Zondag 28 December 1902 5 centiemen per nummer. 56slc Jaar 5760 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Inschrijving voor den Paus. OM ZES MILLI0EN Werving van Vrijwilligers. Lange Winters. Tegen keelpijn. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3i December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE eiUH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 27 December 1902. De Bond der Catholieke Dagbladschrij vers opent heden, Kerstdag, zijne ge wone inschrijving voor de nieuwjaars giften aan den Paus, onder de hooge bescherming van Zijne Eminencie den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen en van Hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen van België. Door er aan te houden, elk jaar aan het hoofd onzer lijst in te schrijven, hebben de Bisschoppen deze nieuwe uitdrukking van ons catholiek geloof en van onze ge meenschap met de Kerk van Rome, die, wij weten het, 't hart van den H. Vader diep treft, willen bekrachtigen. Op elk onzer verhooren heeft Zijne Heiligheid, ons met Zijne genegenheidsbewijzen overladend, ons herhaald hoe aangenaam Hem die jaarlijksche betooging is, waar door dc Belgische catholieken de bijzon dere liefde, welk# Hij hun toedraagt, be antwoorden. In de maand April 11. nog, toen hij ons zag vertrekken, is zijn laat ste woord geweest «Tot aanstaande jaar ik verwacht u. Ware die vaderlijke uitnoodiging geen voldoende prikkel voor onzen iever, hoe- vele beweegredens zouden wij bovendien niet hebben om voort te gaan in dat werk, zoo hoofdzakelijk Belgisch in zijnen oor sprong,. en dat wij de vreugde hebben thans door andere landen te zien na volgen. De toestand, waarin de Paus gebracht is door een heiligschendenden statenroof, vermindert de hulpmiddelen van den H. Stoel, onontbeerlijk voor de vervulling zijner zending, terwijl eiken dag, met de vorderingen der geloofsprediking in steeds meer verwijderde landstreken, zijne noodwendigheden en zijne lasten aangroeien. Het doel der sekten, wanneer zij zoo hardnekkig het Pausdom aanvallen, is de Kerk in haar wezen zelf te treffen, er de grondvesten van te vernietigen, de rots zelve waarop zij berust: Gij zijt Petrus, heeft Onze Zaligmaker aan den Prins der Apostelen gezegd, en op dien rotssteen zooals die naam beteekent, zal ik mijne Kerk bouwen... De raadsbesluiten van God, wanneer Hij die beproeving toelaat, zijn ondoor dringbaar en aanbiddelijk het is onze troost met zekerheid te weten dat die be proeving slechts voorbijgaande is en met eene zegepraal zal eindigen. In afwachting van dien dag, hebben de catholieken voor plicht, zich nauwer dan ooit rond het zienlijk hoofd der Kerk te scharen, Hem te ondersteunen in de verdediging van het geloof, Hem door alle middelen in hunne macht te helpen in het vervul len zijner apostolieke zending. Dien plicht het zal hunne eeuwige eer zijn, hebben de Belgische catho lieken altijd begrepen en op bewonde- rensweerdige wijze in het werk gesteld. «o» 32* Vervolg. Hij bevalt mij, bij bevalt mij opper best. Toen de koffie gebruikt was Gisèle had zich al met hare gouvernante verwij derd stond Sorandal op om afscheid te nemen. Hij zegde dat dringende zaken hem naar Parijs riepen. Mev. Dorgeur deed hem met weifelen de stem en met eene beminnelijkheid, waarin een scherp opmerker wel iets ge dwongen zou gevonden hebben, beloven dat hij spoedig te Pierrefite zou terugkee- ren. Dorgeur deed zijnen gast uitgeleide tot aan het hekken. Voor den monumentalen trap van het terras, waar de baron d'Amfreville nog voor het laatst de zon had zien ondergaan, stond het geheele dienstpersoneel bij el kaar. De bediende, die Sorandal bij Dorgeur had aangediend, was terstond daarop naar de keuken gegaan en had daar het be langrijke nieuwsken verteld, dat als een loopend vuurken was overgewaaid naar den stal M. Sorandal bracht een bezoek op het kasteel. Er is geene christelijke familie die niet in hare jaarlijksche uitgaven het aandeel van den Paus voorziet. De bijval onzer inschrijving, heden voor de vijfde maal hernieuwd, zonder in het minst den steeds meer en meer bloeienden St-Pieterspen- ning te kort gedaan te hebben, is er een klaarbüjkend bewijs van. De vier eerste inschrijvingen hebben meer dan een half miljoen ingezameld, door de kinderlijke godvruchtigheid zijner geliefkoosde zonen ter beschikking van den H. Vader gesteld. Onze oproep, wij zijn ervan overtuigd, zal dees jaar eene nog edelmoediger be weging verwekken. Onze Heilige Vader Leo XIII zal den 3 Maart aanstaande den vijf en twintigsten verjaardag zijner verheffing tot de pauselijke weerdigheid bereiken wij zouden te dezer gelegen heid hem de diepe liefde van België wil len betoonen door eene nog prachtiger gift dan de vorige, ten bewijze van onze onwrikbare verkleefdheid aan de onster felijke Kerk en het onsterfelijke Pausdom. De inschrijvingslijst is van heden af open. De inschrijvingslijst zal te gelijker tijd door al de catholieke dagbladen des lands afgekondigd worden. De namen der inschrijvers zullen ver- eenigd worden in een album, dat den H. Vader zal overhandigd worden met de opbrengst der inschrijving. Het Bureel van den Bond der catholieke Dagbladschrijvers DE ONDERVOORZITTERS, DE VOORZITTER, Gust. Somville, Jan Huyghe. Louis Gille. DE PENNINGMEESTER, DE SCHRIJVER, Fr. De Ceuster. Leo Mallié. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van DEN DENDERBODE, of aan M. Leo Mallié, 5z, Bergstraat, Brussel. NATIONALE MILITIE Wie als vrijwilliger bij het leger dienst wil nemen, hoeft zich te richten tot het Gemeentebestuur ter ver krijging van de daartoe noodige stukken dit Bestuur verwijst hem naar de militaire Overheid, bij welke hij zich kan aan melden. I. AANNEMING. Algemeene voorwaarden. De kandidaten moeten de van de miliciens vereischte voorwaarden van geschiktheid vervullen en ten minste im55 lang zijn. Bijzondere voorwaarden. .y°or de vrijwilligers van beroep Belg zijn (1) en 16 tot 35 jaar oud (2). (1) De vreemdelingen die in België milicic- plichtig zijn of die het recht hebben de Belgische nationaliteit tc kiezen, kunnen insgelijks tot den dienst aangenomen worden. (2) Wie reeds gediend heeft, mag dienst nemen tot den leeftijd van 40 jaar. Ja, Sorandal, dezelfde die verdacht was geweest van den moord op baron d'Am freville. Vol nieuwsgierigheid waren allen toe- gesteld. Toen Sorandal naderde in druk gesprek met Dorgeur, begonnen zij met elkaar te fluisteren. Hij is het, hoor, ik herken hem zeer goed, mompelde Maihurine, het kleine dienstmeisje hem heb ik zien spreken met M. den baron, den dag voor... ge weet wel. Ja; ik herken hem ook, zegde de hovenier. Sorandal hoorde of giste, wat zij met elkander fluisterden, en hoewel het bene den de weerdigheid was van een man van zijnen stand, om de aandacht te schenken aan hetgeen de bedienden onder elkander zegden, kon hij niet nalaten even te blij ven staan, zich om te keeren en den fluisteraars een blik toe tc werpen zoo grimmig, zoo dreigend, dat verscheidene uit het troepken verbleekten en zich ach ter hunne kameraden verscholen. Dorgeur begreep dat deze nieuwsgie righeid der bedienden ongepast en hoogst bekedigend voor zijnen gast was hij wist niet wat hij doen moest om den on- aangenamen indruk Weg te nemen en bromde verstomd Verduiveld, wat voeren al die vle gels daar uit Voor de vrijwilligers van het contin gent deel moeten nemen aan de eerst komende militieloting. Voor de vrijwilligers met premie min der dan 3o jaar oud zijn (3), aan de mili tieloting hebben deelgenomen en vrij van allen dienst zijn. Voor de opnieuw dienstnemenden met onbepaald verlof of met bepaald verlof zijn of er aanspraak op hebben. II. DIENST. De vrijwilligers teekenen voor een militietermijn De vrijwilligers van het kontingent en de vrijwilligers met premie volbrengen denzelfden weikelijken dienst als de mili ciens, De vrijwilligers van beroep blijven in werkelijken dienst gedurende 5 jaar, indien zij vóór hun 17 jaar dienst nemen gedurende 4 jaar, indien zij na hun 17 jaar dienst nemen gedurende 3 jaar, indien zij na hun 18 jaar dienst nemen. Opnieuw dienstnemenden teekenen maar voor een termijn werkelijken dienst van 2 jaar. III. VOORDEELEN. a) Keus van het korps voor de vrij willigers met premie. b) Verlof van veertien dagen per jaar werkelijken dienst voor de vrijwilli gers die 18 jaar oud zijn. c) Nieuwe dienstneming. Zie I en II hierboven. d) Vergelding. Vrijwilligers van beroep vergoeding van 35 fr. per maand werkelijken dienst, te rekenen van 18 jaar. Vrijwilligers van het kontingent ver goeding van 3o fr. pier maand, te rekenen van de oproeping onder de wapens van hunne milicieklas. Vrijwilligers met premie premie van i,5oo tot 1,700 fr. volgens het wapen. Opnieuw dienstnemenden 35 fr. per maandwerkelijken dienst,zoo zij soldaat, 40 fr., zoo zij korporaal of brigadier, en 5o fr., zoo zij onderofficier zijn. In geval van wederoproeping onder de wapens zelfde vergoeding als tijdens den gewonen werkelijken dienst, en, voor de huisvaders, zelf indien zij geene vergel ding genieten, dagelijksche vergoeding van fr. o,5o, zoo zij één kind, van 1 fr., zoo zij er meer hebben. e) Aansluiting bij de lijfrentkas voor de militairen die eene vergoeding genie ten, met bewilliging der aanmoedigings- premiën verleend door de wet van 10 Mei 1900 op ouderdomspensioen. v) Bedieningen. Toelating van de vrijwilligers en de oud-vrijwilligers tot de bedieningen bij het leger voorkeur ver leend aan de onderofficieren, de korpo- ralen of brigadiers en de vrijwilligers voor de toelating tot de bedieningen in de beheeren van den Staat. g) Peftsioen. Aan de onderofficieren die 40 jaar oud en niet tot eene Staats- (3) De oud-militairen mogen dienst nemen tot den leeftijd van 36 jaar. Sorandal lachte spottend en antwoord de Wel, dat is zeer natuurlijk, zij wil len den man eens zien, die men twee da gen lang den moordenaar van den baron heeft genoemd. O Neen, neem het hun niet kwalijk, weerde, zij zijn niet de eenigen, die mij blijven verdenken. Ik heb het u zooeven reeds gezegd zelfs wanneer de justitie zelf hare dwaling eikent, blijft er altijd tegen den man, die onrechtveerdig ver dacht is, een twijfel, een vermoeden be staan, dat als eene onuitwischbare smet op hem rust. Och kom, wat duivel zegt ge mij daar 1 Wees gerust, ik zal die vlegels wel eens zeggen, waaraan zij zich te houden hebben. Neen, doe dat niet, als ik u verzoe ken mag, ik vind hunne nieuwsgierigheid zeer vergeeflijk. Komaan, weerde heer Dorgeur, nu is het tijd dat wij afscheid nemen. Noem mij geen mijnheer, zeg neef tegen mij, wat duivel, ik houd veel van mijnt- familie. Ik heb met u eenige aller gezelligste uren doorgebracht en het zou mij spijten, wannter onze vriendschap daarbij blijven moest. Dat zal toch im mers met gebeuren, gij komt toch nog wel eens bij mij terug en spoedig, niet waar bediening toegelaten, 20 jaar werkelijken dienst tellen. IV. - RESERVE-VRIJWILLIGERS. De vrijwilligers van al de soorten, de miliciens en de plaatsvervangers kunnen, op het oogenblik van hun vertrek met onbepaald verlof, er toe gemachtigd zijn den datum hunner afdanking uit de reserve voor twee of voor vier jaar uit te stellen. Er wordt hun eene vergelding toegekend. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, J. de Trooz. Het zijn de lange winters die nu op de tong rijden In de andere eeuw was de winter van 1811 bijzonder lang en stuur, hij begon den 7 November, de thermo meter van Reaumur daalde eensklaps tot 18 en 16 graden Napoleon was met zijn groot leger in Rusland hij had de fout bedreven in Rusland te willen overwin teren na lang talmen verliet hij Moscou, doch werd achtervolgd door de Russen in de eerste dagen van den terugtocht was het Fransch leger in den besten staat.Den 7 November begon een winter, welke al de voorgaande in strengheid te boven ging de wegen werden bijna onbruik baar voor de rijtuigen een groot getal soldatc.i, aangetast door de vermoeidheid- en de ijselijke koude, stierven al gaande, en als zij stil stonden, ondergingen zij dit ijselijk lot men zag op het gelaat van deze oude krijgsmannen, die op honderd veldslagen aan de dood ontsnapt waren, menigmaal de trekken, die hunne laatste oogenblikken aankondigden. De nacht wachten voornamelijk waren voor hen ongelukkig. In korten tijd had het leger meer dan 3o.ooo paarden verloren, die geheele ruiterij was welhaast daarvan teenemaal ontbloot al de bagagiën, alsook de kanonnen, bevonden zich zon der bespanningen den 14 November bleef er van dit leger, hetwelk 575,000 mannen en 1180 stukken kanon telde, niets meer over dan een (-verschot van volk,die in de grootsteellende voor hunne vijanden de vlucht namen. Twee maanden later gaf eene gazet van Petersburg eene algemeene opgaaf van het verlies hetwelk het Fransch leger had ondergaan te weten officieren van den staf en andere krijgsgevangenen 6000 soldaten i3o,ooo kanonnen genomen 900 geweren 100.000 wagens en cais sons 25,000 soldaten bevrozen in de omstreken van Wilna 55,ooo Fransche soldaten in het distrect van Mohilow, Witepak, Smolensk en Moscou 253,000. Nadat de keizer eenige dagen met zijn ongelukkig leger had voortgetrokken, nam hij eene slede en spoedde zich naar Frankrijk, vergezeld door den hertog van Vicence (Caulincourt). Hij kwam den 10 December te Warschau aan, alwaar hij aanstonds zijnen ambassadeur, alsook de leden van den raad, in het Hof van Enge land, alwaar hij afgestapt was, bij hem deed komen. Gij hebt mij zoo hartelijk ontvangen dat ik niet aarzelen mag, u dit te beloven, neef. Zoo is het goed, en denk nog eens na over hetgeen ik u heb aangeboden, wij moeten daar bij eene volgende gelegen heid nog eens over spreken. O, neen, mijn besluit staat vast en wij zijn overeengekomen dat onderwerp niet meer aan te roeren. Goed, goed, denk er toch maar eens over na, misschien komt gij later nog wel tot andere gedachten. In elk geval, tot weerziens hoe eer hoe liever, ont houd goed dat ons huis het uwe is, gij zijt hier 't huis. De beide mannen drukten elkaar har- lelijk de hand. Dorgeur bleef aan het hekken staan, totdat Sorandal uit het gesticht was, toen keerde hij zich om en ging met snelle schreden naar de bedienden. Deze voorzagen dat hun een storm bo ven het hoofd hing en wilden zich haas tig uit dc voeten maken, maar Dorgcnr wenkte hun met eene driftige beweging, dat zij moesten blijven staan. Heidaar I schreeuwde hij met zijne donderende stem, blijft hier, ik heb u iets te zeggen. De bedienden bleven angstig staan en Dorgeur plaatste zich recht voor hen. met de armen over elkaar, terwijl hij op stien- gen toon voortging Hij kwam den nacht van den 18 De cember te Parijs, denzelfden dag waarop het 29e bulletijn genoegzaam al zijne ver liezen had openbaar gemaakt. Men ver wachtte hem in het geheel niet op hel kasteel, als wanneer een zeer slecht rijtuig, waarmede hij eenen weg van 400 uren bad afgelegd, zich voor de poort van de Tuileries vertoonde. In 1835 is de winter begonnen met October en t vroos 48 dagen achtervolgens. In 1844 vroos het 90 dagen. In 1854 82 dagen. De winter van 1879 80 was ook lang en streng. Een der hardste winters was van 1880 tot 81. Maar de langste winter van de andere eeuw was in 1890. Men zal zich dit nog herinneren het begon toen te vriezen in den nacht van den 24 lot den 25 Novem ber, juist op Sinte Catharina, martelares, en 't vroos geheel de maand December, 't vroos 23 dagen van Januari, 18 dagen van Februari, 14 dagen van Meert en 2 dagen in April. De Schelde lag zoo vast als een dorschvloerte Tcmsche bakte men wafelen op de Schelde 't was niet meer gebeurd sedert i835. Antwerpen was geblokkeerd van 't ijs. Vóór tien dagen was 't bitter koud en liepen de menschen in warme jassen ge borgen over de straat en kloegen van den vroegen winter en den scherpen Noorde- wind. Intusschen is het weder fel verzacht, en ziet, nu klagen de lui nog meer. Waar van dan Van de slijkerige wegen, de stortbuien de natte voeten en vooral van keelpijn. Ja, geen tijd in 't heele jaar, waarin de mensch meer onderhevig is en lijdt aan heeschheid en keelpijn, dan in de voch tige winterdagen. In de verwarmde ka mer is de lucht droog, gewoonlijk al te droog buiten daarentegen is zij kil en vochtig de plotselinge overgang van de droge in de vochtige lucht werkt nadee- lig op de slijmvliezen der keel en brengt dikwijls heeschheid en keelontsteking voort. Een leelijk geval, als ge dor en schor en heesch moet toeluisteren zonder een woord te kunnen meëspreken als de beste spijs en de lekkerste drank smake loos door de keel afgaat. Bestaat daar geen huismiddel tegen Jawel. Een priester van Amerika, die, zooals daar meer het geval is, ook de lichamelijke ziekten behandelt, schrijft daarover in een vlaamsch blad van Noord Amerika Depere-Standaard volgend artikel, dat wij ter lezing aanbevelen. Indien gij of een uwer familie door keelontsteking aangetast zijt, weest niet ongerust, daar het gemakkelijk genezen kan worden. Toen zij eenige jaren gele den in Engeland woedde, vergezelde ik Dr Field op zijne ronde om getuige te zijn van de wonderbare genezing, die Ik heb u te zeggen, dat ik ernstig ontevreden over u ben en dat zoo iets als daareven niet meer moet voorkomen. Wat heeft dat te beteekenen en wat durft gij u wel vermeten, vlegels die gij zijt M. So randal is mijn neef en mijn vriend en ik sta er op dat hij door u zal behandeld worden met alle achting en onderschei ding, waar hij recht op heeft. Eene waar schuwing zal wel voldoende zijn, wil ik hopen ik ben niet voornemens voor eene tweede maal te waarschuwen, laat u dit voor eens cn voor altijd gezegd zijn. En nu vooruit, aan uw WL-rk en vlug wat. Hebt ge ooit zoo iets beleefd De bedienden hadden hem zwijgend aangehoord. Hij keerde zich omen trad het kasteel weer binnen. Eerst toen hij weg was, begonnen zij weer te fluisteren. Ik heb het 11 wel gezegd, zegde de kamerdienaar, die oude is niet gemakke lijk, als hij begint. Gij moogt er van zeggen wat gij wilt, sprak Louis, de deftige koetsier, maar die man heeft geene opvoeding ge- noien. Wat een taal De hovenier schudde het hoofd en mompelde Wij moeten doen wat hij beveelt, maar zooveel blijft toch zeker, dat die Sorandal mij niet bevalt. De meesten zegden hij bewerkte, terwijl de patiënten van an deren bezweken. Het geneesmiddel, dit zoo snel werkte, is heel eenvoudig. Al wat hij meênani zwavelpoeder of solferbloem en een pen- neschacht, en hiermeê genas hij iederen lijder zonder uitzondering. Hij deed een lepel voljbloem van zwavel in een wijnglas vol water, en roerde het met zijn vinger in plaats van met een lepel, daar zwavel zich niet gemakkelijk met water vermengt. Als de zwavel goed geroerd was gaf hij deze als gorgeldrank, en in tien minuten was de patient buiten gevaar. Zwavel doodt alle soorten van wild vleesch in mensch, dier en plant binnen eenige mi nuten. In plaats van den gorgeldrank uit te spuwen, raadt hij aan dien op tc slik ken. In gevallen waarin hij geroepen werd, als het wild vleesch hel gorgelen bijna verhinderde, blies hij de zwavel door een penneschacht in dc keel, en zoodra het wild vleesch zulks toeliet, liet hij gorgelen. Nooit verloor hij een patient aan diphteria of keelontsteking. Als de pa tient niet kan gorgelen en ge geen pen neschacht hebt, neem dan een brandende kool, strooi er een of twee lepels vol bloem van zwavel over, laat den lijder dit ina demen door het hoofd er boven te hou den, en het wild vleesch zal sterven. Rij kelijk gebruikt kan de heele kamer er meó gevuld worden waarin de patient kan rond wandelen en die lucht inademen. Deze wijze van een kamer met zwavel te berooken, is ook dikwijls de genezing ge weest van erge verkoudheden in het hoofd, borst, enz., en wordt aanbevolen bij gevallen van asthma en tering. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, opZoNDAG 28 Decem ber 1902, M. Callebaut, Botermarkt. Voor eenige dagen jammerde een liberaal blad op erbarmelijken toon over de crisis, welke de liberale partij te door worstelen heeft, en welke zich zoo wat heel Europa door gevoelen doet. Gelukkig voor l'Indkpendance, het geuzenblad. dat wij bedoelen, heeft het nog naïefheid genoeg behouden, om zich te troosten met zinledige beschouwingen als deze De liberale denkwijze kan niet sterven, omdat zij beantwoordt aan de edelste verzuchtingen van den be schaafden mensch, die zijner handelin gen, zijner rechten en zijner plichten bewust is. Woorden, bombastische, ijdele woor den. Het liberalism, heeft Chateaubriand gezegd, is enkel en is nooit iets anders geweest dan de valsche munt der vrij heid. De menschen hebben die valsche munt leeren kennen, de eenen voor en de ande ren na velen met schade en met schande, maar toch leeren kennen. Is het wonder, dat die valsche munt nu door niemand meer gewild wordt Mij ook niet. Zeg eens, deed een ander zich met gedempte stem hooren, weet gij wat juf vrouw Victoire, de gouvernante van juf vrouw Giséle, toen zij Sorandal zag, erg bang werd, zoo bang als een wezel. Zoo. Ja, zij beefde over haar geheele li chaam, zij schreeuwde van angst, toen hij haar wilde naderen, zij durfde hem niet eens aanzien. De bedienden zagen elkaar zwijgend aan, geheel onder den indruk van het ge hoorde, ten slotte zegde er een Dat is vreemd. Wie weet, fluisterde een ander, heeft dat onnoozel meisje niet het een of ander voorgevoel. De dikke koetsier zegde ep zijnen toon van gezag Soms hebben onnoozelen begrip van dingen, waar een verstandig mensch niets van kent. De hovenier sprak met zekere plech tigheid Toen die man voor de eerste maal op het kasteel kwam, is er een groot on geluk op gevolgd. God geve dat hij nu niet voor eene tweede maal hier onheil komt brengen. Verder werd er geen woord gewisseld de bedienden verspreidden zich en gingen aan hun werk. 'Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1