Lit het Arbeidsblad. Catholieke Werkmanskrinp T OMBOL A Land van Riem. Belgische beêvaart naar Rome. Rechterlijke kronijk. Leening van frs- 1,649,000,00 (IS91I- EEN EN ANDER. 4 Sterfgeval Eugeen Van Itlerbeek, Priesterlijke benoemingen. AALST. Allerhande nieuws. Stakingen in October. In October werden acht nieuwe stakin gen, 3568 stakers 2o38 werkloozen aan belangend, aan het Arbeidsambt bekend gemaakt. Bovendien duurden deze maand nog drie stakingen voort, die begon nen in September en 192 stakers en 45 werkloo zen aanbelangden. Ook eene uitsluiting, ongeveer i5o werklieden aanbelangend, werd uit Brussel gemeld. Daartoe werd overgegaan ten gevolge eener staking tot blijk van eenheidszin onder de werkge vers; zy duurde echter maar één dag. Evenwel staat de stakingsbeweging, rond den i5 October, op löHeneg auw- sche steenkoolwerken ontstaan, bij voor meld verzamelgetal enkel voor één ge schil aangerekend dat het een enkel ge schil geldt blijkt allerduidelijkst uit de omstandigheden. Buiten de steenkoolnijvérheid, zijn de stakingen van October over zeer ver schillige vakken verdeeld zonder eene ervan bijzonderlijk te treffen.Wij noemen: de scheizerij, de houtzagerij, de weefsel- rcedenj, de sigarenmakerij, de lloutver- gulderij, de bereiding van grondstoffen voor de hoedenmakerij. Drie stakingen bestreefden loonsopslag de andere be oogden onderscheidelijk het wegzenden van een beambte, het behoud van het stukwerk (dat de baas door het dagloon werk wil vervangen) het voorkomen van grooter krachtinspanning, het wegzenden van onvereenigde werklieden, ten slotte het terugtrekken eener wijziging in de werkplaatsverordening. Van de acht stakingen, waarvan de af loop in October werd gemeld, is er niet eene gelukt. In vier gevallen, integendeel, werden een aantal stakers (in 't geheel 47). uit de inrichting, waar zij werkten, weggezonden. Zelfs zouden wij daar een negende mislukking mogen bijvoegen de staking der gronstofbewerkers voor de hoedenmakerij te Ruysbroek (Brabant) inderdaad die liep aan het eind der voor gaande maand af, maar zulks was ons nog niet bekend toen wij ons laatste maandbe richt opnamen. Naar het grondgebied, verdeelen zich de stakingen van October als volgt He negouw, 3 Oost-Vlaanderen, 2 Ant werpen, 1 Brabant, 1 en Luik, 1. staat, dat den patroon de verplichting oplegt, een getuigschrift af te leveren aan den bediende, die hem verlaat of welken hij opzegt, zelfs geen getuigschrift, dat enkel zegt hoe lang en in welke hoeda nigheid de bediende in zijnen dienst is geweest. Het afleveren van een getuigschrift is enkel eene welwillendheid van den patroon. Pleiters Mr Lebon voor den bedien de, Mr Squilbin voor den patroon. AALST. Lijst der winnende nummers welke nog niet zijn afgehaald. Op 9 Maart 1902, in het plechtig ge hoor door den H. Vader verleend aan de Belgische beêvaart, drukte Z. H. aan de bestuurders het verlangen uit toekomende jaar op 't zelfde tijdperk zijne geliefde Belgische zonen naar Rome te zien terugkeeren, voor de sluiting der 25 jaren van zijn roemrijk pontificaat. Om te beantwoorden aan het vaderlijk verlangen van den Vader der geloovigen, zijn HH. HH. de Bisschoppen van België geraadpleegd over de vorming van een nationaal comiteit, 't welk de volledige uitdrukking zou zijn van het catholieke België, vereenigd aan de voeten van den H. Vader, in een zelfde gevoel van geloof en liefde. In zijn schrijven van den 18 November laatst heeft Z. Em. de Cardinaal-aartsbis- schop van Mechelen zich gewaardigd te antwoorden, dat HH. HH. de Bisschop pen hulde brengen aan het godsdienstig gevoel, dat dit denkbeeld heeft ingegeven en gaarne de ontworpen beêvaart toelaten. Z. H. zelf heeft aan Mgr den Bisschop van Namen in een onlangs toegestaan bijzonder gehoor nogmaals het verlangen uitgedrukt, reeds te kennen gegeven in Maart 1902, van ter gelegenheid der slui ting van zijn Pauselijk Jubilée, eene nationale Belgische beêvaart, gevormd door geloovigen uit alle bisdommen, te Rome terug te zien, en heeft zich geweer- digd te doen schrijven aan de inrichters, door Mgr. Bisleti, dat Hij grootelijks verheugd was te vernemen, dat dergelijk* beevaart werd ingericht. Omzendbrieven zullen weldra de bij zonderheden over de inrichting en voor waarden der beêvaart doen kennen, waarvan het vertrek op 26 Februari be paald is, alsook de samenstelling der diocesane comiteiten. Men kan van nu af schrijven aan den bestuurder der beêvaart, den eerw. p. Delouche, 93, Isabellalei, te Antwerpen, voor het vragen van om zendbrieven en inlichtingen. Dagblad veroordeeld. Vrijdag heeft de burgerlijke Rechtbank uitspraak gedaan in het proces voor eerrooverij, door de 14 Catholieke hoofdonderwijzers van Antwerpen ingespannen tegen de liberale Nieuwe Gazet. De Rechtbank veroordeelt den uitgever Pycke tot bet betalen van 2000 fr. schadevergoeding en tot het inlasschen van het vonnis in 5 achtereenvolgende nummers der Nieuwe Gazet, en de inlassching in vier andere bladen tot een beloop van 2000 fr. De lijfsdwang is bepaald op zes maanden. Getuigschriften van bedienden. Moeten de meesters getuigschriften afle veren aan hunne bedienden Hierover is ook eên belangrijk vonnis geveld door de Handelsrechtbank van Antwerpen, in dien zin dat het de kwestie oplost, of een patroon verplicht is een getuigschrift aan zijne bedienden te geven, indien deze hunnen dienst opzeggen of uit hunnen dienst ontslagen worden. De Rechtbank oordeelt dat er geene enkele wetsbepaling of geen gebruik be- De tooneelfeest van Zondag, 28 Dec. 11. door de Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem gegeven, was in alle opzicht wel deze die onze burgerij verlangt. Zoo en vooral zoo onderwijst men het volk en wil hel ook alleen onderwezen worden. Het programma geeft ons het puik van Roeland's werken. DE VELDBLOEM, is een heel aardig stukje, wel ineengezet en redelijk goed weer gegeven want, vergeten wijnooit.dat dit pereltje wat moeielijk is om opvoeren vooral voor jongere liefhebbers en het is nogtansgoed van stapel geloopen. Heeft men ooit een bedorven Gaston gezien als wel den heer Semey Ge waart verruk kelijk in uwen rol Jef, en proficiat Van Ertvelde was goed als schoolmeester Wyns, doch wat luider spreken had er doen bij winnen. Zie eens de meester uit de Nieuwstraat, Van Hauwe, een waar gepensionneerd ambtenaar, het vlug spreken kwam hier bij het zoeken naar de pijp opperbest van pas. Notaris Kep- pens zal er zeker komen met de herha lingen op te passen, doch maakte nog al goed figuur. Mevrouw Fret sprak buiten gewoon traag en langzaam, eene kwade tong zou haast durven zeggen hebben dat ze niet rolvast was. Het werkje is veel te fijn geschreven om half en half gekend opgevoerd te worden, men kan op die manier niets weer geven van wat de schrijver wilt. M« Fret was ook beter in haren dramatischen moederrol van het Hersenhof. Mejuffer Dieltjens verstaat de comedie, een zonderling iets voor zoo eene jeugdige liefhebster en altijd rolvast; hoe aangenaam om te hooren en zien, zoo moet het ook, wil men goed werk geven. Ook heeft ze bezonder bijgedragen in het lukken der beide tooneelstukken en won daarmee meer en nog als gunsteling van het puik publiek. HET KERSENHOF is buitengewoon gelukt, jammer zou het zijn moest het niet. Een toehoorder nevens mij gezeten, zegde Het is als of ik een werkje van Conscience lees. Godlof, er zijn nog Vlaamsche schrijvers die hun eigen volk kennen, dat is ten minste schepping, welk een verschil met sommigen kipkap van moorden en laage driften, De man had millioen keeren gelijk. M. Jos. Quin- tyn heeft op meesterlijke wijze zijn be jaarde rol gespeeld een gekend en vol prezen liefhebber, zooals hij, die een rol weer geeft van omtrent zijn leefiijd kan niet anders dan op kunstenaars wijze spelen. Karei De Naeyer briefde Docter Bommer redelijk af, soms vergetende zijnen hoogen ouderdom, maar was meertijds natuurlijkmen ziet hem geerne op de planken. Louis Van Branteghem was nu eens waai lijk prachtig als Leo Verheelen: hij heeft, volgens algemeen gevoelen, den hoogen afgeschoten bij dezen overheer- lijken avond, rolvast en gansch meester niet alleen over zich zeiven maar ook over zijne medespelers. Bravo Louis, nog een sprong en ge staat nevens Quin- tyn. Ge zijt per veloop het pad der kunst geloopen en menige record staat u te wachten. Wat het herhalen doet hé! nog eens van harte proficiat En Max Van Ertvelde, wie had ooit gedacht dat er een Poleon van eenen viijer in hem zat. Wel getrokken Frans en met goed oppassen zoo als u meester dokter Verhalen, zult ge weldra met de kunst in den echt treden. Mevrouw Verbeek is eene tooneel- spelster van beroep en kan anders niet dan goed zijn. Ze heeft ai gegeven wat ze kon, haren sympatieken rol mee hei- pende verwarmde zij meer dan eene toe juiching. LISCHEN EN FRITZCHEN, ope rette van Offenbach, is op de fijnste wijze gezongen en weer gegeven geweest door den eersten prijs Mejuffrouw Marie Obach en Mijnhéer Gustaaf Pape, de kunstrijke directeur van 't Land van Riem. Heerlijk en prachtig, zegde mij een deskundige. Ook sluiten wij ons gaarna bij dit oordeel en vergenoegen wij ons met beide kunstenaars een hartelijk en wel gemeend proficiat toe te wenschen. Plet ware ongepast zonder een lof en dankzegging te laten geworden aan de Heeien Jozef Cammaert en Louis Teir- linckx, de eerste als bestuurder van het orkest en begeleider, overschoon spel en overwel gelukt, en de tweede voor de prachtige en wel gepaste tooneelschik- kingen en vooral nog als opgever. Pro ficiat Gelukkige voerman, wiens paarden al len gelijk en samen den wagen vooruit trekken, elk in de maat zijner kracht en macht. Met het begin van het nieuw jaar 1903 sluiten wij ons bij al de vrienden van gansch tooneel- en letterkunst van verre en bij en drukken de hoop en wensch uit met Gods wil, het Koninklijk Land van Riem in vollen bloei en groei nog lange jaren te mogen komen toejui chen en bewonderen en verzoeken al de Pleeren Leden, getrouw en eendrachtig rond hun vaandel te blijver, leven en wer ken, voor het Heil en de Roem van onze geliefde Stad Aalst, die ten allen tijde fier blijft over hare kunstrijke kinderen. (Medegedeeld.) 23793 110 i3895 190 3157 126 15734 194 18523 127 32234 199 4162 137 27732 200 34844 145 25332 207 336i5 i54 4199 213 3964 158 21777 227 14203 166 14857 228 269O i73 a558i 229 2I703 174 4499 234 22200 176 27329 249 2445 180 26699 25o I79I9 182 27464 27348 189 39!79 9233 24598 27370 39979 25oi6 9298 16176 3i456 12108 21785 4227 6gi5 N. B. - De prijzen welke igo3 niet afgehaald zijn, eigendom des Krings. den 6 Januari blijven den STAD VAN AALST. 23e trekking. 29" Deeember 1902. Obligatiën van 5oo frs. uitlceerbaar aan pari te rekenen van 1 Februari igo3. 26, 692, 941, 1701, 1772, 1874, 2223, 2362, 2429, 2565, 3024 Obligatiën uitgekomen bij vorige trek kingen en nog niet uitbetaald 2oc trekking 24 Juni 1901 Nr 400, (koepon 21 aangehecht). 2ie trekking 3o December 1901 Nr 1911(koepon 22 aangehecht). 2ie trekking 3o December 1901 Nr 2168, (koepon 22 aangehecht). 22c trekking 3o Juni 1902 Nr 225o, (koepon 23 aangehecht). Hubin in verbreking. De socia listische volksvertegenwoordiger Hubin was in verbreking gegaan tegen het von nis der verschillige rechtbanken, die hem tot 5 maanden gevangenis veroordeelden, voor deelname aan de Aprilwoelingen en aanslagen op de vrijheid van den arbeid. Het verbrekingshof heeft andermaal de uitgesproken vonnissen bekrachtigd. Indische wijsheid over de vrouwen. De vrouw is voor dan man de grootste zegen op aarde en... in de meeste gevallen de oorzaak van zijn ongeluk. Zij wekt hem op tot al het goede, groote en roem rijke en bespaart hem tevens de moeite zich het hoofd tc breken om dat schoone doel te bereiken. Zij kalmeert met haar lieflijke stem zijn geschokte zenuwen en., heeft bij 97 van de honderd gesprekken het laatste woord. Voor de waarheid zou eene vrouw op den brandstapel gaan, maar... haar ou derdom zal ze zonder de minste wroeging VerzwijgenDe vrouw versmaadt iederen raad ais ze een echtgenoot wil uitkiezen... bij Pet koopen van een nieuwen hoed raadpleegt ze minstens 2 andere dames. De vrouw doet alles wat men haar be leefd vraagt... als men evenwel zoo lo gisch te werk gaat haar het tegenoverge stelde te verzoeken van wat men wenscht te bereiken. Met haar gevolgtrekkingen is de vrouw bijster vlug.,, maar ze slaat dan ook ge woonlijk de plank mis. Zooals ze is, is ze en ze laat zich niet veranderen. Deze wijze gezegden zijn de laatste woorden van een Indischen fakir Wikra- masinghe Priamanah, die 37 jaar lang van zijne vrouw gescheiden leefde en in de nabijheid van Benarès op een 2 '/s meters hooge zuil over de ijdelheden dei- wereld nadacht vóór dat Brahma hem in zijne Brahmaloka opnam. zendt hij aan een zijner kliënten, een kleermaker, die ongeveer too naaisters in zijn dienst had, het volgende briefje (i tien jaar heb ik u bediend, nu moet gij mij bedienen wees zoo goed mij een jong meisje te bezorgen, bruin en lief morgen wil ik met haar trouwen. Men stelde zich de verwondering van den kleermaker voor, de opschudding in zijn atelier en de spijt van alle blonde meisjes, die zoo a priori van mededinging waren uitgesloten 1 Den volgenden dag liet Peter Martin de donkergelokte dames de revue pnssee- ren, deed binnen de vijf minuten zijne keus en was een uur later getrouwd is alhier na eene langdurige ziekelijkheid, godvruchtig overleden in den ouderdom van 68 jaren DEN I-1EER vereerd met het Pauselijk Eerekruis Pro Ecclesia Pontifice, Jubilaris als Mees ter ter Zondagschool, Lid van den Kerk raad van Sl Martinus en Eerevoorzitter der catholieke Burgers- en Werkmans kringen. De goede werken in onze stad en vooral de Zondagschool voor Jongens, zullen in den heer Van Itterbeek een moedigen en levervollen ijveraar en een mildadigen ondersteuner verliezen. Meer dan 5o jaren heeft hij zich toegewijd om, door de ver spreiding der christelijke leering, de jeugd op het pad van eer en deugd te behouden en velen hebben aan hem te danken dat z?j. 'n ]ateren leeftijd, den goeden weg zijn blijven bewandelen. Onder dit op zicht zijn de verdiensten van den eerza- men overleden oneindig groot ook mo gen wij met zekerheid hopen dat hij reeds van den Heer de belooning heeft ontvan gen welke Hij voor zulken welvolbrachten levensloop heeft voorbereid. H. R. I. V. De plechtige Lijkdienst en Begrafenis hebben heden Woensdag plaats gehad. Bisdom van Gent. Zijn pastoor benoemd Kerkxken, den E. H. Ven der Meulen, Pastoor te Smeerhebbe-Vloersegem Smeerhebbe-Vloersegem den E. H. Leo D'Hondt, onderpastoor te Welle Erondegem den E. H. Van de Voorde, onderpastoor te Erpe Sl Martens-Laethem, dén E. H. Pla- det, Professor te Ninove. Het Assisenhof van Brabant zal den 26 Januari zetelen, onder voorzitterschap van M. Jamar. Het is in dezen zittijd dat Rubino en de anarchist Vandermeulen zullen worden geoordeeld de eerste voor aanslag op d ;n koning en de tweede voor dynamiet- aanslag bij M. Carton de Wiart. Het vleesch der soldaten. Een omzendbrief van den minister van oorlog gelast, dat van nieuwjaar het versch schapenvleesch zal ophouden deel te maken van het voedsel der soldaten, be halve in de garnizoenen van Plnlippe- ville, Bouillon en de forten St-Philips en Se-Maria, waar de levering aan eenen burgerlijken ondernemer is toevertrouwd Niettemin zal men, om afwisseling te bezorgen, in de andere garnizoenen, alle 14 dagen verduurzaamd ossenvleesch dat nu aan de soldaten wordt gegeven. Een Amerikaansch huwelijk.— Dat de Amerikanen er dikwijls een eigen aardig stelsel op na houden om een pas sende wederhelft te verkrijgen, is bekend, en dat het excentrieke ras van echtge- nootezoekende mannen in dat land nog niet uitgestorven is, blijkt uit het tot ons gekomen bericht over het huwelijk van den millionnair Peter Martin, veerenhan- delaar van beroep. Ofschoon de vrouwelijke bevolking van New-York de mannelijke in zeer grooten getale overtreft, was des koop- mans hart nog nooit door Amor's pijl getroffen, lot hij op een goeden dag tot het besluit kwam, dat trouwen misschien wel goed voor hem zou zijnterstond Creemboter. Markt van Woensdag 3i Decemb. 1902 80 kilogrammen ter maikt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. I'MKALMAMK.-Ob plakalmanak voor 't jaar i9o3 zal bij ons nummer van Zondag aanst. gevoegd worden. 0 A_alst. Diefstal. Zondag avond rond 7 uren zijn gedurende de afwezig heid der huisgenooten twee dieven bin nengedrongen, bij middel van een val- schen sleutel, ter woning van M. Alfred Van der Cammen-Mathys, fabrikant van breiwerk, Klottestraat, wijk Schaarbeek. De dieven zijn naar de eerste verdieping getrokken, hebben er eene kist openge broken en er een kasje uitgenomen bevat tende eene som van 285 fr. Daders onbe kend alleen weet men dat een vrouws persoon rond 7 uren twee mannen aan de deur heeft zien staan. Te bemerken valt dat deze diefstal bijna in de zelfde om standigheden weid gepleegd als bij M. Teerlinck in de Dirk-Martensstraas. Zou den het soms de zelfde schelmen niet zijn? Een blinde te Geeraardsbergen, die met zijnen hond dagelijks zijne ronde doet, was, ondanks zijnen óojarigen ouderdom, over eenigen tijd met eene 3ojarige vrouw getrouwd. Het huisgezin, dat in 't eerst goed scheen te gaan, sprong weldra op kruk ken. De vrouw verliet haren man en ging met eenen jongeling afzonderlijk wonen De blinde kwam hen opzoeken om zijne vrouw haar gedrag.te verwijten en de meegenomen meubelen op te eischen. Juist kwam de jonge spelbreker thuis en weldra ontstond een verwoed gevecht, in welk de blinde met een zwaren stok zijne vrouw het hoofd insloeg. Zij zakte in een en werd stervensgereed in't gasthuis opgenomen, terwijl de be drogen echtgenoot en de verleider aange houden werden. Een zeer hevige brand heeft Zondag morgend, te Schaarbeek, de magazijnen van M. Floryn, ondernemer van feest- kiosken, vernield. De overgroote hoeveel heid hout, die de gebouwen bevatten maakte het gevaar voor omliggende eigen dommen zeer groot, en veel moeite kostte het de pompiers, deze te beschutten. Schade 40,000 fr. Twee ketelkuischers, Dujardin, 25 jaar, en Westers, 14 jaar, werkende in eene fabriek der Vier Windenstraat, te St-Jans-Molenbeek, hadden yoor taak eenen ketel te reinigen en met dat deel moesten zij 25 liters zoutgeest bij eenen drogist halen. Maar deze gaf salpeterzuur. Zoodra deze vloeistof r.u in aanraking kwam met het koper, ontstonden verstik kende dampen, die de werklieden be dwelmden, zoodat zij met veel moeite de vlucht konden nemen. Dujardin, die even als zijn jonge werk gezel de beste geneeskundige zorgen ont ving, stierf gedurende den volgenden nacht, terwijl men voor het leven van den jongen Westers bleef vreezen. Doch de verstikkende gassen hadden zich verder verspreid, want een derde slachtoffer werd weldra naar het gasthuis van St-Jans-Molenbeek gebracht, zekere Louis Colaert. Ook deze stierf Zondag morgend. Vier andere werklieden, alsook de be stuurder der fabriek zijn bedlegerig. De toestand van den jongen Westers schijnt eenigzins te beteren. Een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeluk wordt gedaan. Het eerste onderzoek heeft doen ont dekken, dat de drogist geene schuld heeft aan de vergissing, maar wel de schrijver van den bestellingsbon. die wel degelijk de gevaarlijke vloeistof heeft gevraagd. Die bon was geteekend door den bestuur der der fabriek, M. Fromont. Een brave Gentenaar heeft zich door den Spaanschen schattengraver bij den neus laten leiden. Op den gewonen brief, zooals velen onzer lezers er ontvingen, regelde hij per briefwisseling de reis naar Bordeaux, zond de 7000 fr. waarborg op, die de bedrieger gevraagd had en zond, daar hij zelf niet gaan kon, twee personen met de rioodige inlichtingen naar Bor deaux. waar zij najuurlijk niets vonden. De grap kost den Gentenaar omtrent 10,000 fr., al wat hij bezat. Zaterdag morgend was Frans Acke te Oostakker bezig, met eenen revolver te kuischen, welke hij dacht ongeladen te zijn. Eensklaps weerklonk een schot, ge volgd door een droevig gekreun. De hond des huizes, die op eenen stoel zat, was door eenen kogel getroffen en plofte dood ten gronde. Een viertal mannen kwamen in den nacht van vrijdag tot zaterdag aan de deur kloppen der kinderen De Bruycker, land bouwers te Oosterzeele. Daar niemand hun geklopt beantwoordde, losten zij een schot. De gebroeders De Bruycker ston den dan op en staken eene lamp aan. Middelerwijl waren de vier mannen langs een vensteraam dat zij hadden stukgesla gen, naar binnen gedrongen. De öojarige Karei De Bruycker liep naar boven en sprong door een venster om te vluchten. Twee der schelmen giepen den man vast, trokken hem terug in zijne woning en dwongen hem de bewaarplaats hunner spaarpenningen te toonen. Zijn broeder, den 7ojarigen Constant, hadden zij midde lerwijl aan hadden en voeten gebonden en ten gronde geworpen. Op de doodsbedreigingen der bandie ten gaf Karei hen alsdan eene som van 3oo fr., zijnde de verkoopprijs eener vaars, welke hij den dag te voren naar de markt had gebracht: In het bezit van dat geld gingen de vier stoutmoedige die ven op vlucht. De gendarmen hebben zaterdag morgend een onderzoek inge steld. Van de vier schurken heeft men nog geen te minste spoor. Men meldt uit Verviers Eene onder alle opzichten belangrijke aanhouding is hier gedaan, namelijk van eenen persoon, die hij eenen wisselagent papieren kwam verkoopen, welke den 2 November te Gent, bij M. Van Campen- hout gestolen waren. De man. die fat soenlijk gekleed was, gaf zeer verwarde uitleggingen, zelfs over zijne indentiteit. Men weet dat bij M. Van Campenhout voor circa 40,000 fr. waarden werdén gestolen. De te koop aangeboden acties behooren tot deze waarden. De persoon, die zegt Darcel te heeten en te Antwerpen woonachtig te zijn, wordt naar Gent overgebracht. Hij moet een meeplichtige hebben, want verleden week heeft een persoon, zeggende Nols te heeten, andere acties van den diefstal bij Van Campenhout; te Verviers te koop aangeboden. Wij hebben over eenige dagen met een half woord gesproken van een zon derling feit, dat heel het personeel van t provinciaal bestuur te Bergen in op schudding brengt. Er is namelijk spraak, van ontvreem ding van titels der provinciale leening van 1882, die uitbetaalden dus vernietigd waren, of ten minste vernietigd hadden moeten zijn. Er moet in dit bestuur een slimmerik in gelukt zijn, die papieren te redden, de coupons er af te snijden en er een aantal, op de vervaldagen, bij verschillige wissel- agenten ter uitbetaling aan te bieden. Ztlts titels werden ook in omloop ge bracht. r 6 Een wisselagent ontdekte het bedrog en bij onderzoek bleek dat de titels waaraan de coupons toehoorden, verbrand waren. De ambtenaar, gelast met het nazien der titels, een man, wiens eerlijkheid boven alle verdenking is, stierf sedert dien tijd, Eenige der titels, uitbetaald door den provincialen ontvanger, droegen in vetten inkt den stempel payé en eene obli gatie bij eenen Brusselschen wisselagent aangeslagen draagt dien stempel niet. En toch is het een uitbetaald nummer. Is die stempel uitgewasschen lie onderzoek is niet gemakkelijk.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2