DE HOPKWESTIE Landbouw van België. Van tak op tak. AALST. Allerhande nieuws. Institut dij Doer L. DOGNIAIX HYDROCELE. VARICOCELEffi'ï en de middenmaatschappij van De hopkwestie is in Januari laatstleden het voorwerp geweest van eene merkwaar dige bespreking in die maatschappij, de belangrijkste van heel België voor de landbouwbelangen Daar de hopkwestie thans veel bespro ken wordt, willen wij in het kort die be spreking aan onze lezers kenbaar maken. Spijtig genoeg dat onze kolommen te klein zijn om in hun geheel die nuttige verslagen-redevoeringen over te nemen. Overigens verzenden wij tot de bulletijns dezer maatschappij, nummers van Fe bruari en Maart 11., degenen onzers lezers die belang in de zaak zouden stellen. De eerste redevoering werd gehouden door Bon Leo Bethune, Volksvertegen woordiger van Aalst, die als verslaggever aangeduid werd, waarschijnlijk omdat hij dikwerf de hopkwestie behandeld heeft in de Kamer. Ziehier de Redevoering van Mijnheer Bon LEO BETHUNE. Waaraan is het toe te schrijven dat thans onze hop zoo gering wordt geschat? Dit is te wijten aan eene dubbele oorzaak: i* Omdat zij zoo laag geklasseerd staat tegenover dc vreemde hop en 2° omdat onze naburen zulke overdre- vene invoerrechten eischen. Den 8n November 1901 werden de vol gende prijzen aangeteekend Hop van Aalst en Poperinge frs. 75 de 100 kg. Beieren frs. 305 de Bohemen frs. 206 de den Elzas frs. 160 de Zoo is het'elk jaar eertijds was onze hop dc eerste der wereld en thans heeft zij hare oude faam verloren. Deze toestand is langzamerhand ont staan. Misschien moet dit toegeschreven worden omdat in onze streken allengskêns de verplichting is in onbruik geraakt van aan de hopwaag de waren te doen keu ren en merken om de echtheid der hop vast te stellen. De concurentie in den handel heeft het gebruik doen ontstaan van de hop in levering te nemen, niet meer na goedkeuring aan de hopwaag, maar wel bij den landbouwer. De keuring blijft nog bestaan, maar een groot ge deelte wordt niet meer door de landbou wers, maar door de kooplieden aan de waag gebracht. De planters maakten langzamerhand van dezen toestand mis bruik zij verwaarloosden het plukken en droogen, waarvan de vreemde concur rentie behendig partij trok, om aan onze hop eenen slechten naam te geven, nog vermeerderd door het beursspel op ter mijn. De kooplieden der vreemde landen, geholpen door het gemak van vervoer, namen dit te baat om ons den voet te lichten op de markt van Londen en zelfs op de Belgische markt. Laat ons er spoedig bijvoegen dat er krachtdadig wordt geëiverd tegen deze handelwijze en dat de Belgische hop stil aan hare oude faam terug wint. Vanaf 1886 vereenigden zich een groot getal kooplieden om een verbeterde pluk in te voeren, en in 1890 wierd eene com missie ingesteld bestaande uit kooplieden en landbouwkundigen om de teelt en den handel der hop te bevorderen. Nu wierden conferentiën gegeven, prijs kampen ingericht, vlugschriften uitge deeld over het bereiden der hop, verbe terde eesten aan de landbouwers geschon ken, en de teelt der beste soorten bevoor deel igd. Deze pogingen werden met den besten uitslag bekroond op de maikt van Aaist bood men weldra hop te koop, kort ge plukt, zonder stelen en blaadjes, met eene fraaie kleur en eenen fijnen geur, onder alle opzichten eene puike koopwaar. De rijkste soort, de Groene Belle, werd hoe langer hoe meer geteeld. Het getal landbouwers die in de prijs kampen mededongen, groeide elk jaar aan. Assche richtte ook prijskampen in, waar premies voor de beste hop worden gege ven, en de vooruitgang in het plukken droogen neemt elk jaar toe. Er is geene streek in de hoppewereld waar meer eesten zijn uitgedacht om de hop te droogen en haren fijnen geur te behouden dan in het gewest van Pope ringe. In een woord de vooruitgang is alge meen, de Belgische hop wordt beter ge plukt, zorgvuldiger en doelmatiger ge droogd en men begint de rijkste soorten bij voorkeur te telen. Wat hoeft er gedaan te worden om onze hop hare oude faam te doen herwinnen. De Hopcomissie van Aalst heeft eenen omzendbrief gezonden aan de brou wers van België. Holland en het Noorden van Frankrijk om hunne aandacht te roe pen a) op eene verkeerde meening die zeer verspreid is, dat alle Duitsche hop van eerste kwaliteit is b) op het bedrog dat zekere kooplieden van Over-Rhijn begaan, die onze hop koopen, ze in duitsche zakken steken en ze verkoopen onder den naam van vreemde hop van de beste kwaliteit; c) op de verbeteringen door onze landbouwers ingevoerd in het plukken en droogen om aan hunne pro ducten de fraaie kleur en den fijnen geur te behouden. Laat ons luide bekennen dat het drin gend noodzakelijk is dat de brouwerij die het grootste belang heeft, om in ons land hop van goede kwaliteit te kunnen bezor gen, deze beweging krachtdadiger moet steunen dan zij het tot nu toe gedaan heeft. Het is dringend noodzakelijk dat het onderwijzend personeel onzer brou- werijscholen aan hunne leerlingen onze inlandsche hop leere hoogschatten en be minnen in plaats van hun een slaafsche bewondering in te planten voor vreemde hop die maar al te dikwijls vervalscht is. Dat de makelaars in vreemde hop en de joedzakken die zich maar al te gemakke- ijk laten om den tuin leiden de volgende ;rap overwegen, ontleend aan eene on- angsche briefwisseling van Mr Ch. llrut- saert, van Watou. Een Vlaamsche koop man verkocht hop aan een Duitsch huis en nam de voorzorg in het midden van elke baal zijne visietkaart te bergen. Wei nige weken daarna vond hij bij drie brouwers, zijne kalanten, gewaande Duit sche hop verkocht in zakken met een Duitsch merk, maar de visietkaart die er zich in bevond bewees onfeilbaar hare Vlaamsche afkomst. Ziehier nog een feit dat zijn belang heeft, het is ontleend aan eene redevoe ring uitgesproken in den Duitschen Reich stag den 4n December 1901, door Mr Nitzler, burgemeester van Altenhausen Over eemge jaren, zegde de eerzame af gevaardigde, gebruikte men in de konink- ijke brouwerij van Munchen, wier faam in heel de wereld verspreid is, meer vreemde hop en gerst dan, van Beieren. Wij hebben krachtig aangedrongen bij den Minister van Finantiën van Beieren, die onze vraag heeft ingewilligd en dit jaar heeft men meest altijd met Beiersche lop en gerst gebrouwen. Het bier is zoo uitstekend als voorheen, (lang gelach.) Dit is een bewijs dat de brouwerszoo goed bier kunnen maken met Beiersche of Duitsche producten als met gerst van Moravië of Hongarië en hop van Saaz. (Zeer juist.) Dat onze brouwers deze officieële proef overwegen en van hunnen kant de voor keur geven aan verbeterde Belgische hop. De brouwers zouden zich niet moeten laten misleiden door het etiket der koop waren b inevens eene geringe hoeveel heid puike, allerbeste producten is de Duitsche hop, in België verkocht, groo- tendeels van zeer iichte kwaliteit en waar van de Duitsche brouwerij niet wil. Indien men rekening houdt van dit feit schreef den 3n December 1901, de Brauer ünd hopfenzeitung van Nuren- berg, adat het meeste deel der uitge voerde hop van Duitschland van geringe kwaliteit is welker lage prijzen niet toela ten aan de planters de vreemde douanen- rechten ter hunnen laste te nemen, blijft er ons niets over dan aan den uitvoer te verzaken. Wat kunnen wij aanvangen met deze producten die voor het meeste deel onverkoopbaar zijn. Onmogelijk van klaarder aan onze brou wers in het algemeen te zeggen dat maar te dikwijls httgene Duitschland bun levert slechts hun uitschot is. (Vervolgt). werkhuizen leden van het Boekdrukkers- veebond toe te laten en enkel werklieden te willen aanvaarden van den nieuwen Bond, door bazen en gasten samenge steld. De rechtbank zag daarin eene inbreuk op de arbeidsvrijheid. Het beroepshof heeft dit vonnis her vormd, in eene lang gemotiveerde uit spraak, waarin het formeel verklaart dat de patroon het rechtheeft, in zijnen dienst enkel de werklieden te aanvaarden, die hem believen, en diegenen te weigeren die hij verkiest, aangezien hij de eenige en opperste rechter is en de wet ten gee- nen enkelen titel heeft tusschen te komen in de betrekkingen tusschen patroons en arbeiders. Van het Beheer van Staatsspoorwegen is verschenenDe Kleine Reisgids voor November. Prijs 10 centimen. (Ingezonden). Een korrespondent die zijn blad zal ruineeren. De briefwisselaar van den Times in China heeft Maandag aan het Londensch blad eene depeche van 2200 woorden gezonden over den tegenwoor dig' n toestand in Mandchourie. Die depe che kwam Dinsdag namiddag te Londen toe. Daar de depechen uit Peking naar Londen fr. 6,75 per woord kosten, heeft de briefwisselaar dus fr. 40,800-50 voor zijne depeche moeten betalen. Dat is meer dan veel 1 Rieten stoelen. Rieten stoelen kan men weer stevig en goed maken, wanneer men den stoel het onderste boven keert en het vlechtwerk nut eene spons met zeer heet water flnk natmaakt en afboent, zoodat het riet het water goed kan opzui gen. Daarna plaats men den stoel in de bui tenlucht, of liever nog op eene plaats, waar veel tocht is. Daar laat men hem drogen. Men zal over den uitslag tevreden zijn. Om beschimmeling te beletten. De schimmel bederft veel, bij voorbeeld lijm, inkt, leder enz. Een eenvoudig mid del om dit te beletten, is het volgende Men heeft ontdekt dat de reukwaters en de zuivere plantenoliën de schimmel spoedig vernietigen. Het is derhalve vol doende in 't potje, waarin lijm is, wat terpentijn (die de goedkoopste en meest gebruikte etherische olie is) te gieten en het dicht te dekken, zoodat het volkomen frisch blijft. Een weinig lavendel olie of een andere in de inkt gegoten, belet even eens 't vormen van schimmel. Evenzeer zijn een paar druppeltjes terpentijn van lijd tot tijd in een bibliotheek voldoende om het schimmelen der boekbanden te voorkomen. Een blaas met terpentijn ge vuld, opgehangen in een lokaal, waar dierkundige verzamelingen zijn. geeft voldoende beschutting tegen schimmel. En bij ondervinding zullen wij zeggen dat in alle stoffen zooals lijm, inkt, gom, enz. die niet moeten tot voedsel dienen een druppelken formol alle beschimmeling en bederving belet. Iteehterlijke krouijk. Rechtbank van Dendermonde. Dijnsdag 11. zijn voor deze Rechtbank de zaken der moorden te Erpe en te Hof- stade opgeroepen. Na 't verhoor der getuigen, de pleiting der verdedigers en 't rekwisitorium van 't openbaar Minis terie verklaarde de Rechtbank, na eene korte beraadslaging, zich onbevoegd in de beide zaken, en verzendt de betichten voor de Assisen. Arbeidsvrijheid. Een belangrijk vonnis, onder oogpunt van de arbeids vrijheid, is door het beroepshof van Brussel geveld. Een drukkersbaas der hoofdstad was door de correctioneele rechtbank veroor deeld om geweigerd te hebben, in zijne Brussel, den 3o Oct. 1902. Waarde heer Hoofdopsteller, Ik kan niet nalaten eene laat ste maal van Uwe welwillendheid gebruik te maken met Ued. vriendelijk te ver zoeken nogmaals het tegenwoordig schrij ven in «-Denderbode» tc willen opnemen: Ten eerste, merk ik met spijt op dat soms menschen die iemand kritiekeeren en bijgevolg muzikaal kriticus spelen, den moed niet hebben of zich de moeite niet geven hun artikel te onderteekenen even als ik het gedaan heb nu, misschien hebben zij er belang bij. Ik vind het overbodig de drie eerste gedeelten van het artikel Zomer-Con- certs te bespreken, het zij genoeg dat ik zegge dat wijl ik verleden jaar de nieuwe stukken in kwestie reeds gegeven heb, ik er aan hield mijn programma dees jaar te veranderen, zooals ik alle jaren doe. Te meer, de opgegeven statistiek is zeer onjuist. Wat nu het laatste gedeelte van het artikel betreft en als ik het goed voor heb nopens den schrijver van het artikel in kwestie, dan gelieve hij zich te verheugen dat hij eertijds aan het hoofd eener sym phonie stond. Hij, de groote liefhebber van schoone muziek, kon dus veel ge makkelijker dan ik al die schoone stuk ken doen uitvoeren en had niet noodig ze te slachtofferen, (sic) wijl die slechts over schrijvingen van symphonie in harmonie zijn. Hij deed er niets van, wel integen deel. Ik vergenoeg mij dus zijn geheugen met een oud gekend spreekwoord te ver- frisschen, dit Men ziet altijd den splin ter .in een anders oogen maar bemerkt denGROOTEN BALK niet die men in zijn eigen oogen heeft. Een ander kritie keeren en steken onder 't water geven is veel gemakkelijker dan zelf goed te doen Wanneer ik nu met kalm gemoed van den onbekenden in kwestie het artikel Zomer-Concerts nogmaals overlees, dan moet ik toch mij zei ven overtuigen dat hel wel de laatste maal is dat ik mij nog zal bezig houden met antwoorden op onrechtstreeksche zinspelen van toe vallige kriticussen. Voor verdere bespre kingen betreffende de muziek en de arti kelen in kwestie, ben ik ter beschikking van de belanghebb-nden, den Woensdag en den Vrijdag in de Stedelijke Muziek school. Gelieft, Achtbare Heer Hoofdopsteller, mijne diepste dankbetuigingen en hoog- achtendste groeten te aanvaarden. L. WALPOT. Creemboter. Markt van Vrijdag 3i October 1902 190 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Vrijdag wer den 251 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2000 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. STAD AALST. De benoeming van den Stadsontvanger die heden Vrij dag 3i October zou plaatshebben, is bij beslissing van den heer Gouverneur der Provincie onbepaald verdaagd aangezien de candidaten voorafgaandelijk een exaam moeten ondergaan. AALST - MIJLBEEK. Brand ramp. Zondag om 1 1/2 uren 's nachts is er brand ontstaan ter woning van den genoemden Karei Duwez, landbouwwerk- man, Binnenstraat n. 85. Ondanks de tusschenkomst van de Afdeeling der Vrij willige Pompiers is het gebouw totaal uitgebrand. Duwez is ziekelijk en zijne vrouw was niet thuis. De gtburen die het eerst ter hulp snelden bemerkten dat de brand op den zolder was ontstaan en dit op twee verschillige plaatsen te gelijk, in twee hoopen vodden, De schade beloopt tot 700 a 800 franks. Aalst-Brurselsche-Steenweg. Zondag avond werd er binnengebroken ten huize van Benjamin Vander Eist, herbergier en brouwersgast. Er werd ge stolen uit het toogschof 5 fr.; uit den kelder r5 flesschen wijn op de slaapka mer uit een lessenaar, die werd openge broken g5 fr. uit eene commode een zilveren vrouwenuurwerk. Dader of da ders onbekend. Aalst-Ajuinstraat. In den nacht van Woensdag tot Donderdag zijn er 70 bloemkoolen gestolen ten nadeele van Coen, landbouwer aldaar. Aalst-Koopwarenstatie.Woens dag tegen den avond werden twee zakken Turksche tarwe gestolen ten nadeele van de firma De Wolf-Cosyns, door mannen die hout aan 't lossen waren voor MM. Van der Schueren en Singelyn. Toen de wagen met hout thuis kwam, bemerkte M. Vander Schueren dat er twee zakken bij waren en vroeg wat ze inhielden. Men antwoordde hem dat het opvageling van houillekolen waren maar hij bevond dat het Turksche tarwe of mais was en ver wittigde dadelijk de firma De Wolf Cosyns die juist Mals aan't lossen was geweest. De dieven zijn dus gekend en proces-ver* baal is tegen hen opgesteld. Het klokkenspel van 't Broodhuis, te Brussel, waar reeds zooveel over ge sproken werd, en dat zelfs aanleiding gaf tot een proces tusschen de stad en den leverancier, zal nu door dezen laatste terug overgenomen worden. Het klavier klokkenspel zal nu door een mecanisch klokkenspel vervangen worden. Slachtoffer van een gevaarlijk vermaak. Vele kinderen vinden er vermaak in langs de trapleuning af te glijden hoewel er reeds veel kinderen kwalijk door gevaren zijn, blijft deze ge vaarlijke gewoonte in gebruik. De twaalf jarige E.S., Papenvest, te Brussel, liet zich, Zondag namiddag, in zijn woning langsheen de trapleuning afglijden op eens verloor hij het evenwicht en viel van het derde verdiep tot op de vloersteenen. De arme knaap werd met verbrijzelden schedel opgenomen. Ondanks alle genees kundige zorgen is hij Maandag overleden. In eene danszaal van het Marollen- kwartier te Brussel heeft eene echt bar- baarsche vechtpartij plaats gehad. Meer dan 5o kerels vielen de policie aan en deze moest den sabel trekken. Van een der schoelies werd door eenen sabelslag de schedelhuid afgekapt. Van eenen der agenten werd door eenen anderen agent de hand in tweeën gekapt. Vrijdag namiddag is te Moerbeke een schrikkelijke ongeluk gebeurd. De genaamde Frans Wiewauters, landbou wer, 5o jaren oud, reed met zijnen os naar het veld. Het dier ging eensklaps op hol. De geleider die het trachtte in te houden viel en werd zoo erg overreden, dat zijn hoofd nog slechts eene vreeselijke wonde vormde. De eerw. heer onder pastoor, die in allerhaast werd geroepen, heeft hem het H. Oliesel toegediend en dokter Blondeel heeft hem verzorgd. Het slachtoffer is getrouwd en vader van twaalf kinderen. WAAROM NOG HOESTEN? wanneer ik u openbaarlijk verzeker dat de siroop Depratere den gevaarlijksten hoest, de slechtste valling in min dan 2 dagen geneest. De siroop Depratere is de eenig- ste aangename borstremedie die altijd spoedig en zeker geneest. Alwie de siroop Depratere genomen heeft staan versteld over hare goede uitwerksels. Maar eischt de ware siroop Depratere aan 2 franken de groote flesch voldoende voor eene val ling te genezen. Te bekomen te Aalst apotheek Callebaut en overal. In den nacht van zondag tot maan dag zaten te Landscauter eenige mannen en jongelingen van Landscauter en Gont- rode in eene herberg. Zij hadden veel leute, en een die gewoonlijk de uil van het spel is, werd met het roet van de schouw zwart gemaakt. Daarop was er nog grooter leute en wierd er nog meer gedronken. De zwartgemaakte en nog drie andere drinkebroers vertrokken en gingen verder eene herbergierster opkloppen, waar zij binnen geraakten, en zoo het schijnteerst nog al vreedzaam met de kaart speelden en dronken. Doch wanneer zij in den vroegen mor- gend de herberg verlieten, was er een van de drinkebroers die met gekloven neus naar huis trok, en een andere met een lap vleesch van zijne kaak gerukt. De gen darmen zijt, ter plaats geweest en hebben verschillige proces-verbalen opgemaakt tegen de hei bet gen en de nachtzitters die het policiereglement overtraden, en ver der voor dronkenschap en nachtrumoer, vechten, slagen en verwondingen. Zondag rond 10 uren 's avonds.werd te Meulebeke opeens de brandklok ge klept en de pompiers waren in een oog wenk te been. Het was eene groote strooi- mijt die brandde aan de hofstede Madou, steenweg naar Pithem, te voren bewoond door Maddens. Gelukkig heeft men den brand kunnen beperken, want anders waren heel de hoeve en verscheidene bij staande schelven vernield geweest. Dit is nu de derde maal in eene maand dat er schelven of mijten afbranden en hier is nogmaals kwaadwilligheid in het spel, want bij de verbrande mijt heeft men een ledig siphonflesche gevonden dat petrol moet ingehouden hebben. Het ware te wenschen dat men de schurken ontdekte. De vernielde mijt was juist daags te voren gedorschen en bevatte rond de i5ooo kilos strooi voor eene weerde van i5oo frank. Louis B., door het gerecht gestraft, maar sedert kort uit Merxplas ontvlucht, is te Wezeren aangeland. Hij zag er een huis welk door de bewoners oogenblikke- lijk verlaten scheen, verbrak een venster en begon het huis leeg te plunderen. Alles werd onderzocht en medegepakt, zoodat er den eigenaar, M. Xavier Caspers, geen kleedsel meer overbleef. Na hij zijne ver sleten kleederen verwisseld had met een grijs compleet kostuum, gansch nienw, en de schoone gele bottinnen van den proprio had aangetrokken, nam onze man ook, als reisgeld, eene beurs mede, be vattende 110 fr. Dan greep hij eene beitel, deed twee deuren springen en verdween met zijnen buit. Gioot was natuurlijk de verwondering van den eigenaar, toen hij thuis kwam. Hij haastte zich den veld wachter Guevers te verwittigen, en beiden trokken op zoek naar den dief. Na een ernstige jacht, aan dewelke verscheidene mannen van het dorp deel namen, dreigde zelfs de vluchteling den veldwachter met een wapen. Eindelijk gelukte men er in hem te overmeesteren. Hij werd naar de gendarmerie van Landen overgebracht en vervolgens te Hoei in 't prison gezet. In den nacht van 24 tot 25 October zijn dieven ingebroken teBeveren-a-Leie, in den winkel van Ch. Samyn.Zij hebben er voor meer dan 3oo fr. koopwaren medegenomen, bestaande in baaien, broe ken en ellegoederenDe elektrieke bel was afgenomen geweest om hersteld te worden. De dieven hebben dus zonder gerucht eene ruit kunnen uitsnijden na ze met modder bestreken te hebben. De dochters van Samyn zijn 's nachts opge staan en zijn door den winkel gekomen, terwijl de dieven in huis waren, maar hebben niets gezien. Zoohaast zij in de keuken waren, hoorden zij iemand door het venster springen. De dief had zich achter den toog verborgen. De gendar men zijn ter plaats geweest en hebben een onderzoek ingesteld In den nacht van Zondag te Maan dag waren twee personen, vreemd aan de gemeente, in de herberg van Louis Beer- naes gezeten, te Zwijndrecht. Daar bevonden zich ook eenige jonge lingen uit de gemeente. De twee vreemdelingen begonnen ruzie te maken, doch men antwoordde niet op hunne uitdagingen. Toen de bazin uit de herberg, gezien het late uur, zegde dat zij ging sluiten, verlieten al de aanwezigen de herberg. Pas was een der Zwijndrechtenaren op straat gekomen, of hij werd ovèrvallen door een der vreemdelingen en door ver scheidene messteken getroffen. Het slachtoffer, zeker Dena, verloor bloed bij stroomen. In een nabijgelegen huis binnenge bracht, werd hij daar verzorgd door Dr Smet. Het slachtoffer bevindt zich door bloed verlies inbcdenkelijken toestand, aihoewel geen sterven er bij gemoeid is. De dader is bekend, doch heeft de vlucht genomen. De herberg van Lod. Beernaes is gele gen op de Groote Baante Zwijndrecht. Het was rond 11 1/2 ure dat de herberg werd gesloten <n elk zich verwijderde. De jongeling, die getroffen werd, is Aug. Dena, 19 jaar hij woont op den Verbranden Dijk. Hij heeft enkel één messteek in 't aangezicht bekomen van een der twee vreemden. Men bracht hem in de woning zijner tante, waar hij door den dokter werd ver zorgd De wonde is niet erg. De dader is gekend en is voortvluchtig. Het is een persoon vau Zele, die op logement lag in het 0 Vernishuisje ge legen op den steenweg. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Woensdag kwamen drie vreemde lingen te Reckheim bij een slachter, vra gen waar zich de kerk der paters bevond. Men duidde ze hen aan, en aanstonds begaven zij er zich heen. Daar deze vreemde gasten er niet erg te vertrouwen uitzagen, verwittigde men de gendarmen. Deze begaven zich naar de kerk en kwamen er slechts eenige mi nuten na de vreemdelingen aan Deze vieze gasten waren reeds met volle handen aan 't werk om hun oneerlijk stieltje uit te zefenen. Twee van hen waren volop be zig met stelen op een zijaltaar de derde bevond zich op het koor. Onnoodig te zeggen dat deze langvin- gers dadelijk in verzekerde bewaring ge steld werden, in afwachting dat de recht bank met hen afgerekend hebbe. H. P., van Rothem, wilde te Neer- Oeteren van den tram afstappen vooraleer hij stil stond en werd op de grond geslin gerd. Ongelukkiglijk kwam hij met den schedel terecht op den wisselarm, hetgeen hem eene gapende wonde aan het hoofd veroorzaakte. Hij is dadelijk kunnen ver zorgd worden door eenen dokter. Daarna heeft men naar zijne woning gebracht. Boring naar steenkolen. Met veel moed is te Leuth ook het werk aan gevat. De beginselen zijn er echter zeer moeilijk uit hoofde van de groote beweeg lijkheid der zandmassa.uit vroegere tijden door de Maas tot op groote diepte gezet. Eene instorting had Woensdag morgend plaats in den mijnput Pays-Bas, te Chatelineau. Een werkman, Baekeland, va Gilly, werd op den slag gedood* Twee anderen werden gekwetst en van die twee is er reeds een gestorven. Het ongeluk gebeurde bij het ophalen van de nachtploeg, Een ontzaggelijke steenblok viel op den bak, die de Jwerklie* den ophaalde, verbrijzelde het dak van den bak en trof de drie werklieden met de gevolgen die men kent. Hoe uten een schepene kiest. Te Charleroi moest een schepene gekozen worden, ter vervanging van M. Dupret, overleden. De liberalen en de socialisten zijn even sterk in getal. Daarenboven zetelen er twee catholieken. Het collegie is geheel uit liberalen samengesteld. De liberalen hadden nu M. Dujardin als schepene voorgesteld. Maar een ander liberaal, M. Dubois-Maton, stelt zichzelven ook voor, maar deze is de candidaat van het collegie niet en de socialisten vinden nu, met voor hem te stemmen, het middel om den burgemeester een toer te spelen. Zij stemden eenparig voor M. Dubois, en zijne eigene stem bij die der socialisten gevoegd, gaf hem de meerderheid. Hij werd dus gekozen, De zaak wordt natuurlijk veel bespro ken, te meer daar de socialisten juist kiezen voor eenen man, die door de libe ralen verworpen werd, omdat hij zijne kinderen naar catholieke scholen zendt, zegt men. Men vraagt zich af of hier geen schepen crisis uit voort zal spruiten- De policie van Charleroi heeft met een enkelen haal van haar schepnet niet min der dan veertien kerels aangehouden, die tot het edel gild der handelsschuimers be hoorden. Men heeft heele vrachten koop waren in beslag genomen. Men verwacht nog aanhoudingen. Een melkboer van Jtimet, Woens dag in het huis van eenen kalant komend, zag twee kerels bezig met het huis te door snuffelen, in de afwezigheid der bewoners. Woedend omdat zij gestoord werden, hield een hunner eenen revolver onder den neus van den melkboer deze viel op de knieën en vroeg genade. Doch de kwaaddoener liet zich niet verteederen en school den man eenen kogel in het hoofd, zoodat hij doodelijk gewond ten gronde stortte, terwijl de dieven de vlucht namen. Te Merny, bij Paliseul, was een dronkaard in den vijver geloopen en, op het punt zijnde te verdrinken, riep hij luid om hulp. Een blinde, Nestor M., snelde hem ter hulp en gelukte er in, den dren keling te redden. Men heeft den blinde eene warm<> ovatie gebracht. SftCUUJTZ, DISS EB VI PAR LES NWJRS DE CHAS1IÉ 79, rut de l'lnitltut, JUMET (prés Charleroi; UEDIICC (cassures, ruptures)guérison compléte nCIMICd de toute hernie, sans band»ce, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perfectlo»- née du aocteur L. Docniaux, spécialiste. Plusieurs milliers de guérisons authentiques; demander adres- ses de personnes dignesde foi, guéries depuis 9 ans. ques jours pour la vie, par les procédés spéciaux du docteur L. Dooniaux. FORMITÉS DES MEMBRES:g^b,% gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. Lt docteur L. DOONIAUX, spécialiste, refoit, 79, rue de l'Instüut, d Jumet, lundi et mercredi, dt 1 h 3 heures. Tiléphone 475. Holland. Broedermoord. De winkelier en kuiper W., te Heerlen, is vader van elf kinderen, wier moeder enkele weken ge leden plotseling door den dood uit het midden haars huisgezins is weggerukt. Het gemis van het anders zoo waak zame moederoog deed zich al zeer spoe dig in de familie gevoelen. De iyjarige zoon had kennis gekregen aan een meisje uit het naburige Kunrade. Om welke reden is nog onbekend, maar zijn 23jarige broeder was met die kennismaking niet ingenomen. Reeds verscheidene malen ontstond hierover tusschen de beide broeders woor denwisseling. Toen nu eerstgenoemde weer een be zoek te Kunrade ging afleggen, werd hij door zijnen broeder opgewacht. Na eene korte twist bracht deze met een stok zijn broeder zulk een geweldigen slag tegen het hoofd toe, dat hij onmid dellijk neerzeeg en later per rijtuig naar zijn woning werd overgebracht. Aanstonds ontboden geneeskundige hulp, achtte zijn ovetbrenging naar 't ge sticht Calvariënberg te Maastricht, hoogst noodzakelijk. De dader heeft ziel. uit do voeten weten te maken en heeft vermoedelijk de wijk naar Duitschland genomen. De getroffene is reeds overleden. In de slachterij van de gebr. Groon- heim te Doetinchem, had woensdag middag een ernstig ongeval plaats. Ter wijl de slachter De Graaf bezig was var kens te slachten, kwam een os, die ter slachtbank gevoerd werd, los, greep den man op de horens en wierp hem in den pot met kokend water. Ernstig met brand wonden overdekt, werd de ongelukkige er uit gehaald en, na door inmiddels ont boden geneesheeren verbonden te zijn, naar zijne woning vervoerd. Door het vallen eener lamp ont stond er maandag avond brand in eene tapperij te Amsterdam; vijf van de kinde ren des huizes waren reeds te bed en het was toen een ander kind, een i5jarig meisje, dat soms aan krampen leed, met eene lamp naar boven ging, dat het onge luk gebeurde. Twee der kinderen liepen naar bene den de ouders waarschuwen en deze snel den naar boven. Zij redden twee der kin deren, die reeds erg verbrand waren, maar geen van beiden dacht aan het jongste kind, dat in een zijkamerke sliep. Anders had het gemakkelijk kunnen ge red worden. Nu verspreidden de vlammen zich zoo snel dat men weldra de woning niet meer binnen kon. Toen de brand ge- bluscht was vond men het 2jarig kind ge stikt. De toestand van een der gekwetste meisjes is bedenkslijk. Frankrijk. Vindingrijke diamantdieven. Een nieuw staaltje van de vindingrijkheid van diamantdieven verhaalt de Moniteur de la Bijouterie. Een keurig gekleed persoon zoekt dia manten ringen uit, maar vindt niets naar zijn goesting. Toen hij zou vertrekken bemerkte de juwelier, dat hij een ring van groote waarde miste. De klant weet van niets; hij laat zich onderzoeken, doch men vindt niets en laat de man gaan na verontschuldigingen te hebben aange boden. Een half uur later treedt eene goedge- kleede dame binnen, die naar goedkoope sieraden vraagt en er één koopt. Intus- schen heeft zij echter den tijd gehad den ring die haar medeplichtige met was on der den toonbankrand had bevestigd weg te nemen en het doel is bereikt. De werkstaking. De leden van het nationaal comiteit hebben een onderhoud gehad met Combes, aan wien zij den toe stand hebben uitgelegd. Zij vinden dat de onderhandelingen te lang duren en er eene spoedige oplossing moet gevonden worden. Naderhand onderhandelen zij ook met

De Denderbode | 1902 | | pagina 2