TOMBOLA Handelskamer van 't Arrondissement Aalst. Aalst.Voordrachte11- Stad Aalst. - Werkbeurs. Prijskamp van •gisa VET VEE. Catholieke Warkmanskring. KERSTBOOM. Komt te verschijnen: Lantl- en Tuinbouw. Van tak op tak. Zaak Arys. Schijnheiligen.7d^sC;.X De strijd tusschen Boer en Brit. IS VERSCHENEN Priesterlijke benoeming. Sterfgevallen. Zijn overleden De E. H. B. Pringels, Pastoor van Keikxken gedurende 9 jaren,in den ouder, dom van 65 jaren. AALST. Allerhande nieuws. Zondag 11. hield de Handelskamer hare jaarlijksche algemeene vergadering. Na de bespreking van hst vraagstuk der fabriekmerken en de vernieuwing van 't Comiteit, had een banket plaats 't welk. als genoodigden, door MM. Woeste, Staatsminister, De Saedeleer, baton L. Bethune, Volksvertegenwoordigers, Raep- saet, Eug. De Kerchove, Bernaege, Sena- teurs werd bijgewoond. M. Van Vreckem door onpasselijkheid belet was afwezig. Aan het dessert stelde M. P. Callebaut, Voorzitter, een heildronk voor aan Z. M. den Koning en de Koninklijke Familie welke geestdriftig werd bijgetreden. Verder stelde hij ook een heildronk voor aan de heeren Senateurs en Volks vertegenwoordigers welke de algtmeene goedkeurig wegdroeg. 't Is dank aan deze toegenegene man datarissen, zegde hij, dat onze wenschen en eischen in hoogete sferen worden aan hoord en met gotden uitslag bekroond. Spreker drukte de hoop uit dat, dank hunne welwillende en machtige tusschen- komst, aan onze eischen zal voldaan worden bij 't vernieuwen van 't handels traktaat met Duitschland. In menige omstandigheid hebben zij ons hunne welwillende tusschenkomst verleend en ik ben overtuigd, zegde hij, dat wij ze nooit te vergeefs zullen inroe pen. Aan hunne handen zijn onze belan gen allerbest toevertrouwd. (Toejuich.) De heer Woeste antwoordde als oudste der Afgeveerdigden. Ik schat het hoog, zegde hij, dat wij ons in tegenwoordig heid bevinden van de voornaamste ver tegenwoordigers van handel en nijver heid. Wij verheugen ons een arrondisse ment te vertegenwoordigen waar eene werkdadige bedrijvigheid in eere is. Door uwe werkzaamheid, door uwe pogingen, hebt gij aan handel en nijverheid een<- wonderbare ontwikkeling weten te ver zekeren. Voorzeker hebt gij aan crisis blootgestaan, crisissen zijn eene wet der menschheid, maar ik moet u deze hulde brengen dat gij er heldhaftig hebt aan wederstaan en nooit tot moedeloos heid zijt overgeslagen. De achtbare redenaar dankte de heer Voorzitter omdat hij wel heeft willen be kennen dat zijne collegas en hij in het verledene diensten hebben bewezen aan de stoffelijke belangen van dees schoon arrondissement. Hij mag ook op onze aangekleefdste en welwillendste mede werking in de toekomst rekenen. Het is mij aangenaam u in 't bijzonder onze volkomene ondersteuning toe te zeggen bij de vernieuwing van 't handelstractaat met Duitschland. (Toejuichingen). Moeilijke onderhandelingen zoo er ooit waren, want wij mogen uit 't oog niet verliezen dat wij een klein land zijn tegen over eene machtige mogendheid. Niette min zullen wij, in den loop der onderhan delingen, niets verwaarloozen om, in de maat van het mogelijke, de belangen van het Arrondissement Aalst te vrijwaren. (Toejuichingen). Eindelijk dankte M. Woeste, de heer Voorzitter en het comiteit voor de uit- noodiging. Deze vergadering biedt aan de verschillige politieke denkwijzen een terrein van verstandhouding aan. Er be staan in ons land zooveel oorzaken van verdeeldheid dat men zich waarlijk ge luk kig acht,in eene gelegenheid als deze,zich de hand te mogen drukken om samen te werken tot de welvaart van allen. (Luid ruchtige toejuichingen). 't Is in deze gevoelens, eindigde M. Woeste, dat ik drink op de toekomst en den vooruitgang van handel en nijverheid in 't Arrondissement Aalst. (Geestdriftige toejuichingen.) De sclioone feest eindigde te midden de meeste hartelijkheid, verheugd van weers kanten kennis te hebben gemaakt. Bestatigen wij dat zelfs door tegen strevers hulde werd gebracht aan de toewijding onzer catholieke leden van Senaat en Kamer aan de stoffelijke belan gen onzer bevolkingen in 't algemeen. Die lofspraak in den mond van den heer Voorzitter Callebaut is wel van aard om alle vooroordeelen tegen hen weg te vagen en hen te vergoeden over de beleedigingen en lasteringen die de groene ploerten van Chipka hun gedurig naar 't hoofd slin geren. De tweede Voordracht van M. Hoog leeraar Deploige over het Jodendom was zoo belangiijk als de eersteen lokte een taliijk en uitgelezen publiek uit. De derde Voordracht zal gegeven wor den door M. Edg. Janssens, licenciaat in Thomistische wijsbegeerte der Hooge- school van Leuven, op Maandag aanst. 22° December Ondeiwerp De Bekee ring der letterkundigen Brunetière, Huys- mans en Coppée. Deze Voordracht was aangekondigd om 6 112 uren. Doch tengevolge van het Concert intime dat op zelfden dag om 6 ure is aangekondigd is zij vervroegd en gesteld om 4 1/2 ure 's namiddags. Dus, OPGELET De Voordracht van Maandag aanst. is om 4 1/2 ure. Zij zal oplijds geëindigd zijn opdat de personen die naar het Con cert gaan ondertusschen zouden kunnen naar huis keeren om er indien zij bet begeeren te gaan souperen. Wordt gevraagd Een goede machinist. Breisters. Vragen werk Twee Bureelbedienden. Een smid. Een paardenknecht. Een kuiper, (halve gast). Daglooners en fabriek werkers. Wij vernemen dat er zooals voorgaande jaren alhier, te Aalst, een Kampstrijd van vet Vee te gelegenheid van Paschen zal plaats hebben. Onze landbouwers zijn dus verwittigd. Wij vernemenookdat het Syndicaat der Vercenigde Aalstersche Vleeschhouwers besloten heeft geen deel te nemen aan den Kampstrijd van Vet Vee die zal plaats hebben met Paschen. Van den anderen kant vernemen wij nog dat, niettf genstaande die beslissing, den Kampsrrijd zal plaats hebb- n en dat de Commissie- alles tot een goed einde zal weten te brengen zonder de medewerking der Aalsttrsche Vleeschhouwers. Morgen Zondag 21 De cember, om 2 uren, TREKKING. Vit UK IWGANG. De prijzen zullen mogen afgehaald worden te rekenen van Maandag. ALLE dagen van 9 lot 12 uren voormiddag en van 2 tot 6 uren namiddag. Na 6 Januari igo3 zullen de niet afge haalde prijzen den eigendom zijn van den Catholieken Werkmanskring, Kerstdag is aanstaande. Wij nemen de eerbiedige vrijheid aan al onze vrienden de GROOTE PRIJS- LOTING te herinneren, die te dier gelegenheid in den Weikmanskring ge geven wordt. Ieder jaar, wij zeggen het met oprechte dankbaarheid, zijn er ons menigvuldige en schoone prijzen gezonden. Wij durven verhopen, dat onze brave Burgerij met dezen Kerstdag wederom onze catholieke werklieden edelmoedig zal indachtig zijn. Alle voorwerpen worden met erkentenis aanveerd. De prijzen mogen van nu af gezonden worden aan den E. H. Rombaut, Be stuurder van den Kring, of aan den heer Ivo Vlassenbroeck, Schrijver. Namens het Bestuur De Bestuurder E. H. Rombaut. De Schrijver, De Voorzitter, I. Vlassenbroeck. Bon L. Bethune. AALST en HOFSTADE. In zitting van 17" December heeft de Kamer met eenparige stemmen het wets ontwerp van grensscheiding tusschen Aelst en Hofstade gestemd. Wij deelden over 8 dagen het verslag van onzen Volksvertegenwoordiger M. Bethune over die zaak mede. Evenals men weet verruilt Aelst 9 hectaren tegen onge veer 71/2 hectaren van Hofstade. De Gedenkschriften van President KRUGER, door hem zelf geschreven. Dat zoolang verwachte boek is in alle talen en in alle landen uitgegeven en bevat een schoon portret van den tachtig jarigen grijzaard. Elk verkocht boik brengt fr. 1.25 op voor de Boerenhulpkas. Dat belangrijk bo<k is te b< komen ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat 3r, te Aalst en in de Ntder- landsche Bockhandel, Sint-Jacobsmarkt, te Antwerpen, aan den prijs van 6 fr. Geitenkweek Zondag laatst werd te D-stelbergen een provincialen Bond ge sticht door de maatschappijen vanGeilen- kweeksyndicatcn en verzc-keringe- onder het eerevoorzitterschap van MM. de volksvertegenwoordigers Fan Cieemputte en Tibbaut het vooizitterschap M. de volksvertegenwoordiger Maenhout, en schrijver M. A. Lamont, landbouwlee- Watzal het uitbrengen zegt men. Er wordt veel, zeer veel gedaan om den landbouwcrisis zooveel mogelijk te ver zachten. Mag er dan niets gedaan worden om den wetkmanscrisis op den buiten te verkleinen Aalmoesen geven, en liefda digheid plegen Och. wat helpt eenig geld Met een kan men den werkman bij springen door het verbeteren zijner kleine dieren, ze meer melk te doen geven, ze te veredelen in ras, ze te verzekeren tegen sterfte enz. En de eerste uitslagen verwor ven door de steeds bestaande maatschap pijen toonen zeer goed het voordeel van dergelijke stichtingen. De geestdrift onder de kleine menschen bewees Zondag ook hoe vruchtbaar de stichting van zulke maatschappij onder voorzitterschap van M. J. Le Grand en den schrijver L. Podtvyn te Destelbergen worden zal. Een 5otal werkmenschen lieten zich inschrijven en talrijke begoede burgers doen eene storting in de kas van dat edel liefdewerk. Hoe de Fransche socialisten de broederlijkheid verstaan. In de Fran sche Kamer zijn 3 wetsvoorstellen, uit gaande van socialisten, aangeboden, strekkend om de Fransche arbeiders te beschermen tegen de meedinging van vreemdelingen en meer bepaaldelijk van de Belgen, 't Is de eerste maal niet dat dergelijk ontwerp wordt ntêrgelegd. On dervraagd hierover, verklaarde de Belgi sche minister van Buitenlandsche zaken, dat hij hoopt, dat ditmaal nog 't voorstel het lot zal ondergaan van de voorgaanden dit is dat de wetgeving in Frankiijk er gi en verder belang zal aan hechten en de zaken blijven zooals voorheen. Dat zou zeker de belooning zijn voor de gastvrij heid die de Franschen hier sedert jaar en dag genoten, Wij hebben andere ke- lels geherbergd ais vreedzame werklie den. <1 >M een deftig, braaf, beschaafd or dentelijk mensch te zijn, moi t men, vol gens Leeuwke Plancquaert, godverloo chenaar roode af groene socialist worden, want, beweert hij, in dé Prpvincie Luik waar bijna niemand meer ter kerk gaat en 80 werklieden op 100 roode socialist zijn, gebeuren er het minst misdaden. I11 Vlaanderen gebeuren er tweemaal zooveel en dit is natuurlijk weer de schuld van de priesters. Och kom, kom in Vlaanderen deugt het niet omdat men hem, Leeuwke, in de kiezingen gestadig mi t buizen ver eert... Ware het anders de Vlamingen zouden de braafste, de deftigste, de be schaafdste, de ordentelijksle menschen der aarde zijn Geeft 'nen spek aan 't Leeuwke van Chipka ui tg daagd ons te kunnen bewijzen dat wij de verklaringen der ge tuigen in eenig punt hebben verdraaid of vervalscht. De groene held bewijst niets hij zwijgt, hij blijft zoo stom als een karpel. 't Is weinig moedig, om niet te zeggen, 't is lafheid. Zoo gaat het gewoonlijk op Chipka Beschuldigen, liegen, lasteren en als men uitgedaagd wordt te bewijzen klink trek ken gelijk alle oneerlijke tegenstrevers. De Denderbode heeft bewezen dat de groene held van Chipka de verklaringen der getuigen heeft verdraaid en hij pro testeert niet,... maar ook om reden 1 De misdadigheid bij de jeugd en het alcojlism. In de Revue Bleue van 19 Juli 1902 bestudeert M. Pioal, zou gunstig bekend voor zijne vroegere wer ken, de steeds, toenemende virhouding der misdadigheid bij de jeugd in Frank rijk, en besluit met het alcoolism van dien erbaimelijken :oestand te beschul digen. Vooral overtredingen, geweldda den, slagen en verwondingen.groeien aai' bij de jeugd in twintig jaar zijn zij ver dubbeld. E. Pioal eindigt zijn artikel met eenen weisprekenden oproep tot de openbare machten, om den stiijd tegen het alcoolism krachtdadig ter hand te Wanneer toch zullen de openbare machten zich over dit lichamelijk en zede lijk verval van het ras bekomrm ren Wanneer toch, zullen inden geest onzer wetgevers, de vraagstukken van maat schappelijke gezondheid den voorrang krijgen boven hunne persoonlijke veeten? Terwijl zij twisten, verdierlijkt, verarmt het voik, ontaardt het ras en vermindert de bevolking de jeugd bederft, zij wordt brutaal wij wonen eenen aangroei bij van den haat en de gewelddadigheid on der allerlei vormen. Terwijl voor Frank rijk de brandewijn het water des doods wordt, bestrijden andere volkeren het alcoolism, en zien ten hunnent het aan tal zinneloozen, zelfmoordenaars en mis dadigers afnemen. GROMAIL PIE wil doen geloo- ven dat wij jaiad Daens zelfs gedurende zijne ziek', lijkheid niet kunnen met rust laten en hem bespotten. Weihoe bespotten Is het bespotten te bestatigen dat.alhoewel de j nnd ziekskes is. hij toch nog in staat is zijne gal uit te braken tegen de Catholieken en bijzonder lijk tegen onze achtbare gekozenen, MM. Woeste en B thune En De Dender bode kreeg ook zijn aandeel.... Waarom weer die beschuldiging tegen ons, Denderbode Om 't medelijden te verwekken van lieden die De Denderbode niet leztn. Maar deovergioote meerderheid des volks kent die trukken ze maken geen effekt meer dan op de snullen Automatieke hoed. Een Ameri- kaansch hoedenmaker heeft een hoed gemaakt, die automatisch wordt afge nomen. De hoed wordt in beweging gebracht door eene soort van uurwerk dat onder den bol van den hoed geplaatst en bij het uitgaan eventjes wordt opgewonden. Wil men nu groeten, dan heeft men even het hoofd te bewegen, zonder de hand aan den hoed te brengen. Sierlijk komt dan de hoed in beweging en neemt zichzelven op volmaakt beleefde wijze af, waarna hij zijn vroegeren stand weder inneemt. De beweging van het hoofd, verplaatst een hefboompje, dat het uurwerk in beweging brengt. Hier door wordt een stangertje bewogi n, dat een keer omhoog slaat, maar daaibij den hoed aan dc binnenzijde optilt en weer op het hoofd laat nederdalen. Uitsparingen. M. de minister van spoorwegen heeft een maatregel genomen, die nog al opschudding zal verwekken onder het personeel. Hij heeft ambtenaren en bedienden verzocht te onderzoeken of go n vermin deringen van personeel mogelijk zijn. En om de pogingen in dien zin te be lonen heeft de minister F sloten dat de uitsparingen, aldus gedaan, verdeeld zul len wordi n tusschen he personeel van 't bunel waar men uitsparingen heeft kunnen doen het eerste jaar degansche uitsparing en het volgende jaar nog de helft. listische bond der Vrijdenkers of godver loochenaars doet eenen oproep tot de jongelingen bij de roode partij aangesloten of niet en noodigt ze uit tot eene vergade ring te houden in Ons huis a anders geZ'-gd het lokaal van Vooruit. En dan komen de roode chefs in hunne schriften en redevoeringen bij hoog en bij leeg zweren dat het socialisme zich met geene godsdienstige denkbeelden inlaat, dat het onzijdig is in zake van Godsdienst. Wat verachtelijke schijnheilige loriassen zijn nu die roode chefs Vlaamsch in de burgerwacht. Men weet dat, volgens de wet, in het Vlaamsch gedeelte des lands de Vlaam- sche taal in de burgerwacht moet gebe zigd worden, zoowel voor wat betreft de briefwisseling van de overheid als wat betreft de bevelen, En men weet ook hoezeer de overhe den in het algemeen zich om de wet be kommeren. M. de minister de Trooz heeft nu de volledige toepassing der wet bevolen, in al de korpsen en voor al de graden der hiërarchie, op zijn laatst tegen 1 Januari 1904. Al de in 't Fransch aangevoerde korp sen in 't Vlaamsche land en al de weer spannige siafbureelen. hebben dus nog een jaar tijd om zich in orde te stellen. Kolen in Lorreinen. Belangrijke koollagen zijn ontdtkt bij Merlenbach. De werken kunnen onmiddelijk in 7 plaatsen worden begonnen. Dc internationale boormaatschappij heeft ook nieuwe lagen ontdekt. Te Dnlchen bestaan rijke lagen op 700 meters diepte. In de spaarkas. Reeds eenigen tijd geleden heeft M. de minister van geld wezen aangekondigd dat, te beginnen van 1 januari aanstaande, de intrest op de sommen in bewaring, welke thans 3 ten honderd bedraagt, van een kapitaal dat de 3ooo frank niet overtreft, slechts aan ditn taks zal blijven tot beloop van 2.000 frank. Het overige zal slechts 2 ten hon derd opbrengen. De toestand de: Spaar- en Lijfrentkas, vastgesteld op 3i Augustus laatstleden, is thans in den Moniteur verschenen. De stortingen op boekjes gedaan bedragen niet minder dan twee honderd negen miljoen zes honderd negen en zestig dui zend vijf honderd frank. Dat is een bewijs van den geest der spaarzaamneid en vooruitzicht der werkende klas, want de spaarboekjes behooren, voor het groot ste deel, toe aan werklieden en kleine beambten. Wat de stortingen in de Lijfrentkas bein ft, d- ze bedragen 5,3o8,63o frank. Op dit cijfer werden 1,826,225 fr. gestort met voorbehouden qn 2,637,g3i frank met afgestaan kapitaal. Dit laatste stelsel schijnt dus de voorkeur te hebben. Absinth. Een wetsvoorstel, aan- gi boden door M. J. De Vigne, liberalen Volksvertegenwoordiger van Gent, luid als volgt Zijn verboden de fabrikatie, het ver voer, de verkoop en de slijterij van het absi.ith lik- ur, op straf van 26 tot 5oo fr. boet en 8 dagen tot 6 maanden gevang of enkel eene dezer straffen. Blandeleka-ner van bet ArrondiHHcmeni Aalml. Over eenige maanden werden belangrijke veranderingen aan detelephonische groep Ai-lst-Dendermonde-Lokeren-St-Nikolaas, in het bestuur der Telegraphen ontwor pen, veranderingen welke schadelijk waren voor de Aelstersche geabonneerden. De Handelskamer teekende daartegen kracht dadig verzet en over eenige dagen ontving zij het bericht dat het bestuur der Tele graphen voldoening willende geven aan hare gegronde opmerkingen voor het oogenblik van alle wijziging aan voor melde groep afzag. Nijverheidsdecoratie. De eerste klas van het eeretei ken ingesteld bij ko ninklijke besluiten van 7 November 1847 en van 28 Februari 1861, zal kunnen ver leend worden aan de nijverheids- en han delsbedienden, die gedurende eene loop baan van ruim dertig jaar, zich onder scheiden hebben door behendigheid en bekwaamheid in hun vak en die van on berispelijk gedrag zijn. Op straat geworpen De mannen van wetenschap en vooruitgang die de kloosterlingen uit Frankrijk hebben ver jaagd, kunnen thans de uitslagen van hun hatelijke politiek bewonderen. Zij hadden in de Fransche Kamer be weerd dat de sluiting der vrije klooster scholen geenszins de leerlingen zou hin deren dat de opvoeding en het onderwijs d' r jeugd er niet door zouden lijden, daar de leerlingen der vrije scholen allen zou den opgenomen worden door een wereld lijk personeel, in de officieele scholen. Thans spreken de cijfers en zij hebben eene droevige welsprekendheid. Er werden gesloten 3,25o vrije kloos terscholen, welke 200,255 leerlingen te weten 65,715 vonden plaats in de officieele scholen. Een ander derde 64,580 is teruggekeerd in de 1,173 bijzondere scholen, door wereldlijken heropend. En het laatste derde Dat laatste derde loopt op de straat, zonder onderwijs, alhoewel in Frankrijk het onderwijs verplichtend is. Dat is de brutale uitslag der politiek van den apostaat Combes, waarin onze libeialen en socialisten een voorbeeld zien dat navolging verdient. Gezondheidsregel. Wandelen niet slenteren maar flink loopen, recht op, de borst vooruit, het hoofd omhoog, bevorder de spijsvertering, jaagt het bloed uit het vermoeide hoofd, en is een der beste kuren tegen zenuwachtigheid. Kolen in de Kempen.De Belgische aardkundige maatschappij heeft Woens dag eene belangiijke zitting gehouden, over de Kempische kolenmijnen. M. de ingenieur Kersten heeft het be langrijke weik van M. Stainier overliet nieuwe kolenbekken doen kennen. Uit dit werk blijkt dat men van de hoop moet afzien, dat het bekken der Kempen samenloopt met dat van Luik, ten zij misschien zeer verre westwaarts en dan nog in de diepste lagen, dus in alle geval zonder belang voor de koolnij verheid. Het mislukken der boringen van Kes- sel-bij-Lier heeft de laatste hoop, kolen onder de stad Antwerpen te vinden, doen verdwijnen. Geeft men aan het bekken eene gemid delde breedte van 10 kilometers, dan is de koolhoudende oppervlakte geschat op 770 vierkante kilometers, wat, op eene laagdikte van slechts 1 meter, 770 mil- lioen kubieke meters, of i,i55 ton steen kool geven zal. Nu, talrijke peiligen hebben lagen van meer dan 10 meters doen ontdekken Gezondheid in de school. De in specteurs van het lager onderwijs werden verzocht aan het aanwijzend personeel in de conferenties de voorschriften betreffen de de gezondheid in de scholen te herin neren. Kinderen die de verschijnselen van eenige besmettelijke ziekte vertoonen, moeten onmiddelijk naar huis gezonden worden, en als de besmetting zich voort zet, dient de school te worden gesloten. Premie aan onze Lezers door den' Transvaalschen Boeren-Generaal Chr. R. DE WET, en ligt ten onze Bureele ter inzage. Ook de eerste aflevering is voorhanden. Inhoud van de iBie aflevering. IIk ga op commando als privaat Burger. II. Nicholsons' Nek. III. Ladysmith wordt belegerd. IV. Ik word als vechtgeneraal aan gesteld. De aflevering kost slechts 0.70 c. Het werk is volledig in i5 afleveringen, elke inschiijver krijgt bij de i5de aflevering een prachtig portret van den Generaal DE WET. Men schrijft in ten bureele dezes. Zie inschrijvingsbulletijn op 4d° blad. De E. H. A. Joos, onderpastoor op S* Michiels te Gent, is pastoor benoemd, op S' Joseph, te Gent. De E. H. De Groote E. M., Pastoor van Erondegem, gedurende 23 jaren, in den ouderdom van bij de 80 jaren. De E. H. G. Liefmans, Pastoor van Welle, is van de H. Rechten bediend doch zijn toestand is eenigzins beter. Creemboter. Markt van Zaterdag 20 Decemb. 1902 80 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,ootot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 444 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3555 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodiglieden zijn te b< komen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten ,~aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. AALST. - Diefstal.Gister vrijdag tusschen 5 a 5 uren zVn ,wee mannen binnen gegaan ten huize van Teerlinck Constant smid ter statie, Dirk Martens- straat n° 117. De deur stond slechts op slot. Vrouw Teerlinck die alleen thuis, was op haren achteruit gegaan en hoorde roepen Philekezijt ge thuis De vrouw ging binnen en stond voor twee mannen vermond met een zwart masker dat half 't aangezicht bedekte en met cupuchon op 't hoofd. De eene bandiet blies de lamp uit terwijl de andere de vrouw aan greep haar peper in de oogen wierp en de hand op haren mond drukte om haar alle geroep te beletten. De tweede bandiet trok recht naar boven, naar de plaats waar den koffer staat, brak hem open en stool er eene som uit ongeveer van 200 fr. zijnde het loon die Teirlinck en zijne zoon ter statie hadden ontvangen. Zware vermoedens wegen op een werkman ter statie die dezen nacht in staat van dron. kenschap door de Politie werd aange houden en 't gebruik van zijnen tijd van 5 tot 7 uren niet kan bewijzen. Rond 6 uren kwam hij in eene herberg der ge buurte en zegde tot de bazin die er nog niets had van gehoordZ'hebben gestolen bij Teerlinck en ze kunnen zeggen dat ik de dader ben. Aalstenaars zijn PRACTISCHE MANNEN Door ondervinding hebben zij geleerd dat de beste en goedkoopste middel om hoest, valling, bronchiet en andere borst kwalen te genezen, Siroop Depratere is. Ook ais men iemand in onze stad vindt die blijft hoesten, zegt men, nog eenen die de Siroop Depratere niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der Siroop Depratere, dat duizende inwoners onzer stad en omlig gende openbaarlijk zeggen, dat de Siroop Depratere eene onfeilbare borstremedie is. Deze duizende getuigenissen in onze stad alleen aangetroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut Sottegem, Vandeuscheuren en in alle goede apothe ken. OTTERGEM. Kaartspel. - Zondag 11. ter heiberg Het Gemeente huis werd met de jaskaart gespeeld. M. P. Ven Bever, deelde de kaart en legde klaveren vrouw om als troef, en had hiermee 4 vrouwen en hierbij ook 4 achten M. Jozef Bayens had vier zotten en 4 zevens de Veldwachter 4 hazen en 4 tienen; M. Van Bever, Gemeenteraads lid 5 heeren en 4 negenen. M. Baeyens deelt daarna de kaart en geeft aan M. P, Van Bever, den baas, eenen achtsten van hertenhaas. Of men eene goede pint heeft gepakt, wordt er niet bij gezegd, doch ■t is te veronderstellen. Men heeft zich herinnerd bij gele genheid van den zoogezegden aanslag van verleden Zaterdag, op den koning, dat onder Leopold I een schildwacht, met nende dat een zwerver het op het leven des konings gemunt had, eenen wild- strooper doodschoot. Een Luiksch blad doet opmerken dat er sinds dien geene feiten van gelijken aard meer plaats hadden. De laatste daden van wildstrooperij, wordt er bijgevoegd, hadden zelfs haren kluchtigen kant, en het gevangen wild behoorde tot het neerhof van het paleis. Gedurende den nacht wierpen de grenadiers van Laken wat aas aan een koordeken naar de koninklijke kiekens. En wanneer de beestjes dat in de maag hadden, waren zij spoedig zelf op weg naar de magen der genadiers. Men hield het voor eene grap en de grenadiers kregen eene flinke straf. Maar de historie had voor gevolg dat zij eene andere kazerne kregen, buiten het konink lijke park. Donderdag was de vrouw van M., mecanicien, in de Van Dyckstraat, te Schaarbeek, bezig met wasschen. Zij kreeg eenen aanval van vallende ziekte, terwijl haar kind van 2 jaar naast haar speelde. De moeder ziende vallen, is het kind achteruit geweken en in eenen ketel vol water gevallen. Toen de moeder tot zich zeiven kwam, vond zij haar kind in den ketel verdronken. Door het ijs geschoten. De meid van den eerw. heer pastoor te Zwijnaarde, ging woensdagmorgen eene boodschap doen. Zij ging op den Zomer- weg, nevens de kalseide. Met over het ijs van een gracht te wil len gaan, schoot zij er door Ktot over het hoofd. Vrouw Mortier heeft haar gered. Inde herberg De Drie Koningen heeft mende meid andere kleederen gegeven. Zondag rond 6 ure 's avonds heeft men ingebroken in de woning der weduwe De Temmerman, Kraaienhoek te Meirelbeke, terwijl deze afwezig was, en ze hebben uit eene kas eene som van 170 fr. gestolen bij haren zoon welkeer recht op woont heeft men ook ingebroken, doch niets is ontvreemd geworden. Toen beiden rond 7 ure 's avonds te huis kwa men, van een feest in de Roskamstraat, hebben zij de diefte bemerkt. De veldwachters, die den maandag vroeg ter plaats waren, hebhen een naars tig onderzoek ingesteld vermoedens vie len op een persoon, wonende nabij de statie, zij begaven zich ter zijner woonst, waar hij nog te bed lag. Op het onverwachts gepakt zijnde, heeft hij weldra bekentenissen gedaan de veldwachters hebben de ontvreemde som van 170 fr. aangeslagen. Toen de vrouw vernam, dat de veld wachters het geld hadden aangeslagen, was zij om zinneloos te worden, want de som was besteed om hare pacht te betalen. Eere aan de ieverachtige veldwachters. Op schok. Een handelsreiziger te St-Nicolaas, S. genaamd, laat sedert verscheidene dagen niet meer van zich hooren, Zijn patroon M. De Buck, han delaar op de Regentjeplaats, doet hem opzoeken, doch te vergeefs. Volgens men zegt, zou hij met 4000 fr. van zijnen heer opgebroken zijn en heeft hij zijne jonge vrouw met een kind in den steek gelaten, MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stal turf. Bij eene gewezen dienstmeid te Kortrijk, die leeft van een klein jaargeld, kwamen, te midden van den nacht twee kerels over eenen muur geklommen. De beurs of het leven riepen zij dl slapende in hare kamer toe. De meid, de twee bandieten voor haar bed ziende staan, durfde niet anders dan hen de plaats aanwijzen, waar haar geld verborgen lag.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2