Donderdag 9 October 1902 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5716 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Onzijdig Onderwijs. HET PORTRET De dynamietaanslag. Ouderdomspensioenen. NDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE 8UUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen oj 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 8 October xgo2. De Fiansche dagbladen brengen ons een staaltje onder de oogen van 't onzijdig onderwijs gelijk het aldaar in de lagere volksscholen gegeven wordt. Liever dan in lange beschouwingen te treden, willen wij een koppel uittreksels knippen uit een leerboek dat in handen wordt gegeven van kinderen die hunne eerste communie nog niet hebben gedaan. Dit koppel uittreksels zal ons bewijzen, hoe de officieele zedeleer, door onze geu zen zoo geprezen, waarheid en onzijdig heid weet te paren. Bedoeld leerboek heeft den titel Lessen van zedeleer en is eene lettervrucht van zekeren Albert Bayet, een oud-leerling der hoogere normaal school. Over den Godsdienst wordt er onder meer anderen het volgende geleerd (i Daar men wetenschappelijkerwijze i niet weten kan, wat er na de dood zijn, i zal, hebben de menschen dit trachten te raden en zij hebben te dien opzichte een groot aantal veronderstellingen ge- maakt. De eenen hebben gezegd, dat er na de dood volstrekt niets gebeurde. Anderen hebben gedacht, dat de menschen zich na de dood tegenover een eeuwig wezen zullen bevinden, dat volmaakt goed en rechtveerdig is: God. Zij hebben gedacht, dat God de menschen zal oordeelen, ze beloonen of straffen zal. Daarom hebben zij geleerd, i dat de menschen God moeten eeren en aanbidden, en zij hebben de gebeden opgesteld, die men moet zeggen om te bidden, en de ceremonieën, die men moet vervullen, om hem te eeren. Aldus hebben zij een groot aantal «godsdiensten gesticht. Een onzijdig onderwijs van dien aard past volstrekt niet aan kinderen van catholieke ouders alleenlijk is het aller best geschikt om onverschilligen, gods diensthaters en goddeloozen te vormen. Moet het ons verwonderen dat de vrij denkers, zij die God verlpochenen of, lie ver, beweren aan niets te gelooven voor zulke zedeleer, voor zulke onzijdigheid in bewondering staan ?..'t Bevredigt immers hunnen godsdiensthaat en houden het als een onfeilbaar middel om den godsdienst zin bij de opkomende geslachten uit te dooven. DOOR STRANIERO. ig» vervolg. Ik liet mij als een kind aankleeden en steunend op den arm van deze vriende lijke man, beproefde ik eenige sehreden te doen, maar ik was zoo zwak, dat ik niet tot de deur kon gaan. Geen nood, klonk zijn bemoe digend woord, terwijl hij mij naar mijnen leuningstoel terugleidde. Ik heb ge zorgd, dat er een goede draagstoel met dikke gordijnen voor u in gereedheid ge bracht is en gij zult daarin zeer op uw gemak zitten. Hij staat beneden klaar. Als gij niet kunt loopen, zullen wij u naar onder dragen. «Ik moet eerst afscheid nemen van den Baron en de Barones, sprak ik met cen Y®rstikkend gevoel in de keel. Hij antwoordde Zij hebben u de smart van dat af scheid bespaard. Het zou u zoo sterk hebben aangegrepen, dat gij het in uwen toestand niet had kunnen doorstaan. Zij hebben enkel gewacht tot gij buiten ge- vaar waart en hebben nog dezen nacht het kasteel verlaten. Professor Bayet onderwijst ook de ver draagzaamheid, maar behandelt op zijne manier. Verdraagzaam zijn, zegt hij, dat is aan niemand eenig nadeel berokkenen, zonder voorwendsel dat hij boudhist, catholiek of jood is, of geenen godsdienst b. lijdt. Hierin echter vindt hij ook de gelegen heid om aan zijne sectarische gevoelens lucht te geven en daartoe stelt hij eenen zoogezegden keus van voorbeelden voor De menschen hebben altijd niet be- grepen, dat zij verdraagzaam moeten zijn. Aldus hebben de catholieken eer- tijds in Spanje meer dan 80,000 men- schen gedood en gemarteld, alleenlijk omdat zij geene catholieken waren. In Frankrijk hebben de catholieken n den burgeroorlog gedurende omtrent een jaar ontketend, pm de protestanten i> uit te roeien. Zij hebben ze in de be- ruchte en schandelijke moorderijen van Vassy en den St-Bartholomeusnacht ge- dood M. Charles Barthélemy heeft in zijn werk Erreurs et mensonges histori- ques 0 zegevierend bewezen dat de religie geen enkel aandeel in den St-Bartholo meusnacht heeft gehad. En dat heet men onzijdigheid, 't is j Maar van de akelige gruwelen door de protestanten gepleegd geen woord van de ijselijke moorderijen, brandstichtingen der sansculotten onder 't schrikbewind geen woord van 't sluiten der kerken, 't verbannen van priesters en kloosterlin gen geen woord van de rooverijen der kerk- en kloostergoederen geen woord van de afschrikwekkende Commune van Parijs met hare moorderijen en brand stichtingen geen woord... Neen, neen, daar rept hij geen woord over, maar valsche feiten historische leugens en laster taal worden door hem als onbetwistbare waarheden vooruitgezet en onderwezen. En zoo verstaan onze geuzen de onzij digheid I De winter. Nu is 't waarachtig in eens winter geweest en men zag zelfs de pelsen mantels en frakken voor den dag komen. Overigens, uit bijna alle streken van Europa komen berichten over buitenge woon guur weêr. Rondom Turijn is sneeuw gevallen, te Napels heeft het opnieuw gestormd en ook op Capri. In 't geheel zijn vier men schen omgekomen. Voor hoelang vroeg ik gansch ontzet bij deze tijding. Voor altijd waarschijnlijk, gaf hij treurig ten antwoord. Zij zijn uitge weken. Bijna buiten kennis werd ik naar den draagstoel gebracht. Ik liet mij wegvoe ren zonder te vragen waarheen men mij leidde, zonder zelfs een blik om mij heen te slaan. Acht dagen later kwam ik te lunjn aan en vond daar mijn vader. Als door eene stilzwijgende overeen komst vermeden wij iedere zinspeling op het noodlottig huwelijksplan, dat mij naar het kasteel der Malpeire's gevoerd had en op den tijd, dien ik daar doorbracht. Eens echter vei brak hij het zwijgen be treffende die zaak. Het was op het einde van hel jaar 1792. Wij waren juist in Ostende aangekomen, waar een groot aantal uitgeweken evenals wij toebereidselen maakten om naar En geland over te steken maar ik bezocht hen niet en bleef, terwijl mijn vader een bezoek ging afleggen bij eenige zijner oude vrienden, alleen in het hotel achter. Mijn vader kwam met zorgwekkend gelaat binnen en zette zich sprakeloos bij het vuur neder. 1-13 (i Is er nieuws uit Frankrijk t vroeg ik bevend, 't antwoord verbeidend. Vader knikte en sprak met groote ver slagenheid Ik verneem daar zoo even den Uit Noouvegen wordt gemeld dat men nog nooit zoo'n slecht seizoen heeft ge had. De winter is reeds ingetreden. In Denemarken waait een ijzige wind, ver gezeld van hagelstormen. Aan de Spaansche grens is het bitter koud. In de Pyreneeën is ook al sneeuw gevallen. Bovendien heeft het gesneeuwd te Hannover, Hildesheim en Wernigerode (Duitschland) en ook te Londen, In Zwitserland zijn menschen van kou de omgekomen. Als het zoo voortgaat, zullen wij in Januari nog hooren, dat ze op den Congo- stroom op schaatsen rijden In het kamp der vijanden van de so ciale orde is er een tuchteloos bataillon, namelijk de anarchisten. De revolutionnaire drift is bij hen steeds op "net kookpuntzij kennen noch paal noch p~*rk. De socialistische partij vindt in hen steeds welwillende werktuigen, altijd ge reed als er wat kwaads is uit te voeren. Maar de anarchist biedt deze bijzon derheid aan bij is voortvarend en doof voor elke redeneeringtevens eens be gonnen gaal hij voor niets meer achteruit. Die waarheden zijn gekend, maar zij zijn eens te meer toegepast in den aanslag tegen de woning van M. Carton de Wiart. Het schijnt van nu af vast te staan dat de pleger van dien aanslag reeds eene rol had gespeeld in de onlusten van de maand April laatst. 't Was een dier goede apostels, welke, om het algemeen stemrecht te bekomen, begonnen waren met barrikaden op te richten in de straten van Brussel. Hij streed in de rangen der socialisten, en in hunne oogen was hij dan een held. Waarom verloochent hun orgaan van daag dien vriend, dien gezel van gisteren? Waarom vindt het zijne daad dwaas, zijn gebaar dom Enkel en alleen omdat de anarchist het ordewoord van de socialistische leiders met meer had afgewacht en hij, stoutmoe dig oproermaker, alleen en naar zijn ver kiezen den strijd wilde voortzetten. Besluit 't is niet omdat het middel misdadig is dat de socialisten hem afkeu ren, 't is omdat het niet doelmatig is. Zij zouden den anarchist verheerlijken, die bij middel van dynamiet een doode- lijken slag zou toebrengen aan de bur gerlijke instellingen. dood van een ouden vriend. Gij kent hem, Max en, ofschoon uwe omgang met hem onder zeer pijnlijke omstandigheden eindigde, ben ik er zeker van, dat zijn dood u erg zal smarten. Gij wilt zeggen, dat Baron de Malpeire overleden is riep ik uit. Ja, gaf mijn vader ten antwoord, hij weid in de laatste dagen plotseling uit het leven weggerukt. Hij heeft hier eenigen tijd doorgebracht in eenen toe stand grenzende aan armoede. En was mevrouw de Malpeire bij hem n vroeg ik. Hebt gij haar gezien?» Hij schudde treurig het hoofd. (i Hoe, is ook zij dood? riep ik uit. Zij stierf reeds lang geleden, ik denk van hartzeer, zeide mijn vader met zachte stem. De Baron had in zijne laatste oogenblikken niemand bij zich, behalve eene dienstmaagd zijner vrouw, die hem door haar weiken ondersteunde. Toen ik dat alles vernam, heb ik getracht haar op te sporen. Ik zou zoo gaarne iets voor dat arme schepsel hebben gedaan, maar zij is weg, zij is naar Frankrijk weergekeerd. Wij bleven eenigen tijd in stilzwijgen verzonken. Ten slotte zeide ik tot mijnen vader En Freule de Malpeire weet gij wat er van haar geworden is Hij aarzelde een oogen blik en ant woordde vervolgens op eene wijze, die alle verdere vraag scheen te willen stuiten: Hoe geheim het onderzoek dezer zaak ook gebeure, men weet reeds dat de schul dige socialist was, dat hij socialistische betrekkingen had en zeer waarschijnlijk zal dit proces nog eenige onthullingen voegen bij die, welke vroeger de zaak Sipido heeft opgeleverd over de jonge socialistische wacht. De schuldige stond niet zoo alleen als sommige bladen wel zeggen. Hij heeft zoo niet een medeplichtige dan toch een vertrouweling gehad en deze wordt door de politie opgezocht. M. Carton de Wiart heeft in den vorm van kaartjes, brieven en bezoeken talrijke betuigingen van sympathie ontvangen, ingevolge den aanslag waarvan hij het voorwerp is geweest. Als bijzondere telt hij in verschillende rangen der samenleving slechts vrienden als politiek man hebben zijne oprechtheid en hoffelijkheid hem de achting doen win nen van zijne tegenstrevers zelf. Men heeft zich afgevraagd waarom hij meer in 't bijzonder bloot staat aan de anarchistische aanslagen. En op deze vraag vindt men slechts één antwoord schrijver van talent, goed redenaar, geleerd en zeer strijdend catho liek, bekleedt hij in de parlementaire rechterzijde eene der eerste plaatsen, steeds bereid zijn talent ten dienste te stellen van den godsdienst, het recht en de vrijheid. Welnu, dat kunnen de dweepers der revolutie hem niet vergeven want hun droom is alles te vernietigen wat M. Car ton de Wiart bemint en verdedigt. (Corr. Handelsblad). 7olfl vui'e sch»iver. voor' staander der tweewijverij, is zondag 11. te Parijs burgerlijk begraven geworden met veel eer en luister zegt 't Lane van Aelst. De liederlijke schrijvelaar over wie M. Anatole France, die zeker geen pilaar bijter is, 't volgende oordeel velde, wordt door de liberalen, radikalen en socialisten als een held, als een groot genie bezongen en tot in den derden geuzenhemel ver heven Zijn werk is slecht, schrijft Anatole France, en hij is een van die rampzali- gen waarvan men zegt dat het beter zou geweest zijn ware hij niet geboren. Zeker zal ik hem zijne verfoeilijke glorie niet betwisten. Niemand voor hem, had zulken vuilnishoop opge- richt. Dat is zijn monument en men kan er de grootte niet van betwisten. En waarom bezingen en verheerlijken De familie der Malpeire's heeft thans geheel opgehouden te bestaan. ACHTSTE HOOFDSTUK. Bij de Pinatel's te huis. Onderwijl mijnheer de Champanbert aan 't spreken was, had Babelon meer dan eens om het hoekje der deur gekeken. Toen zijn verhaal ten einde was, sloop zij in de kamer en, den leunstoel mijns ooms van achteren naderend, fluisterde zij hem in het oor, dat mijnheer Pastoor gekomen was en een nachtverblijf vroeg, zooals hij nu en dan placht te doen. Wel zeker, klonk het antwoord van Dom Gérusan, a hij is zeer welkom. Waar is hij a In de keuken, waar hij zijn toog laat drogen, zeide Babelon. Er kwam zoo even een hevige stortbui opzetten en hij is door en door nat. u Beste Max, sprak mijn oom, gij zult mij toestaan u Abbé Lambert voor te stellen, een waardig priester, die vijftien jaren lang Pastoor van Malpeire is geweest. a Het zal mij groot genoegen doen zijn kennis te maken, antwoordde de Markies met klem. En terwijl mijn oom zijn nieuwen gast ging halen, zeide hij tot mij ik twijfel er niet aan, of mijn heer Pastoor moet iets weten betreffende de familie de Malpeire. Hij moet het volk hebben hooren spreken over haar en hare de liberalen, radikalen en socialisten Zola? Omdat hij hun machtig meêhielp tot het volksverderf. Omdat hij in een zijner romans de godslastering zoo verre dreef, aan een zatlap den naam te geven van den zoon Gods. Zola heeft ook genade gevonden bij de schiijvelaars der groene kliek. 't Land van Aelst bezingt en verheer lijkt ook den schrijver van zooveel walge lijkheden al een groote Fransche schrij ver, een genialen schrijver, een man van moed. Maar van de zwijnerijen die hij schreef, van de helsche godslasteringen die hij bovendien nog uitbraakte geen woord, geen enkel woord van afkeuring maar wel lof en verheerlijking van den kant der groenen 1.... Groene chefs in welke af gronden heeft haat- en wraakzucht u dan toch doen nederstorten De Werklieden of oud WeVklieden ge boren in het jaar 1837 of vrbeger, die vermeenen recht te hebben op het Ouder domspensioen worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, alle dagen van 9 tot 11 uren 's voormid dags te rekenen van in October aanstaan de tot 3in December inbegrepen. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aan vragen meer aanvaard worden. Middel tegen de typhuskoorts. Wij vinden de volgende remedie tegen de typhuskoorts in een Egyptisch blad Men maakt eene groote plaaster van rauwe gehakte en gepletterde ajuinen men legt die aan de voeten van den lij der, zoodanig dat de voeten goed onder en van boven overdekt zijn. Na 7 of 8 uren neemt men de plaaster er af en de koorts is overwonnen. Het is een goede oude pastoor, die met dit middel reeds veel genezingen heeft bekomen, tot groote verwondering der dokters, die er geen kop konden aan krij gen, dat de koorts van den eenen dag tot den anderen verdwenen was. De zelfde remedie is meer dan eens be komen bij kinderen, aangedaan bij her senziekten, waarbij geen enkele remedie hielp. Misschien, voegt onze Egyptische con frater er bij, kan dit middel ook dienen bij andere onoverwinnelijke koortsen en hij noodigt de HH. dokters uit dit eens te onderzoeken. rampen. Hebt gij hem eoit inlichtingen gevraagd aangaande die zaak -— Ja, Monseigneur, gaf ik blo zende ten antwoord, dat heb ik, maar hij scheen daar niets van te weten. Mis schien hield hij zich zoo uit naastenliefde en wijl hij wenschte, dat het volk de schandelijke geschiedenis van Freule de Malpeire zou vergeten. Abbé Lambert trad met mijn oom bin nen. Zijn oude toog was nog erg nat en de uicikteekenen, welke zijne zware schoenen op den vloer achterlieten, toon den, dat hij te voet zich een weg had moeten banen door kleiachtig modderige wegen. Doch hij was geenszins verlegen met zijne armoedige verschijning, en op eene wijze, evenzeer verwijderd van bloo- heid als van vrijpostigheid, beantwoordde hij den groet van onzen aanzienlijken gast, die den ouden dorpspastoor met evenveel eerbied ontving als was hij een grootwaardigheidsbekleeder der Kerk, die plaats voor hem maakte dicht bij het vuur en de takken deed opvlammen om den ellendigen, versleten toog te doen drogen. Waarde heer Pastoor, sprak Dom Gérusan glimlachend, ik ben ver heugd dat uwe kudde over deze bergen en valleien verspreid woont. Wij zouden het genoegen niet gehad hebben, u dezen avond hier te zien, wanneer gij hier in de buurt niet een parochiaan had te be zoeken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1