De ongevallenwet en de Staatswerklieden. 210,000 pensioenen. De stokerijen in België. ZOMER-CONCERTS EEN EN ANDER. Cath. Werkmanskring Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. Institijt dij Doer L. DOGMAliX Wij hebben, na het Journal de Bru- 3CBLLES, de opmerking gemaakt dat de ■werklieden van den Staat, op welke de ontworpene wet op de arbeidsongevallen ook toepasselijk zou zijn, hierdoor menig Voordeel zouden verliezen, namelijk het volle loon gedurende den tijd van onbe kwaamheid tot werken, geneesheer en medecijnen, onderstand voor versterkend Voedsel, enz. Al die voordeelen nu zouden door het wetsontwerp dat wordt voorbereid, afge schaft zijn, indien de Kamers er geene verandering aan toebrengen. Zoo spreekt het JournaldeBruxelles, doch het Fondsenblad denkt dat daarvoor geen gevaar bestaat. Het wetsontwerp, eens tot wet gemaakt, zal aan de werk bazen voorschrijven wat zij, als minimum, verplicht zijn te doen voor hunne werk lieden, slachtoffers van ongevallen. Doch elke meester zal vrij zijn, dat minimum te boven te gaan. Daar nu het spoorwegbestuuranders gezegd de Staat de gevaren van zijnen dienst in acht nemende, als meester han delende, vrijwillig het volle loon en de «ndere voordeelen aan zijne werklieden heeft toegekend, zonder daartoe door eene wet verplicht te zijn, weten wij niet, waarom het zich later achter eene wet aou verschuilen, om voor die werklieden minder te doen dan vroeger. In 1901 werden :8o,ooo ouderdoms pensioenen uitbetaald aan behoeftigen van meer dan 65 jaar. Voor het jaar 1902 zijn er voor den eersten trimester reeds betaald 197.817 pensioenen en voor circa 12,000 recht hebbenden is de betaling nog niet ge schied, wegens verandering van verblijf of gebrek aan pleegvormen. Dit jaar zal het aantal gepensionneer- den dus 210.000 bereiken. Niet waar dat de arme menschen de vijanden moeten zijn der catholieke regeering, die nu aan pensioenen 14 millioen toekent aan den afgesloof- den ouderlingen. Ze zouden hier een ministerie Combes moeten invoeren, dat de catholieken ver volgt en nonnen judast, maar aan den werkman geelt O Het ontwerp der begrooting van arbeid is nog niet uitgedeeld, maar wij kunnen toch aankondigen dat eene verhooging van TWEE MILLIOEN zal worden voorgesteld, als bijgevoegd crediet voor de ouderdomspensioenen. Zoo bericht men uit Brussel. Aolct 8' Mortlnuakerk. Ü.UIM. _^cl»ildorii van 8' Rocltu». Twee liberale organen La Gazette en Le Journal de Brugss komen als nieuws af te kondi gen dat de heeren Kerkmeesters besloten hebben de schilderij van S' Rochus, een meesterstuk van Rubens, te verkoopen tegen de som van een millioen en half, om zich de noodige geldmiddelen te ver schaffen voor het voltrekken der kerk, een monument van de XVe eeuw. Bedoelde liberale organen bezweren de regeering niet toe te lattn dat dit meester stuk, 't welk een nationale eigendom is, verkocht worde. Dit meesterstuk van Rubens is niet de eigendom van den Staat maar wel van de Stad Aalst sedert het decreet van a - 4 November 1789 en dit is bevestigd en erkend geworden bij de teruggaaf der schilderij door Frankrijk. Inderdaad verscheidene voorstellen voor dien verkoop werden gedaan. Wat deze verkoop betreft, onbetwist baar zou de overgroote meerderheid hem goedkeuren daar wij in ruil van de schil derij van Sint Rochus een der prachtigste collegiale kerken des lands zouden be zitten. De regeering zou onbetwistbaar on gelijk hebben dit meesterstuk van den gevierden Vlaamschen schilder naar 't eene of anderé vreemd museum te laten overvoeren; maar wanneer zij het zelf zou aankoopen, zal zij beter over zijn behoud kunnen waken en tevens de Stad Aalst van de noodige middelen voorzien om de kerk te voltrekken. Dit tafereel. 3 m. 90 hoog op eene b breedte van 2 m. 60, zeggen M MFrans De Potter en Jan Broeckaert stelt in het bovendeel den H. Rochus voor, nedergeknield voor Jesus-Christus, om b hem de genezing af te smeeken van de pestlijders, die in het onderdeel de b armen naar hunnen schutspatroon rei- b ken. De overlevering wil, dat deze b schilderij, die ten tijde van liet eerste Franscb keizerrijk de tweede plaats in het museum van den Louvre besloeg, b rond i63i aan den prins der Vlaamsche n school werd besteld door de confrérie van den H. Rochus, die er 800 gulden b voor betaalde, en men voegt er bij, dat b Rubens, zijne tevredenheid willende b betuigen over de handelwijze van de b bestuurders dezer broederschap, hun b kosteloos de twee kleine schilderijen b schonk, welke men thans nog onder b zijn groot tafereel op het altaar aan- u treft. Deze twee stukken, welke even- d eens de bedrevene hand des meesters b te kennen geven, stellen voorhet eene, b S' Rochus, door eenbn engel genezen b van de pest, het andere, de H. Rochus in de woestijn, uit de muil van zijnen b hond een brood ontvangende. Zij zijn b elk 1 meter breed en om70 hoog. Eeni- gen beweren dat de Maagd met het kind Jezus, in het bovenste deel des altaars aanwezig, insgelijks van Ru- b bens is, doch men moet geen groote b kenner zijn om te zien, dat dit gezegde ongegrond is. Ziehier den toestand der stokerijen in België, gedurende het jaar 1901 Hoeveelheid Provinciën Getal der voortgebrachte werkende stokerijen vleggen Antwerpen Brabant Oost-Vlaanderen W est-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen 33 1) 16 I75-364 hectol. 136.195 81.313 79-433 141.816 30.365 74.667 74.667 736.905 hectol. De stokerijen gebruiken verschillende grondstoffen, namelijk granen en melas- sen. Wat de granen betreft, werden er in 1901 gebruikt541,585 hectoliters rogge, gerst, enz., en 195.320 hectol, betterav< n, meiassen, enz., 't zij in 't geheel 736.go5 hectoliters alcool aan 5o® G. L. voortge bracht hebben. Indien men daarbij voegt de ingevoerde hoeveelheid, hetzij 17,818 hectol. bekomt men een totaal van 745,723 hectoliters, waarvan 58.145 hectoliters uitgevoerd werden. 696.578 hectoliters werden bijge volg aan het verbruik geleverd. Al deze cijfers zijn voorloopig, maar men kan ze als juist beschouwen. De accijns en de tolrechten op den alcool brachten wederkeerig 2.883.994 fr. op, wat de eersten betreft en 60.873.941 fr., wat de tweeden aangaat 't zij in 't geheel 63.757,435 fr. opbrengst van het verbruik des alcools. De vier stokerijen van de stad Antwer pen brengen meer dan het vierde van geheel België op. Nog een woordje daarover. Nergens werd er in Den- derbodb geschreven dat, sedert driejaar, het repertorium der Harmonie, niet met verscheidene nieuwe en schoone stukken niet is verrijkt. Wij beweerden enkelijk en wij houden nog staan dat die stukken weinig of niet uitgevoerd wor den. Men herleze het vorig artikel met een kalm gemoed, en men zal bestatigen dat het niets anders bevat. Overigens eene korte statistiek zal dit bewijzen. De voornaamste der stukken, welke als nieuwe worden opgegeven, zijn gedurende het laatste seizoen op de avond-concerts ter Groote Markt, uitge voerd geweest in de volgende evenredig heid Ruy Blas (Mendelssohn) o maa\* Scènes Pittoresques (Massenet) 1 Le Chant des Belges (Littolf) 1 Rêverie (Benoit) 0 b Sylvia (Delibes) 1 Carmen (Bizet) 3 Dit is in zijn geheel zeer onbeduidend wanneer men uitrekent dat van Mei tot September de Harmonie maandelijks 2 concerts geeft aan 5 stukken per concert makende dus uit 5o stukken. En nog- tans heeft het aanleeren van voormelde stukken veel studie gevergd, en zij mar- cheeren opperbest Men roemt er zich over 1 Waarom dus laat men ze door het publiek niet hooren I Aan wie met belangstelling en regel matigheid de uitvoeringen der Harmonie opvolgt, is het onmogelijk zulk iets zon derling cnopgemeikt te laten, al moeste het aanzien worden als ben steek on der het water, (sic). Goed nieuws voor de nijverheid. Het bestuur van spoorwegen bestudeert thans bet lastkohier voor de aanstaande aanbesteding van verscheidene honderden reizigers-rijtuigen nieuw model. Er zal voor deze bestelling een groot crediet noodig zijn en men verneemt dat bet departement van financiën wel een beetje zal tegenstribbelen. Doch ten slotte hoopt men het wel eens te worden. Is het te verwonderen en aan wie te danken In het algemeen verslag over ons geldelijk beheer voor het dienst jaar 1900, vindt men op bladzijde 3i8 een tafel der algemeene uitslagen van de ge- slotene begrootingen onder de vorige be sturen. Al de dienstjaren van 1878 tot 1884 (tijdvak van het liberaal-bewind en zijn schooloorlog) sloten met een aanzienlijk te kort, dat in 't geheel de juiste cijfer bedroeg van 63 miljoen 471 duizend 828 frank. Op 10 Juni 1884 stelden de kiezers een einde akn die verkwistingen. Het bewind kwam en bleef in de han den der katholieken. En van af 1889 was er jaarlijks een aanzienlijk overschot. De gezamenlijke som der overschotten van 1886 tot 1898 inbegrepen, bedraagt in juiste cijfer 118 millioen 271 duizend g3i fr. Moesten de liberalen weer aankomen, ge zoudt die millioenen n'en gang zien gaan 1 Om daarvan ovaÉuigd te zijn,moet men maar zien naar Fojqknjk, alwaar de man nen voor welke onze liberalen en socialis ten in bewondering staan, lot over de ooren in de krot zitten. Dat komt op zijnen tijd. Wij heb ben gemeld,dat de Fransche mijnwerkers beroep doen op hunne Belgische werk- broeders, ten einde hen te steunen in hunnen strijd tegen het verfoeilijk kapi taal. Het schijnt dat onze mijnwerkers zich min of meer daartoe lieten overhalen, althans is er hier in de koolmijndistnkten eene poging tot schorsing gewaagd. Het wetsontwerp dat ter Fransche Kamer gaat neergelegd worden, zal wel licht eenigzins de goede verstandhouding schaden, die thans tot stand schijnt ge bracht tusschen Waalsche en Fransche mijnwerkers. Volgens dat wetsontwerp, zal het de Belgen die in Frankrijk Werken, verboden worden hun eten over de grens mede te brengen, daar zij aldus te weinig verteer in Frankrijk doen. En bemerkt wel, die maatregel wordt op vraag der Fransche werklieden genomen. Echt internationaal, echt broederlijk. De ouderlingen die vóór Nieuwjaar 65 jaar zijn, moeten zich laten opschrijven voor het pensioen. De ouderlingen, die het pensioen ver kregen, maar in eene andere gemeente gaan wonen, moeten op hun nieuw ver blijf opnieuw aanvragen, of zij krijgen toekomend jaar niets. De ouderlingen, geboren in 1843, 1844 en 1845 moeten niet denken, dat zij pen sioen krijgen op 65 jaar als zij er niets voor doen. Dat is mis. Zij moeten 18 fr. storten vóór dat zij 65 jaar oud zijn, in eene pensioenmaatschappij. En als zij geen 3 jaar lid zijn dier maaischappij trekken zij ook niet. Denkt dus wel na geen 18 fr. storien, mets hebben 18 fr. storten, en dan 75 a 80 fr. pensioen heb ben. Wie dus vóór Nieuwjaar 58, 59 of 60 jaar oud wordt, moet storten. Ongerijmde beschuldigin gen. Onder dezen titel bespreekt Vooruit van dijnsdag 11., de beschuldi ging door Klokke Roeland, 't orgaan der groene socialisten, tegen de roode socia listen geuit. Klokke Roeland schrijft onder ande ren Ja, de grootste vijanden van de lots- b verbetering der arbeiders zijn de godde- looze kopstukken van 't socialismus zij verdeelen het volk, zij delven een b afgrond tusschen geloovigen en onge- loovige werklieden. En wat antwoordt Vooruit n Waarom moesten diegenen die het rechtzinnig meenden inet de democra- ten, ook alleen gaan loopen en wezen- lijk de strijdkrachten der werkende n klasse gaan verdeelen i) Konden MM. Daens, Plancquaert, Fonteyne, Ducatiilon en anderen de rangen der Werkliedenpartij niet komen versterken en medehelpen met de hoop, in plaats van groepjes te gaan stichten links en rechts, zonder veel invloed, in elk geval met minder invloed dan in- t dien zij aangesloten waren in eene i) partij. Zij hadden er veel en goed weik kun- 11 nen doen. En verder u Samen waren wij machtig. Maar dan zouden wij misschien nog in een n aardiger postuur staan tegenover i) den Godsdienst. De christene de- mocraten vallen hem erger aan dan wij. Erger aan dan wij... 't Is eene harde waarheid... Men neme Klokke Roeland, 't Recht, De Werkman, Het Land van Aelst, De Volkseeuw, tnz. 'tis eene aaneenschakeling van lasterende, versma dende en beleedigende aanvallen tegen Z. H. den Paus, H. H. II. H. de Bis schoppen en gansch de Geestelijkheid.... Vooruit slaagt nagels met koppen In verlof. In strijd met hetgeen eerst gezegd was. zal er geen verlof wor den toegestaan aan de lotelingen der klas van 1902 met Allerheiligen, maar wel met Kerstmis-Nieuwjaar. Dan zullen zij,even als vroeger, voor acht dagen mogen naar huis gaan. Die acht dagen verlof zullen mogen verleend worden vanaf 24 December tot 8 Januari, naar gelang de noodwendig heden van den dienst dit veroorlooven. Wat de leerlingen der regimentscholen betreft, deze zullen het gewone Kerstmis verlof genieten. Ouderdomsdeken en Benjamins. Bij de heropening der Kamer zal M.Tack, Ouderdomsdeken, het Voorzitterschap waarnemen, Hij is geboren op 17 December 1817 en vertegenwoordigt zijne geboortestad Kortrijk in de Kamer sinds i3 Juni 1854. Nevens hem zullen als secretarissen zetelen en twee jongste leden baron Gillès de Pelichy indien hij hersteld is geboren 22 Juli 1872 en citoyen Pouille, geboren 5 Mei 1872. Volgen in rang van jonkheid M. Pie- raert, afgevaardigde van Aalst, geboren op 5 Nov. 1871 M. Mélot, id. van Namen, op 16 Sept. 1871 citoyen Branquart, id. van Zoningen, 14 Mei 1871. De werkstaking en de spoorwegen. Heeft ons bestuur van spoorwegen iets te vreezen indien onze mijnwerkers den arbeid moesten neerleggen Neen, want de kolenvoorraden van het bestuur zijn zoo groot, dat zelfs eene lang durige staking zonder invloed zou zijn op het verkeer der treinen. Nieuwsoortige sport. Zondag, vóór den avond, kwam een verhuiswagen in de afgelegene wijk Steenije der gemeente Laarne, aangereden. Daar hield hij stil de deur weid met eene spleet geopend een persoon steeg uit en moest zich onmiddelijk verwijderen. Dit werd zoo alle minuten herhaald, tot dat er 21 waren buitengekomen. Die personen, welke te Gent waren ingbkorfd of liever in den donkeren wa gen waren opgesloten, werden na vele omwegen eindelijk ter gezegde plaats geen wist waar hij zich bevond losge laten, en moesten om 't eerst op hun ver trekpunt te Gent terug zijn. Of er volk te been was en of er gelachen werd Gezondheidsleer der maaglijders. Niet rusten na het eten de zieke moet beweging nemen, 't zij door wandeling eene rit per rijwiel lichaamsoefening, enz. Hij mag echter niet dadelijk na liet eten aan het werk gaan, bijzonderlijk niet aan zittend werk. De maaglijder moet de werking der huid bevoordeelen door droge wrijvingen, ofwel door baden. Daarenboven moeten de maaltijden op stipt geregelde oogen- blikken worden genomen de maaglijder zal altijd zorgen dat het voedsel niet worde ingeslokt, maar vooreerst gotd geknab beld worde. Paardenvoeder. Algemeen denkt men dat er voor een paard geen beter voeder bestaat dan haver, hooien strooi. Proeven door de Omnibusmaatschappij te Parijs genomen, hebben afdoende be wezen, dal die meening ongegrond is. In i855 betaalde zij voor elk rantsoen 2 fr. 58, in 1867 2 fr. 78, in 1878 2 fr. 29, in 1889 i fr. 97 en in 1900 1 fr. 79. Die prijsvermindering is verkregen door het gebruik van andere granen dan haver. In de laatste drie jaar jaar werd door de maatschappij met uitstekend ge volg gebruikt tursche tarwe (Maïs), paardenboonen, lijnkoeken enz. Ook verdient het opmerking dat met gesneden voeder het voederverbruik beter kan geregeld worden. Wij vernemen dat er op Zondag 9 No vember 1902, eene Voordracht zal gege ven worden, om 6 uren 's avonds, in het lokaal van den catholieken Werkmans kring. Wij kunnen verzekeren dat zij hoogst belangwekkend en aantrekkelijk zal zijn, want zij wordt gegeven door den Eerw. Pater Rutten, van het orde der Domi- nikanen, die overal den grootsten bijval heeft genoten. f Overlijden, overleden den heer Jan-Frans DE VOS, welke sedert 5 October 11., in zijn hon- derste jaar was getreden. De eerzame overledene is altijd een vurige voorstaander geweest der catho lieke zaak en was gedurende vele jaren armbezoeker van 't Bureel van Weldadig heid welke liefdadige maar soms lastige taak hij met eene ongemeene nauwgezet heid en onpartijdigheid heeft weten te volbrengen hierom werd hij met het Burgerlijk Eerekiuis van ie klas vereerd. De heer De Vos, alhoewel met blind heid geslagen, had een kloek gestel en met reden mocht men hopen dat hij zijn hon derdjarigen verjaardag zou hebben kun nen vieren, doch de mensch mikt maar God beschikt. Lijkdienst en Begrafenis Maandag aan staande. om 9 uren, ter Sl Jozefskerk. R. I. P. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft den heer Gevaert, diaken in het Seminarie, profes sor benoemd in het collegie van Eecloo. Wordt gevraagd i° Een kuiper, (halve gast); 2° Een lx - kwame smid, goed loon 3° Een reiziger Vlaamseh en Franscb kennende. Vragen werk i° Een handelsreiziger 20 Daglooners 3° Fabriekwerkers. Creemboter. Markt van Zaterdag 25 October 1902 180 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 465 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3720 kilos. Stempels. - Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter bock- en steendrukkerij van Den Den derbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Op eene hoeve te Herzele waren de kinderen alleen thuis. Een 1 ijai ige jon gen werd door zijne zusters buitengeslo ten. Om zich daarover te wreken klom hij met eene leer langs het dakvenster binnen en stak het rietendak in brand. Toen kwam hij beneden om te zeggen dat het huis brandde. De andere kinderen hadden nauwelijks den tijd op te vluchten. Het geheele huis, i3 meters lang en 6 breed, \ormde spoedig slechts eene vlam. Behalve het huis en de meubelen, werden ook nog eene geit en 5o konijnen verbrand. De jongen, ondervraagd wordende, beweerde dat hij door zijnen vader mis handeld werd, iets wat onwaar bevon den is. De jonge deugniet is voorloopig in vrijheid gelaten: MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Weer zijn te Brussel twee hande laars in jonge meisjes in handen der policie gevallen. Het zijn een Franschman en eene Russin. Die twee ellendigen reisden bestendig tusschen Brussel en Londen heen en weer, om meisjes, die een post zochten, op te zoeken en te leveren Een i7jarige kantwerkster te Brus sel, welke met korfke aan den arm langs de de Brouckèreplaats ging, werd door eenen kerel omverre geworpen en van haar korfke beroofd, dat een hoeveelheid kostbare kanten bevatte, wel voor 5oo fr. De dief scheen vleugelen te hebben ook kon men hem niet inhalen Een gewezen herbergier te Brussel, die eenigen tijd geleden zijne herberg voor de som van 3ooo fr. heeft overge laten, is dood gevonden in zijne kamer op het tweede verdiep van een huis op den Gentschen steenw- g. Alle dag. n be dronk hij zicli. Hij had een vaatje Madè- rewijn geledigd, zich op den grond leg gende met de kraan in den mond. De policie van Brussel onderzoekt op dit oogenblik eene zaak van kinder moord, die in vreeselijke omstandigheden zou gepleegd zijn in de buurt der hoofd kerk. Een pasgeboren kind zou in eene stoof verbrand zijn. De verdachten, zegt de Chronique, behooren lot de goede burgerij. Aanhoudingen worden venvacht. Zonderlinge aanbeveling.Een bestuurder van een Atheneum-pension- naat heeft een zonderling middel gevonden om zijn gesticht te bevolken hij belooft eene premie van 25 fr. aan al degenen die hem een kostleerling brengen. Nooit zou een zoo dwaas denkbeeld ontstaan zijn in het brein van den prefect van een collegie, door geestelijken be stuurd. Maar de gestichten van dezen aard bevelen zich voldoende aan in het ver trouwen der ouders, door de opvoeding, die zij geven aan hunne leerlingen cn ook door de prachtige uitslagen welke deze behalen in de wedstrijden. Woensdagavond rond 7 ure brak er, door eene onbekende ooizaak, jjlotse- ling brand uit in de woning van den juwelier cn horlogiemaker M. Jul. Jans- sens, Piovinciestraat (noord), te Antwer pen, Dit huis is eene geslotene woning. In de voorkamer, gelijkvloers, daar waar de juweelen geborgen waren, is het vuur be gonnen. De pompiers, die spoedig ter plaats waren, hebben een half uur rnoeten wer ken om het vuur meester te worden. Geheel de voorkamer, metal de juwee len en meubelen, die ze bevatte, is de prooi der vlammen geworden. Ook een groot gedeelte van de acterkamer en van de ie verdieping heeft groote schae ge leden. Men schat de schade op 3o,ooo fr.; de juweelen waren maar verzekerd voor 10.000 fr. De Dürer van Wareghem. Wat wij verwachtten is gebeurd. De his torie was een soort van Aprilvisch, De geruchten nopens de oude schilderij zijn overdreven. Het parket van Kortrijk is er niet geweest, alleenlijk is de schil derij in kwestie, op bevel van den onder-, zotksrechter, naar Kortrijk moeten ge zonden worden. Het geldt hier ook geen echten Dürer, ter waarde van een millioen, want de oorspronkelijke schilderij van dien mees ter, verbeeldende de vier Evangelisten, bevindt zich, in twee deelen, in het mu seum van Munchen. Het paneel, over welks bezit er nu een rechtsgeding aan den gang is. hoewel heel schoon en dragende het handteeken A. D. ineengewerkt en het jaartal i526, is heel zeker maar een namaaksel. Het bevond zich reeds omtrent twee jaren bij M. R. D., die de geschiedenis der schilders en van hunne werken be weert heel wel te kennen en verschillige kenners en kunstenaars van Gent en van Brussel zijn de schilderij bij hem komen bezichtichtigen. Ware het een stuk van zulke waarde, het zou hier niet meer te vinden zijn ge weest. WAAROM NOG HOESTEN? wanneer ik u openbaarlijk verzeker dat de siroop Depratere den gevaarlijksten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De siroop Depratere is de eemg- ste aangename borstremedie die altijd spoedig en zeker geneest. Alwie de siroop Depratere genomen hec-ft staan versteld over hare goede uitwerksels. Maar eischt de ware siroop Depratere aan 2 franken de groote flesch voldoende voor eene val ling te genezen. Te bekomen te Aalst apotheek Callebaut en overal. Nog al socialisten veroordeeld. De rechtbank van Charleroi heeft zich andermaal bezig gehouden met de April woelingen en een aantal socialisten voor aanslagen op.de vrijheid van den arbeid, tot straffen van i5 tot 45 dagen gevan genis en bijgaande boeten veroodeeld. Een hunner, die den tram tegen hield ener eene schijf uitnam, opdat hij niet zoo kunnen rijden, kreeg 3 maanden ge vangenisstraf. Een rijke kasteelheer uit den omtrek van Charleroi had eenige vrienden op eene klopjacht genoodigd, op het einde waarvan, in het schilderachtigste gedeelte van het bosch, een lunch zou worden op gediend. De tafel was gedekt op den oever van eéne beek, niet verre van den openbaren weg; dc dienders stonden gereed en de jagers werden verwacht. Daar kwam eensklaps eene kudde her ten aangestormd, die, geen rekening houdend van poicelein of zilverwerk, lek kere spijs of kostbaren wijn, de tafels omverre trapten, zoodat deze, met al wat zij bevatte, in de beek rolde, Wat niet bedorveu was, werd gebroken. De jagers moesten zich dan voor hunne lunch met bier en boterhammen met kaas tevreden stellen. Eene brouwerskar in de vaart. Dijnsdag voormiddag reed de kar van den brouwer Desplenter, van Dentergem, langs de vaart toen de voerman, zijne kar willende omkeeren, het paard achteruit deinsde met het gevolg dat de wielen op de helling kwamen en kar en paard in de vaart rolden. Onmiddelijk was er eene menigte volk toegesneld en was men aan 't werk om het paard te redden, doch al les was vruchteloos. Toen men het dier kon bovenhalen had het opgehouden te leven. De 5 tonnen bier waarmi êde kar geladen was dreven voort in de richting van Bachte Maria Leerne. SPECIALISTE, 1ESSERYI PAR LES KEURS DE CHAR1TÉ 79, rue da l'lnstltut, JUMET (prés Charleroi; lirnmcc (cassures, ruptures)guérison compléte ntlMICd de toute hernie, sans baudage, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perfection- née du docteur L. Dogmaux, spécialiste. Plusieurs mllllers de guérisons authentiquesdemander adres- ses de personnes digncsde foi, guériesdepuis9ans. HYDROCELE, VARICOCELE ques jours pour la vie, par les procédés spéciaux du docteur L. Dogniaux. D1FF0RM1TÉS DES MEMBRES:*6». gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. Le docteur L. DOGNIAUX, spécialiste, repoit 79, rue de l'Instilul, Jumet, lundi et mercredi, de ItS heures. Tiléphone 4 73. Twee aardewerkers van den ijzeren- weg zijn in de Guilleminsstatie te Luik dooi et-ne locomotief verrast. De eene werd o.) zijde geworpen en de andere weid medegesleept. De man zat zoo met het eene been tusschen de raderen, dat een geneesheer ter plaats zijn been moest afzetten, iets wat bijna eene uur duurde Men meldt uit Schaltin bij Ciney een onbegrijpelijke moord. Een genaamde Thinfays, wagenmaker, ontmoette dijns dag ccncn strooper, een zekeren Gaspard en de laatste vond niets beter dan hem te zeggen Ik zal u doodmaken n Hij vuurde op hem. Thinfays dacht aan een grap, maar een tweede schot verbrijzelde hem het hoofd. De moordenaar nam de vlucht en is nog niet gepakt. Men kan niet begrijpen wat de aanleiding tot dezen moord geweest is. Frankrijk. Duinkerke heeft woensdag een vreeselijken dag beleefdWerkstakers zijn in bende naar de haven getrokken, zijn op een schip geklauterd dat met weefgetou wen geladen was en hebben zich van drze laatste bediend om den weg te barri- kadeeren, langs waarin den morgend de troepen te peerd moesten aankomen. Zij hebben andere bairikaden opgericht met vrachtwagens, kranen, vaten en bussels stok visch. Het huis van den kolenkoopman, M. Wimile, gemeenteraadslid, weid aange vallen, verwoest en in brand gestoken. De jagers te peerd hebben de werkstakers gechargeerd, die zich verweerden met stokkentwee jagers werden erg gekwetst. Twee werkstakers werden onder de hoe ven der peerden vcrtrappeld. Ten 11 uren verspreidden de werksta kers zich opnkuw in de stad. De bureelen van het dagblad Noro Maritime werden bestormd en verwoest voorgevel werd bijna gansch vernield, Ten 3 1/2 ure 's namiddags hebben de werkstakers op de kaaien verscheidene wagens met strooi in brand gestoken. Eene groote hoeveel heid koopwaren, op de kaaien gelost, is de prooi der vlammen geworden. Daarna trokken de werkstakers opnieuw naar de dagbladbureelen om ze ook in brand te steken. De burgemeester van Duinkerke heeft zijne macht afgestaan aan den onderpre fect, die aanstonds den krijgsbevelhebber heeft doen ontbieden. Daar Duinkerke eme oorlogshaven is, werd de staat van beleg uitgeroepen. Het volksvergif. Om te bewijzen hoezeer de aicool-lioudende drank, absint, die in Frankrijk dienst doet als onze jenever, tot de vergiften moet worden ge rekend, werd de volgende gemakkelijk te herhalen, proef genomen. Men nam twee vischkommen met water gevuld in beide werden eenige visschen gedaan. Nu liet men in de eene kom op een liter water zes druppels van het als buitengewoon vergiftig bekende Pruisisch zuur drup pelen en in de andere evenzoo zes drup pels absint. Er bleek al zeer spoedig dat de visschen, welke in de absint-vloeistof zwommen, het eerst dood waren in de andere kom stierven zij eerst veel later. Uit de slat is tick blijkt, dat het absint- verbruik in Frankrijk jaarlijks toeneemt en thans ruim 85:ooo hectolit. bedraagt. Een zeldzaam huwelijk. Deze week was in een der Parijsche kerken een veelkleurig tafereel te aanschouwen bij de inzegening van het huwelijk van een Chinees met eene Fransche vrouw. M. Charles Hsinghng, tweede zoon van den Chineeschen gezant te Parijs en tevens tweede secretaris van zijn vader, trad in den echt met Mtj. Geneviève Deneu. Beiden zijn 23 jaar oud; de jonge man, wiens moeder een Amerikaansche is en Yuken heet, is als catholiek opgevoed en is reeds verbonden geweest aan het Chineesche gezantschap in Japan hij behoort tot dc tweede klas der Chineesche grooten en draagt reeds drie ridderorden. Bij de huwelijksvoltrekking droeg hij als tao taï i) een licht blauw kleed met roodkoralcn knoppen. De jonge vrouw is van meer bescheiden afkomst, zij beeft pianolessen gegeven. Bij het sluiten van de huwelijksakte or,dei teekenden deze de vader van den bruidegom en een der getuigen met schoone Chineesche letters, of liever zij penseelden hunne namen; die van den gezant beslaat ongeveer 25 vierkante cen timeters. In de kerk waren vele leden van het diplomatisch korps aanwezig en alle ambtenaren van het Chineesche gezant schap in hunne staatsiekleederen van ver schillende kleuren.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2