Donderdag 14 Aumisti 1902 5 centiemen per nummer o0ste Jaaro700 Guldensporenslag. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID De kerk tegenover hare vijanden. Schoolgelijkheid in Engeland. HET PORTRET Kleine burgerij. DE DENDERBODE Dit blad veracht)nt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. - De prjjs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, ft'. 3-*2o voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. - De onkosten der kwittantiën door de Post ont- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, ia in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 31® bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, i3 Augusti 1902. Een groote geleerde heeft gezegd 1 Indien ik niet overtuigd was van de waarheid van mijnen godsdienst door rechtstreeksche bewijzen, ik zou het zijn DOOR DE ONWETENDHEID EN DE KWADE TROUW ZIJNER VIJANDEN, DOOR DEN HAAT die men hém toedraagt en door de sa menspanning tegen zijne voorschriften van al wat slecht en bedorven is. Onbetwistbare waarheid ligt er in die woorden. Indien de menschen oogen hadden om te zien en ooren om te hoo- ren, verre van door aanvallen der vijan den van de Kerk hunne godsdienstige overtuiging te voelen wankelen, zouden zij er integendeel een klaar bewijs in vin den van de waarheid der christelijke leer, een treffend kenmerk harer goddelijkheid. Inderdaad, de waarheid alleen kan het voorwerp zijn van zulken vinnigen, zul- ken aanhoudenden, zulken algemeenen haat, terwijl leugens en bedrog de we reld vrij rond loopen. Zij zijn immers kinderen der wereld. Zij zijn hare bond- genooten in den strijd tusschen het rijk van God en dat van Satan, tusschen het licht en de duisternis, tusschen het ge loof en 't ongeloof, 't Is gelijk Jesus-Chris- tus gezegd heeftAltijd zult gij ver volgd worden ter oorzake van mij, want de wereld haat het licht. Om eenig gezag te hebben zouden die bestrijders van geloof en godsdienst, die vijanden der Kerk mannen van vernuft moeten wezen, mannen van overtuiging en goede trouw, mannen die eene ernstige kennis bezitten van den godsdienst en op wier gedrag er niets te zeggen valt. Maar alle man van dien deeg blijft de catholieke Kerk getrouw, want de ware wetenschap leidt tot God en wiens hert en werken recht en eerlijk zijn, be mint en zoekt het licht. Bekommert u dus niet om den hagel van drogredens en grove spotternijen die duizenden schrijvelaars gelijk de uajipij uit den Dendergalm en twee duizend kwakzalvers dagelijks over de catholieke Kerk neêrspuwen. Hu wel ij ks plechtigheden.Te Schaarbeek is eene nieuwigheid inge voerd voortaan zullen de nieuwgehuw- den, die zulks verlangen, eene photografie ontvangen van de huwelijksplechtigheid ten gemeentehuize. Het Engelsch Lagerhuis beraadslaagt, op dit oogenblik, over een wetsontwerp waaraan M. Balfour, de nieuwe eerste minister, veel prijs hecht, namelijk een ontwerp van nieuwe schoolwet, dat voor doel heeft de volkomene gelijkheid in te voeren Voor de scholen van alle eeredien- sten Eenige vrijdenkers vroegen dat de Re geering in haar nieuw ontwerp, tie af schaffing der vrije scholen zou voorstel len. M. Balfour heeft hun geantwoord dat de vrije scholen eene rol te vervul len hebben in het stelsel der nationale opvoeding, en dat het denkbeeld zelf, ze door eene wet of anderzins te willen ver nietigen, eenvoudig bespottelijk is. Hij voegde erbij Vooreerst, het geld vrijwillig gegeven door de weldoeners van die scholen bb- SPAART HET GELD DER LASTEN BETALERS. Daarenboven is er eene andere reden, waarom wij ze niet willen afschaffen, de godsdienstige scholen en als ik zeg n wij, dan spreek ik van geheel het La- gerhuis, want ik erken op dat princiep it geen verschil tusschen ons allen. Wij moeten aan de ouders geheel de verantwoordelijkheid laten voor het godsdienstig onderwijs dat zij verlangen aan hunne kinderen te geven dat om zooveel mogelijk aan hun verlangen te i) voldoen. Ingevolge die verklaring heeft MBal four aan het Lagerhuis voorgesteld te verklaren Elke school die ten minste dertig leerlingen zal bevatten zal beschouwd worden als noodzakelijke school inge- d val deze school eene vrije school is zul- len de weldoeners of stichters niet an- ders meer te dragen hebben dan de kosten van onderhoud der gebouwen, it de andere kosten van rechtswege val- lende ten laste der plaatselijke overhe- n den. De non corformisten t is te zeggen de eerediensten onafhankelijk van de offi- cieële Anglikaansche Kerk) toonden zich hoogst voldaan over de manier waarop M. Balfour de godsdienstkwestie in het lager onderwijs oploste en de Ieren heb ben zich bij de behoudsgezinde meerder heid aangesloten, om de bijzonderste be palingen der wet aan te nemen. In het land toont men zich evenzeer voldaan. De voorzitter van een belangrijk school- board bekende dat het land slechts kon winnen bij de afschaffing van die zoo kos telijke als ondoelmatige instelling. De andersdenkende (catholieken, pro- testantsche sekten, enz.) zijn verrukt en oordeelen dat M. Balfour bewijs geeft van een echt liberalism en van een zeer juist begrip der gelijkheid door al de scholen, godsdienstig of andfcre, op denzelfden voet te stellen. Alleen de officieèle pro- testantsche Kerk is misnoegd omdat zij voortaan in het onderwijs niet meer van tel is dan gelijk welke andere geloofsbe lijdenis. De officieële protestantsche Kerk van Engeland speelt daar ongeveer dezelfde rol als onze Belgische vrijdenkers, die van den Staat scholen eischen welke hun alleen kunnen voldoen en waarvan de anderen geen gebruik kunnen maken. De laatste gebeurtenissen in Frankrijk hebben doen zien boe het daar met de onderwijskwestie geschapen staat. Het is, dunkt ons, niet moeilijk te oordeelen waar de ware viijheid cn gelijkheid gehuldigd wordt, in Engeland'of in Frankrijk. Onze liberalen en socialisten zouden beter doen de oogen naar Engeland te keeren, in plaats van altijd in Frankrijk voorbeelden ter navplging te gaan zoe ken. DOOR 8TRAWIERO. Al de vaderlandslievende Vlamingen herhalen met fierheid de heldendaden on zer roemrijke voorvaderen van i3o2. Aelst heeft ook haar groot aandeel in den reuzenstrijd van den Guldensporen slag- De Witvoeters van Aelst te dien tijde zoo bekend, daar onze strijders meestal wit geitenleeren schoeisels droegen aangevoerd door Baudewijn van Papen rode hebben tot twee maal den linker vleugel van het Vlaamsche leger, gansch overrompeld door de forsche Norman- diersche ruiterij, weder kunnen vormen en met den derden aanval, die wonder bare Ridderrei kunnen insluiten en totaal ombrengen. Nog niet te vrede met deze zege, bracht Baudewyn zijne Aelstersche Witvoeters ter hulpe van het middenleger en redde, geholpen door Jan Van Renessé met de Naamsche Spaarbenden, de Brug gelingen en de bijgebleven Gentenaren, gansch ingesloten, door het puik van het Fransche ridderschap. Hier had ook de groote slachting plaats en dat wel op het Groeningervcld, Onder de dooden telde men Robrecht van Artois, 75 prinsen, hertogen, graven en baronnen, 1,000 ridders, 3,000 edelen wapendragers en 20,000 Fransche solde niers. De Vlamingen betreurden een hon derdtal dooden en een overgroot getal gewonden. Op 17 Oogst 1902, 6ooMe Verjaardag, moeten wij Aelstersche Vlamingen in groot getal naar Kortrijk, niet alleen om dezen Heldendag te herdenken maar nog en vooral om onze Aelstersche Helden, gesneuveld in de bloedige meerschen van den Groeningenkauter, hulde te brengen en hunne wapenfeiten en zege, Vlaande- rensverlossing te zingen. Wij verzoeken dus alle Catholieke Maatschappijen, zonder onderscheid, aan den Volksoptocht en Vaandelfeest van Kortrijk op 17 Oogst, deel te nemen. Het geldt immers de glorierijke daden onzer voorvaderen te herdenken een dierbare plicht voor ons stamgenooten en kinderen van de roemrijke Witvoeters. De heeren Voorzitters der Maatschap pijen onzer Stad en omliggende ook alle Burgers en Stadsgenooten worden vrien delijk verzocht ons hunne bijtreding te doen geworden om gezamenlijk onder de dierbare kleuren van onze geliefde Stad Aelst naar Kortrijk, de 6ooste Verjaardag \an Vlaanderens Vrijheid, te helpen vieren. De reis, heen en weer, Aelst-Kortrijlc kost fr. 2,45. Men kan inschrijven tot Donderdag avond, 10 uren, 14 Oogst 1902, bij den heer Victor Keppens, ten lokale 't Land van Rum Nieuwstraat, Nr 3. Alleman op dek, en met geestdrift, fier en blijmoedig den Zegendag van 11 Juli i3o2 herdacht NAMBNS 'T LAND VAN RIEM H et Bestuur. De Raid militaire. Kapitein Joos- tens, van de gidsen, heeft de 125 kilome ters 'van Brussel naar Oostende in 5 uren 28 minuten afgelegd. Hij heeft slechts eenmaal van paard veranderd. Eenige Belgische officieren, die aan de raid deel wilden nemen, klagen omdat zij geen verlof kregen om zich te ctraineeren, gelijk dat in Frankrijk gebeurt. 11® vervolg. Waarom niet heden nog vroeg mevrouw de Malpeire, wij behoeven het enkel mijne dochter maar te doen weten, en zij noodzaakte mij met een teeken uit haar te volgen naar het bou doir. Freule de Malpeire stond te lezen bij een boekenkastje. Als wij binnen tra den, wierp zij vlug het boek neder, echter zonder bedoeling het te willen verbergen. Toen hare moeder haar zeide, dat ik haar portret zou maken,antwoordde zij kortaf «Ik ben gereed. «Niet zoo haastig, kind 1 riep Mevrouw de Malpeire uit, gij moet u eerst kleeden als een nimf en uw haar laten poeieren en met een hemel schblauw lint vaststrikken. Goed, Mama, gaf zij ten ant woord met een blik van onderwerping. Ga met Boinet naar uwe kamer, vervolgde Mevrouw en, terwijl gij uw haar laat opmaken, zal ik hier alles in gereedheid brengen. Ik bleef alleen in het boudoir en kon de bekoring niet weerstaan mij te over tuigen, welk boek de Freule bezig was te lezen. Het was de Nouvelle Héloise van Het inrichtingscomiteit van het Con gres voor den handeldrijvenden mid den stand dat te Amsterdam gehouden wordt, den 3 en 4 September aanstaande, heeft zijne werkzaamheden geregeld als volgt Dijnsdag 2 September, ten 8 uren 's avonds, feestavond met ontvangst door Rousseau. Een zin in de voorrede van dit werk trof mijn geest De vrouw, die HET WAGEN ZAL DIT BOEK TE LEZEN, IS ZOO GOED ALS VERLOREN. Ik was te jong, te onnadenkend, te veel verliefd dan dat ik over deze ontdekking lang zou nadenken. Ik zette het boek op zijne plaats enkel het toeval betreurend, dat het in handen had gebracht der Freule. Toen alles in gereedheid was gebracht, zeide zij, dat het nu te laat was om dien dag nog een aanvang te maken en dat ik geen tijd zou hebben om haar beeld te schetsen. D beaamde hare moeder, en daarenboven, 't is tijd voor ons gouter. Bel eens even, opdat Bomet ons koekjes en vruchten brenge. De vruchten,waarvan de Barones sprak, bestonden uit een schaal vol van die kleine perziken, welke ik dezen morgen met zooveel smaak at. Juffrouw Boinet nam ze een voor een met de punt eener vork op en, na ze met een zilver mesje geschild en in vieren gesneden te hebben, be strooide zij ze met suiker en overgoot ze met wijn. Mevrouwde Malpeire bediende mij van deze compóte en zeide zuchtend Dit is de eenige vrucht, die hier Zij zijn uitstekend,» gaf ik zonder geveinsdheid ten antwoord. -- Het is heel vriendelijk van u, hernam zij, zoo te spaken zi] zouden niet te eten zijn, als Bomet met de kunst verstond den smaak ervan met Malmesley- wijn te verbeteren. Zij bereidt mij op dezelfde wijze kersen, als het seizoen daar is Die vrouw is een ware schat. Zij weet iets net en handig klaar te maken en dit maakt haar dienst waarlijk onbetaalbaar. Ik had gewenscht, dat zij met den een ot anderen boer uit dit dorp trouwde, ik zou hem dan, nadat zij hem een beetje ma niereu bad geleerd, opperknecht hebben gemaakt. Doch zij is er nooit toe kunnen komen met een dezer domme creaturen m 't huwelijk te treden. a Zeker, Mama, nep de Freule eensklaps zeer levendig uit, het zou voor haar slechts eene al te groote eer zijn ge weest Deze domme creaturen, gelijk gij ze noemt, zijn vrije, onafhankelijke man nen, terwijl haar staat van dienstbaarheid een slaafsche is. Maar mijn hemel 1 was de uitroep van Mevrouw de Malpeire, wat bedoelt gij met deze fraaie zinnen Zeg, lieve waar hebt gij dezen onzin geleerd Laat mij 11 zeggen, dat het gedrag en de be schaafde manieren van Juffrouw Boinet haar sedert lang verre hebben verheven boven wal gij een slaapschen staat ge lieft te noemen. Ik verzeker u, dat zij zeer zou moeten afdalen van de maat schappelijke ladder door le trouwen met een dier domme, lompe boeren, welke gij betitelt met den naam van vrije en onal- hankelijke mannen. Freule de Malpeire kleurde hevig bij de vereeniging - Het Roggeschip con cert, enz. Woensdag 3 September, 's morgends ten half tien, plechtige opening van het congres 's namiddags, len half twee, vergadering der drie afdeelingen Zij zullen te verhandelen hebben i° Samenwerkende maatschappijen van verbruik en voortbrengst, het vereeni- gingsleven, het krediet, comptante beta ling, inlichtingsbureel. 2° Oneerlijke concurrentie, uitverkoop onder valsche voorwendsels, vervalsching van koopwaren, zwendelarijen, wetge ving, op het faillissement, gedwongen winkelnering, het uitventen, arbeid in gevangenissen. 3° Beroeps- en handelsonderwijs, ver vroegde winkelsluiting, Zondagsrust, be lastingen, snel en goedkoop recht. Ten half vier algemeene vergadering. Ten 8 uren plechtige ontvangst der Congresleden door het gemeentebestuur op het raadshuis. Ten 8 l/ï uren, schitterende feestavond aangeboden door het inrichtingscomiteit groot concert met medewerking van de mannen zangvereeniging Apollo. Donderdag 4 September, ten 9 uren, vergadering der afdeelingen. 's Namiddags ten half twee sluitings zitting van het Congres. Daarna bezoek aan de beroemde Die- rengaarde Artis. Ten 6 uien, feestmaaltijd in de groote zaal van Artis. Prijs per couvert, gulden 3,5o, met in begrip van V* flesch wijn. Al de zittingen van het Congres hebben plaats in het groot Concertgebouw. Dames van Congresleden hebben vrijen toegang tot de algemeene vergaderingen en tot de feesten van Dinsdag en Woens dag avond. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, uitstap naar Haarlem, Leiden, Den Haag, Sche ven ingen en Rotterdam. Voor die uitstap zal door de commissie voor de ontvangst der vreemdelingen maatregelen genomen worden, welke bin nen kort zullen bekend gemaakt worden. Die zelfde commissie zorgt des verlan gend voor logement. Adres Kalverstraat, nr 155, Amsterdam. Verscheidene nieuwe toetredingen zijn nog ontvangen door het inrichtingscomi teit, waaronder Duitschland en Frankrijk. Het Servisch gouvernement doet zich officieel vertegenwoordigen op het Con gres. AWes doet dus voorzien dat de zit tingen van buitengewoon belang zullen zijn. dit soort van verwijt en liet het hoofd zinken met een blik, die van verlegenheid en moeilijk verborgen spijt getuigde. Ik stond verwonderd over hare blijkbare verveling bij de woorden harer moeder, doch dacht er verder niet over na. Ik had toen moeten begrijpen, dat de opvoeding, welke zij zich zelf in 't geheim gegeven had, eene onoverkomelijke klove tusschen ons beiden had gemaakt. Ik had meer beangstigd moeten zijn bij de denkbeel den en gevoelens, die zij van tijd tot tijd deed blijken en de eindgevolgen daarvan moeten voorzien. Ja, 't ware voor haar en voor mij beter geweest, wanneer ik dien zelfden dag het kasteel der Malpeire s verlaten en alle gedachten aan dit hate- lijk doch al te bekoorlijk meisje hadde opgegeven het zoude haar voor een ver schrikkelijk lot hebben bewaard. Maar ik bleef en haar vonnis was geveld. VIJFDE HOOFDSTUK. Het Sint Lazarusfeest. Mijnheer de Champanbert zweeg na deze laatste woorden en zag op naar de schilderij. Nadat hij eene wijle treurig het minnelijk gelaat had aangestaard, dat met een glimlach naar hem scheen te luisteren, ging hij verder Ik betrok mijn pas ingericht ate lier en voltooide dat portret in drie of vier dagen. Den Baron was het onbekend, dat ik het portret zijner dochter vervaardigde. Mevrouw wilde hem verrassen en be waarde het geheim met al de omzichtig heid die zij in het werk kon stellen. Dit was niet moeilijk, want hij was den ge- heelen dag op jacht en 's avonds dacht hij er niet aan ons te vragen, waarmede wij ons tijdens zijne afwezigheid hadden onledig gehouden. Toen het stuk afwas, plaatste ik het in de lijst en hing het zelf in de huiskamer op tegenover den arm stoel, waarin de Baron 11a den maaltijd gewoon was een dutje te doen. Zoodra de zon dien avond was ondergegaan, liet mevrouw de Malpeire de luiken sluiten en den luster, die van de zoldering hing cn de armkandelaars over den schoor steen aansteken. Juffrouw Boinet had den tuin leeggeplunderd om een ontzaglijk groot naamcijfer te vervaardigen van bloemen en loof, hetwelk zij boven de lijst had opgehangen. Het bestond uit twee M's door een krans omgeven. Het bijdehande schepsel had uit zich zelve bedacht, dat ik Max heette. ir Wat een prachtig denkbeeld, merkte Mevrouw met klem aan, kijk eens, kind, naar die letters, n „Ja, het zijn mijne naamletters, zeide de Fieule haastig, als om verzet aan te teekenen tegen eenigen anderen uitleg van het Monogram. Deze twee M's be duiden Marie de Malpeire. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1