Zondag 21 December 1902 5 centiemen per nummer. mic Jaar 37U Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst ï&'Krt :^i' 1 ,-Sj-r Slechte betalers. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. OPENBARE ZEDELIJKHEID. OM ZES MILLIOEN De ongevallenwet BELGISCHEN VOLKSBOND. REDE VOERING Zondagrust. BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31. en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 20 December 1902. Wie van ons heeft zich niet door veront- weerdiging, door walg voelen aangrijpen bij 't hooren der vuile ontuchtige en onze delijke gezangen en geroepen,openbaarlijk uitgegalmd door kerels die men als ver dierlijkt zou moeten aanschouwen Nog meer verontweerdigd gevoelt men zich wanneer de tegenwoordigheid van kinde ren bestatigd wordt, want kinderen zingen dan gemeenlijk na wat ze hoorden. 't Is vooral op de kermis, loters- en vastenavonddagen dat zich de ergerlijkste schandalige tooneelen ter straat voordoen. De ontuchtigste gezangen worden dan op arias in de mode uitgekraaid en ont stichten de deftige vooibijgangers. Hoe dikwerf hebben zij die zich reke ning geven van't gevaar dat hierin voor de jeugd bestaat, zich niet afgevraagd, beschikt de Politie dan over geene vol doende macht om die schandalen te be teugelen Neen, tot hiertoe bezit de Politie geen voldoende macht. Welnu, onze achtbare vertegenwoor diger, M. Woeste, den wensch van alle deftige lieden vervullende, legde een wetsontwerp ter Volkskamer neer strek kende om aan de Overheid de noodige macht te verleenen om krachtdadig op te treden tegen de ontuchtigen en volksver- dervers. Welk eerlijk mensch, 't is gelijk tot welke denkwijze hij toebehoore, zou de noodzakelijkheid van dergelijke beteuge ling durven betwisten En nochtans wat zagen wij gebeuren Ter uitzondering want twee dagbladen, was de gansche liberale drukpers 't accoord om dit zoo noodzakelijk wetsontwerp te beknibbelen en af te breken. Het bepaald afkeuren dat durfden ze niet 't spel ware te gevaarlijk geweest. En ter Volkskamer was het niet min droevig te bestatigen dat liberalen en socialisten er vijandig aan waren alhoewel zij verklaarden dat zij het in princiep goedkeurden. Terwijl de eenen eene ingebeelde vrees lieten hooren over eene overdrevene be teugeling, riepen de anderen de vrijheid der kunst in ter bestrijding van 't wetsont werp. Wat zij vooral beoogden 't was het eigenaardig karakter aan 't wetsontwerp te ontnemen en er eene visicatorie op een houten been van te maken. Ten slotte, bestatigen wij eens te meer dat de liberalen en socialisten er weinig meè inzitten met de heropbeuring van 't zedelijk peil bij 't volk. Zij weten immers bij ondervinding dat de klimmende zedeloosheid 't getal hun ner aanhangers versterken moet en, bijge- Wanneer er op dit oogenbiik een oor dicht bij zijnen mond was geweest, dan had het hem kunnen hooren mompelen Zij herinnert zich alles, zij heeft niets vergeten. Mev. Dorgeur beklaagde er zich be leefdheidshalve over, dat zij niet vooraf geweten had, dat een gast aan het dejeu ner zou deelnemen, maakte reeds bij voorbaat hare verontschuldigingen, dat het menu hoogst eenvoudig zou zijn, maar Sorandal verzocht haar, zich dasr over niet ongerust te maken, waarbij hij haar de verzekering gaf, dat alleen het verlangen, om de kennismaking met zijne bloedverwanten, die hij zoo langen tijd uit het oog verloren had, de eenige bloedverwanten die hem nog overbleven, weer aan te knoopen, hem de uitnoodi- ging voor het dejeuner had doen aan nemen. Tei wijl zij zoo nog met elkaar zaten te spreken, ging de deur open en Gisèle verscheen, op den voet gevolgd door Vic- toire, hare gouvernante. Het meisje, dat door het park geravot had, waardoor hare wangen hoogrood gekleurd fréren en hare oogen schitterden t volg, dat de uitbreiding der zedeloosheid aan hunne partij voordeel moet bijbren gen. Wij herhalen hetZij deelen hierin de zienswijze van den Italiaanschen revo- lutionnair Mazinni Vormt bedorvene herten en weldra zal het met de catholieken gepast zijn IN DEN Zooals wij reeds aangekondigd hebben, werd Zondag te Brussel de algemeene vergadering gehouden der afgeveerdig- den van den Belgischen Volksbond, met de dagorde het wetsontwerp op de ar beidsongevallen. M. de Voorzitter Verhaegen ontwik kelde het vraagpunt, dat in drie hoofd punten bestaat Zal de patroon verplicht zijn behoedmaatregelen te nemen Zal hij verplicht zijn te verzekeren Hoe zal de verzekering ingericht zijn Het wetsontwerp is voor de vrijheid van den patroon, zich al of niet te ver zekeren de Hoogere Arbeidsraad is voor de verplichte verzekering, maar de regeering deelt die zienswijze niet. Daar het wetsontwerp weldra in de Kamer ter bespreking zal komen, is het noodig, dat de denkwijze van den Belgi schen Volksbond dienaangaande ge kend zij. M. Thibaut (van Gosselies) toont aan dat thans 25 t. h. van werkongevallen 75 t. h. welniet vergoed worden. De toestand drukt dus zwaar op den wer kenden stand. Het wetsontwerp beoogt dus eene grootc verbetering. Spreker is van gevoelen dat de verze kering mogelijk is maar dat men ze moet verplichtend maken, omdat denijveraar, die geene verzekering neemt, op een ge geven oogenbiik in de onmogelijkheid kan zijn, de verplichtingen, die de wet hem oplegt, na te komen. De vrijheid is een uitmuntend iets maar op voorwaarde dat zij anderen niet be- nadeele. (Goedkeuring). Men mag geen deurken openlaten, langs waar alle soor ten van miseries voor den werkman kun nen binnensluipen. En dat zou gebeuren, indien de wet de verplichting van het verzekeren in hare artikels niet opnam. (Toej). M. Verwilghen (van St-Nikolaas) in 't Vlaamsch sprekende, zegt dezelfde ge voelens te deelen en zegt dat al de werk lieden van zijne stad de verplichtte ver zekering vragen. M. Mousset hekelt het regeeringeont- werp. Het bevat eene ongelijkheid ter wijl de patroon zeker is van slechts 5o t. h. te moeten betalen, is de werkman niet altijd zeker van betaald te worden. De goede patroon zullen zich verzeke ren; de niet vooruitziende en onsolvabele niet. En de eerste zullen, van de kosten van genoegen, was zoo schoon,dat Soran dal, toen hij haar zag, een gebaar van bewondering niet kon weerhouden. Gisèle snelde naar hare moeder, wierp zich in hare armen en wilde haar ver tellen welk eene heerlijke wandeling zij gedaan had, geloopen door de bieede lanen en over de grasperken van het park. Men kon zich niets zoo jammerlijks voorstellen dan dit groote, schoone meisje, dat niet in staat was om de eenvoudigste gedachte uil te drukken, dat telkens naar hare woorden moest zoeken, hakkelde en gebroken sprak ais een kind van drie jaar. Hare moeder streek haar met de hand over 't voorhoofd. Wat zijt ge warm, wat hebt ge ge loopen, zegde zij. Ja, geloopen 1 Dorgeur en Sorandal stonden op een afstand en sloegen het meisje oplettend gade. Gij weet zeker reeds wel wat onheil ons getroffen heeft, zegde Dorgeur zacht. Gij ziet het arme kind vudient wel den naam van onnoozde dien men haar overal geeft. Sorandal knikte toestemmend met het hoofd. Men heeft het mij verteld, zegde hij even zacht, maar men had er niet bijge voegd, dat zij zoo beeldschoon is. ja, ja, zij is een schoon meisje, der verzekering in hunne jaarlijksche be grooting moetende rekening houden, in handelszaken beneden hunne concurren ten staan. Spreker besluit met te zeggen dat het werkmanshuis van Brussel de verplichting aanneemt. M. Ceuterick roept de aandacht in der vergadering op het artikel 2 der wet, welk de vergoeding slechts toekent, te beginnen van den r5cn dag na het onge val. De werkman moet van af den eersten dag vergoed worden. M. Senel. De vergoeding moet niet 5o t. h. maar de s/4 van het dagloon be dragen. Men moet ook rekening houden met het zedelijk lijden. M. De Muynck vraagt ook de verplich ting en 70 t. h. vergoeding. Eerw. H. Leroy is van hetzelfde ge voelen. M. de Voorzitter legt beide vragen ter stemmingen beide worden aangenomen. De vergadering beslist het aanstaande congres te Hasselt te houden, zooals op het laatste congres te Bergen gevraagd De korte opsomming der maatschap pijen. die deelgenomen hebben aan de stemming, betrekkelijk de al- of nict-ver- plichting der verzekering tot vergoeding voor aibeidsongevallen, bewijst dal al de streken des lands vertegenwoordigd wa ren in de vergadering, die het bureel van den Belgischen Volksbond te Brussel had samengeroepen op Zondag 14 December laatstleden. Voor de verplichting 2i5 stemmen, de aangesloten maatschappijen vertegen woordigend, waarvan de opsomming volgt Provincie Antwerpen: Antwer- leden pen (en voorgeborchten), Boom en Mechelen9,000 Brabant Brussel (en voorge borchten) en Leuven 5,6o3 West - Vlaanderen Brugge, Rousselare, Kortrijk. Meenen en Ootsende4,010 Oost-Vlaanderen t Gent en voor geborchten), Eecloo, St-Nicolaas, Dendermonde. Geeraardsbergen, Soitegem en Ninove12,999 Henegouw Arrondissementen Bergen, Charleroi en Zoningen 19,641 Provincie Luik Arrondisse menten Luik, Verviers, Dnon 4,166 Provincie LimburgHasselt en St-Truiden645 Provincie Namen Arrondisse ment Namen 9,909 Totaal 65,973 Tegen de verplichting 8 stemmen, de volgende aangesloten maatschappijen vertegenwoordigend Onderwijzersbond van Antwer- leden pen237 Turnhout872 Aalst1,998 Totaal 3,107 hernam Dorgeur op een toon van bitter heid,en bovendien is zij thans 1 ijk, schat rijk, maar, helaas wat baat het haar Wat heeft zij aan haren rijkdom en hare schoonheid, waar het verstand ontbreekt Gisèle liet haren oogen door de kamer dwalen. Eensklaps vielen die op Sorandal, welke daar onbeweeglijk stoi.d en in een oog wenk verbleekten de rooskleurige wangen van het meisje, haar schoon gelaat nam eene uitdrukking van vrees aan. Met eene angstige beweging sloeg zij de handen weer om den hals barer moe der. Mev, Dorgeur voelde hoe hare dochter beefde. Wat scheelt haar toch vroeg Dor geur verbaasd. Sorandal zegde met een glimlach Het is bijna of zij bang voor mij is. Mev. Dorgeur sidderde. Deze woorden klonken haar toe als een antwoord op de gedachte, die haar bezig hield. Ja, Gisèle, anders zoo onverschillig voor de mtnschen die haar omringden, was eensklaps bang geworden, toen zij Sorandal zag. De moeacr sidderde willekeurig als bij d.: nadering van een gevaar, waarvan zij zich nog met ten volle rekenschap kon geven, noch waaivan de onnoozele Gi sèle reeds een instinctmatig voorgevoel had gehad. Hebben zich onthouden 11 stem men. de volgende aangesloten maatschap pijen vertegenwoordigd Federatie der mutualiteiten, van leden Dinant 21,293 Union, n van St-Gilles 75 Tolaal21,368 N. B. De standregelen der federatie veroorloven haar niet, zich in deze te ver klaren. Er waren dus in 't geheel 90,448 leden, vertegenwoordigd door 234 stemgerech tigde afgevaardigden. uitgesproken door M. Bethune in de begrooting van 's Lands middelen, op 17 December 1902. De heer Bethune. Ik moet de ver dediging voordragen van de glucosc-fa- brikanten, die aloude beschermelingen van de afgevaardigden voor Aalst. Van de zes glucose fabrieken, die in 't land be staan, zijn er drie tc Aalst gevestigd. Die gestichten bewijzen ernstige diensten door de ondergeschikte voortbrengselen welke zij aan den landbouw leveren. Zij betalen aan de Schatkist 1 millioen aan accijns rechten. D verzoetingsmacht van de scheikun dige zuivere glucose bedraagt geene 40 t. h. van de verzoetingsmacht van beet- suiker. Glucose bevat daarenboven dex trine die geene verzoetingsmacht bezit. Daaruit volgt dat de rechten op glucose in evenredigheid moeten zijn met die op suiker. Dertig jaar geleden had de acht bare heer Van Wambeke van de Regee- ring gtëischt en bekomen dat men bij wet evenredigheid tusschen de lasten op glu cose en op suiker zou gewaarborgd heb ben. De heer Beernaert behield dien waar borg bij artikel 91 der wet van 16 April 1887 en al de vooigangers van den acht baren heer de Smet de Naeyer hebben hem laten bestaan daardoor herleefde het fabriceeren van glucose in Belgiè maar toen kwam de wet van 1897, waar door zekere rechten aan de fabricanten van geleien van fruit werden teruggegeven en hooger gemeld artikel 91 werd afge schaft. De fabricanten van glucose kwa men daar niet al te hevig tegen op omdat zij hoopten eene driedubbele vergoeding te bekomen i° liet invoeren van den drawback 20 het verlagen der accijns- rechten voor het gebruik van onbruikbaar gemaakte glucose 3° het monopolie voor tiet fabriceeren van glucose uit beet- of rietsuiker. Ongelukkig werden zij diep teleurge steld, namelijk, voor de glucose uit beet- of rietsuiker gemaakt, welke zij zelfs in hunne fabrieken niet mogen fabriceeren Het fabriceeren van glucose blijft, onder zeer benarde omstandigheden, moeilijk voortleven alhoewel het voor den Staat jaarlijks nog x millioen opbrengt. Maar Toch vond zij den moed om den glim lach van Sorandal met een glimlach te beantwoorden. Waar denkt gij aan zegde zij tot htm. Gisèle is gewoon alleen met mij en haar vader te leven en een vreemdeling maakt haar altijd een weinig schuw, maar dat zal wel overgaan. Het is toch zeer zonderling, mom pelde Dorgeur. Over het algemeen slaat Gisèle weinig acht op menschen.die haar onbekend zijn. Het is de eerste maal dat ik haar zoo zie. Och kom, zegde Sorandal op lucht- hartigen toon, wij zullen eens kennis met elkaar maken en dan weet ik zeker dat wij spoedig goede vrienden worden. Hij deed eenige stappen naar Gisèle. maar toen deze hem zag naderen, begon zij nog veel heviger te sidderen. Zij verborg haar hoofd aan de borst harer moeder en schreeuwde Neen Inderdaad, hernam Sorandal, er valt niet langer aan te twijfelen, ik maak haar bevreesd. Nu, misschien is dat ook met zoozeer tc verwonderen. Ik weet wel, dat het moeilijke leven dat ik geleid heb, de ontbering, de teleurstellingen, de ver mot imssen mijn gelaat wat somber heb ben gemaakt. Neen, neen, riep Dorgeur uit. beste vriend, trek het u toch niet aan, wat ik u bidden mag, let niet op eene kindei ach- tige vress van eene ongelukkige, die als de rechten op suiker zullen verlaagd zijn van 45 tot r5 fr. in uitvoering van de Suikerovereenkomst, dan moet het fa briceeren van glucose noodzakelijk ver dwijnen indien de bestaande rechten niet in dezelfde verhouding worden veilaagd. Ik spoor den heer minister aan, de zaak met welwillendheid te onderzoeken en ik hoop dat hij zijne beste krachten zal in spannen om het fabriceeren van glucose in België te behouden. Voor dien toestand is maar een genees middel, namelijk het verminderen der rechten op glucose in evenredigheid met die op suiker. De suikernijverheid zal er niet «loor lijden, want men zou die ver mindering van rechten kunnen beperken tot de thans gefabrikeerde hoeveelheid, hetzij 10 millioen kilo. Het is noodig zich eene opoffering te getroosten ten voordeele der glucose-fabrieken dit be wijst de beraadslaging daarover die on langs nog in de Kamer der afgevaardigden van Frankrijk werd gehouden. Men heeft er ook gevraagd de rechten op glucose in evenredigheid met die op suiker te maken en het is zeker dat de Fransche regeering die baan zal opgaan, 't Is die billijke oplossing, welke ik ook aan den achtbaren heer minister van finan ciën aanbeveel. De heer de Smet de Naeyer, minister van financiën en openbare werken. Onzf tijd is beperkt en ongetwijfeld zal de Kamer het mij ten gotdc duiden, zoo ik het kort (maak. Eerst en vooral zij het mij vergund mij geluk te wenschen met de redevoering van onze partijgenooten de taal van den heer Renkin verschilt in den grond niet van die der heeren Woeste, Verhaegen, enz. Hunne redevoeringen bevestigen dat de rechterzijde eensgezind is om onze economische politiek goed te keuren, .ge- giond op den eerbied van het vrij initiatief en om leerstelsels te bestrijden, die het land tot zijnen ondergang zou voeren. Daareven sprak de heer Bethune over glucose. Hiervoor hoeft men zich te plaatsen op het terrein van de belangen der nijverheidsinrichtingen die glucose gebruiken, zooals dc brouwerij. De heer Beihune wenscht een over gangsstelsel voor de glucose dat vraag stuk zal ten gepasten tijde ondc-rzoch- worden. De heer Bethune. Ik zeg er u dank voor. Een ieder, schrijft u TIet Handelsblad i> keurt het initiatief goed genomen door den Nederduitschee Bond, dit echte demo cratische lichaam, dat immer voor de belangen der kleine burgerij op de bres stond. Over de werking van den Nederduit- schen Bond ontving Het Handels blad n veel brieven met aanwijzingen en opmerkingen, doch er is eene waarop men helaas niet wel bij het hoofd is. Men kan haar niet verantwoordelijk maken voor hare woorden of hare daden. Inmiddels deed Mev. Dorgeur alle mo gelijke moeite om Gisèle tot kalmte te brengen. Zij kuste haar zacht op het gelaat en berispte haar fluisterend met teedere stem. Zij ziet er inderdaad betooverend uit, mompelde Sorandal in gedachten ver diept. Gelukkig voor allen, die dit pijnlijke tooneel bijwoonden, werd er een einde aan gemaakt, door ten bediende, die de vltugeldturen van het salon opende cn op afgemeten toon sprak Mtvrouw er is gediend. Men sloi.d op en begaf zich naar de eetzaal. Evenals kleine kinderen, die hunne indrukken gemakkelijk weer vergeten, klapte Gisèle vroolijk in de handen, toen zrj <!c gedekte tafel zag. Zij had een verbazingwekkenden eet lust. In eenige minuten was het onaange name voorval van zuoeven door haar ver geten. Om den indruk daarvan ook bij de anderen uit te wisschen. «leed Dorgeur zijn uiterste best, om het gesprek levendig te houden. Hij vertelde van de reis.de aanvaring der Wellington in volle zee, het doods- hcrhaaldelijk terugkwam en die voorzeker de aandacht verdient, namelijk, d«ze ten opzichte der slechte betalers. Wij treden onzen grooten Confrater ten volle bij in zijne beweegreden welke wij hier laten volgen X. of Z. is neringdonner of winke lier Jan of Peer staat bij hem in 't krijt voor eene niet al te aanzienlijke som cn weigert te betalen. Wat staat 1111 den leverancier te doen Vervolgen Heel goed dat is heel gauw gezegd. Maar, vervolgt iemand nu voor 5o of 60 frank, wanneer ge weet hoe zeker gij ook zijt van uw proses te winnen dat gij, om tot dien uitslag te gera ken, minstens 20 of 3o fr. onkosten moet doen van advocaat. 11 De advocaten, natuurlijk, kunnen niet pleiten voor de schoone oogen van hunnen kliënt en 't is even natuurlijk, dat zij hunne hulp doen betalen. Maar 't is, hoegenaamd niet billijk dat iemand, om in 't bezit te komen van wat hem eerlijk toekomt, verplicht is de kosten tc dragen van de procednur, die hij verplicht is in te spannen. i) Het zou niet meer dan billijk zijn dat die onkosten ten iaste vielen van dc verliezende partij, zooals de rechtspleging, bij voorbeeld, in Duitschland meêbrengt. Hoe men het keert of draait, nu is de toestand van dien aard, dat de rechtheb bende, om zijn recht tc erlangen, verplicht is zich eene heele boel onkosten tc ge troosten en dikwijls, aan uitgaven, de helft zijner schuldvordering verloren ziet gaan. 0 Zulk een toestand bevoordeeligt alleen de slechte betalers en is volstrekt in 't na deel van den neringdocn r, die tot deze uitersten zijnen toevlucht moet nemen. i) Wanneer dc slechte betalers wisten dat zij, in geval van proces, ook veroor deeld worden tot de onkosten die hunne schuldefschers verplicht zijn te doen, om in het bezit te komen van wat hun toe komt, zij zouden onze ncringdoeners cn winkeliers wat minder vastzetten. Want menig belanghebbende deinst nu terug voor het inspannen van vervolgin gen, wanneer hij overweegt dat die ver volging hem alvast zooveel van zijne schuldvordering zal do«n verliezen. n En zoo komt het, d it zoovele krot ters n op het einde van 't jaar jubil eren en zoovele deftige n- ringdoeriei f, l>ij het opmaken van hunne bilans, deerlijk zuch ten cn jammeren over den slechten tijd cn over de slechte betalers. In 't belang der neringdoende burgerij is eene wet in dien zin dringend noodza kelijk en wij roepen er dc aandacht onzer achtbare gekozenen op in. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 21 Decem ber 1902, M. Meganck, Leopoldstraat. Dondfrdag 25 Df.cember, (Kerstdag;, M. Renneboog, Nieuwstraat. gevaar dat Gisèle had geloopen en waar aan zij zoo gelukkig was ontsnapt, dank zij den moed van den jongen reiziger. M. Olivier Fromcntel, dien Dorgeur vu rig hoopte weer te zit n. Sorandal toonde, door nu en dan eene vraag te doen, zijne levendige belang stelling in dat verhaal, en de wijn uit den kelder van het kasteel bracht ei niet wei nig toe bij, om de gedrukte stemming te verdrijven. Van tijd tot lijd wierp mev. Dorgeur ecnen blik vol tec derheid op hare dochter, die door Victoire bij het eten cn drinken geholpen werd. De beide heeren konden elkaar wc'cr- keerig veel vertellen. Dorgeur had zijne herinneringen van de zee, Sorandal, als oud-officier, die van het regiment. Dorgeur vertelde van zij-ie verre zee reizen, van de stormen, die hij had bijge woond, van de vreemde landen, die hij had bezocht, van de weken achtereen, die hij tusschen lucht cn water had door gebracht. Sorandal wist te verhalen van lange dagmarschen in de brandende zon, van koude nachten in het bivak tegenover d< n vijand, van eenige veldslagen in d n oorlog met Duitschland, die hij had mtê- gemaakt. Hij was een onderhoudend redenaar en Dorgeur. meer cn meer verrukt over zijne nieuwe kennismaking, mompelde gedurig: (Wordt voortgezet,)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1