Donderdag 45 November 1902 5 centiemen per nummer. 56ste Jaar 5726 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Godsdiensthaat. De nieuwe zittijd. HET PORTRET mer1. Logiek gevolg. Besmettelijke zinneloosheii Het vel van den beer. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE BlUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 12 November 1902. Het voorbeeld dat ons op onze dagen door het arme Frankrijk wordt gegeven, is wel van aard om een vrijheidminnend en -'rechtschapen mensch te bedroeven. Frankrijk vernederd in het buitenland, inwendig verdeeld en ten prooi aan den religiehaat van een huichelend maconnis- mus verdient oprecht beklaagd te worden. Wel is waar, dat maconnismus is in schijn toch zoo wreed niet dan ten tijde van de sansculotten der verledene eeuw maar, in den grond, is het boosaardiger, arglistiger en trouwloozer. En wie zou het gelooven die betreur- lijke toestand van vervolging en dwinge landij, de haatvolle woede waarmeê de minderen, de zwakken, de armen worden vervolgd, doet bij onze blauwen, rooden en groenen niet alleen bewondering, maar zelfs spijt ontstaan dat hij hier in België niet kan worden nageleefd... De afkeurlijke handelwijze van een afgevallen geestelijke met name Combes worden door onze anti-catholieken hoog geprezen. Ziedaar goede politiek, dat is echte liberale werking, roepen zij. Zelfs de meest willekeurige plannen van vervolging, verdrukking en dwinge landij welke de sleepdragers van 't Fran- sche maconnieke ministerie op touw zet ten worden op voorhand toegejuicht. De afschaffing der wet-Falloux, in an dere woorden, de vernietiging der vrijheid van onderwijs, de opzegging van 't Con cordaat met Z. H. den Paus, enz. enz, dat alles wordt met beide handen goedge keurd. Men kan niet ver genoeg gaan op den weg der godsdienstvervolging. Zelfs de bezadigsten onder de macon nieke organen schijnen door de vervol gingwoede zoo zeer vervoerd te zijn dat ze lucht geven aan 't gene zij, anders, uit huichelarij, in hun hart zouden gevangen houden. Zoo schreef dezer dagen een der ern stigste anti-catholieke organen La Meuse van Luik het volgende 't welk ons de maat geeft van den haat waarmeê onze tegenstrevers behept zijn. Meer dan ooit is het noodig te roepen: Het catholicismus ziedaar de vijand 1 en te doen opmerken dat de catholieke kwestie, die de socialisten goedvinden als eene zaak zonder belang te doen doorgaan, op de ernstigste wijze tot verwikkeling is gekomen. La Meuse vindt het niet vreemdsoortig dat men in Frankrijk, in scholen en kloosters binnenbreekt om er de Eerw. Zusters of Nonnen, de kinders uit te ver jagen en ze vervolgens te sluiten tegen alle recht en rede. Dat is vroeger in ons land nog gebeurd, zegt La Meuse in 1773, onder Jozef II, wanneer op zijn bevel de kerken, ka pellen en collegiën der Jesuïten werden gesloten, deze kloosterlingen uit '1 land verdreven, hunne goederen aangeslagen en openbaar verkocht. Is het geene waarschuwing voor ons, catholieken, dat een bezadigd anti-catho- liek orgaan, een voorbeeld gaat opgraven uit een beroerd tijdstip en een der be- treurlijkste feiten onzer Belgische ge schiedenis ophemelt Dwingelandij, verdrukking, rechtsmis- kenning, wetsverkrachting en gewelde narij willen verschoonen, willen verrecht- veerdigen door de herinnering dat ze vroeger jaren ook hebben gewoed, dat is een bewijs dat de vervolgingwoede den geest zoo zeer heeft beneveld dat men alle gezond oordeel heeft verbeurd En dan zijn het die zoogezegde vrien den van waarheid, beschaving, veredeling en vooruitgang die zulke dwaze redene ring durven laten hooren. 't Is al te grof Zooals de koning sedert lang had aan gekondigd, valt zijn terugkeer samen met de opening van den zittijd. Waarschijnlijk zal een zijner eerste daden zijn hel voorzitten van eenen mi- nisteraad. Men zou zich evenwel bedriegen moest men meenen dat tijdens zijne afwezigheid de zaken van den Staat onafgedaan ble ven. Wat in 't bijzonder de Kamer aangaat, heeft het gouvernement niet gewacht tot het laatste oogenblik om den parlemen tairen arbeid gereed te maken. De be grootingen zijn gereed gedrukt en indien er eene meêdeeling aan de wetgeving te doen viel, zou het gouvernement al den tijd hebben om ze gereed te maken, tegen dat de Kamer zal ingericht zijn. Men weet dat zij twee voorafgaande zaken te beredderen heeft onderzoek der geloofsbrieven harer leden en kiezing van het bureel. Het gerucht als zou men een huis koo- pen om er den voorzitter in te laten wo nen, bevat niets ernstigs. Te Parijs woont de Voorzitter in het paleis der wetgeving maar hier doet de noodwendigheid om dit Fransche gebruik na te volgen zich hoegenaamd niet ge voelen. 't Ware de begrooting belasten met eene «vare uitgave, want de voorzitter der DOOR 8 T 11 A NI E II O 24® vervolg. liet was juist gelijk twee jaren geleden, toen ik voor het eerst naar Mal- peire ging. Ik had toen goed gedoen met terug te keeren. Denk er eens aan, juist als ik vertrok, zag ik een kraai nog lager vliegen dan ons kippenkot. Zoo mijne a.r.me> goede moeder dat geweten had, zou zij mij nimmer dien dag van huis hebben laten gaan. Niet dat ik u juist spijt heb dat ik getrouwd ben maar, ziet gij, mijn heer Pastoor, een boer, die met een dametje trouwt, brengt alle zeven hoofd zonden tegelijk in huis. Hoe kunt gij toch zoo iets leelijks zeggen?sprak ik met verontwaardiging. Nu, als ze het dan niet alle zeven zijn, dan toch ten minste vier of vijf, ging hij rustig voort. Houd uw mond, ongelukkige, zei ik. a 't Is een schande voor u zoo te spreken, nadat gij dat jonge meisje be- driegelijk hebt overgehaald om met u te huwen. Ik heb haar volstrekt niet bedro gen of overgehaald, antwoordde hij. Zoo zeker als ik eenmaal moet sterven, kan ik u verklaren, dat ik haar zelfs nooit heb aangesproken. Toen ik voor ongeveer twee jaren voor het eerst naar Malpeire «zine met St. Lazarus, was zij bij de soelen tegenwoordig. Na het worstelen was er bal en ik moest met haar dansen. Het was ongetwijfeld «ra groote eer voor mijmaar ik moet u eerlijk bekennen.dat ik veel liever bij mijne vrienden was ge bleven, die hadden afgesproken s avonds gezamenlijk te smullen van een konijn. Zij sprak mij vriendelijk lachend toe en ik hield het voor plicht haar zoo goed mogelijk te antwoorden. Voor wij vaneen gingen, voegde zij mij enkele lieve woord fes Se, die ik in't geheel niet verwach had Ik kwam te Malpeire, omdat zij het mij'vroeg en zij placht mij rendez-vous leven, maar altijd ging het er heel on- schuldig toe. Zij stond dan op het terras voor het kasteel en ik daar beneden onder lên boom bij den ingang van het dorp. Wil heken naar elkander en spraken met Sens Soms ging ik onder haar venster ÏÏnIn wierp rij stukjes lint naar bene- fiii ziet dat dit allemaal maar gek- S en onzin was en noor. is het bij mij opgekomen, dat het op een huwelijk m J^ceikzou uitdraaien. Doch zij had niets anders op het oog, dat koppig ding en zij Kamer zou niet minder goed mogen ge huisvest zijn dan een minister. En dan zou er ook geene reden zijn om voor den voorzitter van den Senaat niet het zelfde te doen. Nog eene andere tegenwerping 1 het is hoegenaamd niet noodig dat de voorzitter der Kamer Brussel bewone. Wij hebben een voorbeeld in M. Schollaert, die, hoe wel hij voorzitter was, eiken dag naar Leuven ging wat hem overigens nooit belet heeft en wat hem ook in de toekomst niet zal beletten een model voorzitter te zijn en met voorbeeldige getrouwheid al de zittingen der middensectie voor te zitten. Wil men hier alle Fransche gebruiken naapen Dan zullen ook eiken dag de soldaten eene dubbele haag moeten vormen op den weg van den voorzitter, wanneer deze zich naar de zittingzaal begeeft, hem te vens de wapens presenteerende. Zulke comedieachtige dingen hebben wij in België niet noodig wij zien liever dat het Belgische parlement zich doe eer biedigen door de weerdigheid en de vrij heid zijner besprekingen. En hieromtrent vraagt men hoever het staat met de herziening van het reglement. Een politiek man, aan wien wij er over spraken, zegde dat er eene neiging be stond om zulks te laten slapen ten min ste zou men wachten om de commissie bijeen te roepen, tot er op de banken der socialisten nieuwe uitspattingen voorko- Tot steun van deze zienswijze verklaart men dat een of andere der haantjes-voor uit van de uiterste linkerzij beloofd heeft dat hij en zijne vrienden zeer wijs zullen zijn tijdens den aanstaanden zittijd. De beloften der socialisten hebben echter de waarde van dronkenmansreden dwaas die er zich op betrouwt. De stemming der tuchtmaatregelen ver schuiven tot na dat er nieuwe schandalen zullen voorgevallen zijn, ware het voor beeld volgen van den burgmeester, die eenen brand afwachtte, om in de gemeente eenen brandweerdienst in te richten. (Corresp. Handelsblad). op Allerheiligen eene partie de plaisir is geworden en dat de houding der menigte onbeschoft is. 't Eene is het gevolg van 't andere. Men dooft den godsdienst uit in de ziel der kinderen en, met den godsdienst, ook de andere gevoelens die 't sieraad vormen van den goeden mensch Met den eerbied voor de religie ver smacht men ook den eerbied voor de wet, eerbied voor 't gezag, eerbied voor de dood. Onzijdige scholen kweeken in degroote steden, die massa, wier uitspattingen en gemeen gedrag nu de verontwaardiging verwekken der liberale Farizeeërs. Zij kweeken het geslacht der godlooche naars, waarin het socialism zijne leger scharen aanwerft. Ook heeft de landelijke raad der socia listen het overbodig geoordeeld een eigen Vlaamsch dagblad te Brussel in te voeren; de onzijdige scholen en de geuzenpers maken socialisten met de vleet beter dan een socialistenblad het zou kunnen doen. Met het oog op het geslacht dat men in de groote steden vormt is het meer dan ooit eene noodzakelijkheid het wetsont- werp-Verhaegen, op de gelijkstelling der vrije scholen met de officiee}e, zoo spoedig mogelijk in te voeren. zijne stem aan hen die voorgenomen had den het catholicisme te begraven. Men liet de openbare zaken en de open bare penningen besturen door mannen, die openlijk verklaarden dat zij geen geweten erkenden en de 10 geboden Gods ferm uitfloten. In het publiek huisgezin leverde men aan zulke kerels de kas over, terwijl men in zijn eigen huishouden eenen cent zou in twee gebeten hebben. Hoe dat uitgelegd Gelijk men de han delwijze der Doukhoborsken van Canada uitleggen moetdoor eene publieke be smettelijke zinneloosheid. Die ziekte is nu uit België zoo goed als verdwenen. De microob dier krankheid des geestes vindt alleen nog een gunstig terrein in zekere snullen maar zoo klei» is hun getal reeds dat zij welhaast geheel en gansch onschadelijk zullen geworden zijn. Het zij zoo hoe eerder, hoe liever Twee liberale bladen, de Gazette en de Chronique, deelden dezer dagen, temid den van triomfgeroep meó, dat 80 p. c. der kinderen, die in de gemeentescholen van Brussel zijn ingeschreven, door hunne ouders zijn ontslagen van den leer gang van godsdienst. Dezelfde bladen meldden Dinsdag dat de eerbied voor de dooden te Brussel niet meer bestaat, dat het bezoek der kerkhoven zon op middelen om haar plan door te drijven. Nu, nu, haar vader en moeder zullen ër misschien beter over denken en haar eerstdaags vergeving schenken. TIENDE HOOFDSTUK. De nacht na de markt. Wanneer wij in de nabijheid van St... C. kwamen en in het zicht van het ouderlijk huis, begon de Abbat te beven en spijl te gevoelen, dat hij gegaan was. a Ik kan niet naar binnen gaan riep hij uit. Nimmer zal ik den moed hebben om moeder te gaan vertellen, wat ik gedaan heb... ik stierf nog liever. Wel, sprak ik, dan zal ik eerst gaan en uwe moeder op het treurig nieuws voorbereiden, (i Och ja, mijnheer Pastoor, her nam hij veel verlicht, gij moet het haar vertellen in het bijzijn van allen, Ziet gij, ik ben alleen maar bang voor het eerste oogenblik zoodra zij alles weten, zal ik binnenkomen. Vraag moeder, dat zij mij vergeve;zeg haar, dat zij het doen moet.» «Én uwe vrouw, uwe beklagens waardige vrouw zeide ik verwijtend. «O, wat haar betreft, daar ben ik niet bang voor zij zal mij zeker ver geven. Wij traden op de deur toe. De Abbat bleef buiten staan. Ik gelastte hem niet De dagbladen van Amerika melden dat de Doukhoborsken,een volk van'tNoord- Westen van Canada, aangedaan zijn door eene besmettelijke zinneloosheid. Zij zijn begonnen met al hunne lastdie ren in vrijheid te stellen, om aan hun geweten de getuigenis te kunnen geven, dat zij geen enkel levend wezen verdruk ken. Maanden lang hebben zij zelf het werk hunner lastdieren verricht. Daarna zijn zij op reis getrokken de groote banen op ten getalle van acht hon derd. Zij sterven afgemat, zij, hunne vrouwen en kinderen, zoodat van 800 hun getal reeds gedaald is op 400. Eene besmettelijke zinneloosheid, hoe aardig zal men zeggen. Nochtans, zulk feit is min zeldzaam dan men wel denken zou. Hebben wij in vroegere jaren de bevol king van België zoo ook niet aangetast gezien Men was liberaal, waarom Men wist het zelf niet. Men dacht groot en geleerd te zijn van 't oogenblik dat men kon zeggen ik ben liberaal. Waarom De reden wist men niet te vinden. Men liet zijne kinderen doopen, men liep naar den pastoor als men wat hevige pijn in zijnen buik kreeg, en toch gaf men weg te loopen en ging zelf naar binnen. De geheele familie zat aan tafel het avond maal te gebruiken. Ik vermoed, dat mijn uiterlijk kommer verraadde, want niet zoodra zag mij de weduwe Pinatel, of zij riep uit Hemelsche goedheid Is er wat gebeurd?Wat komt gij mij melden, mijn heer Pastoor n Ik zeide haar, dat zij kalm moest blijven en zich moest voorbereid houden om zich aan Gods wil te onderwerpen, want dat ik werkelijk met een slecht nieuws afkwam. Het moet zijn over Francis sprak zij bevend, alle anderen zijn hier! Mijn jongen I mijn arme jongen Wat is hem overkomen De vrouw van den Abbat kwam naar mij toe, bleek en angstig, maar zeide niets. a Wat is er met mijn zoon gebeurd schreide de weduwe in wanhoop. Gij zult hem dadelijk zien, gaf ik ten antwoord, hij is frisch en ge zond, maar er is hem iets zeer treurigs overkomen. Vervolgens gaf ik een kort verslag van het voorval er bijvoegende, dat Franfois groot berouw en schaamte gevoelde, het geen hem belette om binnen te komen. Zij luisterde zwijgend naar mij, hief ver volgens hare oogen ten hemel en prevelde God zij gedankt 1 Ik dacht, dat Liberalen en socialisten zijn, onder elkander, aan het twisten om te weten wie van hun twee meester zal zijn van de Vlaamsche provinciën, als de godsdienst eruit zal verdwenen zijn. Voor gezel Furnemont bestaat er geen twijfel. Eens dat de Vlamingen geenen godsdienst meer hebhen zullen zij recht naar het socialism gaan. Wat meer is, het einde van alle eerediensten zal samenvallen met de volledige zegepraal van het socia lism. Op dien toon gaat gezel Furnemont voort en schrijft hij een geheel artikel vol. Maar... de liberalen nemen die ziens wijze niet aan en de Réforme brengt er eenige redenen tegen in. Den dag zegt zij waarop de godsdienst zijnen invloed op de zielen zal verloren hebben zal de menschelijke geest zijne overtuiging gaan zoeken in de wetenschap. Het zal de waarheid zijn die al het voordeel zal habben van de verstandelijke verlossing der mas- sas en de zegepraal der waarheid bij het volk zal gelijk staan met de zegepraal der liberale denkbeelden. Liberalen en socialisten schijnen tame lijk haastig om de overblijfsels van den godsdienst onder elkander te verdeelen. Zij verkoopen het vel van den beer eer zij het beest gestroopt hebben. Dc Kerk is nog altijd vol leven sedert hare stichting heeft zij vele sekten zien verdwijnen welke haren aanstaanden val voorspelden. Zoo zal zij er nog vele zien opkomen en te niet gaan. Volgens de belofte van haren Goddelijken Stichter zal de Kerk nog altijd de Kerk zijn, als zich niemand het liberalism of het socialism rood of groen meer zal herinneren. hem ietsergers was overkomen: ik vreesde dat mijn arme jongen dood was. Laat hem maar binnenkomen, mijnheer Pastoor, ik zou hem geene verwijtiugen kunnen doen. Het was zijn eigen geld, vaders versterf, en het is heel treurig dat hij het zoo slecht besteed heeft, maar niemand heeft het recht hem daarover lastig te vallen. De Abbat was den stal binnengeslopen en, als hij de woorden zijner moeder ver nam, trad hij binnen en wierp, in eene vlaag van dankbaarheid, zijne armen oin haren hals. a Wees maar niet bevreesd, arme jongen 1 riep zij met ietwat theatrale vertooning van moederlijke teederheid en edelmoedigheid uit, er zal altijd nog brood genoeg voor u zijn in uw moeders huis Zijne broeders schudden hem de hand en maakten plaats voor hem aan tafel, doch zijne vrouw bleef op eenen afstand van hem en uitte geen woord. Zij zat in een hoek der kamer met de handen op de knieën en neerhangend hoofd. Hij ging naar haar toe sprak fluisterend als om haar tot kalmte te brengen, maar zij luisterde in somber stilzwijgen, zonder het hoofd op te heffen of eenig antwoord te geven. Hij hernieuwde zijne aanzoeken en trachtte vriendelijk haar gelaat naar hem te keeren. Toen brak hare woede los. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1