Eene les voor voerlieden. EEN EN ANDER. Prijskamp van VET VEE. Rechterlijke kronijk. De strijd lusschen Boer en Brit. IS VERSCHENEN Catholieken Werkmanskring. TOMBOLA. KERSTBOOM. Stad Aalst. - Werkbeurs. Komt te verschijnen: AALST. Allerhande nieuws. Hollaud. Indien, Mijnheeren, de kiezing van Mei verleden, hier van geene al te groote ge wichtigheid (vas.dan zal integendeel de ge meentekiesstrijd van 1903 een der gewich tigste wezen welke wij ooit zullen gele verd hebben. Onze tegenstrevers verkla ren het voor de twintigste maal In igo3 moet het catholiek Gemeentebestuur van Aalst omver geworpen worden, en wij kunnen reeds bestatigen dat, volgens ge woonte, om er toe te komen zij alle mid delen, bij voorkeur de laagste en de lafste, zullen gebruiken, Zien wij reeds niet, Mijnheeren, dat zij zich niet meer verge noegen hunne tegenstrevers, in hun po litiek leven te bekampen, maar dat zij zelf van omstandigheden misbruik ma kende, trachten de faam en eer van zeke ren onzer Hoofden te bezoedelen Mijnheeren, ik moet niet veel aandrin gen op de gevolgen eener zelf tijdelijke overwinning onzer tegenstrevers Het verleden der liberale partij, hare hatelijke handelwijze gedurende den schoolstrijd van 1879 tot 1884, en in onze dagen nog de vervolgingen door de logiebroeders onzer geuzen in een naburig land tegen de catholieken en bijzonderlijk tegen priesters en kloosterlingen ingespannen, doen ons genoegzaam kennen wat er in onze Stad en in het Land zou gebeuren moesten onze tegenstrevers ooit aan het bewind komen. En ik aarzel niet het te verklaren, dat het bestuur, in hunne han den, alleenlijk zou dienen om al wat wij lief hebben en al wat den naam van catholiek draagt te bevechten en te ver volgen. (Goedkeurende toejuichingen). En Mijnheeren, het is daarom dat ik hier tot u allen eenen oproep doe Voor iedereen van ons is het eene plicht het zijne bij te brengen om onze beminde Stad var. die gevaren te vrijwaren dat nooit een lid van onzen Rijdersbónd aan dezen plicht te kort blijve Laat ons allen van heden af de handen aan het werk slaan en dan, ik ben er van overtuigd, zal, op i8den October tgo3 het blije klok kengelui van onzen beiaard eene nieuwe overwinning der catholieke partij aankon digen en de catholieke vlag zal zegevie rend op ons stadhuis wapperen. Leve de Bokkenrijders. Leve de Catholieke Partij. Aalst, den i5 December rgo2. Wij lezen in «Recht en VREt de vanNinove: Domien Stal- paert, kaarsma- •g* ker te Dender- windeke,was verleden week volgens gewoonte per kar en paard naar Brussel gereden om er zijne waar te leveren. Bij zijne terugreis was hij voorzien van eene som van ongeveer 5oo frank. In de welgekende herberg Het Vosse- gat was hij afgestapt om een glas bier te drinken en werd er aangesproken door eenen onbekende die hem vroeg om plaats te mogen nemen op zijne kar. Stalpaert willigde de vraag gereedelijk in en het gespan vertrok. Na een half uurken rijdens stelde de onbekende voor wat te voet te gaan om zich beter te kunnen verwarmen en korts daarop vroeg hij aan Stalpaert of hij hem geen stuk van 2 fr. zou willen leenen. Neen, zei Stalpaert, dat doe ik niet; wij zullen hier en daar nog een glas bier drinken, maar geld leenen aan iemand dien ik noch van haar noch van pluimen ken, dat is moeilijk. Daarmede trokken zij weerom verder en bereikten Schepdael. Het gespan was slechts 2 of 3oo meters de Tramstatie voorbij, als plotseling de kerel Stalpaert op den rug viel, hem ten gronde sloeg, hem de geldtasch van het lijf rukte en ijlings de vlucht nam. En Stalpaert daar achter Maar, daar deze op zijne kloefen was, voor de warmte, was het hem onmo gelijk den schelm in te halen. Aan eene melkerij op de kassei stond veel volk houdt vast, riep Stalpaert, houdt vast, hij heeft mijn geld gestolen En niet één van die mannen boegeerde. Dan moest Stalpaert het opgeven en terugkeeren op zijne stappen en tot over maat van ongeluk bestatigde de arme man dat ook zijne kar en paard verdwe nen waren 1 Men veronderstelt dat een kameraad van den dief het gespaij zal van kant geleid hebben, terwijl Stalpaert aan het loopen was. 's Anderendaags, geheel den dag, ging men overal op zoek, maar kar er paard, geld en dief, allen zijn nog op wandel. De eerste gezant, door China bij Bel gië uitsluitelijk afgevaardigd, is te Brussel aangekomen. Hij zal binnen kort door den Koning ontvangen worden. De nieuwe gezant is Yan-Tsao-Yum, vroeger gezantschapsecretaris te Berlijn. Hij is vergezeld van twee secretarissen, djrie attachés en talrijke bedienden. Hij spreekt volkomen goed Engelsch. Dat zijn mannen. De Patriote beloofde per plakbrief 10,000 fr. aan citoyen Vandervelde, den hoofdman der socialisten, indien hij kon bewijzen dat Demblon de woorden van den H. Alfon- sus niet vervalscht had en hem niet het tegenovergestelde had doen zeggen van hetgeen hij wezenlijk geschreven had. Citoyen Vandervelde heeft hem verhaast zijne knikkers uit de ronde te trekken, M. Vandervelde schrijft aan de Patriote Ik heb niet gezegd dat de teksten, die Dem- blom gelezen heeft, echt en onvervalscht waren. Ik heb daar geen borge voor ge sproken. Demblon wordt dus door zijn eigen volk in den steek gelaten. Diefstal van 35 duizend franks Het Parket van Nij vel* begaf zich naar Waver om onderzoek te doen naar een diefstal van 35 duizend franks gepleegd ter nationale Bank. Bij het nazien der kas werd gezegde som vermist. De kas sier, een getrouwd man en huisvader die een zeer regelmatig leven leidde, is aan gehouden. Hoe is 't mogelijk in een agentschap der nalionale Bank 35 duizend franks te rooven daar waar dagelijks de kas tot den laatsten centiem wordt gecontroleerd. En toch is 't mogelijk, immers dieven ge bruiken alle fijne trukken en er verloopen soms jaren, maanden en dagen eer zij ondekt worden... Het bereiden van loodwit en andere loodbereidingen is het voorwerp ge weest van wijzigingen, door koninklijk besluit aangekondigd. Maar, de gezond heidsdienst van het arbeidsministerie zal het hierbij niet laten. Hij doet nu eene werkzame propa- gande bij de openbare besturen, om te geraken tot volledige afschaffing van het gebruik van loodwit in openbare werken, De scheikundige Bruylants heeft nu een volledig verslag gemaakt over het gebruik van zinkwit dat wordt voor uitgezet zoowel als verf als ten titel van insmeering. Goede maatregel. De minister van arbeid, M. Francotte, heeft een dubbele maatregel genomen, die bewijs geeft van zijne bezorgdheid voor de gezondheid, of beter, voor het leven der werklieden. Hij richt een dienst van geneeskundig toezicht in, welke zal uitgeoefend worden over werklieden en ^bedienden in twee nijverheden,die bijzonder gevaarlijk zijn de fabricatie van stekskens en de veran dering van lood in loodwit. Dat zijn maatregelen, door een prijs baar gevoel van menschlievendheid voor geschreven 't is de waardige proloog van de wet, die de werklieden, slachtoffers van den arbeid, zal schadeloos stellen. De klas. De milicianen der klas van 1900 der 14 linieregimenten, 3 regimenten jagers te voet en bestuursbataljon, zijn in onbepaald verlof naar huis gezonden, na een verblijf van 26 maanden en 16 dagen in de kazerne. Ongeveer 5ooo jongens zijn aldus naar huis teruggekeerd. Poging tot oplichting door mid del van brieven uit Spanje. Onder dezen titel heeft de Moniteur deze week de volgende mededeeling gedrukt Meermaals, en laatstelijk nog op 3i mei-i juni 1897, werd, in het Belgisch Staatsblad, het publiek gewaarschuwd tegen pogingen tot oplichting, uitgaande van zich noemende Spaansche politieke gevangenen. <1 Deze bedriegelijke handelingen kwa men weder herhaaldelijk voor en in den laatsten tijd werden verscheidene inwo ners van het Rijk voor aanzienlijke som men opgelicht. Het blijkt dus nuttig nogmaals te herinneren aan de wijze waarop de be doelde oplichters gewoonlijk te werk gaan. In eenen brief, uit Spanje gezonden, vertelt een zoogenaamd gevangene dat min of meer romaneske omstandigheden hem gedwongen hebben op eene plaats, die op zeer onbestemde wijze wordt aan geduid, aanzienlijke sommen gelds of kostbare juweelen te verbergen. Hij doet aan den bestemmeling van den brief het aanbod hem in de gelegen heid te stellen om dien schat terug te vinden en hem een deel ervan af te staan. Echter eischt hij, bij voorbaat, onder ver schillendevoorwendselen, eene som geld, die naar eene door hem opgegeven be stemming dient opgestuurd te worden. Onnoodig ei bij te voegen dat, wordt deze som gezonden, de gevangene niets meer van zich hooren laat. De personen, die aanbiedingen van dien aard ontvangen, worden verzocht de brieven (met de omslagen) aan de politie- overheid der gemeente of aan de rechter lijke Overheid te laten geworden. Wij vernemen dat er zooals voorgaande jaren alhier, te Aalst, een Kampstrijd van vet Vee te gelegenheid van Paschen zal plaats hebben. Onze landbouwers zijn dus verwittigd. Eene vroolijke boodschap. De rechtbank van Nijvel heeft eene zonder linge kwestie op te lossen. Een wagenmaker trouwde met zekere Adolfina Lebrun en ging te Tubize wo nen. Maar daar werd hij verlaten door zijne vrouw, van welke hij nooit meer iets hoorde. Welnu, zegde de rechter, die hem geroepen had, zie hier nieuws van haar Adolfina is in Meertj laatstleden in Rijsei gestorven, vijf kinderen in armoede ach terlatende. Al die kinderen, in Frankrijk geboren, heeft zij op uwen naam laten inschrijven. Deze kinderen zullen, volgens be richt, door den consul aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden, eer lang naar 11 worden gestuurd als zijnde uwe kinderen. Eene schoone boodschap riep de man uit, maar ik weiger de verzending te aanvaarden. De Rechtbank zal over die weigering moeten beslissen. Premie aan onze Lezers door den Transvaalschen Boeren Generaal Chr. R. DE WET, en ligt ten onze Bureele ter inzage. Ook de eerste aflevering is voorhanden. Inhoud van de i"e aflevering. I. Ik ga op commando als privaat Burger. II. Nicholsons' Nek. III. Ladysmith wordt belegerd. IV. Ik word als vechtgeneraal aan gesteld. - De aflevering kost slechts 0.70 c. Het werk is volledig in i5 afleveringen, elke inschrijver krijgt bij de i5dc aflevering een prachtig portret van den Generaal DE WET. Men schrijft in ten bureele dezes. Zie inschrijvingsbulletijn op 4d0 blad. Trekking op Zondag 21 December, om 2 uren namiddag, in de Zaal van den Werkmanskring. VRIJE INGANG. Kerstdag is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de GROOTE PRIJS- LOTING te herinneren, die te dier gelegenheid in den Werkmanskring ge geven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met oprechte dankbaarheid, zijn er óns menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze catholieke werklieden edelmoedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkentenis aanveerd. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Rombaut, Be stuurder van den Kring, of aan den heer Ivo Vlassenbroeck, Schrijver. Namens het Bestuur De Bestuurder E. H. Rombaut. De Schrijver, De Voorzitter, I. Vlassenbroeck. Bon L. Bethune. Wordt gevraagd Een goede machinist. Breisters. Vragen werk Twee Bureelbedienden. Een smid Een paardenknecht. Een kuiper (halve gast). Daglooners en fabriek werkers. De Gedenkschriften van President KRUGER, door hem zelf geschreven. Dat zoolang verwachte boek is in alle talen en in alle landen uitgegeven en bevat een schoon portret van den tachtig jarigen grijzaard. Elk verkocht boek brengt fr. 1.25 op voor de Boerenhulpkas. Dat belangrijk boek is te bekomen ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat 3i, te Aalst en in de Neder- landsche Boekhandel, Sint-Jacobsmarkt, te Antwerpen, aan den prijs van 6 fr. 0 Creemboter. Markt van Woensdag 17 Decemb. 1902 80 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. AALST. Zondag avond, rond 8 1/2 uren, ontstond er eene onbeschrijflijke paniek tusschen de verbruikers, die zich ter herberg van M. Casimier Lenssens, Varkensmarkt, alhier, bevonden. Plotse ling ging eene brandende lampe belge van de zoldering los en stortte naast ver. scheidene personen op den vloer. De lamp doofde op den slag uit, doch de plafond had vuur gevat en de brand zou eene groote uitbreiding genomen hebben zon der de tusschenkomst en de koelbloedig heid van den heer Jozef Van Damme, korporaal van het pompierskorps van het gehucht Mijlbeek. Spoedig was het vuur gebluscht en verder gevaar geweken. De moedige brandweerman werd warm ge- lukgewenscht, en 't was wel verdiend ook. Valsch gerucht. - Zondag avond was te Brussel het gerucht verspreid dat een nieuwe aanslag op het leven dts konings had plaats gehad. Uit genomen inlichtingen blijkt dat te Laken op het oogenblik dat de koning, van Parijs terugkeerende, in zijn rijtuig stapte, twee schoten werden gehoord. En onmiddellijk daaina zou men twee per sonen nabij h.t Paviljoe.i van Lakende vlucht hebben zien nemen. Maar er is geen spoor van een aanslag, maar eenvoudig eene daad van wildstroo- perij aan te stippen. Het parket van Brussel is naar Sinte-Agatha-Berchem geroepen, om on derzoek te doen in zake eener schrikkelij ken kindermoord, Eene vrouw van 29 jaar zou haar kind van 18 maanden oud, door verwurving gedood hebben. De geneesheer der gemeente zou spo ren van verwurging aan den hals van het kind hebben bevonden. Het parket heeft tegen die vrouw een mandaat van aanhouding afgeleverd. De Brusselsche omgeving is Maan dagavond alweer door een hevigen brand geteisterd geworden. Ten 8 ure ontstond brand in de gebou wen, waar M. Van de Perre, vrachtvoer der te Schaerbeek, zijn rijtuigen had staan. Al de stallen, hangars en talrijke vracht wagens werden totaal vernield. Ten 9 ure sloeg de brand over naar een groot meubeldepot. Dit gebouw bevatte eene groote hoe veelheid meubelen, daar in bewaring ge geven door personen die op reis zijn. Drie uren lang hadden de verschillige pompierskorpsen, van Schaerbeek 'en Laeken tegen het vuur te worstelen. De magazijnen van M. Van de Perre zijn geheel en het meubelmagazijn bijna gansch vernield. De schade is zeer groot, maar alles is verzekerd. Ontriggeling. Zondag morgend is de trein 53yo, gezegd de posttrein, ont- riggeld niet ver van de statieSint-Martens- Bodegem, op het grondgebied van Ternath. Opeens hoorde de treinwachter de wie len grenzenhij wilde de remmen sluiten, maar zijn rijtuig sloeg om en deed er drie vóór hem en twee achter hem ook om vallen. Er is groote stoffelijke schade, maar er zijn geene persoonlijke ongelukken. Ten gevolge van dit ongeluk, is de briefwisseling te Kortrijk eerst om 11. ure 's morgends toegekomen. De reizigers van Brussel naar Gent moesten langs Meche- len rond. Vier der ontspoorde waggons lagen met de wielen in de lucht. Van de andere waren de wielen afgerukt. Het verkeer op de baan was door dat ongeval teenemaal onderbroken. De treinen voor Gent of er van komen de, zijn langs Dendermonde en Mechelen moeten rijden. Deze voor Kortrijk werden langs Edin- gen en Geeraarsbergen gestuurd. Het hulpmateriaal alsook de brigaden werklieden van de werkhuizen Brussel- Noord en van Aalst zijn dadelijk ter plaats gestuurd. Hel ongeluk wordt toegeschreven aan het breken eener as of van een wiel. Een onderzoek is ingesteld. Verschillende treinen zijn moeten ge schorst worden, doch dank zij den iever van het hulppersoneel, was Zondag, rond den middag, een spoor wederom voor het verkeer geopend. Het was evenwel 3 1/2 ure des namiddags, toen de baan geheel vrij was. Dat ongeval heeft eene gansche stoornis verricht in den dienst en talrijke treinen zijn er door in vertraging aange komen. Trein 5370 is dezelfde, die eenige dagen geleden te Kortrijk op eenen reizigerstrein is geloopen. Het onderzoek heeft doen bestatigen, dat de plotselinge verandering van het weer, de eerste oorzaak van het ongeluk is geweest. De asbreuk. die aanleiding gaf tot de ontriggeling, was veroorzaakt door de plotselinge verandering der temperatuur. Nabij de kerk van Sl Gilles is een electrieke tram te midden van een kudde schapen geredenen heeft er eene kolos sale schotel fricadel van gemaakt. Vier schapen werden gedood en een tiental an dere gekwetst. De stouwer had zich bij tijds uit de voeten gemaakt 't Is alsof het spreekwoord hoe dichter bij Nieuwjaar, hoe meer brand, zich op noodlottige manier te Brussel wil verwezenlijken.} Voor de twaalfde maal in viertien dagen tijds merkt een blad op, werd Zaterdag de Brusselscha horizon door brand rood gekleurd. Zaterdag rond 2 uren stonden plotse ling twee groote magazijnen, op de Quenastkaai, een van vodden en een van graan in brand. Het vuur woedde zoo hevig dat twee schuiten, die aan de kaai gemeerd lagen, in alle haast door sleepbooten moesten verwijderd worden. Talrijke groepen pompiers waren dade lijk toegesneld, terwijl de policie en soldaten het volk op afstand hielden. Rond 4 1/2 uren waren de pompieq nagenoeg meester van het vuur, nadat dj ook de machienenfabriek, aan de magj. zijnen grenzende, had vernield. Daags na den brand is een pompig, door van eene hoogte van i5 meters (j vallen erg gekwetst. Dit is het eenige ongeluk dat er aan te stippen valt. De stoffelijke schade is zeer groot. Zondag namiddag is te Gent ee: jonge boekbinder, Walbroeck genaamd, die op het ijs van de Schelde liep, er door geschoten en verdronken. Zijn lijk werd i5 minuten later opgevischt. Schrikkelijk ongeluk te Hal.- Twee slachtoffers. Twee werkliedea, thuis hoorende te Pepingen, 6 kilometers van Hal, raakten, tusschen de reizigen die de aankomst van den trein afwacht ten, aan 't twisten en vervolgens aan hel vechten. Op hetzelfdè oogenblik reed detrei: binnen en de 2 vechters, zich niet uit di voeten kunnende maken, rolden onder di locomotief. Het werkpersonneel snelde ter hulp. De twee mannen lagen vreeselijk ve- minkt op de baan. Van een hunner ware; de twee beenen en een arm afgesneda en in erbarmelijken toestand werden zij naar het gasthuis gebracht, denkelijk oa er te sterven. Het ongeluk gebeurde maandag mor gend ten 5 u. 37 m. Nadere bijzonderheden. Ziehier nog eenige bijzonderheden over het drama, dat in de statie van Hal ge beurde Des morgends ten half zes, moest de steengroefwerker Malsène te Hal in ds trein stappen om zich naar Quenast aai zijn werk te begeven, toen hij uit ee» anderen trein zijn stielgenoot Van Belle- ghem zag stappen, met wien hij Zondag getwist had. Deze was vergezeld va: Malsène's neef Berchmans. Malsène, die (reeds of nog) dronka was, wierp zich op Van Belleghem a overlaadde hen met vuistslagen. Berch mans wilde hen scheiden, waar same met Malsène viel hij op de spoorbaar; juist toen de trein van Brussel aankwac Malsène werd beide beenen afgerede en Berchmans bekwam oppervlakkip verwondingen over gansch het lichaam. Beide zijn onmiddelijk naar het gasthuis gebracht, waar Malsène bij zijne aankomt bezweken is Een bandiet aangehouden te Duf fel.Over eenige weken werd in gezegds gemeente eene modemaakster, mej. Var Herck, in hare woning aangerand es bestolen door twee tot nu toe onbekeni deugnieten, een man en een vrouw. Nu Woensdag zag de juffer eenen kers- haren winkel binnen komen, welken zij dadelijk voor den dief herkende. Op den schreeuw, dien de juffer liet, ging de kerel op de loop, doch men signa leerde hem aan den veldwachter, die hem weldra inhaalde en aanhield. Het is eeu Duitscher, zonder gekende woonplaats. Kleine loteling. Er is gezegi geworden dat de stad Kortrijk den klein sten loteling zou leveren voor igo3, na- melijk eenen jongen die slechts 1 m. 23c hoogte heeft. De loteling zal evenwel 4 kleinste niet zijn, want de gemeent: Weelde bij Turnhout, geeft dit jaar eene loteling die slechts 87 centimeters hoogte heeft. Een anarchistisch congres werd Zondag gehouden, in het lokaal der socialisten te Charleroi, genaamd Temple da la Science. Er werd beraadslaagd over de revolutionnaire overeenkomst me het oog op de algemeene werkstaking a de algemeene omwentelingsbeweging ea vooial werden geweldige middelen aanbe volen. Gendarmen bewaakten de deur. Het is een kenmerkend verschijnsel da! de socialisten, welke beweeren, de geweld daden der anarchisten af te keuren, hes toch voor hunne samenzweeringen di gastvrijheid verleenen, Een ingenieur van Bergen heeft een toestel uitgevonden, waardoor de grauw vuurontploffingen voortaan onmogelijk worden. Het toestel, waarvan hij he! geheim niet wil bekend maken, zal eerst daags te Frameries beproefd worden. In de Molensteeg te Haarlem, op eec heel nauw en klein bovenachterkamerke, woonde het echtpaar B., beiden nog gees 3o jaar oud. De man, had vast werk bij den kruide nier S., ging 's morgens aan den arbeid, kwam 's middag thuis eten en ging dan weer aan het werk. Zoo was het ook Zaterdag morgen ge gaan toen de man aan zijne dagtaak begon, zijne vrouw, die ziek was, achter latende op het kamerke waar geen schouw is en dus geen vuur kon gemaakt worden. Tegen twaalf ure hadden de beneden buren haar nog hooren heen en weer gaan. Toen had zij blijkbaar het eten voor haren man warm gemaakt op een komfoor me' houtskolen, en was toen weer te bed ge gaan. Even twaalf ure was de man thuis gekomen. Op zijn weer heengaan hadden de benedenbewoners geen acht geslagen, doch toen ten 6 ure boven niets gehoord werd en het tijd werd voor de koffie, ging men zien, en vond de vrouw dood te bed en den man eveneens dood, zittende aan de tafel met de vork nog in de hand. Aanstonds liepen geruchten van ver* giftiging, doch de geneesheeren stelden verstikking door kolendamp vast. Etende was B., zonder er iets van te merken, de eeuwigheid ingegaan. De lijken zijn naar het gasthuis overge bracht. 1

De Denderbode | 1902 | | pagina 2