Donderdag 4 September 1<K)2 5 centiemen per nummer 569,e Jaar 5706 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID Polemiek. HET PORTRET LANDBOUW. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen oj 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel# van dit blad. Aalst, 3 September 1902. 1 In Zwitserland zijn gevangenissen waar de witte vlag uitsteekt, dat er nie mand in zit.... En hier zitten de prisons eivol. Zwitserland heeft sedert lang het Algemeen Stemrecht. Dat schrijft onze lekkere held in zijn Land van Aelst. Wat besluit zullen de lezers, de een- ïoudigen, uit de woorden van Het Land trekken Zwitserland is een luilekkerland omdat het Z. A. S. bezit, België intended is een noordenaars- en dievennest omdat het Z.A. S.niet heeft. Wij zouden M. Daens kunnen vragen is welke bron hij gevonden heeft dat erin Zwitserland gevangenissen zijn die leeg raan. Hoeveel Is dit het gewoon geval of een buitengewoon toeval Welke zijn de oorzaken van dit ver schijnsel Dit zou een eerlijk man doen die zijne lezers niet bedriegen wil. Dat eischt de eerbied die men voor hen hebben moet. Met M. Daens is het zoo niet. Hij zegt wel; Alles in eerlijkheid en deftig heid maar hij vergeet dien stelregel te tolgen in zijn gazet. Wij vragen het u, lieve lezer. Welken invloed Z. A. S. nu toch hebben kan op h et getal gevangenen, op het getal misdaden Als een dief ergens inbreekt, doet hij dit omdat Z. A. S. niet bestaat Als iemand in een vechtpartij of waan- inaanval of krisis van woede wordt aan gevallen of gedood is dit te wijten hieraan dat bij ons Z. A. S. niet bestaat Als een aftroggelarij is gepleegd, wordt sj gedaan uit haat tegen ons kiesstelsel 01 zou zij niet gepleegd worden zoo Z. A. S. bestond Genoeg, hoor ik u toeroepen, de ezelarij i te groot. Gij hebt gelijk. Wij zullen echter zoo 'tij zijn nog een koppel bemerkingen zeer te schrijven. Sedert bij ons de kiezing op de ge meente plaats heeft hoort men schier niet ineer van vechtpartijen die hunne oorzaak inde politiek vinden. Daar waar laakbare feiten voorvallen touden zij ook gebeuren onder Z. A. S. 'Isde kiezing en niet het kiesstelsel die "aanleiding toegeeft. Indien Z. A. S. de oorzaak is dat de gevangenissen leeg staan in Zwitserland, DOOR strakiero. 14® vervolg. De reus gehoorzaamde. Hij baande geweld een weg door het volk, ter- •tjl hij eenieder met stooten en stompen ®P zijde dreef en ons zoo den weg opende, «odra wij buiten de plaats waren ge ®raen, wendde hij zich om en keerde, Ondereen woord te spreken, naar zijne gezellen terug. Wij gingen stilzwijgend verder naar kasteel, Freule de Malpeire een wei- "gvoor ons uit, de Baron naast mij met **aannoedig peinzend gelaat. Ten laat je sprak hij -•Gij hebt de gesteltenis van dit •°*k gezien allen deden niets dan ons Weedigen. Wie weet, hoe ver dit nog laan zal Indien de Koning dat kwaad 'je' kan bezweren, zullen zijne edelen ootgesteld worden aan een gevecht met 6 boeren. Intusschen moet ik maatre st en nemen voor onze eigen veiligheid. M zullen niet meer naar het dorp gaan.» terwijl wij het kasteel binnentraden, proefde ik de Freule toe te spreken aar met beslistheid trachtte zij dit te ^mijden, 's Namiddags evenwel, als wjj waarom heeft diezelfde oorzaak, dezelfde gevolgen elders niet. Frankrijk bijvoorbeeld heeft ook Z. A. S. Waarom staan daar de gevangenissen niet leeg M. Daens naait zijne lezers dus ezels- ooren aan hij houdt ze onbermhertig voor den gek met het doel hen op te vijzen dat zij van Z. A. S. alles mogen verwachten en ze in de beweging te wer pen voor die hervorming. De waarheid is echter dees dat die arme sukkelaars uit Z. A. S. geen voordeel znllen trekken. M. Daens hoopt echter wel dat ervoor hem ergens wel een postje van wetgever zal uitkomen. Edelmoedig en echt demokratisch Terwijl wij de kolonnen van het Land doorloopen laat ons nog een oogenblik stil blijven bij eene waarlijk te verre gaande onbeschaamdheid. Land schrijft Zou het waar zijn dat de oude Be- waarders van Frankrijk de Religieusen en 't braaf Christen Volk misleid hebben en tot opstand gebracht, voor hunne versletene heerschappij Zou het waar zijn dat Roomen dit weet, en dat dit jaar de rijke Catholieke Bewaarders door den Paus niet zullen ontvangen worden Het is de schuld der rijke i) Bewaarders dat 't Christen Geloof zoo zeer vervalt en den invloed verliest zoo heilzaam voor beschaving en voor zeden. Kent die man dan de feiten niet Weet die groene held dan niet dat het juist de invloedrijke mannen zijn die het volk tot de kalmte hebben aangemaand en zich te bepalen tot eene protestaantee- kening tegen de schending van hun goed recht Maar de Lezers van Het Land hebben niet vergeten dat MM. Daens,gebroeders, de wet van M. Waldeck-Rousseau heb ben goedgekeurd, die wet die juist thans door apostaat Combes wordt uitgevoerd. Maar, ziet ge, hij was dan in volle geest drift voor Frankrijk. De Republiek van Frankrijk, 't is een Volksregeering (sic (Volkseeuw 912 1901). En die Volksregeering drijft de Zuster- kens der armen uit, doodt de vrijheid van onderwijs En als het ware volk, de vrij heidlievende menschen er tegen opkomen durft M. Daens vragen of zij niet opge hitst worden door de bewaarders Wij protesteeren tegen de laatste woor den van zijne laffe beschuldiging. Hij ons naar den tuin begaven, slaagde ik er in haar te doen stilstaan en met hevige aandoening zeide ik haar O, Freule, kunt gij mij mijn ge luk vergeven Wat kan ik toch doen om uwe gevoelens jegens mij te verzachten Hoe mij uwe achting waardig maken Wist gij slechts, hoezeer ik u liefheb misschien zou uw hart dan niet-zoo streng zijn om mij zijne genegenheid te schen ken. En daar zij wegliep zonder mij te antwoorden, voegde ik er aan toe <1 Ach, laat mij u spreken van mijne gevoelens. Gij kunt er niets op tégen hebben, nu gij in mij uwen toekomstigen echtgenoot ziet. Gij deedt beter te zeggen den hoogsten dinger naar mijne hand, ant woordde zij met eenen bitteren spotlach. Ik weet niet waarom, maar op dat oogenblik vloog plotseling een vermoeden door mijn geest. Met een onbestemd, maar hevig gevoel van jaloerschheid riep ik uit Gij hebt een ander op het oog Wien geeft gij boven mij de voorkeur Dat zult gij weldra weten, n was haar driest antwoord en zonder meer te spreken liep zij den tuin in. ZESDE HOOFDSTUK. Het huwelijk van Freule de Malpeire. Het spijt mij te moeten zeggen, maar zelfs na het korte onderhoud met de Freule op de trappen van het terras, was weet heel goed dat bij ons het juist de daensisten zijn die allen eerbied voor Geestelijkheid en Godsdienst verliezen. Wij bewijzen later hoe zulks komen moest. Waaruit alcool bereid wordt Wij lezen in De Gids Weet gij wal alcool is en waaruit zij bereid wordt De zuivere alcool is niets anders dan een kleurloos vocht, uit wijn gedistilleerd en dat, aangestoken, verbrandt met blauwachtige vlam. Deze zuivere alcool echter kost 8 A 9 fr. den liter. Daarom vervaardigen de fabrikanten van spiritua liën den veel goedkooperen nijverheids- alcool. Deze wordt getrokken uit graan, beetwortelen, patatten, maar ook uit scha velingen, lompen, rotte appelen, enz. Zoo verzond men b. v. verleden jaar gedurende een zekeren tijd dagelijks i5o wagons appelen uitBretanje naar Duitsch- land. Zij waren bestemd tot het bereiden van mousseerende wijnen. Dit is niet alles. De menschelijk geest is vindingrijk. Heden ten dage wordt het vuil der straten, de walgelijke inhoud der riolen zelfs be nut om er alcool uit te trekken. De ver nuftige Hay van Edimburg is er schatrijk mede geworden. Dagelijks haalden ontzaggelijke stoom wagens het vuil van straten en riolen bijeen. De vloeistof, die door reusachtige stoompersen daaruit wordt getrokken, wordt gekookt, en het vet, dat boven drijft, als karsmeer gebruikt. Het overige goed gemengd met zwavelzuur, gestookt, gezuiverd en met het uittreksel van reuk- planten gemengd, wordt in flessch.m ge goten en deze, versierd met een fraai druivenblad waarop voor opschrift Cognac fine-champagne,enz., naar Frank rijk gezonden en van daar naar alle deelen der wereld. In Chicago vervaardigt men alcool uit stalmest, rotte ratten, en andere half vergane zelfstandigheden, 't Moet een winstgevend zaakje zijn, want één kar stalmest geeft 3o pond vet voor zeepziede- rijen en 100 liters alcool van 90 graden. Aldus Dr. Bergeret. Eu last not last, in het fransch depar tement Ardèche is een machtig vennoot schap tot stand gekomen met het doel om fijne likeuren te stoken. Ten dien einde heeft de maatschappij aangenomen in verscheidene steden elke drie maanden alle beerputten te ledigen 111... Bericht aan de liefhebbers... ik nog niet besloten van haar af te zien. Integendeel, mijne liefde werd zelfzuchtig en tyraniek en ik gevoelde mij vast be sloten het recht op hare nand te hand haven, in weerwil van het bestaan eens meer bevoorrechten mededingers. Zoozeer verblindde en misleidde mij de harts tocht,dat de gedachte aan een gedwongen huwelijk mij niet langer zoo weerzinwek kend en hatelijk voorkwam als vroeger. De tijd tot uitstel en aarzeling was voorbij en ik maakte het voornemen, er nog dien zelfden avond met den Baron over te spreken.Wij hadden enkel den volgenden dag het verdrag op te maken en binnen weinige dagen zou ik met Freule de Mal peire in den echt verbonden zijn. Terwijl ik in de nabijheid der Barones bij de borstwering aat te wachten op de spelen in het dorp, woelden deze gedachten en besluiten in mijn hoofd om. Het tooneel beneden was eenigszins verward. Bijna allen hadden de plaats verlaten, waar de markt gehouden was en het volk drong onstuimig om eene afsluiting, gevormd door koorden en in den grond geslagen palen. Aan de eene zijde van het zoogenaamde strijdperk stond een mast, aan welks top een reus achtige tinnen schotel schitterde in de stralen der ondergaande zon Aan de tegenovergestelde uiterste zijde vormde een trom en een dwarsfluit het meest wanklinkend orkest, waardoor de ooren van stervelingen ooit werden ver scheurd. Freule de Malpeire stond aan In- en uitvoer van paarden. Ge durende de maand Juli laatstleden voerde België 2340 paarden en veulens uit. Van Januari tot Juli 1902 1901 1900 16,601 14,984 16,708 In Juli 1902 werden ingevoerd 51,455 dienstpaarden. 649 slachtpaarden en 236 veulens. Gedurende de 7 eerste maanden des jaars waren die getallen respectieve lijk 11,365, 7,701 en 236, totaal 19,872. De fabricatie van margarine bedroeg in België gedurende de maand Juli 804,973 kilos, waarvan 769,917 binnen land- verbruikt werden en 36,672 uitge voerd. Onze boterhandel. In Juli laatstl. hebben wij ig5,2o3 kilos boter ingevoerd en er 244,980 uitgevoerd De totale hoe veelheden boter die in- en uitgevoerd werd gedurende de eerste zeven maanden der drie laatste jaren waren 1902 1901 1900 Invoer 1,956,798 1,974,018 2,313,994 kil. Uitvoer 1,543.915 1,645,883 1,599,267 De bolerprijzen waren gedurende de maand Juli uiterst laag. Die omstandig heid dient toegeschreven te worden aan de groote opbrengst die door het weêr sterk begunstigd geworden is. Zij ver klaart tevens het feit dat, in Juli onze uitvoer van boter grooter geweest is dan onze invoer. De zwaluwen schijnen reeds te vergaAren, om bin nen kort naar warmer stre ken af te reizen. Men kan dit gereedschap maken tot ver trek nu zoowel niet bemerken, doordien er zoo weinig zwaluwen zijn. 't Is oprecht jammer dat wij deze ge zellige diertjes missen, die zoo vriendelijk kunnen piepen, zoo vlug kunnen vlie gen en zooveel leelijke diertjes oppikken. De zwaluw, maar dit vogelken is een huisvogel, een vriend, en hoe dichter den mensch hij kan wonen, hoe liever hij het heeft. En nu dreigt de zwalnw te verdwijnen 1 't Loopt toch al verkeerd in de wereld. Waar de zwaluw gebleven is, niemand die het met juistheid weet. Gevangen onderwege, meest in Italië. zeggen de eenen. Overvallen door koude, storm en sneeuw, beweeren anderen. Bij millioenen gestorven aan eene vogel ziekte, 11 is weer eenen anderen uitleg. Bij de menschen, veel goeden ver dwijnen en veel nietweerds komen op. den anderen kant harer moeder en wendde hare oogen niet van het schouwspel af. Ik sloeg haar gade met gevoelens van jaloerschheid, spijt en verteedering. Zij trachtte kalm te schijnen, doch de uit drukking van haar gelaat en de koorts achtige blos op hare wangen verraadden eene zekere gejaagdheid. Zie eens, waarde Graaf, zeide mij de Barones, de spelen gaan be ginnen. 11 Twee halfnaakte mannen traden het strijdperk in en grepen elkander om het lichaam. De een werd spoedig neêrge- worpen en deze trok zich zwijgend uit den kring terug. De andere stond recht en wachtte den volgenden strijder af, die op zijn beurt meester bleef van het ter rein en daarna door eenen anderen tegen stander werd overwonnen. Langer dan een uur kwamen achtereenvolgens nieuwe worstelaars de omheining binnen en rol den de een na den ander in het stof onder de kreten der menigte, die hen met handgeklap begroette of siste en hen uitjouwde naar gelang der meerdere of mindere sterkte en inspanning, waarvan zij blijken gaven. Nadat er twee of drie malen eene wor steling had plaats gehad, wendde zich de Barones tot mij en zeide met een lichten geeuw Men moet erkennen, dat dit een weinig eentonig is, vooral, als het van te voren bekend is, wie de overwinnaar zal zijn. De Abbat is zeker, dat hij op 't Zoo zeggen te minsten de zwartkijkers, en er is wel iets van waar ook. In de natuur, de zwaluwen, die wel* doeners der menschen verdwijnen 't vuil gewormte, dat de menschen uit eet, 't speelt meer en meer meester en baas. 0?er den Raid Brussel-Oostende. De geheele Belgische bevolking is ver ontwaardigd over de schandelijke feiten die den 27 Oogst hebben plaats gehad ter gelegenheid van den militairen Raid Brussel-Oostende. De Koninklijke Maatschappij tot be scherming der dieren stelt er prijs op haar te doen weten dat zij, deze gebeurtenissen voorziende, dadelijk bij de aankondiging van den militairen Raid en zelfs al vorens officieel werd besloten, had gepro testeerd bij de inrichters van hel plan en alle mogelijke stappen aangewend om de verwezenlijking ervan te verhinderen. Deze protestatiën en stappen zijn vruchteloos geweest. Gedurende het inrichtingstijdperk heb ben alle Maatschappijen van dierenbe scherming des lands nieuwe protestatiën doen hooren, welke door de pers werden gesteund. Men heeft er geene rekening van ge houden. Onder de bescherming der hoogstge- plaatste overheden, en onder het ijdel voorwendsel van nuttige proefneming, heeft men de marteling, den langzamige en wreeden doodstrijd ingericht van arme dieren, dapper en onderw®rpen tot den dood, heeft men aan de bevolking, overi gens te recht verontwaardigd, het voor beeld van wreedheid jegens de dieren ge geven, wreedheid gestraft door de artikels 561 en 562 van het strafwetboek. De Koninklijke Maatschappij tot be scherming der dieren protesteert meer dan ooit, en met de grootste krachtdadigheid, in naam der wet welke werd geschonden door deze zelf wier zending het is er den eerbied van te verzekeren in naam der openbare zedeleer gekrenkt door tooneelen zoo walgelijk als barbaarsch. In naam dezer zelfde wet, welke door allen moet worden geërbiedigd, besloot de Maatschappij krachtdadig de rechterlijke beteugeling dezer schandalige feiten te eischen. Zij doet eenen oproep tot het publiek, het verzoekend haar door alle mogelijke middelen in deze zaak van verzedelijking en gerechtigheid te ondersteunen en te helpen. De Koninklijke Maatschappij tot bescherming der dieren. laatst allen zal ter nederwerpen, gelijk verleden jaar. n (i De kracht van dian knaap, Pina- tal, is buitengewoon, merkte de Baron aan, en hij is daarbij een wonderbaar goed jager. Als hij in deze plaats woonde, had ik hem ecnigen tijd geleden zeker aangeboden de betrekking van Choiset over te nemen en hem tevens als jager hebben gebruikt, n Een oogenblik daarna gêeuwde me vrouw de Malpeire opnieuw met den uitroep H Dat is toch waarlijk erg verve lend Deze vuistgevechten zijn ver moeiend. Laat ons een weinig in het parterre gaan wandelen. Kort na zonsondergang stegen luide toejuichingen uit de vlakte omhoog en de tinnen schotel verdween van den top van den mast. Het is afgeloopen, zeide de Ba rones intusschen de takjes van haar waaier doorziende. Men heeft er een als overwinnaar uitgeroepen en hij steekt met zijn gevolg het voorplein over. Zij zullen hierheen komen. Laat ons naar binnengaan, Enkele oogenblikken nadien kwam Choiset, de houtvester binnen en zeide haastig u De Abbat is daar en een groote hoop volks volgt hein. Ik kom de orders ontvangen van mijnheer den Baroa. (Wordt .voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1