Maria Van Brabant Donderdag 8 Januari 1905 3 centiemen per nummer. 56s,e Jaar 3769 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 7 Januari igo3. Christen Vlaamsch Verbond in West-Vlaanderen. Bij de intrede van het Nieuwe Jaar begroeten de Catholieke Vlamingen met rechtmatigen trots en blijheid, dat man haftig Vaderlandsch Verbond, pas ge sticht in West-Vlaanderen. 1902 was het jaar der heerlijke jubel feesten van het catholieke Vlaanderen igo3 weze het jaar van den groei en de ontwikkeling van het Christen Vlaamsch Verbond, ontworpen bij dat prachtig hooggelijde van ons Volk. De grootsche en geestdriftige Groenin- ghe-feesten, van Augustus 1902, hebben de Vlaamsche levenskracht van ons Volk schitterend bewezen en zijne Vlaamsch- gezindheid machtig aangevuurd. Die heilzame opwelling van Vlaamschen geest en Vaderlandsch gevoelen mochte niet onvruchtbaar blijven, en moest te baat genomen worden om ons Volk ge trouw en gehecht te houden aan zijn Vlaamsch en Christen wezen, aan den Godsdienst tn reine zeden en gebruiken zijner Vaderen. Immers ons eigen taal en wezen wor den, bij de hoogere standen, door het meerendeel schandelijk verstooten onze Vlaamsche Christene aard heeft erg gele den in meest alle steden en in menigvul dige gemeenten van Dietsch Belgenland en de openbare onzedelijkheid en de gods lastering, die zoo jammerlijk het Catho lieke Belgenland besmetten, hebben ook geweldig ons Vlaamsche Volk aangetast. Welnu, tegen die volksonteerende en godtergende kwalen wil het Christen Vlaamsch Verbond een machtigen dam opwerpen. Het Verbond zal werken en kampen, in en door de Moedertaal, voor het behoud der Christene Vlaamsche ze den en het zal krachtig en onverpoosd strijd voeren tegen de godslastering en de onzedelijkheid in huis gelijk in openbaar leven, in gezangen en liederen, in uit stallingen en vertooningen, in kunst en letterkunde. Het doel van dit nieuw verbond 't is het zelfbehoud, de veredeling en de ver- zedelijking van gansch ons Volk. De vergadering tot het stichten van het Christen Vlaamsch Verbond in alle iici v ei uuiHi, in ne Halle, te Brugge Historlek-Dramatiek verhaal. 4® vervolg. Doch, hoe meer zij in achting en liefde klom, hoe meer de ruigaard baron La Brosse gloeide van haat en wraakzucht, 't Was een gevaarlijke vijand venijnig en arglistig als een slang, hij kon zich verduiken, en verborgen blijven onder de bloemen der beleefdheid. Hij zag dat koning Philip gansch inge nomen was door zijne vrouw, dat hare begeerten bij hem bevelen en geboden waren daartegen worstelen, kon hij niet daarom besloot hij den veinsaard en den valschaard te vertoonen; hij volgde zijnen koning na in den eerbied en de genegenheid voorde koningin; hij volgde hare wenschen in, en bracht haar zelfs brieven van genade, om door haar onder- teékend te worden. Koning Philippus was in den derden hemel van voldoening hij hield veel van zijnen kanselier zonder hem scheen het hem dat hij moeielijk voort zou kunnen het was hem een pijnlijke bekommernis geweest te denken dat zijn oude getrouwe dienaar, ja dat zijn vriend in twist er. tweespalt zou gelegen hebben met zijne geliefde echtgenoote, maar nu was die vrees verdwenen hij ook, zijn kanselier, steden en bijzonderste gemeenten van West-Vlaanderen, beroepen namens ze ventig voorname Catholieke Vlamingen dezer gouwe, werd gehouden op Zondag, 21 December laatst, in het huis der Gilde van Ambachten te Rousselaere. Wat prachtige en geestdriftige verga dering De zaal was zoo proppensvol van afge- veerdigden uit alle gewesten en hoeken van West-Vlaanderen toegesneld, dat een aantal bijtreders de vergadering niet kon den bijwonen door plaatsgebrek. Welk eene menigte van gezaghebbende, geschikte en bekwame mannen, vastbe- radene werkers voor het edele doel, door het Verbond nagestreefd. Bij afwezigheid van den heer Senator Cantillion, van Kortrijk, die maar later op de vergadering toekwam, werd de bespreking over het stichten en werken van het Verbond ingeleid door Advocaat De Visschere, van Brugge de standre- gels werden voorgelezen en uitgelegd door M. Alf. D'Hondt en beurtelings voerden nog het woord M. Em. Rabbaey, M. Delbaer, gemeenteraadslid te Kortrijk en talrijke andere afgeveerdigden, die allen den meesten bijval genoten. Niet min dan honderd steden en ge meenten van West Vlaanderen hadden afgeveerdigden gezonden voor het stich ten van het Christen Vlaamsch Verbond. Waarlijk schoone dag voor de Vlaam sche Christene beweging, dag die reeds het bestaan kan verwekken van honderd Christene Vlaamsche bonden, over gansch West-Vlaanderen verspreid om er de ver derfelijke kwalen van verfransching, on zedelijkheid en godslastering te bestrijden en tegen te werken Wellicht zal het Christen Vlaamsch Verbond dit jaar nog, in West-Vlaande ren, duizenden leden hebben. Mochten de andere gouwen het voor beeld van West-Vlaanderen volgen, en na enkele jaren kan dit schoon en edel nieuw Verbond reeds honderd duizenden van leden tellen God geve het tot eere en bate van gansch het Catholieke Vlaamsche Volk Een Amerikaan is Woensdag, op minder dan vier uren tijds, van Brussel naar Lier geloopen 't is te zeggen 40 kilometers ver. Het ging voor eene wed ding van 1000 fr. Om 10 ure vertrokken van de Groote Markt te Brussel, geladen met 3o kilozwaren ransel was hij ten 1 5o op de Groote Markt te Lier, in 't geheel niet vermoeid. was ingenomen voor Maria van Brabant; hij hielp haar in het vragen tot genade. Nu was de hemel blauw en rein, zonder een enkel wolkje. Eene gelukkige gebeurtenis kwam de glorie van Frankrijk en de vreugd van den koning het hoogste toppunt te doen bereiken. Een jonge Prins werd geboren en met groote plechtigheid gedoopt. Het was een zaligheid voor de geluk kige moeder, doch dit verflauwde in niets hare liefde voor de 4 andere kinderen van haren echtgenoot zij beminde hen waar achtig en in hem beminde zij al wat hij lief had. Eenige weken, na de geboorte, toen de jonge Prins aan 't Hof werd voorgesteld en dat iedereen toch zoo gelukkig was, dan ook, onder de feestgenoten, was de baron kanselier een der eerste wenschte hij den koning en de koningin geluk en voorspoed maar in zijn hert klonk het «Nu mijne beurt 1 De dag mijner wraak is gekomen Zoo gelukkig, maar.... Koning Philip-de-Stoute, zoo droef als jonge weduwenaar met 4 kinderkes, geen geld ter wereld kan de moeder terug geven. T .11 IrfoH O uitgesproken ten sterf CJU.C huize van den heer Eugeen Van Ittrbeek, door den heer Baron Leo Bethunf., Voorzitter van de Catholieke Burgers- en Werkmanskrin gen Eerweerde Heeren. Mijne Heeren, Met bedrukt hart kom ik eene laatste hulde van eerbied, dankbaarheid en ver kleefdheid brengen aan de nagedachtenis van hem die gedurende zoo lange jaren de ziel en de weldoener van den Catho- lieken Burgerkring De Vriendschap van den Cathoheken Werkmanskring is geweest. Toen over bijna 40 jaren de Catholieke Burgerkring De Vriendschap tot stand kwam, was onze denkwijze in deze stad beroofd van alle bestendig lokaal. Deze omstandigheid was van aard om alle uit breiding onzer politieke en maatschappe lijke instellingen te belemmeren. Ook mag men zeggen, dat de Z. E. H. Deken DeBlieck zaiiger waarachtig aan de goede werken eenen onschatbaren dienst be wees, toen hij de stichting in ons midden van den Burgerkring besloot en beijverde. Onder de mannen van goeden wil, waaraan de E. II. De Blieck eenen op roep deed, bevond zich op de eerste plaats de rondborstige en ieverige M. Eugeen Van Itterbeek, en dank aan de zes medewerking werd op 11 September 1864 de Burgerkring bepaald gesticht. De diensten beschrijven, die M. Van Itterbeek sedertdien als Ondervoorzitter aan de nieuwe instelling, gedurende een termijn van 3g jaren, bewees, ware onmo gelijk. In alle omstandigheden betaalde hij niet alleen van zijne beurs, altijd zoo mild open voor de Goede Zaak maar stelde hij nog immer zijnen persoon te pande. Als inrichter van tooneelfees- ten, van prijskampen, van voordrachten, was hij de eerste en de laatste op de bres. Tot op het oogenblik dat eene pijnlijke ziekte hem kwam overvallen, was hij altijd even getrouw op de jaarlijksche vergaderingen van den Bond der Catho lieke Kringen en Kiesvereenigingen, en gedurende meer dan 25 achtereenvolgende jaren vertegenwoordigde hij den Burger kring op al de zittingen der Federatie, waar de Catholieken van gansch het land hem leerden kennen en hoogachten. Moet ik U beschrijven zijne kalmte, zijne krachtdadigheid, het gezag dat hij uitoefende op de gansche Burgerij, en bijzonder op de Jonkheid, zijne nederige zelfopoffering, zijne taaie werkzaamheid Koning Philip, nu zoo gelukkig dat zijn kinderen in de wijze en krachtdadige Maria van Brabant een tweede moeder hadden teruggevonden een ware op rechte moeder, die de vier weeze-kinderen beminde als haar eigen kind die liefde las men in hare oogen, die liefde was te bemerken in al hare handelingen. En zij ook was bemind van de kinder kes. Liefde baart wederliefde. Zekeren dag de opper-minister La- brosse, die huichelde maar niet altijd zijnen haat tegen de koningin kon ver bergen, zekeren dag ontviel het hem van te zeggen in tegenwoordigheid van 't oud ste Prinsken Lodewijk, van te zeggen Het is maar later dat de voorkinderen zullen weten welk verschil er is tusschen eene moeder en eene stiefmoeder. Op 't hooren dier woorden Lodewijks- ken werd bleek, sprong recht, liep naar den minister en op zijn teenen staande gaf hij hem een slag in zijn gelaat. Elk stond verbaasd. De sluwe minister ging zijn beklag doen bij den koning hij loochende die woorden Philip berispte en bestrafte zijn zoon, hij wilde hem doen vergiffenis vragen 't kind weigerde en wilde zelfs bij zijne moeder het woord stiefmoeder niet herhalen. Het was in 't koninklijk huis van Frankrijk een aangename avond geweest; men had samen in familie, zonder een en zijnen vasten wil, zijne nauwkeurig heid in de vlijtige taak der rekenschap Al die hoedanigheden zijn nog levend in alle geheugens geprint en zij zullen het blijven Hoevelen heeft hij niet geholpen, ja, gered, door een goed woord altijd, dikwijls door andere diensten, welke hij met eene buitengewone kieschheid wist te bewijzen?... Hij was waarlijk het voor beeld van die Vlaamsche Burgerij zoo edelmoedig in den strijd voor het Goede, zoo onvermoeibaar in de overwinning van datgene zij eens erkende als zijnde den rechten weg Was het wonder dat de naam van M. Eugeen Van Itterbeek wederom de eer ste werd vooruitgezet toen in 1886, de Zeer Eet weerde Heer Deken De Blieck, die 25 jaren te voren, de redding der catholieke grondbeginselen onder de Bur gerij had beijverd, inziende dat nieuwe tijden oprezen en dat nu het oogenblik gekomen was om den Werkmansstand van goddeloosheid en socialismus te vrij waren, de stichting van eenen Catholie ken Werkmanskring voorstelde Ik herinner mij nog die Vergadering bij onzen Eerwaarden Herder, toen de eerste steen van de nieuwe instelling werd gelegd. Sommigen twijfelden aan het nut of aan de dringendheid van eenen Catho lieken Werkersbond op te richten. De eerste nogmaals om het gedacht bij te treden en voor te staan was M. Van It terbeek. Geen wonder Was hij niet sedert veertig jaren in dagelijksche betrekking met den arbeiderstand in zijne hoedanig heid van Meester der Zondagschool Had hij niet gansch zijne jeugd geslachtofferd aan dit edel werk van verzedelijking der Kinderen van den Werkman O ja in die hoedanigheid had hij kunnen oordce len hoe noodig het was tot het Volk te gaan en eenen machtigen dijk tegen den aanwassenden vloed van goddeloosheid en zedeloosheid op te werpen. Ook was zijne bijtreding geestdriftig en wel gemeend Dank aan zijn gezag werd op weinige dagen een verdrag met den Bur gerkring gesloten, waardoor een deel zij ner lokalen ten dienste van den Werk manskring werden gesteld. M. Eugeen Van Itterbeek bekleedde met den Z. E. H. Deken De Blieck, en later met zijne opvolgers de Z. E. H. Deken Raemdonck zaliger, en Kanunnik Van Doren, het ambt van Eerevoorzitter des Werkmanskrings. Doch indien hij aldus de eereplaats, die hem zoowel toe kwam, bekleedde, was het niet om eene welverdiende rust te genieten, Ver van daar als eene eerste jonkheid gaf hij de enkele vreemde genoodigde, het eetmaal genomen. Nooit, zoo getuigde Keizer Karei, nooit heb ik op den troon een oogenblik van ware vreugd gehad. Als Napoleon van zijn oorlogen terug keerde, beladen met bloedigen roem, dat de koningen van Europa bijna allen zijne onderdanen waren, en als hij terug te Paiijs was in zijne familie en met zijn zoontje speelde, dan zag hij er^gelukkiger uit, dan op zijn' roemrijkste zegetochten. We schrijven roemrijk, maar 't moet doemlijk zijn, want die groote oorlog voerders zijn niets dan moordenaars in 't groot. Een gelukkige avond, zeggen wij ver scheidene uren had de koning met zijn familie doorgebracht nu was hij geroe pen voor staatszaken de 3 kleiner kind jes, 2 dochterkens en een manneke, waren slapen en Maria van Brabant, de konin gin bleef nog met Lodewijkske en hare vriendin Blanka van Leuven. Men sprak over den peter van Lode wijkske, koning Lodewijk IX, gestorven als martelaar en thans heilig verklaard. Hij had de grootheden veracht, om 't lijdende volk te helpen hij was recht vaardig geweest, oprecht christen, hij kon geen onrecht dulden hij zocht de onge rechtigheden op, met meer drift dan een jager in 't veld de herten, de reebokken en de hazen opzoekt. treffendste voorbeelden van iever en mild dadigheid. Alle Zondagen was de vrome man op zijnen post, immer met dien vroolijken lach op de lippen, altijd bereid om met raad en daad iedereen bij te staan. Stichter en Voorzitter van de af deeling van Onderlingen Bijstand, be stuurde hij deze met dien geest van nauw gezette rechtveerdigheid, die hem eigen was alle gevallen van onbekwaamheid tot werken controleerde hij met nauw keurigheid, en alle misbruik wist hij met krachtdadigheid te bestrijden. De aanwezigheid' onzer leden op de Zondaagsche en sedert eenigen tijd op de algemeene vergaderingen controleerde hij insgelijks met een wonderbaar geduld, en tot op zijn lijdensbed bekommerde hij zich met deze nederige doch nuttige be zigheid. En onze prijskampen, onze prachtige Kerstboomen, onze feesten, met welken iever hield hij er zich mede onle dig Doch ik moet me bepalen bij die eenige voorbeelden van den last dien onze Eere- voorzittér zoo vroolijk en zoo edelmoedig op zich nam. Onmogelijk immers is het die aaneenschakeling van goede werken, die het leven van Eugeen Van Itterbeek uitmaken, op te sommen Sedert vijftien jaren, mag men zeggen, leefde die welbe- gaafde man uitsluitelijk voor zijne Zon dagschool, zijnen Burgerkring en zijnen Werkmanskling. Zulk een leven afschet sen zou een boekdeel vereischen. Maar de gedachtenis der deugden en der edel moedigheid van onzen duurbaren Eere voorzitter blijft geprent in het diepste des harten van al degenen die het geluk had den zijne medewerkers te zijn, alsook van die duizenden burgers en werklieden, die hij geholpen, getroost en tot het Goede aangespoord heeft. Het was voor ons allen eene groote vreugd te vernemeri dat Z. H. Leo XIII, ingelicht over de loopbaan van zelfop- offetingvan M. Eugeen Van Itterbeek, hem eenige maanden geleden vereerde met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Waar trouwens, kon dergelijk eereteeken beter prijken dan op de borst van hem die gansch zijn leven streed voor de Kerk en die de 15 laatste jaren van zijne welver vulde loopbaan uitsluitelijk besteedde tot de practische verwezenlijking van die sociale werking welke Z. H. Leo XIII voorgeschreven had in zijnen wereldbrief Reruin Novarum Eilaas reeds was onze duurbare Vriend van die pijnlijke ziekte aangetast, welke hij met zooveel geduld en moed verdroeg. Nog enkele malen mochten wij hem in ons midden terugzien, tot wanneer eene schielijke Ach, zoo sprak prins Lodewijkske, ik zal mijn peter navolgen, ik zal 't volk beminnen, en 't volk zal mij beminnen. Och, ja, mijn lief kind dat is 't grootste geluk vooreeneB koning; recht vaardig zijn en 't volk beminnen. De koning, uw vader, doet het ook. Ja, moeder, nu doet hij het ik zie het aan de oogen van 't volkmaar als die leelijke magere, slechte vent hier meester was Gelukkig dat gij hier gekomen zijt. Daarvoor zie ik u nog liever dan vroeger. Maria van Brabant drukte 't kind aan haar hart en tranen blonken in hare Zoo klapte men voortondertusschen 't kind kloeg van grooten dorstLode wijkske groeide geweldig, de geneesheer van 't Hof voorgeschreven hem aan tafel een glas wijn of twee te geven van'teiland Cyprus, kloeken warmen wijn 't man neken had er 2 roomerkes van gedronken, hij alleen en nu kloeg het van grooten dorst. Maria gaf hem een teugske water te drinken 't ging over, 't kind klapte voort alleenlijk kloeg het van eene felle warmte aan de borst't vroeg nog ander water en kon moeilijk zijnen dorst verslaan. De koningin gaf een weinig water en dacht in haar eigen; 't zal wat brand zijn op de maag, als 't morgen niet betert, zal ik den dokter ontbieden. Wordt voortgezet»

De Denderbode | 1903 | | pagina 1