België. De ievervo'ile heer Bestierder stuurt hen insgelijks eenige woorden toe en steunt vooral op twee punten, namelijk, als ze eens geplaatst zijn aan 't hoofd eener melkerij van te waken dat hunne boeken en ander schrijfwerk steeds met de meeste zorg vei richt worde en gehouden zij en 2° van bij 't minste dat er mocht haperen aan de boter onmiddelijk het kwaad trach ten te verhelpen of, zoo zij er zelf niet in lukken, zonder uitstel raad te vragen aan bevoegde personen. De primus M. Mathy bedankte in eenige welgepaste woorden de heeren Juryleden en het onderwijzend personneel daar mede waren de werkzaamheden afge- loopen, Hij is of hij meent althans te zijn, wat op hetzelfde neêrkomt de laatste overlevende bloedverwant van den baron d'Amfrcville, bij gevolg zijn eenige erfgenaam, Hij heeft geen vlekkeloos ver leden, was losbandig en had geen midde len van bestaan, dat alles spreekt niet in zijn voordeel. Toegestemd, zegde de inspecteur, maar uit het een behoeft nog het andere niet te volgen. Een van de twee is zeker of hij zal u straks een duidelijk alibi be wijzen... Of Of hij is onschuldig zie daar alles. Dus wanneer hij een alibi bewijst Dan geloof ik dat hij de moordenaar is. Wij zullen er ons onmiddelijk van overtuigen. Dc onderzoeksrechter drukte op den knop van eene electrische bel, die op zijn schrijfbureel stond. Een klerk kwam binnen. Laat den gevangene weêr hier bren gen, bevool M. Curtelin. Flick wilde uit bescheidenheid heen gaan. Blijf, z'gdc M. Curtelin, ik vind het beter, dat gij bij het verhoor tegenwoor dig zijt. Flick vond dit ook en hij wenschte niets liever. Ilij ging zitten in een donker hoekje van de kamer. Een nieuwe leertijd van vier maanden zal rond l September aanvangen. De per sonen welke de lessen wenschen te volgen kunnen onmiddelijk de aanvraag doen aan M. Peiffer, bestuurder der school te Dendermonde. Zij moeten ten minste 16 jaar oud zijn. De leergangen zijn gansch kosteloos zelfs kunnen onbemiddelden eene beurs ge nieten van het Staatsbestuur voor het hel pen dekken der verblijfkosten. Wekelijks kunnen de leerlingen des Zaterdaags met een schoolabonnement huiswaarts keeren tot den maandag mor- gend. De?e uit den omtrek kunnen alle dagen gaan en keeren 't zij te voet't zij met den trein. Voor verdere inlichtingen schrijve men aan M. Peiffer, voornoemd. I X. Citoyen Van Langendonck die, voor oproerige opschriften aan rouwkransen wordt vervolgd, heeft reeds een lang ver hoor bij den onderzoekerechter van Leu ven ondergaan. Wie heeft nog niet gehoord van M. Edmond Picard, een vermaarden blauw- rooden advocaat te Brussel, die als hij van zijn roetje is geraakt, reeds veel dwaasheden heeft uitgekraamd, maar die soms toch ook heel wijze woorden spreekt. Onlangs drukte hij, in een Brusselsch dagblad zijn oordeel uit over de verkwij nende liberale partij en schreef e Wat gaat er geworden van die onge lukkige liberale partij, verminkt wezen, planeet uit hare loopbaan geslingerd Het is zonneklaar gelijk de kalfs zwezerik verdwijnt, opgeslorpt in de orga nen van het grooler wordend dier, zoo gaat zij zich versmelten gedeeltelijk in 't klerikalisme,gedeeltelijkin 'tsocialisme, en er zal enkel nog de gedachtenis van overblijven Op hare deur mag men schrijven deze woorden van Dante Gij die hier bin nentreedt, verlaat alle hoop Het is zelfs eene deur zonder huis, Het hberalendom verkwijnt, het ver dwijnt, zegt M. Picard, gelijk de zwezerik van het kalf. ]a, het liberalendom verkwijnt en ver dwijnt alhier gelijk elders en 't zal 't dom gekakel van Jan Kip in Dendergalm niet zijn die het redden zal van den gewis- sen ondergang door M. Picard voorzegt!. Arme liberale partijeens zoo machtigen nu tot eene bijna onbeduidende kliek ver vallen die haar kraam door eigene krach ten, zonder door de groenen en rcoden geschraagd te zijn, niet meer recht houden kan!.... Arme liberale kliek, deur zonder huis, wij hebben medelijden met uw droevig lot Eer er tien minuten verloopen waren stond Sorandal weêr tegenover den rech ter, die met een wenk de beide gardes wegzond. De verdachte scheen zeer vermoeid, zijne zwarte oogen staarden dof voor zich uit. Ik had wel gehoopt dat gij mij een weinig rust gegund zoudt hebben, zegde hij bitter. Is het de gewoonte van de justicie een ongelukkige, die onrechtvaar dig in hare handen is gevallen, door voortdurende verhooren af te matten Er was zulk een groot verschil tusschen den toon waarop Sorandal zich in zijn eerste onderhoud met den onderzoeks rechter had uitgedrukt en dien waarop hij thans sprak, dat M. Curtelin, ondanks zijne groote ondervinding, niet meer wist wat hij van dezen beschuldigde denken moest. Het was mijn plicht, antwoordde hij op eenigszins verontschuldigden toon, de waarheid van uwe verklaringen zonder uitstel te onderzoeken, dat moest ik zelf doen in uw eigen belang, want wanneer de waarheid van die verklaringen blijkt, dan kan ik u in vrijheid stellen. M. Curtelin hoestte eens in zijne hand en ging toen voort Tot mijn spijt moet ik u zeggen, dat ik dit nog niet kan doen. Hoe dat Mr riep Sorandal uit, terwijl zijn gelaat betrok. Hebt gij MM. Riber- prey en Galabrun dan nog niet gesproken mers ze zijn de vijanden van 't licht, van 't onderwijs. En dat is onbetwistbaar voor ieder verbli.ide die aan 't liberalism verslaafd is. De heer Minister van openbaar onder wijs de Trooz, ook al een domper, komt tot de Gouverneurs een omzendbrief te richten rakende de scholen van volwasse nen en de huishoudkunde. De Indépendance belgb dit stuk be sprekende, zegt i( Het zeer praktische document is uiterst belangwekkend. Ook achten wij het ons ten plicht, niet alleen het meê te deelen, maar er zelfs den achtbaren mi nister geluk meê te wenschen, al was het maar om onze loyauteit te betoonen. Indien wij krachtdadig de school politiek der regeering bevechten, is dat geen reden opdat wij haar geen hulde zouden brengen, als zij zich door de ware belangen der bevolking laat bezie len. Zie dat zal toch niet beletten dat voor de schtijvelaars van onzen armtierige Dendergalm de catholieken vijanden van 't licht ofte dompers blijven. Maar kom, kom, laat die blauwe snullen maar praten ze mogen toch ook iets zeggen Verleden Donderdag woonden wij de Prijsuitdeeling bij aan de leerlingen van ons Sint-Martensgesticht, en hebben daar een igcaangenamen stonden overgebracht Hartelijk proficiat aan Leeraren en leerlingen, die dit feest zoo wel hebben doen lukken. Weinige nummers op het programma, maar puike uitvoering. Het tweestemmig koor, u Avond zonder begeleiding, gezongen door de Maatschappij, Sint Gregorius van het Gesticht, was verrukkend schoon felle zangers, grondige voorbereiding Het stuk De kinderen van den H. Lodewijk, Koning van Frankrijk is met veel zwier en talent uitgevoerd. Prins Lodewijk, Willem, de monik van Sint Denys deden hunne zaken opperbest kleine Prins Philip niet min, die, geheel het stuk door, de zaal heeft geboeid. Waren de jonge spelers van Sint-Mar- tensgeslicht eenige duimen hooger, men zou er alle stukken mede mogen aan vatten, en zij zouden er met eer uitkomen. Onze beste gelukwenschen nogmaals aan de Heeren Leeraars en Leerlingen. Wij hebben met groot genoegen hooren afroepen dat het Gesticht does jaar 225 leerlingen geteld heeft. Wij drukken den wensch uit dat dit getal nog moge aan groeien. De ouders zullen in Sint-Mar tensgesticht voor hunne zonen eene diep godsdienstige opvoeding vinden cn een Neen, nog niet, die heeren zullen later in verhoor genomen worden, hunne getuigenis is niet van zoo groot belang, om daarmeê veel haast te maken. Zij zulltn u toch zeggen, dat zij den avond van den 9 December niet mij heb ben doorgebracht. Ja, tot half elf, maar later Later Ja, toen gij hen verlaten hadt, bleef 11 nog tijd in overvloed om naar Pierrefite te gaan. De justicie heeft er het meeste belang bij te weten wat gij den 9 Decem ber gedaan hebt tusschen half elf 's avonds cn 10 uren in den morgen van den 10. Maar ik meende... Wat Dat ik u reeds gezegd had, ik ben naar huis gegaan. Sorandal beefde zichtbaar en zijne stem werd weifelend. Flick, die geen oog van hem afhield, dacht Die onhandigheid is te groot om echt te zijn. Neen, neen, deze man is gei n domkop of anders... anders be.i ik net. Hij is op zijne hoede en hij wil dien goeden M. Curtelin een rad voor de oogen draaien, let maar op. De onderzoeksrechter leunde met b-idc elleboogen op het blad van zijn schrijf- burecl en met de kin op de gevouwen handen. Ongelukkigerwijze, zegde hij lang zaam. heeft de eerste getuige, die ik in onderwijs in alle wetenschappe lijke vakken. BERICHT. De heropening der klassen voor, 't schooljaar 1902-1903 is vastgesteld op Donderdag, 25 September, ten 8 ure. Herhal ingslessen worden gegeven op al de werkdagen te beginnen van Maandag 1 tot Zaterdag 20 September inbegrepen, telkens van 8 1/2 ure tot 11 1/2 ure 'smor- gens. Schandelijk. Het Recht, een dei organen van de valsche christene demo- kraten, beweert dat de Fransché regee ring de kloosterlingen vervolgt, niet uit haat tegen den godsdienst, maar omdat zij zich aan het hoofd der politieke be weging in Frankrijk gesteld hadden 1 En nog niet tevreden met alzoo moedwillig de waarheid te verdraaien durft Het Recht schrijven dat de Fransche re geering zich zeer toegevend toont jegens de Catholieken, die tegen de schending hunner rechten protesteeren. Het durft zelfs uitroepen Heer, geef ons toch als vijanden menschen zonder godsdienst of gebed. 't Is schandelijk Het Recht wil zijne lezers wijs maken dat de menschen in Frankrijk het beter hebben ondereen vrijmetselaarsministerie, dan in België onder een catholiek ministerie Dat zijn, eilaas de christene democratische ge voelens Bemerken wij dat al de groene orga nen De Werkman, Klokke Roeland, 't Land van Aelst, de zelfde schandelijke taal voeren. Onze Missionarissen. Een kabeltelegram meldt het overlijden van de eerw. zuster Alberta, in dc wereld Maria De Backer, van de orde van den H. Vincentius-A-Paulo, te Gyseghem. Zuster Alberta was de zuster van pater De Backer, een der vier, welke het be- keeringswerk in Congo begonnen, en wien zij weldra ter zijde stond. Zij bleef vijf jaar in Congo en werd vervolgens naar Brazilië gezonden, waar zij in de missie van San-Paolo overleed. De dokters van de Burgerwacht zijn niet tevreden, omdat een artikel van het reglement bepaalt dat, wanneer een der manschappen ziek wordt, zij niet alleen dezen kosteloos moeten bijstaan, maar hen zelfs na den dienst en volgende dagen aan denzelfden prijs moeten blijven behandelen. Zij vragen de afschaffing van die bepa ling en hebben zelfs den bevoegden mi nister deswege om een onderhoud ver zocht. verhoor nam, uw verdedigingsstelsel reeds geheel vernietigd. Mijnheer De onderzoeksrechter wendde zich tot den griffier. Wees zoo goed, zegde hij, de ver klaring van vrouw Chadepaux aan den veidachte voor te lezen. De griffier gehoorzaamde, hij las met tentoonige stem en terwijl hij las, tee- kende het gelaat van Sorandal meer en meer ongerustheid. Tweemaal streek hij de hand over het voorhoofd. Toen de griffier geëindigd had, vroeg M. Curtelin Wat hebt gij daarop te antwoorden Flick sloeg den gevangene met ken nersblik gade. Deze stamelde -Ik... Verder kwam hij niet, hij verborg het gelaat in de handen. De onderzoeksrechter zegde daarop met stemverheffing Neem u in acht, gij zij» reeds van eene leugen overtuigd en uw stilzwijgen op dit oogenblik, de verlegenheid waar- aan gij ten prooi zijt, vt-rzwaren de ver denking tegen 11. Waar zijt gij dien nacht geweest Waar waart gij, terwijl een moordenaar het kasteel binnendrong, en den ouden baron d'Amfreville en zijn in- t' ndant Dominique vermoordde (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1