PRACHTVBI1T00NING Volks geneeskun de Ouderdomspensioenen Van tak op tak. Pares cum paribus.- Judas van Chipka^®^": Rechterlijke kronijk. Zondagrust. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. In zijn 100= jaar. De mondzwam (schuil der kinderen). Deze ziekte veropenbaart zich door kleine witte velletjes, soms nogal dik, welke de tong, het tandvleesch en het inwendige van den mond der kinderen bedekken. Behandeling. De zuigflesschen na ieder gebruik wassclien, met warm water en soda de caoutchouc en kurken stop pen met kokend water reinigen. De brok jes gekabbelde melk uit het mondje der kinderen verwijderen. De moeders welke hun kind zelf voeden, moeten de tepels telkenmale wasschen. De keelontsteking of keelpijn. Deze ongesteldheid bestaat in eene ont steking van het achterdeel van den mond op de hoogte der amandels en der keel. Er bestaan menigvuldige soorten van keelontsteking, doch onder praktisch oog punt, kunnen wij er twee onderscheiden, de GEWONE KEELPIJN en de KROEP of DIPH- TERITUS. Ziekteverschijnselen der gewone keelpijn. De zieke klaagt van koorts, herhaalde rillingen, hoofdpijn en soms braaklust. Van in het begin voelt hij pijn in de keel, meestal langs eenen kant. Het inslikken der spijzen en zelfs het doorla ten van vloeistoffen en speeksel wordt moeilijk en gebeurt slechts met pijn het slikken veroorzaakt groote pijn in de oor. Als men den mond naziet en wel on derzoekt, vindt men dat het achterdeel of de keel rood is en gezwollen de aman dels zijn veel grooter geworden en bedekt met slijmerig vocht, soms met etter. Behandeling der keelziekte. Men begint met den zieke een buikzuiverend of purgeermiddel te geven. Hiertoe kan men gebruiken ofwel eene citroenlimo nade, ofwel eene ons (3o gram) engelsch zout, opgelost in circa 100 gram kokend water waarin men het sap van een citroen uitperst en vijf of zes brokjes witte suiker, voegt voor den smaak. Men neme dit drankje wanneer het lauw is geworden. Sommige personen gebruiken bij voor keur als purgeermiddel eene ons karlsba- derzout opgelost in lauw water. Ook kan men zich wel bevinden bij 't gebruik van het volgende poedertje r) Colomelas o,5o gram Witte suiker i gram Dit poeder ineens innemen deze dosis is enkel voor volwassene personen voor kinderen neme men de helft of een derde daarvan. Calomelas moet niet gegeven worden aan kinderen min dan een jaar oud. Op dezen ouderdom is vijf centigram voldoende. Aan kinderen kan men ook een of twee eetlepels rhabarbersiroop ofwel een twin tigtal gram manna, in 5o gram water op gelost, geven. Tegen de eigenlijke pijn kan men het volgende doen Men snijdt reepels fla nel op eene lengte van zeventig centime ters en op eene breedte van tien centime ters men snijdt daarbij reepcls toile cirée of Biblothlijnwaad van dezelfde grootte. Men doopt nu de flanel in warm water (ongeveer 8on graden) men wringt ze uit en men rolt ze rond den hals van den zieke. Boven de flanel legt men nu de reepels toile-cirée om te beletten dat het water verdampe. Eindelijk bedekt men het verband met eenen zuiveren zak doek, welke men met zekerheidsspelden vastmaakt. Daarenboven gorgelt men alle uren met water waarin voor eenen liter het sap van twee citroenen gemengd is ook kan men als gorgeldrank Boorzuurwater (3 ge bruiken. Het inwendige der keel mag men met een penseeltje bestrijken met het volgende mengsel r. Menthol o,3o gram Tinchuur van benzoe i gram Glycerine of Oüzoet 3o gram. De Kroep of Diphteritis. Ziekteverschijnselen. Zooals bij de gewone keelpijn heeft de zieke hevige koorts, rillingen, moeite om te slikken, enz. het achterdeel van den mond is rood en opgezwollen doch de amandels ZIJN BEDEKT MET VLIESJES OF VELLETJES. Weldra wordt de ademhaling moeilij ker en korter, en, als men niet spoedige VOORZORGEN NEEMT, KAN HET KIND DOOR verstikking sterven. Wat moet men nu doen in afwachting dat de geneesheer kome i° Het kind of den zieke in eene ka mer alleen leggen. Uit deze kamer moet men, alvorens het kind daar te leggen, de gordijnen, stores, tapijten, bedgordijnen en alle nuttelooze meubelen doen weg ruimen. 2° In de kamer van den zieke alles zet ten wat noodig is tot het reinhouden van handen en aangezicht van den ziekendie- ner. Deze moet, voor ieder eetmaal, han den, vingers en nagels met eenen borstel en zeepwater reinigen. Hij zal in geenen gevalle in de ziekenkamer eten. 3° De mond van den zieke reinigen met dopjes wat, in eene oplossing van boorzuur (3 gedoopt. Deze dopjes kan men vastmaken aan een stuk dikken ijzerdraad of nog beter aan een houten stokje. Wel zorg dragen dat men het in wendige des monds niet het minst ver wonde. 4° De geneesheer zal verders de behan deling aanduiden welke men moet volgen en hij zal zelf oordeelen of het noodig is eene inspuiting van kroepserum te doen. 5° Wanneer de zieke genezen is, of wanneer om eene andere reden de zieken kamer niet meer als dusdanig wordt aan gewend, MAG MEN DIE IN GEEN GEVAL GE BRUIKEN VOORALEER ZIJ ONTSMET ZIJ MET FORMOL. Op welke wijze dit gebeuren moet, zul len wij later in een afzonderlijk hoofdstuk bespreken. jsj, b. Al deze artikels over Volksge neeskunde zullen verzameld worden in een boekwerk getiteld ziekte en gezond heid. Het werk zal omtrent 3oo bladzij den beslaan en in Januari aanstaande ver schijnen. De verkoopprijs is vastgesteld op drie frank. De duizend eerste inschrij vers bekomen het boekwerk op prachtpa- pier. Men zende zijne inschrijving De Braeckeleerstraat, 49, Antwerpen. De Werklieden of oud Werklieden ge boren in het jaar 1837 of vroeger, die vermeenen recht te hebben op het Ouder domspensioen worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worde i ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, alle dagen van 9 tot 11 uren 's voormid dags te rekenen van in October aanstaan de tot 3in December inbegrepen. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aan vragen meer aanvaard worden. Arme sukkelaars Anseele wil eene samenwerkende weverij oprichten en heeft eenen oproep naar het geld der socia listen gedaan. Nu kondigt Vooruit aan, dat er eiken dag brieven toekomen van socialisten, die sommen van honderde en zelfs van duizende franks ter beschikking der nieuwe coöperatieve stellen. Kortom, moest men den bluf van Vooruit gelooven, dan zouden de socia listen, die men ons altijd voorstelt als arme dompelaars, als hongerlijders, als slacht offers der samenleving, er over het alge meen heel warmpjes in zitten en goed voorzien zijn van spaarboekjes, renteti tels, stadslotjes en obligaties. Maar, zoo bekent Vooruit, de roode huichelaars houden dat verborgen zij willen niet dat hun buurman weet dat zij eenige censkens hebben. En 't zijn degenen, die er het best in zitten in de roode partij, die nog het he vigst tegen het capitalism schreeuwen Dynamiet aanslag. Onze geëerde lezers hebben reeds den anarchistischen aanslag vernomen die te St-Gilles-Brussel tegen de woning van M. Carton de Wiart komt gepleegd te worden. De socialist Van der Meulen die aan 't loopen was gegaan en door een gendarm in burgerskleederen voorloopig werd aan gehouden is nu, op 't bevel van 't Parket, definitief achter de grendels gedraaid. Men heeft op de kamer door hem be trokken brieven gevonden die 't bewijs leveren dat hij is ingelijfd bij eene bende met anarchistische strekking. Overigens nam hij ook deel aan de woelingen van April en werd alsdan ge wond dooreen geweerschot, zoodat hij in 't hospitaal werd opgenomen en verzorgd. Van der Meulen is dus een van die arme onschuldige slachtoffers der bru taliteiten van de politie en gendarmen over wier droevig lot de roode en groene gazetten en talrijke liberale organen zoo veel krokodilletranen hebben gestort. En zulke mannen lijk Van der Meulen aren het, die, in April, het souvereine volk vertegenwoordigden dat ons zijn wil door geweld en schrikaanjaging wilde opdringen. Gaan de rooden en groenen nu hunnen Van der Meulen verloochenen gelijk zij met uiterste schijnheiligheid de dynamiel- inslagen tegen de woningsn van MM. Derbaix te Binche en Arthur Verhaegen te Gent hebben verloochend en te ver staan gaven dat er ophitsers in 't spel waren door de catholieken omgtkocht. Maar de hypocrieterij zal dit maal zoo gemakkelijk niet pakken; men heeft be wijsstukken en de dader is ongetwijfeld geknipt Soort zoekt soort Vooruit van Donderdag neemt met uiterst genoegen eenige volzinnen over uit een artikel van aaied Daens in de welke Z. M. Leopold II. onze Koning, op de schandelijkste wijze woidt btlee- digd en gelasterd in zijne hoedanigheden Koning en Vader. Wij willen die beleedigingen en laste ringen niet onder de oogen onzer geachte lezers brengen, die vuige uitbraaksels kunnen alleen tot geestesvoedsel dienen van 't roede en groene vokske. Zij zullen er geen indigestie van krijgen ze zijn dien kost gewoon. Regelmatig r.eemt het orgaan der Gent- sche roode gaaien de artikels over der groene schrijvelaars en wijst er met uiter ste voldoening op. In bedoeld artikel geeft jajed Daens blijk van tot de repuSlikeinsche kliek te zijn overgeloopenRepublikein waar om Wel omdat de Koning hem te zijner tafel niet heeft gencodigd als hij ter Voikskamer zetelde Boterham republi kein dus.... Moest Z. M. den Koning hem eens zijne voetjes ten paleize onder 't berd laten steken de erkentelijkheid der maag zou in weikmg komen en hem wel dra in koningsgezinde hertemperen. Mannen die hunne beloften zelfs voor 't altaar Gods gedaan miskennen, mannen zonder vaste overtuiging gelijken meest al aan politieke weêrhanen die eindelijk en onvermijdeling onder de algemeene verachting moeten ten gronde gaan Een kaakslag. Tijdens het sociali stisch congres van Munchen, werd het voorstel neérgelegd, eene wet bij alle par lementen in te dienen, waaibij het acht- urenwetk zou geeischt worden. Dit voorstel vond geen ondersteuning, en z<k<-rc heer Ficher bewees dat het eene sociale krachiverspiiling was. Wat zullen onze roodjes nu zegg. n, die zinnens zijn achturenaibeid als hun stokpeerdje thans tc berijden Opslag van liet vleescli. In verschillige binnen- en buitenland- sche nieuwsbladen spreekt men van den peperduren prijs van het vleesch. Dat er daar zekere tijdsomstandigheden, name lijk door den grooten voederoogst, eene zekere spanning ontstaan is in het be voorraden der slachtveemarkten, doet zich licht begrijpen. Maar alles laat voor zien dat deze spanning slechts van tijde- lijken duur zal wezen. Wat er ook van zij, wij zien niet dat uit een tijdelijk beter betalen van het slachtvee, wapens tegen de Belgische boeren moeten gesmeed worden. Over algemeen zijn de veeprijzen al weinig winstgevend genoeg dan dat men de thans goede prijzen door het een of ander mid del zou moeten trachten te verlammen. Men vraagt dat de grenzen voor den invoer van Hollandsch slachtvee zouden geopend worden. Maar die zijn niet ge sloten. Zij blijven opengesteld in dezelfde voorwaarden als sedert de maand Decem ber 1896. Zal men zeggen dat wij, sedert dien, geen lage veeprijzen gekend heb ben De redenen der tegenwoordige prijzen zijn dus geenszins in verband met deze maatregelen. (De Landbode.) Echte en valsche vrijdenkers. Onze confratrer Het Handelsblad be spreekt eenen brief uit Brussel aan den Précur^eur, van Antwerpen, waarin be weerd wordt dat de mannen die op het vrijdenkerscongres van Geneve vergaderd waren zooals men weet al socialisten zijn. De echte vrijdenkers zijn, volgens den briefschrijver aan den Précurseur, de liberale vrijmetselaars. Wij b grijpen hoegenaamd dat onder scheid niet. Vrijdenkerij beteekent toch wel, voor hare aanhangers, al te denken wat zij willen, hoe zot het ook wezen moge. Van het oogenblik dat men denken moet naar voorgeschreven regels bestaat er geene vrijheid van denken meer. Of zou de vrijdenkerij, de echte, er ook al geloofspunten op nahouden, iets wat zij aan de catholieke Kerk zoo bitter verwijt Wat er van zij, de liberale vrijdenkerij heeft zich van de socialistische vrijden kers niet te beklagen. Zooals het Het Handelsblad terecht doet opmerken zijn deze laatsten wat de liberale vrijdenkers, bij middel van hun goddeloos, zooge naamd onzijdig onderwijs, ze gemaakt hebben. Slechte oogst in de Walenstreek. Men schrijft uit Namen De berichten omtrent de oogst in het zuiden van onze provincie, in 't bijzonder uit de omstreken van Florenne. ziji zeer slecht. De korte tusschenpozen van schoon weer gedurende een lange oogst van 2 '/s maand, waren niet in staat den oogst vol doende te drogen en heeft men reeds de schoven moeten uit elkander halen en in de zon drogen. Geheele hoopen rooken in de schuren. Een landbouwer heeft verschillige wa gons zien weigeren, die hij naar Antwer pen gezonden had, daar de koopwaar in de zakken zich verhit had. Lang zullen onze brave landbouwers zich den huidi- gen zomer herinneren. De muil- en pootplaag onder hel vee, is nu in ons land omtrent geheel en al gestaakt. De Maandbulletijn over de gezond heid der huisdieren, haalt enkel eenige zeldzame gevallen aan. Alzoo, van 16 tot 3i Oogst, is deze ziekte enkel bevonden geworden in drij stallen een geval te Séloignes, in Hene gouwen een geval te Moresnet, in Luik, en nog een geval te Huyet, in Namen. Andere ziekten zijn ook in bitter klein getal en de pestbuil wijst ook enkel hier en daar een geval aan. De Belgische veestapel mag dus, voor den oogenblik, als zeer gezond aanzien worden Naar Zuid-Afrika. De personen, aan welke voorstellen zijn gedaan, om verbintenissen aan te gaan voor Zuid- Afnka. worden verwittigd dat de vreem delingen, die vroeger in Transvaal geen verblijf deden, niet toegelaten worden om er zich te vestigen. Verders blijkt uit inlichtingen, geleverd door den Belgischen consul-generaal dier gewesten, dat duizenden menschen zon der werk zijn en het voor landverhuizers dus niet raadzaam is, zich daar henen te begeven. De belanghebbenden vinden voor ver dere inlichtingen in het Handelsmuseum, Augustijnenstraat, te Brussel, verschillige andere documenten, betrekkelijk de uit wijking naar Transvaal. De herteloozen. We lezen in Vooruit Eene arme vrouw, die kort na den middag kwam kijken, werd door een kleinen gauwdief van haren geldbeugel ontlast. a Op het oogenblik dat zij den dief stal bestatigde, kon de dief de vlucht nemen. De vrouw viel in bezwijming. Een HEER SCHONK HAAR DE ONTSTOLEN SOM. i) De geldbeugel bevatte een achttal franken en was het weekloon harer kin deren. Maar hoe vindt ge Vooruit, die alle dagen schrijft dat heeren en kapita listen allen hertelooze rekels zijn en die daar nu, zeker door onoplettendheid, in zijne nieuwstijdingen opneemt, dat zyik een herteloos heer aan eene arme vrouw hergeeft, wat haar door een kleinen, maar toch reeds praktischen communist ofte socialist ontstolen was 't En zou voorzeker de rijke Anseele niet zijn die zoo milddadig zou zijn de inwijding van den Autaarsteen der nieuwe kerk te Mijlbeek bestatigd dat de groene haring er aan 't verbranden is en het voor zijne kliek geweldig begint te stinken. Dit heeft hem in eene geweldige woede doen ontvlammen en gister vrijdag gaf hij er in u Den Werkman n lucht aan. Lijk een bezetene valt hij uit tegen Mgr Stillemans, onzen Bisschop, en tegen M. Gheeraerdts, onzen Burgeméester, en braakt éen groot deel der venijnigste gal uit die zijne helsche verradersziel doet overstroomen. Braakt maar uwe snoodste beleedigin gen, uwe vuigste lasteringen uit, arme Judas, 't is te vergeefs... Alle eerlijke en deftige lieden zien op u met verachting neer. Wees gerust gewis komt loontje eens om zijn boontje, en dat wordt u door de deftige Aalstenaars tot de naaste gele - genheid bewaard Hoe hoog vliegt de leeuwerik Officieren van de koninklijke Beiersche afdeeling voor het opstijgen per luchtbal, die met hun luchtgevaarte opgestegen waren, hebben op eene hoogte van 1900 meters eenen leeuwerik ontmoet. Zij wis ten eerst niet wat dat zwarte puntje be duidde, toen zij een luid verschrikt vo- gelgeschreeuw hoorden, en aldus be merkten dat zij met eenen leeuwerik te doen hadden. Die hemelwerken zien zeker van zoo hooge, rare dingen op d'aarde Congo. Een ambtenaar van New- York, heeft een grootsch plan opgevat. De Vereenigde Staten zouden Congo koo- pen met de welwillende steun van Enge land. Zij zouden twintig millioen dollars aan den koning soeverein betalen voor zijnen staat en een aantal stoombooten koopen, die in tien jaar al de negers van heel Amerika naar Congo zouden over brengen. Heel de operatie zou een half millioen kosten. Ongetwijfeld heeft de maker van het ontwerp vergeten de beschaafde wereld en den koning Soeverein te raadplegen. Leve de vrijheid... zooals in Frankrijk, Op het congies van onderwijs, te Lyon, heeft de burgemeester dezer stad intrek king gevraagd der wet-Falloux. Alleen de Staat mag onderwijzen de hoedanigheid van priester ontneemt iemand totaal het recht van te onderwijzen. Deze tyrannieke argumenten werden door verscheidene redenaars goedgekeurd en het drukken der redevoering van M. Augagneur werd besloten. Waar de liberalen meester zijn, men ziet het, daar drijven willekeuren tirannij boven en de vrijheid wordt versmacht. Frankrijk geeft er ons het droevig voor beeld van. Zonderling. Vooruit, die eigenaar is van anderhalf miljoen aan gebouwen, schreef woensdag in zijn blad a Hoe kan men eigendom bezitten Door veel gestolen te hebben. Is die theorie niet ten allerminste zon derling in het blad van zulk een groot eigenaar als Vooruit (Volk.) Schoon vooruitzicht. Men weet dat eene bijzondere commissie aangesteld is om te trachten enige orde te brengen in de financiën der gemeente Laeken. Het schepencoilegie van Laeken heeft aan die commissie de volgende voorstel len gedaan afschaffing voor onbepaalden tijd van alle vei hooging van jaarwedde voor de bedienden en werklieden der ge meente afschaffing van alle niet volstrekt verplichtende uitgaven, zooals bij voor beeld de prijsuitdeelmgen der scholen, de toelagen voor openbare feesten, voor bi bliotheken, nijverheidscholen, enz. ver meerdering der personeele belasting. De belastingbetalers zijn nu niet weinig verbitterd tegen het liberaal bestuur, waar aan zij dien schoonen geldelijken toestand en die hooge belastingen te danken heb ben. Wat jpipfl van door liberalen bestuurd te worden. Beroepsvrijwilligers. Om als vrij williger van beroep dienst te kunnen ne men, moet men ten minste 16 jaar en ten hoogste 35 jaar oud zijn, of in geval men nog in het leger gediend heeft, 40 jaar. De vereischte gestalte verschilt van 1 m. 55 bij de linietroepen en de jagers te voet tot 1 m. 66a 1 m. 72 bij de veldartillerie. De dienstnemingen werden aanveerd door de korpsoversten en de plaatsbevel hebbers, en, voor het bestuurbataljon, door de onderintendenten. De korpsover sten mogen als kaporaals of brigadiers jongelingen aanwerven, die hun geschikt schijnen om onderofficieren te worden. In geval van oorlog, mogen dienstne mingen van 2 jaar of voor gansch den tijd dat het leger op oorlogsvoet zal blijven, aanveerd worden. De maandelijksche vergelding der sol daten is bepaald als volgtvoor de mili- cianen (waaronder de plaatsvervangers voor broeders) bij het voetvolk, 25 fr.; id., bij het paardenvolk, 3o fr.; vrijwilli gers van het contingent, 3o fr.; vrijwilli gers van beroep, van af 18 jaar, 35 fr.; voor degenen die terug dienst genomen hebben, soldaten 35 fr.; kaporaals en bri- gadiers4ofr.onderofficieren 5o fr. Boven die vergoeding, trekken zij nog de gewone soldij. De vrijwilligers van beroep en andere soldaten, kaporaals en onderofficieren, die terug dienst nemen, ontvangen op aan vraag, op hunne maandelijksche vergoe ding de vrijwilligers 5 fr.; de anderen, als zij ongehuwd zijn, 10 fr.; de gehuwde soldaten 25 fr.; ue kaporaals 3o, en de onderofficieren 40 fr. In geval van slecht gedtag, kan dat voorrecht lijdelijk door de korpsoversten opgeschorst wordden. Voor fijne pikkels te maken.Thans is het seizoen gekomen om fijne pikkels te maken. Men neemt een lepel gemberpoeder, een lepel keukenzout, een busje mosterd, 1 4/ï flesch azijn, eerst mengen te samen en dan koken. Dan kan me:i er van alle soorten groenten en kleine stukjes indoen, als kool, bloemkool, snijboontjes, heere boontjes, worteltjes. Allleen komkommers en augurken moeten een nacht in het zout gestaan hebben om de waterdeelen er uit te trekken. 8TAÜ AEL8T. Het ambt van Gemeenteontvanger te begeven zijnde, zullen de aanvragen der candidaten moeten toegestuurd worden aan het College van Burgemeester en Schepenen der Stad voor i5n October aanstaande. Vergunningsrecht. Een proces, dat de belangstelling der herbergiers van gansch het land zal verwekken, zal korte lings opgeroepen worden te Brussel. Het werd ingespannen door den heer minister van financiën tegen de herbergiers van Scliaaibeek, welke op 1 Januari 1902 weigerden den taks van 5o fr. meer te betalen waartoe zij werden gedwongen ten gevolge der laatste volksoptelling, welke 't vergunningsrecht voor Schaarbeek van i5o op 200 fr. en voor Sint-Joost-ten- Noode en Laken van 100 op i5o frank bracht. M. De Wit, voorzitter van den Her- bergiersbond. Schaarbeek, Laken, Sint- Joost-ten-Noode, weigerde den opslag van 5o fr. te betalen en andere herbergiers volgden het voorbeeld van hunnen voor zitter. De herbergiers hadden inderdaad aan den minister een verzoekschrift ge zonden, hem vragende de nieuwe wet op den opslag niet toe te passen vóór igo3, waarop een gunstig advies volgde. Doch inmiddels hadden vele herbergiers den opslag betaald en men weigerde op 't belastingbureel, hen de 5o fr. weer te geven. M. De Wit werd dus evenals anderen vervolgd doch vroeg en verkreeg dat hij alleer, in naam van den Bond, zou te recht staan. Aan dit verzoek werd vol daan binnen eenige dagen zal Th. De Wit voor de rechtbank verschijnen, en deze zal uit te wijzen hebben wie gelijk heeftofwel de herbergiers ofwel 't minis terie van financiën. Inmiddels heeft er Dijnsdag 7 October, om 10 u. voormiddag, eene vergadering plaats der afgevaardigden van al de her bergiersbonden van het land. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 5 October 1902, M. De Valckeneer, Esplanade. SCHOUWBURG VAN AELST. Koninklijke Maatschappij 'X LAWD VAU IUEM. BUITENGEWONE op Zondag 19 October 1902, om 5 uren 's avonds, met de medewerking van Mevrouwen Verbeeck en Fret en Mevrouwen Meu- wensen en Jacobs. EEN VKROVVAALDE groot beroemd Volksdrama in 5 bedrijven door Joris MOREELS. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudcne genummerdefr. 2.00. Beneden plaatsen fr. i.5o. Bovenplaat- sen fr. 1.00 en o.5o. Wordt gevraagd i° Een kuiper, (halve gast); 20 Een be kwame smid, goed loon 3° Een reiziger Vlaamsch en Franscli kennende. Vragen werk i° Een handelsreiziger 20 Daglooners 3° Fabriekwerkers. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 4 October 1902. 153 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 437 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3490 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. October treedt onze stadsgenoot, de heer Jan Frans De Vos, vader van onzen Deurwaarder Joseph De Vos, in zijn hon derdste jaar. De heer J. F. De Vos is ge boren te Aalst den 12 Vendémiaire (in 't vlaamsch Wijnmaand) der Fransche Republiek. De Wijn maand was de eerste maand van 't Fransche sansculottenjaar, beginnende van 22 September tot 21 Oc tober. De 12 Vendémiaire correspondeert dus met den 5 October. Laat ons hopen dat wij toekomend jaar de iooe verjaring van den eerzamen ouderling zullen mo gen vieren en hij aan de gemeentekiezing zal kunnen deelnemen. UURTABEL. Onze uurta bel van 't vertrek en aankomst der treinen zal als bijvoegsel aan ons num mer van zondag aanst. gehecht worden. Zekere moeilijkheden met 't lioogere be heer der Posterijen noopt er ons toe. AALST. Zondagschool van Sint Martinus. Prachtige tooneelvartoo- ning, op Maandag 20 October aanst. om 5 uren 's avonds, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring. Voorbe- houdene plaats, fr. 2,00 eerste rang, fr. 1,00 tweederang, fr. o,5o. De heeren Meesters zullen de vrijheid nemen ten huize kaarten aan te bieden. Messteken. Bij een gevecht dat zondag 11., te Sint Lievens-Hautem in eene danszaal ontstond, bekwam zekere Bruno Van Geert drij messteken. De da der is aangehouden't Was zondag ker mis aldaar. Dynamiet-aanslag te Brussel. Het huisonderzoek door het parket gedaan in de zolderkamer van Vander- meulen, beeft niets doen ontdekken. Het is eene dakkamer met vallicht, in kalk gewit, met een bed, een paar stoelen, een kasken, waarin zijn brood en ook zijn goed ligt, een stoofken, een kapstok met een paar kleedingstukken alles armoe dig, maar krakend proper en ordelijk. In zijn werkhuis, het meubelfabriek D< wael, won hij 28 centiemen per uur. Hij sprak er met niemand en werd door zijne meestergasten geacht om zijne regel matigheid en zijn zorgvol werk. De nagels, die men rond het huis van M. Carton de Wiart heeft gevonden, zijn geen hoefnagels.Ook komen zij niet voort van het fabriek waar hij werkte. Vroeger, namelijk tijdens de Aprilwoe- lingen, was Vandermenlen winkelknecht. Hij nam deel aan de betoogingen der socialisten, en wel voornamelijk met de groep die, van uit de deur van het Maison du Peuple, op de politie en de gendar merie schoot. Hij werd daar zelf door eenen revolver kogel aan den schouder gewond, zoodat hij in het Maison du Peuple genees kundig verzorgd moest worden. Het was slechts bij toeval, dat de po litie deze episode uit zijn voorgaande vernam. En later vernam zij ook nog dat Vandermeulen eenige dagen te voren, in eene meeting van socialistische lotelingen het woord had gevraagd. Woensdag namiddag heeft het parket eene tweede huiszoeking in Vander- meulen's dakkamer gedaan, nu in zijn bijzijn, en ditmaal leverde het onderzoek betere vruchten op. Men ontdekte nu brieven over de ver wonding van t3 April en bewijzen dat hij in betrekking stond met personen, die van anarchisme niet vrij te pleiten zijn. Die brieven zaten verborgen onder de ijzeren plaat van zijn kacheltje. Toch blijkt nog uit niets, dat hij, zoo hij plichtig is aan dezen aanslag, mede plichtigen heeft. Dit heeft echter het parket niet belet, een definitief mandaat van aanhouding tegen hem uit te veerdigen, voor ver nieling, door ontploffingsmiddelen van een bewoond huis. 0 Een geneesheer heeft hem vervolgens onderzocht, en, na verdere pleegvormen, als het aanstellen van experten over de plaats, het ontploffingstuig enz. werd hij in de gevangenis opgesloten. Vandermeulen blijft voortdurend staan de houden, dat hij onplichtig is en hij den werkelijken dader zelf vervolgde, toen men hem aanhield. Die bewering wordt echter door tal rijke andere getuigen den bodem inge slagen. Volgens men beweert zouden de nagels, die uit het ontploffingstuig gespat waren, gebruikt worden door scheepstimmer lieden. Het zijn dus geene hoefnagelen. Men zal nu in die richting zoeken naar de herkomst van de nagels. MELASSE-TÜRF, voedsel van 1® orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. De onderzoeksrechter die de zaak van den kuiper De W. van Hal onder zoekt, heeft last gegeven, hem voorloopig in vrijheid te stellen. Men weet dat hij verdacht werd, in den nacht van i3 op 14 September, zijnen zoon, bij middel van een geweerschot vermoord te hebben. De beschuldiging van moord is nu evenwel verlaten en hij zal enkel vervolgd worden voor slagen en wonden, die den dood veroorzaakten, zonder dat de pleger zulks wilde. Zijne terugkomst verwekte op schudding te Hal. Het Volk van Gent meldt dat tegen Vooruit een proces is ingespannen door de catholieke onderwijzeressen en onder wijzers van Gent, wegens de beschuldi gingen tegen hen uitgebracht in de socia listische omzendbrievan en plakkaten, verspreid te gelegenheid van de herope ning der klassen. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen Db- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zi werken rap en zonder buikpijn. Een 0 twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag, Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek callebaut, te Sottegem, Vanderschub- ren en overal. Op de baggerboot Passe partout is Dijnsdag avond te Luik, een erg ongeluk gebeurd. De schipper van dc boot en zijn machinist wilden, ondanks het verbod van den eigenaar, het stopsel van eene stoombuis, die water doorliet, vaster zetten. Het stopsel sprong er af en een

De Denderbode | 1902 | | pagina 2