Donderdag 30 October 1902 3 centiemen per nummer. 56sle Jaar 3722 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL. VRIJHEID. Om zeep, de geuzenkliek! HET PORTRET Een programma. De wet op de werkongevallen. Aflruggelaar in soetaan. ur DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- tangen zyn ten laste van den schuldenaar, len schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E 8LTJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bü accoori Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 29 October 1902. Een der rcode chefs, heerschap Van- dervelde, laat in Le Peuple eene reeks artikels verschijnen die de houding behandelen die het socialisme tegenover den R. C. Godsdienst aannemen moet. De uittreksels die wij onder oogen kre gen zijn schijnheilig van aard en strekken om den argwaan bij zekere catholieken te verdrijven en ze zoo in de roode gelede ren te lokken. Slechts menschen bekrompen van geest zal de roode chef in zijne netten kunnen vangen nu wij willen er heden niet lan ger bij stil blijven. Ons doel is slechts er nu een gedeelte van uit te knippen om te bewijzen dat, vrij, catholiekenhet alleen niet zijn om te bestatigen dat de liberale of geuzen- kliek allengs om zeep gaat. In een der hoogere bedoelde artikels schreef de roode chef als volgt Een algemeen verschijnsel is de ge- heele of gedeeltelijke verdwijning van het liberalisme 1 Overwonnen in Holland, verpletterd in België, tot den slaat van onbedui- dende hoeveelheid vervallen inDuitsch- land of in Oostenrijk wij spreken niet van Engeland, waar het vraagstuk geheel anders voorkomt lukken de liberalen er slechts in zich in latijnsch Europa staande te houden, met over- groote toegevingen te doen aan de Kerk, zooals in Spanje, of met zich den steun der socialisten te verzekeren, zooals in Frankrijk of in Italië. Besprongen tegelijkertijd door de twee groote partijen, die zich den voor- rang betwisten zedelijk verzwakt meer nog dan stoffelijk, door eene politiek, die noodlottigerwijs onbepaald is ver- oordeeld door den staat van zaken om een onmogelijk evenwicht te zoeken tusschen tegenstrijdige strekkingen en belangen, is op de behoudsgezinde libe- rale partij steed3 meer en meer het streng en profetisch oordeel toepasse- 1 lijk, dat in i85i de groote catholieke schrijver, Donoso Cortès, tegen haar uitsprak De liberale school heeft tegelijkertijd eenen afschrik van de duisternissen en van het licht, en zij heeft als haar aan- deel gekozen, men weet niet wat voor een gewast, waar eene onzekere sche- DOOR »T1Ia»1EB(> 22® vervolg. Wel met niets te doen, zooals ge woonlijk, 11 was het antwoord der vrouw. Ztjzit daar in een hoek van den haard, ®etde armen over elkaar en de voeten in ueassche. Als hare rokken vuur zouden T^"eni geloof ik niet, God betere 't, dat ®J eene hand zou uitsteken om het uit te öooven. O Ik placht de verschillende huisgezinnen HUJner parochie eens of tweemaal per ®aand te bezoeken, naar gelang ik dacht. atjr n"inen geestelijken raad of tioost «'g hadden en niet dan om bijzon- ere redenen week ik van dien regel af. r verliepen derhalve veertien dagen, voren ik weer naar de familie Pinatel alleen ^Itmaa' JonSe vrouw vr,HetjWeder was toevallig wonder zacht or den tijd van het jaar. De vogelen prongen lustig tusschen de struiken en e sneeuwklokjes begonnen op de be- Ulte plekjes onder de heggen uit den Pond te kijken. ^at een heerlijke dag sprak ik M iet bleek. slijvcJ schepseltje, Ik «phr maar, dat deze heldere zonne- hanÜt, e^n ''efdevolle blik is van den artigen God, die neerschouwt op mering heerscht, tusschen de helver- i) lichte en de akelig donkere gewesten, tusschen de eeuwige schaduwen en de hemelsche dageraadglanscn. In deze onnoemlijke streek gevestigd, heeft zij zich tot taak gesteld, eene uitzinnige en onmogelijke onderneming zonder volk en zonder God te heerschen. Hare dagen zijn geteld reeds ziet men, aan d twee tegenovergestelde punten van (1 n gezichteinder, de wolk dagen, die de volkswoede aankondigt. In den b vreeselijken dag der worsteling, wan- j> neer gansch het strijdperk zal mgeno- men zijn door de catholieke gelederen en de socialistschescharen, zal niemand meer weten waar het liberalism zich bevindt. Wij begrijpen dat het voor de liberale schrijvelaars van den armtierigen Den- dergalm droevig is en pijnelijk vallen moet om aldus den ondergang van het liberalendom door een bondgenoot te hooren verkonden, wetende dat die bond genoot klaar ziet in den toestand der geu zenkliek en zijn oordeel onmeêdoogend uitbazuint.... Arme liberale kliek, eens zoo machtig en nu bijna om zeep De Chronique zegt dat het programma, door de groote meerderheid der proges- sisten aangenomen, bestaat uit de vijf volgende punten i° Wereldlijk en verplichtend onder wijs 2° Persoonlijken dienstplicht in het leger 3° Eerbiediging der Grondwet be treffende de vrijheid van vereeniging voor de vreemden in België 4° De scheiding van Kerk en Staat, waarin begrepen is de afschaffing van DE BEGROOTING DER EEREDIENSTEN. 5° Herziening der kieswetten, ten einde te zuiveren van de ongerijmdheden welke zij bevatten, Het grootste deel van het programma is klaar en duidelijk tegen de catholieken en hunnen godsdienst gericht. Iedereen weet immers wat liberalen, progressisten en socialisten verstaan door wereldlijk onderwijs. Uit de bepaling der Grondwet, die het recht van vereeniging aan de Belgen waarborgt, zonder het aan de vreemde lingen die zich waardig en rustig gedragen te ontzeggen, willen de progressisten eene reden trekken om de verjaagde Fransche kloosterlingen, die naar België komen, terug over de grens te drijven. het werk zijner handen. De zwaarst be proefde ziel zou zich opgebeurd gevoelen door deze vriendelijke stralen, die een nieuw leven schijnen te schenken aan de geheele schepping. Wij gevoelen dan, dat God onze Vader is en over ons waakt. Zij gaf geen antwoord, maar zag mij aan met dien spotlenden, uittartendin blik, dis personen zonder godsdienst al tijd aannemen tegenover Priesters, als deze beproeven hun gedachten van geloof, dankbaarheid en liefde jegens God voor te houden. Dikwijls had ik eene dusda nige smadelijke bejegening ondervonden van mannen doordrongen van vooroor- deelen, cn somtijds was ik beleedigd ge worden door goddelooze pochers, die er groot op gaan het kleed, dat ik draag, te beschimpen doch de onvriendelijke, vijmdige handelwijze deztr jonge vrouw venastc mij pijnlijk. Ik ging voort met te spreken over de groote vertroosting, welke het getrouw vervullen der christe lijke plichten schenktmaar mijne woor den werkten juist het tegenovergestelde uit van wat zij beoogden. Zij hadden eenen uitval tengevolge, welke in niet verwachtte en die gevoelens openbaarde, wier bestaan ik nimmer zou vermoed hebben in een persoon van haren leeftijd en kunne. Zij begon aanstonds te rede- neeien, of liever, mij haredenkwijze als op dringen, teiwijl zij hare gedachten uit eenzette en de leerstukken in twijfel trok niet slechts der Kerk, maar zelfs van de H. Schrift. De afschaffing van de begrooting der eerediensten zonder aan de kerkelijke instellingen het recht van bezitten toe te kennen, is het middel om de openbare uitoefening van den catholieken gods dienst door de overgroote meerderheid der Belgen beleden, onmogelijk te maken. Bij dat anti-godsdienstig gedeelte komt nog de persoonlijke dienstplicht, die voorzeker weinig geschikt is om hel pro gram der progressisten volksgeliefd te maken. Wat de herziening der kieswet ten betreft, om ze van ongerijmdheden te zuiveren, dat is, dunkt ons, een ferme stap achteruit voor de bondgenooten der socialisten die, eenige maanden geleden, nog deel namen aan de betoogingen, waarin men huilde En geeft men ons het stemrecht niet Wij zullen smijten met dynamiet. Niemand zal aan dat bewimpelde vijfde punt nog de vurige voorstaanders van het zuiver algemeen stemrecht herkennen 1 Het ligt zeker in de inzichten der re geering van gedurende den aanstaanden zittijd eene wet te doen stemmen op de werkongevallen. De nieuwe minister van arbeid, die het ontwerp van zijnen voorganger op som mige punten gewijzigd heeft, houdt er fel aan deze vollediging onzer werkmanswet geving tot stand te brengen. De verschillige elementen van dit ernstig vraagstuk grondig bestudeerd hebbende, is de achtbare heer'Francotte gereed om het debat te beginnen, en vertrouwt het tot een goed einde te leiden. 't Valt niet te betwijfelen of de rechter zijde deelt die gevoelens maar zoo zij niet begint met de herziening van het re glement der Kamer, kan men voor niets verantwoorden de beste inzichten van het gouvernement en de meerderheid loe pen gevaar verlamd te worden, door de obstructietactiek der uiterste linkerzijde. Naar aanleiding van dit ontwerp heeft men doen opmerken dat de hulpgelden, vastgesteld ten voordeele der nijverheids werklieden in geval van ongelukken, la ger zijn dan degene door den Staat toege kend aan de spoorwegwerklieden, bij voorbeeld, wanneer deze ziek vallen of gekwetst worden in de uitoefening van hun ambt. Ik stond verstomd in zoo'n jeugdige vrouw zulke valsche en vermetele begrip pen, zoodanige hardnekkigheid in dc dwaling en een soort onbedwongen zucht om aan alles te twijfelen, aan te treffen. Zij had een tegelijk aanmatigenden en spoedig ontvlambaren, twistzieken geest en een hart, hetwelk niets scheen te kun nen verzachten of te treffen. De toestand dier ongelukkige ziel trof mij zoodanig, dat ik in stilte uit den grond des harten voor haar begon te bid den en den lieven Heiland te smeeken door een wonder zijner genade hare be- klagenwaardige hoovaardij te verdrijven. Onderwijl ik aldus heimelijke smeek beden voor haar opzond tot de godde lijke Barmhartigheid, sprak de jonge vrouw, die zich verbeeldde mij vernederd en tot zwijgen te hebben gebracht, mij op luchtigen toon toe Ik heb mijne bewijzen gegeven, laat ons nu van wat anders spreken. Ik wist, dat ik haar eenen goeden raad zou kunnen geven betreffende haren man; maar zij wachtte niet, tot ik geëindigd had. a Ik weet zeer goed, onderbrak zij mij, wat mij te wachten staat. Dit volk veracht mij; nimmer zullen zij te mijnen opzichte van gevoelen veranderen en ik moet bekennen, dat, zoo zij mij haten, ik hen evenzeer haat. Wij moeten evenwel van beide kanten elkaar verdragen, totdat de weduwe haren zoon de som kan uitbe talen, die hem van vaders versterf toe- Dat is juist. Maar er dient opgemerkt, dat de spoorwegwerklieden in 't algemeen veel minder verdienen dan de werklieden in de nijverheid. Maar wanneer zij ziek worden, blijft de Staat hun het volle loon betalen. En 't zou waarlijk onmenschlievend zijn, anders te handelen want hun loon is reeds zoo klein, dat het niet verminderd kan worden, vooral niet met 5o Met de helft van zijn loon zou de spoor wegwerker niet kunnen leven, nog min der zijne familie onderhouden. Wat er van zij, indien men bij de wet het beloop van het loon vaststelt, waarop de weikman in geval van ziekte of onge luk recht heeft, zal de wetgever tevens de voorzorg moeten nemen te zeggen of de voorgeschreven regels toepasselijk zijn op al de werklieden zonder onderscheid, ofwel of de werklieden in dienst van den Staat er uitzondering op maken. (Handelsblad). Sommige liberale bladen maken mis baar over eenen aftruggelaar in soetaan of priesterkleed, dien het Fransch gerecht op de hielen zit. De gast, Rosenberg genaamd, werd als professor uit het jezuitencollegie gejaagd. Hij had zich als jongeling, priester laten wijden, maar behoorde ten slotte tot geen enkele Kerk, was in interdictie gesteld en gaf zich zeiven den titel, eerst van kanun nik, en vervolgens van aartsbisschop in partibus Voor eerlijke lieden hoeft het niet ge zegd dat hij zoo min aartsbisschop als kanunnik was, maar alleen een verloopen, eer- en plichtvergeten priester, die zich bij de lichtstgeloovigste bevolking deed doorgaan voor een vervolgde van wege de geestelijkheid. Zoo is hij er in gelukt, van eene dame meer dan een half millioen af te truggelen en van vele katholieken heeft hij de beurs gedund. Hij had een medeplichtige van het zelfde allooi als hij, zekeren Guïllaumain, en woonde op een kasteel te Chevreville, dat hij gekocht maar niet betaald had. Toen een aanhoudingsmandaat tegen hem werd afgeleverd, moest hij te Belgie verblijven, maar wanneer het gerecht er kwam, was de vogel gaan vliegen. Voornoemde bladen maken van die historie een heel misbaar tegen de Kerk, terwijl zij integendeel bewijst hoe laag komt. Het bedraagt slechts dertig Louis doch daarmede zullen wij in staat zijn eene kleine pachthoeve te huren en in tc richten, die wij zeiven zullen bestieren. Mijn man heeft reeds naar zoo iets uitge zien en heeft vernomen, dat er eene te krijgen is op eene plaats, die ons goed aanstaat. Het is een eigendom, die aan een uitgewekene toebehoort en het zal lang duren eer de eigenaar terugkeert. Het ergste is, dat wij zullen moeten wachten tot den eerstvolgenden Sinte Michiel, dus bijna een geheel jaar. Doch dat is minder ik moet wat geduld heb ben. >1 Dit ontwerp kwam mij meer dan be denkelijk voor en ik waagde het op te merken, dat het moeilijk zou zijn om het ten uitvoer te brengen. b Gij zijt niet aan zulk] werk ge woon, zeide ik, en daarenboven uw echtgenoot zal u wellicht niet zoozeer helpen als gij wel meent. Hij heeft nooit achter den ploeg geloopen noch ooit de spade gehanteerd gelijk zijne broeders, n Gij kunt het gerust duidelijker zeggen, gaf zij kalm ten antwoord. Hij is een leeglooper en niet alleen dat, maar daarbij is hij verslaafd aan den drank en het spel. Ik ken zijn karakter heel goed. Zijne moeder is van alles de schuld. Zij heeft hem van jongsaf toegestaan de ker missen cn jaarmarkten te bezoeken waar hij in gezelschap verkeert van allerlei ver keerde, ongebonden lieden. Wanneer wij eene eigen boerderij hebben, zal hij niet iemand kan afdalen, die zich buiten de leiding en wetten der Kerk stelt. Rosenberg en Guillaumain behooren tot de eenige soort priesters, die de libe rale bladen gewoonlijk goed vinden. He- wel, ze mogen ze houden, die soort I Want als deze bij de catholieken komt, is 't toch maar om hen te bedriegen. (Volk.) In onbepaald verlof. De man nen van 't contingent van 1900 der regi menten linie en jagers te voet zullen op 17 December in onbepaald verlof naar huis gezonden worden, tot den datum bepaald voor de manceuvers van 1903. Wij roepen nogmaals de aandacht in op de storting van 18 fr. die moet gedaan worden, wil men later een pensioen van 65 fr. genieten. Wie moet er dan die 18 fr. storten Het zijn die menschen, die geboren zijn in de jaren 1843 1844 1845 te rekenen van op den eersten Januari 1843 tot aan 31 December inbegrepen van het jaar 1845. Wat moeten zij storten Zij moeten een totaal van 18 fr. stor ten, in de volgende conditiën i° Zij moeten storten gedurende drij jaren. 2° Iedere storting moet te minste 3 frank bedragen. Bijgevolg de 18 fr. mogen gestort wor den op 3 jaren en de 18 fr. mogen met afgestian of met voorbehouden kapitaal gestort worden. Het is bijgevolg geen verloren geld, zooals sommige menschen het meenen. Om later een jaarlijks pensioen te ont vangen van 65 fr. moeten de personen in de jaren 1843, 1844 en 1845 geboren, enkel en alleen ééns 18 fr. leenen, om dan zeker te zijn van tot aan hunne dood ieder jaar 65 fr. te trekken. De personen die deel maken van eene pensioenmaatschappij zullen meer als 65 fr. trekken, omdat aan de leden dier sociëteiten premiën worden gegeven van 60 centiemen en toelagen van 2 fr. Dat die menschen in 1843, 1844 en 1845 geboren, toch naar goeden raad luisteren, in een pensioengilde treden, en 18 fr. storten. Anders zullen zij hun pen sioen van 65 fr. nooit hebben, en hun spijt zal te iaat komen. meer kunnen rondzwerven. Ik zal mijn best doen hem thuis te houden. Hij zal dan het herbergloopen laten varen hij gaat dan het rustig arbeidzaam leven leiden, waartoe de mensch zich op aarde bevindt en al de plichten vervullen van een goed burger en hoofd des huisgezins. Weinige dagen nadien verliet ik St. C., daar de Bisschop van Aix mij tot andere bedieningen had bestemd. Toen braken de rampzalige dagen der Omwenteling aan; de Kerk hing eene dreigende scheu ring boven het hoofd en de Priesters, die weigerden den burgerlijken eed af te leg gen, werden met vervolging bedreigd. Gedurende verscheidene maanden ging ik van de eene plaats in het diocees naar de andere om de twijfelzuchtigen voor te lichten en den moed der zwakken te schragen. Tegen het einde mijner rond reis kwam ik te S... aan, een stadje onge veer op vijf mijlen van St. C... gelegen. Het was in het begin van October en bijna een geheel jaar was er verloopen, sedert ik mijne parochie had verlaten. Ik kwam daar aan op den vooravond der jaarmarkt, die eene der voornaamste is van die streek en eene groote menigte volks naar die plaats doet stroomen. Ner- gers is de verleiding zoo sterk en het be derf zoo menigvuldig als daar bij deze gelegenheden. Er wordt verschrikkelijk gedobbeld; en in menigte komen daar lieden bijeen, die van bedrog leven. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1