MT* Komt te verschijnen Van tak op tak. Blauwe feniksen. - 't Is wreed Ei?" Werkerspensioenen. Godsdienstvervolging in Frankrijk. Zondagrust. Allerhande nieuws. en te verkrijgen ten bureele van De Den- DERBODE BENEDICTU.V KALANDER Almanak van O. L. Vrouw van Affligem voor 't jaar O. H. 1903 144 bladz. Verschillige platen, boeiende verhalen, anecdoten, zedeschetsen en raadgevingen, enz. Prij» 30 centiemen. Saadmerkt voor Herfstzaden ingericht door den Landbouwersbond van 't Arrondissement Gent. Deze Zaadmarkt zal gehouden worden Vrijdag 5 September, om 9 uren 's mor gens en voortduren tot 26 derzelfde maand 1902, in het lokaal van den Landbou wersbond, Koornlei, 18, Gent, onder het Voorzitterschap van Mijnheer J. Maen- hout, Volksvertegenwoordiger. Secretaris en zaakvoerder der Markt Mr Lieven Van Heule. Algemeene schikkingen. I. Wor den in Herfstzaadmarkten ten verkoop aangeboden Tarwe, Gerst, Rogge, en alle andere zaden die voor of binst de wintermaanden gezaaid worden. II. Worden als tentoonstellers toege laten i° de Landbouwers 20 de Zaad- handelaars. Plaatsgeld wordt niet ge- eischt. III. De stalen worden ten koste der tentoonstellers verzonden. IV. Het gewicht der stalen zal bedra gen 2 kilos voor de graangewassen 1 kilo voor alle andere zaden. V. De Tentoonstellers verbinden zich zaad te leveren dat volkomen met de ten toongestelde stalenovereenkomen de sta len waarop aankoopen geschieden mogen door de commissie verzegeld en bewaard worden. Tentoonstellers wier leveringen aan bovengemeld voorschrift niet voldoen zullen uit de volgende zaadmarkten ge sloten worden. VI. Stalen, zendingsbrieren, vragen, enz., moeten naar den Heer Lieven Van Heule, Secretaris der markt, Koornlei, 18, te Gent, gestuurd worden te weten i° Vóór 26 Augusti, eene volledige lijst di-r afgezondene zaadsoorten, met aanduiding a) den naam der verschei denheid b) de afkomst c) de beschik bare HOEVEELHEID D) DE PRIJS PER IOO KILOS. 2° Vóór 3 September, de zaadstalen, zoo mogelijk vergezeld van aren, enz. VII. De commissie zal eene prijslijst laten drukken, waarin alle nuttige inlich tingen nopens de tentoongestelde zaden zullen te vinden zijn. VIII. Over alle onvoorziene gevallen zal de inrichtingscommissie beslissen. De Secretaris, De Voorzitter, Lieven Van Heule, J. Maenhaut, Volksvertegenw. VLIEGEN. Met de aangename zomerwarmte komt helaas ook de grootste plaag voor onze paarden, namelijk de vliegen. Daar het paard ook des zomers een groot gedeelte van den dag in den stal verblijft en het in deze woning in alle op zichten rust moet vinden, zorge men zoo veel mogelijk, dat de vliegen buiten den stal blijven. Niets is daarvoor zoo goed als tocht. Het schijnt dat de vliegen daar niet goed tegen kunnen. Zeer aan te bevelen is het daarom, om gedurende den tijd dat het paard niet in den stal is, de deuren open te zetten, opdat een goede lucht stroom door den stal kan gaan. Slaat de zon op de vensters dan houde men deze gesloten, ja zelfs is het donker maken van den stal met groene of roode gordijnen aan te bevelen. Zwaluwen zijn ook beste vliegenvangers en daar waar deze zich bij of in stallen genesteld heb ben, zal men weinig last van vliegen heb ben. Daar er ongeveer een 140 soorten van stal-en kamervliegen bestaan, die met groote onbeschaamdheid zich op alle deelen van het paard neerzetten, en als echte schuimers niet spoedig verdwijnen, is het bepaald noodig dat men alles aan wendt om deze plaag te voorkomen. Spoel en schrob uwe stallen een of meer malen per week met creolinewater uit, breng de mest zoover mogelijk van den stal weg, plant in den omtrek van den stal walnotenboomen. Wasch of bespren kel zeer gevoelige paarden eenige malen daags met creolinewater (2 percent). Hang in den stal stokken besmeerd met vliegen- lijm. Beproef niet een middel, maar alle aangegeven middelen tegelijk. Uit Dendergalm. Indien de klerikale regeering nog eenige jaren heur reactionnair werk mag voort- zetten zal België een land worden zoo n dom, zoo ellendig en fanatiek worden(?) als het uitgezogen Spanje, dat al zijn onspoed, moeten wijten aan het over- dreven klerikalism. Zoo arm zoo ellendig I... Maar wie heeft Spanje zoo arm, zoo ellendig ge maakt Wel het maconniek liberalism onder wier dwinglandij 't Spaansche volk ge bukt gaat sedert jaren en jaren. Wie heeft de godsdienstoorlog in Spanje ontketend Wie heeft de goederen der Spaansche kerken en kloosters geroofd en gestolen 't Zijn zeker de catholieken die hunne vrienden en paitijgenooten zouden be stelen Wie is de schuld dat Spanje hare colo nies heeft zien verbeurd verklaren door de Vereenigde Staten van America Het maconniek liberalism aan 't welk Spanje ai zijnen tegenspoed toe te schrij ven heeft. Het arme Italië ook heeft al zijnen tegenspoed toe te schrijven aan 't macon niek liberalism onder wier gierenklauwen het geprangd ligt. En wat nu Spanje en Italië zijn zullen onvermijdelijk alle landen worden die door 't maconniek liberalism uitgezogen en uitgebuit worden Eene bekentenis van Vooruit. Vooruit doet de volgende bekentenis over de houding der roode kopstukken tijdens de woelingen der maand April In plaats van ronduit daden van geweld af te keuren om alzoo de partijgangers van A. S. als een leger samen te houden tegenover de reactie die geweld uitlokte zijn we maar al te dikwijls in onze verga deringen, in onze dagbladen en in de Kamers beginnen te zeggen, dat onze hoop steunde op geweld en opstand, en dat de revolutie zou losbarsten als wij, op bepaalden tijd, het A. S. niet zouden be komen alsof men een dag kon bepalen voor revolutiën zoowel als voor vergade ringen. Wij wilden alleen nog schrik aan jagen en den vijand door schrik doen achteruit wijken hem aanziende als lafaard. Daaruit blijkt 1° dat de roode kop stukken de gewelddaden van het socialis tisch gespuis hebben goedgekeurd 20 dat zij nog met revolutie dreigden als zij reeds wisten dat hunne beweging niet kon luk ken 3" dat de catholieken geen lafaards zijn. Die beteekenis moet ons leeren dat het eene onvergeeflijke zwakheid zou zijn, toegevingen aan de socialisten te doen. Te Geeraardsbergen waren de liberalen volkomen meester en de stedelijke gelden werden niet gebruikt tot openbare werken van gezondmaking en veifraaiïng, maar wel verkistkast aan feesten en beuzelarij waarin de blauwe en roode vriendekens alleen profijt vonden. Ondragelijke lasten kwamen burgerij en werkman verplette ren. Ook bij de volgende kiezing werden de blauwe en roode gelukkigmakers aan de deur gewalscht en met klank. Te Ninove hebben de blauwen, roo- den en groenen ook de oppermeester schap in den raad en, naar wij vernemen, hebben ze de stedelijke zaken zoodanig wel weten te beheeren dat ze tot over d'ooren in nesten zitten. Ook wenschen ze niets beter dan dat hunne catholieke tegenstrevers hunne plaats ten stadhuize zouden innemen. En te Ninove bestaat er gedeeltelijke E. V. die, volgens Hersenloos van Chipka, alle nesterijen moet onmogelijk maken... Maar wat kan eene kleine minderheid tegen eene meer derheid van sectarissen die om hunnen godsdiensthaat bot te vieren voor niets achteruitdeinzen?. De draadlooze telegraaf. M. Mar coni, de uitvinder van den draadloozen telegraaf, die zich thans te Londen be vindt, meldt dat hij, aan boord van de Carlo Alberto, met zijne toestellen depe- chen ontvangen heeft op een afstand van 1200 mijlen. Van af Gotland, in de Bal- tische Zee, heeft hij zich, over Zweden, Denemarken en Engeland heen, in ge meenschap kunnen stellen met de kust van Cornwales daarna uit Kiel met En geland. Hij denkt dat het zeer gemakke lijk zal zijn den draadloozen telegraaf te doen werken tusschen Eugeland en de Middellandsche Zee. Hij zal binnen kort naar Amerika vertrekken, om van daar proefnemingen naar Engeland te doen. 0 God, en dan zeggen dat er geen God t is, dat de menschen hier van niets of van niemand afhangen... n Maar wat zijn hun gedachten Ja waar zijn hun droeve gedach- ten... En dan, de bron van 't Leven, n de ziel van 't Huisgezin aanranden, daarin ook de wet willen geven... Och n Socialismus, ge vliegt veel t'hoog, ge zult diep vallen met allen die u volgen en u aankleven... Gij brengt den vrede 0 niet, neen maar den gedurigen Oor- b log en zoodra ge machtig zijt, gelijk a van 1793 tot 1798 den Oorlog tusschen uw eigen Volk. Och, menschen, men- schen, hoe spijtig n Wat is 't spijtig b Wie schreef deze regelen Een groen ora kel van Chipka. En zeggen dat de groene kra- watten dan met die zelfde socia listen samenloopen en men ze, als 't kie zing is, langs de straten ziet dansend slenteren zingend Wij zijn gezworen kameraden wij zullen malkander niet ver laten. Die uitvallen tegen de roode socialisten is niet gemeend, 't is slechts schandalige hypokrieterij van wege de groene socia listen die zich behangen met een schijn van godsdienstigheid om destebeter de eenvoudige zielen te misleiden en te foppen Hoe men het volk bedriegt. Een socialistenblad van Luik zegt Men moet voortgaan met het houden van wereldlijke doopen, eerste commu niën en begravingen. Indien de vrijden kersklingen zich niet btieverden plechtig heden van dien aard in te richten, zouden zij voor altijd de kinderen en de ouders van zich vctwijderen, welke nog door drongen zijn van de vooroordeelen der roegere geslachten. Het is juist omdat het grootste deel der werkersklas geen voldoende onder wijs heeft genoten dat het zich niet, van den eenen dag tot den anderen, kan ge wennen aan de nieuwe hervormingen welke thans worden aanbevolen, 't Is daarom ook dat men nog rationalistische plechtigheden moet houden. Het is vol strekt noodzakelijk dat men plechtigheden inrichte om aan de geestelijkheid zooveel kinderen mogelijk te ontrukken. De heiligschendende vrijdenkersplech tigheden moeten dus dienen om de werk lieden te bedriegen, om ze van de Kerk te verwijderen en ze alzoo in te lijven in het leger van den oorlog tegen de samen leving. Het één hangt alzoo aan 't ander en de godsdienstvervolging welke onze liberalen toejuichen is troef in de kaart van het socialism, dat zij soms nog be weren te bestrijden. Waarheden- De s«jalfisfe gemeenteraadsleden van Gent hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld de danszalen te sluiten, des zondags om 11 uren en 's weekdags om 10 uren, uitgezonderd de kermis-en carna- valdagen. Dat strekt hun tot eere. In hun vertoog zegden zij onder andere Indien wij de gevallene meisjes mocs- ten ondervragen, vooral deze der min- b dere standen, om te weten waar zij hare fout bedreven,dan zouden wij ons eigen b moeten verwijten zoolang te hebben b gedraald om krachtdadige maatregelen tegen den kanker der danszalen voor b te stellen, n Zware steen op het hoofd van hen die altijd beweren dat er geen kwaad in 't dansen steekt. De arme meisjes zoo gaat het b toog voort ontzenuwd door de n warmte der danskoten en door hunne b afgematheid, bedwelmd door den drank b en door de liederlijke taal hunner b cavaliers, b worden gemakkelijk de prooi hunner verleiders. Meermaals boeten zij hunne onbezonnenheid in 't hospitaal of in 't lighuis uit. 't Is wel zoo. Hier te Aalst bepaalt het reglement van 3o October 1896, in art. 7 dat de open bare dansfeesten en concerts niet mogen beginnen vóór vijf uren 's avonds, noch worden voortgezet na elf uren 's avonds tenzij met bijzondere toelating van den heer Burgemeester. Die bepaling zou dienen beter toege past te worden. Honing voor kinders. Het gebruik van goede, zuivere suiker of honing is voor kinderen, die spoedig opgroeien en die tengevolge bleek en eenigszins lijdend er uitzien, van groote beteekenis. Instinc- matig hebben zulke kinderen meestal een sterk verlangen naar zoetigheden. Dit verlangen berust op de behoefte om het lichaam te voorzien van stoffen, die spoe dig en snel in 't bloed overgaan en zoo den groei kunnen bevorderen. Daarom is het zeer goed aan zulke kinderen honing in opgelost te laten drinken vooral in den winter zullen de kinderen dit met graagte nuttigen. De meening van sommigen als zou honing minder goed te verteren zijn, is geheel en al onjuist. Gelijk in Frankrijk. De catholie ken van Enghien, gesteund door geheel de bevolking, aangezien er geene tegen- betooging heeft plaats gehad hebben Zondag eene betooging gehouden ter eere van de Broeders der Christene Scholen, die uit het weezenhuis werden verjaagd, dat thans verwereldlijkt is, door de gods diensthaters van het liberaal bestuur. De leerlingen der Broeders, met vlag gen en opschriften aan 't hoofd gingen voorop daarna volgden de catholieke fanfaren, de Jonge Wacht, de catholieke Kring, de catholieke Vereeniging en de oud-leerlingen der Broeders, inrichters der betooging. Na een zegepralenden optocht door de straten der stad kwam de stoet voor de hekkens van het park dArenberg, die wijd openstonden en waar de hertog van Arenberg een nieuw lokaal ter beschikking der Broeders heeft gesteld. Verscheidene sprekers hebben het woord gevoerd, om aan de Broeders de genegenheid der bevolking uit te drukken en te zeggen hotzeer het misbruik van gezag, door de liberalen gepleegd, wordt afgekeurd. Al deze redevoeringen werden uitbundig toegejuicht. Broeder Mélagius heeft, met eene van ontroering trillende stem, geantwoord. Duiven van Rome. Eene depeche uit Geneve meldt dat men in Zwitserland een groot gedeelte van de 3ooo duiven, die te Rome werden opgelaten, van de koude, dood heeft gevonden. Het schijnt dat de sneeuw der bergen de diertjes ver blindt en doet verdwalen. Tijd van zwijgen. Eenige dagen geleden meldden de liberale en socialisti sche bladen met veel gerncht dat de be stuurder eener catholieke school in den omtrek van Verviers eenen zijner leerlin gen had geslagen. De zaak kwam voor de rechtbank en de bestuurder werd vrijge sproken. Vóór die vrijspraak was het, voor de socialisten, de tijd van roepen en schreeu wen, maar nu is de tijd van zwijgen aan gebroken. Gezel Ohn, socialistisch gemeente raadslid en bestuurder van hetMAisoN du Peuplb, te Verviers, is veroordeeld tot 40 frank boet en schadeloosstelling, om eenen ouden werkman van 61 jaren ge slagen te hebben. Het Maison du Peuple, is op zijne beurt, veroordeeld om aan zijnen gewe zen bestuurder Defraiteur, wegens on wettige verbreking van kontrakt, eene schadeloosstelling van fr. 1,977,74 tt be talen, met de wettelijke intresten en daarenboven tot de proceskosten. Van die twee veroordeelingen reppen de Verviersche socialisten geen woord. Er is voor hen een tijd van gerucht maken eneen tijd van zwijgen. Bescherming. Als maatregel van bescherming der landbouwbelangen van Duitscliland heeft het legerbestuur veror dend, dat in de keukens voor de troepen voortaan slechts natuurboter zal mogen worden gebruikt en geene kustboter, margarine of Amerikaansch vet. Eveneens is het gebruik verboden van opgelegd vleesch en hespen van in het buitenland geslachte dieren- Wij roepen de aandacht in onzer geachte lezers op de mededeeling op i* Bladz. betrekkelijk de werkerspensioenen. De catholieke meerderheid van den Provincialen Raad heeft zijne genegen heid voor de arbeidersstanden mildadig getoond credieten van 45 duizend, 20 duizend en duizend franks zijn gestemd geworden. Wij moeten doen opmerken dat het hoogst merkweerdig verslag van den heer Romaan Moyersoen, Advocaat en Pro vinciaal Raadslid van ons Canton Aalst er machtig veel heeft toe bijgedragen om dien zoo voordeeligen uitslag te bekomen. In naam der mindere standen onzen dank dan ook aan den heer Advocaat Romaan Moyersoen. In Finistère. Lesneven, i3 Aug. Indien men gemeend heeft door het talmen met de sluiting der scholen te St-Meén, Folgoët en Ploudaniel de waak zaamheid der bevolking te verschalken, heeft men gerekend zonder den waard. Men ziet dat nu eerst in. Ze zijn koppig, de Bretons hoe meer men ze tergt om hun geloof. Men zal hen niet verrassen en zij geven aan heel Frankrijk het schouwspel eener kracht dadigheid, die zich door niets laat neer halen, noch officieele bedreigingen, noch afmatting, noch slapeloosheid. Dat is zoo waar dat zelfs de bevolking der omliggende dorpen, door hun voor beeld aangewakkerd, ze terzij staat en, dat in den nacht van woensdag, de mannen uit zes omliggende gemeenten mee de wacht kwamen optrekken voor de bedreig de scholen. Te Folgoët zag men nooit zooveel volk als in den nacht van woensdag. Terwijl de vrouwen in gebed waren, waakten de mannen, sommigen op den weg op den loer liggend. Metsers werkten onophoude lijk en bouwden een muur op, achter de groote ingangpoort der school. In de andere gemeenten wacht men met het dorschen, opdat het gerucht der dorschmachienen hen niet zou beletten het luiden der alarmklok of het signalen der klaroenblazers te hooren, bij het na deren der troepen. Ruiters rijden onophoudelijk over en weer en verkenners brengen het nieuws aan van de samenkomsten der overheden of de bewegingen van troepen of gendar merie. Zoo weet men dat dijnsdag namiddag MM. Verne, onderprefekt te Brest, Pin- son, adjunkt bijzonder commissaris en Seigland, policie-commissaris te Lander- meau, eene bijzondere bijeenkomst heb ben gehouden. Maar dit heeft het besluit van hardnekkig verzet niet gewijzigd. Te Crozen hadden de boeren een kring van wagens, onderling door kettingen verbondenom het schoolgebouw heenge plaatst. Een detachement infanterie en zes brigaden gendarmen waren noodig om die beletselen uit den weg te ruimen. Te Morlaix moesten drie scholen open gebroken worden, na verscheidene bot singen met het volk. Het ging hier zoo erg toe, dat takkebossen in brand gesto ken werden om, door den rook, de werk lieden die de deuren wilden openbreken, op de vlucht te jagen. De troepen werden met een regen van steenen bestookt. Te Ploujeau hadden een aantal aan zienlijke personen binnen het 'schoolge bouw postgevat, om eene lijfwacht te vor men voor de zusters. Toen de deur open gebroken was, moest men één voor één die mannen en vrouwen, die niet wijken wilden, naar buiten dragen. De Gaulois noemt de namen Yvonne de la Barre de Nanteuil, gravin de Gouyon Beaufort, gravin d'Honincthun, graaf de Gouyon- Beaufort, commandant Dulong de Ros- nay, enz. Te Oncarneau is donderdag nacht, ten 2 uren, de bevolking gewekt door kla roengeschal en het luiden der alarmklok het mansvolk was op dit oogenblik in zee. 3oo man voetvolk van het 1 i8e linie en verscheidene brigaden gendarmen te voet en te gaard vergezelden de 4 commissa rissen, die de Zusters kwam verdrijven. Men hoeft de poort met bijlslagen moe ten uiteenkappen eer men tot de uitdrij ving kon overgaan. Zelfde feiten te Beuzee, waar, na de uitdrijving, de Burgemeester, aan het hoofd der bevolking de Zusters naar de kerk geleidde. Het leggen der zegels op de scholen is onwettig verklaard. Wat er van zij woensdag morgens wer den onrustwekkende verschijnselen waar genomen. De gendarmen der brigade van Saint Pol de Léon zijn aangekomen te Ploues- cat, met het oogwit, zegt men, van samen te werken tot uitvoering de decreten inde drie gemeenten van het Canton, wat het gerucht schijnt te bevestigen, dat St. Méén zal omsingeld worden door troepen, ontschepend te Landivisian. De weg van Landivisian naar St. Méén wordt nu streng bewaakt. Verkenners vernemen tevens dat een bataljon voetvolk en zes brigaden gen darmerie op weg zijn naar Folgoët, St. Méén en Ploudaniël en dat bijzondere treinen gereed staan te Brest en te Lon- derneau. Admiraal de Cuverville, senateur, is bestendig te Folgoët. Hij verwacht hoe genaamd geen gunstig antwoord op zijn voorstel om een schorsingstermijn toe te staan aan de Zusters, in afwachting dat de Staatsraad zijn oordeel zou uitgespro ken hebben over de decreten. Ook M. Douis Pichon, senateur van Finistère, is hier aangekomen. M. de abbé Gayraud heeft eenen brief afgekondigd, waarin hij ontkent dat het verzet in Bretagne tegen de majonnieke tiranij der Jacobijnen a een anti-republi- keinsch karakter heefthij zegt dat libe rale en catholieke republieken even ver ontwaardigd zijn tegen het ministerie. Te Ploudaniël hebben de bewoners voor de school eene diepe drie meters breede gracht gegraven en met water gevuld. Rechterlijke kronijk. Advocaat Preumont, de socialistische leider en oud-provinciaal raadslid, door de correctionneele rechtbank van Bergen bij verstek, voor ontvreemdingen, tot 37 maanden gevangenis veroordeeld, heeft dinsdag, nu hij zichzelven voor het ge recht aanbood, die straf tot 25 maanden hooren verminderen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 17 Oogst 1902, M. Meganck, Leopoldstraat. Komt te verschijnen. Vervroegde Moeshovenierderij door De Troyer, gediplomeerde tuinbouwkun dige te Aspelaere. Prijs één frank. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender- bode. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Z. H. de Bis schop heeft benoemd, onderpastoor te Geeraardsbergen, den E. H. De Wolf, surveillant in S. Lievensgesticht te Gent. STERFGEVALLEN. Uit Denderleeuw meldt men godvruchtig overlijden in den ouderdom van 65 jaren van den heer Jacob-Phile- mon Heiremans, Schepen dezer Ge meente. Plechlige Begrafenis, Maan dag 18 Oogst, om 10 uren. Uit Nieuwenhove bericht men het overlijden van M. Frans Van Eesbeeck, oudstiijder van i83o, in den gezegenden ouderdom van 93 jaren en 9 maanden. AALST. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 16 Oogst 1902. 120 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 363 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2900 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Den derbode. AALST. De Processie van O. L. V. gister vrijdag was onder opzichten sta tig en indrukwekkend. Men bemerkte vooral de groepen maagdekens. Er heerschte volkomene orde. De begelei ding van de lofzangen der Franciscanen liet te wenschen over een hoorngeschal maakte 't effekt alsof eene compagnie hnietroepen in aantocht was. Hofstade. Zondag aanst. 17 Oogst, om 5 l/i ure 's namiddags, Concert op de Dorpplaats, gegeven door de Fanfaar- maatschappij Sle Cecilia, onder de leiding van Mr Theodoor Eemans. Erembodegem. Het opsporen der schelmen die binnen drongen ten huize van Mej. De Clippele, heeft, ondanks al den iever der gencjarmen, nog tot geen uit slag geleid. Men denkt op een goed spoor zijn en weldra de inbrekers te klampen. Een 27-jarig meisje, Elisa Francken genaamd, is Zondag morgend in een hotel der de Merodestraat, te St-Gilles, overleden. Maandag voormiddag is het lijk onderzocht door de wetsdokters. De dood wordt toegeschreven aan vergiftiging door het eten van krabben. Men heeft den krabbenverkooper teruggevonden. Een drama greep woensdag nacht plaats in de Berenstraat te Brussel. De echtgenoot V. leefden sinds lang in twist. Woensdag nacht kwam de man wederom dronken thuis en een nieuwe twist ont stond. Op zeker oogenblik greep de man een broodmes en gaf er zijne vrouw ver scheidene steken mee in de borst. De ongelukkige vluchtte op straat en viel in onmacht. Zij werd naar het gasthuis over gebracht, waar men haren toestand ge vaarlijk oordeelde. De dader werd aange houden. - Kapitein Joostens, broer van onzen gezant in China, die, zooals wij reeds meldden, Zondag in twee marchen de proefrit voor de raid Brussel-Oostende deed, is op brutale wijze bestolen. Gedurende zijne afwezigheid kwam een jongeling van rond de 2ojaar bellen. Hij vroeg aan de huisbewaarster om naar de werkliê, die de electrieke geleiding in het huis plaatsen te gaan zien. De vrouw liet hem zonder wantrouwen naar boven gaan. En toen hij korts nadien het huis verlaten had, miste men eene menigte kostbaar tafelzilver, waaronder stukken van aanzienlijke waarde. rr^l UCS15 biedt kosteloos ECiV SüEtoSÏ aan allen die door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borst-maag-en blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. VINCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per koeren de post zal antwoorden en de verlangde inlichtingen geven. Toen de koning Dinsdag nacht, bij zijne aankomst te Brussel van den trein stapte, miste hij zijn horlogie, een kost baren chronometer. Z. M.moet het juweel verloren hebben of hebben laten stelen op den tocht van Lubeck naar Keulen of ge durende de twee uren, die hij te Keulen doorbracht, om op den trein te wachten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in de oude abdij van Vorst een brand ontstaan, die een groot gedeelte er van vernield heeft. Het vuur ontstond inden linkervleugel, bewoond door M. Van den Abeele (de andere vleugel is bewoond door M. Papin, de eigenaar) en toen de brand ontdekt werd, stegen de vlammen reeds hoog bo ven de gebouwen op. Ondanks de toegesnelde hulp sloeg de brand nog over naar eene bakkerij en eene beenhouwerij, die beiden grooten- deels vernield werden. Een vijftiental huizen, die aan de abdij paalden, konden bevrijd worden. De schade omtrent de 80,000 fr. was slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. MELASSE-TURF, .V/^'/o^ïiker"2 voedsel van i* orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stal turf. Moord. De genaamden Van Achter, metser, hadteNederbrakel eenige herbergen bezocht toen hij, rond 5 ure een 21 jarigen jongeling ontmoette, rond leurder met zeep en reukwerk, en geboor tig van Klerken. Van Achter ging met hem eene herberg binnen en ze dronken samen eenige glazen bier. Bij het afscheid nemen, kregen ze twist en op straat ge komen, gingen ze aan het vechten. Voorbijgangers vonden eenige oogen- blikken later den rondleurder dood ten gronde liggen. Van Achter had hem met den hiel van zijnen schoen den schedel gekloven. De dader heeft zich gevangen gegeven en volledige bekentenis afgelegd. Hij is 27 jaar oud, is ongehuwd en woont bij zijne ouders. Het parket van Oude naarde heeft heden ter plaats een onder zoek ingesteld. Twee jongelingen van Astene, be vonden zich Zondag avond, rond 11 ure, in de nabijheid der statie, toen een onbe kende, die een geweer droeg, hen naderde en zegde Loopt 1 Loopt ik ga schie ten. De beide jongelingen, De Pooter en Walgraeve, vluchten weg. Op hetzelfde oogenblik schoot de onbekende zijn ge weer af en de vluchtenden vielen, getroffen in de beenen. Alhoewel erg gewond, is hun leven toch niet in gevaar. De laffe dader is nog is nog niet aangehouden. Verschillige onweders hebben deze week in de omstreken van Brée gewoed en hier en daar schade veroorzaakt aan gebouwen en boomen. Den aanhouden den regen begint schade te veroorzaken aan de gepikt staande granen ook hoort men klachten dat de aardappelen beginnen te rotten, zoowel het loof als de knollen. Als de regen nu ophoudt, zal de oogst voor het algemeen zeer goed zijn. Er is een klacht ingediend tegen eenen luchtreiziger, die te Hoei opgeste gen zijnde, op eene hoogte van8oo meters, boven de gemeente Villers-le-Temple, eene champagneflesch uit de mand wierp. Deze kwam terecht op het dak van M. P.,., of liever er door, gelukkig zonder ongevallen te veroorzaken. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen Db- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag, Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek callebabt, te Sottegem, Vandkrschub- ren en overal. Moord te Othée (Luik). Een dansfeest was in het lokaal Despas gege ven en al de jonge heden der gemeente waren er aanwezig. Het feest duurde zeer laat. Onder de dansers bevonden zich Jules Collard (het slachtoffer), Henri Libon, Simon Deltour en Guillaume Decroisson. Deze vier vrienden hadden rond 3 ure 's morgends de danszaal verlaten. Libon en Deltour gingen vooruit, Collard en Decroisson volgden op een hondeidtal meters afstand.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2