PRIJSUITDEELING Van tak op tak. AALST. Allerhande nieuws. in het Sinl'Jozefscollege. Dinsdag, Augusti, was het de prijs- uitdeeling in het Sint-Jozefscollege. De zaal was vol daar zaten nevens de beste families van onze stad en van den omtrek, vertegenwoordigers der beste families uit den vreemde. Half negen sloeg en de Eenv. P. Rec tor, gevolgd door den Eerw. H. Deken, den Eerw. H. Pastoor van Mijlbeke, de HH. Woeste, Tack en anderen, deed zijn intrede. Een daverend handgeklap begroette hunne komst, het orkest hief het Vaderlandslied aan, weldra ging het doek op en het drama begon. Welk het was Het meesterstuk van graaf de Bornier, de Dochter van Roe land, onlangs nog door Het Land van Riem opgevoerd. Dat de jonge kunste naars uit het College onze gevormde too- neelspelers evenaarden, zal niemand be weren maar dat zij met genoegen door het publiek aanhoord werden, zal ieder bevestigen. Immers, hij was prachtig in zijn majes teit en droefheid, die Karel de Groote, ons door Mr J. CLINCKAERT voorge steld hij was innemend en verteederend, die edelmoedige Gerald, door Mr KER VYN wedergegeven hij was opwekkend in zijne ruwe fierheid, de Sakser, die in Mr J. de RADZITZKY voor onze oogen herleefde. Ook aan monnik Radbert, en hertog Nayme, gaven de HH. TACK en SEBRECHTS het eigen ouderlings karakter. Zelfs de kleinste rollen, NoÉ- thold, Richard, Geopfroyd, Hardrê, Theobald, werden goed vervuld door de HH. VAN HAELST, DU MOR TIER, DE VISSCHER, DOPP, STAN- DAERT. De wanhoop en wroegingen van Gane- loen, den verrader, in hare wezenlijkheid en waarheid voorstellen Welke leerling kan het De H. BUYSSE heeft het be proefd en niet zonder geluk. Nog moeilij ker misschien was de gewijzigde rol van Bertha. M' L. DE CONINCK heeft zich uit den slag getrokken, Het orkest, onder de behendige leiding van Mr G. Pape, vergastte ons na elk bedrijf op een der meesterwerken van Mozart, Mendelssohn, Erichs en Bach. Gedurende het drama, maakte menig lief stukje, door den bestierder zelf getoonzet, aller bewondering gaande. Als uitspanning en afleiding, kwam na ieder bedrijf de prijsuitdeeling voor eenige klassen. Gelukkige ouders, die hun kin deren zagen bekronen Gelukkiger mis schien, die de welgelukte examens hunner zonen hoorden afkondigen. Prachtig immers zijn de uitslagen in de zitting van verleden jaar en in de nog voortgaande zitting door de oudleerlingen van het Sint-Jozefscollege behaald. In Juli en October 1901, behaalden 4 leerlingen de groote onderscheiding, 12 de onderscheiding, 3i een goeden uit slag. Dit jaar bekwamen 2 reeds de grootste onderscheiding, 5 de groote onderscheiding, 8 de onderscheiding, i3 een goeden uitslag. Ziehier hunne namen (1901)GROOTE ONDERSCHEIDING de HH. J. De Cock, van HerdersemFerdinand Dauwe, van Wetteren L. Thielemans, van Brus sel J. Jouret, van Lessen. ONDER SCHEIDING de HH. E. De San, van Leuven C. Calewaert, van Aalst J. De- froidmont, van BrusselN. de Cocquéau, van Aalst Fl. Dauwe, van Wetteren R. de Gheldere, van Couckelare G. Loix, van FlobeekC. Daelman, van! Hofstade A. André, van Ellezelles B. Eeckhout, van BurstCh. Maus, van Brugge J. Caluwaert, van Heyst-op-den- Berg. GOEDE UITSLAG De HH. J. De Clercq, van Ninove A. Calewaert, van Aalst M. Limpens, van Dender- monde C. Coornaert, van Brussel A. Moyersoen, van Aalst F. Janssens, van Sint-NicolaasP. Eeman, van Aalst P. D'Harvengt, van Everbeek P. Fon- tainas, van Brussel R. Pieters, van Herdersem J. Schelfhout, van Aalst R. Goossens, van Zele H. Pauwels, van Meire P. Ledresseur, van Leuven H. Craen, van Antwerpen A. Mertens, van Aalst A. Van Steenberge, van Sint-Lie- venshautem L. Rollier, van Dender leeuw A. Georges, van Leuven F. De Clercq, van Ninove G. Thienpont, van Oudenaarde L. Mertens, van Luik D. Schellekens, van Dendermonde V. Ren- neboog, van Aalst C. Decléves, van Pa- pignies E. de Vigneron, van Brussel E. Evrard, van Brussel A. Renneboog, van AalstTh. Van Iseghem, van Oosten de G. Muller, van Gent J. Van den Bogaert, van Willebroek. Juli 1902 GROOTSTE ONDER SCHEIDING de HH. L. Billiet, van Ruyslede P. Van Houver, van Yperen. GROOTE ONDERSCHEIDING de HH. J. Defroidmont, van Brussel J. Jouret, van Lessen Ferd. Dauwe, van Wetteren L. Thielemans, van Brussel B. Eeckhout, van Burst. - ONDER SCHEIDING: de HH. L. Ver mei ren, van Gent Ch. Calewaert, van Aalst J. De Clercq, van Ninove P. Verté, van Thourout R. De Gheldere van Coucke lare C. Daelman,van Hofstade A. Mer tens, van AalstG. Muller, van Gent. GOEDE UITSLAG de HH. E. Helle mans, van Mechelcn E. de Beaucourt, van Brussel L. Van der Smissen, van Aalst M. Thienpont, van Oudenaarde F. Stévenart, van BrusselA. Moyersoen, van AalstM. Velge, van Sint-Quintyns- lennik E. Van der Meersch, van Oude naarde J. Caluwaert, van Heyst-op-den- Berg P. Eeman, van Aalst G. Van den Abbeelr, van Bornhem A. Van Steenberge, van Sint-Lievenshoutem G. Thienpont, van Oudenaarde. STAD AFL8T. Zitting van den Gemeenteraad van 4 Augusti 190a. Waren aanwezig MM. Gheeraerdts, Burgemeester-Voorzitter, Bon Bethune en De Hert, Schepenen, Van de Velde, A. De Coninck, Duwez, F. De Koninck, Claus, Geeroms, De Somer, Vernaeve en Van den Bremt, Raadsleden, en Reyn- tens, Secretaris. De stadsrekening over het dienst jaar 1901, wordt voorloopig aangeno men en gesloten met een overschot van fr. 118,504,58. Mededeeling wordt gegeven van het proces-verbaal van nazient der Stadskas na het 2de kwartaal 1902 Gemeentegoederen. Aan M. Aug. Meganck, ter stede wordt mits de som van 10.000 fr. de verkooping toegestaan van het huis in de Nieuwstraat, vroeger het lokaal der Muziekschool. Kerkfabriek. De begrootingen voor igo3 worden goedgekeurd. Gunstig advies wordt gegeven aan eene pensioensaanvraag door eene gewezene Gemeenteonderwijzeres. Benaming van Straten. In uitvoe ring van eene vroeger genomene beslissing wordt tot herdachtenis aan Burgemeester Van Wambeke, aan de genoemde Saskaai de naam gegeven van Van Wambeke kaai. De nieuwe straat geopend op den eigendom Govaert wordt genoemd Van Langenhovestraat tot herinnering aan Burgemeester Van Langenhove. Het deel van de Erembodegemstraat beginnende aan de Brabantstraat en ein digende aan den uitgang der voornoemde straat zal voortaan de naam dragen van De Gheeststraat. Deontworpene openbare plaats waar beide straten op uitkomen zal geheeten worden de Burgemeestersplaats, en de nieuwe straten te openen op den eigen dom De Pauw zullen de namen dragen van eenen der vroegere Burgemeesters der stad Van der Noot, De Wolf, de Vilander. Naar den naam der parochie en der kerk zal het plein voor de nieuwe kerk in Mijlbeke de Onze Lieve Vrouwplaats genoemd worden de ontworpene straat voor den ingang der kerk zal de naam dragen van Kloosterstraat. De nieuwe laan te stichten achter de kerk in verbinding met den Brusselschen- steenweg zal geheeten worden de Albrechtlaan. Burgerlijke Godshuizen. Ver- eischte machtiging wordt gegeven om i3 aren 23 centiaren land te verkoopen te Denderhautem aan M. R. Wynant mits den prijs van 100 fr. de aar. Kleine burgerij. Het onderzoek over den toestand der kleine burgerij is dijnsdag 11. te Namen begonnen. Het zal later in andere provinciën wor den aangevangen. Oude geschiedenis. Vooruit ver telt eene anekdoot uit den tijd toen zijn hoofdopsteller nog onderwijzer was in de Gentsche stadsscholen. Amatus vroeg aan zijne leerlingen Met welk wapen sloeg Samson de Filis tijnen dood De leerlingen die maar weinig hoorden van de H. Geschiedenis, hadden het ver geten. Amatus, die liefhebber is van het aan schouwelijk onderwijs, wees toen op zijne kin, en vroeg Wat is dat Een der leerlingen herinnerde zich nu de geschiedenis en riep uit Het kaaksbeen van een ouden ezel I Het vertelsel staat in Vooruit wel niet juist gelijk als hierboven, zegt het Fond senblad, doch wij hebben het een weinig gewijzigd, om aan het rood orgaan te toonen dat... schimpen geen redeneeren en met vuur spelen gevaarlijk is. De bewoners van Brussel, vooral de herbergiers uit de straten, welke door de April-woelingen werden geteisterd, leven op dit oogenblikin angstige verwachting. Tijdens de woelingen hadden de bevel hebbers der Burgerwacht, om den moed hunner mannen aan te vuren, in de her bergen een aantal pinten bier en broodjes besteld. Maar, nu zij met de rekening in het stadhuis komen, worden zij wandelen ge zonden. De Staat zendt hen ook henen en 't schijnt zelfs dat de commissaris die arme drommels heeft aangeraden, wat be leefder te zijn. Aan het strand. Te Wenduyne werd over eenige jaren een groot gesticht gebouwd, bestemd als verblijf voor kin deren, lijdend aan Engelsche ziekte (rachitism). Dit gebouw staat thans ongebruikt. Het schijnt dat M. de minister van onderwijs voornemens is, hier eene mid delbare school te bouwen met pension- naat, voor kinderen van zwakke gezond heid, die de zeelucht noodig hebben voor genezing en versterking. Men zou er ook onderwijzers plaatsen, die behoefte hebben aan zeelucht. Maar het schijnt dat de minister van financiën ook het gebouw wil koopen. voor zieke Staatsbedienden. Paarden in de groote steden. De toepassing der electrieke drijfkracht op de trams heeft voor gevolg gehad, in de groote steden het getal paarden aanzien lijk te verminderen. Uit eene officieele statistiek blijkt dat te New-York het getal paarden sedert vijf jaar met ongeveer 10,000 verminderd is, en het getal stallen met i320. De stad New-Yoik, de tweede der wereld onder opzicht van bevolking, telt thans nog slechts 65,086 paarden. Iets voor de liefhebbers van fota- grafiën. Een nieuw tijdschrift voor fotografie en aanverwante vakken heeft in Antwerpen het licht gezien. Het draagt den titel Licht en is goed geschre ven, sierlijk uitgevoerd en rijk geillu- streerd. Het verschijnt alle veertien dagen en is ten bureele van Den Denderbode te verkrijgen tegen den prijs van 5 franken per jaar vooruit betaaibaar. Wij hopen dat hieruit een degelijk Vlaamsch tijd schrift voor fotografische wetenschappen zal groeien Het derde nummer is verschenen. Inhoud Laatste stralen. Over che mische produkten. Allerlei Gevoeligmakende vloeistof. Verhooging van Lichtlcracht. Door schijnend maken van papier, Weten schappelijke berichten. De overerving. Een maanatlas. Over het besturen van luchtballons. Verdwene dieren. Nieuwe kleine planeten. Tijdschriften-overzicht.Kleuren van beelden op broomzilverpapier. Proefnummer gratis. Matigheidscongres te Sl Truiden. l5 September aanstaande zal een dag van groote toeloop*zijn in deze stad. In de groote zaal van het Berchmans- huis zal de eerste algemeene vergadering of congres gehouden worden over anti- alcoolism. Twaalf redenaars zullen er het woord voeren al de matigheidsgenootschappen van heel het land zijn verzocht en heden rekent men reeds op minstens 1000 man. De stoet, die aan de statie zal gevormd den, zal geopend worden door de tum- afdeeling in costuum en opgeluisterd door zes of zeven harmonie-maatschappijen. De vergadering wordt voorgezeten door eenen afgevaardigde van Z. D. H. Mgr Rutten, bisschop van Luik. N. B. Eene kostelooze toegangs kaart wordt eenieder op aanvraag gezon den. Adres Berchmanshuis, St-Truiden. Duivenvlucht uit Rome. Woensdag kwam in het Grand Hótel te Gent een telegram toe van een vreem den liefhebber. Deze meldde dat zijne duif was aangekomen. De merken kwamen evenwel niet overeen en er werd bevon den dat de merken en de nummers ver- valscht waren, Wanneer de persoon in kwestie later in den dag kwam om zijne duif terug te halen, werd hij beleefd aan de deur gewalst. Eene veroordeeling. De recht bank van Luik heeft een kerel, die een bloeder der christelijke scholen voor Fla- midien had uitgescholden tot 5 dagen ge vang veroordeeld. De lafaard zou nog eene strengere straf verdiend hebben, want 't is waarlijk eerloos den naam van een persoon, wiens onschuld door de rechtbank erkend is, een slachtoffer van den haat der logie, zooals broeder Flamidien is, als scheld woord te gebruiken. Wat zeggen onze liberalen daarvan zij die zooveel en zoo gemeen over de broe ders en Flamidien geschreven en ge schreeuwd hebben Een speldeprik. De roode partij heeft alle soorten van leiders: miljoenairs, verstandelijken, vervallene rijken of ge wezene werklieden, maar geene eigenlijke arbeiders. Dat doet de Senator Picard, een harer vrienden nochtans, uitschijnen met de volgende woorden M Ik heb het dikwijls gezegd en geschre ven. De werkersbeweging zou, om hare zuiverheid, hare rechtzinnigheid te be houden, moeten uitsluitelijk geleid wor den door werklieden, of ten minste zou de invloed der werklieden er moeten overheerschen. Bijgevolg, nu is het een andere invloed die overheerscht bij de zoogezegde wer kerspartij. Wat zullen gezellen Furné- mont, Vandervelde. Pepin en Demblon zeggen van dat speldeprikske van hun nen goeden vriend Picard Een woord des konings over de non- nenverjaging, bevolen door M. Combes. Is het echt Wij vinden het in de Croix, en wij laten aan het blad de verantwoor delijkheid voor de inlichting. Leopold II bevond zich onlangs op eene bijéénkomst in de Belgische legatie te Parijs. Een der Fransche nonnenpla- gers beging de onbehendigheid van te spreken over de zwarte invasie der kloosters in België. De koning, het hoorend, wendde zich om en sprak glimlachend Maar, mijnheerge moogt ze ons allen zenden. Er zijn in een land nooit genoeg deftige menschen. Daarbij, de geestelijken zijn weldadig voor het volk. Zij betalen ook lasten, wat evenmin te versmaden is. Stuur ze ons gerust. Gevolgen van het onweer. Men schrijft uit Brussel 7 Augusti Het schrikkelijk onweer dat woensdag, van zwaren slagregen vergezeld, boven de hoofstad en omtrek losberstte heeft on berekenbare schade aangericht. De velden vooral hebben veel geleden. De landbouwers waren bezig met 't bin nenhalen van den oogst, waarvan nu een groot gedeelte bedorven is. Op vele plaatsen zijn ontzaglijke hagel* steenen gevallen en in parken en langs publieke wandelingen werden talrijke boomen door den bliksem verbrijzeld. Het is eene ware ramp. Een oud strijder van 't jaar 3o, de 88jarige Van Herwegen, is te Brussel ge- Groot Brussel. Woensdag avond werd te Molenbeek eene meeting gehou den ten voordeele van Groot Brussel, 't is te zeggen versmelting van Brussel en voorsteden tot ééne groote stad. Advocaat Callewaert verdedigde het denkbeeld van Groot-Brussel, dat hij zonder politieke vooringenomenheid en met allergrondige studie wenscht te zien oplossen. Nationale commissie der kleine burgerij. De onderzoekscommissie zal hare eerste zittingen houden als volgt Te Namen Maandag n en Dinsdag 12 te Andenne Dinsdag 12 te Aarlen: Maandag 18 te Athus Dinsdag 19 te Virion Dinsdag 19 te Neufch&teau Woensdag 20; te Marche Woensdag 20. Eene badstad in de Kempen. Bij het boren naar steenkool op 't grond gebied der gemeente Santhoven, deed men 600 meters diepte eene niet onaar dige ontdekking, namelijk eene bron mi neraal water dat kristaal helder is, 24 graad warmte heelt en naar den smaak gelijkt aan 't Vichywater en naar den reuk aan 't water der Elisa-Brunen van Aken. Dit is van 't grootste gewicht voor de toekomst van Santhoven, want wordt de ontdekking ernstig bevonden, dan zien wij er nog eens eene waterkuurstad op rijzen. De Zusters verdedigd door een liberaal- Tegenover de onzinnige en oprecht ge- meene aanvallen van zeker gedeelte onzer liberale pers tegen de in Frankrijk ver jaagde geestelijkheid, stellen wij de woor den van M. Aynard, republiekeisch afge vaardigde, verleden zondag uitgesproken te Arbresle u De regeering heeft eene fout begaan i> door vrouwen aan te vallen, vrouwen, n heilig voor velen, eerbiedwaardig voor allen, opeen tijdstip, waarop zooveel bederf zich voordoet en geduld wordt. Is dan de besmetting van het ofler, dat in deze vrouwen verpersoonlijkt wordt, zoozeer te vreezen Door aldus te han- delen heeft de regeering den geest van het Fransche volk aangevallen en be- leedigd in het hoogste en edelste dat bestaat. Rechterlijke kronijk. Een lafaard veroordeeld. De Rechtbank van Luik heeft een kerel, die een broeder der christelijke scholen voor Flamidien had uitgescholden tot 5 dagen gevang veroordeeld. De lafaard zou nog eene strengere straf verdiend hebben, want 't is waarlijk eer loos,den naam van een persoon,wiens on schuld door de rechtbank erkend is, een slachtoffer van den haat der logie, zooals broeder Flamidien is, als scheldwoord te gebruiken. storven. Er zijn in leven. nu nog slechts 20 oud-strijders Bedevaart van 1902. De bedevaart zal dit jaar plaats heb ben den Dinsdag, 9 en Woensdag, 10 September. De personen die begeeren deel te ne men aan de bedevaart, mogen zich laten inschrijven bij de gekende leveraars en Ieveraarsters. De onkosten der bedevaart beloopen tot 8 fr. Hierin zijn begrepen de onkosten voor den trein van Erembodegem naar Sittard, alsook de kosten voor het zien der merkwaardigheden te Maastricht, zoo als den wereldberoemden Sint-Pieters berg het bewonderen der zoo schoone en kostelijke Schatkamer van S' Servatius- kerk, waar men relikwieën ontmoet, datee- rende van de eerste tijden van het Chris tendom hierom zijn nog begrepen de kosten voor het celebreeren van twee solemneele missen ter intentie der bede vaarders. N. B. Er zal eene rondhaling gedaan worden voor het opdragen eener offerande aan O. L. Vrouw van Sittard. Het gestortte geld kan voor geene reden terug geëischt worden. Nochtans, indien iemand belet ware aan de bedevaart deel te nemen, mag hij zich doen vervangen, ofwel het geld laten staan tot het volgende jaar in dit laatste geval moet hij ten minste 8 dagen op voorhand hiervan ken nis geven aan den Bestuurder der bede vaart. Den dinsdag, 9 September zal 's mor- gends voor het vertrek eene solemneele mis gedaan worden in de kerk van Erem bodegem. ter intentie der bedevaarders en den woensdag, 10 September, eene andere in de Basiliek van O. L. Vrouw te Sittard, terzelfder intentie. Van nu af mogen de inschrijvingen ge zonden worden aan Juffer Melanie DE CLIPPEL, Burchtstraat, te Erembode gem, hoofdieveraarster, aan den Eerw. Heer SADONES, Pastoor te Erembode gem, Eerevoorzitter der bedevaart, en aan den Eerw. Heer TEMMERMAN, Onderpastoor van S,e Coleta, Gent, Be stuurder der bedevaart. De inschrijvingen moeten ten laatsten ons gezonden worden voor 25 Augustus. Er zal gezorgd worden voor goed loge ment, enz., enz. De personen die begeeren te dineeren tot Maastricht of tot Sittard, in 't hotel, worden verzocht hiervan kennis te geven bij hunne inschrijving. Het uur van het vertrek uit Erembode gem en terugkeer zal u bijtijds kenbaar gemaakt worden. Er zal gemakkelijke correspondentie zijn voor de bedevaarders van 't land van Audenaarde, van Ninove, van Geeraardsbergen, alsook om met den directen trein uit Gent te kunnen vertrek ken naar Brussel. Den dinsdag gaan wij rechtstreeks naar Sittard en den woensdag zullen wij een deel van den dag tot Maastricht overbren gen. N. B. De bedevaarders, die verlangen den woensdag morgend langer te Sittard te blijven, zullen dit jaar de gelegenheid hebben, vermits hiervan den Bestuurder der bedevaart voor 25 Augustus te ver wittigen. Zoo, welbeminde leveraars en Ieve raarsters, allen moedig aan 't werk om onze Bedevaart van 1902 wel te doen lukken. Aan 't werk dus, tot meerdere eer en glorie van God en voor O. L. Vrouw van het H. Hert. De Eerevoorzitter, De Bestuurder, E. H. Sadones. Is. Temmerman, Pastoor, Onderp. van Su Coleta, EREMBODEGEM. GENT. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Wieze, den E. H. De Pril, onderpastoor te Moerb-ke bij Geeraards- bergen, in vervanging van den E. H. Stuer, die missionaris wordt in Amerika te Moerbeke, den E. H. De Poorter, onderpastoor te Sl Jan in Eremo te S'Jan in Eremo, den E. H. Schandevel, oud-coadjutor te Rooborst. L. S. J. C. A. J. M. J. E. C. C. Indulgence plénière dans l'église des PauvresClaires Colett ines Mardi 12 Aoüt, Fète de Sle Claire. A 6 heures la ire Messe, avec exposi tion du S' Sacrement, jusqu' apres le Salut. A 8 heures la 2me Messe. A 3 heures Sermon par Mr le Curé de l'hopital Roegiers, après le Salut. Grot van O. L. Vrouw van Lourdee. Mijlbeke. Vrijdag i5 Oogst (O. L. Vrouw Hemel vaart), zal de maatschappij De Ware Broeders, hare jaarlijksche Bedevaart doen naar de Grot van O. L. Vrouw te Mijlbeke. Men zal vergaderen om 3 uren namid dag ter herberg van M. Joseph Keppens, meester-schrij n werkerOude Dendermond- sche baan. Vertrek om 3 '/e uren stoetsgewijze, muziek, zangers en maagdekens aan het hoofd Aan de Grot gekomen zal een Eerw. P. Jesuit eene aanspraak houden. Alles tot meerdere eer en glorie van God en tot luister van onze goede Moedér Maria. o Creemboter. Markt vdn Zaterdag 9 Oogst 1902. 160 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 428 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3420 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. AAL8T. De plechtige Prijsuit deeling der Stadsjongenschool nr 1, zal plaats hebben op Donderdag 14 Augustus 1902, om 9 uren voormiddag, op Stads schouwburg. Aalst. De dagbladen gewagen van verscheidene personen der Verkensmerkt en Hooge Vesting die door 't gebruik van bedorvene spijs of water onpasselijk zijn geworden. Uit het onderzoek is gebleken dat de spijs en 't water gezond waren. Het kindje Van der Stockt, dat zou over leden zijn, verkeert zelfs in geen stervens gevaar de kleine is ziekelijk doch zijne ongesteldheid schijnt niet te moeten toe geschreven worden aan 't gebruik van bedorvene spijs. Men heeft op de spoorbaan te Ide- gem het lijk gevondén van Jan Bock- staele, die door eenen trein vermorzeld was. Het hoofd, een arm en een been waren afgereden. De bestendige deputatie van Bra bant heeft het reglement goedgekeurd, waardoor de gemeenteraad van Ukkel het maximum van snelheid der automobielen en ander tuigen van dien aard, bepaald op 10 kilom. per uur. Veertien bedienden van den gas- dienst, te Brussel, worden vervolgd om dat zij zich aan eene menigte diefstallen hebben plichtig gemaakt, in huizen waar zij eenig werk te verrichten hadden. Het onweer van Woensdag avond, heeft in het policiebureel van Schaarbeek bijna een groot ongeluk teweeg gebracht. De agent Van den Plas, die hoofdzakelijk voor den telegraafdienst is aangesteld, werd, terwijl hij de hoorbuis van den telefoon aan het oor plaatste, door eene electrieke ontlasting achterover geworpen. Hij bleef lang in bezwijming liggen, daar bij bepaalde zich gelukkig de zaak, voor hetgeen hem betreft, maar al de draden, die den post der Marnixstraat aan het commissariaat verbinden, zijn vernield. Een genaamde Bracke, in dienst bij M. Canonne, reed woensdag namid dag met een wagen koopwaren naar de fabriek La Louisianne, te Gent. Aan de Hamerstraat gekomen, gleed Bracke uit, viel en kwam te recht recht voor een der wielen, dat hem over het rechterbeen liep en dat lichaamsdeel verbrijzelde. Dinsdag morgend werd op den weg van Isegem een vlaskoopman, Jan De Gryse, vermoord gevonden. Deze was daags te voren eene groote rekening gaan ontvangen, de opbrengst van eenen verkoop van vlas. In het terugkeeren had hij verscheidene heibergen bezocht en was eindelijk met den genaamden Jules F. aan 't kaartspe len geraakt. Nadat De Grijze zijn verteer betaald had met een briefke van 100 fr., verlieten beide de herberg. Sinds dien werd hij niet meer levend terug gezien. De Gryze was wet een stuk dakpan doodgeslagen en daarenboven was de buik met messteken doorploegd. F., in wiens woning men bebloede kleeren en een mes heeft gevonden, werd aangehouden en naar de gevangenis van Kortrijk gevoerd. De dieven hebben Woensdag nacht te Gent wederom op twee plaatsen inge broken, namelijk bij M. Valckenaere, Maria-Theresiaplaats, en bij Mad. weduwe Sacré, photograaf, Koophandelsplaats.Bij M. Valkenaere stolen zij 16 stukken stoffe, ter waarde van 600 fr., en bij de weduwe Sacré, 5 flesschen Bordeaux, 1 fleschporot- wijn en een zilveren uurwerk. De schur ken trachtten hier ook den kofferfort open te breken, doch zijn hier niet in geslaagd. Alvorens te vertrekken, hebben zij in het salon eene flesch Bordeauxwijn geledigd. Zij lieten drie glazen op tafel staan. Melden. Hofstede agfebrand. Eene hofstede, gebouwd in de XV® uw, sedert 200 jaar bewoond door af stammelingen der familie De Bisschop, is donderdag nacht door het vuur ver nield. Het vee werd nog al spoedig in veiligheid gebracht, maar onder de lieden, die werkten aan de redding der meubelen, waren er oneerlijke kerels, die de oude stukken, dewelke het fortuin van De Bisschop bevatteden, hebben medegeno men. Die voorwerpen werden later terug gevonden, doch waren ledig. Bij het op ruimen der puinen heeft men staven goud gevonden, voortkomende van de gesmol ten juweelen. Men schrijft de ramp aan kwaadwilligheid toe. Immers in de kamer, waar het vuur ontstond, is sedert een jaar geen vuur meer gemaakt. Vermoedens wegen op personen, die met de familie De Bisschop in oneenigheid leefden. Het Fransche orgaan der sodalis* ten, Le Peuple, meldt, dat te Leuven de socialisten zich aan nieuwe baldadig heden plichtig maken. Op de woning van M. Coen hebben zij, in letters van een voet hoog, het woord moordenaar ge schilderd. Op het huis van den procureur des konings schilderden zij zot en op de muren van het gasthuis, daar, waar de botsing der Aprildagen plaats had, moord. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige fneststoffen, Veevoeder, Stalturf. Een klein meisje te Spa, dat nabij eenen paal speelde, waar electrieke geleid- draden aan gespannen waren, werd ge raakt door een dier draden, welke gebro ken was. Het werd vreeselijk geschokt en heel met brandwonden overdekt. Een ge neesheer heeft het met veel moeite in •t leven kunnen behouden. De onderzoeksrechter van Doornik heeft eene aardige zaak onder handen. De leden van eene Waalsche tooneel- maatschappij namen te Brussel deel aan eenen wedstrijd, waarvoor 6000 fr. prij zen te winnen waren. Die prijskamp werd uitgeschreven door de genaamden Lynen, Portel, Meertens en Lambrecht, te Brussel. De Doorniksche maatschappij stortte de gevraagde waarborg, ging tweemaal naar Brussel spelen en won een eersten prijs, zijnde eene premie van 200fr. Maar er werd haar geen centiem uitbe taald en, daar de leden der maatschappij nu tegen de inrichters van den prijskamp een proces inspannen, willen deze laatste een overeenkomst maken en 80 fr. betalen g Zij zullen nu vervolgd wordjn voor misbruik van vertrouwen. M. Chauvier, een gekend wielrijder, die aan verscheidene koersen deelnam, reed op zijnen petrooldriewieler van Philippeville naar Givet. Ten gevolge van eene verkeerde beweging botste hij tegen eene brouwerskar, met zooveel geweld, dat hij op den grond tuimelde en met ge- bersten schedel werd opgenomen. Eenige minuten later was hij dood. 't Paard van de brouwerskar werd aan de pooten zwaar gekwetst. Dijnsdag namiddag, op het oogen- blik dat een metserdienaar, de i8jarige Vandendriessche, van Eerneghem, bij Oostende, op de bovenste stelling van een in opbouw zijnde huis te Sint-Andries, bij Brugge, ging stappen om steenen neer te zetten, verloor hij het evenwicht en viel op zulke ongelukkige manier dat hij de beenen brak hij klaagt daarenboven van erge inwendige pijn. Het slachtoffer is naar het hospitaal overgebracht. Zijn toe stand is wanhopig. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteaken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschub- ren en overal. Een verschrikkelijk ongeluk is te Franiers in een steengroeve gebeurd. Een werkman, Beaufays, was bezig een steen los te maken. Door de schokken geraakte een andere steen van 2 kubieke meters inhoud los en viel op den ongelukkige. De man werd doodgepletterd. Hij was huisvader en alom geacht. Het parket heeft zich met deze zaak belast. De werkstaking van de wevers te Leffe (Dinant) is geëindigd. Zij hebben niets gewonnen, het bestuur heeft beloofd van hunne grieven nota te nemen. Het 9 jarig zoontje van eenen pach ter te Hechtel, leidde eene koei, die eens klaps woedend werd, op den loop ging en den jongen op grooten afstand voort sleepte. Het kind is aan zijne wonden bezweken. Le Bon Grain, van Mariemont- Hayettes, heeft Zondag een zijner hulp

De Denderbode | 1902 | | pagina 2