Kerstlied. Prijskamp van VET VEE. Land- en Tuinbouw. EEN EN ANDER. Komt te verschijnen: Rechterlijke kronijk. Stad Aalst. - Werkbeurs. Zondag-rust. AALST. Allerhande nieuws. Zie, hoe schittren toch die glansen i> Aan den hemel ginds omhoog a Zie daar op'nen zich de transen Aan den diepen hemelboog Alzoo sprak eenen schapenhoeder Tot zijn stillen medebroeder, En daar daald' een engel neer; a Hoor, zoo zei hij wil niet vreezen Want geboren is het wezen, a Dat uw Christus is, de Heer. En de goede herders togen Met een heilgen vromen zin, En het hart van vreugd bewogen, Naar het armelijk gezin. En zij gingen 'tkind bezoeken. Dat om wonden was in doeken... Laat ons met de herders gaan Laat ons 't kindje gaan begroeten, Knielen aan zijn kleine voeten Zwijgend bij zijn kribbe staan. Komt hier koningen en heeren U hier spieglen in dit licht, Jesus zal u d'ootmoed leeren Die in hem besloten ligt En dra kwamen daar de wijzen Jseus eer en dank bewijzen En hemoffren mirrh' en goud. Komt en knielt hier aan de zijde Van het lam, hetwelk zal lijden Voor ons zonden en behoud. Laten wij ons vergewissen Eer wij schelden van dit kind, Dat wij 't nimmer kunnen missen Eer ons hart het teerder mint Bij dees glans verschiet uw krone Vorsten, en verzwakt uw Trone In dit kind, omkleed met stof Schuilt een onafneembre glorie, Schuilt de God van de Victorie Eeuwig zij hem dank en lof. I. D. B. BELGISCHE NEERZETTING IN CHINA. De Brusselsche correspondent van de Bien Public meldt dat de Koning opzet telijk op Nieuwjaar de afvaardigingen van Senaat en Kamer en de geestelijke, burgerlijke, militaire en rechterlijke Over heden wil ontvangen, omdat hij, als een Nieuwjaarsgift, eene goede tijding aan het land heeft meê te deelen. Sedert eenigen tijd wordt inderdaad in de wandelgangen der Kamer gesproken van een belangrijk diplomatiek succès, dat wij aan de volharding en de behen digheid des Konings verschuldigd zijn. Ten titel van afrekening met China zou namelijk de Koning van de Chineesche Regeering eene belangrijke concessie van grond verkregen hebhen, aan België af gestaan in dezelfde voorwaarden, als die welke de Fransche, Duitsche en Engel- sche neerzettingen beheeren. Men begrijpt het belang van dit nieuws onder oogpunt onzer handelsbetrekkingen met het Verre Oosten en de veiligheid onzer missionarissen in het Hemelsche Rijk. Misschien is met deze tijding in be trekking te stellen het benoemen van eenen Chineeschen gezant, te Brussel, Zijne Excellentie Yang Tsao Yun, die zaterdag met groot ceremonieel door deu Koning is ontvangen en aan Z. M. een eigenhandigen brief van Kuan Su, Keizer van China, heeft oveihandigd. De Koning zal het nieuws officieel mee deden bij ontvangst op Nieuwjaardag, ten hove. Wij vernemen dat er zooals voorgaande jaren alhier, te Aalst, een Kampstrijd var vet Vee te gelegenheid van Paschen zal plaats hebben. Onze landbouwers zijn dus verwittigd. Wij vernemen ook dat het Syndicaat der Vereenigde Aalstersche Vleeschhouwers besloten heeft geen deel te nemen aan den Kampstrijd vanVet-Vee die zal plaats hebben met Paschen. Van den anderen kant vernemen wij nog dat, niettegenstaande die beslissing, den Kampstrijd zal plaats hebben en dat de Commissie alles tot een goed einde zal weten te brengen zonder de medewerking der Aalstersche Vleeschhouwers. Hoogere landbouwraad. Ziehier nog eenige bijzonderheden over de zitting van vrijdag. De verslaggever graaf de Villermont denkt dat er geen reden bestaat om ver goedende rechten te heffen op tarwe en spelt maar hij vraagt daarentegen een recht van 4 of 5fr.op de maïs voor stoker ij en 3 fr. op rogge. Hij denkt niet dat dit de graanstokerijen zou benadeelen ten voordeele der melassestokerijen. M. Van Hamont en priester Claes be strijden die rechten, evenals MM. Gillês de Pelichy, Lippens en de Kerchove- d'Exaerde. M. Dumont vraagt een recht van 4 fr. op het Fransch mout. Aangenomen. Eene vraag van 3 fr. rechten op de vreemde gerst wordt bestreden door MM. Dumont en baron della Faille. Ver worpen. Vraag aan het ministerie, den voorraad haver te nemen van inlandsch product. Aangenomen. Zonder bespreking worden aangeno men i° behoud van den vrijen invoer der aardappelen 20 Vermindering van vervoertarieven en vrij gebruik der dekzeilen 3° verkorting van het tijdverloop van verzending en vervoer 40 afschaffing der invoerrechten in Frankrijk en Amerika. Voor de groenten vraagt de raad afschaf fing of vermindering der rechten. Men stelt een recht van 2 of 3 fr. voor op het witloof. M. Cartuyvels ondersteunt dit voorstel, gezien de belangrijkheid dezer teelt en de de weerde, die dit gewas aan den grond geeft. Aangenomen. Rechten op groenten uit Frankrijk in gevoerd. Verworpen. De raad vraagt vrijen invoer van ons fruit (appelen, peeren, pruimen en kersen) in Engeland, Holland, Duitschland en Frankrijk en ten titel van wederkeerigheid, vrije invoer van het fruit dier landen in België. Verworpen, de vraag tot verhoogde rechten op fruit en afval van droge vruch ten uit Amerika. De vragen, kisten afgesneden bloemen aan te nemen in de groote internationale sneltreinen, alsook een aantal maatregelen ten voordeele van den hofbouw, worden aangenomen. In Januari zal de Raad zich bezig houden met arbeidsongevallen. Gasthuiszuster. Volgens de libe ralen en socialisten, maken de gasthuis- zuster gebruik van haren invloed om eene schandalige drukking op het geweten der zieken uit te oefenen. Dergelijke feiten van drukking op het geweten werden reeds aangeklaagd te Gent en te Antwer pen, doch telkens viel, na ernstig onder zoek, de beschuldiging in 't water. Dezer dagen werd in den gemeente raad van Brussel, door een socialistisch raadslid, eene aanklacht van denzelfden aard gedaan, namens eene gewezen zieke uit St Pietersgasthuis. Het college van burgemeester en sche penen beloofde inlichtingen te vragen aan den raad der godshuizen. Deze in lichtingen werden maandag, in zitting met gesloten deuren, medegedeeld. Uit het verslag van den raad der gods huizen geenszins verdacht van partij digheid ten voordeele der Zusters blijkt dat de zieke, in wier naam de so cialistische raadsheer gesproken heeft, zeventien dagen in St-Pietersgasthuis is verbleven en gedurende dien tijd nooit de minste klacht heeft laten hooren. Daarenboven voegt het verslag er nog bij dat de bestuurder en de geneesheeren, die zorgvuldig waken op de vrijheid van geweten hunner zieken, niets te verwijten hebben aan de Zusters, welke zich opof feren om het lijden der ongelukkigen te verzachten. Weeral een klerikaal schandaal dat evenals zooveel andere, in 't water valt Slechte poets. Gezel Vandervelde heeft, op het syndikaal socialistisch con gres, waarop de wet op de werkongeval len werd besproken, onder andere, het volgende gezegd Indien het waar is dat thans de werk man, die slachtoffer is van een ongeval en de schuld van zijnen patroon kon bewij zen, eene volledige vergelding trekt, het is ook, waar dat hij daarvoor talrijke moeilijkheden te overwinnen, langdurige processen uit te staan en aanzienlijke loonen aan de advocaten te betalen heeft. Zou gezel Destrée soms zijnen goeden vriend Vandervelde op de teenen getrapt hebben 't Is in aile geval zeer boosaar dig, van wege dezen laatste, zoo duide lijk te zinspelen op de 5,000 frank welke gezel Destrée g< ëischt heeft van de arme weduwe Van Wuystwinkel, voor welke hij een proces had gepleit. Hoor eens, gezel Vandervelde, ge zijt een slechte poetsenmaker. Niet te veel suiker. Suiker is zon der twijfel een goed en versterkend voed sel, maar wij moeten er niet veel van ge bruiken, zegt de Revue Scientifique. Waarom Omdat volgens den phy- sioloog Bunge, zuivere rietsuiker gebrek- heeft aan kalken ijzerbestandeelen, welk noodig zijn voor ons organisme Het is volgens hem beter suiker te gebruiken in den vorm van vruchten en groenten, welke rijk zijn aan koolhydraten. Ook honig is van weinig waarde wegens gebrek aan ijzer en kalk. Maar als wij ons volstrekt willen rich ten naar de bevindingen der wetenschap en op de nadeelen letten, welke volgens de hygiënisten aan de verschillende voe dingsmiddelen verbonden zijn, dan zou men op het laatst bijna niets meer kun nen eten. Een roode wetgever. Men weet dat de leden der Kamer het vrije verkeer op den spoorweg hebben tusschen Brus sel en hunne verblijfplaats. Voor de staats spoorwegen bezitten zij eene vrijkaart. Voor de reizen, die zij op de vergunde spoorwegen moeten doen, zijn hun boek jes afgeleverd, waaruit zij voor elke reis een soort van reisbon moeten scheuren, waartegen hun eene reiskaart wordt afge leverd. Een socialistische volksvertegen woordiger M. Hubin van Hoei, is over eenige dagen betrapt geweest, terwijl hij die reisbons benuttigde, niet alleen voor zich zelve, maar ook voor zijne familie en zijne vrienden. De kwetsuur der Kamer, die de reisbons moet betalen, heeft de zaak in handen. HOI». Xeelt en Handel. De Duitsche Reichstag komt een invoer recht voor vreemde hop te stemmen van 75 franks per 100 kilogr. Dit staat gelijk met een verbod van invoer. Al wie belang heeft in de teelt en den handel der hop zult dus moeten medewerken om te ver krijgen dat, te gelegenheid der vernieu wing van het handelstractaat, een recht van ten minste 25 fr. per too kilogr. op de Duitsche hop worde gesteld bij den invoer in ons land. Kortelings zullen de verzoekschriften aan Volkskamer en Senaat naar de Ge meenten worden gezonden en wij sporen allen aan ze te onderteekenen. Werkmanswoningen. Donderdag op het einde der Kameiziting, heeft mi nister de Smet de Naeyer eene belangrijke verklaring gedaan. Verscheidene sprekers hadden gevraagd dat de wet, welke aan werklieden toelaat zich gemakkelijk een eigen huis aan te schaffen, zou uitgebreid worden voor de mindere bedienden. De minister heeft gezegd Ik heb het middel bestudeerd om de i) vermindering der registratierechten al ii gemeener te maken, ten einde ze toe- passelijk te maken op al de lagere stan- den. Ik denk een wetsontwerp daarop li betrekkelijk te kunnen neêrleggen, bij de heropening van Januari. Deze tijding zal met genoegen verno men worden door tal van Staats en an dere bedienden en kleine burgers, welke er naar wachten, om zoo te zeggen, om zich een eigen te huis te koopen. Verduistering. Men schrijft aan den Patriote, welken wij voor dit zon derlinge nieuws verantwoordelijk laten Eenige dagen geleden stelde men in 't ministerie van oorlog, de verdwijning vast eener som van ongeveer een half millioen fiank, ontvreemd aan de kas van plaatsvervanging. Het ministerie van oorlog nam, als bewijzen van uitgave, valsche kwittanties aan, in dubbel opgemaakt, van 25o, 3oo, 5oo en 55o fr. en namen inhoudende van ingebeelde vrijwilliger mer premie. En wat deden, intusschentijd. onze in- tendenten Zij gaven omzendbrieven uit, maakten besluiten en bijzondere examen op. Daarenboven zaten zij die examen voor, of waren zij leden van de jury's. M.de minister van oorlog zou niets meer doen dan zijnen plicht indien hij aan de lastenbetalers, bij middel van het Staatsblad, kennis gaf van de omstan dige li rekeningen voor het jaar 1901, der kas van plaatsvervanging. De carottiers in de burgerwacht. Minister de Tröoz heeft aan de generaal- bevel hebbers en aan de korpsoversten eenen omzendbrief gericht, waarin hij zegt Wanneer een wacht door de plaatse- overheid wordt, aangeduid als hebbende de gemeente verlaten, en wanneer het wordt vastgesteld dat hij er niettemin den zetel zijner zaken behouden heeft en al daar is blijven wonen, zal hij niet van de controol geschrapt en onmiddelijk zal de hooge Overheid verwittigd worden. Tegen de kleine kroegen. Te Wetteren heeft de gemeenteraad een besluit genomen den 2 September 1902, dat voortaan geen nieuwe herbergen of drankslijterijen zullen mogen geopend worden indien de plaats waar de toog staat of waar drank geschonken wordt, geene oppervlakte heeft van ten minste vijf en twintig vierkantmeters. Daarenboven moet er een kelder zijn, hi bbende ten minste het vijfde deel van de oppervlakte der schenkplaats, en van vloer tot zoldering eene hoogte van im8o, en, gelijkvloers, ten minste ééne andere plaats, hebbende ten minste twaalf vier kantmeters, ofwel twee plaatsen, hebbende te zamen zestien vierkantmeters opper vlakte, bestemd tot het huiselijk gebruik van het gezin. Het huis. bestemd tot herberg, moet, buiten de hiervoren gezegde, met onder en boven, nog twee bewoonbare plaatsen, elk van minstens twaalf vierkantmeters oppervlakte, bevatten. Het moet bovendien voorzien zijn van eene opene plaats of koer, welke ten minste vijf en twintig vierkantmeters zal beslaan. Dit besluit is ook toepasselijk indien de drankslijter van woonst veran dert, of wanneer eene herberg heropge bouwd wordt. Wetten. De volgende wetten zijn in den Moniteur afgekondigd i° De wet op het spel, door den Koning onderteekend te Biarritz op 24 October 2° De wet, waarbij ter beschikking van de regeering gesteld wordt eene som van 7 millioen frank voor buitengewone toe lagen, ten bate der steden Oostende en Spa, De Gedenkschriften van President KRUGER, door hem zelf geschreven. Dat zoolang verwachte boek is in alle talen en in alle landen uitgegeven en bevat een schoon portret van den tachtig jarigen grijzaard. Elk verkocht boek brengt fr. 1.25 op voor de Boerenhulpkas. Dat belangrijk boek is te bekomen ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat 31te Aalst en in de Neder- landsche Boekhandel, Sint-Jacobsmarkt, te Antwerpen, aan den prijs van 6 fr. Aftruggelaars. De rechtbank van Gent heeft Vrijdag twee kerels, de ge naamde Polydoor Priem en Bieisnacte, die in Juli laatJtieden zekeren Edward Ysebaert, landbouwer, bij middel van htt schuppenaasspel een briefje van too fr. hadden afgetruggeld, elk tot 8 maanden gevangenis veroordeeld. Wordt gevraagd Een goede machinist. Breisters. Vragen werk Twee Bureelbedienden. Een smid. Een paardenknecht. Een kuiptr, (halve gast). Dagloonr rs en fabriek werkers. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Donderdag 25 De cember, (Kerstdag), M. Renneboog, Nieuwstraat. Creemboter. Markt van Woensdag 24 Decemb. 1902 5o Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Aalst. Diefstal bij Teirlinck, in de Dirk Martenstraat. De persoon, werk man ter statie, die door de Gendarmerie en de Politie werd aangehouden als een der vermoedelijke daders, is na door het Parket te zijn onderhoord geworden, da delijk in vrijheid gesteld. De aangehou dene heeft zijn onschuld onbetwistbaar bewezen. Een 38jarige stoker eener fabriek der Intendentstraat te Brussel, sedert 2 jaar getrouwd, heeft op zijne vrouw, die een paar jaren jonger is dan hij, verschei dene revolverschoten gelost. Beide echtgenooten schenen nochtans elkander goed te verstaan. Donderdag namiddag was de man met zijn boekje naar de spaarkas gegaan om eenig geld te storten. Wat er gebeurd is weet men niet, doch rond middernacht kwam hij dronken thuis. Hij had geen geld meer en had daaren boven zijn spaarboekje verloren, - Zijne vrouw maakte eenige aanmerkin gen op zijn gedrag. De twist, welke spoedig geëindigd was, herbegon 's mor- gends, en de man, welke beweerde niet te weten wat er gebeurd was, werd zoo kwaad, dat hij henen ging zonder te willen ontbijten. Eenige oogenblikken nadien echter kwam hij terug en eenen revolver te voor schijn halend, loste hij zes schoten op zij ne vrouw, die getroffen werd in den buik, het hoofd en den arm, met welke zij haar gelaat beschermde. De geburen snelden toe en ontwapen den den man, om hem aan de policie te leveren. Dc toestand van de vrouw is hoogst gevaarlijk. De plichtige, ondervraagd, betoont spijt over het gebeurde, en veiklaart, geschoten te hebben om zijne vrouw te dooden. Hij had den revolver over acht dagen op de oude markt gekocht. De Marollenwijk te Brussel, was maandag nacht het tooneel van een bloe dig drama, dat denkelijk een menschen- leven zal kosten. Een loodgietersgast kwam dronken in de herberg zijner schoonouders. Hij zocht twist met hen, viel zelfs zijnen ouden, half blinden schoonvader aan en, hem op den grond werpend, overlaadde hij hem met slagen. De oude man kon echter, in eene uiterste poging om zich te verdedi- gen, een mes grijpen en er den deugniet 4 vreeselijke steken meê toebrengen., die zijn leven in gevaar stellen. De vader heeft zich ter be schikking van het gerecht gesteld. Op de lijn Brussel-Namen, te Saint- Denis-Bovesse, is een koopwaren trein, groptendeels samengesteld uit ledige wa gens, ontriggerd, door het breken van eene koppelketting. Daar het voorste ge deelte van den trein nu stopte, werd dit ingehaald door het nog voortrijdende vol gende gedeelte en een vreeselijke schok wierp de wagons over elkander. Verschei dene werden in splinters geslagen en het verkeer op de baan was totaal onderbro ken. Een remdraaier werd gekwetst. Zaterdag avond eenige minuten na 7 uren, hoorde vrouw X., wonende Nij- verheidslaan, 125, te Gent (café Congo), aan hare deur kloppen. Niets kwaads vermoedend opende de vrouw de deur en bevond zich tegenover twee zwartgemaakte kerels, waarvan een haar bij de keel greep en op den grond wierp. De tweede aanrander stak haar den voorschoot in den mond om haar het roepen te beletten. De vrouw werd door een der aanran ders in bedwang gehouden. Daartoe zette de booswicht zich met de knie op hars borst en dreigde haar met een mes datfcj in de hand hield. Middelerwijl was de tweede scheh aan het doorsnuffelen der meubels s nam hij het geld mede dat hij vond. A'les is zoo in stilte gebeurd dat enkele der geburen iels gehoord heeft! Dt schelmen zijn dan ook ongestoord km. nen vertrekken. De vrouw kan geen signalement va hare aanvallers opgeven. Enkel weetsj dat beiden een capuchon droegen en hunner een baard had. Men heeft eet stappen voorbij de woning, waar de a val gebeurde, een hoogen hoed gevonden. Of die aan de aanvallers toebehoort men nog niet. Men klaagt over den erbarmelijke» toestand waarin de verlichting dier wa- kerswijk zich bevindt. Men brandt er nog altijd petroollantaarn, terwijl de ga:' ding op eenige stappen van daar ligt. V. De Meulemeester, vleeschhm- wer, wonende Kortrijkschen steenweg tt Gent, stond vrijdag morgend in het slacht huis op het scheiden van een kalf te am, wanneer hij eenen misstap deed en achta over viel. De man kwam met het hoofd S recht op een ijzeren haak en bleef er aan hangen tot dat de hoofdhuid scheurde. De Meulemeester is in een naburige apotheek verzorgd geworden. Hij verloot veel bloed uit de hoogst pijnlijke wonde, Woeste kerels. Zes mannen maak ten maandag nacht, rond 2 uren, twist# de herberg van C. Keuninck, Garenmatkt, te Gent, en mishandelden de herbergje- ster en een bij haar inwonend meisje. Vervolgens begonnen zij alles aan stok ken te slaan wat onder hunne handa viel. Een nachtwaker van de policie, Colaert, kwam tusschengesprongen, doe deze werd ook door de woestaards aan gevallen. Hij trok dan zijnen sabel zich te verdedigen en zekere D. N., wo nende Oude Vest, werd erg gekwetst aa het linker oor. Hij en een tweede persooi een inwoner van het Godshuishammt- ken, werden aangehouden. Eene geschiedenis, die ons voor komt alsof wij die reeds vroeger geleza hadden, wordt uit Tongeren aan da Patriote geschreven Twee nonnen bedelden in de pastonje en groote hoeven van den omtrek; Ida kregen zij eten, daar geld en, zekeren dg op de baan zijnde, ontmoetten zij dokter X., die met zijne chees naar huis reed. Een der nonnen naderde en vroegol beiden ccn eind wegs mochten meerijda M. X. stond dit toe, nam haar teschke aan en stak zelfs de hand uit, haar te helpen instappen. De non bedankte voor die dienste digheid maar M. X. greep toch hand... eene mannenhand. Dadelijk had hij tegenwoordigheids geest genoeg, den kerel achteruit te stoe ten hij zweepte het peerd en galop voort. Aan de eerste herberg hield hij stil, verteldé zijn avontuur en opende da reiszak waarin hij twee scheermessen, zeep, een open mes, een dolk en revolvers vond. Dadelijk werd eene klopjacht gehonda en weldra vernam men dat de bandie® te Maastricht aangehouden waren. Schrikkelijke moord te Temscbt Zaterdag namiddag, tusschen 2 en i ure, heeft de genaamde Leonard Smet, wonende op den Oostberg, aldaar zijs vrouw Maria Rooman, den hals bijm afgesneden terwijl zij bezig was haar ha; te kammen. Het slachtoffer kon nog ornte het uitstorten van eenen bloedstroom i: een geburenhuis vluchten, waar zij laatste woorden uitsprak Mijn ma heeft mij deze wond toegebracht. uDaaros viel zij plotselings dood. Zij waren slechs sedert October getrouwd. Man en vroaï waren beiden rond de 24 jaren oei Sommigen zeggen dat de oorzaak deze misdaad voortkomt uit jaloerschbeid, ander willen bewijzen dat er twist ontstza was over geld, dat de man nog mots! trekken als remplagant van het leger, daar hij beweerde dat dit aan zijne moe der toekwam. Het slachtoffer was in eet belangwekkenden toestand. De moordenaar was gaan vlucbtn maar werd onder weg aangehouden Q naar Dendermonde ter beschikking n- M. den procureur des konings vervoeri Zondag morgend is de genaamde Smet, mandenmaker, op den Oostberg aldaar, geconfronteerd in bijwezen der rechten van het parket, met het lijk zijner vrouw, dat nog in zijne woning lag. Hij heer. alles koelbloedig bekend. Hij zegde haï den hals afgesneden te hebben met zijt mandenmakers, een snijtuig dat geweldig scherp van snede is. Volgens men vertelt moet hij verklaard hebben, dat hij zijne vrouw vermoord had uit jaloezie en ook omdat zij be overal te kort deed in zijne faam. Volgefi gezegden der geburen was het een onge lukkig paar. Nauwelijks waren zij dnt maanden getrouwd. Van de eerste dag" huns huwelijks was er ruzie in huis sloeg de man zijne vrouw. Hij was dt kameraad van den moordenaar die te Steendorp over eenige maanden zijn lie- op de gruwelijkste wijze om het leven bracht. Zij hadden te samen bij het leger gediend en beiden hun portret laten trek* ken in soldatenkleeren, dat nog bij voor noemde Smet in huis hing. Zondag M de lijkschouwing en de confrontatie is lid lijk der vermoorde vrouw naar het gast huis te Temsche gedragen. Volgens wij vernemen zou Smet, dt moordenaar zich krankzinnig houden. De groote muziekmaatschappijen van den Borinage verdwijnen een voor een- Eene maand geleden was het de bettit

De Denderbode | 1902 | | pagina 2