Jan Pik. LANDBOUW. Van tak op tak. Ne zoööööót! W&~ Komt te verschijnen Mgr STILLEMANS LEDE. De jaarlijksche Dio- Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. De kerk te ülijlbeek. - Reeds maanden en maanden houdt men zich op Chipka onledig met het armza ligste gezeever uit te kramen over de in- opbouw zijnde kerk te Mijlbeek. Wij hebben de groene helden maar altijd aan laten zeeveren overtuigd dat moesten wij het te recht wijzen onze ge- eerde lezers zouden gezegd hebben Houdt De Denderbode ons nu toch voor zoo bekrompen van geest datwe al dat dom gezeever als ernstig zouden kunnen opne men Nu ditmaal gaat het nogthans te ge weldig over zijn hout om er de aandacht niet op in te roepen. Uit'torgaan van Chipka van Zondag 11. knippen wij 0 Vriend Sis, ik wensch u veel geluk met uwen arbeid en uw Prochiekerk komt in dtioogte er zit een kerk in den grond z'hebben daar ciment in geweikt met keien, z'hebben de fon- deersels bijeengeprangd met ijzers zoo dik als 't onderste van een hoppestaak alle mogelijke zorgen zijn genomen maar zeg eens, zouden ze dat gezien hebben zonder d'artikels van 't Land van Aelst Als de Kerk niet berst of niet scheurt of niet zinkt, aan wie moe- ten ze het dank wijten Aan wie men het moet dank wijten Wel toch aan u niet, hooveerdige ver waande zot Die fondeersels in beton of ciment met keien gelijk gij het noemt, die verbin dingen met ijzeren staven zijn in het bestek en kohier van lasten voorzien. Nu dit bestek en kohier van lasten zijn sedert drij jaren opgemaakt geworden. Dus als de kerk niet berst, of niet scheurt, of niet zinkt zal men het aan uw dom gezeever niet moeten dank wijten. Wij vragen het aan onze geachte lezers Moet men waarlijk geen hooveerdige verwaande zot zijn om te durven schrij ven dat men zonder d'artikels van 't Land van Aelst geen beton en ijzeren staven zou hebben gebruikt om te beletten dat de kerk zou bersten, zou scheuren, zou zinken Wij vreezen maar een ding 't is dat al die hooveerdij de groene hel den eindelijk naar Gheel voeren zal o De Dbndergalm het belangwek kend, het zoo fatsoenlijk orgaan onzer stedelijke liberale partij, heeft eenen me dewerker wiens vernuft in de gemeente zaken onbeschrijflijk is, de bekwame, de alwetende, de alles doorsnuffelende Jan Pik, die onder dezen veelbeteekenden naam een der bijzonderste personaliteiten van de huidige oppositie verraadt. Mr Anne, die reeds berucht genoeg geworden is om zich achter geenen schijnnaam weg te steken, heeft zijn vak de herziening der kiezerslijsten. Iemand beweerde laatst dat Mr Van Opdenbosch zich bezig houdt met school- of garde civiekkwesties of het waar is, weten wij niet, het staat niet altoos onderteekend. Nu, of beide, gekend voor hunne gren- zelooze verwaandheid, onnoozelheden in Dendbrgalm hebben geschreven, dit we ten de lezers van dit weekblad best. Om met de liefelijke en uitgelezene bewoor dingen, zoo als knoeier, klepper, enz., enz., te schermen, zijn de mannen van Dendbrgalm zonder wefirga. Om het drietal te volledigen, verschijnt Jan Pik. Maar wie mag dat zijn Och kom, is het niet licht geraden Jan Pik heeft een ander specialiteit die man die toch peist dat hij volledige kennissen in rekenschap verworven heeft, doorbladert, doorsnuffel;, bestudeert de stadsverslagen, onderzoekt de rekenschap in begrooting en rekening, beoordeelt de stadslecningen en hun gebruik, behandelt de ontwerpen van openbare werken. Van nu tot de eerstkomende gemeentekiezin- gen zal iedere zondag De Dbndergalm ons het gevolg van die merkwaardige studie aanbrengen. En zie, om die artikels dan aantrekkelijk te maken voor het zon derling publiek dat Dendergalu leest om zijne hoofsche schrijfwijze en leutige verwijtingen, moeten de Leden van het Stadsbestuur daarin betiteld worden met al de benamingen getrokken uit de rijkste straatleirentaal. Denderbode is niet van zins geheel het progiamma cijferkunsten dat Jan Pik zich voorgeschreven heeft te beantwoor den. Immers, wanneer de plezierige man in het Stadsverslag van het jaar i8g5, in de cijfers der rekenschap, drukfeilen ont dekt, welke aan de cori ectie ontsnapt, nog tans door tenen goedwillige lezer gemak kelijk te verbeteien zijn, en daarom ge durende drie, vier jaren op 't krotverslag zaagt, en boft, en stoeft, willen wij hem niet beletten aan eenieder te bewijzen tot hoever hij, en Dendergalm mede, zich belachelijk maken wil, vermits wij geheel verzekerd zijn dat niets beter dan zijne eigene onnoozelheid hem terecht wijzen kan. Bij tijds zullen wij, als het ons past, dien geleerden man eens trachten te weèr- leggen, doch niet, zoo hopen wij het ten minste, in een schrijven dat niet zoo ge leerd en zoo keurig zal wezen. In een laatste nummer vroeg nu Jan Pik hoe het kwam dat het Stedelijk Be stuur in 1895 zulke grove misrekeningen had gehad, vermits tusschen de cijfers van begrooting en rekening van 1896, in ontvangsten zoo wel als in uitgaven, on geveer 122,000 franken verschil was Die vraag komt nu toch wat laattijdig. Waarom de heeren die destijds de libe rale partij vertegenwoordigden in den Gemeenteraad ze niet hebben gesteld, dat begrijpen we niet. Zonder om dit ver schil de opstellers en goedkeurders van het budget uit te schelden voor feniksen die ezelachtige vooruitzichten hebben ge maakt, zal ieder oningewijde persoon bij die vraag eenvoudig antwoorden Wel, 't is dat die som niet ontvangen is en bijgevolg niet kon uitgegeven wor den. En waarom niet ontvangen Nergens dan op het stadhuis zal men U zeggen dat i° 100,000 fr. uit de geconvertisseerde leening van 1891 beschikbaar moesten blijven tot in 1898 om gedeeltelijk het aandeel der stad in de opbouwing van het nieuw gasthuis te betalen 20 22,000 fr. te ontvangen van ver scheidene eigenaars wegens taksen op de bouwingen in de Eilandstraat, in de Ledestraat en andere straten in de Stads kas niet waren gestort, hetgeen voor ge volg had de uitvoering der werken van stichting van goten en van kasseiding dezer straten te verdagen Zoodat zoowel in ontvangst als in uit gaaf deze sommen in de rekening niet konnen gebracht worden. Niet om reden van klerikale cijfer- kunde, maar wel omdat zij in de Bank van Brussel nog beruste, deed de som van 100,000 frs. als wezenlijk niet ont vangen, uit de rekening van 1896 blijven. Waarom, vraagt gij nog, worden de gelden der leening besloten door den Gemeenteraad in 1896 niet in de rekening van dit jaar begrepen Voorzeker was het niet om vermake lijke goocheltoeren te verrichten dit had de hoogere bestuurlijke overheid wel we ten te beletten maar nogmaals, omdat de eerste regel van bestuurlijke rekenschap vergt dat in het opmaken eener gemeen terekening de aanwijzingen van de be grooting dienen gevolgd te worden. Jan Pik, man, als gij niets anders voortbrengt dan hetgeen gij tot nu toe ons laten lezen hebt, gelooven wij dat uw schrijven niet veel zal veranderen aan de regels waarnaar de gemeenterekenschap gehouden wordt. Moest de gemeentekiezing van het toe komend jaar U Schepen van financien makenwees verzekerd dat gij met uwe cijferkunst niet te rechte komen zult in het Provinciaal Bestuur, waar nogtans niet enkel klerikale kleppers zitten. Drij toehoorders van den openbaren Leergang over Groententeelt, dit jaar met zooveel bijval gegeven door Mr Frans D'Haese, teeltoverste op het kasteel van Overhamme, hebben het Bekwaamheids getuigschrift behaald voor den J ury van den Staat, in de Hofbouwschool te Gent. Het zijn M. Adolf Samuel, van Hof- stade M. Comelis - Van de Velde, van Gijsc- gem M. Pieter Malin, van Aalst. Onze beste gelukwenschen aan den leeraar en aan de ieverige bekroonde toe hoorders. Wij hopen dat de Leergang dit jaar door het Staatsbestuur zal officieel erkend worden. Verleden jaar had het Land- bouwcomice er de initiatief van genomen, Eene vraag. De gazetten staan vol bijzonderheden en vertellingen nopens den raid Brussel-Oostende. Sommige paarden kwamen er in stukken toe, ande ren bleven dood langs den weg. Nog andere verloren het bewustzijn van het geen men van hen vergde en konden niet verder. Met welk recht spreken wij over de wreedheden der Spaansche stierenge vechten, als wij onbewogen en zonder protest dergelijke afschuwelijke marteling van dieren bijwonen (i De Bewaarders hebben onrust en kna- ging over dit pensioen van 9 cents a daa^s onrust en knaging hun minis- ter van Arbeid komt nu te schrijven aan alle Besturen, dat ze wel moeten opletten van geen pensioen te geven n aan oude menschen die niet in nood n verkeeren gij ziet dus 't is mugge- ziften, afpingelen, wapens zoeken voor 0 de Partijdriften en dit arm Pensioen 0 beminnen lijk Heiodes het Kiudeke Jesus beminde, n Zoo schrijft jajed Daens in Den Werk man van Vrijdag 5 September 1902. Dus het pensioen weigeren aan iemand die niet in nood verkeert, die middelen genoeg bezit om te leven, die zelfs over schot heeft, dat is muggeziften, afpin gelen, wapens zoeken voor de partij driften, enz. Volgens J3)ed Daens zou men dus aan lieden die op hunne renten leven ook het pensioen van 65 fr. moeten toestaan. En eenigen tijd geleden kloeg hij aan dat het pensioen, onder anderen te Erem- bodegem, zelfs aan personen die het niet noodig hebben, werd toegekend... Kom, kom, ne zoóóóóóót De zwaluwen. Over eenige dagen verzamelden zich de zwaluwen, wat alge meen beteekende dat het regenweder zou voortduren en de winter in aantocht was. Het weder is plotseling gekeerd en wij kunnen nog een schoon najaar hebben. De zwaluwen zijn dan ook niet vertrok ken, wat een goedteeken is. Nog een slachtoffer. Het peerd van luitenant Albert, van het 2e landers, in garnizoen te Luik, dat deelnam aan den raid had het gebracht tot Coolscamp, maar moest daar achterblijven. Het werd in eene hoeve verzorgd, tot het heel gene zen scheen en zaterdag naar Luik kon ge bracht worden. Dinsdag morgend is het in de stal plotseling doodgevallen en twee uren later was het lichaam reeds in ont binding. L.O£iek. De roode en groene socialisten bevechten 't meervoudig stem recht omdat het strijdt, volgens hen, tegen de gelijkheid. Maar ze staan de klimmende belasting voor die ook tegen degelijkheid strijdt. Wat meer logiek, Rooden en Groenen Als ge verschillige klassen van lasten- betalers wilt invoeren, moet ge ook aan nemen dat er verscheidene klassen van stemgerechtigden bestaan. Het catholiek Congres in Duitsch- land. In de zitting van Donderdag hield het catholiek Congres van Mann heim zich uitsluitend bezig met de kwestie van den handel, in blanke sla vinnen. De redenaars hebben in krach tige bewoordingen dezen handel ge schandvlekt, die eene schande is voor de moderne beschaving. De vergadering heeft het besluit toegejuicht door het Congres van Parijs in Juli laatstleden, betrekkelijk den handel in blanke sla vinnen, genomen. Kolen in de Kempen. Te Eysden, bij Mechelen aan Maas, zijn verleden Zondag ontelbare nieuwsgierigen, uit alle omliggende gemeenten, gekomen, om den geheimzinnigen toren te bewonderen, die zich boven de boringswerken verheft. Te Luik beweert men, dat de Fransche maatschappij, die te Eysden de opzoekin gen doet, in den nacht van 3o Augusti eene zevende rijke laag kolen had gevon den, volgens de ingenieurs in gemakke lijke voorwaarden van ontginning. Het is overigens in de Limburgsche Kempen eene ware zwarte koorts. Te Op- grimby heeft men verleden Zaterdag de werken in die gemeente ingehuldigd. Te Berg, bij Opoeleren, gaat men die werken beginnen, in de nabijheid der bo ringen van Asch. Deze gemeente, vertrekpunt der kool ontdekkingen,zal denkelijk de eerste mijn- exploitatie in de Limburgsche Kempen bezitten. Ook te Elsloo, Holland, tegenover Reckheim, zal de tot hiertoe ondoorzochte heide, weldra door de onvermoeibare op- spoorders worden geboord. Men verzekert dat de oorspronkelijke boringen te Eelen niet worden opgegeven; dat de opzoekingen vóór den winter zul len herbeginnen en dat de aard dezer lagen, geheim gehouden door de maat schappij Dumont en Cie, nieuwe verras singen zal baren over den onschatbaren rijkdom van den ondergrond der Kem pen, wiens geheimenissen eindelijk door de aardkundige wetenschap zijn ontdekt. De Algemeene Raad der socialisti sche pattij heeft besloten, dat er reden bestaat om den strijd voor de verminde ring der werkuren te beginnen. Eene commissie, waarvan twee vrouwen deel maken is gelast met het opmaken van een ontwerp, dat aan de Kamers zal worden voorgelegd. Petrool in plaats van kolen aan boord van stoomschepen. De afge vaardigde der regiering van de Vereenig- de Staten van Amerika, gelast met het onderzoek naar het resultaat, verkregen aan boord van stoomschepen, die petrool stoken in plaats van kolen, heeft thans zijn taak volbracht. Naar aanleiding van het door hem uitgebracht verslag, zullen de meeste oorlogschepen binnen kort het voorbeeld van bovenbedoelde stoomvaar- tuigen volgen. Het grootste bezwaar, dat tot heden toe bestond tegen het gebruik van olie op zee, was de wijze waarop die vloeistof door middel van waterstoom in de branders weid gevoerd. Maar dat be zwaar is thans weggenomen, nu verwarm de en samengeperste lucht tot dat doel einde gebezigd wordt. Olie ontwikkelt tweemaal meer warmte dan de beste Engelsche kolen. Bovendien eischt het gebruik er van minder mannen in de machienkamer. Het grootste oor logschip kan binnen een paar uren zijn geheelen voorraad olie aanvullen, terwijl het dagen noodig heeft, om de voor een kruistocht benoodigde kolen in te nemen. De oliebranders kunnen op zoodanige wijze aan boord worden opgesteld, dat ze zoo noodig, binnen enkele uren kunnen worden weggenomen. Dit kan bijvoor beeld noodzakelijk zijn, wanneer in een haven geen voldoenden voorraad olie voorhanden is en men alzoo weêr ver plicht zou zijn kolen te stoken. Ook mag niet uit het oog worden verloren, dat het gebruik van petrool stof noch asch ver oorzaakt, terwijl het in tropische gewesten minder opoffering eischt van 't machien- personeel, daar de deuren der vuurkamers slechts van tijd tot tijd moeten worden geopend Geen verwelkte bloemen. Een eenvoudig middel om afgeplukte rozen te bewaren is misschien niet onwelkom. Zij blijven, in frisch water gezet, gerui- men tijd goed. maar wanneer ze beginnen te verwelken, plaatse men ze in heet water, want koud water is op den duur voldoen de, zoo min voor rozen als voor andere bloemen. Het is verrassend te zien hoe snel zij weer opkomen. Eiken morgen geve men ze heel water, liefst met een weinig zout gemengd, kort de stelen en zette ze uit het licht. en te verkrijgen ten bureele van De Den derbode BENEDICTUS' KALANDER Almanak van O. L. Vrouw van Affligem voor 't jaar O. H. igo3 144 bladz. Verschillige platen, boeiende verhalen, anecdoten, zedeschetsen en raadgevingen, enz. Prijs 30 centiemen. Parochie van 0. L. V. Bijstand (MIJLBEKE.) PLECHTIGE I1TREDE van Zijne Hoogweerdigheid BISSCHOP VAN GENT, ter gelegenheid van de Inwijding van den eersten steen der nieuwe parochiale kerk. Op Zondag, 28 September aanstaande. Om 3 uren 's namiddags, prachtige Stoet. Uitvoering van een gelegen heidslied. Het omstandig programma zal later uitgegeven worden. De Feestcommissie. sane Boetprocessie onder Voorzitter schap van Z. H. Mgr Stillemans, Bisschop van Gent, zal Maandag 8 September plaats hebben. De Processie zal om 2 */a uren stipt uitgaan en hierom wordt men dringend verzocht ten laatste om 2 uren op de Dorp plaats tegenwoordig te zijn. Twee heeren, Leden der Eerewacht van O. L. Vrouw, zullen de deelnemers te gemoet komen om ze te geleiden en de noodige inlichtingen te geven. Z. H. Mgr. Stillemans verhoopt dat het vrome en catholieke Land van Aalst en de aanpalende Parochiën der Dekenijen van Dendermonde en Wetteren dezelfde blijken van geloof en aangekleefdheid aan Kerk en Vaderland als voorheen zullen geven. Naar Lede dus Maandag aanst. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Botteiaere, den E. H. Sterck, directeur van het Hospitaal te Aude- naarde, in vervanging van den E. H.Van Verdegem, directeur der Zusters Peni tenten te Velsique benoemd. Wordt gevraagd i° Een goede kuiper 20 Een bekwame smid, goede loon. Vragen werk i° Een handelsreiziger 20 Daglooners 3° Fabriekwerkers. Creemboter. Markt van Zaterdag 6 Septem. 1902. 145 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 389 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3100 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 11 Sep tember 1902, om 8 llt uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. 1. Marche militaire, Preckher. 2. Die Iirfahrt Um's Gluck, ouverture, F. Suppé. 3. Grand Duo pour Hautbois et Cla- rinette, (solistes MM. Lenssens et DTIoir, Klosé. 4. Sur la Glacé, danse caractéris- tique, J. Muldermans. 5. Grande Fantaisie sur l'Op. Mignon, (solistes MM. D'Hoir et De Nul. A. Thomas. AALST. In den nacht van Zondag op Maandag werd er binnengebroken ten bureele van den heer De Hartog, fabri kant van tabak, nabij de Zeebergbrug, Zondag toen de bewaker 't bureel be zocht, bemerkte hij niets vreemdsoortig. Des Maandags vondt hij de deur open van 't bureel dat uitgeeft op den trekweg langs den Dender hij bestatigde dat het brandkoffer en een lessenaar waren open gebroken en dat men al de papieren die er zich in bevonden overhoop in den vloer had geworpen. De brandkast was verzet 't gene doet veronderstellen dat er meer dan een inbreker inoet geweest zijn. Langs den linkerkant van de brandkast ter hoogte van 't slot is een gat geboord van 7 centimeters doorsnede 't geen heeft toegelaten het slot te openen. De lesse naar is met geweld opengebroken. Een der dieven moet iemand van stiel zijn. Brandkas en lessenaars bevatten geene geldwaarden tenzij eene reeds afgetee- kende chèque die werd teruggevonden. Volgens M. De Hartog zijn er slechts 1 of 2 kistjes sigaren ontvreemd. Men denkt dat de dievenbende die hier in onze streek aan 't werk is niet vreemd is aan deze inbraak. HOFSTADE. Maandag was het kermis ter wijk Eeckhout. Rond m uren, kwamen ter winkel en herberg der We Callebaut, Evarist Daelman en eenige andere jongelingen. Er ontstonden moei lijkheden tusschen de familie Callebaut en Daelman en consoorsen over hesp die deze laatsten hadden willen nemen. De hespliefhebbers werden buitenge dreven en dan begonnen zij de ruiten der vensters in te slagen. Op 't geroep van «en der dochters Moeder wordt gesla gen sprong Charles-Louis Callebaut die reeds te bed was verdwaasd op, wapende zich met een kloefmakersmes van 10 k 12 centimeters lang, ging op de ruitenbre kers los, stak met zijn mes in 't wilde en trof Evarist Daelman in de borst. Dael man viel, werd in eene nevengelegen herberg gedragen en leefde nog slechts een tiental minuten. Men verwittigde da delijk zijne familie die in de buurt woont en zijn broeder kwam nog bij tijds om hem zien den geest te geven. Door de lijkschouwing is bestatigd ge worden dat het mes 't hart had getroffen. Het slachtoffer is 26 jaren oud en de verdachte 27 jaren en waren beiden van goed gedrag. Callebaut werd om 2 uren 's nachts aangehouden door den veldwachter van Hofstade en hij volgde hem lijk een lam naar 't Gemeentehuis alwaar hij gevan kelijk werd opgeslotenOp 't bevel van 't Parket is hij dan later naar 't gevang van Dendermonde gevoerd De begra fenis van den ongelukkige heeft gister Vrijdag plaats gehad. Moord xe Erpe. Nadere bijzonderheden. Zondag in den na middag kwamen Leo Lievens en nog een drij- of viertal jongelingen van Nieuwer- kerken ter herberg van JanSchellaert wijk Zevecoot. De gezellen van Lievens ver lieten de herberg en hij alleen bleef er zitten klappen met de bazin en vrouw Stalpaert uit de geburen. Lievens nam zelfs het kind der bazin op den knie ter wijl de bazin 't een en 't ander verrichte. Toen kwamen ter herberg Vaerman Leo pold, Van Cauter Dominique en De Smet Frans die tegen Lievens ruzie zochten. Lievens sprak geen woord, doch de bazin verzocht de ruziezoekers hem met rust te laten daar hij niemand iets misdeed. Dit hielp niet. Om verdere ongemakken te vermijden deed de bazin Lievens in de slaapkamer gaan. Nu terwijl de bazin zich eenige oogenblikken uit de gelagka mer verwijderd had, drong Van Cauter de andere kamer binnen om Lievens aan te vallen, doch door de tusschenkomst der bazin kon deze laatste aan 't loopen gaan. Zijne aanvallers liepen hem achterna, haalden hem in en een verwoed gevecht moet ontstaan zijn. Rond 8 uren 'savonds vond vrouw Stalpaert Lievens op den weg dood liggen. Zij verwittigde dadelijk de bazin, vrouw Schellaert dat men den jongeling die des namiddags met haar had zitten klappen doodgestoken had. De hevel hebber Bauwens der gendar merie dadelijk verwittigd stelde een on derzoek in en hield twee der vermoede lijke daders aan Vaereman Leopold, oud 23 jaren en de Smet Frans oud 16 a 17 jaren, De derde vermoedelijke dader Van Cauter Dominique werd den maandag avond toen hij terugkeerde van zijn werk te Brussel op zijne beurt aangehouden. De vermoorde Lievens, woonde te Nieuwerkerken, Kwaelestraat, was werk man ter sargieweverij Roos-Geerinckx Denaeyer en Cnie alhier en slechts 23 jaren oud. Uit de lijkschouwing door 't Parket bevolen is gebleken dat Lievens een mes steek had bekomen van den rechterkant der borst naar den linkerkant en dat een der groote aders van 't hart half was door sneden 't gene de onmiddelijke dood had veroorzaakt, verder twee messteken in den rug waarvan een de long had getrof-' fen ook zijn messteken op den broek band bestatigd 1 De hoed van 't slacht offer was ook doorkerfd langs den eenen kant was de rand gansch doorsneden. Vaereman en De Smet zijn zonen van nog al deftige lieden, terwijl Van Cauter tot eene soort van razige vechters, van wildemans behoort, die op vechten uit gaan en zelfs tegen hunnen schijn vechten als ze niemand ontmoeten. Over een achttal jaren dreef een dezer Van Cauteis het zoo verre van tegen een aanstoomen- den tr^in nabij't buitengoed van M. De Wolf-Van dei Noot te vechten, doch werd overreden een tweede veihing zich in -t gevang een derde is onlangs tot 9 maanden gevangzitting veroordeeld voor een messteek toegebrecht te hebben aan Jan Van Wezcnmael, op Zevencoot en nu de vierde wordt 't meest verdacht van Lievens vermoord te hebben. Er loopt te Erpe zoo eene bende van een tiental vech ters en verwoesters waarmeê de Gendar merie zich eens zal moeten onledig hou den want de eenige veldwachter is er machteloos tegen.... LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal. Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren en overal. Zondag nacht rond 1 uur is te Overboulaere, eene dynamietkardoes, neergelegd op den dorpel der woning van M. de schepene De Vleeschouwer, ont ploft, gelukkig zonder slachtoffers te ma ken. M. De Vleeschouwer, die 70 jaar oud is, sprong met zijne huisgenooten uit het bed. De aanslag heeft den ouden man sterk ontroerd. Men denkt dat de kardoes daar neergelegd is, door eenen der talrijke mijnwerkers, welke hier in den omtrek wonen. Erge tooneelen te Bazel. De veld wachter van Steendorp, had zekeren Ver- bruggen aangehouden en hem in de gemeente gevangenis opgesloten, doch terwijl de veldwachter eene ronde was gaan doen. waren de makkers van V... op het dak van de gevangenis geklommen en konden den gevangenen verlossen. Evenwel werd hij Zondag, te Bazel, opnieuw aangehouden, en, om geen ge vaar meer te loopen dat hij weer zou verlost worden, brachten de gendarmen, hem naar de gevangenis van Dender monde. Dit was te veel voor de makkers van V., die dan ook bij de terugkomst van het gevangeniskarken met de gendarmen, op den koetsier vielen, en hem van de kar trokken. Een gevecht ontstond, waarbij de gen darmen en de koetsier het onderspit moesten delven, en hun heil zochten in de vlucht, de kar en paard in de handen hunner aanranders achterlatende. Zij vluchtten in het huis van den brief drager. Dit huis werd nu insgelijks aan gevallen en geene enkele ruit bleef meer heel. Eindelijk hunne woede gekoeld zijnde, trokken de schuimers er van door. Een bevel van aanhouding is reeds door den procureur des konings van Den dermonde tegen deze bandieten afgele verd. Zij zijn bijna allen gekend en bewo nen allen de gemeente Hamme. Een genaamde G., beheerder van een tooneelagentschap, die eene reis naar Madrid had moeten doen, had het appar tement, dat hij te Brussel in huur had, overgelaten aan de zorgen en bewaking van zekeren C., vanSint-Joost-ten-Noode. Toen hij maandag te Brussel terugkeerde, stond hij niet weinig verbaasd, dat de huisbaas zijne meubelen in beslag had doen nemen, omdat de huur niet betaald was. C. had de 790 fr., door G. opgezon den om de huur te betalen opgestreken, had in de woning van G. alles meêgeno- men wat niet te heet of te zwaar was er mee van door getrokken. Dijnsdag avond heeft er rond 6 ure een vreeselijk cycloon gewoed te Thorhout en omliggende gemeenten. Te Cortemarck werden een 20tal ge bouwen, hofsteden, herbergen, enz. ver nield en zware boomen werden tegen den grond als afgesneden. De aanblik van het dorp is droevig. De steenweg is bezaaid met omgerukte boomen en puinen van huizen, daken en verspreidde oogst. Van verschillende wandeldreven zijn alle boomen uitgerukt, als weggevaagd en gelijk speelkaarten dooreen gewoeld. Talrijke beesten, die in de weide ston den, werden, na verscheidene meters door den wind meegesleept te zijn, gekwetst op den grond gevonden. Talrijke personen werden door vallende puinhoopen gekwetst. Meer dan drie honderd boomen liggen omverre. De hof der normaalschool van Thorhout is vernietigd, en verscheidene gebouwen zijn erg beschadigd. In het onweer, dat de cycloon vergezelde is een werkman, F. Steen, die met eene kar over de baan reed, doodgebliksemd. In vele andere gemeenten is de vernie ling eveneens zeer groot. De schade wordt op 1 millioen geschat. De cycloon heeft te Cortemarck de hofsteden van de landbouwers Verman- dere en Coveliers vernield. De hofsteden zijn omgewaaid het huis van zekeren Nezt, de herberg van Wyngaerd en ver scheidene kleine huizen zijn ingestort. Ten allen kante zijn daken der huizen afgerukt, koornoppers omgeworpen, enz. Alle oogst te velde is vernield. Ver scheidene perconen zijn gekwetst onder andere vrouw Neyt en het meisje Ver- helst. De cycloon heeft de richting van Oostende genomen. Er werd gemeld dat de kerk van Sta- den ingestort was, doch dit is gelogen straft. De Patrie meldt ever deze ramp In de gemeenten Herstbergen (Oost- camp) en Adeghem, (Oost-Vlaanderen) bebben talrijke landbouwers het verlies van hunne oppers, de geheele of gedeelte lijke vernieling van hunne schuren, en daarenboven van hunne oogsten en woon huizen te betreuren. Daarenboven hadden de verschrikte runderen zich in hunne vlucht reeds min of meer ernstige wonden toegebracht. Doch dat orkaan, reeds zondag losge- borsten, was nog slechts de voorbode van ergere dingen. Na God weet waar rond gewoeld te hebben, is de cycloon van zondag, dinsdag dichter bij Brugge genaderd en heeft er gewoed met eene lat nu toe ongekende hevigheid. Gelijk altijd in de gematigde luchtstre ken, waar hij het grootste deel van zijne geweldige kracht verliest om zich meestal met de tempeesten op deze breedte te mengen, is de cycloon donderdag, verge zeld van een hevig onweder, genaderd in de richting van Thorhout. Rond 5 3/4 ure doorliep de cycloon, vergezeld van vreesverwekkende donder slagen en bliksemstralen, van Handzae- me komend en zich richtende naar hét Noord-Westen, het gebied van Corte marck, alles verbrijzelend, kolassale boo men brekend en ontwortelend, 20 huizen afbrekend en angst zaaiend door heel de streek. Droevig is, volgens een ooggetuige, het schouwspel in het dorp. Voortwoedend bereikte storm Thorhout waar hij eenen armen werkman het hoofd verbrijzelde tegen de kar, die hij voerde. Verder dreef de plaag, naar Brugge op, altijd vernielend, waar zij ook, doch in minderen graad schade aanrichtte, evenals te Varssenaere en St-Andries. Daar ook werden eenige oogsten vernield, eenige boomen gebroken of ontworteld maar de aangerichte schade is niets, in vergelijking met die in den omtrek van Thorhout. Verscheide landbouwers zijn daar totaal ten onder gebracht. Andere bijzonderheden. Het was juist kermis te Cortemarck, toen dinsdag de cycloon uitbarstte. De koersen waren geëindigd, toen plot seling de hemel verduisterde, het tem-

De Denderbode | 1902 | | pagina 2