Zondag 24 Augusti 11H)2 5 centiemen per nummer 5Gs,e Jaar 5703 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Bokkesprongen GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Roode droomen 1 Lh LANDBOUW. Practische proeven Zondagrust. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z(jn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SL'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00; Vonnissen oj 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 23 Augusti 1902. Het kan niet genoeg herhaald worden wat de socialisten in hun schild voeren wat zij willen en waar de maatschappij met hen henen zeilt. Dat is de reden waarom wij nogmaals de volgende aanhaling uit Vooruit van 3o Juli 11. willen bespreken. Het orgaan van Anseele schrijft Wij allen streven naar eene gezon- dere (bijzondere samenleving waar privaatbezit tot het verleden be- hoort. Eene maatschappij, die als grondslag heeftGemeen bezit, om aan alleen van de vruchten der aarde en de kennissen der wetenschappen te laten genieten en de wereld te herscha- pen in een oord waar waarlijk Vrij- heid, Gelijkheid, Broederschap zul- len regeeren. In de samenleving der socios zal pri vaatbezit dus tot het verleden behooren, dat is, zullen al de eigenaars onteigend en zal niemand iets meer bezitten mogen of in eigendom hebben. De Staat der socios zal dus alles inpal men, zal de eigenaars onteigenen 1 Of deze onteigening met vergoeding zal gebeuren zegt deze schrijver niet. Wij kennen het gedacht van Vooruit hij heeft het vroeger meermalen uiteengezet en altijd is hij tot de slotsom gekomen Onteigening, geen schadevergoe ding, al moest men dat stelen noe men 1 Indien de kiezers ooit verblind genoeg wierden de socios tot het bewind te roe pen, dan zal de Staat de hand leggen op al de eigendommen, groote en kleine, en gemeen bezit ingevoerd worden. Daar het toch zoo dikwijls herhaald wordt dat gemeen bezit den maatschap- pelijken vorm van den eigendom zijn zal, en dat daarop de inrichting van morgen zal gesteund worden, zouden die lekkere socios toch eens zoo goed moeten zijn ons uit te leggen hoe het er in dien toe komststaat zal uitzien. Het is gemakke lijk in algemeene woorden de voordeelen van eene samenleving te bezingen, welke niet bestaat. Wij hadden liefst eenige bijzonderheden. Die vraag is meer dan nuttig. Want zie, meermalen heeft men beproefd zoo eene oase op socialistischen voet in te richten, een samenleving te bouwen op gemeen bezit en altijd is de uitslag ge weest een formidabel flasko. De gang der zaken is uitgedraaid lijk men het op voor hand had voorzeid. Al de socialistische proefnemingen zijn in 't water gevallen. Na zoo dikwijls te zijn mislukt in zijn pogen zou men wat voorzichtiger hoeven te zijn in zijne vooruitzettingen, wat min vermetel in zijne beweringen. -—«o» 16* Vervolg. Dan moet hij u ook gezien hebben. Ja. Vervolgens Vervolgens ben ik in mijne woning gekomen, waarvan ik de sleutels nog had. Ik was niet voornemens daar te over nachten, ik wilde alleen iets uit mijn koffer halen, geld om in een hotel te gaan logeeren, daar ik niets meer bij mij had. Terwijl ik in mijn koffer zocht moet ik door eene plotselinge ongesteldheid over vallen zijn, ik weet niet goed wat er met mij gebeurd is, maar wel weet ik, dat ik tegen het aanbreken van den dag ont waakte, terwijl ik op den grond voor mijn koffer lag. Ik ben opgestaan, ik heb het huis verlaten en eene wandeling gedaan in de koude morgenlucht, waardoor ik wat ben opgeknapt. Toen ben ik terug gekeerd om mijne koffers te halen. Komaan, zegde de rechter, daardoor zou veel reeds opgehelderd zijn. Wan- neer gij waarlijk tegelijk met uwen buur man, mijnheer Proteau, zijt binnenge- Vraag echter niet aan de socios hoe zij hunne samenleving zullen inrichten, want een antwoord krijgt ge nooit Sedert het verschijnen van het boek van Bebel Die Frau heeft men dit proefstuk niet meer aangevat. Men heeft inderdaad Bebels boek zoo afgebroken dat de fameuze leiders het werk hebben moeten laten schieten en de gansche ver antwoordelijkheid aan den Duitschen rooden zendeling overlaten. Als een perfekte kluchtspeler heeft deze dan ook de pil geslikt en gezegd dat in zijn werk slechts zijne eigene, persoon lijke meeningen waren uiteengezet. En sedert die comedie is afgespeeld heeft niet een socio het nog beproefd den fameuzen toekomststaat uit een te zetten en een hoekje van den sluier die al die geheimenissen verbergt, op te heffen. Is het niet roekeloos stout dan nog dien toekomststaat aan te bevelen aan de be wondering der arme sukkelaars, aan de hebzucht der beproefde arbeiders Gemeen bezit sleept na zich gemeenza- men arbeid en gemeenzame verdeeling der vruchten van den arbeid. Hoe zal den arbeid geschieden Niet alle arbeid is gelijk, de eene is zwaar, de andere licht, de eene is walgend, de andere meer aangenaam Bestaat er eene afwisseling, en volgens welke princiepen zal de afwisseling ge beuren Hoe wordt de arbeid gemeten Volgens den duur Heeft men den vrijen keus van het werk Maar hoe zal er alsdan evenredigheid bestaan De eene arbeid zal te veel liefhebbers hebben, de andere zal er geen vinden. Alle arbeid moet verricht worden of er hapert iets in het maatschappelijk werk tuig. Zullen hier niet te veel arbeidskrachten en daar te weinig zijn Allons Vooruit wees zoo goed ons daarover in te lichten. Wanneer de kwestie van de verdeeling der vruchten van den arbeid te berde komt dan eerst springt voor goed de kat op de koord. De socios zullen aan ieder geven vol gens zijne behoeften en van ieder eischen volgens zijne krachten. Hoe zal men die krachten meten en die behoeften bepalen Is dit geen hulde gebracht aan de vad sigheid en aan de verkwisting Wij staken voor heden ons vragen met de hoop dat de groote vernuften der roode partij ze beantwoorden zullen indien zij komen, dan is het ook verklaard, hoe de portierster u dien avond niet heeft open gedaan. Wij moeten thans echter de ver klaring van dien mijnheer Proteau hooren, om de waarheid van uwe bewe ring te onderzoeken. Sorandal gaf weer teekenen van ver legenheid. Ik weet niet of hij wel voor mij zal willen getuigen, zegde hij. Waarom niet M. Proteau en ik leefden niet in al te goede stemming met elkaar, hij zal mij niet van dienst willen zijn. Het is geen dienst, dien hij u be wijst, wanneer hij getuigenis naar waar heid aflegt, trouwens, wij kunnen hem daartoe dwingen en hij zal toch geene valsche verklaring willen afleggen,waarop eene zware straf staat. Wij spraken nooit met elkander se dert wij eens twist gehad hebben ook dien avond is er geen woord tusschen ons gewisseld hij kan zeggen, dat hij mij niet herkend heeft. Dat moeten wij afwachten, in eik- geval zullen wij zijne getuigenis hooren en onderzoek doen of hij waarheid heeft gesproken. En kan ik mij nu verwijderen,want waarlijk, mijne krachten zijn geheel uit- geput. Inderdaad, het was aan Sorandal te zien, dat hij de waarheid sprak hij was doodsbleek, zijne knieën knikten, het hunnen toekomststaat ernstig opnemen en zij hem niet als lokaas voor de oogen der sukkelaars doen schemeren met het doel ze om den tuin te leiden. Wij vreezen dit laatste. Klokke Roeland schrijft over het vrouwenstemrecht het volgende Zekerlijk, in grondbeginsel, moet een oprechte christen demokraat partij- ganger zijn van 't vrouwenstemrecht. i) Edoch, dit stelsel ten dage van heden toepassen zou tene groote dwaasheid zijn. i) Immers, de vrouw, reeds wispel- TURIG VAN AARDEN VERANDERLIJK VAN GEDACHT UIT NATUURSWEGE (sic) bezit, n in 't algemeen genomen, op dezen n oogenblik, de noodige kennissen, po- i) litieke ontwikkeling of noodige bevoegdheid niet om zich van dat stemrecht op waardige wijze te be- dienen. In politiek leven zijn de vrouwen nog groote kinderen. Dat is kostelijk gezegd. Er wordt toegestaan dat de vrouwen in princiep recht hebben van stemmen maar althans, op dezen oogenblik, zijn zij nog niet bekwaam om dit recht uit te oefenen DUS Recht hebben is niet genoeg, men MOET NOG BEKWAAM ZIJN OM DAT RECHT UIT TE OEFENEN. Klokke Roeland vindt het billijk dat Recht en uitoefening van recht wor den gescheiden. Dit blad brengt hier eene schoone hulde aan de bekwaamheid Maar al wat gezegd wordt tegen vrou wenstemrecht komt regelrecht op het hoofd neêrvan de verdedigers van't puur en simpel. Want als recht en uitoefening van recht mag gescheiden worden in kwestie van vrouwen, dan mag dit ook als er spraak is van de mannen. Waarop zou wel een verschil kunnen steunen Dus hangt het van het bestuur af het stemrecht van de mannen te besnoeien of uit te breiden. Het heeft immers het recht te zeggen die of die zijn niet bekwaam, dus wachten tot later Vermits Klokke Roeland rekening houdt van de bekwaamheid in het erken nen van een recht, mag men evenzeer rekening houden van de bekwaamheid om het quantum van dit recht te be palen. Men moet bekwaam zijn om een recht uit te oefenen. Maar alle bekwaamheid kostte zichtbaar moeite, zich staande te houden. De rechter antwoordde Ja, voor heden is het genoeg, ik zal u naar uwe cel laten terugbrengen en gij behoeft vandaag niet meer voor mij te verschijnen. Morgen zal M. Proteau ondervraagd worden. Op het bellen van den rechter traden de gardes weer binnen en een oogenblik later was Sorandal verdwenen. M. Curtelinen Flick zagen elkaar veel- beteekenend aan. Welnu Flick begon de rechter. De inspecteur der geheime politie hield er veel van eerst de meen ing van anderen te hooren, alvorens hij met zijn eigen gevoelen voor den dag kwam. Hij zegde dus Welnu, mijnheer de rechter, wat denkt gij hiervan Ik weet het zelf niet goed. Een oogenblik, toen hem de verklaring van de portierster werd voorgelezen, hield ik mij van zijne schuld overtuigd. En nu Nu is die overtuiging weer aan het wankelen gebracht. Wanneer de getuige nis van dien Proteau de waarheid van zijne verklaring bevestigt, dan houdt ik hem voor onschuldig. Met mij is juist het tegenovergestelde 't geval. Ik begon sterk aan zijne onschuld te gelooven, zegde Flick, toen hem er op gewezen werd, dat de verklaring der is niet evengroot. Is het dus niet redelijk de meerdere bekwaamheid te bevoor deel igen Daarmeê is het meervoudig stem recht voor de geleerdheid gerech tigd en de proeve is geleverd door Klokke Roeland. Bravo Wat Klokke Roeland zegt van de onwetendheid der vrouw is zeker waar ook van vele mannen. En toch moet zuiver algemeen stem recht er komen en wordt het recht der vrouw bevochten 1 Is de massa van ons mannenvolk dan zoo ontwikkeld Klokke Roeland heeft gezegd van neen Ons volk is nog te bekrompen. 't Zijn zijne eigene woor den. Hooge prijs van 't Vee. Onder dezen titel lezen wij het volgende in een Gentsch blad Wij hebben over eenigen tijd gemeld dat er in België en in Holland aanzien lijke' aankoopen van slachtvee gedaan werden, om Engeland te bevoorraden. Djt land had de gewoonte, het aan hem ontbrekende vee in de Vereenigde Staten van'Amerika aan te koopen, maar aange zien de oogst van den mals aldaar sinds twee jaar mislukt is, en het vee er bijna uitsluitelijk met die graansoort gevoed wordt, is het er insgelijks aan zulken hoo- gen prijs, dat de uitvoer naar Engeland, gedurende de zes eerste maanden van 1902, omstreeks 44,000 koppen min be draagt dan in hetzelfde tijdverloop der voorgaande jaren. Dat te kort tracht Engeland aan te vul len door hooger gemelde aankoopen in Holland en België, maar deze hebben onvermijdelijk voor gevolg gehad, de veeprijzen hier derwijze te doen stijgen, dat men tot het jaar 1870 moet achteruit gaan om ze terug te vinden. Ziehier een bewijs en een gevolg der hooge veeprij- Zooals men weet, doet het ministerie van oorlog zelf zijne aankoopen niet meer maar de levering van het aan de troepen noodige vleesch wordt in i3 verschillige loten aanbesteed. De laatste aanbesteding had plants Donderdag, 12 Juni laatst, voor het termijn loopende van 1 Juli tot 3i December 1902. De uitslag gaf reeds eene gevoelige verhooging bij de voorgaande aanbeste ding te kennen, maar sedert de huidige in voege is (dus sinds enkel zes weken) heb ben de aannemers zulke overgroote ver liezen gedaan, dat M. de minister van oorlog het rechtvaardig geoordeeld heeft, hun eene schadeloosstelling van i5 cen tiemen per kilo toe te kennen. Twee andere gunsten zijn hun insge lijks bij brief van 9 Aug. toegestaan ge- portierster lijnrecht in tegenspraak was met de zijne. Er klonk mij iets waar uit den toon waarop hij zijne onschuld be zwoer. Wat hij echter daarop omtrent Proteau meêdeelde, bracht mij weer tot andere gedachten en wanneer die man morgen zijne verklaring bevestigt, dan eerst zal ik vast en stellig gelooven, dat Sorandal de moordenaar van den baron d'Amfreville is. Gij weet nog wel wat ik daar straks gezegd heb. Hij zal u een knap verzonnen alibi aanvoeren, of anders is hij onschuldig, komt hij met zijn alibi, dan is zijne schuld zeker. Wij zullen morgen Proteau in ver hoor nemen. Hij woont in de rue Chap- tal, n° 42, gij kunt hem dezen avond nog eene dagveerding brengen. De onderzoeksrechter schreef eene nieuwe dagveerding waarmeê Flick zich verwijderde. VII. HET «ALIBI.» Den volgenden dag kwam de onder- zoikrechter Curtelin op zijn bureel in het paleis van justitie terug, om het onder zoek in de geheimzinnige misdaad, den dubbelen moord op het kasteel Pierrefite, met iever voort te zetten. Dien dag werden eerst de beide vrien den van Sorandal g boord, voor wien hij had verklaard, dat zij den avond van den 9 Dec. met hem hadden doorgebracht. worden i° het staat hun vrij, in Holland koeien te koopen dat was hun door het lastenkohier verboden, en 2°ze in België te brengen zonder ze door de karantijne stallen te doen passeeren. Dat zijn zeker groote gunsten, welke wij niet gewoon zijn aannemers te zien toekennen de aanbesteders blijven ge woonlijk onverschillig aan den slechten of goeden afloop eener onderneming en moeten zeker zeer groote redenen bestaan (hier de zeer hooge prijs van 't vee), om den minister van oorlog aan te zetten van dien regel af te wijken. van voeding met de Melasse-Turf door de leden van den Bond der Bui- tenvereenigingen van Göttingen. Uitslagen. Verslag van den Voor zitter. De landbouwafdeeling van den Bond van Göttingen had op haar program, de waarde en de uitwerkselen van de melasse-turf te bepalen in het voedings regiem van het paard. Met dit doel zijn practische proefnemingen op groote schaal genomen:een zeer aanzienlijk getal onzer medeleden, zoowel van den kleinen als van den grooten landbouw hebben er deel aan genomen, alzoo werkzaam wil lende bijdragen tot de opheldering van eene kwestie, die in zoo hoogen graad onzen nationalen landbouw aanbelangt. Alle uitslagen van deze proeven en de daar op betrek hebbende opmerkingen zijn verzameld en gerangschikt, zonder eenige uitzondering of de minste tegen houding. Uit dit referendum blijkt met volle zekerheid i° Dat men zonder eenig gevaar of hin der in het dagelijksch rantsoen van het paard, ten minste 1 kilogr. melasse-turf van goede kwaliteit (20 °/0 turf, 80 °/0 melasse) mag toevoegen. 2° Dat tot 1 kil. ten allerminst, de me lasse-turf volkomen dezelfde hoeveelheid goede haver vervangt. 3° Dat door die vervanging de alge meene toestand van dit paard (spierkracht moed aan het werk, gezondheid) niet alleen volmaakt blijft, maar dat het haar beter en blinkender wordt. 40 Dat bij de paarden, aan kolieken en slechte spijsverteering onderhevig, de gevallen minder hevig en zeldzamer wor den, zelfs eindigen met geheel te ver d wijnen. Er blijft nu verder op dezelfde wijze te bepalen tot welke grootste hoeveelheid melasse-turf men met voordeel en winst gaan mag. De proefnemingen van Göttingen, en kel van economisch oogpunt, bewijzen eene winst van fr. 36,5o per paard en per jaar, voortspruitende uit het verschil van prijs tusschen de haver aan fr. 0,18 den kilo en de melasse-turf aan fr. 0,08. Gezien de ernstige en volkomen over eenkomst bestatigd ten voordeele der MM. Riberprey en Galabrnn waren twee losbollen, wier middelen van be staan zeer raadselachtig waren en die, al had men hen niets met zekerheid te ver wijten, toch in 't geheel niet gunstig stonden aangeschreven. Zij toonden zich weinig mcëdeelzaam en schenen 't onder houd zooveel mogelijk te willen bekorten als vreesden zij, dat de justicie, bij een onderzoek naar hun intieme leven, iets zou ontdekken, waardoor zij vat op hen kreeg. Niettemin bevestigden zij stellig en duidelijk alle verklaringen, die Sorandal had gedaan. In den avond van 9 December hadden zij met hem gedineerd bij Durand ver volgens waren zij met hem naar den Nou veau Cirque gegaan, waar zij een groot uur waren gebleven ten half elf hadden zij afscheid van hem genomen op den boulevard, nabij de rue Daunou. Meer wisten zij niet. M. Curtelin vroeg hen achtereenvol gens want men begrijpt wel dat zij niet tegelijk verhoord werdenof hun vriend niet gezegd had,waar hij heenging toen hij hen verliet. Wel, antwoordde Riberprei.ik denk dat hij ging slapen. Hij moest den vol genden morgen op reis gaan, dus zal hij wel b-hoefte aan rust gehad hebben. Riberprei was een man van omtrent dertig jaar, kort en dik, hij zag er uit als een buitenmensch. melasse-turf, is het eene wezenlijke fout, er niet de gelukkige gevolgen uit te trek ken, die zij practischerwijze bevatten. Volledig ter zij gelaten het dubbel be - lang dat zij aanbiedt voor de beétenteelt, bewijst het geheel van onze proefnemin gen dat de melasse-turf een uitmuntend en zeer voordeelig voedsel is en dat zij te dezen titel hare aangeduide plaats heeft in de minst belangrijke stallen, zelfs daar waar men geen beeten kweekt. Reinshof, 12 December 1901. L. Bödeckbc, Voorzitter der afdeeling Landbouw der Buitenvereenigingen van Göttingen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 24 Oogst 1902, M. Van Caelenbergh, Leopoldstr. Arme liberale kliek. De scribenten van den armtierigen Dendergalm zijn kwaad, als men zegt dat hunne partij ziek is en stillekens aan den dieperik ingaat. Alhoewel zij het beter weten dan iemand, roepen zij uit dat hunne partij nooit zoo gezond en springlevend is geweest als tegenwoordig. Het verval der liberale partij is noch tans een feit dat zich niet alleen in Bel gië, maar in geheel Europa voordoet. In Engeland, waar het liberalism noch tans niet van denzelfden bekrompen aard is als in België, gaat het zichtbaar ach teruit. In Frankrijk bestaat er geen libe ralism meer, bij zoover dat de verdedi gers der godsdienstvrijheid er zelvcn den naam van parti de l'action libérale, partij der liberale werking aan nemen. De joodsche vrijmetselarij heeft zich, bij onze zuiderburen, zoozeer van het algemeen stemrecht meester gemaakt, dat de godsdienstvervolgers er de namen dragen van radikalen. radiko-socialisten of, kortweg, socialisten. In Hongarië zijn de liberalen in den Landdag van 289 tot 277 gedaald, tenge volge der kiezingen van 1901.Ii) Duitsch- land telden de liberalen vroeger 123 zetels in den Rijksdag, nu hebben zij cr nog nauwelijks 57. In den Oostenrijkschen Rijksraad had den de liberalen, in 1877, niet minder dan 200 afgevaardigden in 1879 hadden zij er nog 170 in i885 daalden zij tot 114 in 1897 tot 77 en in 1901 tot 69. In Holland zjet men hetzelfde ver schijnsel. Sedert lang was de overheer- scliing der liberalen, die 14 mandaten hebben veroverd en progressisten die er 11 machtig werden, dus te zamen 25. Dat zijn feiten die wat duidelijker het verval der liberale paitij bewijzen dan de drogredenen welke de Flandre Libérale en anderr jodenbladen uitvinden om aan hunne lezers wijs te maken dat de katholieke Kerk in verval is. Galabrun maakte met hem een groot onderscheid. Hij was veel jonger, maar toch reeds kaalhoofdiR, mager met olijfkleurige ge laatstint en hij sprak op slepi nden toon, zooals men dat dikwijls bij Kreolen op merkt. Zijne kleeding was opzichtig aan zijne lange, magere vingers droeg hij ver scheidene ringen. Zijne verklaringen waren juister dan die van Riberprey. Hij herinnerde zich zeer goed, dat Sorandal, toen hij hun de hand tot af scheid drukte, gezegd had Ik ga slapen want ik moet morgei, op reis. Terwijl Galabrun dit zegde, plooide een lachje zijne lippen en de onderzoeks rechter, die spoedig een verhoor wilde afbreken, waarin hij weinig belang zag, riep eenigszins driftig uit Er beslaan gegronde vermoedens, dat Sorandal in den nacht van 9 op 10 December niet thuis geslapen heeft. Hoe dat De meubels waren weggehaald om verkocht te worden en de portierster ver zekert dat zij Sorandal niet heeft weerge zien, alvorens hij den volgenden morgen zijne koffers liet halen. Hij is misschien binnengekomen, zonder dat de portierster hem gezien heeft, zegde Galabrun onverschillig. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1