VRIJSPRAAK. Rechtbank van Dendermonde. Zaak Hector Arys, Het vonnis. M. Arys ge zijt vrij T PENSIOEN. De strijd tusschen Boer en Brit. Priesterlijke ■benoemingen. ZondagTust. AALST. Allerhande nieuws. Overwegende de groote som daghuren door deze teelt betaald en waarvan het grootste deel ten beste komt aan de arme landelijke bevolking Overwegende de geringe hoeveelheid Belgische bieren welke met vreemde hop moeten gebi ouwen worden Inziende dat de Regeering gemakkelijk aan de brouwerij kan vergelden de rech ten die men op de hop en het mout zal hebben met een hooger inkomrecht op de vreemde bieren te stellen Ingezien de hooge rechten die men in Frankrijk eischt, en de nog hoogere rech ten die men zich voorstelt in Duitschland te stemmen Vraagt aan de Regeering de bestaande wetten te herzien die den vrijen invoer der hop in België toestaan om een vol doende inkomrecht te stellen op de vreem de hop. Deze besluilselen zijn naar de Regee ring gezonden. Zitting van 10 November 1902. GEMEENTERAADSLID. De Rechtbank is samengesteld uit MM. Van Duyse, Voorzitter, en Vanderhofstadt en Lepère, Rechters, Pien Griffier. De zetel van het openbaar ministerie is be kleed door M. Vanden Bossche, Procu reur des Konmgs. De handelingen gebeuren in de Fran- sche taal. De plaats waarover wij beschikken noopt ons tot kortbondigheid. De heer Voorzitter. M. Arys ge weet dat ge beschuldigd zijt van 19 feiten van misbruik van vertrouwen gepleegd in uwe hoedanigheid van bedeeier van de K. M. der Redders, hebt ge alles aan de be langhebbenden uitbetaald M. Arys. Ja, M. de Voorzitter, tot den laatsten centiem. De heer Voorzitter. Ik wensch voor u dat de feiten niet bewezen worden: zoo niet, ge moet het bekennen, zouden zij van zonderlingen hartelijken aard zijn. M. Pardoen, onderzoeksrechter. M. Arys was de vertegenwoordiger te Aalst van de K. M. der Redders en in die hoe danigheid was hij den tusschengestelden persoon tusschen de verwonde werklieden. Wanneer het adres van den ondersteun den persoon niet wel gekend was, zondt men het mandaat aan M. Arys die hem dan het beloop bezorgde. Zekere Van den Borre en Verhulst Sebastiaan beweerden dat M. Arys een zeker deel van den on derstand bad achtergehouden en zonden eene klacht aan den Voorzitter van de K. M. der R., welke een onderzoek be- vool. Eene naamlooze klacht werd naar 't Parket gezonden en 't Gerecht trad op. De heer Pardoen geeft uitleggingen aangaande zekere beschuldigingen en der antwoorden van den beschuldigde. Wij willen ze niet herhalen omdat wij ze verder zullen te behandelen hebben. MP1 Wij denken dat voor 't gemak onzer geëerde lezers, het verkies lijker is na ieder beschuldigende getuige nis de verdediging te laten volgen door MM. J. Eeman, jongste en De Baets zoo meesterlijk voorgedragen. M. De Ro, advocaat te Brussel, secre taris van de K. M. der Redders. Een naamlooze klacht kwam aangaande de zaak Van den Borre; een onderzoek werd geopend en niets werd ten laste van M. Arys ondekt. Op ondervraging verklaart getuige dat M. Arijs niets heeft achtergehouden of verduisterd, dat er slechts kwestie is ge weest van dwaling in de rekenschap en dat M. Arys alies heeft terugbetaald Eerste Feit. Benedikt Van Goethem bekent in verschillige keeren van M. Arys eene som van 70 fr. en 16 brooden te hebben ontvangen en onder anderen in Mei 1901. Op ondervraging, verklaart hij, dat er in de Stad vele Van Goethem's zijn die Benedict heeten dat neven zijn deur een dezer Van Goethem's woont dat hij zeer wel weet dat hij van M. Arys 60 fr. heeft ontvangen en die 60 franks waren voor mij bestemd, zegt, hij, en hij heeft ze ge houden. M. EEMAN, verdediger. Er bestaan te Aalst 7 Benedict Van Goethem eene eerste maal betaalde M.Arys bij misgréep 60 fr. aan zekeren B. Van Goethem, op Kerrebroek, die hem 52 fr. terug bracht; dan betaalde hij 60 fr. aan een anderen B. Van Goethem, Postwegstraat en het was ook mis want de 60 fr. waren bestemd voor den B. Van Goethem die neven zijne deur woonde, en zoo betaalde M.Arys 128 fr. in plaats van 60 fr. Zonderlinge manier om een misbruik van vertrouwen te plegen I... !8e. Feit.Van dbn Borre Pieter, werkman, verklaart dat hij 20franks moest ontvangen en zijne vrouw bracht hem maar i5 fr. over zij beweert dat M, Arys haar maar i5 fr. had overgeteld. Men heeft mij de ontbrekende 5 fr. aangeboden en mij gevraagd of ik de kwittantie wilde geveq van 20 fr. ik heb geweigerd zeg gende dat ik eeist moest te rade gaan. Men beeft mij dan ontboden ten bureele van politie waar de Onder-commissaris Vemaeve mij verzocht kwittantie te geven; dan moest ik verschijnen op 't Bureel van de Union textile ik ging te rade bij M. Leveau maar ik heb geweigerd kwittantie te teekenen hij herhaalt dat zijne vrouw hem maar i5 fi. heeft overgeteld. M. VERVOORT, Com. van Politie. Na de naamlooze aanklacht tegen M. Arys en 't onderzoek door de K. M. der Redders moest M. Arijs zijne rekening opmaken en er ontbraken hem drij kwit- tanties van betaling. Twee personen le verden vrijwillig kwittantie af, doch Van den Borre weigerde. M. Arys sprak van eene klacht te doen tegen Van den Borre, daar hij aan zijne vrouw wel 20 fr. had betaald. M. Arys wilde nogmaals twintig frs geven om den naam niet te hebben dat hij 5 fr. had achtergehouden ik heb hem dit ontraden 5 fr. was vol doende. Ik verzocht Van den Borre zich naar 't politiebureei te begeven en gelaste M. Vernaeve het hem te vragen doch hij weigerde. Dan heb ik mij in betrekking gesteld met zijn patroon, M. Vander Smissen. Ik heb mij naar 't bureel der Union textile begeven en aan Van den Borre gevraagd ten minste eene kwittantie van i5 fr. teteekenen, som die hij bekende ontvangen te hebben. Van den Borre weigerde en dan heb ik hem gezegd dat hij een oneerlijk persoon moest zijn. De heer Procureur des Konings is over die tusschenkomst van den heer Commis saris verwonderd daar er reeds vervolgin gen tegen M. Arys waren ingespannen. M® Eeman verdediger, doet opmerken dat erop dit oogenblik van geene vervol ging spraak was. M. Vander Smissen was tegenwoordig als M.de Commissaris aan Van den Borre vijf fr. aanbood toen hij weigerde zelfs eene kwittantie van i5 fr. te geven zegde de heer Commissaris hem dat hij een on eerlijk mensch moest zijn. Als men hem vroeg waarom hij weigerde was het ant woord ik moet eerst raad vragen. Dit gebeurde bij den aanvang der zaak Arys. Ik heb dan later gezegd tot Van den Borre Ge weet ge wel dat uwe vrouw drinkt en denkelijk zal zij 5 fr. achterge houden hebben. Van den Borre moest zich tot de K. M. der Redders niet wenden daar hem halve daghuur wierd betaald, 's Anderdaags is hij bij mij gekomen met twee zijner zonen die bedronken en geweldig waren, ik heb hen niet willen aanhooren en Van den Borre heeft dan het fabriek voor goed verlaten. M. Gust. LEVEAU spreekt op decla- merenden toon (hij denkt zeker op de tooneelplanken te staan) en treed in uit leggingen over de onderhandelingen die hij heeft gehad met Van den Borre en M. Arys die hem zijne tusschenkomst kwam verzoeken om een kwijtschrift van Van den Borre te verkiijgen. M. Arys bad en smeekte hem er tusschen te komen voor de eer zijner vrouw en kindeien. Er werd een kwittantie opgesteld en hij keurde ze af. Een andere werd opgesteld en Van den Borre weigerde ze te teeken. (Zoo 1 Zoo 1) Later kwam M. Arys nog bij mij met M, Schuermans om mij te verzoeken hem den dienst te bewijzen waarover hij mij ten eeuwigen dagen zou dankbaar blijven; zoo ik weigerde zegde hij, dan zou hij 't Gerecht maar zijnen loop laten volgen enz. enz. Er zouden dan twee zaken in zijne familie geweest zijn de zijne en deze van zijn zwager M. De Paepe die pompier Eemans blesseerde. Maar in Godsnaam, zegde M. Arys. De heer Procureur maar M. Arys heeft zich voor u op de knieën geworpen. M. Leveau. Op de knieën geworpen 1 Me De Baets. Ja, zoo hebt gij in uwe verklaring voor den Onderzoeksrech ter gezegd en ook de liberale gazet sprak er over. M. Levaeu. Hij heeft zijne armen in de hoogte verheven en op smeekenden toon gesproken en wij aanzien dit te Aalst als een knievalen wat de gazetten betreft ik ben geen redacteur. (Neen ge zijt geen redacteur maar wel comediant nu gij hebt het aan den redacteur van Dendergalm ingeblazen. Er waren drij personen tegenwoordig MM. Charles Schuermans, Arys en gij M. Leveau. Nu, M. Schuermans ver klaarde uitdrukkelijk dat de historie van den knieval tegen de waarheid stiijdt. M. Arys zal het zeker toch aan den redacteur van Den Dendergalm niet gaan vertellen, hebben en wie blijft er dan over M. Leveau Ne lappekakker M. Van der Donck Fred., werkman bij M. Arys, Van den Borre is zijn zwager en hij heeft vrouw Van den Borre bij zijn meester eene som van 20 fr. van de toog zien opstrijken i5 cartouchen van 1 fr. en een stuk van 5 fr. overigens zij was weêr eens wel gedaan Ik heb er destebeter opgelet daar ze van mijne familie is daarbij ik zeg hier de waarheid; ik spreek onpartijdig noch voor mijn meester, noch voor mijne familie. M. Vlasschaert Frans blikslager, ver klaart dat Van der Donck hem gezegd heeft tot twee maal toe dat vrouw Van den Borre maar i5 cartouchen van 1 fr. en geen witgeld had ontvangen. Van der Donck terug geroepen beves tigt nooit aan Vlasschaert gezegd te heb ben dat er alleenlijk i5 cartouchen waren. M° EEMAN, verdediger, roept er de aandacht op in dat Van den Borre, toen men hem zegde uwe vrouw heeft 20 fr. ontvangen antwoordde Zij heeft er mij toch maar i5 overgebracht. Vrouw Van den Borre levert zich aan den drank over en is veroordeeld geworden voor ver heeling. Wat vertrouwen mag men in de verklaring van zulk eene vrouw stellen Onbetwistbaar heeft ze 5 fr. achtergehou den om hareft drift naar sterke dranken te voldoen. 3° Feit.M. Verhulst Sebastiaan is verwond geworden bij de afbraak van huizen op de Vaart, voor rekening van M. Meganck-Vander Poorten. M. Arys verkreeg 40 fr. voor hem en hij ontving eerst 20 fr. en 8 dagen later nog 20 fr. en 13 maanden daarna nog eer.s 40 fr. Hij heeft alsdan geweigerd eene kwittantie te ttekenen omdat er gc-ene som op vermeld stond. M. Arys heeft hem later op de Merkt ontmoet en gezegd Ge moet zeker ook naar de vergadering gaan om mij in de palotten te brengen. M« EEMAN, verdediger, 't Was op verzoek van M. Meganck dat Verhulst 40 fr. onderstand bekwam. M. Arys begaf bij M. Meganck om hem 't beloop te be zorgen met verzoek het aan Verhulst over te tellen. M. Meganck zegde ik zou hem maar de helft geven er is hier een man die het meer van doen heeft. Hierop ant woordde M. Arys dat mag ik niet doen, doch ik zal hem nu de helft geven en later de rest. Verhulst heeft ontvangen wat hem toe kwam die getuigen heeft vergeten wat er gebeurde. Zijne verklaring voor den Onderzoeksrechter en deze voor de Recht bank zijn verschildend hij zegde eerst 15 fr. ontvangen te hebben dan to, later 40 en nu spreekt hij van 20 en 20. Kan men dat vertrouwen 4Le Feit. De Troch Alfons was drij jaren geleden 't slachtoffer van een ongeval en werd door M. De Paepe, schoonbroeder van M. Arys aanbevolen dikwijls is hij gaan hooren of er niets was aangekomen voor hem en er was niets in 1901 heeft hij 100 fr. ontvangen. M. Arys liet zijne vrouw roepen en zegde haar dat hij geld had ontvangen van de Maatschappij hij wilde haar kwittantie doen teekenen maar ze kan niet schrijven; 's anderdaags is hij terug gekomen en heb ik de kwittantie geteekend. Alfons De Troch bekent dat M. Arys tot zelfs bij zijn vader inlichtingen had genomen. M. EEMAN, verdediger. M. Arys heeft een mandaat ontvangen ten voor- deele van zekeren De Troch B. en niet De Troch A. en die De Troch B. heeft hij niet kunnen ontdekken ondanks alle op zoekingen, zelfs is hij bij den vader van Alfons De Troch gaan inlichtingen nemen en deze kende ook geen De Troch B. eindelijk is 't uitgekomen dat het De Trocb Alfons was en dadelijk werd het geld hem behandigd. t5e Feit. De Cuyper Jan is bij misgreep geciteerd geworden. De heer onderzoeksrechter verklaart dat De Cuyper hem heeft verklaard dat hij 25 fr. moest omvangen en dat hij er maar 20 heeft gekregen van M. Arys. De beschuldigde heeft mij verklaard dat er een stuk van 5 fr. onder de balans op den toog was geraakt, stuk die men later ge vonden heeft. Het is aan De Cuyper behandigd geweest die er kwittantie heeft van gegeven op verzoek van M. Vernaeve. M. Vernarve, adjunct van politie is door den heer commissaris gelast geweest 3 personen kwittantiën te doen teekenen een heeft geweigerd (Van den Borre). De Cuyper heeft vrijwillig geteekend. Op ondervraging verklaart getuige dat M Arys dikwerf inlichtingen kwam nemen aangaande 't adres van personen wier woning hij niet kende. M. EEMAN verdediger, dit bewijst de goede trouw van M. Arys. 6e Felt. M. Van den Bossche Pieter, verklaart dat hij 40 fr. moest ontvangen en er maar 20 heeft ontvangen van M. Arys. Op ondervraging moet hij bekennen dat hij persoonlijk het postmandaat heeft ontvangen. Het mandaat wees Van den Bossche Pieter aan, wonende Van der Meersch straat n° 73, zegt M. Eeman. Te F«it. M. Van den Borre Clemens, bakker, heeft twintig fr. ont vangen en er kwittantie van gegeven. 8" Feit. M. Van Vaerenberg Frans vier maal ging zijne vrouw bij M. Arys om te vragen of er geen onderstand gekomen was. Hij moest 20 fr. ontvan gen doch zijne vrouw kwam maar met twee stukken van 5 fr. thuis. Hij weet niet wanneer zij ze ontvangen heeft. M. EEMAN verdediger. Weeral eens de vrouw die ontvangen heeft Oe F**it. M. Dierickx Donatus werd verwond in 1899; zijn vader liep het achterna bij M. Arys en hij ont ving 3o fr. M.Arys deed hem een kwit tantie teekenen doch weet niet wat er op geschreven stond. M. EEMAN verdediger, zijn handtee- ken is toch zeer leesbaar en daarbij hij heeft een kaart geschreven aan den heer Procureur om hem te laten weten hoe hij is betaald geweest. IO® Feit. Bombeer Leo heeft eigenhandig een postmandaat ontvangen van 10 fr. en Madame Arys heeft hem maar 5 fr. betaald... Te dom om wederlegd te worden. I 1® Feit. M. Bouquet Domien ontving een postmandaat van 60 fr.; de postbediende wilde niet betalen of M. Arys moest eerst 't stuk onderteekenen. M. Arys ging met hem naar 't Postkan toor die 't geld opstreek en hem 5o fr. gaf. De heer Voorzitter. Hebt ge ge zien dat M. Arys meer heeft opgestreken dan hij u heeft gegeven Antw, Neen, hij gaf alles. M. EEMAN verdediger. Ongetwij feld zal hij vergeten wat hij heeft ont vangen. 1*2® Feit. M. Willems Alfons verbleef in de zaal gedurende de onder hooring van de andere getuigen en wordt geweigerd. 13cFeit. M. Coessens Henri heeft van M. Arys 60 fr. ontvangen in zijn huis, stukken van 5 fr., en niets meer. Hij verklaart geene kwittatie te hebben geteekend daar hij niet schrijven kan. M. Louis De Naeyer. Coessens, die bij ons vodden levert, had een onge luk gehad en wij hebben hem gerecom mandeerd bij M. Arys. Toen hij bij mij kwam vroeg ik hem hoeveel hij gekregen had en hij antwoordde Nonkel 90 fr. Ge moet weten, M., ze noemen wij Non kel. Ik zegde hem dat hij het niet mocht verdrinken en hij antwoordde 'k zal toch al den poen aan men mokke (dat is zijn vrouw Mijnheer) niet geven, z'en zal 't leste niet ontvesten. M. De Naeyer Karel. Wij hebben Coessens gei'ccommendeerd aan M. Arys. Ik vroeg aan Coessens hoeveel hij had ontvangen en hij zegde 90 fr.hij trok een beurs uit zijn zaken liet de stukken van 5 fr. klinken. M. EEMAN verdediger. Coessens beweert geene kwittantie geteekend te hebben, doch de experten hebben bewe zen dat het welzijn handteeken is on langs is zijne dochter getrouwd en heeft dan ook geteekend. 1-4® Feit. M. De Witte Servaas heeft een postmandaat ontvangen van 45 fr.; zijne vrouw ging het ten Postbureele ontvangen en bracht maar 40 fr. naar huis. 't Openbaar Ministerie ziet van het feit af. 13® Feil. M. Tombeur Henri zijne vrouw heeft van Madame Arys vier stukken van 5 fr. ontvangen. M. EEMAN verdediger. 't Is weer eens de vrouw die het ontvangen heeft. 16e Feit. M. Wauters Pieter, M. Arys heeft mij, na veel vragen, einde lijk 20 fr. gegeven in plaats van 3o fr. zeggende dat ik niets moest teekenen. Hij verklaart niets schuldig te zijn geweest aan M. Quintyn en woont nog in zijn huis. M. EEMAN verdediger. Toen Wauters bij M. Arys den onderstand kwam ontvangen was hij vergezeld van M. Quintyn, zijn huismeester, die onge twijfeld eene soort van beslag op 't geld heeft willen leggen. Ongetwijfeld zal hij aan M. Quintyn gezegd hebben dat hij maar 20 fr. heeft ontvangen om niets te moeten afduimen. IT® Feit. M. Van den Briel Gustaaf schipper te Antwerpen heeft nooit iets ontvangen. M. EEMAN verdediger. Getuige is betaald geweest door Madame Arys. 18" Feit. M. Frans Vinck, scheepslosser, heeft niets ontvangen dan een half brood, een halve kaas en later nog een broodkaartje. M. Leveau teruggeroepen, spreekt op nieuw over den dienst die M. Arys hem zou gevraagd hebben in zake Van den Borre en Verhulst. In de zaak Vinck be weert M Arys dat hij hem door zijn zoon 5o fr. heeft gezonden voor Vinck ik zou er kwittantie van gegeven hebben maar ze draagt een valsch handteeken. M. EEMAN verdediger. De goede trouw van M. Arys is in deze zaak, onbe twistbaar. M. De Clercq Cornelius is dikwerf door M. Arys, zijn gebuur, geroepen ge weest als er menschen kwamen hun geld ontvangen die niet geleerd waren. M. Arys legde hem 't mandaat voor en vroeg hem hoeveel er opgeschreven was ik antwoordde dan lijk 't was 20, 3o of 40 fr. en M. Arys betaalde dan die som. M. De Windt, Postbediende.'t Ge beurde eens dat een postmandaat aan een persoon ten onrechte werd betaald en om dit te vermijden eischte men het handtee ken van M. Arijs. Na een jaar en halflang te zijn gebukt gegaan onder beschuldigingen van mis bruik van vertrouwen die, gelijk de acht bare Voorzitter der Rechtbank, met vele reden zegde, bezonderlijk hatelijk zou den zijn moesten ze bewezen worden, is de dag van verrechtveerdiging, de dag op den welken M. Hector Arys zijne on schuld zegepralend zou bewijzen eindelijk aangebroken. Onze geachte Lezers zullen nu beter kunnen beseffen met welke boosaardigheid de kuiperijen tegen M. Arys zijn gesmeed geworden door de eenen uit afgunst, uit nijd, door de anderen uit politieken haat, uit kiesberekeningen denkendeinden per soon van den heer Arys, welke Gemeen teraadslid is, de gansche Aalstersche Catholieke Partij in misachting te bren gen. De plannen zoowel van de eenen als van de anderen zijn vergruisd geworden door de beide verdedigers van den heer Arys. Al die beschuldigingen stortten de eene na de andere in onder de onomstootbare, de onwederlegbare bewijsvoeringen der beide verdedigers. Een geslagen uur en half gedurende on derzocht de heeradvokaat Jozef Eeman, jongste, één voor één, de 18 feiten den heer Arys ten laste gelegd en deed met uiterste welsprekendheid en onweerleg bare bewijsvoeringen de ongegrondheid er van uitschijnen. De heer Eeman stelde vast dat het hier de vrouw is die den man bedroeg en daar de man die de vrouw fopte als ze hun geld bij M. Arys hadden ontvangen. Nu, voor eene bijna onbeduidende som van 2 a 3oo fr. zou hij, M. Arys, die fortuin bezit, die aan 't hoofd van een bloeienden han del staat, die om zijne onbaatzuchtigheid, zijne genegenheid, zijne liefde tot zijnen lijdenden evenmensch gekend en geacht is ja, zou hij hierom zijne reputatie, de eer der zijnen hebben willen verpanden Hij vraagt de vrijspraak. De pleitrede van den jongen heer Eeman was zoo ingrijpend, zoo overtuigend, zoo indrukwekkend dat zelfs zij die een rol in 't tooneel der kuiperijen hebben ver vuld, er door geschokt waren en hem pro ficiat wenschten ofwel openbaarlijk beken den dat zijne pleitrede meesterlijk was. Nog meer M. De Baets, een meester in 't vak, kon zich niet weèrhouden ons in 't oor te blazen Hij pleit wel, zoo zeer was hij er meê ingenomen. En dan de heer advocaat De Baets, ge kend om zijn talent, om zijn welsprekend woord kwam den eindelijken genadeslag toedienen aan die aaneenschakeling van ongegronde beschuldigingen. De achtbare redenaar betracht te bewij zen dat de drukpers de getuigen hebben aangespoord om hen te doen gelooven dat ze bestolen waren geweest door M. Arys. M. Arys kan gedwaald, zijne zaken verzuimd hebben, maar dat hij zich aan oneerlijke daden heeft plechtig gemaakt, dat nooit. Eindelijk drukt hij de overtui ging uit dat de Rechtbank M. Arys zal volkomen vrijspreken. Het openbaar ministerie was zwak uiterst zwak zijn stelsel berustende op 't feit dat eene reeks beschuldigingen dooi enkele getuigen bevestigd eene wijze van handelen aantoonen, kon geen steek hou den in tegenwoordigheid der meesterlijke bewijsvoeringen der verdediging. De heer Procureur verklaarde de plichtigheid in zekere gevallen te zullen bewijzen maar bleef er aan te kort en 't is 't gene M. De Baets bestatigde. Hij eischte de toepas sing van 'tart. 491 van 't strafwetboek. Laat ons hierbij nu onze bemerkingen staken en spreken wij van 't gene voorviel bij de uitspraak van 't vonnis welke om 6 u. 40 m. 's avonds plaatsgreep. De heer Voorzitter sprak aldus Ik verwittig al de personen hier tegen- 11 woordig dat alle blijken van goed- of afkeuring onmiddelijk door de Gendar- merie zullen onderdrukt worden. li Er zijn hier personen die zich in eene b vrijspraak zullen verheugen, andere b personen zullen er misschien om mis- noegd zijn. Ik herhaal het alle betoogingen zul- len dadelijk onderdrukt worden. De Rechtbank, aangezien de feiten ten laste van den beschuldigde niet be westen zijn, spreekt hem vrij. zon der kosten. Twee geroepen van Bravo lieten zich hooren, de gendarmen schieten er op af, doch de roepers hadden in een oogwenk het Justiciepaleis verlaten. Geachte lezers I. Wat bloedige zweep slag diende de heer Voorzitter Van Duyse daar toe aan hen die de eerste rollen in het tooneel van kuiperijen hadden ver vuld Zij die er besef van hadden de groenen wierden blauw, de blauwen groenende rooden appelblauwgroen!... Maar kom laat er ons nu voor heden eene spel aan steken en den kuiperijhel den de volgende oordeelvelling van Van- derpalm te overweging aanbieden De man die niet schroomde den goeden naam van zijnen naasten te rooven, is licht tot alle andere snoodheid veil. De achting voor zich zeiven moet hij verloren, en alle beginselen van recht en trouw uitgeschud hebben, die zich met die b eerlooze daad bezoedelde. Ja, laag moet hij gezonken, diep beneden n het peil der menschelijke waarde b moet hij gedaald zijn, die hare b schande op zich kon laden, a En nu nog een woord ten slotte De groene schrijvelaars hebben het De Denderbode ten kwade geduid dat wij, van den beginne af, ter verdediging van den heer Arys zijn opgetreden. Wij dcelen slechts voor den heer Arys wat wij voor allen medeburger in dergelijk geval doen zullen van het oogenblik dat wij van zijne onschuld overtuigd zijn. Wij zijn dubbel fier den heer Arys ver dedigd te hebben. En of hij die het ons ten kwade heeft geduid met de zelfde fier heid, met de zelfde gerustheid van gewe ten spreken mag als hij zijn lasterende aantijgingen, zijne zoo laffe als boosaar dige zinspelingen overdenkt, gelooven wij niet. Men denke niet dat wij deze laatste be merkingen neêrschrijven om glorie in te oogsten neen, wij hebben slechts de vervulling onzer plicht betracht en 't ge noegen dat men alsdan smaakt zij ons eene voldoende vergelding I De Ouderlingen die vóór Nieuwjaar 65 jaar zijn, moeten zich laten opschrijven voor het pensioen. Degenen die reeds hun pensioen ver kregen hebben, maar naar eene andere gemeente zijn gaan wonen, moeten in hunne nieuwe verblijfplaats wederom hunne aanvraag doen, anders bekomen zij niets te naaste jaar. Gelijk wij het over eenige weken schre ven, moeten de ouderlingen in 1843,1844 en 1845 geboren, opletten of zij zullen hun pensioen niet krijgen. Wat moeten zij doen we zullen het nog eens zeggen Zij moeten 18 fr. storten in eene pen sioenmaatschappij vóóraleer dat zij 65 jaar oud zijn. En als zij geen drij jaar lid zijn van zoo eene maatschappij, trekken zij ook niet. Denkt er eens goed op, werk- menschen uw 18 fr. niet storten, dat is NIETS hebben. En eens 18 fr. storten, dat is een jaarlijks pensioen hebben van 75 tot 80 franken. Wie dus vóór Nieuwjaar 58, 59 en 60 jaar oud wordt, moet storten. Premie aan onze Lezers. door den Transvaalschen Bóeren-Generaal Chr. R. DE WET. Het werk u Strijd tusschen Boer en Brit b door Generaal Chr. R. De Wet zal maar mnt 1 December aanst. het licht zien en niet op i5 November gelijk wij hadden medegedeeld. Het plotseling ver trek van den Generaal naar zijn vaderland, heeft eenige vertra'ging in de uitvoering van dit werk teweeg gebracht. Dus het werk verschijnt vast op 1 December aanstaande. Het boek in vloeiend vlaamsch geschre ven zal boven boeienden tekst met tal van schoone platen, alle lichtteekeningen door den zoon van den Generaal op het slag veld zelf genomen, opgeluisterd worden. Men mag dus zeggen dat dit werk prachtig wezen zal en bijgevolg door iedereen gretig zal gelezen worden. De duizend eerste inschrijvers krijgen bij het boek een prachtig portret van Generaal De Wet dragende zijn handtee ken. Prospectussen gratis op aanvraag. Zie onze inschrijvingslijst op de 4d< de bladzijde. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Waarschoot, den E. H. De Corte, principaal van het Collegie te Gee- raardsbergen te Meire, den E. H. He- melsoet, pastoor te Ottergem te Otter- gem, den E. H. Potjau, onderpastoor te Dickelvenne. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 16 Novem- ber 1902, M. Meganck, Leopoldstraat. 0 Creemboter. Markt ran Zaterdag i5 Novemb. tgot 160 Kilogrammen ter markt, Prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Vrijdag wer den 497 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3970 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkiijgen ten bureele van Dra Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Aalst. Stadsontvanger. Be noeming. De heer Joseph Coppens, bediende ter stedelijke Spaarkas, is in zitting van gister vrijdag tot het ambt van Stadsontvanger benoemd met i3 stemmen tegen 8 aan den heer August Meganck en 1 witten stembrief. De Bokkenrijdersfeest is vastgesteld op Maandag i5 December. Burgerwacht zijn vereerd met de Medaille van i® klas MM. Emiel Van de Maelen, onderluitenant adjudant major Felix Van Landuyt, onderluite nant, officier van bewapening Leo Gee- rom., 18 sergeant. Medaille van 2e klas MM. Edmond D'Hoir, schutter, en Pots Andreas, hoorn blazer. PIANOS. Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe Pianos, welke éenige maanden in huur geweest zijn, met buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, tegenover de Bagattenstraat. Jufvrouw Josephina X., van Brus sel, in een dagblad eene annonce gelezen hebbende,in welke eene gouvernante voor Rusland werd gevraagd, bood zich aan het opgegeven adres aan, en kwam zoo in aanraking met eenen persoon, die haar een huwelijk voorstelde. Eens getrouwd zouden zij samen naai Rusland vertrekken en daar zou jufv. X. haren post aanveerden. Zij liet haren handel van eetwaren over, aan haren ver loofde de taak latende, een stock conser ven, die zij nog bezat, reeds op voorhand naar Rusland te zenden. Daarenboven vertrouwde zij hem nog eene som van 3oo fr. toe. Terwijl men den iHv van vertrek af wachtte maakte de vrijcidie zich Louis C. deed noemen, ook kennis met Mej. Maria X.,zuster zijner verloofde,en stelde aan deze een huwelijk voor. Josefina, zich verlaten ziende, troostte zich met den goeden post, die haar in Rusland wachtte. Middelerwijl had Marie X. aan C. hare juweelen, ter weerde van omtrent 4000 fr. getoond en hem die zelfs in bewaring gegeven. Nu dezer dagen wasC. met zijne nieuwe bruid in een koffiehuis nabij deNaamsche Poort afgesproken. Toen Maria X. daar kwam, vond zij er niemand. Doch in hare woning was een briefke aangekomen, meldend dat C. voor eene lange reis.... vertrokken was. Er zijn toch onnoozel menschen, die letterlijk verdienen bestolen te worden. Een schrikkelijk rijwielongeluk heeft Woensdag te Leuven plaats gehad. Aan Aan de Tervurensche poort werd een ouderling overreden door eenen tandem. De arme man werd op den slag gedood zijn schedel was gekloven. De twee wiel rijders waren gewond, de een levensge vaarlijk aan den wenkbrouwboog. CC AI II CCD biedt kostaloos CClv nCClt aan allen die door eene huidziekte zijn aan gedaan dauwworm, eczéma, puistjes, jeukingen, chronische bronchiet, borst-maag-en blaas ziekten en rhumatism-, een onfeilbaar middel om zich spoedig te genezen, zooals hij zelf zich ten volle heeft genezen en nadat hij vruchte loos alle aangeprezene midde len had beproefd. Dit aanbod, waarvan men de menschlie- vende strekking moet loven, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan M. VINCENT, 8, place Victor- Hugo, te Grenoble (Frankrijk), die gratis en franco per keeren- de post zal antwoorden en d verlangde inlichtingen geven. Een gendarm, de genaamde Caes, van Haecht, keerde Zondag nacht terug van Wespelaar-Kermis. Onderwege werd hij door twee perso nen aangevallen. Caes verdedigde zich moedig en gelukte erin, een zijner aan-, vallers op den grond te werpen. De tweeue bracht hem toen een messteek toe in den hals en een zestal andere in den rug. N» hunne heldendaad, gingen de beide schurken op de vlucht. De gendarm, die zeer veel bloed ver loren had, was middelerwijl in zwijm gevallen en kwam slechts een uur later tot het bewustzijn. Hij sukkelde tot aan de gendarmerie, waar een geneesheer beflJ

De Denderbode | 1902 | | pagina 2