De strijd lusschen Boer en Brit. De heer Hector Arys vrijgesproken. 'T PENSIOEN. AVONDFEEST Het vonnis. M. Arys ge zijt vrij ilavidsfonds. EEN EN ANDER. AALST. Rechterlijke kronijk. Allerhande nieuws Premie aan onze Lezers. door den Transvaalschen Bóeren-Generaal Chr. R. DE WET. Wij raden onze lezers aan, welke nog niet hebben ingeschreven op dit prachtig werk van Generaal Chr. R. DE WET, niet lang meer te wachten daar wij maar over een klein getal exemplaren van dit boek beschikken. De duizend eerste inschrijvers krijgen bij het boek een prachtig portret van Generaal De Wet dragende zijn handtee- ken. De eerste aflevering alsmede het volledig werk zullen gelijktijdig op i5 November aanstaande verschijnen. Prospectussen gratis op aanvraag. Zie onze inschrijvingslijst op de 4^ de bladzijde. Na een jaar en half lang te zijn gebukt gegaan onder beschuldigingen van mis bruik van vertrouwen die, gelijk de acht bare Voorzitter der Rechtbank, met vele reden zegde, bezonderlijk hatelijk zou den zijn moesten ze bewezen worden, is de dag van verrechtveerdiging, de dag op den welken M. Hector Arys zijne on schuld zegepralend zou bewijzen eindelijk aangebroken. Ons inzicht is niet heden een uitgebreid verslag over de zitting der Rechtbank meê te deelen wij zullen het tot zondag aanst. voorbehouden en ons best doen, en dit zoo volledig mogelijk, opdat onze Me deburgers de beschuldigers en den aard hunner beschuldigingen zouden kennen. Aldus zullen zij beter kunnen beseffen met welke boosaardigheid de kuiperijen zijn gesmeed geworden door de eenen uit afgunst, uit nijd, door de anderen uit politieken haat, uit kiesberekeningen den kende in den persoon van den heer Arys, welke Gemeenteraadslid is, de gansche Aalstersche Catholieke Partij in misach ting te brengen. De plannen zoowel van de eenen als van de anderen zijn vergruisd geworden door de beide verdedigers van den heer Arys. Al die beschuldigingen stortten de eene na de andere in onder de onomstootbare, de onwederlegbare bewijsvoeringen der beide verdedigers. Een geslagen uur en half gedurende on derzocht de heer advokaat Jozef Eeman, jongste, één voor één, de 19 feiten den heer Arys ten laste gelegd en deed met uiterste welsprekendheid en onweerleg bare bewijsvoeringen er de ongegrondheid van uitschijnen. De pleitrede van den jongen heer Eeman was zoo ingrijpend, zoo overtuigend, zoo indrukwekkend dat zelfs zij die een rol in 't tooneel der kuiperijen hebben ver vuld, er door geschokt waren en hem pro ficiat wenschten ofwel openbaarlijk beken den dat zijne pleitrede meesterlijk was. Nog meer M. De Baeis, een meester in 't vak, kon zich niet weèrhouden ons in oor 5® blazen Hij pleit wel, zoo zeer was hij er meê ingenomen. En dan de heer advocaat De Baets, ge kend om zijn talent, om zijn welsprekend woord kwam den eindelijken genadeslag toedienen aan die aaneenschakeling van ongegronde beschuldigingen. Het openbaar ministerie was zwak uiterst zwak zijn stelsel berustende op 't feit dat eene reeks beschuldigingen door enkele getuigen bevestigd eene wijze van handelen aantoonen, kon geen steek hou den in tegenwoordigheid der meesterlijke bewijsvoeringen der verdediging. De heer Procureur verklaarde de plichtigheid in zekere gevallen te zullen bewijzen maar bleef er aan te kort en 't is 't gene M. De Baets bestatigde. Laat ons hierbij nu onze bemerkingen staken en spreken wij van 't gene voorviel bij de uitspraak van 't vonnis welke om 6 u. 40 m. 's avonds plaatsgreep. De heer Voorzitter sprak aldus a Ik verwittig al de personen hier tegen- woordig dat alle blijken van goed- of afkeuring onmiddelijk door de Gendar- merie zullen onderdrukt worden. Er zijn hier personen die zich in eene vrijspraak zullen verheugen, andere personen zullen er misschien om mis- noegd zijn. Ik herhaal het alle betoogingen zul- len dadelijk onderdrukt worden, den de volgende oordeelvelling van Van- derpalm te overweging aanbieden De man die niet schroomde den goeden naam van zijnen naasten te rooven, is licht tot alle andere snoodheid veil. De achting voor zich zeiven moet hij verloren, en alle beginselen van recht en trouw uitgeschud hebben, die zich met die eerlooze daad bezoedelde. Ja, laag moet hij gezonken, diep beneden het peil der menschelijke waarde n moet hij gedaald zijn, die hare schande op zich kon laden. En nu nog een woord ten slotte De groene schrijvelaars hebben het De Denderbode ten kwade geduid dat wij, van den beginne af, ter verdediging van den heer Arys zijn opgetreden. Wij deelen slechts voor den heer Arys wat wij voor allen medeburger in dergelijk geval doen zullen van het oogenblik dat wij van zijne onschuld overtuigd zijn. Wij zijn dubbel fier den heer Arys ver dedigd te hebben. En of hij die het ons ten kwade heeft geduid met de zelfde fier heid, met de zelfde gerustheid van gewe ten spreken mag als hij zijn lasterende aantijgingen, zijne zoo laffe als boosaar dige zinspelingen overdenkt, gelooven wij niet. Men denke niet dat wij deze laatste be merkingen neèrschrijven om glorie in te oogsten neen, wij hebben slechts de vervulling onzer plicht betracht en 't ge noegen dat men alsdan smaakt zij ons eene voldoende vergelding De Ouderlingen die vóór Nieuwjaar 65 jaar zijn, moeten zich laten opschrijven voor het pensioen. Degenen die reeds hun pensioen ver kregen hebben, maar naar eene andere gemeente zijn gaan wonen, moeten in hunne nieuwe verblijfplaats wederom hunne aanvraag doen, anders bekomen zij niets te naaste jaar. Gelijk wij het over eenige weken schre ven. moeten de ouderlingen in 1843, 1844 en 1845 geboren, opletten of zij zullen hun pensioen niet krijgen. Wat moeten zij doen we zullen het nog eens zeggen Zij moeten 18 fr. storten in eene pen sioenmaatschappij vóóraleer dat zij 65 jaar oud zijn. En als zij geen diij jaar lid zijn van zoo eene maatschappij, trekken zij ook niet. Denkt er eens goed op, werk- menschen uw 18 fr. niet storten, dat is NIETS hebben. En eens 18 fr. storten, dat is een jaarlijks pensioen hebben van 75 tot 80 franken. Wie dus vóór Nieuwjaar 58, 5g en 60 jaar oud wordt, moet storten. ARTISTIEK en DRAMATISCH in het St-Jozefscollege gegeven door de HH. Ciiarles Blandin, Officier van het Openbare Onderwijs, Pierre Court, van den Vaudeville-theater, en Emile Boéjat, van den Odéon schouwburg, ten voor- deele der Belgische Missiën van het Gezelschap van Jezus in Congo, Bengale en Ceylon, op Donderdag i3 Novem ber 1902, te vijf uren. Voorbehouden plaatsen 3 fr., eerste plaats 2 fr., tweede plaats 1 fr. De groote artisten van Parijs hooren Dat heeft menig liefhebber van tooneel- kunst gedroomd dien droom hebben weinigen kunnen verwezenlijken. Parijs is zoo verre en de kosten zoo groot Komt de berg tot mij niet, sprak Maho met, zoo zal ik tot den berg gaan Zoo hebben ook de Fransche artisten, wier namen wij boven opgaven, gerede neerd Vermits de Aalstenaars tot hen niet kunnen komen, komen zij tot de Aalstenaars Liefhebbers van verheven treurspelen ot komieke kluchtspelen, laat deze gele genheid niet ontsnappen om eens hartelijk te lachen en diep ontroerd te worden Bewonderaars der groote schrijvers, Cor- neille, Molière, Delavigne, Hugo, enz., gaat naar het College en ziet hoe groote artisten in het schrijven door groote kunstenaars in het spreken worden be grepen en vertolkt Die Fransche Heeren zullen eene goede les aan onze studenten geven en eenige nuttige en genoeglijke uren laten doorbrengen aan het puik on^er bevolking. Immers wie in schoone letter kunde en verheven kunst belangen stelt, wie zijne pleizieren zelf tot een goed werk, tot ondersteuning onzer geloofs helden in Congo, Bengale en Ceylon wil doen dienen, zal in het College aanwezig zijn. Kaarten kan men krijgen bij den Poor tier van het College. Voor en achteruit. Sedert 1801 is de bevolking van Frankrijk aangegroeid met 44 per honderd. In het overige van Europa is de ver meerdering 129 per honderd geweest. Ziedaar hoe Frankrijk achteruit geraakt. De Rechtbank aangezien de feiten ten laste van den beschuldigde niet be wezen zijn, spreekt hem vrij, zon der kosten. Twee geroepen van Bravo lieten zich hooren, de gendarmen schieten er op af, doch de roepers hadden in een oogwenk het Justiciepaleis verlaten. Geachte lezers 1. Watbloedige zweep slag diende de heer Voorzitter Van Duyse daar toe aan hen die de eerste rollen in het tooneel van kuiperijen hadden ver vuld Zij die er besef van hadden de groenen wierden blauw, de blauwen groenende rooden appelblauwgroen!... Maar kom laat er ons nu voor heden eene spel aan steken en den kuiperijhcl- Hoofdbestuur. Zitting van 3o October 1902. De zitting wordt gehouden onder het voorzitterschap van M. den hoogleeraar Helleputte, volksvertegenwoordiger, alge- meene voorzitter. Eene nieuwe afdeeling is gesticht te Maaseik. De maatschappij Eigen leven stelt voor, inniger banden te smeden tusschen het Davidsfonds, de Catholieke Lands bond en hun eigen genootschap. Eene commissie van drie leden vzal over dit voorstel verslag uitbrengen in de eerstko mende vergadering. Eene reeks liederen van M. Joz. Rye- land zal uitgegeven worden. Het eerste boek voor igo3 zal zijn een werk van wijlen kanunnik Martens, over natuurlijke wetenschap, ofwel een sociale roman. In 't kort zal eene proef ingestuurd wor den der voortzetting van David's Vader- landsche Historie. Een lid vraagt uitgave van geïllustreer de reisgidsen voor iedere provincie. Men gaat over tot de bespreking der verschillende wenken en voorstellen, ge geven en gedaan in het referendum, onder de afdeelingen ingericht. De voorstellen strekkende tot het ver anderen van het foimaat der uitgaven, tot het aankoopen van reeds gedrukte boeken, tot het verdeelen der inschrijvers in twee reeksen, worden van de hand ge wezen. Men neemt aan desnoods vertalingen uit te geven van boeiende vreemde ro mans, tenzij uit het Fransch de weten schappelijke werken meer te illustreeren jaarlijks twee romans te drukken en twee werken over letterkunde, kunst, geschie denis of wetenschap in al deze uitgaven advertentiën op te nemen. HetJaarboek zal voortaan benevens een kalender, allerlei nuttige gegevens bevatten in den zin van den Almanach- Hachette. Mengelingen zullen slechts verschijnen om de twee jaren en een boek deel uitmaken van i5o tot 200 bladz. Het voorstel om het drukwerk in aan besteding te leggen en alzoo gelijkvormi- ger, vermoedelijk goedkooper boeken te hebben, wordt in aanmerking genomen. De bespreking zal voortgezet worden in eene zitting, die zal gehouden worden den donderdag i3 December. Onder de roode broeders. De socialistische raadsheeren van Verviers komen, zooals men weet, overeen als kat en hond. Men weet dat een hunner, een boek- verkooper, zijne 0 gezellen scheld voor mastroquets (kroeghouders, kwakbazen) terwijl deze laatsten den eerste verweten, dat hij meer profijt vond in den verkoop van zedelooze boeken. De boekverkoopcr spande een proces is en het parket bracht een arrest van niet vervolging uit. Men verwacht zich tegen de gemeente- kiezingen van 't naaste jaar een stichtende tooneeltjes want de opgewondheid gaat crescendo. De gezondheidstoestand der herto gin van Vendome is zoo verre verbeterd, dat er geene bulletijns meer worden afge kondigd. Bevrozen melk. Sedert een paar jaren worden in eenige landen, met name Denemarken, Zweden en Hongarië, po gingen aangewend om melk in "den vorm van ijsklompen naar 't buitenland te ver voeren. De heele te verzenden massa melk wordt daarbij niet verdikt, maar een korst, zoo wat gelijk aan de helft van de geheele hoeveelheid, houdt de andere helft op een lage temperatuur, ten einde't gisten te voorkomen. Versch van de koei, wordt de melk tot op 70 graden gepasturiseerd en vervolgens afgekoeld tot 10 graden onder 't vriespunt. De aldus verkregen blokken worden in vaten gezet die vervolgens met enkel gepasturiseerde mélk werden aange vuld. Bij de aankomst op de plaats van be stemmingte Londen, Constantinopel en ook te Parijs vindt men voor dat artikel een flink afzetgebied worden de ijs blokken overgebracht in vaten die voor zien zijn van slingerbuizen, waarin water gegoten wordt. Ontdooid, moet de melk spoedig verbruiktworden, anders treedt de gisting in. Die vloeistof ziet er echter niet uit als onze gewone melk zij is vlokkig, doordat de vetbolletjes zich meêr of min vereenigd hebben. Ook de smaak heeft eene wijziging ondergaan. Onze eerste vader Adam. Over den scheppingsdag van onzen stamvader Adam zijn de geleerden het tot hiertoe maar niet eens kunnen worden. Thans weet men juist wanneer de eerste mensch geschapen is Wie 't niet gelooft, luistere: Sir John Lightfoot, onderkanselier van de hoogeschool te Cambridge, heeft i5 jaren van zijn leven besteed, om dit we tenschappelijke vraagstuk onomstootelijk op te lossen. Nadat hij tallooze bijbelsche en andere teksten vergeleken en met be hulp van alle kalenders de moeilijkste be rekeningen had opgesteld, kwam hij tot de slotsom, dat Adam den 23 October van het jaar 4004 voor Christus geschapen is. Daar evenwel bij wetenschappelijke onderzoekingen zelfs het puntje op de i niet mag ontbreken, rekende Dr John Lightfoot nog uit, dat de geboorte van den eersten mensch om 9 uren 's morgens plaats vond. Met Adam zijn we Alzoo in 't reine, daarentegen weten we nog niet, wanneer wij den verjaardag van Eva te vieren hebben. Onmogelijk is dit feit niet wij hebben reeds den 4 p. h. in 3 1/2 p. h. zien ver anderen de omzetting van 3 1/2 p. h. in 3 p. h. is nog niet lang achter den rug, en aangezien deze operaties voor den Staat, groote winsten opleveren en veel geld in de kas brengen, mogen wij ons aan deze gebeurtenis verwachten. Niet alleen zullen de inkomsten ver minderen van de voorzienige kapitalisten, die zich met eenen kleinen intrest verge noegen, daar zij slechts vertrouwen koe steren voor Staatsfondsen maar heeft men er wel aan gedacht in welke ruime mate de inkomsten van officieele welda digheidsinstellingen en andere zullen krimpen, aangezien de wet hen verplicht de legaten en allerhande giften om te zet ten in Belgische Staatspapieren. En aangezien de Stadsbesturen jaarlijks het tekort moeten vergoeden op de bud- jetten van Weldadigheidsbureel en Gods huizen, zoo zullen vele Gemeenten dieper in hunne kas moeten tasten en daar nieuwe middelen uitzien om deze vermin dering van intresten te keer te gaan. Vrijwilligers. De Bien Public bevestigde Vrijdag de juistheid der inlichtingen van zijnen correspondent te Brussel, over de moeilijkheden van toe passing» zou het niet eerder moedwillige vijandschap zijn die de wet op de inrichting van het vrijwilligerschap ont moet in het departement van oorlog. Te Gent alleen hebben sinds de maand Mei 11. meer dan 80 jongelingen zich aangeboden bij de korpsoversten. Welnu, geen enkel kon ingelijfd wor den, bij gebrek aan ministerieele instruc ties. Op den 7 November, hadden de korps oversten nog niet eens de onontbeerlijke instructie ontvangen, deze van 21 Maart 1874 vervangend en bestemd om de uit voering der nieuwe legerwet, die den 27 Maart laatst in den Moniteur verscheen te verzekeren. En aangezien de dienstnemingen ieder jaar den 1 October aanvang nemen, zijn al de vrijwilligers, die dees jaar wilden dienst nemen, door het feit zelf voor een jaar wandelen gezonden. Ge zult er nog veel andere dingen van beleven. Want de beste inzichten van den wetgever werden gedwarsboomd door het militair element, dat van geen vrijwilli gers wil hooren. De spoorwegontvangsten, die in 1898 (na de overname van den Grand- Central) i83 millioen bedroegen, be reikten in 1901 het cijfer van 203 millioen en zullen in 1902 wel tot 207 millioen klimmen en deze opklimming voor igo3 gelijken tred houdend met de vorige jaren zullen tot 210 millioen komen. De ont vangsten van den postdienst klimmen ge middeld 1,100,000 fr. per jaar. Het bud get voorziet voor igo3 eene ontvangst van 28,400,000 fr. Laat ons ook eens probeeren. Le Peuple is hoorndul, omdat het meest catholieken zijn die de toelating vragen in de Kempen kolen op te halen. Wel, integendeel, Lb Peuple moest blijde zijn eens te zien hoe de catholieken nu het werkvolk behandelen zullen. In 't Walenland zijn de meeste bazen liberaal, en hunne handelwijze jegens 't werkvolk is eene der oorzaken, waar door de slaven socialist zijn geworden. Wat hebben zij voor 't werkvolk gedaan, wat voor zijne verzedelijking, opbeuring, welstand Waar zijn de kringen, de scho len, de gestichten, door de liberale meesters opgericht Laat de catholieken nu eens begaan, en ziet dan na tien jaar of zij de harten hunner arbeiders wisten te winnen. Of beter nog, in plaats volkshuizen van millioenen te bouwen, waarom koopen de rooden ook geenen koolgrond, en halen zij er kolen uit Welk eene prachtige gelegenheid om de uitzuigers van 't volk te bewijzen, hoe er met het werkvolk dient gehandeld. Zondagrust. Heeft een patroon het recht, eenen werkman door te zenden, als deze weigert, des Zondags te werken Dit moest de Brusselsche rechtbank Woensdag morgen beoordeelen. Enige winkeldochters uit een groot magazijn van nieuwigheden waren ont slagen, omdat zij weigerden des Zondags op hunnen post te blijven. Zij vragen nu voor de rechtbank schaevergoeding voor hun ontslag. Het vonnis geeft de bestuurders onge lijk, opgrond dat het magazijn tot dan toe des Zondags altijd gesloten was geble ven, en dit dus als eene mondelinge over eenkomst kan beschouwd worden. betalen der vergoeding bepaald ct maand. Voor zijnen medebeschuldige da eene kleinere straf werd veroordeeld.; maanden) is insgelijks het vonnis geli wat het was. Op den dag van de opening der kwamen politieagenten bij een Bru schen wildverkooper en vonden er 1 groote hoeveelheid patrijzen. De koopman beweerde in regel te met de wet, daar het wild ontdekt 1 ten 6 uren 's morgends en de jacht n 4 uren 53 minuten (het uur van deni opgang) open was. Men had mij juist wild aangebracht, zegt hij. De rechters geloofden dit niet oordeelden den man tot eene aanzie^ boete. 0 Creemboter. Markt; Woensdag 12 Novemb.:; 80 Kilogrammen termai Prijs fr. 2,80 tot 0,00 psi De Belgische Rent. Indien wij de financieëele bladen moeten gelooven, zou in den loop van het jaar igo3de omzetting gebeuren der Belgische Rent 3 p. h. in in 2 3/4, misschien wel in 2 1/2 p, h. Verbroken huwelijk. Het huwelijk te Dover geslotendoor den zoon van een ministerieel ambtenaar te Antwerpen en waarvan de vader verbreking vroeg, omdat het in 't geheim gesloten was, is om die reden, op gelijkluidend advies van het openbaar ministerie, ongeldig verklaard, Hubin. De ciTOYEN-volksvertegen- woordiger Hubin, door de rechtbank van Hoei, voor geweldpleging cn aanslag op de vrijheid van den arbeid, tijdens de Aprildagen, tot 5 maanden gevangenis en verscheidene duizenden franks schade vergoeding veroordeeld, had tegen dit vonnis verzet aangeteekend. Het beroepshof heeft dit vonnis be krachtigd en den lijfsdwang voor het Stempels. Alle soorten stempels en alle benoodigheden ziJa bekomen ter boek- en steendrukkerij Den Denderbode. - Te verkrijgen ten bureele Denderbode, Geillustreerde Po; kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o dozijn. Met de post verzonden, 5 tiemen meer. Onze Jnnrmarkt van5; Martinus is gebleven wat zij al$| hiertoe sedert jaren is geweest. Wei* geene peerden ter merkt, en integen hoornvee in groot getal en levend» handel. De Wetgevende zittij is gister dijnsdag volgens voorschrift art. 70 der Grondwet geopend. Het Senaat keurde al de Verkiezinn goed behalve deze van Charleroi-Thc De Volkskamer keurde ook al de Vs kiezingen goed behalve deze van en Dinant. Moord te Ophasselt. Nua bijzonderheden. Vier jongelingen n Ophasselt (bij Geeraard sbergen) hadi wat laat geplakt in de herbergen vanï Kerkplein, toen zij in eene dezer zekw Piet De Leeuw zagen binnen koen welken zij begonnen te plagen. Er werd toen getwist en eindelijk ,1 vochten er werden messen getrokkem De Leeuw kreeg niet minder dan steken. Toen de aanvallers bloed zagen, dubbelde hunne razernij zij stampte hun slachtoffer, tot zij meenden dat k geen leven meer in was en wierpen ks toen in eene gracht. Daags nadien vonden voorbijgang^ het lichaam. Het werd in eene naburig hoeve gebracht. Men kon er door gocè zorgen nog eenig leven in brengen. De gendarmerie van Steenhuyzen hts de phchtigen, op gegeven signaleme aangehouden, en het parket van Ons naarde doet een onderzoek. De Leeuw stierf Zondag morgend. De vermoorde was ook geen voorbtt: van goed gedrag. Hij mishandelde zijn; vrouw en kinderen, werd meer dan eeïï veroordeeld en was de schrik zijner buurt, zegt men. De politie heeft te Brussel een bend; jonge deugenieten aangehouden, die ziel aan eene ontelbare menigte diefstalla had plichtig gemaakt. De bijzonderst- was zekere Valkeniers, die gevat werd, 0; het oogenblik dat hij in de herbergc een gestolen tandem te koop bood. ft aangehoudenen zijn vijf in getal. Ma zoekt er nog andere op. Te S' Jans-Molenbeek is een nieuv huis, dat juist door de metsers verlate was daar het onder dak stond, zaterdag avond rond half tien, ingestort. De tic merlieden hadden vrijdag de kornis ge legd. Het is gebleken dat de gebruikt! materialen goed waren, doch dat het huis in 20 dagen gebouwd was en dus de kalk niet droog kon zijn. Recht is recht. Zoo dacht eet brave handelaar van Brussel, wiens huis over eenigen tijd gedeeltelijk was leeg gestolen, zegt een Brusselsch blad. De dieven zijn aangehouden en ver oordeeld, eene groote som geld werd nog in hun bezit gevonden, en ik zal nu steil:} een goed gedeelte van mijnen eigendom terug krijgen. Halt la zeggen de advocaten, die de bandieten voor de rechtbank verdedig den, onze cliënten moeten eerst onze honorariums betalen. En dan de kosten van het proces dat alles zijn bevoorrechte rekeningen. De bestolen handelaar stond verstomd, bij de redeneering. Hij kon niet aanne men dat hij, de bestolene, nog de schulden zijner dieven moest betalen. (Patriote.) Een kind levend verbrand t« Gent. Ziehier hoe het ongeluk ge beurd moet zijn Het brandend vet dat overgekookt was, is op den grond geloopen en heeft de pik kels der kas in brand gestoken. De kas is omgevallen, in haren val hel gemakstoeltje meêsleurend, waarin het jongste kindje zat. Het arm slachtoffertje is daar liggen verkolen, terwijl het 3jarig zusterke onder de tafel weggekropen was Het was zekere Jules B., die het eerst

De Denderbode | 1902 | | pagina 2