In de rue des Moulins, rue des Brasseurs, rue de Brunswick, zijn al de ruiten ingeslagen en de deuren ingekapt met sabels. Prijskamp van VET VEE. Van tak op tak. T O M B O L A Komt te verschijnen: Provinciale belastingen. AALST. Allerhande nieuws. Institut dk Doer L. BOGKIALIX Wij vernemen dat er zooals voorgaande jaren alhier, te Aalst, een Kampstrijd var. vet Vee te gelegenheid van Paschen zal plaats hebben. Onze landbouwers zijn dus verwit- tigd. Wij vernemenookdat het Syndicaat der Vereenigde Aalstersche Vleeschhouwers besloten heeft geen deel te nemen aan den Kampstrijd van Vet-Vee die zal plaats hebben met Paschen. Van den anderen kant vernemen wij nog dat, niettegenstaande die beslissing, den Kampstrijd zal plaats hebben en dat de Commissie alles tot een goed einde zal weten te brengen zonder de medewerking der Aalstersche Vleeschhouwers. Een i8e eeuwsche Samson. De Pruisische generaal von Favrat, die in het laatste der i8e eeuw gouverneur was van Glatz, was een zeer sterk man. Men verhaalt allerlei staaltjes van zijne buitengewone lichaamskracht. In den zevenjarigen oorlog had hij eenen Oostenrijkschen officier, die hem in het nauw bracht, met een geduchten sabelhouw, het hoofd tot de schouders gespleten. Hij lichtte een paard op met ruiter en al. Een bijzonder zwaar kanon in het tuig huis te Dantzig, dat niemand alleen had kunnen optillen dan koning Auguste de Stcike, tilde Favrat met groot gemak eenige malen achtereen omhoog. Een gewonen drieponder droeg hij op den schouder als een soldaat zijn geweer. IJzeren hoeven en thaleistukken met de vingers verbuigen was kinderspel voor hem. Hij droeg met gemak op elke hand een sterken man en liet drie menschenschom melen op zijn uitgestoken been. Dikwijls rolde hij twee tinnen schotels ineen, alsof het rollen papier waren. In 1796, toen hij reeds gojaar oud was, gaf hij nog een treffend bewijs van zijne groote lichaamskracht. Hij was toen op reis van Warschau naar Breslau, om den Silezischen minister graaf Hoym te spre ken, en in eene moerassige streek aan de Silezische grens bleef zijn rijtuig tot den disselboom in de modder steken. Drie officieren en zijn sekretaris, be dienden en postiljons werkten tevergeefs om het rijtuig cr uit te krijgen. Toen beval Favrat de paarden tot trekken gereed te houden, zoodia men zien zou, dat het rijtuig bewoog. Daarop ging hij er tegen duwen en langzamerhand kreeg hij het uit het moeras. Nog op zijn sterf bed moet de generaal eenen vriend, wien hij zijnen nood klaag de over het afnemen van zijne krachten, onverhoeds met stoel en al in de hoogte hebben getild. Met alle voorbehoud moet gemeld worden dat kapitalisten.gebruik makende van de nabijheid van Antwerpen en van de toekomstige steenkoolmijnen, een groote glasblazerij in de Kempen gaan oprichten. Zij zouden Duitsch werkvolk nemen, dat minder moeilijk is dan het Belgisch TPlQQPn Volgen» Groe J: Itiat/U piE zou Je verga derzaal te klctn zijn geweest om de groene afgeveerdigden te bevatten die met de Kerstdagen het groen congres te Gent zouden hebben bijgewoond, Ook nog schrijft Groene Pie in zijnen Werkman van 2 Januari igo3 dat het congres zeer merkweerdig is geweest.... als FIASCO immers 't was zoo merk- wcerdig dat er slechts diep in de i5 afge voerd igden tegenwoordig waren... Diep in de i5 afgrvcerdigden 'tis merk- weerdig om te bestatigen dat 't groen bol letje ten einde loopt. Geen wonder ook Zij die zich door beloften van allen aard hadden laten om den tuin leiden, zien nu klaar en duidelijk in dat die groene chefs niet meer waarde hebben dan den eenen of den anderen gemeinen tandentrekker ofte Sequa op de foor En zoo ein digen alle volksfopperijen... Aan de vereenigde werklieden van Breslau (Duitschland)sprak keizer Willem de volgende woorden toe a Werklieden, het is u bekend welk een grove leugen, eene erge dwaling, de socialistische dagbladschrijvers en spre kers, onder u verspreid hebben, zeg gendeom uwen toestand te verbeteren MOET GIJ TOT DE SOCIALISTISCHE PARTIJ BEHOOREN. a Wat hebben die ophitsers teweeg gebracht de werklieden opgeruid tegen de werkgevers, tegen altaar en troon. Zij hebben ze ongenadig uitgebuit, afge schrikt en verslaafd met het doel hun eigen macht te versterken. Zij zoeken geenszins het welzijn der volksklas te verbeteren, maar wel den klassenhaat te zaaien, de lafste lasterin gen te verspreiden jegens alle gezag, vorstendom, wet en staat, patroon meester. Werklieden die nog eenig eergevoel hebben zouden met zulke kerels geen ge meens mogen houden. In plaats van advokaatjts kwaraad en postjesjagers, zendt ter Kamer verstandige mannen van uw vak, die uwe belangen grondig kennen en zullen weten te behartigen. d Met deze zal men geern werken voor het welzijn van volk en land, zooveel te meer dat zij voor grondslag zullen nemen het koningdom, de eerbied voor de 11 en de eer hunner medeburgers. Mochte deze aanspraak van k<iz Willem, weerklank vinden bij de werklie den onzer nijverheidsstreken. Onzen toestand is vreeslijk jam mert Groene Pik... Aan wie de schuld, man Met azijn angt men immers geen vliegen... Men kan zijne denkbeelden verdedigen zonder daarom zijr.e tegenstrevers te moeten be- leedigen, versmaden en lasteren gelijk gij gedaan hebt en nog altijd doet. Maar die toestand moet toch zoo vrees lijk niet zijn... Als men zijne oogen opent de Lange Zoutstraat en bestatigt dat men in de Gebrokens Ruit bij pater Daens op Nieuwjaardag, des avonds, receptie ofte soiree houdt die tot aan de kleine uurtjes duurt, neen, neen, bij zulke lieden moet de toestand toch zoo vreeslijk niet zijn. Slokop van Chipka is nooit ver zadigd en denkt van door medelijden bij sukkelaars te verwekken nog meer tc kun nen slokken. A. B. C. Hoe een pastoor zich wreekt.Een anarchist, met name Mourachol, had on langs, na eene meeting te Parijs, een priester, den E. H. Delaplanche, aange- allen en half verwurgd. Hij werd aan gehouden, doch is nu op verslag der geneesheeren naar eenzinneloozengc-sticht gebracht. Het slachtoffer van den aanval, de E. H. Delaplanche, heeft zich nu ge roken door zich te gelasten met de on derhoudskosten der vijf kinderen van Mourachol. En dan durven de socialisten spotten met de christelijke liefdadigheid Zaak Ary». Groene Pie heeft ons herhaaldelijk beschuldigd de verkla ringen der getuigen voor de Rechtbank vcrvalscht te hebben. Wij lubben den groenen beschuldiger uitgedaagd tc kun nen of te durven bewijzen dat wij ons aan crvalsching plichtig hebben gemaakt. Groene Pie zwijgt lijk een verachte lijke snoever. Nogmaal herhalen wij onze uitdaging Welke verklaringen der getuigen heeft De Denderbode vervalscht spreek! of verkiest gij als laffen beschuldiger aan- gt-teekend te worden. Overal deficiet. Terwijl België, onder het beheer der catholieken, zijne begrootingen voortdurend met overschot ten sluit, is het elders overal deficiet wat de klok slaat. Wij hebben reeds gewezen op Fr ark rijk, waar het te kort honderden miljoe nen bedraagt. Wat het Duitsche keizer rijk betreft, daar sluit het dienstjaar, van 1 April 1901 tot 3i Maart 1902, met een te kort van 60 miljoen 5oo,ooo frank. Zelfs in Japan is het deficiet de oorzaak eener afbreuk tusschen het ministerie en de meerderheid. Alleen in België blijven de overschotten bloeien, wat liberalen en socialisten niet belet te schrijven dat wij naar het bankroet gaan en... Frankrijk zouden moeten na volgen Dendergalm,~Spe weekbladpers, vraagt ons waarom wij den echten tekst uit het werk van den H. Al- fonsus van Liguori niet in ons blad over nemen in 't latijn en dan zullen die geleerde schrijvelaars kunnen onderzoe ken in hoeverre de vertaling en de voor gelezen zinnen van Demblon valsch zijn Waarlijk we wisten niet dat ineo de latijnsche taal heel machtig moet zijn om al die ezelarijen neer te kribbelen die wekelijks in den armtierige krioelen. En als De Denderbode dien latijnschen tekst niet afkondigen durft, bewijzén wij eenvoudig dat Demblon de waarheid heeft gezegd. Maar «Le Patrioted heeft aan gezel Vanderveldc aangeboden TIEN DUI ZEND franks te zullen betalen ten voor- «ieele der arme socialisten van Luik en Brussel, indien hij kan bewijzen dat de teksten door eenen zijner socialistische collegas en door Le Peuple aan den H. Alphonsus toegeschreven, echt zijn, t is te z-iggen, niet vervalscht zijn En de groote roode chef Vandervelde heeft tot hiertoe klink getrokken en waar om Omdat hij weet dat de teksten voorge lezen uit het boek dat de groote heldBuyl aan Demblon heeft geleend, volkomen valsch zijn. Waarom' springen de geleerde schrij velaars van den armtierige Dendergalm gezel,*. Vandervelde met al hun latijn niet tér hulp Allons, groote geleerde bollen er zijn twee prijzen te winnen 10 de catholieken beschamen en 20 10 duizend franks voor de arme rooden.... Maar ge zult zeker ook, ondanks al uw latijn, klink trekken gelijk gezei.-. Van dervelde. Wat 't proces van M. Buyl tegen de gansche catholieke drukpers betreft daar wordt meê gelachen van Aarlen tot Oos tende Catholieke Werkmanskring AALST. Lijst der winnende nummers welke nog niet zijn afgehaald. Nr van O Nrvan C/5 Nrvan 5 't lot. 2 CL 't lot. 5 O. 't lot. 2 23793 110 i38g5 190 9233 3 3.57 126 i573+ 194 2+5g8 5 18523 127 3223+ 199 27370 7 4l62 i37 27732 200 39979 25 34844 1+5 25332 207 25oi6 26 336i5 >54 4199 213 9298 3o 3964 158 21777 227 16176 37 14203 166 i4857 228 3i456 72 2690 173 a558i 229 12108 74 21703 174 4499 234 21785 76 22200 176 27329 249 4227 93 2445 180 26699 25o 6gi5 IOI 179:9 1S2 27464 102 27348 189 39179 N. B. De prijzen welke den 6 Januari 190; niet a: gehaald zijn, blijven den eigendom des Krings. Rechterlijke kronijk. Spoorwegongeluk. Over een tweetal jaren ging zekere Grisolle over de spoorbaan aan den bareel der Toe komststraat te Gent, door de kleine opening, voor de voetgangers gelaten. Hij werd gevat door eenen voorbij rijden den trein en doodgereden. Zijne weduwe spande een proces in tegen den Staat en vroeg 3o,ooo fr. scha devergoeding. De Staat antwoordde dat Grisolle het slachtoffer was zijner onvoorzichtigheid, dat hij den trein kon zien en hooren komen. De burgerlijke rechtbank heeft geoor deeld dat er van beide kanten onvoorzich tigheid was en aan de burgerlijke partij 12,000 fr. schadevergoeding toegekend. Het beroepshof heeft dat bekrachtigd. De Gedenkschriften van President KRUGER, door hem zelf geschreven. Dat zoolang verwachte boek is in alle talen en in alle landen uitgegeven en bevat een schoon portret van den tachtig jarigen grijzaard. Elk verkocht boek brengt fr. 1.25 op voorde Boerenhuipkas. Dat belangrijk boek is te bekomen ten Bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat 3i, te Aalst en in de Ntder- landsche Bockhandel, Sint-Jacobsmarkt, te Antwerpen, aan den prijs van 6 fr. T uitgesproken door den AjIJILI CUC z E H) Van doren, Pastor-Deken van St-Martinus, ten sierf- huize ven den heer Eugeen VAN ITTERBEEK. Mijne Heeren In den naam van de Kerkfabriek van Sint Martinus breng ik eene laatste hulde aan ons achtbaar en dierbaar medelid, Mr Eug. Van Itterbeek. Mr Van Itterbeek was een door en door kristen man. Een kristen naar den ouden stempel kristen waren zijne over tuiging! n, kristen was zijn gedrag hij was een voorbeeld voor ons allen, zulk een man mocht en moest in de Kerkfa briek zijn. Niemand, meer d3n hij, kon de belangen van onze kerk ter herte ne men. Hij heeft het gedaan, mijne acht bare medebroeders van den Raad, die hem lar.ger gekend hebben dan ik, zullen mijne verklaring bevestigen hij heeft het altijd gedaan met dien geest van ge loof, dien godsdienstigen iever die edel moedige gevoelens die uitschenen in al zijne werken en die van de zalige geheu gen issen. van het schoone beeld van onzen vriend Van Itterbeek nooit zullen gescheiden worden.. Mr Van Itterbeek was op post in alle vergaderingen hij stelde belang, hij had een goed woord, een wijzen raad in alle beraadslagingen hij beminde zijne paro chiekerk. M. H., en gaf, daarin ook, een voorbeeld dat, mijns dunkens, mag voor gehouden worden aan al onze dierbare parochianen. Hij bemoeide zich zoo geerne met de herstellingswerken van St. Martenskerk Zijne laatste stappen, en als de ziekte hem allen uitgang verboodzijne laatste nieuwsgierigheid, zijn laatste vragen, toen wij hem naderden, waren voorSt. Mar tenskerk. Ik spreek. M. H., van zijne liefde voor zijn parochiekerk die liefde, dunkt mij, was in hem het getrouw afbeeldsel van zijne diepe verknochtheid aan zijne, aan ons aller Moederkerk van Rome. Hij heeft het bewezen door woorden en daden, door zijn godsdienst-katholiek leven, door zijne edelmoedige medewer king in al het goede dat in zijne Parochie en in zijne Stad sedert meer dan 5o jaren gesticht werd. Het is ook bewezen ik ben gelukkig het hier nog eens te mogen herhalen door die onderscheiding die vereering, zoo benijdensweerdig voor een katholiek man, die hem, als bekroning van zijn kristen leven ten deele viel. Gansch zijn leven, dat welhaast moest eindigen,had Mr Van Itterbeek geschon- k-n Pro Ecclesia et Pontifice voor Kerk en Paus. Die belooning van zijnen Paus, M. H. is voor zijne dierbare bloedverwanten, en voor ons allen een troost want ze is een waarborg van de eeuwige belooning die onzen dierbaren vriend wachtte, aan den overkant van 't graf. Dat Hij die dankt en loont voor een glas water, hem die beloo ning schenke I Zoo luidt ons gebed en het zal verhoord worden, want Mr Van Itterbeek was een man van goede wer ken en. opera illorium sequentur illos li zijne werken hebben hem gevolgd tot voor den rechterstoel van God In ons artikel op eerste bladzijde is eene dwaling geslopen, betrekkelijk wat zij, in 1902, hebben te betalen gehad, die het vergunningsiecht betalen. Zij bleven alsdan zoowel als heden vrij van de 5o ten honderd op het principaal van hun patent recht. De vermindering zal dus maar fr. i5,99 bedragen in plaats van fr. 20,23 wel te verstaan als hun patent tot fr. 8,48 beloopt. Volgens de tabel welke wij in de Gent- sche bladen aantreffen, zullen, in de Ste den en Gemeenten van 9000 tot 3oooo inwoners, alle herbergiers kunnen geclas- seerd worden volgens de belangrijkheid van hun debiet in de 2e klas fr. 5o ;3e klas, fr. 40; 4e klas, fr. 3o; 5C klas, fr. 20; 6e k'as, fr. 17. Wij hebb- n onze bere kening gemaakt op de 5* klas fr. 20.00. Dus volgens die tabel zullen de kleinste drankhuizen 17 fr. te betalen hebben. Vele herbergiers denken dat mits de nieuwe provinciale taks te betalen, zij sterke dranken zullen mogen schenken en dat is eene dwaling het vergunnings recht aan den Staat te betalen is met afge schaft. Wie genever zal schenken zonder het vergunningsrecht te betalen of er van vrij gesteld le zijn, loopt gevaar van in de boet te worden geslagen. Men is dus veiwittigd Maar hun bedrog werd ontdekt en twee hunner zitten thans in de gevangenis van Verviers te mediteeren over hunne lotge vallen. De derde is gevlucht. Maandag avond schoot het wiel van een rijtuig dat te Bottelaer voorbijreed. De inzittenden, 2 personen van Quatrecht, werden ten gronde geslingerd. Een hun ner kwam te recht in een gracht cn werd erg gewond aan 't hoofd. De andere G. Van Wanzeele geraakte onder 't paard. De lantaarn van 't rijtuig was door den schok gebroken en de pet rooi geraakte in I brand en liep op 't paard. Het dier begon door de pijn te stampen en Van Wanzeele bekwam verschillige slagen der hoeven. De ongelukkige is in eene naburige her berg verzorgd. Tijdens de Kerstmis werd te Gijsel- brechtegem in de pastorij een diefstal gepleegd. De dieven zijn langs den hof in den kelder gebroken. De deur van den kelder niet gesloten zijnde, geraakten zij gemakkelijk in huis. Zij hebben alles doorsnuffeld. Omtrent t6oo fr. in gelden eenige kleine waarden hebben zij meege nomen. De brandkas hebben zij niet kunnen openbreken. De gendarmen der brigade van Ansegem doen een ieverig onderzoek en denken op het spoor der daders te zijn. Men verwacht aanhou dingen. Er heerscht eene ware smetziekte onder de socialistische coöperatieven, die een voor een verkwijnen en uitsterven. Nu weer meldt men de verdwijning van de coöperatief les Solidaires, van Mar- neffe, die door de handelsrechtbank als ontbonden verklaard is. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop heeft pastoor benoemd te Sint-Martens- Laethem, de E. H. A. Pladet, leeraar te Ninove te Kerkxken, de E. H. P. F. Van der Meulen, pastoor te Smeerhebbe- Vioersegem te Erondegem, de E. H. J. C. Van de Voorde, onderpastoor te Erpe; te Smeerhebbe-Vloersegem, de E. H. L. D'Hondt, onderpastoor te Welle. Zijn onderpastoor benoemd op Sint- Michiels te Gent, de E. H. E. De Sinet, onderpastoor te Geeraardsbergen; te Gee- raardsbergen, de E. H. A. Verdickt, onderpastoor te Nederbrakel te Neder- brakei, de E. H. R. Nuttinck, leeraar te Audtnaarde le Erpe, de E. H. J. Vol- kaert, leeraar te Lokeren te Welle, de E. H. J. Coppens, oud leeraar in Sint- Lievensgesticht te Gent. De E. H. Van den Abeele, priester der laatste wijding, is leeraar benoemd te Deinze. Creemboter. Markt van Zaterdag 3 J.-.nuari igo3 i5o kilogrammen ter markt. Prijs fr. 3,oo tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 368 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 2940 kilos. STAD VAN AALST. Leening van frs- 1.649,000,00 (IM91). a3e trekking. - 29" Deeember 1902. Obligatiën van 5oo frs. uitkeerbaar aan pari te rekenen van 1 Februari igo3. 26, 692, 941, 17°'- x772> i874- 2223, 2362, 2429, 2565, 3024 Obligatiën uitgekomen bij vorige trek kingen en nog niet uitbetaald 20' tiekking 24 Juni 1901 Nr 400, (koepon 21 aangehecht). 2 ie trekking: 3o December 1901 Nr 1911, (koepon 22 aangehecht). 21« trekking: 3o December 1901 Nr 2168, (koepon 22 aangehecht). 22c trekking 3o Juni 1902 Nr $25o, (koepon 23 aangehecht). BERICHT. De heer Procureur des Konings heeft aan de Politie en aan de Gendarmerie bevel gegeven zonder voorafgaande ver wittiging, proces-verbaal op te stellen, tegen de geleiders van alle voertuigen die des avonds niet van licht voorzien zijn, alsook voor alle andere overtredingen der wetten op het vervoer, namelijk, het alleen laten ter straat van bespannen rijtuigen, het ter straat laten slaan van lijtuigen langer dan den noodigen tijd om te laden of tc lossen, enz. enz. De gendarmerie heeft insgelijks bevel gekregen het sluiten van zekere herbergen alle dagen vast te stellen. Wij rekenen het onzen plicht onze geëerde lezers van binnen en buiten de stad te verwittigen. Stempels. Alle soorten van stempels en alle benoodigheden zijn te bekomen ter boek- en steendrukkerij van Den Denderbode. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Geillustreerde Post kaarten, aan fr. 0,20 en fr. o,5o het dozijn. Met de post verzonden, 5 cen tiemen meer. Aan ons Nr van heden 4 Januari igo3 is een bijvoegsel gehecht. LEDE. Wij vernemen dat een nieuw postbureel weldra gaat ingericht worden in deze belangrijke gemeente die in Frankrijk als eene onderprefectuur zou doorgaan. Het nieuw postbureel, zal gansch onaf hankelijk zijn der statie waar de lokalen ontoereikend waren. Van het Beheer van Staatsspoor wegen is verschenen De kleine Reis gids voor Januari. Prijs 10 centiemen. De spoorwegstatie van Hal was Dijnsdag morgend ten 4 1/2 ure het too- neel van een verschrikkelijk ongeluk. De rgjarige spoorwegbediende August Van der Vorst, de baan willende over- loopen, werd verrast door eenen manceu» vreerenden goederentrein. Hij viel op de sporen en de wielen sneden zijne beide beenen af. Toen werd het lichaam door de locomotief meege sleept en daar werd vervolgens het hoofd afgesneden. De verschrikkelijke overblijfsels werden naar het doodenhuis gebracht. De ouders van den verongelukte, die nabij de statie wonen, zijn dadelijk ver wittigd. In den doodstrijd bestolen. Op het oogenblik dat de speelbank van Spa haren laatsten snik gaat geven, werd door drie Duitschers nog eene poging gedaan, om haar eene duchtige aderlating te doen ond-rgaan. Zij speelden met valsche jetons en wonnen, wonnen, zoodat de bank op 't springen stond. Maandag namiddag tusschen 3 en 4 ure, leiden twee buitenmenschen te St- Nicolaas eenen stier om in het slachthuis afgemaakt te worden. Voor in de Hof straat gekomen, over het externaat van O. L. Vrouw-Presentatie werd de stier dol. Hij huilde verschrikkelijk, liep met zijne geleiders van den eenen kant naar den anderen en dreigde elkeen die er in de nabijheid was met zijne vervaarlijke horens. De geburen sloten hunne deuren en moedige mannen schoten ter hulp, hielpen het dier omver trekken en de beenhouwer sneed het op de straat de keel af vandaar werd het op een plat wagentje gelegd en naar het slachthuis gevoerd. De stier behoorde aan beenhou wer Hutsebaut. Juist toen alles gr daan was. waren de scholen uit der Presentatie, van het Weezenhuis en van den nieuwen Berken boom, welke in die wijk gelegen zijn. Hadde het wat later moe.'en voorvallen, er zouden verschillige kinderen door het woedende dier getroffen en verongelukt zijn. In de laatste dagen hebben verschil lende ongerageldheden te Namen plaats gehad tusschen de lansiers en burgers. De aanval op den schildwacht der rue des Bourgeois heeft daartoe veel bijge dragen. Des asonds hadden de lansiers besloten, wraak te nemen. In grooter getale kwamen ze van de Grande Place opzetten en weldra had eene ontmoeting plaats, waarvan het ge volg was, dat een jongen en een toeschou wer erg gewond in het policiebureel werden gedragen. Het piket en de policie maakten een einde aan de beweging. De straten rue du Pont en rue des Moulins die het tooneel waren van deze opstootjes, werden door dc policie afge sloten. Nieuwe bijzonderheden. Over eenigen tijd was een soldaat deer lijk geslagen in eene danszaal der rue des Moulins. Een deel van het regiment kwam Zon dag hierover wraak nemen in de rue des Moulins en des Brasseurs. Maandag avond, zooals hooger blijkt, was het nog woeliger, doch dijnsdag avond, is het verschrikkelijk geweest, zooals eene bende van circa 70 lanciers te werk ging. Met den blanken sabel vielen zij in de rue Sint-Nicolas de voorbijgangers aan. De policie trad handelend op en twee agenten werden door sabelslagen gekwetst en een soldaat kreeg een dolksteek in de zijde. Van verscheidene huizen werden de ruiten gebroken. Vijftig gendarmen hebben toen de soldaten omsingeld en afgesloten. De oproerige soldaten zullen streng gestraft worden, te meer omdat zij het verbod hunner 'bevelhebbers, welke hen den toegang tot die straten ontzegd had den, overtreden hebben. Er moeten in 't geheel een 3otal ge wonden zijn, waarvan verscheidene ge vaarlijk. Tot laat in den nacht is er in de stad gepatroeljeerd door gendarmen en linie troepen. Aalstenaars zijn PRACTISCHE MANNEN Door ondervinding-hebben zij geleerd dat de beste en goedkoopste middel om hoest, valling, bronchiet en andere borst kwalen te genezen, Siroop Depratere is. Ook als men iemand in onze stad vindt die blijft hoesten, zegt men, nog eenen die de Siroop Depratere niet neemt. Zoo zeker en zoo krachtig zijn de uitwerksels der Siroop Depratere, dat duizende inwoners onzer stad en omlig gende openbaarlijk zeggen, dat de Siroop Depratere eene onfeilbare borstremedie is. Deze duizende getuigenissen in onze stad alleen aangetroffen zijn overtuigend. Prijs 2 franken de flesch. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut Sottegem, Vanderscheuren en in alle goede apothe ken. Belangrijke ontdekking. Zoo als wij gemeld hebben, werden reeds hier en daar in de Kempen tumulussen ge vonden die lijkpotten bevatten, welke uit ruwe kleiaarde vervaardigd en hard gebrand waren. Die urnen bevatten asch en beenderen der hoofden van voor histo rische volkeren. Eenige werden reeds naar het museum van Brussel verzonden. Men bericht nu dat men weêr zulke tu mulussen heeft gevonden te Rijckevorsel op het grondhebied der steenbakkerij van M. Lodewijk Janssen. De werklieden wa ren op 't einde van verleden week klei aarde aan 't spitten voor de steenbakkerij, toen zij eensklaps op een hard voorwerp stieten, zoodat de schup verbrijzeld werd, weldra vonden zij een tweede voorwerp, dat zij onbeschadigd te voorschijn haal den. Dit bleek een pot in kleiaarde te zijn. dien zij aan hunnen patroon overhandig den. Deze zag al ras dat het een lijkurne was die nog asch bevatte. De opzoekingen werden nu voortgezet onder de leiding van eenen bevoegden persoon en nu meldt men dat er nog ver scheidene lijkumen gevonden zijn. Alsook eenige metalen voorwerpen zooals arm banden. Naar gezegd wordt zou men daar een gansch kerkhof ontdekt hebben, waar in vorige eeuwen de asch van overleden stamhoofden bewaard werden. De gevonden urnen dagteekenen van ruim 200 jaar vóór Christus geboorte, en moeten voortkomen van zeker voorhisto risch volk a Langhoofden geheeten, Men begrijpt dat deze ontdekking on der opzicht van oudheidskunde en ge schiedenis van geen gering belang is. Er wordt ook veel over gesproken door de bevoegde personen. De opzoekingen worden voortgezet- Naar wij vernemen, hebben eenige oud- heidskundigen het plan opgevat, een ge zelschap van oudheidskunde te stichten, met hoofdzetel te Turnhout. Te Antwer pen zou dan een museum opgericht wor den, waar al de voorwerpen van oud heidskunde, die men in het arrondisse ment ontdekt, zouden verzameld worden. 't Ware te wenschen dat dit plan kon worden uitgevoerd. SPECIALISTE, D ESS ER VI PAR LES SOECRS DE CUAIUTÉ 79, rue de l'lnstltut, JUMET (prés Charleroi; UCDtiirC (cas6ures, ruptures)guérison compléte ntnfïlLO de toute heinie, sans bandage, pour la vie, en quelques jours, par la méthode perieciion née du aocteur L. Dogniaux, spécialiste. Plusieurs milliers de guérisons authentiquesdemander adres- ses de personnes dignes de foi, guéries depuis 0 ans. HYDROCELE, VARICOCELEÉt" Ïues jours pour la vie, par les procédés spéciaux du octeur L. Dognuux. DIFF0RMITES DES MEMBRES: gum, ankylose vicieuse du genou, etc., etc. Le docteur L- DOGNIAUX. spécialiste, refoit, 79, rue de l'Institut, A Jumet, lundi cl merc.redi, de 1 A 3 heures Tfléphone 4 75. bsmb—mm mmaassa', Anatole Lejuste, hoeveknecht te Faureulx, van een bezoek bij zijne moeder terugkeerend. werd nabij 't gehucht Sade door de duisternis verrast, zoodat hij aan eene hoeve een nachtelijk onderkomen vroeg. De pachteres, alleen thuis zijnde, durfde hem niet binnenlaten, en verzocht hem, terug te komen, als haar man thuis was. Lejuste ging dit oogenblik afwachten in de naburige herberg, waar zich zekere Wattiaux en dezes minnares bevonden. Toen Lejuste rond 10 uren de herberg verliet werd hij gevolgd door Wattiaux, die hém op straat gekomen, zonder de minste aanleiding op den grond wierp, stampte en sloeg, ondanks het hulpgeroep van Lejuste. Wattiaux dreigde met een dolkmes, dat hij in de hand had, twee werklieden, die mee de herberg verlaten hadden, indien zij durfden tesschenkomen. Lejuste werd des morgends stervend gevonden voor eene staldeur, waar hij bloedend heengekropen was. Hij wacht nu in het gasthuis van Mor- lanwelz de dood af, die hem denkelijk spoedig vinden zal. Het parket van Charleroi doet onder zoek. Een vreeselijk drama heeft de ge meente Lustin in opschudding gebracht. Wed. D., van Brussel, kwam zich voor een jaar aldaar vestigen en opende er een hotel. Daar zijgeene kinderen had, voegde zij zich haren neef en eenen kok toe. In den zomer gingen hare zaken maar zoo, doch tijdens het slecht seizoen ver ergerde haar toestand nog en zij zag hare spaarpenningen snel verdwijnen. Niet meer wetende hoe de zaken in gang te houden, besloot zij den neef met haren tegenspoed bekend te maken en hem te verzekeren, dat zij er weldra haar laatsten duit zou bij inschieten. Een persoon, die Zondag nacht in het hotel logeerde, werd ongesteld door uit wasemingen van koolzuur, die het huis vervulden. Het alarm werd door hem gegeven. Men bestatigde dat de weduwe D. ge poogd had zich te zelfmoorden bij middel van een comfoor met houtskolen. Krachtdadige verzorging stelde haar spoedig buiten gevaar. Ongelukkiglijk had zij vast besloten te sterven. Den vol genden nacht vergiftigde zij zich met laudanum. Daar de dood niet spoedig genoeg volgde, loste zij drie revolverschoten op zichzelve. Een kogel doorboorde hare rechterlong en twee andere drongen in hare ingewanden. De personen, die in het hotel vèrble- ven, snelden toe op het gerucht der los brandingen, Zij vonden wed. D. badend in baar bloed liggen op den vloer. Korts nadien gaf zij den geest. Zij was slechts 45 jaren oud. J1ELASSE-TURF, ,b'eve' Schwartz 961*0 suiker voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder Stalturf.

De Denderbode | 1903 | | pagina 2