Leve Erembodegem! Ministerieele wijziging. F* Komt te verschijnen Stad Aalst. - Werkbeurs. Komt te verschijnen. AALST. Van tak op tak. Allerhande nieuws. Erembodegem Godsdienstvervolging in Frankrijk. Sterfgeval. Sedert weken heeft de Groene Pie in zijn o Land van Aelst getrompettert en geroepbedoeptdoept om het vlagge- feest der Moedige Strijders \an Erem bodegem aan te kondigen. Dit feest heeft zondag laatst plaats gehad op Ronsevaal dat, volgens Groene Pie, u eene vallei is hoog verheven tusschen Aalst en Hekelgem. u Wij Democraten, schreef Pie, zullen het Feest der Gulden Sporen vieren, op Ronsevaal, er zal daar eene groote 0 menigte toekomen uit Vlaanderen en b Brabant. b Het zal een schoone dag zijn, die b Priester Fonteyn nog niet gezien of b gehoord hebben, nu 't is morgen de b gelegenheid op Ronsevaal daar ook b aanspraken door Priester Daens, Pries- b ter Fonteyn, volksvertegenwoordiger De Backer en smid Lambrecht. Wij zijn, uit nieuwsgierigheid, naar dit feest gaan kijken en geven er een nauwkeurig verslag over Wij zijn aan de statie van Erembode gem ten 2 '/i uren. De groene van Den- derhoutem, Denderleeuw en Ninove komen te voorschijn. Na dwaas en ver wonderd rondgekeken te hebben, trekken zij al drupneuzen door het Dorp. Wij volgen den stoet, tellen van aan de statie tot boven den Hoogeweg in de veertig herbergen en onder deze TWEE waar de driekleurige vlag wappert. Wij zijn op Ronsevaal, Pies'hoogver- hevene Vallei, waar het Vlagge Feest zoude beginnen en grootsch moest zijn, Niettegenstaande het groot getal her bergen van dien wijk, niet EENE vlag te zien en dit bij hoegenaamd niemand Alle de groene democraten stonden daar bedrukt te kijken gelijk een uil op eenen kluit. Jajej Daens zag er uit gelijk eenen afgelekten sirooperham zijn moed was zoodanig en zienelijk in zijne schoe nen gezonken, dat, was hij door zijne voeten niet belet geweest, hij in een muizenhol zoude gekropen zijn en priester Fonteyn, die rare vogel, was niet te zien Was hij misschien bij het zien van die zoo deerlijke mislukte bakte scampavi gespeeld Groene Pie, die met een muzieksken van Aalst was toegekomen, stond gansch mismoedig en kwaad, tusschen het volk, eenige woorden te moemeien en te broe- belen... Eindelijk ten 4 uren, nam lajed Daens het woord om den wekelijkschen groenen zeever van Pies' gazet te verhalen.... Daarna sprak volksvertegenwoordiger De Backer. Zijn woord was bitsig, hij beet met zoo vele gramschap op zijnen rossen kne vel dat hij verschillige losgebetene rosse haarkens op den appelblauwzeegroenen schedel van Groene Pie blaasde en zoo van Pies' kletskop eenen verduisterden regenboog maakten... Een versleten bloemtrosje, dat aan een rokeleerken geleek, wierd aaied Daens gegeven, en De Backer kreeg er eene dat zoo wat properder was... De stoet stelt zich in beweging wij vragen aan eenen inwoner van ErembodegemVriend, hoe veel menschen van Erembodegem zijn er in dien stoet. Och 1 Mijnheer, antwoordde hij ons, nog geen twintig, en ik moet hartelijk lachen omdat de hakkelaar er bij is, dat is zeker om met Groene Pie te kunnen hm hm hummmen... Maar, Vriend, is de oude Amandus in den stoet niet Gij wilt zeggen die oude geuzen schoolvos, die dank aan de catholieke Volksvertegenwoordigers zijn pensioen heeft gekregen, die nu de leermeester is van Baaske Vandewiele, en bij wien Pie Donche alle weken komt om nieuws over Erembodegem te kunnen schrijven, en die in de strijdpenning de treffelijke menschen van Erembodegem bedekt aan randt, gelijk hij nog gedaan heeft over acht dagen als hij van het kasteel ter brooden schreef... Neen neen, de oude Amandus is er niet in, hij mocht niet, zijne vlag mocht hij uitsteken om eenige pinten bier te kunnen verkoopen, alhoe wel er in zijne herberg om te meest genever wordt gedronken, zoodanig dat de bazen van den Steenweg er jaloersch van zijn maar zie, zie, Mijnheer, hij staat ginder van verre te lonken naar den stoet. Wij keerden het hoofd om, en wij zagen den ouden Amandus een versleten genevervat gelijkende... De stoet trekt Pie's hoogverhevene vallei van Ronse vaal af, daalt den Hoogeweg neder en, EN avant de Leuvensstraat op bij den ouden Amandus ten pintje gepakt. De groene stoet bereikt den Brusselschen Steenweg.... Maar, Vriend, zegden wij aan den inwoner van Erembodegem, die bij ons was gebleven, er steekt geene vlag uit bij de Heeren J1 Wel neen, Mijnheer, over eenige jaren was priester Daens bij die Heeren wel kom, hij had er de witte voetjes, kwam er dikwijls ten huize bij zoo verre dat die Heeren eene mat van vier meters vier kant gekocht hadden, om zijne voeten ei aan af te kuischen maar nu is het mispa tater, die Heeren zeggen a Wij zijn en blijven liberalen maar met die volksver leiders hebben wij geene affairens meer 1 b Dus op den ganschen Brusselschen Steenweg geene vlag te zien, tenzij in het lokaal van eenen brouwer en bij eenen brouwersknecht, (politiek van bie renintrest), en ook nog bij een vrouws persoon die orgels verhuurt voor de danszalen het is waarschijnelijk om die reden dat De Backer over het dansen gemeetingd en gezeeverd heeft Dat spel uit zijnde is de groene stoet naar Ronsevaal teruggekeerd om bij Adolf Dewael, de sukkelaar, op zijn koer- ken te meetingen over de bewaarders en broodrooverij. En daarmede was het ge klonken en amen en uit. Reeds rond 5 i/t uren liepen de groene manifestanten uiteen men zoude waarlijk gezegd heb ben dat het allen Leliaerts waren die, niet van het Kortrijksche Groeningeveld vluchtten, maar wel van de hoogver hevene vallei van Ronsevaal, waar, zoo als in gansch de Gemeente, de demo craten niets anders te beurt was gevallen dan onverschilligheid en spotternij. Ja, de manifestatie door Priester en Pie Daens op touw gezet was zoo koud als het weder over eenige dagen in Oosten rijk. De donchisten zijn zondag te Erembo degem met hunnen poeper in het water ken gevallen en verdronken en wij wenschen onze Erembodegemsche vrien den er hartelijk proficiat over. De donchen-maatschappij telden vroe ger zeventien leden, nu zijn zij nog met zeven De zeven wijzen Het Staatsblad van woensdag deelt een koninklijk besluit meê, waardoor het ontslag wordt aanvaard van baron Sur- mont de Volsberge, als minister van arbeid en nijverheid. Dit ontslag is uitgelokt door gansch private zaken, die niets te stellen hebben met de politiek. Terzelfdertijd deelt het Staatsblad de benoeming mee van M. Gustave Fran- cotte, volksvertegenwoordiger van Luik, tot opvolger van M. Surmont. De nieuwe minister is een volbloed Luikenaar, die daar algemeen gekend en geacht wordt hij is er stokhouder der balie en heeft er reeds verschillige kies mandaten vervuld. Hij was provinciaal raadslid en trad ook in den gemeenteraad, waar hij, of schoon hij enkel in voorname gelegenhe den het woord voert, aanzien wordt als de leider der rechterzij als hij er het woord voert, dwingt hij de aandacht af zijner rumoerigste collegas. Op 27 Mei 1900 werd M. Francotte gekozen tot volksvertegenwoordiger van Luiknauwelijks in de Kamers gekomen, verwierf hij daar de algemeene genegen heid en werd secretaris gekozen ook daar trad hij niet veel voor het voetlicht, maar, als hij het woord voerde, dan luis terde iedereen. De nieuwe minister is niet wat men een redenaar heet, doch hij drukt zich uit op duidelijke wijze en is een vijand van lange redevoeringen dat is eene prijzenswaar dige hoedanigheid. Te Luik staat M. Francotte aan het hoofd van alle catholieke werken en hij was het die in deze stad het congres der kleine burgerij inrichtte. Ook is hij een der ieverige werkers van den Belgischen Volksbond en toont zich hier dus. als man van zijnen tijd, in het ministerie van arbeid volkomen op zijne plaats. Tijdens het congres van den Volksbond in 1898 werd hem, door de Antwerpsche afgeveerdigden in de algemeene vergade ring eene welverdiende hulde gebracht, voor de wijze waarop hij de belangen van den werkmansstand verdedigde. Nog eens, hij is dus volkomen de man van den toestand, de man van den tijd. M. Francotte is geboren in Nov. i852. Evenals M. Vandenpeereboom is hij een kunstliefhebber van eerste gehalte, en zijn kabinet, in de rue Forceur, is een perel van zuiver gothieken stijlhij is ook een gekend muziekliefhebber, lid van den administratieven raad van het Conserva torium der Gretrystad. Zeer bevoegd in het nijverheidsonder wijs is hij, onder dit oogpunt, alleszins de man, die in het ministerie van arbeid en nijverheid op zijne plaats is. Nooit heeft hij vijandigheid betoond aan de Vlamingen. Opgeruimd, zooals dc- Luikenaar ge woonlijk is, van gemakkelijken omgang, vriendelijk tegenover iedereen, zal men zonder schroom een verhoor vragen aan dezen minister. Om de beschrijving te volledigen, M. Francotte is kaalhoofdig en draagt een zwarten baard. Welk is dat klooster waarvan de twee anti-klerikale bladen spreken Dat zij het noemen of aanwijzen. Wij hebben ons niet te bekommeren met naamlooze aan vallen en aanklachten. Dat is, overigens, eene handelwijze waarop wij reeds meer dan eens hebben gewezen. Als er maar spraak is van, zon der aanduiding, een klerikaal schandaal aan te klagen, zijn al degodsdiensthatende bladen op hunnen post. Maar, als het er op aankomt namen te noemen dan zijn ze niet te vinden Handel in blanke slavinnen. Wij moeten nog eens de jonge vrouwen waar schuwen van toch op te passen voor de personen die hun diensten in het buiten land aanbieden. Vijf jonge meisjes van Brussel zijn weer bijna in de val geloopen, omgepraat door een Amerikaan, die haar gouden bergen had beloofd en ze reeds te Ant werpen had ingescheept. Gelukkig werd de politie der hoofdstad verwittigd door familiën over de verdwij ning van jonge dochters, allen rond de 18 jaar oud. Te Antwerpen werden zij op eene stoomboot gevonden en de aanwerver aangehouden en naar de gevangenis van St-Gilles vervoerd. Het parket heeft een onderzoek bevolen in de groote steden des lands, omdat men overtuigd is dat de bende daar agenten heeft. Het gebruik van loodwit is nu in Frankrijk in de schildersvakken zoo goed als verboden. Voortaan zal het loodwit in de werk plaatsen niet meer dan gemend mogen aanwezig zijn. Het zal verboden zijn, met bloote hand grondstof aan te raken, die loodwit bevat. Het droge afkrabben of schuren van muren, geschilderd met lood- withoudende verf, zal verboden zijn. Voor sommige werken, onder andere het voch tig afkrabben en schuren bij middel van loodwit, zal de patroon bijzondere kleeren moeten ten dienste stellen der werklieden, ze goed onderhouden en in tijds laten reinigen. De werkliè zullen moeten gele heid hebben zich te wasschen in de werk plaats zelve. De patroons zullen verplicht zijn, de wetsbepalingen op te hangen in de plaatsen, waar zij de werkliê aannemen of waar de betaling geschiedt. Als de uitvoering der wet nu maar g bewaakt wordt, mag men verzekerd zijn dat de werlie van het schildersvak, met het oog op hunne gezondheid, veel baat zullen hebben bij deze wet. Wanneer maakt men zoo iets in Bel gië Iets voor de liefhebbers van fota- grafiën. Een nieuw tijdschrift voor fotografie en aanverwante vakken heeft in Antwerpen het licht gezien. Het draagt den titel Licht en is goed geschre ven, sierlijk uitgevoerd en rijk geïllu streerd. Het verschijnt alle veertien dagen en is ten bureele van Den Denderbode te verkrijgen tegen den prijs van 5 franken per jaar vooruit betaalbaar. Wij hopen dat hieruit een degelijk Vlaamsch tijd schrift voor fotografische wetenschappen zal groeien. Inhoud Naast den weg Bereiding van Kooldrukpapier Wanneer en hoe men platen moet verzwakken. Allerlei Gom voor photografie Inkt om op glas te schrijven Mastiek voor glas en porselein. Wetenschappelijke berichten De telefoon zonder draad Luchtschipvaart. Tijdschriften-overzicht Glycien- ontwikkelaar. Opening der jacht. M. de minister van landbouw heeft een besluit geteekendf de opening der jacht bepalend als volgt 3o Augusti op den linkeroever van Samber en Maas 10 September in het overige deel des lands. Bravo, generaal. Maandag hield generaal Lorrain wapenschouwing op St-Denijsplein. Toen de troepen op het plein gerangschikt stonden, begaf de ge neraal zich bij eenen sergeant en vroeg hem Zeg eens, sergeant, kent gij Vlaamsch? Een beetje, generaal. Een beetje is niet genoeg. Ik geef u drie maanden om het te leeren, begrepen En zich tot eenen officier keerende, zegde de generaal En gij, kapitein, ge zijt een Waal, niet waar Ja, generaal. Kent gij Vlaamsch Neen, generaal. Gij hebt drie maanden om het te leeren. De officieren moeten den soldaat kunnen aanspreken in zijne moedertaal. Bravo, generaal, dat is gesproken en gehandeld. (Fondsenblad.) Jobstijdingen. Waar hadden de Gentsche bladen donderdag toch het nieuws gehaald dat de koningin Maandag berecht was Dondeidag heeft H. M. in haren rol stoel den grooten paardenwedstrijd bijge woond. De koningin zag er welgezind en ge zond uit. en te verkrijgen ten bureele van De Den derbode BENEDICTS' KALANDER Almanak van O. L. Vrouw van Affligem voor 't jaar O. H. 1903 144 bladz. Verschillige platen, boeiende verhalen, anecdoten, zedeschetsen en raadgevingen, enz. I»i-ijs 30 centiemen. Wordt gevraagd Een goede kuiper. Vragen werk i° Een handelsreiziger 20 Daglooners 3° Fabriekwerkers. Vervroegde Moeshovenierderij door DeTroyer, gediplomeerde tuinbouwkun dige te Aspelaere. Prijs één frank. Te verkrijgen ten Bureele van De Dender bode. Vergelijking.Le PEUPLEen Vooruit gaan voort met de gebeurtenissen in Frankrijk te vergelijken met de socialis tische woelingen van April, in België. Er is geene vergelijking mogelijk tusschen de koene Bretanjers, die hunne burgelijke en godsdienstige vrijheden verdedigen, onder de toejuichingen der eerlijke lieden van alle partijen, en de pers- en revol- verhclden, welke wij achtereenvolgens in de straten en voor het strafgerecht hebben zien verschijnen. Indien Le Peuple en Vooruit blijven aandringen, dan blijft er anders niets over, dan die bladen te ver zenden naar de lijst der veroordeeling van hunne hoofdmannen, vrienden en kennissen. Middel tegen brandwonden. Brandt ge u ernstig door kokend water, smeer er honing op en doe er linnen om. De pijn houdt spoedig op en de wond geneest spoedig. Het verband dagelijks ververschen, nadat men het goed nat heeft gemaakt, om zonder zijn los te kunnen maken. Klerikaal schandaal. Vooruit ontleent met genoegen aan de Etoile Belge weeral een treffend akkoord tusschen liberalen en socialisten een historieken betreffende een klooster rond Brussel waar de weesmeisjes slecht zouden behandeld wordenVroeg opstaan veel werken en weinig eten zou het lot van die arme kinderen zijn. Zoo worden de kloosters rijk, zegt VooRuiT. De Journal de Bruxelles, die deze beschuldigingen in de Etoile en in Le Peuple gelezen heeft, antwoordt Waren er geen helers, er waren ook geen stelers. Denkelijk met het oog op dit spreekwoord, hebben de ministe ries van justitie en van arbeid 't volgende voorstel, van de Belgische handelskamers uitgaande, in studie gelegd Ieder oudkleerverkooper. handelaar in oude of nieuwe metalen, enz., zal, om in 't klein te mogen koopen van personen die geen patent van koopman of fabrikant bezitten, jaarlijks op 't commissariaat zij ner gemeente er de aangifte moeten van doen. De kooper moet van zijnen verkoo- per, indien hij dezen niet kent, het voor leggen van zijn patent ofwel een officieel stuk waarop naam en woonplaats aange duid zijn, eischen. De kooper moet daarbij gedwongen worden, op een bijzonder boek regelmatig en volledig al de koopen in te schrijven, met den naam en het adres van de ver- koopers en de melding der bewijsstukken door dezen getoond. Alle acht dagen zóu er aan de politie een afschrift van deze koopen gezonden worden, en de politie zou het recht heb ben, ten allen tijde het register te komen nazien. Indien dit voorstel aangenomen wordt, zullen de dieven en de verheelers maar moeilijk van hunnen buit af kunnen gera ken. Kieshervorming. In strijd met de inlichtingen van het Journal de Char leroi, kunnen wij verzekeren dat er niets beslist is, rakende de gemeentelijke en provinciale kieshervorming. En de intrede van M. Francotte, be strijder der E. V., in het ministerie, is niet van aard om de invoering dezer nieuwigheid in ons kiesregiem voor ge meente en provincie te bespoedigen. Zooals wij zegden wordt die hervor ming niet alleen door talrijke leden der rechterzij bekampt, doch ook door de liberale gemeen tebest uren der groote steden. In die voorwaarden is het weinig waar schijnlijk hare verwezenlijking voor toe komend jaar te verwachten. Nog een vervolgd. Citoyen Man- sart, lid der Kamer en dd. burgemeester van La Louvière, is Zaterdag voor de correctionneele rechtbank van Bergen ge roepen, wegens zijne weigering om de troepen in de gemeentegebouwen te her bergen tijdens de onlusten van April. Eene koninklijke gouden bruiloft zal het toekomend jaar in ons land gevierd worden. Het was inderdaad vrijdag 11., 49 jaar geleden dat Z. M. den koning te Brussel trouwde met aartshertogin Maria Hen- drika van Oostenrijk. Vrijdag trad dus het 5oe jaar in. Hoptn wij dat de gezondheid der koningin sterk genoeg blijve, om het Belgische volk gelegenheid te geven, bij die feestelijkheid nog eens uit volle borst bewijzen van zijne koningsgezindheid te geven. Zaterdag wierdt de koningin 66 jaar. Elkeen dacht, tot nu toe, dat de gemeentebediende, eens benoemd, onaf- zetbaar was, tenzij in geval van zware oneerlijkheid. Dat is niet zoo, vermits de Gemeenteambtenaren, in hun congres van den iS01 Mei geleden, waarvan wij het volledig verslag ontvangen hebben, nogmaals het bovenstaand princiep ver dedigd hebben. Na een haastig overzicht van het be langrijk werk dat ons werd ingezonden, moeten wij besluiten dat de Nationale Bond dezer bedienden groote kans krijgt zijn lang en onverpoosd streven te zien wellukken. Wij bestatigen dat de over heden, misschien wel nota houdende de verstandige propaganda der gemeente ambtenaren, gunstiger dan vroeger ge stemd schijnen deze nederige dienaren te vrijwaren tegen partijhaat of persoonlijken wrok, wat wij hun van harte wenschen. De nieuwe minister van handel en nijverheid, M. Francotte, is in Namen niet ongekend. Op het laatste congres voor de kleine burgerij te Namen, deed hij zich als een warm voorstander van deze belangwekkende klas der bevolking kennen. Wij hebben groote verwachting in dit opzicht van den nieuwen minister. Creemboter. Markt van Zaterdag 23 Oogst 1902. 23o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,60 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 363 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2900 kilos. Stempels. Alle soorten stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 28 Augusti 1902, om 8 l/t uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. 1. Hohenzollern, marche Unrath. 2. Ballet de Sylvia, L. Delibes a. Préludes Chasseresses. b. Intermezzo. c. Pizzicalo, solo pr Haut- bois, soliste M. R. Lenssens. d. Cortège de Bacchus. 3. Sérénade pr Cor Flüte, solistes MM. Keppens Breynaert. 4. Transcription de l'opéra Rigo- letto. Verdi. 5. Rondo pr Flüte, soliste M. Breynaert, Damaré. Diploma. Wij vernemen dat Mejuffer Urbanie Brendonck onzer Stad het diploma van regentes ter normaal school der Eerw. Zusters van Liefde te Eecloo komt te behalen. Proficiat De BEDEVAART naar O. L. Vrouw van Sittard zal dees jaar plaats hebben op Woensdag 9 en Woensdag 10 September, De onkosten der bedevaart beloopen tot 8 fr. de verblijfkosten niet bij begre pen. Voor de inschrijvingen en verdere in lichtingen mag men zich van heden af wenden tot Mej. Melanie De Clippele, Burchtstraat, den E. H. Sadones Pastoor te Erembodegem en den E. H. Temmer man, Onderpastoor van Se Coleta te Gent. De inschrijvingen moeten ten laatste gezonden worden voor 1 September. Zie De Denderbode van Zondag 10 Augusti De Echo de Paris zegt uit goede bron vernomen te hebben dat maar vier per sonen in 't geheel zullen vervolgd worden voor opstand bij de sluiting der scholen. Daartusschen geen enkel voornaam per soon. Men zal verscheidene ambtenaren be- loonen de onderprefekt Verne zal het Eere-legioen krijgen, Verschillige offi cieren zullen voor bevordering aangetee- kend worden. De Parijzer Matin meent te weten dat het parket vervolgingen zal inspannen tegen de Broeders van St-Vincent de Paul. die alhoewel ontbonden, toch nog een weezen huis houden. (Zulk eene misdaad is inderdaad onver geeflijk). Denderleeuw. Een nieuw en pijnlijk verlies komt deze parochie en de catholieke Partij te ondergaan door het afsterven van den heer Philemon Heiremans, Schepen der Gemeente. Lang was het geleden dat eene zóó Plechtige Begraving hier had plaats ge had. Het volk, niet alléén van Dender leeuw, maar ook van de naburige ge meenten kwam in menigte eenen laatsten blijk geven van de genegenheid welke het den betreurden Schepen toedroeg. Mr Heiremans behoorde immers aan eene dier familiën welke de algemeene achting verworven hebben en hij zelf door zijn minzaam karakter, door zijne alomgekende dienstvaardigheid, door zij nen gulhartigen omgang met iedereen aller harten weten te winnen. Ja I men mocht in der waarheid van hem zeggen dat hij geene vijanden telde. T pHp De Jaarlijksche Dioce- ■LitJLlt/. sane Boetprocessie onder Voorzitterschap van Zijne Hoogweerdig- heid den Bisschop, zal op 8 September aanstaande plaats hebben. De processie zal om 2 "re stipt gaan, en hierom wordt men dringend ver zocht ten laatste om 2 ure op de dorp plaats tegenwoordig te zijn. Twee heeren, leden der Eerewacht van O. L. Vrouw, zullen de deelnemers te gemoet komen om ze geleiden en de noo- dige inlichtingen te geven. Zijne Hoogweerdigheid verhoopt dat het vrome en catholieke Land van Aalst en de aanpalende parochiën der dekenijen van Dendermonde en Wetteren dezelfde blijken van geloof en aangekleefdheid aan Kerk en Vaderland als voorheen zullen geven. Welle. Inbraak. De Zusters Me lanie en Mtyde W., twee tachtigjarigen, bewonen hier een klein huisje, nabij den steenweg en hebben den naam rijk te zijn, 's nachts zijn twee mannen ingebroken, door de deur met eene bijl stuk te hak ken, en zij trokken recht naar de slaapk: mer der zusters, den revolver in de hand De eene hield eene waskaars in de hand en ging eene der zusters vastgrijpen toen, door eene onwillekeurige beweging met het bedlaken, de waskaars uitging. Dan riep zij om hulp, waarop de dringers de vlucht namen, zonder iets hebben kunnen medenemen. De gendar merie van Aalst heeft een onderzoek gesteld. Kerkwijding. Dinsdag heeft plechtige wijding plaats gehad der nieuwe kerk van de Paters Benedictijnen te Den dermonde. De straten waren bevlagd met schoone praalbogen versierd, wijding werd gedaan door Mgr den Bis schop van Gent, bijgestaan door den pre laat derabJij van Dendermonde en twaalf gemijterde abten De pontificale mis, de wijding gecebreerd door Mgr Hemptinne, primaat van de Benedict! nen, werd bijgewoond door M. graaf A- Bergeyck, senateur baron de Kerchove, gouverneurDe Bruyn, volksvertegen woordiger, den burgemeester en schepe nen der stad, enz. 's Namiddags werd een plechtig lof gecelebreerd. De feesten moesten gesloten worden door een concert, eene schoone verlich ting en een vuurwerk. Het onweder dat 's avonds losbrak, heeft dit alles verijdeld. De verlichting, ondanks dien tegenslag, had plaats en was nog zeer schoon. Het parket van Dendermonde is naar Waasmunster geroepen, om onder zoek te doen naar de oorzaken van ver giftiging, door het eten van gedroogde worsten. Tien personen zijn bedlegerig en vier hunner zijn zelfs in 'zeer gevaar lijken toestand. MELVSSE-TURF, ,b.^l!t./S.^"" voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stal turf. M. P., bediende bij de politie rechtbank te Brussel, per velo door de jemeente Vorst komende, ontmoette ze ieren A., bijzonder politieagent, die met eene zenuwziekte behebt is en sedert eene maand verlof heeft. Deze laatste haalde eensklaps een revol ver te voorschijn en loste daarmee drie schoten op M. P., die zwaar getroffen, bloedend ten gronde rolde, terwijl A., voortdurend den revolver zwaaiend, de straat in vluchtte. P. werd doodelijk gewond opgenomen en A. werd aangehouden. De moordpoging had geene de minste aanleiding en kan niet anders worden toe geschreven dan aan de zenuwkwaal van A., die nog verhoogd en tot waanzin ge- gen was, door het feit, dat zijne vrouw lem dezer dagen verlaten had. De toestand van P. is zeer gevaarlijk. Hij heeft eene vrouw en vier kinderen. Het Volk meldde woensdag dat de politie van Gent citoyen Hardyns ge wezen hoofdopsteller van Vooruit, ge meenteraadslid en bijgevoegd volksver tegenwoordiger,zoo dronken als een Turk in eene slijkgoot heeft vinden liggen. Vooruit logenstraft hiervan geen enkel woord. Zondag morgend werd tijdens de tentoonstelling der winners in de prijs- vlucht van Rome, eene soort van beurs gehouden verscheidene prijswinners werden verkocht voor 100 tot 200 fr. aan Duitschers en Engelschen. De eerste aan gekomene duif, van M. de France, won een prijs van 5o fr., eene eeremanden een schoon schouwgarnituur, geschonken door M. den baron van Pottelsberghe de la Potterie de tweede, die in alles geteekend was, won i83o fr. Te Sinte-Maria-Laethem hadden, ter gelegenheid der kermis, Eug. Meseure en andere personen, buitengewoon veel gedronken Meseure begon natuurlijk te twisten, zoodat hij reeds door verschei dene herbergiers aan de deur was gezet. In den avond raakte hij aan 't twisten met zekeren V. die hem zulk een gewel digen slag toebracht, dat zijn hoofdsche del gëbroken was. Meseure viel dood neêr. De dader is gevlucht. Maandag avond, rond 11 uren, keerde de briefdrager J. B. Hansoul, 48 jaar oud, te Machelen huiswaarts, toen hij nabij het kasteel van M. Van dtr Planck plotseling werd aangevalen door zekeren Verstraeten, 35 jaar, die na hem eerst eene reeks beleed igingen te hebben toegericht, met zijne riek aanviel en hem niet minder dan 3o steken toebracht. Het slachtoffer bleef dood ter plaatse. Het lijk van Hansoul was niet meer kennelijk. Verstraeten werd des morgends ten 3 ure in zijne woning aangehonden, door den veldwachter van Machelen, bijgestaan door de gendarmen van Vilvoorde, op welke hij revolverschoten loste, gelukkig zonder iemand te treffen. Het schijnt dat de misdaad aan wraak neming te wijten is. Men had in den hof van Hansoul planten uitgerukt en jonge boomkens gebroken, en het schijnt dat Verstraeten verdacht werd, dit misdrijf gepleegd te hebben. Er hadden daarover reeds hevige twisten plaats gehad. De moordenaar heeft twee kinderen de vermoorde had er acht. Het parket van Brussel doet een onder zoek. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek callebawt, te Sottegem, Vanderschue- ren en overal. In het kamp van Beverloo wedde een grenadier dat hij met een of meer zijner kameraden de vaart over zou zwem men. De grenadier deed het zelfs meer dan eens, doch bij een der overtochten viel een der bovensten van den rug des zwemmers en verdronk. De krijgsraad heeft den onvoorzichtigen grenadier voorwaardelijk, voor onvrijwil lige moord, tot 3 maanden gevangenis en 5o fr. boete veroordeeld. Zekere L., van Ehein, bij Hoei, had zijne vrouw verlaten om met een igjarig meisje in een hotel van het nabu rige Engis te komen wonen. Nadat zij daar eenige dagen verbleven, ging L. zijnen tijd doorbrengen, met in de Maas te visschen. Op den oever gezeten, zag mj onver wacht R., den broêr zijner vrouw aan komen. Deze naderde hem zeer dicht bij

De Denderbode | 1902 | | pagina 2