Donderdag 2/ Augusli I1M)2 5 centiemen per nummer 56stc Jaar 5702 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Arme liberale kliek. HET PORTRET Afgeborsteld. Eene socialis tische begraving. DE DENDERBOD E Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00 Vonnissen oj 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 20 Augusti 1902. Opgedragen aan de armzalige scriben ten van den armtierigen Dendergalm. De sukkelaars zullen er een puntje kunnen aanzuigen M. Delbeke, de welsprekende afgeveer- digdevan Antwerpen, heeft, in de Revue Génerale, eene studie laten verschijnen r den toestand van het liberalism in België. Op uitstekende wijze doet hij de oorzaken uitschijnen van het huidig ver val der geuzenpartij, en toont aan dat de hoop op heropbeuring, door sommige harer aanhangers gekoesterd, ijdel is. 't Zijn hare eigene fouten, die de liberale partij gemaakt hebben wat zij thans is Talrijk zijn hare dwalingen, zegt M. Delbeke. Ik duid hier enkel de ergste en de langdurigste aan. Vooreerst, het misbruik, dat zij gemaakt heeft van de straat bewegingen, die in de handen der oude liberale partij een regeeringsmiddel geworden waren. Wie heeft ook weer gezegd, dat België een grondwettelijk koninkdom is, waar het parlementarism gematigd wordt door het oproer Ver volgens de overgang van het liberalism tot eene bekrompen onverdraagzaamheid en de antigodsdienstige dweeperij Voeg er de kortzichtige baatzuchtigheid, de klassenpolitiek bij, die noch het vooruit zicht, noch de toewijding heeft gehad, om de geringe standen, noch haar eigen voor te bereiden op eene deelneming aan 't politiek leven. Zijn hare fouten de eenige oorzaak geweest van den val der liberale partij, de feiten schijnen niet te dulden, dat men op eene bekeering,op eene herleving hope. In de jongste tijden is het gedurig in zijne fouten hervallen. Krachtdadig heeft het de wanordelijkheden, door de socialisten in 1900 gesticht, goedgekeurd en ondersteund, omdat het er een middel in zag, om de klerikale regeering om te werpen, en zich in hare plaats te stellen. Verstandige en welhebbende liberalen zag men dan in zooverre door den roes der straatbetoogingen bedwelmen, dat zij zich bereid verklaarden om op de puinhopen van kasteelen en kerken te dansen In het begin van dit jaar heeft de liberale partij de onwentelingsplannen der socialistische partij gesteund met DOOR 8 T II A N I E II O zich, door karakterloosheid en ongods dienstig kameraadschap gedreven, eene bijtreding tot het Z. A. Stemrecht te laten afdwingen, eene bijtreding, die zoo dubbelzinnig en onoprecht, als ongepast ten opzichte der openbare rust is geweest. In de pers en in het parlement bleek het, dat de liberale partij zorgzuldig vermeed de leiders van den social istischen aanslag af te keuren. Zij wachtte, hield zich stil, er op luimende om ten beste mogelijk profijt te trekken uit de omstan digheden. Het is maar in extremis, wanneer het duidelijk gewaar werd, dat de openbare macht gansch haren plicht zou weten te vervullen, dat zij de socia listische gruwelen begon af te keuren. Hare onverdraagzaamheid en hare ongodsdienstige razernij zijn evenmin verkoeld. Eenige harer dagbladen zetten thans hunne confraters aan den gods dienst onzer vaderen n te eerbiedigen, maar die houding strijdt zoodanig tegen de gewone handelwijze der liberale drukpers, zij strookt zoo weinig met de rustelooze, driftige, arglistige en blinde aanvallen tegen priesters en klooster lingen, tegen alles wat de godsdienstige vrijheid der catholieken betreft, dat deze aanmaningen een allerkluchtigst effekt maken, De redevoeringen, gehouden door de liberalen, welke de E. V. in de Kamer gebracht heeft, hadden in de twee laatste zittijden enkel voor thema Oorlog aan het clerikalism en men weet wat clerikalism zeggen wil. Priesterlijke aanmatiging Onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag Clerikale doode hand. Ziedaar waar zij zich nog voor eenige maanden meê bezighielden, wanneer gansch ons nationaal leven door onwen- telingsbenden werd bedreigd l Twintig jaar hadden zij geslapen ontwaakt zijnde, zijn zij begonnen met het oude refrein te herhalen. Niemand echter gaf hun antwoord, de 011de thema lag in puinen en het publiek was verstrooid. Laat ons oprecht zijn het schouwspel was oprecht pijnlijk. De verdediging onzer instellingen tegen de geweldige en al te wezenlijke aanvallen, de economische toekomst des lands, door de socialistische menners bedreigd, de noodzakelijkheid vrede en orde te handhaven, dat alles wordt op den achtergrond geschoven voor het eenig voordeelbarend politiek programma: H Weg met de papen Kan er hoop be staan dat eene partij, die aldus wordt geleid, eerlang oprecht liberaal zal wor den 't is te zeggen, eerbied zal opvatten voor de vrijheid en de denkwijze van allen 12® vervolg. Op dit oogenblik kwam de Baron thuis. Zijne vrouw ging hem te gemoet en bracht hem in triomf naar de deur der huiskamer. «O, welk eene heerlijke schilderij klonk het van zijne lippen, als hij het portret zijner dochter bemerkte, a Wat gelijk het goed Hoe volmaakt is het uitgevoerd Mevr. de Malpeire smaakt een oogen blik het genot harer verrassing en sprak vervolgens glimlachend Vraagt gij niet naar den naam van den schilder Ja, waarlijk, lieve, ik had het reeds behooren te doen ik ben ten volle over tuigd, dat ik hem grooten dank verschul digd ben, gaf hij goedhartig ten ant woord. Hier is hij zeide zijne vrouw, terwijl zij mij bij de hand greep. Zijne bescheidenheid belet hem vooruit te komen. De goede man drukte mij allerharte lijkst de hand en zeide op vroolijken, luchtigen toon, maar met een weinig aan doening in de stem Welnu, wij zullen ruilen. Ik geef Eindelijk, de ongenade waarin de liberale partij is gevallen, heeft haar geenen stap nader tot het volk gebracht. In ééne zaak is zij altijd behendig ge weest, 't is in het uitbaten van alle offi- cieele invloeden. Geen enkel werk heeft zij ooit kunnen tot stand brengen. Zij bezit noch den machtigen hefboom van den klassenhaat, zooals het socialism, noch den stevigen godsdienstigen grond slag, waarop het Catholicism steunt. Be rekening benuttigt zij in alles liefde, toewijding, persoonlijke opoffering toont zij nooit of nergens. De heer Delbeke eindigt zijne studie, met te besluiten dat het aan tering lijdend liberalism niet te redden is, tenzij.... door een mirakel Zouden zij daar op rekenen Arme liberale kliek deur zonder huis, wij hebben waarlijk medelijden met uw droevig lot a Van je vrienden moet je 't hebben zeggen de Hollanders en die spreuk is zeer goed toepasselijk op onze socia listen. Te Namen verschijnt een weekblad La Bataille, opgesteld door socialisten, die met de hoofdmannen der partij in ruzie zijn gekomen. Vandaar dat het blad niet altijd wierook brandt voor de roode afgoden, maar van tijd tot tijd er eens met den ruwen borstel overgaat. Zoo leest men in zijn laatste nummer de twee volgende pittige opmerkingen Hun socialism. De barakspeler Defnet, erkennende, dat La Bataille gelijk had, toen zij hem edelmoedig verwittigde dat hij te veel vergeten werd, heeft een artikel in Le Peuple uitgebroeid, waarin hij juicht over den gedurigen en klimmenden voor uitgang van het socialism. Hoe zoo, klimmende vooruitgang En de kiezingen Die tellen voorniets. Wat den klimmenden vooruitgang bewijst is het getal brooden verkocht door het Maison du Peuple van Brussel. Het heeft 240,000 kilos brood verkocht in ééne week. Dat zegt alles. Wat gewordt er daarin van het socia lism Dat weet men niet. In vakantie. Edmond Picard is in vakantie. Dat is eene groote gebeurtenis en de socialis tische senator houdt er aan ze aan de werklieden massa bekend te maken in twee lange kolommen van Le Peuple. Daartoe dient het officieel orgaan van het socialism. Maar zij die het onder houden, de werklieden die hunne kluiten storten voor het officieel blad, gaan zij in vakantie Ho neen, het moet hun vol doende zijn te lezen dat Picard in vakan tie gaat. Die beide tafereeltjes hebben geenen uitleg noodig. De Bataille verdient be dankingen van wege de catholieke druk pers, om de handigheid waarmede zij hare roode broeders netjes weet af te bor stelen. De Fransche bladen vermelden de vol gende walgverwekkende bijzonderheden over de burgerlijke begraving van eenen socialist van Carmaux Vrijdag laatst heeft te Carmaux eene begraving plaats gehad, zooals men er weinig ziet. Vooraleer te sterven had de overledene, Edmond Gedeon, smid, de volgende uiterste wilsbeschikkingen ge maakt Ik verlang burgerlijk begraven te wor den na mijne dood zal mijne kist ten toongesteld worden in eene zaal van het gelijkvloers van mijn huis, welke geheel met roode stof zal behangen zijn nevens de kist zal eene tafel geplaatst zijn, waarop flesschen ouden wijn en likeur zullen staan voor de vrienden, welke mij de laatste eer zullen bewijzen, alsook eene uitnoodiging, luidende als volgt Alwie een goed hart heeft, zal eene teug drinken te mijner eer. Op mijne begraving zal het gemeer.te- muziek, waarvan ik lid ben, slechts vroo- lijke en revolutionnaire arias spelen. Eindelijk, op mijn graf zal men den steen plaatsen waarop ik, binst mijn leven, het volgende grafschrift heb doen beitelen Gelijkheid. Rechtvaardigheid. Beeft dwingelanden. Vervloekte inpal- mers. Het geld is uw God, die onrecht pleegt tegen de ongelukkigen. Verlaat uwe schatten en uw geld, want hieronder zult gij lang blijven. Hier ligt Edmond Gedeon, overleden in den ouderdom van twee en vijftig jaren. Leve de eeuwige rust Men zal zeggen dat is 't werk van eenen zot. Doch, die zot heeft zotten ge vonden, welke zijnen uitersten wil stipt hebben uitgevoerd. u het oorspronkelijke en gij laat mij hfet afbeeldsel. Op hètzelfde oogenblik keerde hij zich naar zijne dochter en hield de hand uitgestrekt als om de hare te vragen en ze in de mijne te leggen doch zij week achteruit en met neergeslagen blik verborg zij zich achter hare moeder. Nu, gij hebt mijne toezegging en deze is voldoende, voegde hij er meer ernstig aan toe. Dien avond, bij het souper, sprak hij tot zijne vrouw Hebt gij niet vergeten, lieve, dat het morgen St-Lazarus is, de patroon dezer plaats Nu, ik heb er nog volstrekt met aan gedacht, gaf zij op zorgeloozen toon ten antwoord. Er is reeds heel wat volk hier, vervolgde de Baron. Toen ik van de jacht thuis kwam, zag ik ze allen dezen kant heen gaan: landloopers, paarden- koopers, bedelaars en de geheele bende van rondzwervers, die daags voor de jaar- merkt hunne tenten opslaan op de plaats waar deze gehouden wordt. Het volk van het laagland komt in geheele scharen hierheen en, als de bewoners der nabu rige dorpen morgen hier samenstroomen, zal er een onnoemlijk aantal menschen bijeen zijn. Vroeger was 't de gewoonte, 0 vervolgde hij, zich tot mij wendend, dat de vrouw of de dochter van den landheer het bal opende met een der kna pen van het dorp. Mijne vrouw is van dat gebruik afgestapt; maar mijne dochter wenschte het verleden jaar weder in te voeren en heeft met de boeren gedanst zooals voor haar hare grootmoeder en overgrootmoeder deden, doch dit jaar moeten de zaken anders behandeld wor den. Wij zullen ons enkel naar het dorp begeven om in de parochiekerk de Mis bij te wonen. Gij wilt toch niet zeggen, vader, dat wij bij de spelen niet tegenwoordig zullen zijn riep de Freule uit. Ja, beste kind, gaf haar vader beslist ten antwoord, v De tijden zijn niet meer gelijk vroeger en gij kunt niet ver blijven op eene plaats, waar men wellicht den eerbied voor u uit het oog zoude verliezen Ik dacht toen aan de blauwe gebor duurde sjerp en den Baron aansprekend, vroeg ik Zal de winner dan den prijs niet ontvangen uit de handen der Freule Hij zal daartoe hier verschijnen na de spelen, was zijn antwoord. Mevr. de Barones zal hem en zijne makkers be neden in de hal ontvangen. Dit stelt ons aan niets bloot. Hij leidde vervolgens zijne vrouw naar de huiskamer. Ik bleef een oogenblik al leen met de Freule en bevend van aan doening fluisterde ik haar in het oor. Morgen zal uwe moeder u zeggen, wat er besloten is. Mijn geluk hangt van uw antwoord af. Ik kan niet gelukkig zijn, zoo ik niet uwe vrijwillige toestem ming heb. Zij ging achteruit en mij strak in de oogen ziende, zeide zij zachtjes a Hoe, zoo spoedig 0 Vergeef mij, vergeef mij sta melde ik in hevige onrust. De buiten sporigheid mijner liefde rechtvaardigt....» Meent gij dan, sprak zij koel, dat gij tegen mijnen wil met mij zoudt kunnen huwen Mijn eenigst antwoord was een teeken van wanhoop en hartstochtelijkheid. u Zoudt gij werkelijk zoo ver durver gaan riep zij verontwaardigd. «Nu. 't is wel De tijd zal het leeren en zij keerde mij den rug toe. Den volgenden morgen vroeg kwam Juffrouw Boinet mij zeggen, dat het tijd was om naar de kerk te gaan. Ik trof Mevr. de Malpeire aan gekleed als om in de koninklijke kapel Mis te hooren, in eene japon van Indische zijde en met drie vederen op haar hoofddeksel. Ook de jonkvrouw was in grootcr toilet dan ge woonlijk. Zij had een los gewaad van ge streepte zijde en op het hoofd een stroo- hoedje versierd met linten, wier uiteinden haar langs den rug wapperden. Als ik naar haar toeging om haar te begroeten, boog zij op onverschillige, onnadenkende wijze, wat mij zeer verwonderde. Ik had verwacht haar minder gelaten aan te treffen. Hare moeder gaf mij in vertrou wen een teeken en fluisterde mij later in het oor Ik heb haar nog niets gezegd. Er is geen haast bij. redevoering Socialistische Meer dan 200 personen zijn den af- scheidswijn komen drinken, en in den lijkstoet, die door omtrent 1200 gezellin nen en gezellen werd gevolgd, speelde het moziek de Iternale en de Car magnole. Op het kerkhof, na 1 van den sekretaris der Jeugd, die den lof van den overledene maakte, speelde de muziek de Marseil laise, de Carmagnole en de Interna tionale. Alle opmerkingen zijn hier, dunkt ons, overbodig. Alleenlijk vragen wij aan onze lezers of zij goesting hebben om ook alzoo de eeuwigheid in te gaan en op dezelfde wijze begraven te worden. Zoo ja, dat zij bij de socialisten gaan. 't Is geen wonder dat er vele overtuigde liberalen zijn, die van geene verwereldlij king der Gasthuizen weten willen, 't Zijn zij die weten wat sommige wereldlijke ziekendiensters weerd zijn, vergeleken bij onze Gasthuisnonnen. In de Gasthuizen van Auxerre, in Fran krijk, die onlangs verwereldlijkt werden, heeft men, volgens de plaatselijke dag bladen melden, er deze dagen weer een staaltje van gehad. Verbeeld u dat de wereldlijke ziekendiensters dier gestichten hun ontslag hebben ingediend, onder voorwendsel dat zij, ten gevolge der uit barsting eener besmettelijke ziekte, met werk overlast waren. Men kan licht raden, dat het vooral uit vrees voor het gevaar der besmetting is dat die moedige verpleegsters hunnen post verlieten, dan, wanneer zij er het meest noodig waren. Dit moet ons echter niet verwonderen hunne zending tegenover de lijdende aan zien de wereldlijke ziekendiensters als eene gewone bediening, waartoe zij enkel getrokken worden door 't vooruitzicht van 't loon dat er aan verbonden is de Gasthuisnonnen en liefdezusters integen deel, vatten hunne zending op buiten alle persoonlijk en stoffelijk winstbejag, enkel en alleen uit geest van naastenliefde en zelfopoffering. De godsdienst alleen kan zulke edele gevoelens inboezemen de godsdienst alleen kan de wilskracht en de geestelijke sterkte geven om ze trouw na'te leven. Het feit waarvan de Gasthuizen van Auxerre getuigen waren, is echter van aard om de weerde van den wereldlijken ziekendienst in zijn waar daglicht te stel len. Hij zal er geene voorstaanders bij winnen, gelukkiglijk I De weg, die naar het dorp leidde, be stond uit een soort van in ae rots uitge houwen trap. Mevr. de Malpeire werd in een draagstoel vervoerd. Dc Baron had zijne dochter onder zijne hoede genomen en ik wandelde met hen op. Geheel het dienstpersoneel volgde, ongeveer een 12- tal knechts en meiden met Choiset, den boschwachter, en juffrouw Boinet aan het hoofd. Voor de kerk bevond zich eene groote menigte volks. Dc boeren, in zondags- kleeren, stonden in groepen onder de schaduw van den tweelingsolm en spra ken luide. Verderop in de open vlakte, waar de jaarmarkt gehouden werd, op een gladgeschoren grasveld, was de masse menschen nog aanzienlijker. Ik merkte op, dat de meeste jonge mannen in hun knoopsgat of op den hoed een stukje lint droegen met de kleuren, die toen de na tionale genoemd werden. Zoodra de Baron en zijn gezin ver scheen, werden aller blikken op hem ge richt en heerschte er een oogenblik stilte. De menigte maakte plaats om ons door te laten. En sommige oudere lieden raakten met de hand hun hoed aan doch weini gen hunner gaven dat blijk van eerbied. Niettegenstaande de onlangs gepleegde aanvallen op de voorrechten van den adelstand, was de bank van den landheer in de parochiekerk nog op zijne plaats blijven staan. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1