Mgr STILLEMANS Aalst te Namen. Van tak op tak. gedoscht. Triomfbogen zijn aan de intrede der stad opgericht; aan al de Kerken, het Gouvernement, het Stadhuis, de open bare en vrije Gestichten, van het grootste huis tot de kleinste hut allen zijn versierd en er wappert de nationale of pauzelijke vlag. De feestviering is algemeen; de uit zonderingen zijn zoo gering dat men ze nauwelijks bemerkt. Namen is door het volk letterlijk in genomen. Om een gedacht te geven der toegestroomde menigte, zeggen wij ter loops, dat het ijzerenwegbeneer 78 speciale treinen in werking had ge steld, en dat er bij de 60 duizend kaarten bij den uitgang zijn afgegeven. Met de grootste moeite banen wij ons, door de reeds dicht opeengedrukte massa, eenen weg naar het Collegie der Eerw. Heeren Paters Jesuïten, alwaar ereeneMisom 8 ure ter onzer intentie gelezen wordt. Moeten wij aanhalen dat het gulhar- tigst onthaal ons in het gesticht der Eerw. Paters is te beurt gevallen Dank zij de Eerw. Heer Overste, zijn kamers en vensters ter onzer beschikking, en is het ons toegelaten op de meest ge makkelijke wijze de waardigste en prach tigste betooging te kunnen aanschouwen, tot bekrooning van 't Congres van 't H. Sacrament. Wij ontmoeten hier eene oude beste kennis, eenen ouden mentor van voor gaande reizen in Pater Dyckmans; hij her leeft toen hij zijne Aalstenaars weerziet De h&nden uitreikend, met de uitdrukking van de meeste voldoening en geluk, wenscht hij ons allen welkom! Hij verme nigvuldigt zich om zijne geliefkoosden aangenaam en behulpzaam te kunnen zijn en stelt zich voor, bij onzen uitstap als voorheen tot leidsman te kunnen dienen. De Processie. 't Is kwaart voor 12 ure als de Proces sie voor 0 Collége de la Paix, ver schijnt. Erne afdeeling van 34 gendarmen te paard, voorafgegaan van een Politie commissaris, onder het bevel van den kapitein-commandant Courtois en allen in groote kleedij opent den stoet. Het prachtig en meesterlijk spelend- muziek van het ie regiment lanciers volgt onmid delijk. Dan in dichte scharen, onder het bidden van het roozenhoedje of litaniën, het zingen van het Ave Maria, onder de schaduw van kostelijke en wonderschoone banieren, vaandels en wimpels, ingetogen en met de uitdrukking der christelijkste gevoelens, eene menigte biddende man nen welke men ruim op t5 duizend mag schatten. Twee geslagen uren had den stoet noodig om, op gewoonlijken pas, onze vensters voorbij te trekken. Een kort verhaal geven van al den luister, al het aandoenlijke, welke tot meerdere eer van 't Heilig Sacrament en glorie Gods voor onze oogen wierd ge spreid is onmogelijk. Laten wij dit aan schrijvers van beroep over die nog- tans onmogelijk zullen kunnen verzwijgen ooit een onvergetelijker schouwspel te hebben bestatigd. 27 Aartsbisschoppen en Bisschoppen met koorwacht mijter en staf door alle Kloosterorden, Priesters en Monniken begeleid, namen deel aan de Processie waarin, onder eenen door goud en edel gesteenten schitterenden baldakijn, het H. Sacrament door HH. HH. de Aarts bisschop van Mechelen, den Pauzelijken Nuntius en den Bisschop van Namen, beurtelings werd gedragen. Onmiddelijk achter den Hemel stapten de HH. De Favereau, Minister van buiten- landsche zaken, de Gouverneurs der Pro vinciën Namen en Luxemburg, de catho- lieke Senateurs, Volksvertegenwoordigers, Arrondissements commissarissen, Leden van de bestendige Deputatie der 2 Provin ciën, de Burgemeesters van Namen en Dinant in officieel gewaad, Schepenen, Gemeenteraadsleden van menigvuldige steden en gemeenten, hooge Ambtenaars en Bedienden van gerecht- en bestuur- wezen, hoofd-en onderhoorige Officieren van de ruiterij en het voetvolk met den Kiijgsaalmoezenier, en eene groote me nigte Dames, dragende met een rood lint kruiselings de medalie van het Allerhei ligste. Vergeten wij niet eene bijzondere melding aan het zoo rijk en prachtig uit- gedorst Broederschap van het H. Sacra ment van Antwerpen, het Hoofdbestuur van het Algemeen Syndikaat van Reizi gers, Klerken, Patroonen en Bedienden van België, en de afvaardiging van onze Aalstersch Mannencongregatie onder de leiding van onzen welbeminden Z. E. H. Van Doren, Pastoor-deken, de W. E. Pater Rector van 't Sint-Jozefscollegie. 't Is 2 ure namiddag Onze hongerige magen beginnen al om medelijden te smetken, en zonder lang dralen is ieder een bereid den weg naar het S' Albaans' gasthuis in te slaan. Doch, droeve teleur stelling 1 Al de straten welke wij moeten doorgaan zijn door de policie en veilig- heidsweêr afgesloten. Het wachtorde wordt overal stiptelijk uitgevoerd en het is maar na herhaalde marchen en contrc- marchen dat wij door list en behendig heid tot ons gasthuis geraken. Alle eer wierd aan het overvloedig en welopge- diend noenmaal gedaan de spijzen zijn lekker en den wijn smakelijk; onze hospes verdient aller gelukwenschen en de goede faam zijns huis, is eens te meer met ge gronde reden bevestigd. Men was ten volle aan het nagerecht, toen rond vier ure, trompetgeschal en kanonschoten, ons van de aan komst, aan de Hoofdkerk van Sl Albaan, rechtover ons gasthuis gelegen, des H. Sacrament des Altaars verwittigde. Op eenen oogwenk waren al de dischgenoten wie op kamers, op vensters of op straat, om de wi lerkomst en de zegening van het Allerheiligste bij te woonen.'t Is juist 3 ure 48. Opvolgenlijk hunner aankomst ter S* Albaanplaats verzamelen zich al de liannieren, wimpels en vlaggen op het hooge stoep der Hoofdkerk terwijl de opeengedrukte menigte, met de grootste moeite knielen kan, zóó hevig is de drukking. Op dit oogenblik is de aanblik waarlijk hartroerend. Zijne Eminentie de Cardinaal - afgevaardigde van Me chelen beklimt de trappen en bereikt den ingang der Hoofdkerk waar het baldakijn wordt neergezet. Opnieuw verheft zich het klaroenengeschal, het kanon buldert en, onder het zaligmakend teeken des Kruizes, wordt de zegening aan het toe- geloopen volk gegeven. De plechtigheden loopen ten einde, 't is vier ure, al de inrichtingen waar men zich eenige verversching kan verschaffen, worden stormderhand ingenomen, 't is maar dat de ontelbare menigte nooit of nooit, bij eenieders getuigenis, zoo druk is geweest. Wij maken dan plaats aan andere honge rige magen. Wel verzadigd en opgeruimd nemen wij, langs Salzinnes, de kronke lende baan welke ons op het toppunt van Namens Citadel moet brengen. Doch dra ondervindt het meerendeel onzer makkers dat zij aan klimmen weinig ge woonte hebben en 't besluit is dan haastig genomen door eene uitgave van twintig centiemen, zich door het tramrijtuig tot het toppunt des bergs te laten vervoeren. Wat prachtig en overheerlijk uitzicht langs alle kanten ontwaart men den ge zichteinder op uren en uren afstand welke verscheidenheden Hier ligt den grond in ordentelijken trant bebouwd, ter wijl ginds de hemelhooge rotsen en ge bergten zich verheffen. Aan onze voeten loopt noordwaarts de Maas, met hare schuimende afdamingen terwijl de kron kelende Samher, oostwaarts nijverige en tevens nog vruchtbare gronden besproeit. Na een bezoek aan het kuursaal te hebben gebracht en de werking van den «Funiculaire» of hellingkhmmendentram te hebben bezichtigd, komen wij langs kronkelende en welbeplante wegen de hooge steiling af want weldra zoude het uur aanbreken tot het vertrek naar Dinant waarheen wij ons met het spoor van 20,04 moeten begeven. Niet zonder moeite geraken wij aan onze vervoertuigen Verbeeldt UEd. eene menigte van honderden en duizen den reizigers, waarvan elkeen door haas tigen spoed aangedreven eene geschikte plaats zoekt te bereikendames, heeren, dorpelingen door het gedrang saamge- prest, met orde en tucht door eene com pagnie soldaten ingehouden om alle on gelukken te voorkomen. Het geroep en geschreeuw van menschen en bedienden, het in en uitrijden van menigvuldige trei nen, van dit alles kunt gij u nauwelijks een gedacht vormen. Eindelijk hebben wij onze plaats ingenomen. Met een kwartier vertraging stoomt de trein zuidwaarts en verlaten wij Namen langs de boorden der Maas, welker water, als honderden dwaal lichten de helderklare gazlantaarn harer boorden weerkaatst. De duizende lichten van op 't hooge Citadel bestaande kursaal verspreiden hunnestralen op uren afstand, en geven aan dat overgroot gebouw het uitzicht van eenen onmeetbaren vuur toren. Na een uur reizen stappen wij af te Dinant, alwaar ons, onder het toezicht des Patroons van het Hótel des Fa milies, luchtige kamers en gemakkelijke bedsteden zijn voorbehouden. Na met 2 glazen van het lekker Dinant's bier te hebben kennis gemaakt, betrok ik mijne kamer, en vertrouwde mijne afgematte ledematen aan de zorgen van Orphéus die mij gulhartiglijk tot 5 ure 's morgens in zijnen beschermenden schoot opnam. •f Ik dacht de eerste aan het ontbijt te komen, toen ik, om zes ure, mij naar het Familie-Hótel begaf, maar m-i-s mis, ik mocht mij bij de achterblijvers tellen. De welopgevulde teljooren met brood, boter en kaas, volgden zonder tusschenpoos, elkander op, en wierden afwisselend met moka of melkteugen, door jonge kloeke gezonde magen meesterlijk binnenge speeld. Om 7 ure was alle man reisvaardig voorWalzin in de statie van Dinant. Bij het binnenstoomen van den trein uit Namen, vervoegden ons de E.E. H.H. Van Eynde, onze Almoezenier, en Dyckmans, de immer onvermoeibare en altijd welgezinde reisgids. Om 7 ure 5 doorklieven wij de hoogverhevene rotsen, volgen de verrukkelijke boorden van den stroom, rijden dan in een val lei, dan in eene hoogte, steken de ijzeren brug van Anseremme over, en landen, om 7 J/e ure. in de schilderachtige wilde streek van Walzin aan. Hier treedt de E. H. Dyckmans wer kelijk in zijn geliefkoosd meesterlijk ambt. Niet een zichtwaardig hoekje of puntje laat hij ongemerkt dan beklimt hij he melhooge hellingen om weldra steile af gronden af te dalen. Wat reeds menigwerf aan andere rei zigers, die denken het oord te kennen, is ontsnapt, is hem overbekend hij voegt het nuttige bij het aangename, en paart zijne klare uitgebreide uitleggingen, met historieke aanhalen en feiten, die de aan dacht zijner toeschouwers immer vesti gen. Zóó toont hij ons opvolgenlijk het op duizeligge hoogte en op rotsge- bouwde kasteel van Walzin, aan wier voeteinde, kronkelend en schommelend de onpeilbare Lesse vloeit. Het pachthof van den beheerder Remy, toehoorende even als voornoemd kasteel, aan den heer Brugman van Brussel, met zijne 21 paarden en een honderdtal koeibeesten, be werkende eene oppervlakte van meer dan honderd hectaren gronds, en waar ons een beleefd, vriendelijk en gulhartig ont haal te beurt valt. Onder den ruwen waal- schen blik des meesters, duikt zich eene ware goedheid, dat onmiddelijk u over tuigd, dat de beste gevoelens van gast vrijheid hem bezielen. Zijne zusters zijn even dienstvaardig en geven blijk van grondige huiselijke bestuurkennissen. Dat dit gezegend huisgezin hier onzen innigen dank aanvaarde. Nu verder toont onze eerw. geleider de ligging van menigvuldige opmerkings waardige rotsen, waar de wilde natuur ten voile haren overschoonen tooi ten toon spreidthet kasteel van Walzin dat gene van Freyir met zijne doolhoven en overheerlijke beplantingen de vallei en prachtige ijzeren brug van Anseremme, met zijne Priorij en oude smeltovens. Eindelijk ontmoeten wij de statige en pijl rechte rots Bayard, en bereiken Dinant, met zijne schoone pleinen en straten, om trent het middaguur. Onze gids is waar lijk niet te overtreffen stilhouden kent hij niet, immer in beweging doch zijne voortdurende meesterlijke uitleggingen hebben de gave nooit aan moeite of afge matheid te doen denken. Ik verwed hon derd tegen één, den raid Dinant-Aalst te voet te doen, zoo men Pater Dyckmans als entraineur aanstelt. Ik meen het ge heim zijner verharding in het gaan te hebben ontdekt eenen standvastigen en regelmatigen tred, alle 10 kilometers een glasje besten cognac, en slechts sma kelijk eten en drinken na den afgeloopen weg Het is dan middag toen wij na een tienkilometerige wandeling, geenszins ver moeid, de markt van Dinant bereiken. Wij geven eenen blik in de groote kerk, en bidden een weesgegroet tot lafenis der ziel van den eerw. Deken, wiens uitvaart en begraving juist plaats heeft. Eenige stonden later zaten al de leden reisgezellen aan den smakelijken disch van het Hótel des Families. Hier kon het middagmaal, even als daags te voren, zoo lang niet duren immers de prachtige stoomboot, die ons naar Namen moet overbrengen, vertrekt om één ure stipt, en er diende nog eenige geillustreerde postkaarten, koeken en gedenkenissen voor vrouw, kmders en vrienden mede genomen te worden Op de stipt aangeduide uur, was alle man op 't dek. Het getal reizigers was zóó groot, dat twee booten van noode waren, om al het volk te vervoeren. Onder het aanheffen van eene vrolijke BrabanQonne, begeleid door fanfarenmuziek, verlieten wij de kaaiën, en weldra vaarden wij te midden van den wijden stroom, het schoone stadje Dinant, met zijn verheven sterk in de rotsen gebouwde citadel, en fraaie over de Maas liggende brug, in de verte nog aanschouwend. Opvolgenlijk ontwaren wij nu links en rechts de puinen der oude sterkte van Montaigle, den tunnel van Fide- voye, het schoone landschap van Yvoir, met zijn hoog in de rotsen verheven kuurhuis en baden, de wondermooie en opmerkingswaardige liggingen van Lustin, Tailfer, Dave en Velaine, het lustig park van La Plante met zijne fraaie wandelingen en sterke breede brug. Op de Maas ontmoeten wij een tal lichte en schoone roei- en zeilbooten, door weel derig uitgedoschte heeren of juffers be stierd, en die wiggelden en dansten op denspiegelklaren waterplas, als ons stoom- vaartuig hen voorbijvaarde Was de reis tot Namen nu, door het zevenmaal her haalde oversassen, min of meer verve lend, toch wierd de tijd aangenaam door gebracht door de afwisselende schoone koo- ren eener zangmaatschappij van Ninove, en de prachtig uitgevoerde muziekstukken eener fanfarmaatscbappij van Antwerpen, die ons beiden, op eenen afstand van slechts eenige meters vorenvaarden. Om half vijf landden wij, aan de cita- delkaai, te Namen aan. De stad had nog altijd haar lief feestelijk uitzicht eene massa, in zondagpak, vrolijke inwoners bewandelden de nog steeds versierde en bevlagde straten, en beantwoorden, vro lijk en welgezind, aan onze beleefde tot weêrzi enswenschen Om 5 ure 24, namen wij Brusselwaarts het spoor, niet zonder voorgaandelijke en herhaalde dankbetuigingen aan onzen dienstvaardigen en ieverigen geleider, den E. P. Dyckmans. Dat hij hier nogmaals de openhartige uitdrukking onzer aller gevoelens van erkentelijkheid en waren eerbied ontfange Des avonds, om 7 ure 17 m. landden wij, ter hoofdstad, in de Noordstatie aan. Hier gaven wij eenen afscheidsgroet en eenen welgemeenden handdruk aan onzen Aalmoezenier, de E. P. Van Eynde, welke zijne tegenwoordige verblijfplaats van Mechelen moest bereiken. Het deed hem waarlijk leed eene andere richting te moeten nemen, en van zijne Aalster- sche vrienden te moeten scheiden, welke hij allen innig lief heeft, en die zijne goedhartige betrekkingen, nu hij ons ver laten heeft, eerst best naar waarde weten te schatten. Hopen wij hem kortelings in ons midden weèr te zien, dit is de wensch van al zijne toegenegene leden van het Aalstersch Syndikaat. Om 8 ure 35 m. waren wij in onze muren terug. Een laatste handdruk, een goeden nachtwensch, met de onderlinge belofte en hoop, elkander toekomende jaar, op den uitstap, kloek en gezond weêr samen te zien, sloot het eindigen van onze zoo aangename als leer- en vrolijke speel reis. Ik ben overtuigd de tolk van al mijne reisgezellen te zijn, om de achtbare Hee ren Voorzitter en Schatbewaarder eenen welgemeenden dank toe te sturen, voor onzen onvergetelijken uitstap. Dat zij de uitdrukking van eenieders volkomene te vredenheid hier ontfangen zij hebben allen dank en erkentelijkheid wel ver diend Fort-Elf. Parochie van 0. L. V. Bijstand (MIJLBEKE.) PLECHTIGE INTREDE van Zijne Hoogweerdigheid BISSCHOP VAN GENT, ter gelegenheid van de Inwijding van den eersten steen der nieuwe parochiale kerk. Op Zondag, 28 September aanstaande. Om 3 uren 's namiddags, prachtige Stoet. Uitvoering van een gelegen heidslied. Het omstandig programma zal later uitgegeven worden. De Feestcommissie. ÏSi4? OUDBRÜ Gij, bezon- derlijk die weldra de school zult moeten vrkiezen aan de welke gij de opvoeding en 't onderwijs uwer kindeis zult toever trouwen leest met aandacht het schrijven aan 't hoofd van ons blad, getiteld Ouders opgepast De voordooien van het Vrijwilligersleger. Hier volgen beknopt de schik kingen der militaire wet die de voordeelen bepalen verbonden aan de verschillige categoriën vrijwil ligers Men kan als vrijwilliger dienst nemen van af 16 jaar tot 35 jaar (40 jaar voor deze die reeds gediend hebben). De duur van het engagement is bepaald op een milicietermijn, verhoogd van 1, 2 tot 3 jaar, volgens ouderdom, voor de vrijwilligers van 18, 17 of 16 jaar. Na dit termijn mogen de vrijwilligers in het huwelijk treden, mits toelating van den minister van oorlog. Te beginnen van 18 jaar, genieten de vrijwilligers zooveel verlof als de mili- cianen. De vrijwilligers hebben 3o frank per maand (35 frank voor de vrijwilligers van beroep van 18 jaar oud). De helft dier som komt de ouders toe de vrijwilligers hebben de volledige som in 't geval de ouders ontbreken. De sommen worden toegekend zonder dat er omgezien wordt naar den staat der fortuin van den vrijwilliger of zijne fa milie. Degenen die zich opnieuw inlijven hebben 35 frank per maand zekeren onder dit aantal kunnen, ingevolge een koninklijk besluit, tot kaporaal of zelfs onderofficier benoemd worden. De opnieuw ingelijfde kaporaals en brigadiers hebben 40 fr. per maand en de onderofficieren 5ofr. Al de vrijwilligers zijn aangesloten bij de lijfrentkas onder waarborg van den Staat. Eene storting van hoogstens i5 franks 'sjaars wordt afgehouden van hunne soldij ten einde hun pensioen te verze keren. Die storting geeft recht op de aan- moedigingspremiën toegestaan door de wet van 10 Mei 1900 op de ouderdoms pensioenen, 't is te zeggen dat de Staat ten voordeele van iedere vrijwilliger ieder jaar 9 frank (of 60 t. h.) stort op de i5 door hun gestorte franks. In geval van oproep der klas, of mobi lisatie van het leger, ontvangt de soldaat boven zijne maandelijksche soldij hooger aangeduid, 5o centiemen per dag als hij vader van familie is en 1 fr. als hij meer dan 1 kind heeft. De onderofficieren, die 20 jaar dienst hebben bij 't leger, worden op 4ojarigen ouderdom gepensionneerd wanneer zij geen staatsambt vervullen. Maar in al de ministeriën zullen zekere plaatsen bij voorkeur gegeven worden aan de onderofficieren, brigadiers, kaporaals en na hen de vrijwilligers of oud-vrijwil ligers, zelfs als zij ouder zijn dan den ouderdom van aanvaarding. De militaire ambten die open vallen, zullen naarmate zij beschikbaar zijn, aan militairen of oudgedienden worden toevertrouwd, die hunnen diensttijd hebben uitgedaan. Land- en Tuinbouw. Dorre bladeren en vogels. Menig een heeft misschien wel opgemerkt, dat zangvogels, die de tuinen, het struikge was en de bosschen bewonen en hunne nesten in de takken bouwen, niet meer op die plaatsen broeiden, wanneer de blade ren die van de boomen en struiken vallen, worden weggenomen. Men verklaart dit verschijnsel vaak hierdoor, dat bij het wegruimen van de dorre bladeren ook de wormpjes, rupsen en kleine insekten, die zich daarin ophouden, verdwijnen. Daar door komt er gebrek aan voedsel voor deze vogels, die hun voedsel van den grond oppikken. Onlangs heeft evenwel de vogelkenner von Berlepsch eene andere, veel aanne melijker reden aangegeven. De dorre bla deren vormen namelijk eene natuurlijke beschutting tegen de vijanden der vogels, daar elke nadering van een levend wezen door het geritsel der bladeren verraden wordt. Ziet nu een van de vogels zich door nood gedwongen toch op zulk eene plaats te nestelen, dan bouwt hij het nest veel hooger boven den grond dan ge woonlijk, om ten minste meer tegen zijne vijanden beveiligd te zijn. Men ziet hieruit, dat bij de bescher ming van vogels allerlei dingen te pas komen, waaraan men niet zoo spoedig denken zou. Kolen in de Kempen. Men schrijft aan de Meuse Nieuwe boortorens zullen binnen kort opgericht worden te Opgrimby, te Me chelen aan Maas, nabij de brug te Lan- klaer en nabij de halte van Meeswyck. Men ziet de bedrijvigheid is in het Lim- burgsche. Ook is het in de Kempen de volks- wensch, dat de mijnvergunningen zou den toegestaan worden en dat de rijkdom men, in den grond vervat, tot waarde zouden gebracht worden. Tusschen de vragen om vergunning, aan de regeering verzonden, is cr een van de SoCIÉTÉ ANONYME DES ChARBONNAGES du Nord de la Belgique, over eene uit gestrektheid van 1570 hectaren in de ge meenten Dilsen en Lanklaer. Die van de Société anonyme des Char- boknagede Bascoup, eveneens 1570 hec taren, grenzende aan de gemeenten Heus- den, Houthalen en Zonhoven. Op de tentoonstelling van Dusseldorf kan men een groot plan bewonderen met de afbeelding van ganscli het Kempische koolbekken en zijne ligging tusschen het Roer- en Kanaalbekken. In Duitschland blijft men met belang stelling de ontdekkingen nagaan, in de Kempen gedaan en die koollagen van on- gekenden rijkdom voorspellen. Zooals het in onze S' Martenskerk uit- geplakt hing, was er te Namen, van 3n tot 7n September, een Algemeen Con gres over het H. Sakrament des Autaars. Zondag laatst werd dat Congres op eene plechtige wijze gesloten met eene luisterrijke Processie een waren triomf tocht van het Allerheiligste Sakrament die gedurende meer dan drij urc-n de rijk versierde straten van Namen doortrok, en waaraan meer dan vijftien duizend mannen en geene vrouwen deelna men. Wij waren gelukkig te mogen zien dat ons Catholiek Aalst bij deze grootsche betuiging van geloof en godsvrucht niet ten achteren was gebleven. Eene talrijke en uitgelezene groep, op geleid door den Zeereerw. Heer Deken, den Zeereerw. Pater Rector en den E. H. Vlerick, diocesanen Schoolopziener, ver tegenwoordigde onze Stad in de gods dienstige plechtigheid. Velen onzer weihebbenden op dit tijdstip van het jaar uit de stad verwij derd hadden hun spijt uitgedrukt van zich bij de reis niet te kunnen aansluiten. In de groep bemerkten wij den Heer Advokaat De Herdt, Schepene, den Heer Advokaat Odilon Van der Haegen, Pro vinciaal Raadslid, den Heer O. Grillaert, Eere-Hoofdopziener van het Lager On derwijs, den Heer Cam. Liénart, de HH. Advokaten Eeman jongsten en Glénisson, benevens het puik onzer catholieke jon gelingschap. Het Comiteit van Namen had de mede werking ingeroepen van den Heer Adv. Romaan Moyersoen-Liénart, Provinciaal Raadslid, en het einde heeft uitgewezen dat het Comiteit eene wijze keuze had ge daan. Alles was allerbest voorzien en ge schikt, en alles is allerbest afgeloopen. Onzen warmen dank Mr Moyersoen Onzen dank ook aan onze ieverige Geestelijke Overheid die tot zulke betoo ging aanzette en aanvoerde Eere en dank aan al degenen die ons Catholiek Aalst in dezen heugelijken op tocht vertegenwoordigden Moge hunne openbare geloofsbelijde nis den zegen van God op hen, op hunne familiën en op onze dierbare Stad neder- trekken De grenstabak. MM. Dron en Desfontaine van het Noorddepartement, hebben dees week met den franschen minister van financies, M. Rouvier, een gesprek gehad, om hem te vragen of hij waarlijk van zin is den grenstabak af te schaffen. De minister heeft geantwoord dat hij verlangde zijn budjet in evenwicht te houden zonder daarom eene leening te moeten doen. Volgens de verslagen van het bestuur der onrechtstreeksche belas tingen, denkt hij dat de afschaffing vari den grenstabak eene som van 3o miljoen zou opbrengen. M. Desfontaine deed den minister op merken dat het moeilijk zal zijn, op de uiterste grenzen, het smokkelen van tabak te beletten, daar er dagelijks een groot getal vreemde werklieden naar Frankrijk komen arbeiden M. Dron schat op 25.000 de personen die dagelijks de grenzen over trekken in den omtrek waar hij woont. De minister was verplicht te erkennen dat, in die vooi waarden, het moeilijk zou zijn het smokkelen te beletten en den grenstabak af te schaffen. Hij voegde erbij dat hij besloton is zelf eene belasting te vragen op de vreemde werklieden, in Frankrijk niet gehuisvest, indien het be wezen is dat zij het smokkelen bevoor- deelen of dat zij voor minder loon dan de Fransche arbeiders werken. M. Rouvier heeft aan M. Dron beloofd geene beslissing te nemen, vooraleer het verslag, welke de afgeveerdigde van Toer- konje aan het opmaken is, onderzocht te hebben. Hervorming der landelijke politie. Zooals men weet, heeft het Staatsbe stuur verleden jaar eene Commissie aan gesteld, en deze gelast de middelen te bestudeeren om eene krachtige landelijke politie in te richten, die bekwaam zal wezen een weinig gerustheid op 't platte land te doen heerschen. Zonder veel van haar te doen spreken zet die commissie hare werkingen voort. Het is ons toegelaten, zonder vrees van tegengesproken te worden, te zeggen dat deze, niet in de oprichting van nieuwe overheden, maar in de wijziging van wat heden bestaat, de middelen gezocht heeft om de landelijke politie té verbeteren. Voornamelijk is het op het korps van de veldwachters dat men de aandacht moest vestigen.Om meer nut te trekken van deze geachte ambtenaren, die onder het toe zicht der burgemeesters staan en die door deze laatsten, uit vrees van te mishagen aan hunne kiezers, dikwijls tegengehou den worden, is de Commissie eens ge weest om te besluiten, dat de kantonale brigaden van veldwachters hervormd moeten worden en dat de brigadiers de macht moeten hebben van in geheel het kanton procesverbaal op te maken. Beter betaald en met de hoop den graad van brigadier te bereiken, zullen de veldwachters meer ijver in hunne ambts bediening toonen. De brigaden van gendarmen, ander zijds zullen versterkt worden en zullen de eenen met de anderen door den telefoon verbonden worden en op die wijze beter in staat gesteld zijn om de veldwachters te ondersteunen. Kortom, de commissie hoopt dat de samenwerking van veld wachters en gendarmen minder bezigheid aan onze landelijke gewesten zal schen ken. Catholiek onderwijs. Een radikaal blad is verschrikt over de toekomst van België omdat het moet vastellen dat de catholieke scholen, pensionnaten, cole- giën en andere gestichten met leerlingen zijn opgepropt, Het net zegt het is over geheel het land geworpen en bedekt het van het eene einde tot het andere en 't is te vree zen dat hetgeen dat net tusschen zijne mazen laat ontsnappen al niet heel veel zijn zal. Die bevinding welke onze tegenstre vers razend maakt, is voor ons, catho- lieken, zeer bemoedigend. Dank aan allerhande opofferingen welke de catholieken zich edelmoedig hebben opgelegd, behoort de jeugd hun grootendeels toe zij wordt gevormd vol gens hunne princiepen en hunne denk beelden. Deze jeugd is eene waarborg voor de toekomst hunner zaak en voor de leef baarheid hunner partij. Des te beter. Het zonlicht als ontsmettingsmid del. Belangrijke onderzoekingen zijn gedaan door prof. van Esmarch te Kiel, die aantoonden, dat het zonlicht dikwijls als reinigings- en ontsmettingsmiddel dienst doet. Hij vulde kleeren, bedden, vellen (huiden), meubels, linnengoed, enz. met de meest verschillende ziekte verwekkers, stelde alles aan de zonne stralen bloot en onderzocht dan elk uur, of en waar zwammen als ziekteverwekkers nog aanwezig waren.De resultaten waren over het geheel gunstig. Vooral de chole- rabacillen werden niet alleen aan de oppervlakte,maar ook in de diepere lagen der bedden, enz. spoedig door de zonne stralen gedood. Evenzeer vernietigend, hoewel eerst na geruimen tijd, werkten de zonnestralen op de bacteriën van typhus, miltvuur, tuberculose, longont steking en andere ziekten, Hieruit volgt dat we in den zonneschijn het beste en goedkoopste (dus kostelooze) ontsmet tingsmiddel bezitten. Voor het dagelijk- sche leven is dit natuurlijk van buiten gewone beteekenis. Want, omdat zich bijna altijd en overal ziekteverwekkers bevinden, moet men alle voorwerpen, die met ons lichaam in aanraking komen, als kleeren, linnengoed en bedden, dikwijls vele uren achtereen aan de zonnestralen blootstellen. Daardoor worden de weinige daarin aanwezige kiemen telkens gedood. Het socialism en de vrijdenkerij. De Nationale Bond der vrijdenkers van België heeft citoyen Celestin Dem- blon, socialistischen volksvertegenwoor diger van Luik, gelast hem te vertegen woordigen op het internationaal vrijden- kerscongres dat op 14 dezer te Geneve geopend wordt. Citoyen Demblon, door zijne afschuwelijke godslasteringen in de Kamer en elders, was inderdaad de aan gewezen man om dat schoon postje te vervullen. De roode partij haalt eer van hare mannen En dan durven de socia listen nog beweeren dat zij tegen den Godsdienst niet zijn Achteruit volks- foppers 1 HERINNERING. De wet opde Pensioenen stelt onder andere vast De personen die op 1 Januari 1901, van 55 tot 58 jaar oud geworden waren, moeten in de Algemeene Lijfrentkas eene som van 18 frank storten, willen zij op den ouderdom van 65 jaar het pensioen van 65 fr. genieten. Wie verwaarloost persoonlijk die som te storten, verliest zijn recht op pen sioen. Het ware wenschelijk dat elk gemeen tebestuur maatregelen name om boven staand artikel ruchtbaar te maken. Vele, zeer vele menschen hebben daar geene kennis van. Eens 65 jaar zullen zij verwonderd staan geen pensioen te ge nieten, en de fout zal aan hen liggen,door onwetendheid der wet. LAP8U88EM. Al de dom migheden die groene Pie in 't Land van Aelst en Den Werkmam heeft uitge kraamd zijn lapsussen, of liever missin gen, die hij uit verstoordheid of uit krijgslist heeft neergeschreven. Uit verstoordheid, dus uit gramschap; als Groene Pie gram is dan is hij zoo kwibus dat hij niet weet wat hij zegt of schrijft. Uit krijgslist de dommigheden uitkra men die men kent dat doen ze te Gheel. 't Is zeker ook uit verstoordheid of krijgslist dat ge schreeft dat M. Van Ryswyck, Burgemeester is van Luik in plaats van Antwerpen en vrijdag 11. nog, dat M. Woeste op 't Congres des H. Sacraments te Luik heeft gesproken 'tgene te Namen plaats greep. Geen nummer van 't Land van Aelst of De Werkman verschijnt of tal van dom migheden en ezelarijen zijn er in aan te treffen en de twee hooveerdige zotten die ze uitkramen, hebben dan de pretentie van aan Jan en alleman de les voor te spellen... ■•eerden - afbeulerij. Groene Pie keurt even als iedereen de peerden-afbeulerij Brussel-Oostende af. Maar is het wel aan hem zoo zeer te jammeren over de dood van eenige peer den Groene Pie schrijft dat het wreed is... maar wat volgens hem niet wreed is, dat is menschen vermoorden als het dient om zijne politieke hartstochten te voldoen. Schreef hij immers nietMen spreekt van doodschieten... maar wat geven eenige menschenlevens als wij maar 't Z. A. S. veroveren.... Zoo dan peerden doodrijden is schanda lig,onmenschelijk wreed, maar menschen doodschieten daar geeft men niet om als de hooveerdige zotten hopen dat hunne heersch- en baatzucht er zal door voldaan worden.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2