r/r Zondag 28 September 1902 3 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5715 LEUGEN LASTEB. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. EN Zondagrust. Volksgeneeskunde. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE Sl'L'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 27 September 1902. Advocaat H. Plancquaert heeft in Klokke Roeland een artikel geschreven, dat eene aaneenschakeling is van leugen en laster. Heeft hij het gedaan met het inzicht de catholieken te doen schreeu wen, dan heeft hij het deerlijk mis op zij gaan er met medelijden voorbij voor den diepgevallene christen en met min achting voor den laffen polimieker, die de rechten van de waarheid niet eerbie digt. Wij zijn overtuigd dat zulke artikels de catholieken geen kwaad kunnen dat zulk logenachtig als lasterlijk schrijven meer nadeel berokkent aan de groene socios dan het hun voordeel bijbrengt. Het is inderdaad eene daadzaak, eene onloochenbare daadzaak, zeer pijnlijk voorzeker om vast te stellen, dat een groot deel der Roelanders voor den Godsdienst en zijne verdedigers zijn verloren. Voor dezulken zijn artikels als die van M. Plancquaert een aangenaam en welgekomen geestesvoedsel, omdat de geest van schrijver en lezer op denzelfden diapason staan er kunnen echter nog mannen gevonden worden bij de groenen die bij zulke lasterlijke aantijgingen, den in den grond van hun hert ingeslapen godsdienstzin voelen wakker worden en tot den schaapstal terugkeeren. Wij kennen vele feiten van dien aard afgedwaalden van de eerste uur, meêge- sleept door al de bedriegelijke beloften die het daensisme bij karrevrachten onder het volk verspreidde, hebben ee rst tegen- goeste, dan walg in hun binnenste voelen ontstaan, omdat onvermijdelijk de spre kers der groene partij uitvielen op de Priesters en. op den Godsdienst. Zulken invloed moet de laster van M." Plancquaert hebben, laster weerdig van een verstokte geus of een gekken socialist. Kom laten wij het artikel van M. Plancquaert een oogenblik onderzoeken. Die heer schrijft Nr 37, 14 Sept. 1902 De catholieke behouders van Frank- rijk worden nu liberaal. Zij komen eene politieke partij te stichten onder de be lt naming van Liberale Vereeniging. Deze vereeniging werft leden aan on- der de catholieken, maar ook onder een deel der ongeloovige republikeinen die gaarn het tegenwoordig ministerie uit den zadel zoude lichten om er zelve in te komen ofwd die vreezen dat het tegenwoordig fransch ministerie veel te veel zou doen voor de werk- lieden en 't profijt van hun geldzak stellen boven hun haat tegen den godsdienst. 2ie Vervolg. Sorandal legde een vijffrankstuk in de vereelte hand van den grafmaker en ter wijl de man zich uitputte in dankbetui gingen, verliet de bezoeker het kerkhof en keerde met haastigen stap naar Pier- refite terug. Nog geen uur daarna trad Sorandal het kantoor van den notaris Balladon binnen ert deelde dezen laatste in korte bewoor dingen het doel van zijn bezoek mee. De notaris, een nog jong man met lichtblond haar en goed onderhouden bakkebaarden, ontving hem met de noo- dige onderscheiding. Sta mij vooreerst toe, mijnheer, zegde hij, u geluk te wenschen met de snelheid, waarmee het u gelukt is de on gegrondheid te bewijzen van de beschul diging, die men tegen u gedaan had. Van die afschuwelijke beschuldi ging is op het oogenblik gelukkig geen spraak meer, antwoordde Sorandal, maar laat ons ter zake komen, als ik u verzoe ken mag. M. de baron d'Amfreville was mijn oud oom. 7- Inderdaad, die omstandigheid was mij bekend, zegde de notaris Balladon, M. Plancquaert gebruikt het woord liberaal als een middel om zijne lezers ontweerdiging in te boezemen voor de groote booswichten die er ©p uit zijn Combes, den eerbiedweerdigen, uit den zadel te lichten. Liberaal heeft twee beteekenissen. a) De oorspronkelijke het beduidt alsdan vrijzinnig, voor de vrijheid, vrij heidsgezind. Onze tegenstrevers, van i83o hadden dien naam gekozen maar weldra wierd liberaal synoniem van godsdiensthater en vandaar b) de tweede beteekenis van geus en Kerkvervolger. Wie bij ons het woord liberaal uit spreekt, gebruikt het natuurlijk in den tweeden zin, in den zin van tegenstrever en vijand van den Godsdienst. In Frankrijk echter bij het stichten van genaamden bond beoogen de stichters en de leden slechts de vrijheid, de mo derne vrijheden te vrijwaren tegen de op een volgende inkrempingen des helds van den groenen socio. M. Plancquaert verdedigt onrechtstreeks den vrijheiddooder. M. Combes Die bond heeft als bijzonder doel de vrijheid van onderwijs te handha ven tegen de vrijmetselaars, tegen de handlangers van apostaat Combes, die het vrij onderwijs wil versmach ten. M. Plancquaert liegt dus, liegt wetens en willens, liegt met opzet, liegt met moedwil als hij zegt dat die bond ont staan is om de plaats in te nemen van de tegenwoordige ministers. Wat zij willen is een ministerie, gelijk 't welk, dat de vrijheid en het recht van anderen eerbiedigt. De laster van M. Plancquaert stijgt ten top als hij den bond het inzicht aanwrijft het te willen doen tuimelen omdat zij vreezen dat het tegenwoordig fransch ministerie veel te veel zou doen voor de werklieden en 't profijt van hun geldzak stellen boven hun haat tegen den godsdienst. Het ministerie van M. Combes een ministerie van sociale werken, bezield met liefde voor den werkman 1 Kom laat ons lachen, het is te sterk. Wij zullen eens zijne werking nagaan als het ten gronde ligt. Van nu af echter weten wij dat, om zijne machteloosheid op maatschappelijk gebied te verbergen, en bijzonder om de beschermelingen der logie, de Hum BERTS, TE ONTRUKKEN AAN DE HANDEN VAN het gerecht, het zich geworpen heeft op de kloosters en de beul heeft gespeeld n zusters en nonnen Schoone specialiteit M. Plancquaert gaat voort u En diezelfde catholieke behouders schreeuwen nu als braadverkens die terwijl hij met de hand langs zijne schoone bakkebaarden streek, en ik moet erkennen dat mijne verwondering groot was toen Hij hield op en Sorandal riep onge duldig uit Ga voort, mijnheer, waarover heb ik u zoo verwonderd Mijn hemel, mijnheer, hernam de notaris, de taak, die op mij rust, is mij zeer moeilijk en onaangenaam, want tot mijn groot spijt heb ik u eene wreede teleurstelling mee te deelen. Wat dan vroeg Sorandal, terwijl zijne hand, waarmee hij op het schrijf- bureel van den notaris leunde, eenigszins begon te beven. De notaris Balladon was evenwel een van die menschen, die zich zelve gaarne hooren spreken en zich niet licht het genot laten ontzeggen, naar hun eigen stem te luisteren. Hoe bedroefd gij ook wezen moogt, ging hij voort, over den dood van uwen ouden oom, en zeker zal de afschuwelijke misdaad, waaraan M. de baron d'Amfre ville ten offer viel, uwe smart nog ver groot hebben, is het toch niet meer dan billijk, dat gij aan de behartiging uwer belangen hebt gedacht. Ik begrijp dan ook zeer goed, wat mij de eer verschaft van uw bezoek, maar ongelukkigerwijze kan ik u geen bemoedigend... Ik wacht, mijnheer riep Sorandal driftig uit, want het was hem niet langer men keelt, niet omdat zij nu de minder- lieid zijnde, door de vrijmetselaars of de ongeloovigen gefolterd en verbrand worden maar omdat men hier en daar een burgemeester durft afzetten of een bretonsch boer die opstand deed tegen de politie voor acht dagen in den bak draait. Nogmaals M. Plancquaert zooveel woorden, zooveel leugens Gij weet heel goed dat de catholieken van Frankrijk manifesteeren tegen het uitdrijven der Zusters uit de scholen. De vrijheid van onderwijs wordt met de voeten getrapt en het kind der catho lieken wordt thans naar de onzijdige goddelooze school gesleurd, met ge weld want gij weet in Frankrijk bestaat de verplichte school. Tegen de verkrachting van hun recht protesteeren de catholieken, zij protesteeren luid. Is dat hun recht niet? Doch zij nemen getne revolvers mede zij gebruiken geen dynamiet, heer Planc quaert, lijk uwe vrienden en bondge- nooten, de lieve socios, hebben ge daan Het afzetten van eenige burgemeesters is het gevolg en niet de oorzaak. Die bur gemeesters hebben geweigerd dat beulen werk te verrichten dat gij toejuicht, heer Plancquaert, dat gij ophemelt en luide goedkeurt. M. Plancquaert is in zijn schik omdat arme kloosterzusters worden uitgedreven uit hunne scholen, welke volgens het woord van den maker der wet, M. Waldeck-Rousseau niet door de nieu we wet waren bedoeld of bedreigd En de heer Plancquaert is christen 1 Laat mij lachen De catholieken, woord dat in Frankrijk zooveel gelijk staat, zegt de waarheids- lievende heer Plancquaert met uitbui ter of dwingeland of wel ten gevolge der onwetendheid en weinig beschaafd heid van het grootste deel der menschen die de catholieke behouders nog aankle ven, met mutten. kieken, achteruit kruiper, enz. gaan hand in hand met vrijmetsslaars Leugen De vrijzinnige mannen die aan Graaf A. De Mun hunne bijtreding tot den veldtocht voor de vrijheid van onderwijs hebben gezonden, zijn ongeloovig mis schien maar niet ingelijfd bij de loge, geen vrijmetselaar. Vrijzinnig en vrijmetselaar is hetzelfde niet. De heer Plancquaert weet niet goed wat hij schrijft of hij liegt met opzet. Oh die brave christene ziel die zich ook geroepen waant den godsdienstzin onder het volk te doen herleven schijn heiligheid dat zijn van uw toeren De catholieken vinden hunne aanhan gers bij onwetende menschen. Maar, lieve mogelijk, zijn ongeduld over deze lange inleiding te beteugelen. Dc notaris Balladon scheen door dezen bitsen toon eenigszins gekrenkt te zijn, maar waarschijnlijk van oordeel dat hij zich beter opgevoed moest toonen dan zijn bezoeker, want hij behield zijn glim lach en zijn toon was nog even beleefd toen hij voortging Het spijt mij dan u te moeten zeg gen, dat uw naam in het testament van M. d'Amfreville niet voorkomt. Sorandal wierp zich eensklaps in zijn stoel achterover er ging hem een schok door het lichaam. Evenals op het kerkhof te Pierrefite, toen hij van den grafmaker vernam dat de oude Dominique nog leefde werd hij lijkkleurig. Zijne handen trilden en met halfver- smoorde stem stamelde hij Het testament Zeker, antwoordde de notaris Balla don, terwijl hij zijn best deed om door een vriendelijk gelaat de slechte tijding die hij bracht, eenigszins te verzachten. Gij lacht toch zeker vroeg Soran dal, terwijl hij den notaris met zijne ont stelde oogen aanzag. In het minste niet. Wanneer ik het genoegen had, beter door u gekend te zijn, dan zoudt gij weten dat ik in zaken nooit lach. Maar mijnheer... Wat, mijnheer Inderdaad, ik had waarheidminnende heer, weet gij dan niet wat de Ciironique over een tiental dagen schreef dat de buiten vijandig was aan de catholieke partij en deze bijzon der hare aanhangers vond in de steden plaatsen van licht en beschaving, zeggen onze geuzen. Staken wij onze bemerkingen over dat walgend artikel. Wij kunnen niet begrijpen hoe zoo vele ezelaiijen door een advocaat zijn kunnen uitgekraamd worden. Wij vinden het oneerlijk, in de hoogste mate, zooveel leugens met opzet aan een te flansen. Een polemist moet naar de waarheid streven. De haat moet den schrijver verblind hebben, want onaanneembaar is het dat zulke ciffeltorenachtige dwalingen door iemand die naar het ware streeft, die recht en rechtveerdigheid eerbiedigt, ter goeder trouw zijn neêrgeschreven. Droevig teeken van den zielkundigen toestand van den schrijver. Ook zullen al de lezers hem beklagen en met walg en afkeer zulke dingen van de hand wijzen. Wij zijn het tijdstip voorbij waar men schaamteloos zeggen mocht: Liegt, liegt STOUT ER ZAL ALTIJD IETS VAN OVERBLIJ VEN Moedwillige leugen van 't begin tot- 't einde walgt de natuurlijk rechtschapene ziel en walg zal M. Plancquaert inoog- sten. Dat is zeker 1 De liberalen en de vrijheid. In haar nummer van donderdag laatst, 18 September heeft de Vlaamsche Gazet Laatste Nieuws nog eens de catho lieken van Beirvelde en omstreken, die, alhoewel pachters van liberale eigenaars zijnde, hunne kinderen naar de catholieke scholen durven zenden, aangeklaagd en hunne eigenaars aangezet ze te broodroo- ven. Ziehier in welke vrijheidhatende be woordingen het orgaan der liberale vrij denkerij zich uitdrukt Wat echt... schandalig mag heeten, is dat er zelfs pachters der familie i> de Kerchove de Denterghem nog licht- zinnig en dwaas genoeg zijn het ge- kende spreekwoord wiens brood men eet, diens woord men spreekt, met de voeten te treden en hun kroost naar de pastoorsscholen zenden. Zulke ondank- bare rekels verdienen loon naar wer- ken, en 't is te hopen dat aan dien ondraaglijken toestand een spoedig ein- de zal worden gesteld... Dat de andere liberale eigenaars hetzelfde voorbeeld volgen... 't zal de beste aanmoediging i> zijn aller vrijzinnige inwoners, in hunnen strijd tegen de dompers. i) Wij drukken ook den wensch uit in alle steden en dorpen éénparig het wel verwacht dat dit bericht 11 onaange naam zou aandoen, maar uwe verwon dering... hoe zal ik het zeggen.., verwon dert mij. Is het dan zoo onwaarschijnlijk dat M. de baron d'Amfreville een testa- stament gemaakt heeft Neen, zeker niet, gy hebt gelijk, antwoordde Sorandal, terwijl hij zich inhield, maar ik meende... M. Curtelin, de onderzotkerechter, had mij gezegd.... Hij haalde diep adem, alsvorens hij verder kon. M. Curtellin had mij gezegd, her nam hij, dat men te vergeefs naar een testament gezocht had. En dat is de zuivere waarheid, ver klaarde de notaris, men heeft alle meu belen ledig gemaakt, alle papieren van wijlen den baron d'Amlreville nagezien en gerangschikt, maar men heeft er geen bijgevonden, waarop hij zijn laatsten wil had aangegeven. Maar dan... O een oogenblik, wat ik u verzoe ken mag. Bij dit onderzoek vond men echter een drukke briefwisseling tusschen M. d'Amfreville en een van mijne ambt- genooten, den r.otaiis Lemartrois te Bordeaux. Ah I Men maakte hieruit met zeer veej grond op, dat bij den notaris Lemartrois, wellicht een testamet van den overledene berustte. En staats- en ander vrijzinnig onderwijs door al de anti-klerikalen te zien steu- nen in 't belang der liberale grondstel- seis en der vooruitstrevende zaak. De Gazette van Brugge, die hatelijke regels overdrukkende, velt er het volgende oordeel over, bij hetwelk alwie de vrij heid van geweten eerbiedigt zich volmon- mondig zal aansluiten Dus, al wie het waagt gebruik te raa it ken van de vrijheid van onderwijs om zijne kinders in catholieke scholen te doen opvoeden, moet gebroodroofd worden. Het Laatste Nieuws hoopt stellig dat al de liberale eigenaars, te Beirvelde en in al de steden en dorpen van geheel het land, alzoo zullen te werk gaan. Nooit lazen wij ergens i) schaamteloozer bekentenis. Nietwaar, de liberalen zijn voor de n vrijheid Ha indien zij er maar de i) macht toe hadden, hoe zouden zij het i) vooibeeld hunner vrienden volgen Maar, zeg eens, Laatste Nieuws n waarom moeten de kleine menschen alleen alzoo behandeld worden Wat zult gij doen met de rijke liberalen die wel het onzijdig of slecht liberaal onder- wijs aan de kinderen der mindere stan- den willen opleggen, maar die zelve i) voor hunne eigene kinderen, het onder- wijs der catholieke scholen, ja der kloosterscholen boven dit der officieele geschichten verkiezen Iedereen kent zulke rijke liberalen. Verleden week nog herinnerde men dergelijk geval in de Gentsche gazetten. M. Braun, liberale burgemeester de- zer stad, had eenen brief geschreven ter verdediging van het officieel onder- d wijs, waarvoor de socialisten van Voor- i) uit bijzonder geweldige propagande 11 gemaakt hebben. Hewel, diezelfde M. Braun deed zijn eigen kind in eene nonnensch®l opvoeden. Zoo zijn er met honderden rijke liberalen. Dat is niet te verwonderen. De opvoeding, op den godsdienst gesteund, geeft waarborgen die het ander onderwijs niet ople vert. Zeker, zegt het Fondsenblad, is het M. Braun alleen niet in de liberale partij die, voor de opvoeding zijner kinderen, de voorkeur aan de catholieke scholen geeft. Zooveel te hatelijker zijn de liberale schrijvelaars welke de eigenaars tot die dwingelandij aanzetten. En dan durft de Flandre libérale nog komen zeggen dat de liberalen, in de schoolkwestie, slachtoffers zijn van hunne eigene verdraagzaamheid. Zonderlinge slachtoffers en nog zonderlinger verdraag zaamheid Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 28 Sep tember 1902, M. Renneboog, Nieuw- straat. Men telegrafeerde hem, dat wil zeg gen, ik telegrafeerde hem en gisteren heeft hij heantwoord. Wat Hij zond mij een gelegaliseerd af schrift van een testament, gedagteekend van 12 Juni en denzelfden dag gedepo- seerd ten kantoore van mijnen ambtge noot Lemartrois. En bij dat testament Bij dat testament vermaakt M. de baron d'Amfreville al zijne goederen, roerende en onroerende, en zijn geheel kapitaal aan zijne achternicht, Mej. Gi- sèle Dorgeur. Sorandal deed een dof gebrom hooren, sloeg hevig met de vuist op het schrijf- 'oureel en stond op. Wat deert u, mijnheer? vroeg de notaris. Wat mij deert... wat mij deert, zegde Sorandal, aan wiens beklemde keel ter nauwernood dc woorden konden ontsnappen, wat raaskalt gij toch, mijn heer de notaris Ik moet u doen opmerkeu, dat ik volstrekt niet raaskal, antwoordde de notaris gebelgd. Gij vraagt mij inlichtin gen en ik doe mijn best om u die zoo goed en omzichtig mogelijk te geven. Sorandal luisterde niet naar hem, hij stond daar met knikkende knieën, streek met de hand over het voorhoofd, dat klam van het zweet was en wendde schier bovenmenschelijke pogingen aan, om Tandenkrijgen der kinderen. In het algemeen van de 6e tot de 7® maand verschijnen bij de kinderen de eerste tanden welke men gewoonlijk melk tanden noemt. Het kind krijgt twintig melktanden. i' 4 middensnijtanden 2" 4 zijsnijtanden, 3C 4 hondstanden, 4e 8 maaltanden of baktanden. Deze melktanden verdwijnen en maken plaats voor de andere tanden tusschen het 7* en het 9® jaar. De mond der zuigelingen moet goed gereinigd worden, telkenmale zij de borst of de flesch hebben genomen. Als het kind lijdt, tengevolge van het tandenkrij gen, kan men het vleesch inwrijven met rozenhonig, bevattende een gram borax per dertig gram. Morgen en avond moet de moeder de tanden van het kind bor stelen met eenen fijnen borstel en een weinig boorzuurwater. Bij de voeding der kinderen, moet men totaal, of ten minste zooveel mogelijk vermijden hun suikergoed, siroop, zoete koekjes, zuur fruit enz. te geven daar alle deze stoffen, 't zij door gisting 't zij door hunnen eigen aard, de glasstof der tanden vroeg doen afvallen. Men moet het bederven der melktanden vóórkomen, zooniet is het kind blootge steld aan erge ongesteldheden. Wanneer 's kinds tanden bederven knabbelt het niet meer, het slikt de spijzen binnen, de darmontsteking volgt er op en de al- gemeene groei en ontwikkeling van het kind worden merkelijk vertraagd. Soms zelfs hebben deze ongesteldheden eenen doodelijken afloop. Wanneer de tanden van jongsaf niet goed verzorgd worden, groeier, zij scheef over elkaar en beletten bet goed knabbelen der spijzen en bijge volg de goede spijsvertering. Wij kunnen dees hoofdstuk niet sluiten, zonder aan de jonge moeders het nadeel te doen kennen van al de siropen, zooals anijs en muntsiroop welke aan de kinde ren worden gegeven. Sommige moeders geven slaapsiroop dit is zeer gevaarlijk en werd meer dan eens met noodlottig gevolg gebruikt. Andere moeders geven hunnen lievelingen anisette of pepermunt likeur, welke in eene naburige herberg wordt gehaald. Als wij hier zeggen dat zulke dranken van 40 tot 5o per honderd alcool inhou den, zal het wel overbodig zijn over zulk gevaarlijk stillend middel verder uit te weiden. Anijs, pepermunt, venkel en an dere dergelyke siropen bevatten vluchtige oliën of essencen, welke geest verstom- pende eigenschappen bezitten, een ver gift zijn voor de kinderen en eenen ellen- digen invloed op ontwikkeling van ziel en lichaam uitoefenen. Het is de plicht van iedere huismoeder deze zaken te weten, zulke gevaarlijke stoffen nooit te gebruiken en aan de onwetende moeders deze stillende middels af te raden. kalm over zijnen toestand na te denken. Giséle Dorgeur, mompelde hij als in eenen droom. Juist, antwoordde de notaris Balla don, Gisèle Dorgeur. Is die naam u on bekend Neen, neen, zegde Sorandal, maar ik meende dat die familie Dorgeur uitge storven was. Met uw verlof, zij woont te Cardiff in het land van Wales, in Engeland zij is arm, wanneer de inlichtingen die mijn ambtgenoot mij heeft verstrekt, juist zijn, wat ik alle reden heb om te veronderstel len. M. Dorgeur is een gewezen zeeka pitein. zooals gij misschien wel weet, die thans een bescheiden ambt bekleedt aan de havenadministratie te Cardiff. Zijn gering inkomen is juist voldoende, om met zijn gezin, vrouw en dochter, zuinig te leven en nu valt er voor dat arme kind eene erfgenis van vijf millioen als 't ware uit de lucht. Bij het hooren van dit bedrag beefde Sorandal. Vijf millioen Ja, mijnheer, op zooveel begroot men het vermogen van M. de baron d'Amfreville en het is waarschijnlijk nog grooter, want men hefift de weerde van al zijne bezittingen nog niet nauwkeurig opgemaakt, evenmin als de aandeelcn die hij had in verschillende nijverheidsonder nemingen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1