Zondag 23 November 1902 5 centiemen per nummer S6"c Jaar 3729 DERBODE Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. AI wie zich voor een jaar aan abonneert, zal ze van nu tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan ons blad vragen in het post kantoor waardoor men bediend wordt, aan den briefdrager, of ook met naar ons bureel te ko men of te schrijven. Anarchistische aanslag. Zondagrust. De schilderij van Sint Rochus. Zitting van den Gemeenteraad. Tegen de vuiligheid. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen z(jn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, aa November igoa. Leve de Koning ziedaar de kreet wel ken opging wanneer men bestatigde dat de anarchistische aanslag op 't leven van Z. M. onzen Koning goed was afgeloopen. Een gevoel van oprechte tevredenheid maakte zich van 't Brusselsche volk mees ter en gaf lucht aan eene der warmste betoogingen van koningsgezindheid en trouw. Dit Leve de Koning dat alsdan werd geuit heeft weêrklank gevonden tot in de verst afgelegene Belgische oorden. En met een zucht van verlichting riep men Wat geluk dat de dader getn Belg is. Dit geroep 't welk uit het hart der Bel gen opging toont aan welke diepe ver ontwaardiging de aanslag van Rubino had te weeg gebracht en hoe wij, Belgen, ons als vernederd zouden aanschouwen moest een landgenoot zich aan zulk eene zoo domme als hatelijke euveldaad heb ben plichtig gemaakt. Ware het een Belg geweest, onbetwist baar zou de verantwoordelijkheid nog grooter en gewichtiger zijn voor de roode en groene socialistische chefs die dage lijks door beleedigingen, bespottingen, versmadingen en vu ge lasteringen ons Koninklijk Stamhuis bij 't volk pogen hatelijk te maken. Geen dag, geene week laten de roode en groene persschavuiten voorbijgaan zon der de Koninklijke Familie.de vrouws personen begrepen, op allerhande wijzen pogen te bezwalken tot zelfs in hun pri vaat leven. Welke vruchten moet men van derge lijke aanhitsingen verwachten Onbetwistbaar moeten zij het hoofd op hol brengen van den eenen of anderen misnoegden onterfde der fortuin die dan blindelings datgene uitvoert waartoe on beschaamde politiekers hem bij woord en schrift hebben anngehitst. De revolutionnaire propaganda is het zaad waaruit koningmoorders opstaan, dat revolutie verwekt met haren nasleep van bloed en vuur. Indien in naam der vrijheid de revolu tionnaire propaganda haar gift mag bla zen in de gemoederen van 't onwetende volk, dan mag toch die vrijheid, in 't be lang van Land en Vorst, in 't belang onzer nationale instellingen niet ontaar den in eene regeeringloosheid die derge lijke aanhitsingen toelaat. Eischen wij te veel wanneer wij vragen dat men beteugele die aanhitsingen tot koningmoord, tot omverwerping onzer nationale instellingen wat ons bestaan als vrij volk zou vernietigen Waarom als men de anarchisten om hunne aanslagen straft, zou men dan de aanhitsers ongestraft laten die hunne slachioffers naar de koningmoord opja gen En dan na den aanslag, als soms de koningmoord is gepleegd, wasschen die aanhitsers, als ware lafaaids, gelijk Pila- tus, hunne handm in onschuld, luid roe pende Wij ook keuren die dwaze aan slagen af die eerder nadeel dan voordeel aan onze partij bijbrengen. Maar het volk kent die aanhitsers, het weet dat zij den lof hebben verkondigd van Caserio, Lucheni, Sipido en meer andere koningmoorders en roode boe ven. Ze zijn gewikt en gewogen. Ten slotte, indien het voor Z. M. onzen Koning goed is afgeloop- n, vermindert dit de verantwoordelijkheid niet van lan die het volk gedurig tegen het Koningdom aanvuren.... Deze aanslag zal nogthans dit goed gevolg hebben, namelijk, dat alle ware Belgen, alle goede vadei landers zich nog nauwer bij het Koningdom zullen aan sluiten, 't welk met onzen landaard en onze zeden best overeenkomst en dus al.een onze welvaart kan verzekeren Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag a3 Novem ber 1902, M. Meirsschaut, Korte Zout straat. Mijnheer de Opsteller van De Denderbode. Over eenigen tijd spraken de nieuwsbladen over onze schil derij van Rubens uit Sl Martinuskerk. De heeren Kerkmeesters zouden besloten hebben den vermaarden S' Rochus voor de som van een millioen en half te veikoopen om met dit geld de kerk te voltrekken. Daarvan is in den Kerkraad tot hiertoe geen spraak geweest. Dit ware overigens strijdig met hetgeen gij in uw nr van 26 October laatstleden schreeft, waar gij beweert dat de kostelijke schilderij aan de Stad Aalst toebehoort Dit meesterstuk van Rubens, zegt gij immers, is niet de eigendom van den Staat maar wel van de Stad Aalst sedert het decreet van 2-4 November >789. en dit is bevestigd en eikend geworden bij ue teruggaat dei schilderij door Frankiijk Om te bewijzen hoe onjuist die bewering is en hoe het tegen overgestelde bevestigd en erkend gewortien is bij de teruggaat van de schildeiij door Frankiijk, schiijf ik u de copie over der officieele stukken nopens die teruggave, stukken die ik in hot kerkarchief van S' Martens heb weêrgevonden. Het zij vooraf gezetd dat de groote schilderij van Rubens, met de twee kleinere paneelen er onder, door de Fransche Republikeinen ontvreemd wierd en met andere meesterstukken van ons land naar Parijs overgebracht. Dit moet omtrent 1794 geschied zijiu 1 Jaar dat de schilderij van den autaar onz^-s Hospitaais, ten Dt Cmyek, door twee beambten van hei Kepublikeinsch B--siuur, vergezeld van twee leden des Mumcipaien Raads van Aarst, J. B. A. Ftsco en Romaan Govaert, officieel gestolen wieid en naar de Molenstraat, in hun bureel van het Koophandeiagenisctrap, wnrd overgebractit. Nogtans S' Martinus was gelukkiger dan het Gasthuis. S' Rochus immers kwam terug, terwijl De Craever voor goed en 'poorloos is weggebleven. 't Jaar 1816 nu, wierden de drij schilderijen van Rubens, op Spaarzaamlicid. De heer Minister van finantiën hetft ter laatste vergadering der Rechterzijde, zijne vrien den tot spaarzaamheid aangezet hij ver zocht hen de credieten in de budjetten voorzien niet te vermeerderen. Dees wijs verzoek zal ongetwijfeld in gewilligd worden. Ondanks de aanzienlijke uitgaven die de nieuwe militaire wet vereischt en on danks de 3o duizend ouderdomspensioe nen meer dan vtoeger, zoodat de credie ten met millioenen zijn verhoogd, is het ministerie er in geslaagd met ei-n te goed of boni te sluiten, wat in andere landen 't geval niet is. Nu, die boni bedraagt slechts 180 dui zend franks en er zal dus heel zuinig te handelen vallen. M' n bemerke wel dat indien onze na tion de rijkdom aangroeide onze uitgaven den zelfden w- g volgden. Van vermeerdering der uitgaven kan er dan geen spra.ik zijn en men zal zich moeten bepalen bij de credieten in de budjerten voorzien. STAD AALST. van den 14 November ïgoa. Waren tegenwoordig MM. Ghee- raerds, Burgemeester, Meert, Bon Bethune, De Gheest en De Heri, Schepenen, Van Ghyseghem, Arys, Van de Velde, De Coninck August, Duwez, De Koninck Frans, Bauwens, De Clippele, De Wolf, Eeman, Moyersoen, Claus, Geeroms, De Soiner, Vernaeve, Van den Bremt en Borreman, Gemeenteraadsleden, en R< yn- tens. Secretaris. Bij den aanvang der Zitting worden de volgende onderscheidingen wegens da den van moed en zelfopoffering afgele verd de burgerlijke medalie van ade klas, aan J. B. Spaens, tabakbewerker d' burgerlijke medalie van 3dc klas aan A.Scheerhnckx.hopmakelaar, J.Kieckens, scholier, L. De Moor, werkman, en L. Spaens, werkman de eervolle melding, aan P. Philips, huisschilder. M. Bauwens drukt zijn spijt uit dat in de laatste zitting de vraag tot het bikomen van een toelage ten voordeele van de English Club niet gunstig is onthaald en wijst op de redenen dewelke ze nogtans had moeten doen inwilligen. De begrooting van de Academie van Schoone Kunsten voor 1903, eene grond- afstand op het Kerkhof, en de verkoop van bouwgronden, 2 a. 81 c., 40 m. op de Hertshageaan M. H. Borrt-man, nij- v raar, voor de som van fr. 2373, wor den goedgekeurd. Vooraleer de Openbare zitting geheven wordt, vraagt M. De Wolf aan M. den Burgemeester of het hem geoorloofd is eenige inlichtingen te vragen betrekkelijk den politiediersi. Klachten worden ge daan over de wijz- waarop deze dienst vervuld wordt, bijzonderlijk bij nachte. Verschillige dieften zijn gepleegd sedert eenigen tijd, zonder dat men Verneemt dat de daders ontdekt worden. Verders menigen avond tot laat in den nacht hoort men in de straten gitier en lawijt. Onlangs nog, op eenen zaterdag avond is er groot gerucht geweest op de maikt van deze feiten zou er op bevel van het hoofd der politie geen proces-verbaal zijn opgesteld, zoodat d ze rnsrstoornis zonder gevolg is gebleven. M. De Wolf bidt den heer Bur gemeester te willen zeggen welke zijne schikkingen of zijne inzichten zijn nopens de uitvoering van den politiedienst en of naar zijn oordeel het toezicht over het personeel wel deugdelijk is ingericht. M. de Burgemeester antwoordt in dez. r voege D- politie is van aard eene moeilijke en' lastige dienst dewelke moet aanlei ding geven tot menigvuldige en allerhan de bt knibbelingen. De klachten die wij hiir te Aalst hooien, ontstaan in andere sreilen en zijn soms veel heviger. Im mers het is niet gemakk lijk deze dienst op onberispelijk' wijze uit te voeren wan neer men van den eenen kant zich in dag' lijksche betrikkingen b> vindt niet deg- nen waarover hij zich uitstrekt, en wanneer van eenen anderen kant de stipte nal< ving van alle wetten en reglementen niet mag afgevergd worden. Om dezen dienst te verbeteren, zou er een ernstig opzicht over de bedienden der politie moeten gehouden worden. Dit to-zicht alhoew. 1 meermaals noodzakelijk bevon den, iaat tot heden te wenschen, omdat men steeds genegen is in de instelling der politie, even als m andere, de onkosten te besparen Nogtans mag men niet over drijven zijn ei leden van het politi per soneel dewelke hunnen dienst niet vervul len zooals het behoort, anderen doen hun beste, en inzonderheid de laatstgenoem den, om volle voldoening te geven. Aldus heeft het eene verbetering ge weest de inrichting in hetpolitieperson- el van de verdeeling in drie klassen dank aan het reglement onlangs ingevoerd worden de goedwilligen aangemoedigd door de hoop op belooning en wordtn de nalatigen in hunne fouten gestraft. De inschrijving in een hiertoe bestemd boek gehouden in het politie-commissariaat, van eene waarschuwing of eene berisping is soms voldoende meestal de agenten zijn aan deze straf zeer gevoelig, zoodat het tot nu toe niet noodig is gevonden ergere straffen toe te passen. Wat In t bijzonder g.-val betreft waarop M. De Wolf gezinspeeld heeft, zegt M. de Burgemeester, wanneer het ter mijner kennis gekomen is. ben ik onmiddeiijk een onderzoek begonnen hieruit blijkt dat de feilen niet tot eere strikken van den er in betrokken ambtenaar. Ook heb ik hem hierover de verdiende afkeuring doen gevoelen. M. Moyersoen stelt voor, vermits M. de Burgemiester zelf moet bekennen dat de nachtdienst der politie beter kan gedaan worden, dat er maatregelen zouden geno men worden om dit toezicht, dat er gezegd wordt te ontbreken, in te richten. In af wachting dat dit geschiedde, vraagt hij of aan iemand niet zou kunnen toevertrouwd worden, van denzelfden avond reeds, de bewaking en het nazicht dergenen die gelast zijn met de nachtpolitie. M. De Clippele vraagt of de feiten waarvan M. De Wolf en M. de Burge meester gesproken hebben door de an<lere leden van den Raad niet mogen gekend zijn. M. de Burgemeester acht het niet ge past deze feiten publiek te maken. M. Bauwens doet bemerken dat door zijn beroep hij dikwijls des nachts door de straten moet gaan, en nooit of zelden er in gelukt is eenen politie-agent tegen te koinen hij vraagt dus waar de agenten wel mogen verblijven. M. de Burgemeester zegt er bestatigd te wezen dat nachtwakers zich in de brou werijen gingen ophouden in het vervolg zal dit niet meer geschieden, en degenen diehunneplichten verzuimen, mogen vree- zen erge straffen te zullen inloopen. Stadsontvanger. De Raad benoemt tot gemeente-ontvanger, M. Jozef Coppens, bediende in de Ste lelijke Spaarkas. De borgstelling wordt bipaald op de som van 5o.ooo fr. te geven in grondpanden. Lager onderwijs. De benoeming van den Hoofdonderwijzer der Aangenomene School der St-Camielstraat, M. J. F. Van Vooren, wordt goedgekeurd. Tegen de koude.Een Engclsch ge npesheer geeft de volgende wenken, die wel niet splinternieuw zijn, doch wijl zij nog te dikwijls veronachtzaamd worden, wel eens mogen herhaald worden. 1. Ga 's morgens niet de deur uit voor aleer iets genut te hebben. 2. Gebruik geen warme dranken, wan neer ge te wege zijt in de open lucht te gaan. 3. Bedek voldoende uwen rug, vooral het gedeelte tusschen de schouderbladen dit geldt ook voor de borst. 4. Haal geen adem door den mond, vooral wanneer ge buiten huis zijt, maar door den neus waardoor de lucht verwarmd wordt, voor dat zij in de longen kocnt. 5. Leun niet met den rug tegen iets dat koud is. 6. Rijd niet in open rijtuig of neem niet plaats bij het geopende venster van een spoorwegwagen na de eene of andere lichaamsoefening b. v. nageloopen te hebben. 7. Sta bij koud weder niet stil, voorna melijk na voorafgegane lichaamelijke in spanning evenmin op sneeuw of ijs, of wanneer ge blootg :steld zijt aan kouden wind. 8. Spreek niet meer dan hoogst nood zakelijk is, wraneer ge aan heerschheid lijdt, andets kan ontsteking van keel en longen ontstaan, of tij lelijk verlies van de stem, of zelfs kan deze voor altijd be derven. 9. Verzuim niet regelmatig een bad te ni-men, want wanneer de werking der huid niet onderhouden wordt, zullen de poriën zich door de koude sluiten con gestie en andere longaandoeningen kun nen daarvan het gevolg zijn. 10. Ga niette bed met koudeof vochtige voeten want dit belet dikwijls te slapen en kan aanleiding geven tot wintervoeten. Als 11® gebod, zoek bij hevige koude uw heil niet in het misbruik van sterke dranken, want ge wordt in uwe verwach ting bedrogen. De Figaro, die men geen kwezelaars- gazet kan hceten, bevat een verontwaar dig! artikel tegen de vuiligheid, die men straffeloos op straat en in de vitrienen van eer en plichtvergeten boekhandelaars ten toon stelt, om de jeugd naar hart en ziel te bederven. Wat baat het dat wij onze kinderen aan den huiskring het voorbeeld der deugd zaamheid geven, dat wij hen het goede voorhouden, dat wij hen in deftigheid opleiden en aan voortreffelijke onderwij zers hunne opvoeding toevertrouwen, als de eerste de beste eerlooze kerel, hij moge een huis bewonen of op straat leuren, het recht heeft de smeerigsre vuiligheid ten toon te stellen en te verkoopen. De Figaro vraagt dat al wie deftig en eerlijk man, dat al wie huisvader is, zich onthoude nog ooit den voet te zetten in den winkel van die boekhandelaren, die onbeschaamd genoeg zijn, openlijk de j. ugd te bederven. Ooksenateur Picard verheft de stem teg- n die vuile Fransche literatuur, de (i albedervende, zooals men haar noemt. Zal het publiek eindelijk verstaan dat het door mets te doen, zich medeplichtig maakt en ook schuld heeft aan de uitbrei ding van het zedenbederf bevel van Z. M. Willem, Koning d°r Nederlanden, aan S* Martens- kerk, wettige eigenaarster, teruggeschonken, en de Schatbewaarder der Kerkfabriek, advocaat Frans Martinus Van der Beien, betaalde er de verzendingskosten van. Wij laten thans de officieele stukken volgen. De Lezer zal zelf oordeelen aan wie de kunststukken wierden gegeven, aan de Kerk of aan de Stad. I FLANDRE ORIËNTALE. Termonde, le 4 Mai 1816. 3"* Arrondissement. Le Sous-Intendant, A Messieurs les Marguilliers de l'Êglise Principale d'A lost. J'ai Thonneur de vous adresser une expédition de l'arrêté de Mr le Gouverneur de la Province par lequtl les tableaux enleves dars eelte ville par les Francais sont restitués. Je vous invite k vous conformer avec exactitude aux dispo sitions dudit arrèté. J'ai l'honneur d'être votre humble et trés obéissant serviteur, P. D. N I I Gouvernement de la Province de la Flandre Oriëntale. Exirait du régistre aux arrêtés du Gouverneur de la Flandre Ori> ntale. Le Conseiller d'Etat, Gouverneur de la Flandre Oriëntale Vu l'arrêté de S. E. le Commissaire Génêral de l'Instruction, des Sciences et des Arts, en date du 3 du courant relativement k la destination des tableaux récuperés sur la France et appartenant a celtc province, ensemble les ueercts de S. M. du 6 Ociobie et 25 Novembre derniers. ARRÊTE CE QUI SUIT Article x". Les tableaux dont la description et la propriété sont relatées dans l'Étai annexe au présent arrêté et qui sont aujourd'hui déposés k l'Académie Royale de dessin k Gand, seront restitués aux églises cy après denom- mées, savoir A l'Êglise de S' Bavon a Gand N°* 1, 2, 3, les trois tableaux représentant Dieu lb Père, la Vibrge et S' Jean Baptiste, peims par J. Van Eyck, N° 4, 1'Adoration de l'Agneau, peint par Van Eyck. N° 5. l' Enfant Jésus au milieu des Docteurs, peint par Francois Pouibus. N° 6 La résurrection de Lazare, par Otto Vaenius. N° 7. Le volet d' un tableau sur bois représentant d'un cóté un Évêque, et de l'autre l'imagb de S' Paul, peint par Otlo Vaenius. N° 8. La descente de la Croix, peint par Theodore Rombauts. A l'Êglise paroissiale d'Alost N° 9. Sl Roch ayant a ses pieds un groupb de pestiférês, peint par Rubens. N° 10. S' Roch consolé par l'Ange, peint par Ru bens. N° 11. S' Roch nourri par son chien, peint par Rubens. Article a. Le tableau représentant le Seigneur crucifié, la Vierge et S' Francois, peint par Antoine Van Dyck sera placé dans 1 Égltse principale .Ie la ville de Termonde confoimement k I nrréié pteciie du Commissaire Général de l'Instruction, d s Sciences et des Arts la ville de Ter monde et les Maiguilliers de ladite Égltse sont respecti- vernent chargés de pourvoir k la conservation et a l'entre- tien de cc tabteiu. Article 3. Une commission composée de MM. J. Schamp et Vanhuffel, directeurs de l'Académie Royale de dessin, et Steyaert et De Cauwer, artistes, sont chargés de sur- veiller, concurrément avec les Maires des villes de Gand, d'Alost et de Termonde, le placement des tableaux repris aux deux articles qui précédent. Article 4. II sera dressé procés-verbal de la remise des dits tableaux aux Eglises sus-mentionnées. Les procés-verbaux seront signés par le Ma ire de la ville laquelle les tableaux sont rendus et par les person- nes respectivement chargccs d'en faire la remise et de les recevotr. l'Original de chaque procés-verbal nous sera adressé immédiatement pour ètre déposé aux archives du Gou vernement de la Province. Des expéditions en seront par nous adressèes A S. E. le Commissaire Général de l'In struction, des Sciences et des Arts, ainsi qu'aux Maires des villes de Gand, Alost et Termonde, chacun pour ce qui lui concerne, et finalement aux Marguilliers des Égli ses intéressées. Article 5. Les restitutions autorisees par le présent arrêté se fe- ront sous la condition expresse que les tableaux rendus ne pourront jamais ólre aliénés sans l'autorisation du Gou vernement, et il sera fait mention de cette clause parti- culière dans les procès-verbaux mentionnés k l'article précédent Article 6. MM. les Maires des Villes de Gand, Alost et Ter monde VEILLERONT A LA CONSERVATION ET A LENTRETIEN de de c» s objets d'arts, concurrément avec la direction des églises oü ils seront déposés. Article 7. Les Maires des villes susnornmées nous feront un rapport k Ia fin de chaque année de l'état dans lequel ces tableaux se trouvent, pour être par nous transmis k S. E. le Commissaire Général de l'Instruction, des Sciences et des Arts. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1