Een slachtofier van slechte lezing. Land- en Tuinbouw. wVoor den Paus. Prijskamp van VET VEE. Wet tegen de dronkenschap. Komt te verschijnen: Van tak op tak. Een ander groot man. - Hoe begrijpt men dat Priesterlijke benoeming. AALST. Allerhande nieuws. Institiit du Doer L. D0GNIA11X Holland. Naar aanleiding van het kwaad, dat gesticht wordt door sommige uitstallingen van pornographischen aard in boekwin kels, en de verspreiding van zedelooze briefkaarten, platen en geschriften, deelt men het volgende mede Op het oogenblik zit in een huis van bewaring in een onzer groote steden een jongmensch van 17 jaar, wiens geschie denis allertreurigst is. Het is de zoon uit een eerzaam huisge zin, wiens vader jegens hem in geen zijner ouderlijke plichten was te kort gekomen en zich vele offers getroost had, om hem een goede opvoeding en goed onderwijs te geven. Het kind moest iederen dag voorbij een winkel gaan, waar zedelooze plaat werken en boeken, welker titels diepe verdorvenheid verraden, uitgestald lagen, en waardoor ook hij, naast zooveel ande ren, staan bleef. In het geheim kocht hij eenige dezer boeken, waarin reclame ge maakt wordt voor inrichtingen te Parijs, welke wij niet nader wenschen aan te duiden. Op zekeren dag ging hij ervan door, en nam 1800 gulden mede van zijn patroon. Hij begafzich dadelijk naar een dier holen van de wereldstad, waar hij in schande lijke ongebondenheid in drie a vier dagen het geld verspilde. Gedwongen om terug te keeren, werd hij door de politie gegrepen en opgesloten. En thans biedt hij het droevig schouwspel van een jongmensch, naar ziel en lichaam bedorven, die ongevoelig is voor de droef heid zijns vaders en de tranen zijner moeder. Verschrikkelijke geschiedenis: hij heeft bekend tot den diefstal gebracht te zijn door zijn begeeren naar de vermaken, welke hem in die vuile boeken waren afgeschilderd, en welke hij voor een 25 gulden tegelijk gekocht had met het geld. dat hij gestolen had. Dit is nu eens een geval, dat bekend wordt, maar hoevelen zijn er, die vallen even diep als deze Waarlijk het wordt meer dan tijd zegt de a Nieuwe Deut sche Courant waaraan wij dit verhaal ontleenen, dat onze christelijke Regee- ringsmannen eens maatregelen nemen om onze straten te zuiveren van die pest- stoffên, welke in vuile afbeeldingen en boeken maar al te gemakkelijk onder ieders bereik kunnen komen en, God alleen weet, hoeveel slachtoffers maken. Geneeskundige eigenschappen van den wijngaard. Niet alleen levert ons de wijngaard in den herfst zijne lekkere vruchten maar bovendien trekken wij er in de lente een heelend vocht uit.te weten, het bloeiend sap. Het is van overouds bekend dat het wijngaardsap, hetwelk wij bekomen door laten snoei in het voorjaar, een uitstekend geneesmiddel is voor zieke oogen. Jaarlijks vangen wij het wijngaardsap van planten, die wij daarvoor uitsluitelijk beschikken en nooit hebben wij er genoeg van. Het sap heeft eene lichtgroene door schijnende kleur en bezit de eigenschappen ontsteken oogen op korte dagen volkomen te genezen hiervan hebben wij bewijzen bij groeten en kleinen Het is zeer nadeelig voor de vruchtge- ving van den wijngaard dat dit sap uit de ranken loopt maar daarom beschikt men er afzonderlijk eenen wijngaard voor. Ziehier hoe men te werk gaat. Men snoeit de wijngaardranken in de maand Maart en steekt deszelfs uiteinde in een fleschke om het sap op te vangen. Men kan dit onbeperkt lang bewaren om er in voorkomend geval de lijdenden mee te helpen. Daarvoor laat men in het zieke oog eenige druppels vallen of baadt dezelve met het heilzame vocht. Fr. L. (Handelsblad). Wij kondigen aan 't boofi '*n Cms nummer van heden de i..-ij..ng voor den Paus af. Men kan inschrijven ten Bureele van 'Den Denderbodé of zijne inschrij ving zenden aan M. Leo Mallié 52, Berg straat, Brussel. Wij vernemen dat er zooals voorgaande jaren alhier, te Aalst, een Kampstrijd van vet Vee te gelegenheid van Paschen zal plaats hebben. Onze landbouwers zijn dus verwit tigd. Wij vernemen ook dat het Syndicaat der Vereenigde Aalstersche Vleeschhouwers besloten heeft geen deel te nemen aan den Kampstrijd van Vet-Vee die zal plaats hebben met Paschen. Van den anderen kant vernemen wij nog dat, niettegenstaande die beslissing, den Kampstrijd zal plaats hebben en dat de Commissie alles tot een goed einde zal weten te brengen zonder de medewerking der Aalstersche Vleeschhouwers. Met den eersten Januari aanstaande komt in Engeland de nieuwe wet tegen de dronkenschap in voege. Het was hoog tijd dat er iets gedaan werd, want de toe stand is, bijzonder in Londen en de andere groote steden, oprecht schandelijk. Ik geloof dat er geen land in de wereld is, waar gedurende de laatste jaren de dronkenschap zich zoo uitgebreid heeft als in Engeland, en ongelukkiglijk is dit niet alleen het geval tusschen de lagere klassen der bevolking, maar ook de mid del- en opperklassen zijn er het slacht offer van. En wat zeker het schandelijkste is van al, is het groot getal vrouwelijke dronkaards welke men eiken avond in de straten van Londen ontmoet ik geloof dat ze bijna de meerderheid uitmaken 1 Onder de nieuwe wet zal men zeer voorzichtig moeten zijn, wil men zich niet aan erge gevolgen blootstellen. Tot hier toe kan een policieagent slechts een dronkaard naar den amigo voeren wan neer hij moedwillig te werk gaat, straat- lawijd maakt of zoo dronken is dat hij niet meer op zijne beenen kan staan. Onder de nieuwe wet zal het voldoende zijn teekens van dronkenschap te geven door op straat te zwijmelen of tegen de huizen te leunen om voor den nacht op gesloten te worden, en 's morgends ofwel eene geldboet, ofwel eenige dagen gevan genis te krijgen. Van af Nieuwjaar ook zal de magistraat gewone dronkaards, welke meermalen aangehouden zijn, kunnen veroordeelen tot een verblijf van 3 maanden in een 11 Inebriates House of bijzonder gesticht voor dronkaards. De aanbidders van Bachus en Gambrinus zullen zich mogen koes houden. De Gedenkschriften van President KRUGER, door hem zelf geschreven. Dat zoolang verwachte boek is in alle talen en in alle landen uitgegeven en bevat een schoon portret van den tachtig jarigen grijzaard. Elk verkocht boek brengt fr. 1.25 op voor de Boerenhuipkas. Dat belangrijk boek is te bekomen ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat 31te Aalst en in de Neder- landsche Boekhandel, Sint-Jacobsmarkt, te Antwerpen, aan den prijs van 6 fr. NIJVERHEIDSSCHOOL.-AALST. Les van Spinkunde Maandag ten 7 ure. Practische bewerking der kaarde. Uiteen nemen en stellen eener Rolkaard nadien regelen. De Brusselshe radikale drukpers, alias Le Peuple, brengt ons het nieuws meê dat een der heldhafstigste, onverschrok- kendste Aalstersche liberale stiijders het politiek leven gaat verlaten, in andere woorden, de pijp aan Merten.neen, neen, zijn ontslag gaat geven als lid van het comiteit van den liberalen werkmanskring Concordia... en dat is een onherstelbaar verlies voor dè eendracht onder blauwen, rooden en groenen. En die heldhaftigste, onverschrokkend- ste der liberale strijders is niemand an ders dan M. Philemon Van Styvendael beter gekend onder den naam van Mos Moentje. Arme liberale kliek, waar zijt ge ge varen Nu dat ontslag is onwederroepelijk ge geven ondanks al de smeekingen var M. Gustaaf Leveau, is Mon onwankel baar in zijn besluit gebleven. Om welke reden dit onwederroepelijk besluit werd genomen, is weer een raad sel want Le Peuple geeft ze niet op en kikt noch mikt er zelfs over. Een wel ingelichte liberale kennis ver zekerde ons dat Mon Moentje jaloersch is van Gustaaf Leveau hij beweert dat hij zulke groote iiberaie celebriteit is als Leveau, dat hij ten minste zooveel verdiensten en er misschien nog meer heeft als Leveau in de zaak A...; dat hij zoowel een standbeeld verdient als Le veau, enz. enz... Zoo, zoo toch Moesten wij in de zaak te beslissen hebben 't zou rap geklonken zijn; wij zouden ze beiden content stellen als ze toch een standbeeld willen hebben. Wij zouden een genevervat als pede stal nemen en ze er op ten toon stellen in de houding der graven van Egmont en de Hom te Brussel; aan de tenen zouden we geven eene genev.rflesch in den arm en den anderen 'nen droogtn stokvisch in de hand als goeden dag in dreigende hou ding... Daarbij elk een koppel razige moustachen 't zou om den donder veel effect maken. En als ze nu met ons voorstel geen vrede hebben, men zal bekennen dat het moeilijke kerels moeten zijn Aalst.Voordrachlen. De boeiende Voordracht verleden maan dag gegeven door M. Edgar Janssens genoot buitengewonen bijval het onder werp was de bekeering van Fr. Coppée, J, K. Huysmans. Inden eersten begroet spreker de Fransche burgerij, in den tweeden den schrijver-kunstenaar. Maandag aanst. 29" December om 6 1/2 uren stipt laatste Voordracht. Onder werp Bekeering van M. Brunetière. Dat niemand ontbreke Herbergiersreglcment. De bestendi ge Deputatie van den Provincieraad van Oost-Vlaar.deren, heeft een nieuw regle ment op de herbergen opgemaakt. Het is van kracht met den 1 Januari igo3. Volgens dit besluit moeten al de her bergiers, de houders van bierhuizen in begrepen en met uilzondering dergtni n die krachtens de wet van 19 Augvsti 1889 aan het vergunningsrecht onderworpen zijn, eene jaarlijksche provinciale belas ting betalen, berekend naar het volgende tarief klas 60 fr. 2® 5o fr. 3° 40 fr. 4® 3o fr. 5e 20 fr. 6e 17 fr. 7® 12 fr. De rangschikking der herbergen in klassen heeft plaats ab volgt In de gemeenten beneden de 1000 in woners 5, 6 en 7® klassen. Van 1000 inwoners en beneden de 9000 inwoners 4, 5 en 6e klassen. In de gemeenten van 9000 inwoners tot beneden de 3o,ooo inwoners, 2, 8, 4, 5 en 6® klassen. In de gemeenten van 3o,ooo en daaren boven in de 1, 2, 3 en 4® klassen. De rangschikking der herbergen wordt be paald door het college der zetters en den controleur der rechtstreeksche belastingen. Let niet op mijne woorden, maar geeft acht op mijne werken. Dat spreek woord is ten volle toepasselijk op de groene helden van Chipka. In 1896 schreef japjd Daens 't Is juist dit hoofdgedacht, dat de christene volkspartij heeft doen in leven roepen. Den weg versperren aan 't so- cialismus. Wat gebeurde er sedert dien Menigmaal zagen wij de groene helden van Chipka als de bondgenooten der so cialisten optreden en hun door woord en daad steunen in de kiezingen. Dat noemen ze den weg versperren; aardig versperrers, die gelijk autokraat Anseele zegde, de baanbrekers zijn langs waar 't roode socialismus in Vlaanderen zal binnen dringen. Houden de groene helden het misschien als versperring wanneer ze van tijd tot tijd eens de goddeloosheid de roode chefs aanklagen en schrijven lijk in Den Werk man van 19 December 11. Het is grouwelijk en afgrijselijk gelijk er goddeloosheden staan in VooRuiT. Maandag was 't op de biecht op die zalige en gelukkige instelling. De bal dadigste leugens en lasteringen in een hoofdartikel en tot slot den raad aan alle ouders van hunne kinderen uit den biechtstoel te houden en aan alle mans van aan hun vrouwen te verbieden nog te biechten te gaan... Dan zal men 'ne schoone wereld hebben... Hoort, men- schen hoortNooit is er een sekte ge weest die zoo hoog 'en zoo boos op sprong tegen God en zijn Gebod gelijk 't socialismus nu doet maar nooit zal men meer ongelukken en dieper verval gezien hebben dan in de Huishoudens en in de Samenleving van Socialismus.» En JUjEjj Daens die dat schrijft werkt met woord en daad om aan die roode goddeloozen nog meer invloed, nog meer macht te verzekeren en dus gemakkelijker in Vlaanderen te kunnen binnendringen. Die uitvallen tegen dc roode chefs too- nen ons de maat aan der schijnheiligheid waarmeê de groene helden behept zijn Hulde van tegenstrevers. In de bespreking over de begrooting van 's lands middelen heeft M. Denis, socialistische volksvertegenwooidiger, gezegd Mijnheeren, ik bewonder zoo goed als iemand de pogingen welke geleid hebben tot de internationale suikerkonventie. Ik bewonder het werk van M. den minister van geldwezen,dat hem zal stellen nevens den beweiker van de afschaffing der oc trooien Ik spaar hem mijne betuigingen van dank en bewondering niet ik ben van dezen die van gevoelen zijn dat die erken ning van verdienste zich vooral opdringt van wege eenen tegenstrever. Die hulde, door de feiten aan eenen politieken tegenstrever afgedwongen, wreekt den achtbaren minister over de onrechtvaardige aanvallen waarvan hij dikwijls het voorwerp is. MUZIEK. Naar wij venemen gaat de bekende Koormaatschappij: De Melomanen van Gent, onder het geleide van M. Roels, een bevoegde kunstenaar, eerlang het Oratorio BETH LEEM opvoeren. Dit meikweerdig stuk is ge- toondicht door E. H. Van Wassenhove, oud professor van St. Martensgesticht alhier, en nu Onderpastoor te Assenede. Klinkend bewijs ten gunste van den Kunstenaar De Melomanen voeren alleen meesterstukken uit. Gister, Vrijdag heeft te Gent de Algemeene Vergadering van den bond der Veekweeksyndicaten plaats gehad, onder Voorzitterschap van M. de Senator de Kerchove d'Ousselghem. Onze pro vincie telt t58 syndicaten met 3294 leden en 5oo6 ingeschreven dieren, van meer dan 69 punten 24 stieren bekomen de bewaarpremie van 200 fr., benevens de gewone premiën per punt berekend. En zeggen dat er liberalen gevonden worden, die dezen tijd van krisis en ver val van 't liberalism waarnemen, om luid te verkondigen, dat in den tegenwoor- digen toesiand van zaken, de liberale partij de eenige pariij is die de teugels van 't bewind kan in handen nemen, om eene rechtveerdige, uitvoerbare en ge matigde politiek te doen heerschen Wie houdt La Flandre libérale voor den gek, wanneer zij zoo iets vooruit- zet In de huidige omstandigheden een liberaal kabinet willen vormen, dat met wijsheid en bezadigdheid zou beheeren, 't is al zoo dwaas, alsof een bankroetier zich op rang zou Zetten voor de plaats van voorzitter der nationale bank alsof Demblon een leergang van welvoeglijk heid en eerbaarheid zou openen De liberale oreanen, vraagt eens welke ongerijmdheid zij niet neerschrijven dur ven Wij kennen er geene De tenue der adjudanten is bijna gelijk aan die der officieren. De minister van oorlog heeft aan 's Ko- nings goedkeuring eene wijziging onder worpen, woordoor deze tenue totaal met die der onderofficieren wordt gelijk ge steld. De adjudanten zullen geen kepi en geen gouden epauletten meer dragen. Deze wijziging zou den 1 Januari in voege treden. Kloosterorden. Minister Combes, gelijk men weet, heeft de kloosterlingen uit Frankrijk gejaagd, die geene machti ging hadden gevraagd. Hij liet hun echter toe de machtiging te vragen. Velen hebben ze gevraagd, maar de meesten krijgen eene weigering. Onder de weinigen die de toelating be komen, zijn de Broeders van St-Jan de Deo nochtans wordt één van hunne tien gestichten uitgesloten. De reden is, volgens Minister Combes, dat dit huis niets anders ontvangt dan een samenvaagsel van schooiers en Vagebonden. Inderdaad, dat huis van Marseille, is een nachtverblijf voor ongelukkigen, die niet welen waar naartoe om den nacht door te brengen. Minister Combes heeft veel liever, dat die lieden in hoeken en kanten gaan sla pen en omkomen van gebrek en koude, dan dat ze geholpen worden door de Broe ders van St.-Jan de Deo. En onze socialisten en liberalen staan in bewondering voor dien goedhertigen(?! minister. Daaruit kan men afmeten hoeveel be lang zij stellen in het lot der armen en ongelukkigen. Daden van kwaadwilligheid tegen over treinen. In den loop van één jaar werden 194 daden van kwaadwillig heid vastgesteld, meestendeels gepleegd door schoolknapen of jonge landloupers, zooals blijkt uit de 33 procesverbalen, die konden opgemaakt worden. Van deze 33 bleven er 19 zonder ge volg wegens den jongen ouderdom der overtreders in 10 gevallen kwamen deze er met vermaningen af 1 werd onschul- digd bevonden en in 3 gevallen volgde veroordeeling. Het spoorwegbestuur heeft nu ander maal den minister van binneulandsche zaken verzocht aan zijne agenten strenge bevelen te geven ten opzichte der kerels, die met steenen naar de treinen werpen. W Volgens Groene Pie moet WVlgci 3 iedereen gelijk zijn op deze wereld en dit voornamelijk in de kerk. Nu, gister tweeden Kerstdag was Groene Pie ter St Martinuskeik voor de Mis van 11 uren hij had een leunstoel genomen den eenigste die daar omtrent stond. Eene rijke dame en haar zoontje komen ter plaats en ze vinden slechts kleine stoelen en seffens biedt Groene Pie haar den leunstoel aan met vele revenentiën. Wij hebben er niets tegen dat Groene Pie zich hoffelijk toone jegens de damts, maar wij stellen de vraag Zou hij zich wel zoo hoffelijk toonen jegens deftige vrouwen uit den werkerstand Wij antwoorden neen want menige werkers vrouw had in zijne nabijheid een klein stoeltjen moeten nemen en Groene Pie heeft zich wel gewacht aan eene van haar den leunstoel aan te bieden. En zulk een Jan wil doorgaan als een held van princiepen wij heeten hem muilentrekker en mouwvager en dat past hem beter.... De E. H. Van Goethem, priester der laatste wijding, is coadjutor benoemd te Calcken. Creemboter. Markt van Zaterdag 27 Decemb. 1902 133 Kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil Botermarkt. Heden Zateidag wei" den 410 kionten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3200 kilos. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geïllustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. KERSTBOOM. Het Bestuur van den Cath. Werkmanskring biedt zijne hartelijkste bedankingen aan aan al de personen welke prijzen hebben gezonden. Aalst. In de Kerstnacht werden er 4 konijnen gestolen ten nadeele van Ca- miel Van Mol, Groenstraat, Mijlbeek. Waarde 10 a 12 fr. Op Kerstdag tusschen 5 en 11 uren des avonds, werd er ten nadeele van Pe trus De Sadeleer, wonende Gentsche Steenweg, 160, eene som van 40 fr. in vijffrankstukken en een revolver geroofd. De kardoezen, van den revolver heeft men op de straat uitgestrooid gevonden. Da der onbekend. Borsbeke. De gemeente Borsbeke bereidt zich ieverig tot het ontvangen van zijnen achtbaren Notaris M. Jos. De Vuyst welke onlangs met Juffer Emelie Moyersoen in huwelijk trad. De plechtige intrede heeft plaats op Zondag 28slen dezer. De stoet zal bestaan uit eene large rij ruiters en rijtuigen, tv '~:akmaat- schappijen, twee maatschappijen van oude wapenbroeders, van onderlingen bijstand, ;Z. De straten zullen prachtig versierd we zen. Des avonds algemeene verlichting door M. Van Cleemput-Cap, van Brussel. - Rubino, de pleger van den mis lukten aanslag tegen den koning, zal in 't begin van toekomend jaar voor het assisenhof van Brabant verschijnen. Zijn advocaat is M. Roycr, die destijds ook pleitte voor den anarchist Moineau, en lke zal bijgestaan worden door M. Gheude. Bij M. Rochette, socialistisch ge meenteraadslid van Brussel, hebben die ven vele koopwaren en eene som van 5oo fr. gestolen. Boeren, die Dinsdag morgend naar Brussel kwamen, vonden te Saventhem, eenen man met bloed bevlekt en half be- vrozenop den weg liggen. Men ontwaarde opzijn lichaam talrijke wonden, Toen hij door eenen geneesheer tot het bewustzijn was teruggebracht verhaalde hij. met eenige vrienden eene verkooping van boomen te hebben bijgewoond. Des avonds waren zij met andere boeren aan het twisten en vechten geraakt' en zoo was hij in dien toestand gekomen. De gekwetsje landbouwer, die door groensi lboeren, welke naar de markt van Brussel reden, bebloed en stervend ge vonden was op den openbaren weg te Saventhem, is in den namiddag gestorven. Het parket zoekt de boeren op, met welke hij gevochten heeft, na de boomen- venditie die hij had bijgewoond. Het slachtoffer is de landbouwer Van Rollebeek, 36 jaar oud, wonende te Saventhem. Sedert eenigen tijd werd in O.-L.- Vrouwkerk te Kortrijk, herhaaldelijk de verdwijning bestatigd van verschillende voorwerpen. Toen de onder-koster Maan dag morgend in de kerk ging, zag hij dat de offerblokken omgeworpen waren een dezer was verbrijzeld. Al de kassen der sakristij waren doorsnuffeld. Een paar schoenen, eene vest en eene koperen schaal zijn verdwenen. MELASSE-TURF, ^'/.ïuiteT^ voedsel van i® orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Mist. Ter oorzake van den mist zijn drie ongelukken gebeurd op de inter nationale lijn Brussel-Verviers. Te Cher.ée is een goederentrein ont spoord. Aanzienlijke schade is aangericht en men denkt dat de machinist gekwetst is, Te Ans, bij Luik is de expresstrein die uit Duitschland kwam, gebotst op een goederentrein, die niet voort kon. De schok werd verminderd door de sterke helling die op deze plaats de snel heid verminderde. Toch zijn veel koop- warenwagons verbrijzeld. De mecanicien is zwaar gekwetst. Men gelooft dat er geene reizigers ge kwetst zijn. Eindelijk is ook te Monmalle een goederentrein ontspoord, veel schade aanrictend, Deze drie ongevallen hebben geheel het verkeer gestremd. Sommige treinen ondergaan vertragingen van 8 uren. Woensdag avond, omstreeks 8 ure, had te Turnhout, in de Nijverheidsstraat een verschrikkelijk ongeluk plaats. Emiel Kets, vrachtvoerder, had eenen wagen papier geladen aan de fabriek der firma Brepols-Dierckx-zoon. Het zwaar geladen rijtuig zette zich in beweging om te ver trekken, toen door een onvoorzien toeval Kets van den wagen viel, waarop hij had plaats genomen. De ongelukkige geraakte onder den wagen, met het noodlottig ge volg dat een der wielen hem midden over de borst reed. De geneesheer werd onmid dellijk geroepen, ook een geestelijke was dadelijk ter plaatse. Hulp mocht evenwel niet baten want eenige oogenblikken later gaf het slachtoffer den geest. Het lijk werd naar zijne woning gebracht. Kets was slechts 25 jaar oud. PIANOS. Einde van seizoen Verkoop eener groote keus nieuwe Pianos, welke éenige maanden in huur geweest zijn, met buitengewone vermindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, tegenover de Bagattenstraat. Woensdag moesten Adolf De Groeve, van Lokeren, en Marie Brevet, kaasleur- ster, in het naburige Nieuw-Namen, Klinge-Zeeland, voor de wet trouwen. Maandag avond, toen Marie Brevet eene betaling ging doen, werd zij achter volgd door een meisje, van aan het Vapeurken, te Kieldrecht, dat haar een brandend vocht, denkelijk vitriool, in het aangezicht wierp. Marie Brevet werd erg verbrand in het gelaat en aan den mond men vreest dat zij een harer oogen zal verliezen. Jaloezie is de drijfveer van de misdaad. De daderes is onmiddellijk over de gren zen naar huis gevlucht. Het gerecht heeft de zaak in handen. Later. Het was omstreeks 7 uren, dat Maria Brevet hare koopwaren ging betalen bij M. Liv. Lockefer. Geburen hadden gezien dat eene vrouw aan de deur van Brevet had staan luiste ren op het naderen van menschen ver wijderde zij zich. Zij volgde echter Marie Brevet en luis terde ook aan da deur van Lockefer, ter wijl Marie Brevet daar in den winkel was. Daar ook ging ze van de deur, toen andere menschen voorbijkwamen en z.e verborg zich. Toen Marie Brevet buiten kwam en terugkeerde naar huis, liep de daderes haar achterna. Marie Brevet zag daarop om en op hetzelfde oogenblik kreeg zij het brandend vocht in het ge" laat. Een deel vloog ook in haren mond, die gedeeltelijk moet open geweest zijn', hare lippen en hare tong zijn erg ver brand. Het slachtoffer liep huilende van de pijn naar huis. Dokter Van Haelst, die onmiddelijk geroepen werd, diende haar braakmid dels toe die werkten en de rook kwam haar uit neus en mond. De voorbijgangers hebben vastgesteld dat de daderes iets in de hand droeg dat zij onder haren voorschoot verborg. Men denkt dat het een pot of glas ge weest is, waarin het brandend vocht was. Daar de plichtige in België woont en door de Hollandsche politie niet kon aan gehouden worden, hebben de Holland sche gendarmen enkel proces-verbaal kunnen opmaken, dat naar het Belgisch gerecht zal overgezonden worden. Fondsenblad. Te Lier zochten vijf kanonniers twist in eene herberg en de baas deed hen allen buiten gaan. Een zekere De Voecht, 5o jaar oud, die in het geval gemengd was, werd nabij de Mechelsche Poort aangegrepen en op den grond geworpen. Twee zijner vrienden, Alpaerts en De Houwer snelden hem ter hulp, doch daar de soldaten de meerderheid uitmaakten moesten de anderen den strijd opgeven. De Voecht en Alpaerts konden vluch ten, maar De Houwer bleef op het slag veld, met verscheidene messteken, die hem het vluchten onmogelijk maakten. De policie heeft den gekwetste naar het gasthuis doen brengen. De soldaten zullen, door het achterlaten van eene policiemuts en eene naamkaart spoedig gekend zijn. Aangaande deze droeve zaak te Wihéries, heeft het parket bevonden dat de vrouw die, naar het heette, gestorven was ten gevolge der stompen, haar door haren man toegebracht, niet het slachtoffer van haren man maar van hare eigene dronkenschap is geweest. De dood is veroorzaakt door eene in wendige bloedstorting, een gevolg van eenen val, dien zij gedaan had, nadat zij het werkloon van haren man voor meer dan de.helft had opgedronken. De man blijft in vrijheid*. De bevolking is den man zeer genegen. Aalstenaars zijn PRACTISCHE MANNEN Door ondervinding hebben zij geleerd dat de beste en goedkoopste middel om hoest, valling, bronchiet en andere borst kwalen te genezen. Siroop Depratere is. Ook als men iemand in onze stad vindt die blijft boesten, zegt men, nog eenen^ die de Siroop Depratere niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der Siroop Depratere, dat duizende inwoners onzer stad en omlig gende openbaarlijk zeggen, dat de Siroop Depratere eene onfeilbare borstremedie is. Deze duizende getuigenissen in onze stad alleen aangetroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut Sottegem, Vanderscheuren en in alle goede apothe ken. Vreeselijke moord te Zedelghem. De genaamde Macs, koopman te Rud- dervoorde, is zonder eenige reden, bij middel van vijf dolksteken, in eene her berg te Zedelghem vermoord door zekeren Alfons Rotsaert, 21 jaar. De dader heeft de vlucht genomen. In den namiddag had Rotsaert per velo gereden. Volgens zijne bewering kwam hij eenen jongeling tegen, vergezeld van een meisje en beiden zouden hem van den velo geworpen hebben, 's Avonds in de herberg meende hij in Maes dezen jongeling te herkennen en hij stak Maes zonder de minste uitlegging 5 maal met den dolk in het lijk. Een hevige brand heeft eene wolfa- briek te Dolhain vernield. Heel het ge bouw is afgebrand. De boeken zijn gered. Alles is verzekerd. SPÉC1AUSTE, DESSERVI PAR LES SOEDRS DE CHAR1TÉ 79, rue de l'lnstltut, JUMET (prés Charleroi; UrQNirc (cassures, ruptures)guérisoncompléte flEnnlCd de toute hernie, sans bandage, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perfectlon- née du docteur L. Dogniaux, spécialiste. Plusieurs milliers de guérisons authentiques; demander adres- ses de personnes dignesde foi, guéries depuis 8 ans. HYDROCELE, VARICOCELEg,ïï Ïues jours pour la vie, par les procédés spéciaux du odeur L. Dogniaux. DIFFORNIiTÉS DES MEMBRES:^1?: gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. Le docteur L. DOGNIAUX, spécialiste, rcfoil, 79, rue de l'Inslitut, d Jumct, lundi el mercredi, de 1 d 3 heures. TéUphone 473. Spoorwegongeluk. De eerste trein van Leiden naar Utrecht, is aan de brug over de dubbele Wiericke, verongelukt. De brugwachter had zich overslapen, en toen hem uit Bodegraven als naar ge woonte gevraagd werd of de brug dicht was, antwoordde hij niet. Toch liet men den trein vertrekken. In mist en scheme ring reed de machinist door het onveilig sein, de brug stond open, en toen ge beurde het onheil. De brugopening tusschen de hoofden, over het water gemeten, is zeven meters. Over dezen afstand sprongen de machine met tender, een reisgoedwagen en twee derde klasrijtuigen heen een rijtuig eerste- en tweede klas zakte juist tusschen de hoofden in, en bleef daar, van achteren rustend op de buffers, boven het water hangen de overige wagens bleven op de rails voor de brug staan. De locomotief, losgebroken van de tender, stoomde nog een honderd meters door, en sloeg toen van den dijk, waar zij onderstboven kwam te liggen, met de wielen in de hoogte, vlammen en stoom uitbrakende. Een

De Denderbode | 1902 | | pagina 2