I" Zondag' 5 October flH)2 5 centiemen per nummer. mic Jaar 5715 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 'I Arrondissement van Aalst ONDERWIJS. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. O Dendergalm EN NU! LANDBOUW. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUË BITIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 4 October 1902. De armtierige slaat nogmaals de trom ten voordeele der scholen waar 't gebod Gods wordt dood gezwegen, of begekt en bespot, waar de Godsdienst is uitgeban nen. De ervaring heeft het bewezen, zulke scholen brengen socialisten voort zie eens naar de groote steden, Brussel, Gent, Luik, Het socialisme is er sterk, omdat de scholen er goddeloos zijn. Het eene volgt noodlottig uit het andere. Doch dat willen de geuzen niet zien zij zouden alsdan hunne veroordeeling lezen, tenzij zij, vóór alles, de vernietiging VAN DEN GODSDIENST BEOOGEN. Vele geu- zen zijn reeds tot daar, men rolt zoo gemakkelijk in de diepte eenmaal men op de steile helling is. Onzijdig, goddelgos onderwijs moet fataal socialisten en anarchisten kweeken. Inderdaad, wij moeten het herhalen Als er geen God bestaat, als er geen eeuwig leven is, als alles zich bij het tegenwoordige leven bepaalt, waarom moet de eene hier rijk zijn, in genoegten baden, en de andere in armoede verkwij nen, door gebrek vergaan Men leert ook in die scholen dat de menschen gelijk zijn, dat ze evenveel rechten hebben. En alles rondom ons, in het werkelijke leven toont ons verschil, ongelijkheid en tegenstelling. Wie dit leven aanziet als een doel en niet als middel om de eeuwige zalig heid te verzekeren moet natuurlijk, moet noodlottig socialist worden, en hij zal het zijn zoodra hij van de wezenlijkheid der dingen is bewust. De geuzen graven dus een graf door het verwereldlijken van het onderwijs, waarin zij zullen gedolven worden. Waar heeft in het volk de geuzerij wortel geschoten Waar ziet men de werklieden liberaal, 'tis te zeggen bassend op Godsdient en Kerk en verder tevreden met de maatschappelijke ongelijkheden De massa is consekwent in hare rede- neeringen het volk gaat tot de uiterste gevolgtrekkingen van zijne princiepen. Het heeft ook geen reden om halverwege te blijven steken, het heeft geen stoffelijke belangen te vrijwaren tegen de mannen die alles willen effenen. Die reden hebben de geuzen en zij zijn alleen godsdipnsthatend. Alles, zeggen zij, bepaalt zich tot het tegenwoordige leven. Dan wordt halt geblazen, zij gaan niet verder uit schrik voor de gelijkheid die aan den gezichteinder opdaagt en de menigte toelacht 1 Arme verblinde geuzen I Gij werpt lie ver de maatschappij in een zee van kwalen en rampen dan de invloed van den Gods- 22° Vervolg. Bij het hooren van dit bedrag beefde Sorandal. Vijf millioen Ja, mijnheer, op zooveel begroot men het vermogen van M. de baron dAm- freville en het is waarschijnlijk nog groo ter, want men heeft de weerde van al zijne bezittingen nog niet nauwkeurig op gemaakt, evenmin als de aandeelen die hij had in verschillende nijverheidsonder nemingen. De notaris Balladon zegde nogmaals met een zucht Arm kind. Sorandal begon te lachen, maar zijn lach klonk schril. Arm kind, herhaalde hij, ja, gij moogt haar nog wel beklagen, het is in derdaad om meelijden mtê te hebben als iemand, die den tenen dag nog geen stui ver bezat, den anderen een rijke erfgena me wordt. Helaas, zegde de notaris, dat ver mogen zal haar weinig baten. Zoo, en waarom dan, als ik vragen mag? dienst te erkennen, dan Gods gebod te volgen, dan zijn gezag te eerbiedigen. Zij verspreiden onder de mgssa twijfel en ongeloof, haat tegen het goede. Gij zaait winden, heeren geuzen, en gij zult ook stormen oogsten Dat is fataal. Keeren wij tot den armtierige terug. Hij schrijft Dendergalm 21 Sept. 1902, 2de bl. De beste scholen zijn natuurlijk degene, die de meeste waarborgen op- leveren in opzicht der bekwaamheid van leeraars en onderwijzeressen en u van nauwkeurig toezicht over de leer- wijze en de vordering der leerlingen. Wij zijn, 't gebeurt niet alle weken, met hem 't akkoord als hij er het woorde ken deugdzaamheid der onderwijzers bij voegen wil. Hoe kunnen wij die dingen weten want zij staan nu toch ook op het voorhoofd niet gegrift De vordering der leerlingen bewijst de degelijkheid der methoden en de be kwaamheid der onderwijzers. Juist zoo. Welnu wij hebben in de uitslagen der wedstrijden van het lager onderwijs toen zij nog bestonden kunnen zien hoe deei lijk de officieele scholen door de vrije wierden geklopt. Dat gebeurde telken jare en de pandoe ring wierd zoo schrikkelijk dat al de offi cieele meesters de afschaffing der wed strijden vroegen, eischten, er om tierden en schreeuwden en ze ook bekwamen De wedstrijden wierden afgeschaft opdat het volk niet zou bemerkt heb ben hoe deerlijk het officieel onder wijs wierd geklopt telkens het in aan raking kwam met het vrije. En thans zie het middelbaar onderwijs. Wie heeft de overwinning behaald op de 8 gepatroneeide collegiën of de 20 ailienea en 10 gemeenttcollegies, in een woord de 3o officieele gestichten De dagbladen hebben de zegepraal van het caiholiek onderwijs luide verkon digd. Doch in hunne vaststellingen zij steunden alleen op de feiten, op de bekomen uitslagen hebben zij verge ten te rekening te houden van de bereke ning der waarschijnlijkheden. Waren de catholieke gestichten even sterk i.i getal als de officieele. streden zij met evenveel leerlingen, het zou geene neerlaag voor het officieel onderwijs zijn het was eene verplettering Ja, Dendergalm heeft gelijk. De uit slag van den wedstrijd bewijst de vorde ring der leerlingen. De vordering der leerlingen bewijst de degelijkheid der methoden en de bekwaamheid der onder- wijzers. 't Akkoord, volkomen t akkoord. Onze geleerde tegenstrever zegt verder dat de beste scholen waar de kinde- Het gelaat van den notaais nam eene ernstige uitdukking aan. Ik zie dat het ongeluk van mej. Gi sèle Dorgeur 11 nog onbekend is, zegde hij, weet dan dat die ongelukkige alleen naar het lichaam, maar met naar den geest ontwikkeld is. Wat bedoelt ge Ik bedoel dat zij twintig jaar is, groot en welgevormd, schoon zelfs naar men zegt, maar dat zij, wat het verstand betreft, kind gebleven is, zij kan ternau wernood spreken. Zeer dikwijls kan zij hare gedachten slechts door onsamenhan gende woorden uitdrukken, waarvan men den zin maar moet raden, wat niet altijd even gemakkelijk is. Men heeft het moe ten opgeven haar iets te leertn. Zij leidt slechts een plantenleven zij is, in een woord, wat men eene onnoozele noemt. Waarlijk En met zijn hatelijk lachje voegde bo- randal er bij Wat zal ik u zeggen, het spreek woord is hier op zijne plaats Hans komt door zijne domheid voort Het was hem gelukt, de vreeselijke ontroering te bedwingen, die hem zooe ven had overvallen alken aan het beven van zijne handen en aan zijne zwarte oogen, die fonkelden als die van een roof dier, zag men nog dat hij inwendig met rustig was. Balladon stond op. ren opgeleid worden door vaders en moeders die beseffen wat het familie leven moet zijn. Zie dat is eenvoudig eene domheid. Er zitten in het officieel onderwijs een aantal verstokte jongmans die er niet aan denken willen te trouwen. Zal het onderwijs dier heeren er door lijden Als Dendergalm zulks bedoeld hopen wij dat die heeren zelf zullen verzet aantee kenen. Hij gaat voort De beste scholen zijn degene waar de kinderen den eerbied leeren voor de wetten en instellingen van het lan l, de liefde voor de vrijheden welke het aan- deel zijn der beschaafde volkeren, die niet tot dé barbarschheid terug willen keeren. Dat leeren zij niet in de scholen van Dendergalm. Geen eerbied voor de wetten. In elk nummer valt het blad der geuzen van Aalst de wetten van ons land aan, vaart het hevig uit tegen onze nationale instel lingen. Is dit misschien een middel om aan de jeugd den eerbied in te boezemen of mag Dendergalm door de jeugd niet gelezen worden omdat het leerstelsels verdedigt gansch tegenstrijdig met hetgeen de jeugd moet weten en in pratijk stellen;? Dat hij nu niet protesteerc, niet waar al de wetten door ons catholiek ministeiie tot stand g< bracht en die de bewondering verwekken van al de Europeesche natiën, die Frankrijk bij ons komt afschrijven, zijn knoeiwetten, btdrog en kult den boer I De schoolwet van 1879 was voor hem een toonbeeld van rechtveerdigheid Geen eerbied voor de vrijheid. De opstellers van Dendergalm zijn leerlingen dier perfekte scholen door de geuzerij zoo aangeprezen aan het volk maar niet aan hunne kinderen. Zij pratikeeren de vrijheid, zij kennen die waar, echt merk, onvervalscht. Hoor die minnaars van de vrijheid Wij gelooven dat het beter is dat volksken (paters en priesters aan de deur van het land te zetten. Dendergalm September 1891. Zachtjens dompers lacht u geen bult, dat staat te leelijk. Pergameni is er zoo zeer niet neven als hij schrijft Boet, gevang, verbanning zijn wet telijke middelen. waarom ze niet toe passen op de catholieken. (Dender galm en Revue de Belgique). Wat is vrijheid Dendergalm antwoordtDe vrijheid i) van geweten, het is te zeggen de i) verwereldlijking van alle openbare diensten en voornamelijk van het onderwijs en van de weldadigheid met het onmisbaar toevoegsel van het verplicht onderwijs. Als dat vrijheid is dan zien de blinden, dan hooren de dooven, dan spieken de stommen Dat is geen vrijheid, dat is verdrukking voor de catholieken. En Dendergalm wil de jeugd in zulke princiepen opleiden. Hij is verdraagzaam, hij is vrijheidgezind Laat mij lachen Wij kunnen thans kort zijn. Dal beste onderwijs is niet het officieele, van Den dergalm het is het catholieke onder wijs. Daar leeren de kinderen dat alle menschen gelijk zijn dus dat we moe ten verdraagzaam zijn en de vrijheid met der daad liefhebben. Dwang plegen is aan de plicht der christene liefde en aan de verdraagzaamheid te kort schieten. Wij moeten dit doen uit liefde tot God die ons aller Vader en Schepper is en ons eens zal geven volgens onze werken. Daar leeren de kinderen dat alle gezag van God komt en bijgevolg dat wij aan de Wetten van het land en zijne instellingen moeten gehoorzamen. Jboch die wetten moeten rechtveerdig zij$ï in hun eigen zij moeten ons onzen plIcht helpen vervullen, plicht jegens God, jegens onzen evennaaste. jVclnu dit alles leert men in catholieke scholen alleen. In die scholen alleen kan men die leerstelsels op vaste princiepen steunen, zonder dewelke alles broos is en bouwvallig. Ouders verkiest tlnn de Catholieke Scholen Geloof mij, mijnheer, zegde hij, dat ik u met leedwezen deze slechte tijding heb overgebracht, Waarlijk toch, hernam Sorandal. Ik geloofde dat mijn oud-oom gestorven was zonder een testament na te laten en ik wilde dus zijne millioencn niet in de staatskas laten vloeiën, dat zou al te dom zijn, maar ik had niet de minste bereke ningen gemaakt op de fortuin van M. d'Amfreville, ik heb er tot dusverre zon der geleefd, ik zal nog wel langer leven zonder haar. Toen mij het bericht van den moord ter oore kwam, stond ik op het punt om elders mijne fortuin te gaan zoeken, welnu, mijn vertrek is een korten tijd uitgesteld, dat is alles. Mijnheer, zegde de notaris, terwijl hij langs zijne bakkebaarden streek, gij weet uwe teleurstelling met weerdigheid te dragen. Ach, kom, zegde Sorandal, hadt gij mij in staat geacht om dat meisje haie erfenis te betwisten Dat zou ik met mijn karakter niet kunnen overeen brengen, mijnheer, maar het is nu genoeg, ik heb u al te lang van uwe zaken afgehouden. O, neen, zegde de notaris met een afwerend handgebaar. Zeker, zeker, uw tijd is kostbaar. Ik ga heen en blijf u erkentelijk voor uwe welwillendheid. O 1 mijnheer. De notaris deed zijnen bezoeker uitge- DE BROUWERSGERST. Iedere landbouwer weet dat in de laatste jaren de teelt van gerst veel winst gevender was dan de teelt der andere graangewassen door degrootere opbrengst welke de gerst geeft en haren tamelijk hoogen prijs. Ook zien wij dezen teelt zich meer en meer uitbreiden, te meer de gerst op alle gronden, die niet te nat noch te droog zijn, zeer goed gelukt. Zij dringt md haie wortels niet zeer diep in den grond en voedt zich meest in de bovenste lagen. Na aardappels, beeten en andere hakvruchten, bij tijds g zaaid, ziet men ze altoos goed g. dijen zoo bi-kwam men te Aarschot in 1899 eene opbrengst van 731 kilog. op een perceel van 52 roeden (ruim 17 aren). Gerst om te brouwen moet eene groote hoeveelheid zetmeel of ameldonck bevat ten en weinig eiwitachtige stoffen, daarom hechten de brouwers het grootste belang aan dc volgende hoedanigheden i0 Ge lijkmatige grootte en vorm van den korrel, 20 fijne pel, 3° hoog soortelijk gewicht, 40 klein stikstofgehalte, 5° goede kiemkracht, 6° rondachiige korrel, met schoone witgele kleur. leide tot aan de voordeur, waar zij nog ecnige plichtplegingen wisselden, maar toen de deur achter Sorandal gesloten was en hij weêr op straat stond, nam zijn ge laat eene gansche andere uitdrukking aan. Wie hem op dit oogenblik had gezien, zou gesidderd hebben. Zijne oogen schoten vlammen, hij knar ste op de tanden, een dof gebrom deed zich achter in zijne keel hooren, zijn hart klopte zoo onstuimig, dat hij een oogen blik moest blijven staan en zich aan den muur vasthouden. Zoo, dacht ge dat, domkop, mom pelde hij. terwijl hij een dreigenden blik naar het huis van den notaris wierp, dacht ge dat ik er de man naar was, om de partij gewonnen te geven, om den aftocht te blazen, om de kans verloren te houden, zoolang er nog een droppel bloed door mijne aderen vloeit Dat komt omdat gij uuk niet weet wat ik al gedaan heb, om mijn doel te bereiken. Hij hieid op, zag wantrouwig om zich heen als vreesde hij. dat de woorden, die hem ontsnapt waren, konden worden op geval gen, maar niemand kon hem ge hoord hebben. Het was stil in de straat, de avond daalde vreedzaam. En al die moeite en gevaren zou ik mij um niets getroost hebben, zette So randal zijne alleenspraak voort. Neen, Ongelukkiglijk zien alleen de groote brouwers naar deze kenteekens, zoodat meestal de graankoopers geen genoeg zaam onderscheid maken tusschen gerst van i«n,2en en 3en rang, en voor de slecht ste en de beste kwaliteiten maar ten klein verschil van prijs betalen, waardoor de verstandige landbouwer weinig aange moedigd wordt zich toe te leggen om uitgelczene brouwersgerst te winnen. Hiertoe moet de landbouwer letten op zijn zaaigraan, immers de schoone kleur wordt wel door het weder begunstigd, maar geenszins de rondachiige vorm der korrels deze moet men bekomen door de uitkiezing of de soort, die ook invloed uitoefenen op de gelijkmatige grootte en vorm van den korrel. De ronde korrels bevatten meer zetmeel en minder eiwit stoffen dan da langwerpige. Daar de gerst maar een laag gehalte mag hebben in eiwitachtige stoffen of stikstofbestanddeelen, moet men de be mestingen met beer of versch stalmest vermijden. Een land, wel voorzien van oude vette, met eene goede dosis potasch en fosfoorzuur bemest nevens enkel eene gepaste hoeveelheid sodanitraat, ge ven de beste uitslagen. Immers met eene sterke stikstofbemesling verhoogt het ge halte eiwitachtige stoffen. In de proefnemingen van Maercker be kwam men i° met 100 kilogr. sodani traat graan dat 8,6 t. h. eiwit bevatte 20 met 200 kilogr. sodanitraat bekwam men graan dat 9,5 t. h. eiwit bevatte 3° met 400 kilog. sodanitraat vond men 11.5 t. h. eiwit. Het fosfoorzuur heeft eenen voomame- lijken rol in de graanvorming of de vor ming der graankorrels, zoodat de land bouwer, om eenen schoonen oogst te bekomen, moet zorgen dat zijnen grond wel voorzien is van fosfoorzuur. Wie den rol kent van den potasch in de levensverrichtingen der planten, zal zeker de potaschbemesting als zeer ge wichtig aanwijzen voor den teelt der brou wersgerst. De potasch speelt eenen voor namen rol in de vorming der zetmeel- stoffen, tn draagt het meeste bij tot het bekomen van de bijzonderste gevraagde hoedanigheden, zooals grootte en vorm van den korrel, fijne pel, hoog soortelijk gewicht en een hoog zetmeelgehalte. 0 Stoklasa heeft proeven genomen met n gerst, na beeten, op een land dat voor n de beeten 100 ot i5o kilog- chloorpot- asch had ontvangen, en ook op een land dat geene potasch vette had be- komen. Het graan gewonnen op het i) land met potaschzout gemest, was van uitstekende hoedanigheid en overtrof verre dat 't welk men bekwam op het land zonder potasclmlte: t° het eerste i) graan bevat 66 tot 68 t. h, zetmeel het iwc-ede slechts 55 tot 58 t. h. 20 i) het gewicht van het graanomhulsel n was, in 't eerste geval, 7 5 t. h. en in 't tweede 10 t. h.3° 100 korrels wogen ti voor het eerste 5,4 grammen en voor i) het tweede 3,8 gr. Verzuimen wij dus geene potaschbe- neen, duizendmaal neen, dan kent ge mij nog niet, wanneer mij een hinderpaal in den weg komt, welnu dan verbrijzel ik dien. Hij hief zijn arm op tot eene vreeselijke bedreiging en gedurende eenige seconden bleef hij zoo onbeweeglijk staan, den blik strak voor zich uitgericht, de oogen met bloed doorloopen, als zag hij iets mon sterachtigs in zijne verbeelding. Eensklaps scheen er eene gedachte bij hem op te komen, de gedachte aan iets wat hij alleen kende en die hem de lip pen deed plooien tot een wreeden glim lach. De familie Dorgeur, mompelde hij vec-1 zachter, hahaha, iaat haar maar tegen mij optreden, zij zullen mij niet ongewa pend vinden. Men heeft toch gelijk als men dingen bewaart, die oogcnschijnlijk niets beteekencn, Men kan nooit weten, hoe die vroeg of laat nog te pas komen. Langzaam ging hij voort zijn gelaat werd ai engs wéér veel kalmer en bijna overluid z- gde hij Komaan, komaan, er is nog niets verloren, integendeel. Toen huiverde hij, maar misschien was het van de kou. Hij wilde niet langer daar in die stille straat blijven, dat kon de aandacht op hem doen vestigeu. Hij ging dus voort, met rustigen slap en zijne voetstappen klonken hol op den harden grond. mesting in den gerstteelt, te meer daar wij geene verliezen te vreezen hebben zoools bij het sodanitraat. De potasch, evenals het fosfoorzuur, door de gerst niet verbruikt, wordt door den grond vastgehouden en zal als navette nog op de volgende vruchten werken. Men mag in 't algemeen gebruiken of aanraden om te gebruiken van 100 tot i5o kilogr. sodanitraat met 3oo kilogr. supeifosfaat of van 400 tot 600 kilogr. metaalslakken en 100 tot 200 kilogr. chloorpotaseh of van 400 tot 600 kilogr, kalniet. Fr. BREMS, landbouwlecraar. ONZE MELKERIJSCHOLEN. Het Staatsbestuur heeft het inzicht, het onderwijs onzer tijdelijke molkerijscholen eene andere wending te doen nemen. Voortaan zal men zich niet vergenoegen met de leerlingen gedurende drie maan den de melk te doen afroomen, de boter te doen karnen en kneden en eenige kazen te maken. Men zal vooral aan onze jonge boerinnen het aangename van het buiten leven trachten in te prenten en ze tevens eenige lessen geven over landelijke huis houdkunde. Met dit inzicht heeft het Staatsbestuur eenen leergang van volmaking ingericht voor al de leeraarsters dier melkerij- scholen. Deze leergang is gegeven gewor den in de landbouwschool te Heverlé, onder de leiding van M. Wauters, be stuurder der landbouwschool voor meisjes te Bouchout en van DrHenseval, bestuur der van het melkerijlaboratorium te Gem- bloers. Benevens liet bereiken van het hooger aangehaalde doel, had men zich ook voorgesteld de leeraressen meer in kennis te stellen met de verschillende wetenschappen, waarop huishoudkunde en melkerij berusten. Men ziet dat ons landbouwministerie het onderwijzendjpersoneel zijner scholen op de hoogte van den vooruitgang weet te houden en er prijs op stelt, het onder wijs in overeenstemming met de nood wendigheden der landelijke bevolking te brengen. K*en*ioenen van G25 frank. OPGEPAST De wet op de Pensioenen stelt onder andere vast De personen die op 1 Januari 1901, van 55 tot 58 jaar oud geworden wa ren. moeten in de Algcmeene Lijf- rentkas eene som van 18 frank stor ten, willen zij op den ouderdom van 65 jaar, het pensioen van 65 frank genieten. Wie verwaarloost persoonlijk die som te storten, verliest zijn recht op pensioen. Het ware wenschelijk dat elk gemeente bestuur maatregelen name om boven staand artikel ruchtbaar te maken. Vele, zeer vele menschen hebben daar geene kennis van. Eens 65 jaar zullen zij verwonderd staan geen pensioen te genie ten, en de fout zal aan hen liggen, door onwetendheid der wet. TWEEDE DEEL. De erfgename. I. IN DEN MIST. Eenige dagen na de gebeurtenissen, die wij in het eerste deel verhaald hebben den 20 December verliet het stoom schip Wellington de haven van Liver pool met bestemming naar Hftvre. De zee was kalm, ternauwernood be woog zij zich, want slechts een schier on merkbaar zuchtje wind streek er over heen, maar de lucht hing laag, bezwaard door grauwe wolken en de kapitein had, alvorens men het anker lichtte, met een bedenkelijk gezicht zijne vrees uitgedrukt, dat men onderweg door mist overvallen zou worden. De meeste passagiers hadden zich in hunne hutten opgesloten of zaten in de groote kajuit, die te hunner beschikking wae gesteld. Slechts een paar vermetèlen, ongevoe lig voor de koude, die zij trouwens in hun ne zware overfrakken c-n met hun wollen cache nez wel konden trotseeren, wan delden op het dek heen cn wéér. Tot dezen behoorde ook een jongeling die aller aandacht op zich vestigde, door zijne fiere gestalte en zijn open, vrijmoe dig gelaat. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1