PRACHTVERTOON IK Onze Uurlabel van den IJze- f**T renweg van October 1902 tot den 2e" Januari 1905 is aan ons nummer van heden als bijvoegsel gehecht. Zij die ons blad bij de uitventers koopen en onze uurtabel verlan gen, kunnen ze verkrij gen tegen den prijs van 5 centiemen. De uurtabel alleen ge nomen kost 5 centiemen Zitting van den Gemeenteraad Ouderdomspensioenen Van tak op tak. Kerk der Theresianen. Stad Aalst. - Werkbeurs. Priesterlijke benoemingen. Zondag-rust. AALST. Allerhande nieuws. STAD AEL8T. van den 6 October 1902 Waren aanwezig MM. Gheeraerdts, Burgemeester, Meert, De Gheest, De Hert, Schepenen Van Ghyseghem, Van De Velde, De Coninck Aug., De Koninck Frans, De Wolf, Moyersoen, Claus, Geeroms, De Sombr, Vernaeve, Van den Bremt en Borreman, Gemeen teraadsleden en Reyntens, Secretaris. Na nederlegging van het stadsverslag over het jaar 1901 en het ontwerp van be grooting voor 1903, worden aangenomen de rekeningen der Staatsmiddelbare Scho len over 1901, de begrooting voor igo3 van den dienst der Burgerwacht, en de rekening van het Bureel van Weldadig heid over 1901. De aflossing eener grondrente wordt toegestaan. Aankoop van het Concert op de Keizerlijke Plaats. De Raad beslist te wil len gebruik maken van den voorkeur de welke gegeven is aan de Stad tot ien Januari eerstkomende om het gebouw, thans het lokaal van 't Landbouwcomice en de plaats der Roombotermarkt, aan te koopen voor de som van 21,000 fr. Vooraleer de openbare zitting geheven wordt, stelt M. Moyersoen de vraag of het Schepencollege niet geraadzaam vindt aan de Maatschappij der gas de verplich tingen haar door het contract opgelegd te herinneren. De klachten zijn algemeen in de Stad over de slechte verlichting zoowel in de straten als in de bijzondere huizen. De vlam dooreenen gasbek ver schaft heeft op verre na de voorgeschre- vene hoogte of breedte. Eenieder klaagt over slecht licht. Ook vraagt M. Moyer soen of in vooruitzicht van het einde van het contract het Schepencollege van nu af niet doet onderzoeken wat er in 1912 voordeeligst voor de Stad zal te beslissen zijn. M. de Burgemeester antwoordt dat met reden M. Moyersoen de tolk mag wezen in den Gemeenteraad van de klachten der bewoners van de Stad. Het lastenboek dat de onderneming regelt, vereischt dat dc vlam van eenen gewonen bek, zooge naamd pemel, eene hoogte van zeven cen timeters op eene breedte van tien cen timeters moet hebben. Dagelijks kan men bestatigen dat de afmetingen der vlam nog op den helft niet komen. Moet deze toestand blijven voortduren, het Stadsbe stuur zal genoodzaakt wezen de boeten toe te passen. De vraag van M. Moyersoen slrekt ver ders te weten wat er op het einde van het contract aan de Stad te doen staat. Ik ben innig overtuigd, zegt M. de Burgemees ter, en ik geloof dat ik aller goedkeuring in den Raad zal bekomen, dat er geene spraak meer kan zijn de vergunning aan eene bijzondere maatschappij te verlen gen, omdat het stelsel der openbare ver lichting gedaan in regie in alle opzichten voordeeligst aan de Stad moet wezen en voor haar eene eerste bron van inkom sten. De Steden dewelke het beheer dezer exploitatie hebben behouden doen groote winsten, terwijl zij de gas bestkoop aan de verbruikers bezorgen. Niemand kan van gedacht wezen de instellingen der huidige Maatschappij door de Stad te doen overnemende fabriek is slecht gelegen, op grooten afstand van alle vervoermiddelen, ver van ijzerenweg en vaart, hetgeen wegens vervoer van kolen nuttelooze onkosten verwekt de toestellen zijn ontoereikend de gazleidin- gen, oud en versleten, moeten vernieuwd worden. Het ware dusvolgens te wenschen dat de Gemeenteraad deze belangrijke kwestie ter studie bracht thans zal hei nog mo gelijk wezen aan eenen matigen prijs eenen welgeschikten grond aan te koopen, langs de vaarten niet ver van de koop- warenstatie. om aan het nieuw op te richten gesticht eene gemakkelijke ligging te verzekeren later zou de altijd toene mende uitbreiding der Stad dezen aankoop vermoeilijken. Van eenen anderen kant, ingezien de weigering der Maatschappij de bestaande canalisatie te verlengen, zal het Stadsbe stuur toch eindelijk gedwongen worden doeltreffende maatregels te nemen om de openbare verlichting te verzorgen. De Stad breidt zich meer en meer uit het is onmogelijk de nieuwe straten en kwar tieren te blijven verlichten met petrollan taarnen, hetgeen daarbij zeer kostelijk valt. Wil men dat de gasleidingen verlengd worden en er nieuwe lantaarnen geplaatst, de Stad zal deze werken ten haren laste moeten nemen. Het is de gepaste tijd om te onderzoeken of het Stadsbestuur de canalisatie reeds niet zou leggen in al de nieuwe straten dit ware al een afgedaan werk voor later. M. De Wolf doet bemerken dat vooral de slechte hoedanigheden der gazleidin- gen oorzaak zijn van onvoldoend licht. Indien de ondernemer de canalisatie on derhield zooals het behoort, zouden er zoovele klachten niet ontstaan. M. Geeroms zegt dat er zou dienen nagezien te worden of er geene redenen bestaan om het bestaand contract te doen breken. M. De Clippele is van gevoelen dat de studie der openbare verlichting zich niet mag bepalen bij de verbetering der gas- instellingen, maar ook moet uitgebreid worden op andere verlichtingsmiddelen, electriciteit, acetylene, enz. M. de Burgemeester haalt aan dat in andere steden, te Leuven namelijk, deze kwestie rijpelijk is onderzocht de electri citeit is er te kostelijk bevonden, terwijl er steeds gas vereischt zal wezen om de motors in werkzaamheid te brengen. Het voorstel met de studie dezer zaak eene bijzondere commissie te gelasten wordt vervolgens eenparig aangenomen. In geheime zitting wordt M. F. Van Biesbroeck, kunst-beeldhouwer te Gent tot leeraar in de academie benoemd, en de aanstelling van onderwijzers in aange- nomene lagere scholen goedgekeurd. De Werklieden of oud Werklieden ge boren in het jaar 1837 °f vroeger, die vermeenen recht te hebben op het Ouder domspensioen worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aanvaard wordei ten Stadhuize, Bureel der Werkbeurs, alle dagen van 9 tot 11 uren 's voormid dags te rekenen van in October aanstaan de tot 3i" December inbegrepen. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene aan vragen meer aanvaard worden. Van het Beheer van staatsspoorwegen is verschenen De Kleine Reisgids voor October Piijs 10 centiemen. (Ingezonden). HET LAND VAN AELST beweert gedurig dat de groene socialisten onder alle opzichten overtuigder christen zijn dan de catholieken of oübewaarders. Maar als dat zoo is, waarom vallen zij dan gedurig, door schrift en woord, alles aan wat cathoiiek is en verdedigen zij al wat naar den liberaal, den godsdienst hater, den priestervervolger geurt De liberalen zijn ook goede christen schreef 't Land. Wij noemen dat schijnheiligaards, hi- pocrieten 't Land van Aelst heeft reeds meer dan eens geschreven dat vele priesters en kloosterlingen de handelwijze der groenen en de polemiek hunner gazetten goed keuren, maar ongelukkiglijk voor hem ze zijn allen, en sommigen sedert lang, over leden Kan men in gansch 't land een dienst doende priester of kloosterling aanwijzen die de venijnige propagande der groene gazetten niet afkeurt Geen eBkele kan men aanwijzen. Wat moet men denken van gazetten die door alle priester, door alle kloosterlin gen worden afgekeurd Onze geachte lezers zullen wel weten te antwoorden. De winter staat voor de deur en zal, naar alle voorspelling, uiterst guur zijn. De werkstakingen der koolmijners in Amerika en Frankrijk verwekken dan ook overal vrees en onrust aangaande de duurte dezer brandstof in de gansche wereld. Wie zal er weer meest door lijden Onbetwistbaar de kleine burgers en de werklieden en dit door de schuld der roode en groene socialisten, die de opstokers dezer werkstakingen zijn. Ja, eenen tot hiertoe ongehoorden prijs zal men de kolen, als 't zoo voortgaat, moeten betalen. Te Londen voorziet men prijzen van 65 tot 75 fr. de 1000 kilos voor huiskolen. Wat zullen de menschen die roode en groene woelmakers moeten dankbaar zijn voor al die zegeningen De liberalen en het onderwijs. De Chronique pocht er op dat de liberale burgerij toch zooveel gedaan heeft om voor de werkmanskinderen den toegang tot de school te vergemakkelijken. Wij zouden wel eens willen weten waar Nergens hebben de liberalen met hun eigen oorden scholen gesticht voor de werkmanskinderen. Alles wat zij ge daan hebben, dat is, door de gevloekte schoolwet van 1879, het ondciwijs ont- christelijken, en wat zij nog willen doen, dat is de ouders verplichten hunne kinde ren naar goddelooze scholen te zenden, wel te verslaan, op staatskosten. Wat be treft zelf iets uit te geven voor het onder wijs, de Chronique heeft het vroeger gezegd daarvoor zijn de liberalen te poot vast. Roode leering.Iemand die «Worm» teekent, ontwikkelt in Vooruit de stelling van Proudhon b Eigendom is diefstal. Hij draait en keert dat op alle wijzen en dient het op met allerlei sausen, om te toonen dat eikeen die iets bezit een dief is. Nu, Vooruit doet eenen oproep tot de socialisten om hunne spaarcenten te ste ken in de fabriek welke de socialisten gaan oprichten. Zijn die spaarcenten, die eigendom van die socialisten, ook diefstal Die leering moet ook zonderling klin ken in de ooren van de gezellen Vander- velde, Furnémont, Destrée. Defuisseaux. Er is voorzeker wel eigendom die van diefstal voortkomt en die gewonnen is op het zweet der werklieden. Zou Vooruit kunnen bewijzen dat de paleizen welke de socialisten oprichten, overal waar zij kunnen, niet door de werklieden zijn uitgezweet De koning.Eene ITAVAS-nota meldt: De inlichting, door verscheidene bla den meegedeeld, over een zoogezegd aan staanden troonafstand des Konings, is totaal onnauwkeurig. Het ligt voor de hand dat deze terecht wijzing, die in eens aan alle kwakkels den kop inslaat, ingegeven is door den Vorst zelf. Een blad meent tevens dat ds Koning, den dag dat hij van den troon zou afstand doen, eerst de troonsopvolging door een der twee rechthebbenden zijn broeder en prins Albert, zal willen geregeld zien. De Hoogere arbeidsraad zal eene algemeene vergadering houden op Dins dag 14 October aanstaande, ten 10 ure 's morgends, in de Marmerzaal van het Paleis der Academiën, te Brussel. Dagorde Bespreking der koninklijke besluiten over de gezondheids- en veilig heidsmaatregelen in zekere nijverheden. De sterrekundigen zullen waarlijk over de maand October niet te klagen hebben. Zij hebben nu de komeet Perrine, die thans hare grootste schittering bereikt Ze hebben eenen sterrenregen van 8 tot 24 October Op 17 October maaneklips, hier maar eenige oogenblikken zichtbaar. De ongevallenwet. Het laat zich van nu af reeds aanzien, dat het ontwerp van wet op de ongevallen erg gehavend uit den strijd zal komen, Dooreen gerekend mag men voor ieder artikel een tiental amendementen schat ten, Maar men mag niet afkomen met amen dementen, die niet daags te voren werden gedrukt en uitgedeeld, die zullen van de discussie geen deeluitmaken. Om huismoeders te vormen, noodigt Vooruit de vrouwen, die 's vrijdags naar de markt gaan, in zijn nieuw lokaal... op den koffie (mits betaling, wel te verstaan). Ja, niets meer of minder. Komt in massa, moeders en vrou wen roept het blad uit. Niets zal verwaarloosd worden om aan de vragen en wenschen der bezoek sters te voldoen. Na deze week zullen wij warme melk en warmen wijn verkoopen aan zeer ge matigden prijs. En terwijl de vrouwen daar een koffie- of wijnpraatje houden kan het huishouden op krukken springen. Als Vooruit maar kalandisie maakt kan de rest maar naar den drommel loo- pen. SCHOUWBURG VAN AELST. Koninklijke Maatschappij 'X I,A!VI> VAM RIEM. BUITENGEWONE op Zondag 19 October 1902, om 5 uren 's avonds, met de medewerking van Mevrouwen Verbeeck en Fret en Mevrouwen Meu- wensen en Jacobs. EEM VERDWAALDE groot beroemd Volksdrama in 5 bedrijven door Joris MOREELS. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudene genummerde fr. 2.00. Beneden plaatsen fr. i.5o. Bovenplaat- sen fr. 1.00 en o.5o. STAD AELST. Het ambt van Gemeenteontvanger te begeven zijnde, zullen de aanvragen der candidaten moeten toegestuurd worden aan het College van Burgemeester en Schepenen der Stad voor i5n October aanstaande. Dijnsdag 14 October Verjaardag der Instelling van het H. Kind Jesus van Praag. Ten 9 uren, solemnele Mis met Fransch Sermoen, door den E. P. Leo, C. D. Woensdag i5 October Feestdag der Seraphiensche Moeder Theresia van Jesus. Ten 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste ten 9 uren, de solemnele Mis. 's Namiddags, ten 5 uren, solemneel Lof met Fransch Sermoen, door den E. P. Hibronymus, C. D. Zondag 19 October ten 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Aller heiligste. De solemnele Mis, ten 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, Lof en Vlaamsch Sermoen. Wordt gevraagd i° Een kuiper, (halve gast); 20 Een be kwame smid, goed loon 3° Een reiziger Vlaamsch en Fransch kennende. Vragen werk i° Een handelsreiziger 2° Daglooners 3° Fabriekwerkers. Aalst I*o»tbureel ter naiou. rei-zigerastHtie. Wij vernemen dat het koninklijk besluit 't welk een nieuw postbureel ter reizigers- statie alhier inricht, eerstdaags in het Staatsblad zal verschijnen, Men zal zich herinneren dat deze zoo noodzakelijke stichting 't gevolg is eener ondervraging, in een der vroegere zittijden der Volks kamer tot den heer Minister van IJzeren- wegen,Posten en Telegrafen gericht, door onzen Vertegenwoordiger, M.B" Bethune, Z. H. de Bisschop heeft professor be noemd te Deynze, den E. H.Uytenhove, priester uit het Seminarie. Coadjutor te Castel, den E. H. Reyns, priester uit het Seminarie. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 12 Octo ber 1902, M. D'Hondt, gewezen Apo theek Behaegel, Korte Zoutstraat. Creemboter. Markt van Zaterdag 11 October 1902. 160 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 441 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3520 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Drnderbode. Te verkrijgen ten bnreele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. AALST. Zondagschool van Sint Martinus. Prachtige tooneelvertoo- ning, op Maandag 20 October aanst. om 5 uren 's avonds, ten lokale van den Catholieken Werkmanskring. Voorbe houdene plaats, fr. 2,00 eerste rang, fr. 1,00 tweederang, fr. o,5o. De heeren Meesters zullen de vrijheid nemen ten huize kaarten aan te bieden. Aalst. De schade verooizaakt door den brand ter sargieweverij der N. M. Roos, Geerinckx, De Naeyer Cni® komt naar wij vernemen geregeld te worden en is bepaald op iets min dan 114 duizend franks. De plechtige uitvaart voor IT. M. onze overledene Koningin MARIA- HENDRIKA is donderdag in onze hoofdkerk gecelebreerd geworden. De burgerlijke en mflitaire Overheden en ambtenaren, de Pupillenschool des legers, deputatiën der vrije en officieele scholen en talrijke geloovigen woonden de plech tigheid bij. Dijnsdag 11. werd de uitvaart ter St Josephskerk gecelebreerd. Haeltert. De kleine Louis Van Impe slechts 2 jaar oud, is op 's Graven- kerselaar in den mestpoel gevallen en verdronken. Het slachtoffertje wilde een noot grijpen die in den poel was gevallen. De vader is afwezig, hij werkt in Frank rijk In de St-Lazarusstraat te Brussel, waren twee kleine knapen, een tiental jaren oud, aan 't vechten. Een gewezen policieagent scheidde hen van elkaar en de jongens bij den kraag van den grond heffend, sloeg hij hen geweldig met de hoofden tegen elkander. Een voorbijgan ger maakte over die brutale handelwijze eene opmeiking en een policieofficier hield den gewezen agent aan. Deze laatste was hierdoor zoo woedend, dat hij hoo- gergenoemd^n voorbijganger een geweldi gen stamp toebracht, zoo dat deze bij hoogdringendheid naar het gasthuis moest worden gebracht. Kalk van den ouden tijd. Bij het af breken van oude gebouwen, torens, muren, enz., wekt het dikwijls verwonde ring, dat de metselkalk, welke de steenen verbindt, zoo vast is en harder dan de steenen zeiven is geworden. Dat is nu wel, zooals het behoort de kalk moet na verloop van tijd harder worden dan de steenen maar bij nieu were gebouwen komt dat niet voor en men heeft veelal vermoed, dat de metsers van vroegere eeuwen, om de metselkalk vaster te maken, het een of ander daarbij voegden, hetwelk nu te duur geworden of om eene anderereden in onbruik geraakt is. Omtrent de samenstelling van den kalk uit den ouden tijd geeft eene rekening uit het jaar 1471 eenige inlichting, welke onlangs in het archief der kathedraal te Rochester werd gevonden. Daarop werden als benoodigheden voor het bereiden van kalk, behalve de noodige hoeveelheid grondstof ook vermeld zes schepels mout voor het brouwen van bier, waarmede de kalk aangelengd moest wor den, alsmede 310 eieren om haar lenig en glad te maken. In den tijd van die rekening waren de eieren echter heel wat goedkooper dan thans. Twee kinderen, 12 en i3 jaar oud, drongen ongezien in eene steenbakkerij van Jette en staken er eenen stapel strooi in brand. Het vuur liep voort, tastte de gebouwen aan en vernielde die geheel. De pompiers waren onmachtig den brand uit te dooien. De jongens, aangehouden, deden volledige bekentenissen. De ouders zullen voor de schade verantwoordelijk worden gesteld. Den laatsten Zondag der foore van Leuven, duidden twee jonge heeren bij den wachthebbenden policieagent in eenen gesloten paardjesmolen eenen heer aan, als zijnde een pick-pocket. De agent ging eenen collega roepen en de man werd in gepakt, en, daar hij protesteerde, met de menolten, aan naar den amigo gebracht. Weldra bleek echter, dat de aangehon- dene zekere heer T. was, een achtings waardig gekend persoon, burgemeester eener gemeente in de provincie Namen, die tijdelijkte Leuven was, voor de studies van zijnen zoon. Ondanks zijne protestaties en den ge- kenden staat zijner fortuin, werd er toch in zijne woning eene huiszoeking gedaan. Hij werd dus vier-en-twintig uren van zijne vrijheid beroofd. M. T. zal eene klacht doen tegen de policie van Leuven, die zoo maar op het woord van den eersten den besten grap penmaker een burgemeester in de doos stopt. LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen en gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal. Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag. Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depratere, rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren en overal. Dinsdag morgend is in het gesticht van Eckloo, overleden de genaamde Be- kaert, 16 jaar oud, oudste zoon van zeven of acht kinderen. Over een tiental dagen, heeft hij op zijn aangezicht eenen steek van eene vlieg bekomen. Het aangezicht begon te zwellen. Men heeft eenen ge neesheergeroepen, die den jongen naar het gesticht vanEekloo deed overbrengen, waar hij overleden is aan de gevolgen van den steek. De vergiftigde vlieg zal waarschijnlijk op eenen dooden mol gezeten hebben, eer zij Bekaert pikte. Het gebruik bestaat immers nog altijd de gedoode mollen te laten liggen of op een stoksken te steken, hetgeen zeer on voorzichtig is. Doode dieren moeten gedolven worden. Stoutmoedige en brutale zakken rollers. Een zeeman, welke op loge ment lag in het Schipperskwartier te Antwerpen, was met zijnen logementbaas zekere P. W. en diens vriend, S., een Duitscher, die in dezelfde buurt woont, op zwier gegaan. De logementbaas wist dat zijn gast eene schoone som op zak had, omtrent 800 fr. Het drietal was op den duur, na reeds vele herbergskens te hebben bezocht, in eene herberg der derde wijk gesukkeld, waar de zeeman in het derde vertrek in slaap viel. Of het afgesproken spel was, weet men nog niet, maar op zeker oogenblik, kwa men de twee vrouwen van W. en S. bin- Men ging voort met drinken, tot er eenen twist ontstond, waarop een der twee mannen, al mompelende naar de binnenkamer ging en daar den zeeman zijn geld afhandig maakte. Weinige oogenblikken daarna trokken de twee mannen er van door en gingen het geld op de Groenplaats deelen. De beide vrouwen bleven in de herberg. Toen de zeeman wakker werd en be merkt had, dat al zijn geld was verdwe nen, begon hij op te spelen, waarop de baas voor ergere gevolgen vreezende, de politie verwittigde en hem met de vrou wen in handen leverde, Een onderzoek werd op het bureel der 4e wijk ingesteld, en daar vond men op de vrouwen de sleutels harer woningen, waarop men tot het gedacht kwam, dat de twee mannen nog niet in huis konden geweest zijn, daar er maar een sleutel was. Men ging op wacht staan, en het duur de met lang of beiden werden in de ie wijk aangehouden. Op het policiedureel gebracht, ont dekte men bij W. 2 ijz pond sterling, 1 shilling en eenen revolver en bij S. 3 bankbriefjes van 5o fr. en 20 fr. in klein geld. Verder vond men in den gang van het policiebureel nog 5 bankbriefjes van 5o en 1 van 100 fr., die door een der mannen waren weggeworpen. Bij W. had men het geld onder zijne klak gevonden. Na al deze bewijzen konden de twee dieven niets anders meer dan bekennen, hetgeen ze ook spoedig deden. Over eenige dagen reed een jonge ling, de genaamde Van de Pitte van Roe- selare, met zijnen velo naar Beveren bij Roeselare, om er zijne premiën te trek ken, die hij in eenen duivenprijskamp gewonnen had. 's Avonds keerde hij met zijn geld terug naar Gits. Eenige werk lieden, die ten arbeid gingen, vonden 's anderendaags Van de Pitte op den weg van Beveren naar Gits bewusteloos lig gen een - oog was uitgesteken en hij droeg bovendien aan de slapen erge kneuzingen. Ondanks alle geneeskundige zorgen, is de ongelukkige tot hiertoe niet kunnen tot bezinning komen en heeft hij nog geen enkel woord kunnen uiten; men denkt dat de hersenen geraakt zijn. Men vermoedt dat hij het slachtoffer van eene misdaad is, daar hij bij het ontvangen der premiën met andere duivenmelkers getwist heeft. Het onderzoek werd zeer naarstig voortgezet. Wat het slachtoffer betreft, zijn toestand verergert steeds en men vreest eenen noodlottig afloop. Een modelwetgever is zeker citoyen Mansart, volksvertegenwoordiger en dd. burgemeester van La Louvière. Deze is voor de rechtbank gedaagd, omdat hij weigerde, tijdens de onlusten van April, de troepen in de gemeentege bouwen te huisvesten. Aan den ordonnancieofficier van gene raal Delée, die hem het zenden van troe pen kwam aankondigen, antwoordde hij Dat gaat mij niet aan. In de partij der vrijheid. f)è revolutionnaire socialistenbond in Henegouw gesticht door Roger, gewe zen socialistische volksvertegenwoordiger, heeft Zondag openbare meeting gehouden te Frameries. Er waren ongeveer 25o toehoorders, waaronder een kopstuk der liberale partij, die gekomen was om de leidei s der offi cieele socialistenpartij te verdedigen en dan ook, met eenige knechten, wanorders verwekte. Dezen werden nog verergerd door de komst van een tweehonderdtal slaven der officieele socialisten, met Narville, Pepin en Brenez aan 't hoofd. De policiecommissaris moest weldra optreden om de stilte te herstellen. De vrije socialist Laurent-Clerbaut ging dan met spreken voort, maar de knechten der Sociale verwekten gevechten, waarop Laurent-Clerbaut uitriep Gij doet dit om den commissaris tot handelen te ver plichten, maar ik geef niets om de policie Die onvoorzichtige uitroep deed den man door drie gendarmen aanhouden en wegleiden, gevolgd door zijne vrienden. Dan hadden de roode kaasratten vrij spel en met volle monden donderden zij op de vrije socialisten.... nu deze toch allemaal weg waren Een genaamde Beaumont, bediende in ec-ne glasblazerij te Charleroi, die twist zocht met eenen zijner werkgezellen, was Dinsdag morgend met dezen laatste, zekere J. B. voor de zooveelste maal aan het twisten. Beaumont wilde J. B. eenen steek toebrengen. B. ontweek dien maar een genaamden Lebrun, van Dampremy, die de vechters wilde scheiden, kreeg den steek in het hart. Hij wankelde en viel als eene massa, dood neer. Het gebeurde op Fransch grondgebied. De moordenaar vluchtte naar België, waar hij reeds vroe ger veroordeeld werd. Hij is woonachtig te Charleroi. MELYSSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. De toestand bij de glasblazers rond Charleroi, is hoe langer hoe meer gespan nen. De leden der Union Verrière en die van het Syndicaat der magazijniers wer den reeds meer dan eens handgemeen. De socialisten der groep Gilles zijn woe dend ter oorzake de vereeniging der vrije en nadenkende werklieden bij de maga zijniers. De magazijniers hebben nu een derden strooibrief verspreid, waarbij citoyen Gilles nog wat van zijne pluimen zal laten. Reeds heeft hij den aftocht geblazen. Vroeger had hij zijne dwingelandij zoo ver gedreven de glasblazers te verplichten in het syndikaat te treden, en ze een in komgeld te doen betalen, dat verleden jaar van 5oo tot 1000 fr. werd gebracht. Wie weigerde deel te maken van het syn dikaat, moest buiten op het werk. Diezelfde citoyen is nu reeds bereid nieuwe leden te aanvaarden mits een in komgeld van fr. 3.75. Dwingelandij houdt niet Over eenigen tijd werd te Fontaine l'Eveque eene oude vrouw verwurgd op haar bed gevonden. Haar geld was ge stolen. Een neef, die met haar woonde werd verdacht maar vrij gelaten, omdat hij een alibi had kunnen bewijzen. Later hield men zekeren Barchy aan, die of schoon geene broodwinning hebbende, groot verteer maakte. Toch liet men hem weer gaan, en nu heeft men opnieuw den neef aangehouden. Wederom zijn een drietal leden van de Zuid-Limburgsche dievenbende in de gevangenis aldaar overgebracht. Te Haccourt heeft de Belgische policie aangehouden, drie zoons van eenen broer van den beruchten L.uit Maastricht, den hoofdman der bende. Zeven leden dier familie zitten nu, hetzij in Maastricht, hetzij in Luik, opgesloten. In het geheel zitten er 7 verdachten te Maastricht gevangen, waaronder 3 vrou wen, terwijl i5 diefstallen met braak reeds bewezen zijn als door hen te zijn gepleegd. Allen legden bekentenissen af, uitge zonderd de reeds genoemde L. Verschillende voorwerpen zijn onder- tusschen reeds door de eigenaars herkend; men weet echter de herkomst nog niet van een zilveren bedieningsbuske, met daarbij behoorende batisten vingerdoeken. Eenige geheime bergplaatsen zijn ver der ontdekt. Zoo bleek het sportterrein te Amby het geliefkoosd rendez-vous der heeren te zijn, alwaar zij in de hokken en stallen, onder de tribuun, vergaderden. Verscheidene voorwerpen zijn daar, ver borgen in den grond, teruggevonden. Te Berlaer en omtrek wordt er op dit oogenblik van niets anders gesproken dan van twee moordtooneelen, die de kermis dezer gemeente hebben geken merkt. Zondag avond was er tamelijk veel volk op de kermis. Jongelingen van Konings- hoyekt en Kessel waren ook aan de kermis komen deelnemen, 's Avonds ontstond er twist aan eene danszaal, niet verre van de statie, weldra werd men handgemeen en de messen werden getrokken. De genaam de Van Santen, een jongeling die noch- thans aan den twist geen deel nam, werd eensklaps door eenen geweldigen messteek in den buik zoo gevaarlijk getroffen, dat hij bewusteloos naar zijne woning moest gevoerd worden. De geneesheer bevond zijnen toestand hoogst gevaarlijk. Van Santen werd weldra van de laatste H1I. Sacramenten bediend. En vandaag was zijn toestand nog altijd even onrustba rend. De dader, een jongeling van Konings- hoyekt, is donderdag morgend in zijne woning aangehouden. Het parket van Mechelen kwam Dijnsdag over deze zaak een onderzoek doen.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2