Zondag 2 November 1902 5 centiemen per nummer 56stc Jaar 5725 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst Onbewimpeld. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Allerheiligen. Allerzielen. Werkeispensioeneii. len„7^St4^- - Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQDE BLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen tr. 1-00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. - Dikwjjls te herhalen bekendmakingen b« accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk togen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich ie wenden ten bureele van dit blad. Aalst, November 1902. Glanzend rijst aan de Oosterkimme, De overschoone dageraad, Die ons hart in vreugd doet glimmen En ons roept in feestgewaad. Van uit d'ouden grijzen toren Laat men, uit metalen mond, Feest- en jubelklanken hooren Aan de volken in het rond. In de wijde, tempelbogen Mengen zang en orgeltoon Zich in 't blijde Gaudeamus Hemelach, wat klinkt dat schoon! Koor en altaar schieten stralen, Zijn ten prachtigst opgesierd, Bij het feest der Zegepralen, Dat op heden wordt gevierd. Duizend blijde Christenzielen Knielen rond het altaar neèr, En verheffen hunne stemmen In verrukking tot den Heer. Wat gevoelen, wat verlangen Vullen 't vrome Christenhart Bij het feest van Allerheiligen Loutre vreugd verdringt de smart. Nauwlijks daalt de zon ten Westen Neder uit heur hooger sfeer, Of een dichte, kille nevel Zinkt allengs op 't aardrijk neêr. Schier ontelbre bladen vallen Onder d'adem van den wind 't Schijnt of zich geen lust of leven Op het aardrijk meer bevindt. Uit den overouden toren Weent een kermend rouwbeklag Bidtzoo roept de stem der dooden, Voor den Allerzielendag. Bloedverwanten, vriend of makker, Roept de sombre klokkentoon, Komt hier naar den doodenakker, Die ook eenmaal wordt uw woon. Komt hier zoeken de beminden, U ontijdig hier ontrukt, Hier zult ge allen wedervinden, Onder 't lijden neèrgebukt. Want, eilaas, hoort gij het klagen, Van het foltrend lijden niet. Van uw ouders, vriend en magen, Neèrgebukt door 't bangst verdriet Hoort ze zuchten, weenen, kermen: Ach, gedenk den vroegren tijd, Wil u onzer toch ontfermen, Gij, die onze vrienden zijt Liefsten denkt eens hoe bij 't scheiden Gij ons plechtig hebt beloofd, Dat ge ons nimmer zoudt vergeten, En... wij hebben u geloofd. Zoet getroost zijn wij vertrokken, Doch, eilaas, met uwe smart, n Is d'herinnering ook vervlogen Van de duurbaren uit uw harta Zeg, wien zou het hart niet breken Bij die klaagstem uit het graf Komend van een dierbaar wezen Dat ons liefde en welvaart gaf I Hoort de arduinen kerkgewelven Trillen onder 't klagend lied Van het droevig Miserere.... Ach weèrstaat dien oproep niet. Overschrijdt den marmeren drempel Van het trotsche kerkgebouw, Treedt in Gods gewijden tempel. Met het hart vol wee en rouw. Gaat u bij de scharen menglen, Die, met treurnis in het hart, Aan den goeden God der Englen Hulpe vrage in de smart. Voor die duurbren, die daar lijden In het alverzuivrend vuur, Opdat hen de stond genake Van het blij verlossingsuur. 't Is een zalige gedachte Hen, die overleden zijn, In ons bidden te gedenken, Tot afkorting hunner pijn. Welke houding zullen wij tegenover den R. C. Godsdienst aannemen Ziedaar de vraag die de liberalen zich gedurig stellen. Onnoodig bijna te doen bemerken dat zij weinig 't accoord zijn om ze op te lossen. Deze vraag werd dan weêr eens dezer laatste dagen in de blauwe en roode or ganen besproken. Het mag ons dan ook niet onverschil lig zijn in welken zin zekere blauwen of rooden tot eene oplossing willen geraken, al ware het maar om hunne gevoelens en inzichten des te beter te kunnen waar- deeren. Onder dit opzicht zal het dan ook niet ongepast zijn hier meê te deelen wat de geuzen der blauw-roode Réforme er over denken en hoe zij hunne partijgenooten zouden willen zien handelen. AANDACHT a. u. b., geëerde lezers De beoefening van den Godsdienst met den eerbied voor de liberale pnn- ciepen en den goeden antiklerikalen strijd willen overeenbrengen, dat is twee zaken willen samenkoppelen, die malkander uitsluiten. Een liberaal die „naar de Mis gaat en't hoofd ontbloot voor eene Processie, is de beste bond- genoot van den pastoor hij is een dui- zendmaal kostbaarder medewerker dan 0 al de catholieken samen, en die hulde, door eenen tegenstrever aan de mactit „eener gelootsbelijdenis bewezen, ver- heft hen, die er de vertegenwoordigers O van zijn, op bijzondere wijze in achting. i> Wilden de liberalen wat meer de ge woonte aannemen de Kerk te laten varen om gedoopt te worden, om zich te onderwijzen, om te trouwen en te sterven; legden zij er zich op toe om te leven overeenkomstig hunne innige overtuiging, om min aan de vooroor- deelen, aan de openbare denkwijze, aan de gewoonte, aan de overlevering te slachtofferen; zoo zij, in één woord, - rechtzinniger en openhartiger waren, zou de Kerk welhaast haren invloed 1 verloren hebben, en 't zou niet lang 1 duren of het gezag der priesters zou ge- knakt zijn, samen men den val der 1 godsdienstige instellingen. Er bestaat overigens eene zekere an- 1 tiklerikale. luidruchtige, overweldigende beslagmakeiij, geheel uit woordenkra- merij en gebaren samengesteld, waar- aan geen zieiken overtuiging ten grond- slag ligt. Er beslaan Tartanns en Numa i) Rumestan's van het antiklerikalism, die O van eenen pas tegen de priesters don- deren, om bij het minste ongeval mijn- i) heer pastoor te doen ontbieden. Ah het kwaad, door aanzienlijke liberalen gedaan met hunne kinderen naar decatholieke scholen te zenden, is onberekenbaar Hooren wij thans zelfs niet talrijke zoogezegde antiklerikalen uitroepen, dat de goede, 'de volmaakte opvoeding enkel in eenige catholieke college's gegeven wordt a Gematigde behoudsgezinde liberalen, wat zegt ge van die taal Gij die nog uwe christelijke plichten kwijt Gij die des zondags Mis hoort en uwen Paschen houdt Gij die voor de Kerk getrouwd zijt Gij, die uwe kinders laat doopen en de eerste H. Communie doen; Gij, die aan uwe kinders een christe lijke opvoeding laat geven in een gesticht door geestelijken, paters of nonnen be stierd Gij. die eene christelijke begrafenis verlangt Ja, gij, wat dunkt u van die taal Gij, ge begrijpt het wel, ge zijt omveer- dig u langer in de liberale rangen te scharen Wilt ge nog langer in de liberale ran gen blijven dan moet ge verzaken van des zondags Mis te hooien, uwen Paschen te houden, uwe kinders te laten doopen, hunne eerste H. Communie doen, en ze christelijk opvoeden.... en dan op uw sterfbed de HH. Sacramenten verstooten. Nog meer dan moet ge den spot drijven met de catholieke geloofspunten dan moet ge de R. C. Kerk en hare Geeste lijkheid bespotten, versmaden, beliegen en belasteren Ziedaar, heeren gematigde liberalen, wat u te doen staat indien gij de verplich tingen wilt naleven die uw titel van libe raal u voorschrijft En nu, heeren gematigde liberalen, er valt te kiezen verzaken aan uwe gods dienstige overtuiging, aan uwe plichten als christen en in de liberale rangen blij ven ofwel het liberalismus laten varen, of liever, afzwerenen zoo ge dit laatste niet verkiest, zullen de geuzen der Réfor me u als schijnheiligen uitkrijten 1 Een congres van catholieke werken zal op 22 en 23 December aanstaande, te Mechelen gehouden worden, waarin een algemeen overzicht zal gemaakt worden van al de catholieke werken, in het arron dissement bestaande. Het congres is geplaatst onder de hooge bescherming van Zijne Eminentie den Cardinaal-aartsbisschop en heeft voor doel, den staat dier werken bloot te leg gen, besprekingen uit te lokken over dezelve en de middelen te beramen, die tot hunne uitbreiding of verbetering kun nen bijdragen. Het congres zal samengesteld zijn uit zes groote afdeelingen. waarin al de catho lieke werken, van welken aard ook, zullen kunnen gerangschikt worden De eerste afdeeling zal zich bezig hou den met de godsdienstige en liefdadige werken De tweede met de maatschappelijke ^trken 2-De derde met de propagandawerken De vierde met het onderwijs De vijfde met de landbouwinstellin gen Eene bijzondere afdeeling voor damen zal handelen over de werken uitsluitelijk door hen bestuurd. Het congres w<>rdt voorgpzeten door graaf d'Ursel, voorzitter van den Senaat 26* Vervolg. Over de verschansing heengebogen, waaraan hij zich met beide handen vast klemde, naast zijne vrouw, die nog altijd op de knieën lag, slaakte hij een kreet. Een andere kreet, die uit de diepte van den Oceaan scheen op te komen, an - woordde hem Hulp, hierheen Toen hief de vader van Gisèle zich op en met de donderende stem van een zee kapitein, die gewoon is bij het geven van zijne bevelen den storm te overschreeuwen, riep hij Houd vast, wij komen. De sloep was vlot, hij liet zien er in vallen meer dan hij er in afklom, en staande op de voorplecht, met eene ta e boven het hoofd zwaaiend, wees hij aea roeiers de richting aan die zij moes e volgen. Aan boord van de Wellington had het gerucht van deze opzienbare poging o redding zich in een oogwenk verspreid. Alle persoonlijke angst werd ve""6e e"' Trouwens, de berichten, die de beman ning gaf, waren zeer geruststellend, de waterdikte beschotten hadden goed stan De volgende inlichtingen heeft de Patriote ingewonnen in het ministerie van nijverheid en arbeid, aangaande de iweede toepassing der wet op de werk mans- of ouderdomspensioenen Het eerste haljaar van 1902 is, in geheel België, betaald aan de rechihebben die hunne aanvraag regelmatig hebben inge diend. De uitbetaling is begonnen in de maand Juni. Op Dinsdag, 21 October 1902, bedroeg het getal betaalde pensi oenen voor het eerste halfjaar 197,817. Volgens de berekeningen gedaan in het ministerie, zal dat cijfer nog vermeerderen en naar men denkt het getal 120,000 be reiken. Dat achterstel geschat op omtrent 12,000 bestaat uit personen die van woonplaats veranderd zijn en die ver waarloosd hebben een pleegvorm te ver vullen, door de wet voorgeschreven, 't is te zeggen eene aanvraag in te dienen bij het beschermingscomiteit hunner nieuwe woonplaats. De belanghebbenden worden dus aan gezet zich in orde te stellen met de wet terwijl het nog tijd is. Op dit oogenblik berusten er in de laden van het ministerie meer dan 400 kwijt- schriften van verleden jaar, welke daar zijn teruggekeerd, daar de personen recht hebbende op het pensioen verwaarloosd hadden hunne verandering van woonst te doen kennen, enz. enz. Het pensioen is tot nu toe ter beschik king gebleven der rechthebbenden. De kwijtschriflen zullen echter binnen eenige dagen vernietigd worden, daar de reke ningen van 1901 bepaald moeten gesloten worden. Verleden jaar heeft men het getal pen sioenen, toegekend in uitvoering der wet van i9oo.beloopentot 180,000. De tweede toepassing der wet zal het getal der toe kenningen dus vermeerderd hebben met ongeveer 3o,ooo. I11 een volgend nummer voegt de Patriote bij bovenstaande inlichtingen nog de volgende Een aantal personen hebben ons ge schreven dat, op vele plaatsen, het eerste halfjaar van 1902 aan de rechihebbenden nog'niet is betaald. Dat is volkomen juist. Ook hebben wij gezegd dat, in het mini sterie van nijverheid en arbeid, het getal pensioenen die nog te betalen blijven, geschat wordt op 12,000. Maar, 't is onbe twistbaar dat op dit oogenblik, 197,817 betalingen gedaan zijn. En er worden er nog dagelijks gedaan, naarmate de bun dels der beschermingskomiteiten aun het ministecie worden overgemaakt, door tusschenkomst der heeren gouverneurs. Het ministerie doet de betalingen ge beuren binnen de 48 uren na het ontvan gen dezer stukken. Ongetwijfeld en dat is zeer spijtig zijn er beschermings- comiteiten welke zich niet haasten met het onderzoek van meer dan 200.000 aan vragen. Het ministerie verlangt die mis slagen en vergetelheden zooveel en zoo spoedig mogelijk te herstellen. Te dien einde is het noodig dat het geholpen worde door de belanghebbenden zeiven. Alwie dus meent wezenlijk te kla gen te hebben over vertraging, vergetel heid of misslag, wordt dus aanzocht het geval bij brieve bekend te maken aan M. de minister van nijverheid en arbeid. \!1 Wij roepen nogmaals de aandacht in op de storting van 18 fr. die moet gedaan worden, wil men later een pensioen van 65 fr. genieten. Wie moet er dan die 18 fr. storten Het zijn die menschen, die geboren zijn in de jaren 1843 1844 1845 te rekenen VAN OP den EERSTEN Januari 1843 tot aan 3i December inbegrepen van het jaar ,845. Wat moeten zij storten Zij moeten een totaal van i S fr. stor ten, in de volgende conditiën I» Zij moeten storten gedurende diij jaren. 20 Iedere storting moet te minste 3 frank bedragen. Bijgevolg de 18 fr. mogen gestort wor den op 3 jaren en de 18 fr. mogen met afgestianof met voorbehouden kapitaal gestort worden. Het is bijgevolg geen verloren geld, zooals sommige menschen het meencn. Om later een jaarlijks pensioen te ont vangen van 65 fr. moeten de personen in de jaren 1843. 1844 en 1845 geboren, enkel en alleen ééns 18 fr. leenen, om dan zeker te zijn van tot aan hunne dood ieder jaar 65 fr. te trekken. De personen die deel maken van eene pensioenmaatschappij zullen meer als ^65 fr. trekken, omdat aan de leden dier sociëteiten premiën worden gegeven van 60 centiemen en toelagen van 2 fr. Dat die menschen in 1843. 1844 en 1845 geboren, toch naar goeden raad luisteren, in een pensioengilde treden, en 18 fr. storten. Anders zullen zij hun pen sioen van 65 fr. nooit hebben, en hun spijt zal te laat komen. gehouden en het schip, hoewel zwaar be schadigd, liep geen gevaar te zullen Z'"ln een oogwenk had zich eene dichte menigte verzameld rondom de arme moe der die nog steeds op de knieën lag. Passagiers en matrozen verdrongen elkHet roode St, voortgebracht door de fakkel, die de vader van Gisèle boven het hoofd zwaaide, was in den mist verdwe- nCDe bel, het kanon en de misthoorn ZWHetwachten duurde nog eenige minuten voort, te midden van eene stilte die des te plechtiger scheen, daar zij volJde P zooveel drukte en opgewondenheid. Hoe meer tijd er verliep, hoe zwakker de hoop werd. Vi MSrineeSampsS,'<i«d zich eei luide vreugdekreet op het dek hooren, het roode licht kwam weer te voorschijn en allen riepen Zii komen terug. ne stentorstem van den oud-zeekapitein klonk opnieuw door den mist, om den menschL, die op het dek hunne bewegtn- gen volgden, toe te roepen Een luid h°«a 1 beantwoordde hem en hetgeen er nu volgde had plaats met de Roestvlekken in linnengoed. Hoe die verschrikkelijke roestvlekken in (het linnengoed komen, weten de meeste huis moeders niet te zeggen en al hare bespie- g« lingen daarover leiden dikwijls tot heel weinig resultaat. Gelukkig dat er een middeltje bestaat om de vlekken weg te maken, zonder dat het goed al te erg daar onder lijdt. Men wrijft de leelijke plek namelijk in met eenen citroen, legt er dan een stuk vloeipapier over, waarna men er meteen heet strijkijzer overgaat. Meest al moet men dit verscheidene keeren her halen. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apothekers, op Zaterdag i No- vRMEER 1902, (Allerheiligen), M. Renne- boog, Nieuwstraat. Zondag 2 November 1902, M. Calle- baut, Botermarkt. snelheid van eene gedachte. Eenetauwladder werd neergelaten naar de sloep, die langs zij van de boot aan legde. Twintig armen strekten zich uit om Gisèle op het dek te tillen, die druipnat was, wier haren los langs haren rug hin gen, maar die geheel ongedeerd, zelfs niet bewusteloos was. Toen hare moeder haar zag, snelde zij onder het uiten van een vreugdekreet op haar toe. Mijne dochter Zij viel in onmacht. Achter Gisèle waren langs de touwlad der opgeklommen Olivier, wiens kleeren eveneens druipnat waren en de zwaar lijvige man. Toejuichingen begroetten den moedigen redder. Het meisje scheen niets begrepen te hebben van hetgeen er voorgevallen was zij zag met onschuldigen, wezenloozen blik om zich heen. Toch bleek haar eene zekere ongerust heid te overvallen en zij stamelde tegen hare moeder, die haar niet kon verstaan, daar zij bewusteloos op het dek lag Mijn kleed is nat, niet kwaad zijn, moe. Zwijgend, want de aandoening belette hem het spreken, greep de vader der ge redde de hand van Olivier en drukte die met warmte. Hij zegde Testament der Koningin. De li- kwidatie der nalatenschap van Maria- Hendrika, zal gebeuren door de notaris sen Dubost en Morren. Zekere bladen hebben gemeld dat de koning zich in deze verdeeling mengen zou, doch daar is niets van. De koningin heeft, zoo als men weet, hij testament over hare bezittingen beschikt, en de uit voering ervan is toevertrouwd aan hare twee testamentuitvoerders graaf E. d'Hem- ricourt de Grunne en baron Goffinet. Gij hebt haar gered, die mij het liefst op de wereld is. Zonder u zou zij dood zijn. aan u hebben wij haar behoud te danken. Voortaan zijn wij vrienden tot in den dood. Ik zal 11 liefhebben alsof ge mijn zoon waart. Gij weet waar gij mij vinden kunt, op het kasteel te Pierrefite, nabij Parijs. Gij zult mijn naam niet ver geten, niet waar Ik heet Dorgeur. II. De nieuwe bewoners van het kasteel. De avarie aan de Wellington was ernstiger, dan men eerst verondersteld had De machien was belangrijk beschadigd. De boot die haar had aangevaren en die betrekkelijk weinig geleden had, moest haar op sleeptouw nemen en haar naar de dichtsbij gelegen haven, Falmouth, brengen. Nabij Kaap Lizard had de aanvaring plaats gehad. Olivier Fromental had haast gemaakt zich te onttrekken aan de huldeblijken, waarvan hij het doelwit was, door zich in zijne hut op te sluiten, om van kkcren te vei wisselen, hetgeen inderdaad noodig was. Zelfs toen hij te Falmouth aankwam, ontsnapte hij zoo spoedig mogelijk aan de dankbetuigingen van de echtelingen Dor geur, die meer ophef maakten van zijne moedige daad, dan hem in zijne beschei denheid aangenaam was. Niettemin had M. Dorgeur hem zijnen naam en zijn adres gevraagd en hem doen beloven, dat hij hem weldra te Pierrefite zou komen bezoeken. Mev. Dorgeur was spoedig tot het be wustzijn teruggekeerd. Wat het meisje betreft, zoodra men hare doornatte kleeren door droge had vervangen, bleef er geen spoor bij haar achter van het ongeluk, dat haar bijna het leven gekost had. Het was duidelijk zichtbaar, dat zij niets eens bemerkt had, in welk gevaar zij verkeerde. Den volgenden dag, daar de Welling ton nog niet in staat was terstond weer zee te kiezen en er te Falmouth geen ander schip was dat naar Frankrijk zou ver trekken, begaf de familie Dorgeur zich per spoor naar Southampton, waar de boot, nu de zon den mist van den vorigen dag verdreven had, hen in weinige uren en zonder ongevallen te Havre bracht. 's Morgens van den daaropvolgcnden dag kwamen zij te Pierrefite aan. Zij hadd-n een telegram vooruit gezon- den. Aan de statie was een rijtuig om hen af te halen. Op het kasteel werden zij ontvangen door den hovenier en den eersten klerk- van den notaris Belladon, belast met het geven van inlichtingen aan Dorgeur en het hem ter hand stellen van de papieren, die zijne rechten op de nalatenschap be wezen, maar voor alles wilden dc erfge namen een bezoek brengen aan liet graf van hem, wiens laatste wil hen rijk ge maakt had. Het rijtuig daalde de helling van den heuvel weer af en voor het keikhof hield het stil. M. en Mev. Dorgeur knielden neer op het graf, waarin het stoffelijk overschot van den baron d'Amfreville rustte, op dezelfde plaats, waar Sorandal de knieën had gebogen, en baden uit den grond van hun hart voor de ziel van hun edelmoedi- gen bloedverwant. In dien tijd dwaalde Gisèle wezenloos rond tusschen de graven, raapte hier en daar verdorde bladeren op en deed die in don wind opwaaien. Het ongelukkige meisje kon niet bid- dcn. Na dezen plicht volbracht te hebben, keerde de familie Dargeur naar het kasteel terug, waar het ontbijt hen wachtte. De notariskleik nam daaraan deel en na afloop, begaf hij zich met Dorgeur naar de kamer, die deze voor zich had uitg. kozen en d< ed hem daar meedeeling van den staat der nalatenschap. Deze was aanzienlijker dan men eerst had gedacht. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1